KRONIEK VAN NOORD-BEVELAND Raadsvergadering Wissenkerke Drempels voor de WW verhoogd I WÊm Na de Sint Nicolaas-toestanden weer even een paar rustige weken, beste vrienden. Deze week maken we een uitstapje naar de Ant werpse vogeltjesmarkt, saemen mee Siene en Jewannus, twi Kersplaetse veuhelliefhebbers. De Kanarietus. Siene en Jewannus uut Kersplaete hienge vo een dag d'r durp verlaete. Ze moste een dagje uut zöhezeid; nie da't most, mè zö mè vo d'oardugheid. Ze hienge mee d'r zeune hlad over de hrens, dat was Siene d'r wens. Want ze oa wè us hehore van de veuheltjesmart; en een mart mee veuhels, dat was toch wè apart. Afijn, ze bin nae Antwerpen heree, mè dat viel toch nog nie mee. D'r zeune was ter ök nog nooit hewist, zodoende hienge ze elke keer in de mist. Nae vee vraehen en verkeerd rieë, eindeluk dan, kwaeme ze bie de veuheltjesmart an. Bel, bel, riep Siene oals mè uut. Jewannus keek alléén mè en maekte hin heluud. Z6 vee spullen da ze ier mè wi bin noe die veuhels wè. Eindeluk, élemael in een oekje hlad achterin, zaehe ze wat kooitjes mee veuhels d'r in. Siene is'ter heliek op of hehae, toen ze die prachtug hekleurde veuhels zag stae. Ze wouw d'r hraeg één kööpe vo tuus, zodoende hienge ze mee een veuhel in een kotje nae ruus. Prachtuhe kleuren oa't béésje: rood, hroen en vee meer. 't Was een kanarietus, wiste ze van die meneer. Tuus hekomme hieng d'r wat fout; stortrehende, hlad benauwd. Nae de deure moste ze nog een éél stik en 't was oal plassen en slik. Mè jae, ze moste d'r toch deur. Jewannus riep: alö hiq hezeur. Ik hae voorop. En di hienge ze dan; Siene mee d'r veuhel achteran. Binnen hekomme, drief kleddernat, haf Siene een brul, ze kreeg bienae wat. Ze zat mee open mond te staeren nae't kotje, want di zat hin prachtuhe veuhel, mè een mosse in een dotje. Deur de rehen was de Kanarietus z'n verfje verlore en wee een mosse hehore. Zo zie je maar weer, beste vrienden, wat je met een paar potjes waterverf kan doen. Het spreekwoord: kleren maken de man; gaat dus hier niet op, want veren maken niet de vogël. Een nieuw spreekwoord voor adspirant-vogelkopers zou het vol gende kunnen zijn: Beter één echte veuhel in een kotje, dan twi-je heverfd uut een potje. CeeBee. De voltallige raad van de gemeente Wis senkerke kwam in openbare vergadering bijeen op maandag 30 november j.l. De voorzitter, burgemeester P. Wisse, heette een ieder op de gebruikelijke wijze welkom. De notulen van de vorige vergadering begroting '82) werden ongewijzigd vast gesteld en bij de ingekomen stukken atten deerde de heer Hamelink op een schrijven van de Provinciale Bibliotheekcentrale. In dit schrijven was duidelijk gebleken, dat de bibliobus niet voor de toeristen bestemd was. Als er een voorstel komt over de toeristenbibliotheek, dienen de staanuren drastisch beperkt te worden, omdat dit kostenbesparend kan werken, aldus de heer Hamelink. Een voorstel om de ambtenaren te be zoldigen via de herziene Ubink-normen, gaf nog enkele strubbelingen. De voorzitter be gon met te stellen dat het een gelukkige zaak is, dat het verschil tussen kleine en grote gemeenten is rechtgetrokken. Verder stond dit punt op de agenda, omdat de bezoldiging van ambtenaren door de raad moet worden vastgesteld. De heer Sandee vond de doelstellingen van de Ubink-normen goed. Alleen was zijn fraktie niet erg gelukkig met de uitwerking daarvan. Welke financiële en personele kon- jekwenties heeft dit voor 1981? De voorzitter sprak van extra kosten voor de gemeente van 13.000,—, maar daar tegenover stond een hogere uitkering van het rijk van 37.000,Voor het se- ret iriepersoneel betekende het enkele sa- i risverhogingen met terugwerkende kracht