NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Rodelko bv H°1 Verlaging abonnementsgeld Alles draait om moeder Zeeland Magazine? Aan onze abonnee's No. 3995 Donderdag 17 december 1981 85e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs 24,per jaar. Franko per post 40.per jaar. Advertenties 35 ct. per mm., excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON door Tom Lodewijk Zij was in Arnhem op de boot gegaan en wel in een stemming van: „ik kan er nu niet meer onderuit". Deze reis, voelde ze, was haar min of meer opgedrongen. Anneke weg, het huis verlaten, ze kon niet veel anders. En Els Hazelaar had haar niet met rust gelaten. Min of meer slachtofferachtig was ze haar vakantie begonnen, zich voe lend een speelbal van de omstandigheden. Men scheen te menen, dat zij maar weer van alles kon! Men scheen helemaal te ver geten, dat zij een patiënte wasl Nu moest ze wel eerlijk toegeven, dat voor een patiënte als zij, deze reis maar heel weinig moeilijkheden gaf. Ze kon heer lijk in een dekstoel zitten en verveelde zich geen ogenblik, want het beeld dat de Rijn bood was steeds wisselend. Ze kon, ieder ogenblik dat ze daar zin in had, naar haar hut gaan om daar wat te rusten. Ze moest toegeven dat ze goed sliep, maar dat kwam natuurlijk door alle vermoeienissen en de ongewoonheid van dit leven aan boord. Ze moest ook toegeven dat het heerlijk was, dat er aan alle kanten voor je gezorgd werd. Maar ze was er zich ook terdege van bewust, dat zij van dit alles niet volop genieten kon, omdat ze patiënte was. Het meest voelde ze dat, wanneer de boot aanlegde en het gros van de passagiers van boord trok. Het is waar, ze had zich laten overhalen om samen met Els Keulen in te trekken. Ze had de machtige Dom bewonderd en enkele winkels bekeken, maar was blij dat ze op het grote terras vlakbij de Dom kon gaan zitten en uitblazen. Ze zou dit niet meer doen. Ze bleef rustig aan boord, ging wat zitten lezen, zitten soezen, 's middags een uurtje slapen. Zij kon nu eenmaal niet alles wat de anderen konden doen. Wel had ze Els duidelijk gemaakt, dat die zich van haar niets hoefde aan te trekken, dat ze rustig haar gang kon gaan. Maar ze nam het haar reisgenote in haar hart een beetje kwalijk dat die maar volop genoot van alles, wat deze varende vakantie bood, en haar aan haar lot overliet. Maar ze was niet alleen. Er waren nog enkele dames en een oude heer, die niet goed uit de voeten konden en aan boord bleven. En die hadden haar gezelschap gehouden. En dat was het juist wat Tine Treebergh op deze heerlijke morgen uit haar hut had gedreven en in een verwarring van gedach ten deed uitstaren naar het lieflijke Rijn landschap rondom. Ze hadden in een kringetje, in makkelijke dekstoelen, gezeten onder de zonnetent. Het gezelschap was van boord gegaan, lachend en wuivend, en ze hadden het rijk alleen. Op een tafeltje in het midden stond de koffie en telkens konden ze kijken naar de voorbijvarende schepen. En ze hadden ge converseerd. Eerst was daar de gebruike lijke informatie „wie is wie" en toen waren de verhalen gekomen. Mevrouw Van Petersloo met elastieken kousen en schoenen voor moeilijke voeten, verhaalde omstandig van wat zij allemaal moest doorstaan, slecht ter been als ze was. Maar mevrouw Dingemans wist opwin dender reportages te verschaffen. Zij was kind-aan-huis in diverse ziekenhuizen en had een menigte operaties doorstaan, waarvan zij sommige in detail omschreef. Zij wist alles van dokters en zusters en deed ont hullingen, die haar toehoorsters de haren ten berge deden rijzen. Meneer Van Stockum, gepensioneerd resi- Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 27,50 per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE dent, gaf een oosters tintje aan het gesprek door afschrikwekkende bijzonderheden over