NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD 1121 Rodelko bv U houdt nu het meest gelezen blad op hoord-Beveland in handen Alles draait om moeder Zeeland Magazine? No. 3992 Donderdag 26 november 1981 85e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs ƒ24,per jaar. Franko per post ƒ40,per jaar. Advertenties 35 ct. per mm., excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON door Tom Lode wijk „Een beste vent, daar niet van. Maar hij praat je de bladders niet aan je oren. Een prima bankdirekteur, maar een saaie piet, als je het mij vraagt. Nee, Tine, dat kind moet haar deel van het leven hebben en dat heeft ze niet gehad." „Is het vervullen van je taak dan geen leven?" „Is dit haar taak? Waarom is het wel haar taak en niet die van je dochter Suus?" „Die is getrouwd, die heeft een andere taak." „Jawel, die is er nog bijtijds tussenuit gegaan. Anneke was nog niet getrouwd, nog niet verloofd, dus die viel in de termen." „Mies, je zit net tegen me te praten of ik het helpen kan." „Ik zeg niet dat jij het helpen kunt, maar ik geloof wel dat je moet helpen en ook kunt helpen, als je maar wilt. Om te zorgen dat Anneke een ander leven krijgt, dat ze werkelijk van haar jonge jaren kan ge nieten." Tine Treebergh streek met een vermoeid gebaar over het voorhoofd. Ze snapte Mies Broers niet. Dat was nu een doktersvrouw en ze merkte niet eens, hoe simpelweg het voeren van dit gesprek al haar aangreep! „In ieder geval," zei mevrouw Broers, „je moet rekening houden met de feiten. Anneke blijft nog een tijdje weg om weer op krach ten te komen. Ennewaarom ga jij zelf ook niet met vakantie?" „Ik, met vakantie?" Het was een ont stelde kreet. „Mies, vergeet niet, ik ben patiënt. Je wilt me toch niet naar een rustoord hebben?" „Nee, dat zeker niet. En je zou natuurlijk in een rustig pensionnetje of hotel kunnen gaan zitten, maar dat zou je gauw gaan vervelen. Laat mij maar es voor je rond- horen. Misschien heb ik een idee." Toen ze weg was, zakte Tine Treebergh in haar fauteuil terug. Dat was het erge, wanneer je ziek was. Gezonde mensen zoals Miep Broers hadden niet het flauwste idee van je toestand. Nu had ze zich er op verheugd, dat An neke beter werd. Dat ze weer thuis zou komen, dat alles weer zou zijn zoals vroe ger. O zeker, ze had in deze weken veel minder op bed gelegen. Ze moest er wel uit. Zuster Bertha was een best mens, maar ook al zo-zo ongevoelig. Nee, wanneer iets haar duidelijk was geworden in deze tijd, dan was het dat ze dit niet vol kon houden. Als Anneke weer terug was Jawel, maar zou Anneke zelf het oude leven weer willen opvatten? Veronderstel dat ze weg wilde, weg uit huis. Wat moest zij dan beginnen? „Dan ben ik maar net zo lief dood," weende Tine Treebergh tranen van bitter zelfbeklag. HOOFDSTUK VIII. Vakantieplannen. „Zo, jongen," zei mevrouw Hazelaar, de moeder van de jonge dokter. „Je gaat er op vooruit." Ze bewonderde het „lelijke eendje", waar mee Bert haar was komen afhalen. „Het is maar een klein wagentje," zei Bert vol trots. „Maar je kunt er van alles mee doen." „Als je daarmee wacht tot ik uitgestapt ben," verzocht zijn moeder. „Want ik zou graag helemaal heel in Terwoerd aankomen" Nu, dat liep nogal los. Behalve een poging van Bert om te laten zien hoe hard ie met Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandeiijks tijdschrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts ƒ25,— per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE „plankgas" rijden kon, en een op het laatste moment verijdelde zelfmoordpoging van een oude boer, die diep in gedachten de weg overstak en maling had aan lelijke of andere eendjes, kwam mevrouw Hazelaar zonder schokken bij haar schoonzuster aan. Dokter Broers en zijn vrouw stonden al op de stoep. „Ha, Elsl" riep mevrouw Broers, „blij dat we je weer eens zien." Els Hazeiaar was natuurlijk wel vaker in het doktershuis geweest, maar nu bekeek ze het met andere ogen. Dit werd de toe komstige woning van haar zoon, die hier in Terwoerd de artspraktijk van zijn oom zou overnemen. Een ouderwets, maar ge zellig huis, bedacht ze. En als Bert een goede vrouw wist te vinden met smaak, zou die er best wat van weten te maken. Het zat haar alleen dwars, dat Bert tot dusverre nog gen enkel ernstig streven