an januari 1981 en voor het personeel in de buitendienst had het geen enkele finan ciële konsekwentie. De heer Sandee bleek tevreden te zijn met deze uiteenzetting. De heer Hamelink vond de salarisaan passing goed te verdedigen. Was er overleg geweest met de gemeentewerklieden? En er stond dat er 3 gemeentewerklieden in Wissenkerke en Geersdijk waren, dat klopt toch niet? Verder moest men de invallers bepalingen voor de gehele gemeente laten gelden en niet apart per dorp regelen. De voorzitter sprak over een vakature in Wissenkerke, waarin voorzien moet worden. Er is geen overleg geweest met de gemeentewerklieden, omdat er voor hen niets nieuws was. En de suggestie over het invallen vond hij nuttig en positief. Als laatste stelde de heer Uijl voor om artikel 14 (AOW betaalt de gemeente) te schrappen, omdat dit onrechtvaardig was. De voorzitter sprak van een landelijke zaak en hoe langer een ambtenaar in dienst is, hoe minder AOW hij krijgt. Een wijzig:ng in de bezoldigingsveror dening hield hiermee verband en werd ook onder discussie aanvaard. Voor een bedrag van 970,— werd het - g. „Franse Pad" in Tuindorp te Wissen kerke door de gemeente aangekocht. Voor een bedrag van 50.000,werd de woning Voorstraat 28 verkocht aan de heer F. Lokerse. Een vent- en standplaatsen-verordening was opgesteld om de bestaande voorzienin gen te beschermen, volgens de voorzitter. Deze verordening kon regelend werken, als het venten uit de hand zou lopen. Het college kan de regels telkens opnieuw aan passen, daardoor zijn de kriteria ook enigs zins vaag omschreven. Ook de midden standscommissie heeft met dit voorstel in gestemd. De heer Van der Maas sprak van een goede zaak ter bescherming van de be staande winkels. Ook de heer Sandee vond dat men niet meer zonder verordening kon. Hij had wel enige moeite er mee, dat ook de gevestigde middenstand onder deze ver ordening viel. Maar hij begreep dat de kri teria altijd aangepast konden worden. Wethouder De Nooijer stelde dat een vergunning bij verkoop over zou gaan naar de nieuwe eigenaar. De herziening van het Streekplan Midden- Zeeland en het Beleidsplan voor de Ooster- schelde kwam in behandeling. Daarbij stelde de heer Sandee voor om een surfakkommo- datie bij De Schotsman in dit plan op te nemen. Hetgeen nog niet hoefde te bete kenen, dat die er dan ook moet komen. De heer Blok vond dat de Stuurgroep Oosterschelde veel te veel plannen maakte. Hij was bang, dat de nieuwe bestuursvorm voor dit gebied alleen maar meer plannen kon controleren. Omdat hij nog weinig argumenten had gehoord voor aanleg van een windsurfakkommodatie, was hij daar duidelijk tegen. Terwijl de heer Van der Maas tegen het plan was om een werk- haven als jachthaven in te richten, van wege de zondagsrust. De voorzitter voelde ook veel voor het plan van de heer Sandee. Om regulerend in de surfsport te gaan optreden, diende er in de westhoek van het Veerse Meer een akkommodatie te komen. Het Beleids plan voor de Oosterschelde werd vastgesteld door Provinciale Staten, die democratisch gekozen vertegenwoordigers bevat. Hij had verder begrip voor het standpunt van de heer Van der Maas. Toch bleven de heren Blok, Hamelink en Van der Maas tegen de opname van de surfakkommodatie in het streekplan, maar de meerderheid vond dit wel nodig. Ten behoeve van de bouw van een nieuwe graanloods achter de „stoof" te Geersdijk werd een herziening in het bestemmingsplan vastgesteld. Ook al omdat er geen bezwaren waren ingediend. Op diverse plaatsen is in verband met de dijkverstekingswerkenzaamheden de bestem ming van het „Buitengebied" gewijzigd. Het nieuwe ontwerp werd dan ook vast gesteld. Een voorbereidingsbesluit