tropische ziekten als melaatsheid en ele phantiasis. Juffrouw Broertjes, die ieder uur een pil letje en ieder half uur een drankje innam, was een medisch wonder. Zij had allang dood moeten zijn, iedere keer weer was de dokter verbaasd dat zij het weer op haalde. Zij had veel geleden en leed nog steeds. En zij had in dat lijdensproces een schat van medische kennis opgedaan, zodat men wel tot haar zeide: „M'n goeie mens, je bent zo langzamerhand zelf zo'n halve dokter." Het sprak welhaast vanzelf dat juffrouw Broertjes haar licht niet onder de koren maat hield, toen automatisch ook het geval Tine Treebergh ter sprake kwam. En het gezelschap unaniem uitmaakte dat dit niet alleen medisch, maar ook psychologisch diende te worden bezien. Van diverse zijden kreeg zij raadgevingen en langzamerhand ook hoofdpijn. Ze was blij toen ze zich verontschuldigen kon, want ze moest haar middagrust hebben. En ze was nog blijder toen ze Els Haze laar temidden van een troep vrolijk terug kerende uitgaanders ontwaarde. En aan hel diner op de boot de gesprekken niet meer liepen over ziekten en kwalen en dokters en medicijnen, maar over de belevenissen van de passagierende passagiers. Waarbij vooral een zekere heer Meindertsma, die een zeer speciaal Duits sprak, half Fries en half Limburgs, maar van iedere u een oe makend, stormen van gelach deed opgaan, toen hij weergaf hoe hij met een Rijnlander die hij op een terras bij het bierdrinken had ontmoet en waarmee hij eeuwige vriendschap had gesloten, had gedebatteerd over de landbouw en de EEG. En nu zou het gezelschap vandaag naar de Lorelei gaan. Tine was in tweestrijd. Zorg voor haar gezondheid dwong haar rustig op de boot te blijven, maar ze zag in het verschiet weer een zitting met de medische experts van gisteren. Als ik dat nog een keer moet aanhoren, dacht ze, word ik echt ziek „Hallo," zei een opgewekte stem naast haar. „Hé, Els jij er ook al zo vroeg uit?" „Ja, dit is geen ochtend om je te versla pen. Hoe had je het gisteren?" Tine deed het verhaal, droogweg. En ver wonderde zich toen Els van de ene lachbui in de andere viel. „Is dat nou zo om te lachten?" vroeg ze verbaasd. „Ja, zoals jij het vertelt! Arme stakker, je hebt wat uitgestaan." „En vandaag: wordt vervolgd." „Je zou wel gek zijn," meende Els beslist. „Wat zit er anders op? Blijf jij bij me soms?" „Tine, ik peins er niet over. Dat zul je wel hard vinden. Maar ik zal je ronduit zeggen hoe ik er over denk. Je moet weg van die boot. Jij moet met ons mee. We hebben een leuk troepje. En ze zijn allemaal niet zo erg jong meer. Ze lopen zich niet in 't zweet. Vooral die Meindertsma is een expert in het ontdekken van verschrikkelijk gezellige en niet dure terrasjes en tentjes. En als je daar eenmaal zit, zit je er gauw een anderhalf uur. En dan praten we niet over elephantiasis of melaatsheid. Jij moet de stoute schoenen maar es aantrekken en meegaan vandaag." „Ik zal jullie tot last zijn." „Ben je mal! Hoogstens kom je moe thuis. Maar dan slaap je lekker. En van avond gaan we lekker ergens aan de wal op een terrasje en kletsen nog wat." „Je bent me aan 't verleiden," glimlachte Tine. „Laat je maar verleiden!" „Hallo, hallo, meine Damen und^ Herren. O pardon, herren zijn er nog niet," galmde Meindertsma, stralend van welgedaanheid. „Mens nog toe, mevrouw Hazelaar, wat heb ik gisteren gelachen." „U lacht te veel," berispte Els. „Dat zei indertijd mijn schoonvader ook. Jij lacht mijns te veul," zei hij. „Nou, mijn arme vrouw, God hebbe haar ziel, heeft in ieder geval geen saggerijnig leven met me gehad. Zelfs niet toen ze zo ziek was, dat ze het niet meer ophaalde. Piet, zei ze een keer tegen me, dat was een week voor haar sterven, wat hebben wij toch een ple zierig leven gehad samen. Nou, mevrouw Treebergh, ik heb die lieve meid nooit ver geten