aan de dag had gelegd om een levensgezellin te vinden. In de auto had ze er hem over onder houden. „Jongen," had ze gezegd, „het zal je toch niet meevallen, helemaal alleen." Bert had ogenblikkelijk door, waarop zijn moeder aanstuurde en lachte stilletjes. „In een dokterspraktijk is de dokters vrouw een heel belangrijk personage," was moeder met haar causerie doorgegaan. „Je ziet het aan tante Mies. Zij is in Terwoerd minstens zo gewichtig als haar man." „Tante Mies is achttien karaats," zei Bert met warmte. „Maar moeder, die geloven, haasten niet." „Maar het lijkt," glimlachte zijn moeder, „of jij het wel gelooft." „Een vrouw zoek je niet moeder, daar loop je tegenaan." „Jakkes, jongen, 't lijkt wel een lantaarn paal." „Daar loop ik bij voorkeur niet tegenaan. Nee, op een gegeven moment zal er wel een meisje zijn waarvan ik denk: met die zou ik het aandurven." „Als ze het maar met jou aandurft." „Geeft u me maar goede getuigschriften." „Ja, die zul jij wel nodig hebben." „Nou dan, waar maakt u zich zorgen over? Heus, mams, mijn ideaal is niet mijn leven lang vrijgezel te blijven. En ik heb aardige meisjes genoeg gezien, zelfs in Ter woerd." „O, daar zullen er wel zijn, die best willen solliciteren voor doktersvrouw." „Dat geloof ik ook wel. Maar laat u mij maar stilletjes uitkijken. Het is een keus voor je leven en daar zou ik me niet graag in vergissen." Zijn moeder, wat gerustgesteld, wijdde haar aandacht aan het mooie landschap in de omgeving van Terwoerd en Bert verzonk in gedachten. Er was een meisje, dat zijn aandacht had getrokken. Hij had haar leren kennen toen ze, menselijkerwijs gesproken, niet op haar best was, als doodzieke pa tiënte. En nu ze aan het herstellen was en hij haar beter zag zoals ze was, was de sympathie die hij van de aanvang af voor Anneke Treebergh had gekoesterd, dieper geworden. Ondanks het verschil in hun ver houding als dokter en patiënte, had hij met haar dat gevoel, dat hij zichzelf kon zijn. Hij had haar nu meermalen bezocht. Ten slotte bleef ze zijn patiënte, nietwaar? En ze hadden over allerlei dingen gepraat, die niets met ziekte of herstel te maken hadden. Soms hadden ze gezwegen, elk in eigen gedachten verdiept. En in dat zwijgen was nog geweest een gevoel van saamhorigheid. Hij dacht zich het huis van zijn oom in en Anneke daarin rondgaand als huisvrouw. Zij zou dat huis tot een thuis weten te maken. Bert had een beetje, voor de aar digheid, geliefhebberd in astrologie en toen hij haar geboortedatum wist had hij vast gesteld dat ze in het teken van de Kreeft geboren was. Het zorgende type, met be hoefte aan veel liefde, maar dan ook die uitbundig teruggevend in duizend kleine dingen. Niet alleen aan hem, maar aan allen die hulp, zorg, sympathie nodig hadden. Een geruststelling was het voor hem ge weest, te kunnen constateren, dat Anneke's ziekte niet voortsproot uit een wankele gè- zondheidstoestand. De longontsteking was het gevolg van een verwaarloosde verkoud heid, en verder had het meisje te veel van zichzelf gevergd. Wanneer zij straks hersteld zou zijn, was ze weer een gezonde jonge vrouw. En, zo dacht hij, ze zou een ideale doktersvrouw zijn. „Wat ben je stil opeens," zei z'n moeder, „zit je over mijn preek na te denken?" „Ik ben bezig met de toepassing," grin nikte hij. Maar de hartelijke begroeting in het dok tershuis veegde ai die problemen weer naar de achtergrond. Els Hazelaar was zielsblij, dat de toe komst van haar zoon gewaarborgd was. Ze vond het heerlijk dat hij in dit mooie dorp zijn praktijk kon beginnen. Ze kende zijn liefde voor de natuur, ze wist van zijn bescheiden ideaal alleen maar een goede huisdokter te zijn voor wie het zo mocht zien, inderdaad een levenstaak. En alles was zo goed gelopen! Ze zag er haar broer en schoonzuster op aan, die lieve hartelijke mensen, die altijd zo met Bert hadden mee geleefd en hem nu zo royaal het pad baan den naar zijn toekomst. Het was een makkelijke dag, weinig pa tiënten. „In de zomer zijn de mensen hier niet ziek," lachte dokter Broers, „dan heb ben ze het te druk." Ze aten gezellig met elkaar en terwijl oom en neef een stevige tippel gingen maken, schikten de beide vrouwen zich om gezellig van alles over hoop te halen en de nieuwste nieuwtjes uit te wisselen. „Ja," zei