werd genomen om het recreatiecentrum De Roompot in de gelegenheid te stellen werkzaamheden te gaan -X/eïtichtert - voör de" b'ouw van een slechtweer-akkommodatie. De heer Van der Maas was wegens principiële redenen tegen. Om de bouw van een paardenstal bij een woning in Stroodorp mogelijk te maken, werd een wijziging in het bestemmingsplan voorbereid. Het college stelde voor om voorlopig af te zien van de aanleg van een tweede jachthaven te Kamperland. Het renteper centage was te hoog, waardoor een te hoog liggeld moest worden gevraagd. Daarnaast was de vraag naar ligplaatsen in het Veerse Meer het afgelopen jaar drastisch vermin derd. Wel ging men nog met een aanne mingsmaatschappij in overleg, omdat er in het verleden daarmee bindingen waren aangegaan. De heer Blok betoogde dat zijn fraktie volledig akkoord ging met de zienswijze van het college. Vooral omdat met een vierkante meterprijs van 59.— nog geen sluitende begroting te maken was. En hij stelde dat het de gemeenschap geen geld mocht kosten. Hij vroeg wel wat nu precies die bindingen met die aannemingsmaat schappij waren. Hij zou het betreuren en een onzinnige zaak vinden, wanneer een particulier tot aanleg zou overgaan. Als slecht voorbeeld daarvan bedoelde hij ook Heer Janszdorp. De heer Sandee vroeg onderzoek naar de wachtlijst van 400 gegadigden^ Hoeveel serieuze kandidaten waren daar bij. Verder waren de bindingen met de particulier hem ook wat vaag. Was het niet mogelijk om de ligplaatsen in de bestaande jachthaven uit te breiden en wat waren de kosten daar van. De heer Van der Maas stelde in het ver leden altijd tegen geweest te zijn en hij was ook tegen de andere mogelijkheden. De voorzitter meende dat er geen kon- krete toezeggingen waren gedaan aan de aannemingsmaatschappij. Toch vond hij het nodig dat een juridisch adviseur deze zaak nog eens ging onderzoeken. De wachtlijst van gegadigden was vorig jaar reeds na gekeken. En hij zegde verder een onderzoek toe naar de uitbreiding van ligplaatsen in de bestaande jachthaven. Een voorstel om de onroerend goed- belasting met 4% te laten stijgen bracht de nodige tongen in beweging. De tarieven voor 1982 gingen luiden: zakelijk gerechtig den 5,40 per 3.000; gebruikers: 4,25 per 3.000 gulden waarde. Deze tarieven waren volgens de voorzitter aan de lage kant. De heer Hamelink vond die tariefsver laging wel leuk, toch kon de verhoging voor bepaalde woningen oplopen tot 15%. Toch keken volgens hem de inwoners al leen maar naar het bedrag dat ze moeten betalen en sommigen zullen wel schrikken. Hij wees op het verschil, dat oudere wo ningen in de kernen een forse verhoging krijgen en zomerwoningen gaan soms om laag. Was er inzage mogelijk in de taxatie rapporten en hoe kon men de bewoners wijzen op de beroepsmogelijkheden? De heer Van der Maas wou niet verder gaan dan een tariefsverhoging van 2%. Ook de heer Sandee sprak over de enorme prijsverschuivingen in de laatste jaren en had dezelfde gevoelens over de verschillen tussen de woningen als de heer Hamelink. Toch was er volgens hem weinig aan te doen en hij hoopte enkel op rust in de onroerend goed-sektor. De voorzitter sprak over een heffing, die geschiedde via een taxatie van het pand. De zomerwoningen zijn fors in prijs gezakt. Toch hebben oudere woningen vroeger ge profiteerd van dit systeem. Er is op dit moment geen andere mogelijkheid, want men kent geen scheiding in woningen. Er zal een ruime voorlichting gegeven worden via het gemeenteblad dat huis-aan-huis ver spreid wordt. De heffing en invordering van de woon- forensenbelasting ging zonder slag of stoot met 4% omhoog. Een bijdrage van maximaal 32,50 per onderzoek werdt