en ik heb er nooit weer zó een ont moet. Maar als ik aan die woorden denk, dan word ik weer dankbaar, dat we dat tenminste samen hebben gehad." Tine zag hem verwonderd aan. Deze grapjas had nog altijd het verdriet om de vrouw die hij niet kon vergeten. En zij zou gezworen hebben, dat de man in zijn leven nooit verdriet had gekend, dat hij overal maar luchtig overheen huppelde, over alles grapjes maakte. Ze zag terzijde naar hem, terwijl hij naast haar over de reeling leunde. En even zag ze zijn gezicht zonder de brede lach, de rimpeltjes bij de ogen, nadenkend ernstig. „Een vrolijk hart is een gedurende maal tijd," zei ze, „dat staat in de bijbel. Het past wel bij u." „Ja," zei hij, „God zij dank, dat hij me een vrolijk hart heeft gegeven. Ik ben blij met iedere dag, vooral met zo'n dag als deze. Moet je nou es zien, hoe heerlijk dit alles is. Moet je al die mensen aan het werk zien en wij lekker vakantie vieren." Hij veegde de ernst van het ogenblik meteen weg. „Mevrouw Treebergh, je gaat vandaag mee hoor. Bovenop de Lorelei. En dan zingen wij samen een duet." En hij hief al aan in zijn wonderlijk Duits: „les weis niet wat soil es beduiden, dat ich zo traurig ben." „Ja, dat is wel toepasselijk," lachte Tine. „U bent goed bij stem, meneer Meindertsma Ik heb half zin om u bovenop de Lorelei £e horen zingen." „Half zin, helemaal zin! U gaat mee hoor. En als je dan niet lopen kunt, dan draag ik je," zong hij. „Mevrouw Treebergh," legde Els uit, „is bang, dat ze ons tot last zou zijn. Ze is niet zo sterk, ze is heel lang ziek geweest." „Mevrouw," zei Meindertsma op ernstige toon, „zie mij aan. Een man, die helemaal niet sportief is. Die zich nooit in 't zweet loopt. Die als hij loopt meteen al aan het rondkijken is, waar hij zal gaan zitten, liefst naast een goed glas bier. Tegen de tijd dat u begint te voelen dat u wel eens moe zou kunnen worden, zit ik al. Houd u maar aan mij vast en u hebt een makkelijke dag." „Ik ga het proberen," zei Tine opeens vastbesloten. „Tenslotte leef je maar eens." „Leef dan ook," zei Meindertsma. „Agge ,maor leut hêt. Niks zo goed voor herstel van een zwakke gezondheid als lachen." De bel klonk, het ontbijt stond klaar. „Ik heb trek," zei Tine en één ogenblik dacht ze aan het beschuitje, dat ze 's mor gens moeizaam met een kopje thee door spoelde. Zou ze dan toch werkelijk after all een doodgewoon, normaal mensenkind zijn? De hele troep voer met de pont naar de overkant. Tine werd hartelijk verwelkomd. „We kunnen d'r best nog een bij hebben." Ze merkte dat Meindertsma, onder allerlei vrolijke opmerkingen, toch haar wel in het oog hield, er op lette dat het niet te hard ging en te lang duurde. En inderdaad was ze nog niet eens moe, toen de ongekozen leider van de troep al een landelijke en gezellige Wirtschaft in het oog kreeg en zei: „Dat het maar een dorstig weertje was." „Ik wist al dat je dat zeggen zou," zei één van de heren, „toen ik het uithangbord van dat zaakje al in de verte zag." „Hij is lid van de zittende magistratuur," zei een ander. Als een troep spreeuwen streken ze neer aan de keurig gedekte tafeltjes en een blozende waardin kwam met een brede glimlach naar buiten om haar eerste gas ten te begroeten. „Hollander!" O ja, ze sprak ook wel wat Hollands, naar ze zei. Eén woord hoefde ze nooit te vertalen. „Erdbeerentorte mit Sahnen," riep Mein dertsma. Ze knikte lachend en zei dat het wel slecht was voor zijn lijn. (Wordt vervolgd) KADE 23 - VEERÈ - TEL. 01181 - 5 55 VOOR BEMIDDELING AAN- EN VERKOOP HYPOTHEKEN TAXATIE VAN AL UW ONROEREND GOED Vertegenwoordiger voor Noord-Beveland: dhr. Wattel, Tel. 01186-1578. Evenals alle andere kranten en tijdschriften in Nederland, heeft ook het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad van het Ministerie van Economische Zaken toestemming