toegekend aan het Zeeuwse Beroepskeuzebureau. De Stichting Regionaal Dienstverlenings centrum Kleinbedrijf Zeeland kreeg voor 1982 een subsidie van ƒ0,09 per inwoner. En de Stichting „Het Zeeuws Landschap" kreeg een waarderingssubsidie van 25,—. Een krediet van 10.000,— werd beschik baar gesteld voor het schonen van het ar chief van de afdelingen sociale zaken, ruim telijke ordening en financiën. Voor herbestratingswerkzaamheden in het bestemmingsplan „Wissenkerke Zuid-west" werd een krediet beschikbaar gesteld van 12.627,—. Een weg in Tuindorp, evenwijdig gelegen aan de Dorpsdijk, moet opnieuw bestraat worden, de, kosten zijn ƒ22.000, Een tiental begrotingswijzigingen over de jaren 1981 en 1982 passeerden hierna de raad. Het invoegen van wijzigingsvoorstellen en het vaststellen van het vierjarenplan L982—1985 specifiek welzijn gaf nog de nodige woorden in de raad. De heer Van der Maas maakte bezwaar tegen het feit, dat het welzijn niet was gericht op Gods Woord. Daarnaast vond de heer Hamelink, dat er te weinig zaken van uit de hoorzittingen waren overgenomen. Hii sprak verder over moeilijk leesbare punten in de wijzigingen. Het is jammer, dat er zo onzorgvuldig gehandeld' is, ook al omdat het veel geld heeft gekost. Enkele punten betreffende het Infocentrum en de Bibliobus waren hem niet duidelijk. Het bleek hem juist dat er wel veel boeken gewisseld werden in de bibliobus. Maar in het plan stond dat er te weinig „ver verst" werd. De heer Uijl wilde de Vrijwil- ligerscentrale in Goes blijven handhaven en steunen. Wat zat daar achter om dat te schrappen? De voorzitter was bekend met het stand punt van Van der Maas over deze zaak. De door Hamelink gesignaleerde onvolko menheden zijn te wijten aan tijdsgebrek. Het bestuurdersoverleg vond het Infocen trum overbodig en dat wordt door alle ge meenten overgenomen. Die zinsnede over de bibliobus wordt geschrapt. De vrijwilli- gerscentrale is te veel op Goes gericht en daarom wil men de subsidie stopzetten. Toch bleken volgens de heer Hamelink het Infocentrum en de Vrijwilligerscentrale niet overbodig. Maar de voorzitter atten deerde op de mogelijk om daar later op terug te komen als die instanties in deze regio gingen werken en in een behoefte zouden voorzien. Een wijziging in..de'V/achtgeldveroodening en in de uitkeringsverordening' werd "on veranderd goedgekeurd. De voorlopige vaststelling van de kosten van het openbaar onderwijs over het jaar 1980 \yerden goedgekeurd. De bedragen zijn 646,08 voor lager onderwijs en 585,33 voor bruikleenscholen. In de hierna volgende rondvraag vroeg de heer Uijl naar het opruimen van de ruine onderaan de Westhavendijk. De se cretaris kon hem geruststellen door te zeg gen dat die binnenkort wordt opgeruimd. De heer Leendertse vroeg naar een rekon- struktie van de weg bij de stoplichten te Kamperland, nu aan de kant van de Molen weg. De voorzitter zei dit te bekijken. De heer Remijnse wees, naar aanleiding van een brief daarover, op de onveiligheid bij wielerwedstrijden op kruispunten. De voorzitter zegde toe de brief te zullen be spreken in het, college. En zo kon na enkele uren vergaderen de voorzitter tot sluiting van deze laatste raadsvergadering in het jaar 1981 overgaan. v.-/H i .