gekregen haar abonnements geld voor 1982 te verhogen. Van deze toestemming gaan wij géén gebruik maken. Wij hebben namelijk besloten volgend jaar ons blad elke eerste donderdag van de maand huis-aan-huis over Noord-Beveland te verspreiden. Deze gratis nummers hoeven onze trouwe abonnee's niet te betalen. Voor hen geldt dus een abonnementsgeldverlaging. Met ingang van 1 januari 1982 is het abonnementsgeld gesteld op 20,per jaar. In deze tijd, dat alles duurder wordt, dus geen on aanzienlijke verlaging. Ook voor de post-abonnee's voeren wij deze verlaging door. Zij behoeven voor 1982 maar 35,te betalen. Wij vertrouwen er op, dat deze abonnementsgeldverlaging door onze trouwe abonnee's op prijs zal worden gesteld. Natuurlijk zijn ook nieuwe abonnee's tegen deze verlaagde prijs welkom. Zij kunnen zich daartoe opgeven bij onze agenten ter plaatse of anders bij de administratie. De uitgever. Kruiswoordpuzzel no. 756 Horizontaal: I. telwoord - 4. plaats in Zuid- Holland - 10. speelgoed - 13. metaal - 15. meisjesnaam - 16. verdedigingsorg. (afk.) 17. snoep - 19. naaste bloedverwanten van vaders zijde - 21. soort onderwijs (afk.) 22. soort onderwijs (afk.) - 24. Chinese maat 25. regerings-reglement (afk.) - 27. bijwoord 29. uitgelezen gedeelte - 32. tandarm zoog dier - 34. van node - 37. sterk - 39. weide- dieren - 40. tekenbenodigdheid - 42. steun- draad - 43. voertuig - 44. zangnoot - 45. Oost-Duitsland (afk.) - 46. voegwoord - 47. voormiddag (afk.) - 48. groente - 50. de maat nemen - 51. meisjesnaam - 52. onb. voornaamw. - 54. kledingstuk - 56. deel v/d Bijbel (afk.) - 57. plaats in Friesland - 60. stad der oudheid - 61. waterhoogte (afk.) 62. Frans lidwoord - 63. of dergelijke (afk) 65. de oudere (afk.) - 67. gedegenereerd 70. trio - 73. uniek - 74. aangeboren gave 76. ontvangstbewijs - 77. staf - 78. van de geest - 79. onderricht. Verticaal: 1. waterlozing - 2. hoefdier - 3. ogenblik - 5. plaats in Gelderland - 6. visje 7. voegwoord - 8. meisjesnaam - 9. vreemde munt - 10. iemand die zijn vaderland bemint 11. voorzetsel - 12. kledingstuk - 14. gods dienst (afk.) - 16. voorzetsel - 18. titel (afk.) 20. nikkel (afk.) - 23. vogelprodukt - 26. vijandelijke inval - 28. bolgewas - 30. oor logstuig - 31. lekkernij - 32. Eng. voorzetsel 33. titel van de Paus - 35. plaats in Brabant 36. gloed - 37. slordig mens - 38. gebrek 41. plaats in Drente - 49. aanneming - 51. schoonmaakgerei - 53. Fr. voegwoord - 55. Fr. pers. vnw. - 57. soort stof - 58. stofmaat 59. Aziatisch schiereiland - 61. van het jaar 62. zangnoot - 64. dat is (afk.) - 66. soort wedstrijd - 67. ijzerhoudende aarde - 68. N.V. (Duits) - 69. boom - 70. projektie- plaatje - 71. bijwoord - 72. strik - 75. deel van de Bijbel (afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 755 Verticaal: 1. loodsen - 2. oer - 3. riant - 4. ns - 5. ets - 6. tuil - 7. stop - 8. een - 9. Ir 10. drost - 11. oir - 12. nomaden -15. imago 18. nu - 20. nu - 22. tennisbal - 24. pretentie 26. ed - 30. ijl - 32. ai - 33. vader - 34. salon 36. pij - 38. pak - 40. dat - 44. aardbei 46. al - 48. et - 49. kaketoe - 51. eu - 54. andes - 56. nn - 58. spelt - 61 eme.t - 63. em 64. item - 65. eest - 67. eb - 69. ren - 70. sri 71. lia - 73. lei - 75. pr - 76. ex. Horizontaal: 1. lorgnet - 7. seladon - 13. oei 14. stuiter - 16. rio - 17. oran - 19. simon 20. norm - 21. nut - 23. lap - 24. pus 25. set - 27. en - 28. jr - 29. tijd - 31. ed 32. an - 33. vos - 35. ep - 37. Ie - 38. pinda - 39. altijd - 41. ja - 42. dol - 43. af 45. kaste - 47. onnet - 50. ae - 52. lb 53. ran - 55. tt - 56. na - 57. rus - 59. aa 60. pi - 61. enk - 62. pel - 64. ide - 66. eem 68. brem - 70. steel - 72. belt - 74. eel 75. pressie - 77. leo - 78. interim - 79. taxatie

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1981 | | pagina 1