-dijirtols!».'1 r CANTATEDIENST IN WISSENKERKE Zondag 13 december a.s. wordt in de Hervormde Kerk te Wissenkerke een can tatedienst gehoüden. In deze dienst wordt de cantate „O kom, o kom Immanuel" van Bouwen Breeman uitgevoerd. Geschreven voor 4-stemmig ge mengd koor, viool, altviool, blokfluitkwartet, harp en gemeente. Het adventslied „O kom, o kom Immanuel" staat in deze cantate centraal en wordt afgewisseld met gezongen bijbelgedeelten- Deze cantate wordt uitgevoerd door de cantorij uit Heinkenszand en enkele instru mentalisten onder leiding van Bouwen Bree man. De meditatie wordt gehouden door ds. H. J. J. Radstake uit Heinkenszand. De aanvang van de dienst is om 17.00 uur en er is kinderoppas aanwezig. Reeds per 1 april van dit jaar is de werkloosheidswet (WW) op enkele pun ten niet onbelangrijk gewijzigd. Lang niet iedereen blijkt daar kennis van te hebben genomen. Heel wat werklozen worden momenteel teleurgesteld als zij een beroep willen doen op de WW. Zij moeten namelijk een bepaald aantal dagen hebben gewerkt vóórdat hun werkloosheid een voldongen feit werd. En juist met betrekking tot het vereiste aanal gewerkte dagen is de Werkloos heidswet dit voorjaar gewijzigd. Men moet nu langer gewerkt hebben om voor een WW-uitkering in aanmerking te komen en voor bepaalde groepen (bijvoor beeld parttimewerkers) is het recht op WW-uitkering niet meer zo'n eenvoudige zaak als voorheen. Dageneis per 1 april verdubbeld. Velen zitten nog met de oude, dus voor 1 april geldende regeling met betrekking tot het vereiste aantal gewerkte dagen in hun hoofd. Tot 1 april van dit jaar kon je aanspraak maken op een WW-uitkering, als je in de zes weken voorafgaande aan de werkloosheid op 30 dagen werkzaam was geweest. Kon je niet voldoen aan deze „da geneis" dan was er nog een andere moge lijkheid om voor een WW-uitkering in aan merking te komen. Als je in het jaar voor afgaande van de werkloosheid op tenminste 65 dagen werkzaam was geweest in loon dienst, dan had je ook recht op WW, aan genomen dat je buiten je eigen schuld werkloos was geworden, een norm die altijd geldt voor de WW. Voor^ de meeste seizoen arbeiders gold ook voor 1 april al een zwaardere dageneis. Zij moesten meestal 130 dagen hebben gewerkt om aanspraak te kunnen maken op een WW-uitkering. Reeds geruime tijd was er van ^vele zijden op gewezen, dat de „dageneisen" die de Werkloosheidswet stelde, toch wel erg kort waren. Als je vóór de aanvang van je werkloosheid slechts zes weken had ge- •werkt, kon je al de WW binnenstappen. Er waren dan ook nogal wat figuren, die zich verschillende malen per jaar vrolijk bij de bedrijfsvereniging kwamen melden. Ze had den weer zes weken gewerkt, waren on vrijwillig ontslagen en kwamen dus weer hun hand ophouden. En gelet op de wette lijke bepalingen kon de bedrijfsvereniging er niet onder uit deze mensen de verlangde uitkering te geven; Dat er juist onder deze geregelde WW-ers nogal wat beroepswerk lozen scholen, die op professionele wijze gebruik maakten van de mazen in de wet, staat wel vast. Maar alleen een wijziging van de wet zou dit oneigenlijk gebruik van de WW kunnen indammen. En die wij ziging heeft per 1 april van dit jaar zijn beslag gekregen. 130-dagen-eis. Als iemand nu onvrijwillig werkloos wordt, dan moet hij (zij) in het jaar voor afgaande aan de werkloosheid 130 dagen hebben gewerkt als werknemer in de zin van de werkloosheid. Kortom, vergeleken met de situatie vóór 1 april van dit jaar is de zogenaamde da geneis verdubbeld. Wie in het jaar vooraf gaande aan de werkloosheid niet aan die 130 dagen werken bij een volledige dagtaak is toegekomen, heeft in principe geen recht op een WW-uitkering. Men zal in dat geval een beroep moeten doen op de gemeente lijke dienst Sociale Zaken. Voor deeltijd werkers geldt een regeling, die in grote trekken overeenkomt met die voor full timers. Kortweg komt de regeling hierop neer, dat een deeltijdwerker die minder dan 5 dagen per week werkt, in het jaar vooraf gaande aan de werkloosheid 26 X het ge bruikelijke aantal werkdagen per week moet hebben gewerkt om voor een WW-uitkering in aanmerking te komen. In alle gevallen geldt dan een minimum van 65 dagen. Werkte iemand, die werkloos is geworden, bijvoorbeeld drie dagen per week, dan wordt de dageneis 26 keer 3, dat is dus 78 dagen. Rigoureuzer. De verhoogde dageneis zoals die vanaf 1 april geldt, is een uitvloeisel van een wetswijziging. Anderzijds bestaat ook de mogelijkheid om bestaande wetsbepalingen rigoureuzer toe te passen. Dat gebeurt de laatste tijd in toenemende mate met name wanneer het werklozen geldt, die min of meer door eigen toedoen werkloos zijn ge worden, niet in aanmerking komen voor WW derhalve, maar wèl een uitkering via de Wet Werkloosheids Voorziening (WWV) kunnen krijgen. In zo'n geval kan een „straf korting" worden toegepast en de gemeenten (die de WW uitvoeren) gaan daar in toe nemende mate toe over. Ook werklozen, die een WWV-uitkering ontvangen maar onvoldoende hun best doen om een baan te vinden, kan een „straf korting" worden opgelegd. Daartoe bestaan gemeentelijke richtlijnen. Als iemand bij voorbeeld minder dan zes keer per jaar soliciteert, dan kan zijn WWV-uitkering worden verminderd. Wel is het duidelijk dat de gemeenten dit soort richtlijnen niet al te rigoureus dienen toe te passen. Zo maakt het ons inziens een groot verschil of een werkloze van 25 jaar dan wel ie mand van 56 jaar „sollicitatieschuw" is. Hoe het ook zij, nog altijd kunnen werk lozen in ons land een behoorlijke uitkering ontvangen, en daar mag best een aantal redelijke eisen tegenover stiaan (Nadruk verboden). Mr. A. Bronsbergen. TIPS VOOR WINTERFIETSERS BIJ SNEEUW EN GLADHEID Draag warme, niet te strak zittende kle ding. Een fietsregenpak beschermt niet al leen tegen vocht, maar geeft ook warmte. Praktisch zijn handschoenen, wanten en oorwarmers en soms stuurkappen Een lange, uitwaaierende das is onprak tisch, zelfs erg gevaarlijk. Schoenen of laarzen met grof rubber profiel zijn aanbevolen. Je glijdt bij op- en afstappen minder gauw uit. Het bandenprofiel mag niet afgesleten zijn: dit verhoogt slipgevaar. Hang geen tassen aan het stuur. Gebruik fietstassen, mandje of snelbinder. Houdt banden op voldoende spanning; bij gladheid echter niet te hard. Dat verhoogt het slipgevaar. Stuur en zadel moeten op elkaar zijn afgesteld, zodat de fiets goed past. Niet te hoog, zodat u met de voeten redelijk bij de grond kunt komen. Houdt verlichting perfekt in orde; pas op voor slippende dynamo. Banden met reflecterende zij-kant-strips of reflectoren in de spaken maken de fiets bij wegkruisingen opvallend zichtbaar. Geef draaiende en bewegende delen van de fiets wat extra vet en olie en maak uw fiets geregeld schoon. Zo bestrijdt men roest. Fiets bij sneeuw en gladheid niet te lang zaam, een gelijkmatig tempo aanhouden komt de stabiliteit ten goede. Wees bij sneeuw en gladheid extra attent op het andere verkeer. Snel afremmen is dan ook voor de andere weggebruikers moeilijker. FIETSBAND DIE NIET LEK KAN Door Batavus in Heerenveen wordt naar verwachting binnenkort een fietsband in de handel gebracht, waarbij de kans op lek worden vrijwel nihil is geworden. Het gaat hierbij om een nieuwe Nederlandse vinding, waarbij tussen buiten- en binnenband een beschermlaag van hoogwaardig rubber met een stalen ingegoten strip is aangebracht. Spijkers, punaises en glassplinters kunnen hierdoor via het loopvlak niet meer tot de luchtdragende binnenband doordringen. Per twee stuks voor voor- en achterwiel gaat deze voorziening circa 45,— kosten. Vooral ook doelmatig voor fietsen die bin nen bedrijven en op bedrijfsterreinen wor den gebruikt, alwaar vaak scherpe voor werpen rondzwerven.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1981 | | pagina 2