Bert's moeder, „en van 't jaar ga ik eerst es lekker met vakantie." „Wat je gelijk hebt," beaamde Mies Broers. „Je kunt het nu heerlijk zorgeloos doen. Waar ga je naar toe?" „Ja, je moet niet lachen, je zult het mis schien een ouwedamestrip vinden, maar ik ga met een boot de Rijn op." „Nou, daar lach ik helemaal niet om. Ze hebben tegenwoordig van die prachtige sa lonboten. En de Rijn vind ik heerlijk. Daar zou ik ieder jaar wel naar toe willen. Het is wel geen mode, tegenwoordig is zelfs Mallorca en de Costa Brava geen mode, want iedereen gaat er heen. Maar wat kan dat jou schelen." Els Hazelaar verloor zich in schilderingen van het reisprogramma en hoe ze zou ge nieten. -En merkte opeens dat haar gast vrouw in gedachten verdiept was. „Zeg, ik geloof dat je niet eens luistert. Waar denk je aan?" „Ik luisterde wel, heel goed zelfs, maar opeens gingen mijn gedachten op een zij spoor. Maar 't loopt er wel parallel mee." „Hoezo?" „Hou, moet je horen. Wij zitten hier met een geval, Tine Treebergh. Ken je die nog?" „Ja, die heb ik vroeger wel eens hier ont moet. Was haar man niet direkteur van de bank of zo." „Ja, hij is inmiddels overleden." „Ach, ik herinner me haar nog wel. Ze was een heel aardige vrouw. Ze hadden twee kinderen, geloof ik." „Ja, Suus, die is getrouwd. En Anneke, die is nog bij haar moeder. Was, moet ik zeggen, want ze ligt nu in het ziekenhuis." „Da's niet zo mooi." „Maar ze is aan de beterende hand. Ze is alleen erg verzwakt. We hebben tenminste aangeboden, dat als wij straks naar Zwit serland gaan, zij een week of vier bij ons blijft om aan te sterken." „Zo," zei Els Hazelaar, wel beseffend dat dit slechts de inleiding was. „Die Tine Treebergh is na de dood van haar man nooit meer de oude geweest. Ze is ingestort. En daarna bleef ze patiënt. Lag meestal hele dagen op bed, hoofdpijnen, al gehele lichaamszwakte, zoals men dat noemt. Anneke heeft haar zo goed mogelijk verzorgd, maar die is er tenslotte onder door gegaan." „Was ze er zó erg aan toe?" „Dat niet, maar Anneke werkte ook nog. Ze had eigenlijk geen vrije tijd, dat kind, kwam nergens." „Dan zal dat ziekenhuis wel een rustkuur voor haar geweest zijn. En haar moeder?" „Nou, die hebben we zuster Bertha op haar dak gestuurd. En nou moet je horen: Bert en die zuster (Wordt vervolgd) KADE 23 - VEERE - TEL. 01181 - 5 55 VOOR BEMIDDELING AAN- EN VERKOOP HYPOTHEKEN TAXATIE VAN AL UW ONROEREND GOED Vertegenwoordiger voor Noord-Beveland: dhr. Wattel, Tel. 01186 - 1578. De Roompot, v.v. De Bevelanders, muziekver. Ons Genoegen en de fanclub van het Riverside Combo zijn in afwachting van de BERICHTEN UIT SPANJE voor mogelijkheden op 5 dec. (Zie uit naar de advertentie in het volgende nummer). STORTEN VAN DE VOETPLAAT VAN DE LAATSTE PIJLER Maandag 30 november a.s. wordt aan gevangen met het storten van de voetplaat van de laatste pijler voor de stormvloed kering in de Oosterschelde. In totaal zijn voor de stormvloedkering 66 betonnen pijlers nodig. Het storten van de voetplaat van de 66ste pijler vangt maandagmiddag 30 november aan en gaat zonder onderbreken door tot dinsdagavond. De voetplaat voor de eerste pijler werd gestort op 2 mei 1979, zodat 31 maanden na aanvang van het betonwerk deze mijl paal is bereikt. De oplevering van deze laatste pijler vindt plaats in het voorjaar '83 Op dit moment wordt nog gewerkt aan 33 pijlers verspreid over twee bouwdokken. Kruiswoordpuzzel no. 753 Horizontaal: 1. natuurkundeterm (afk.) - 3. klooster - 7. plaats in Italië - 10. reeds - 12. boom - 14. meisjesnaam - 16. muziekstuk 18. vreemde munt - 20. bevestiging - 21. voormalig - 22. selenium (afk.) - 23. water in Friesland - 24. rivier in Duitsland - 26. puntig - 29. lang verhaal - 31. geheel de uwe (Lat. afk.) - 32. kromme lijn - 34. vogel - 35. bestuurder - 37. Frans pers. vnw. 38. jongensnaam - 40. stuk hout - 42. choco laatje - 44. Chinese maat - 46. schrede 47. klein vertrek - 49. lidwoord - 50. vaar tuig - 53. onbepaald vnw. - 55. gewicht (afk.) - 57. Frans onbep. vnw. - 58. ver zonnen - 61. in persoon (afk.) - 63. schouder holte - 65. uitroep - 66. kunstenaar - 69. opdracht - 71. water in Zeeland - 72. deel van Amerika - 73. persoonlijk voornaam woord - 74. stofmaat - 75. zangnoot - 76. kleur - 78. zoogdier - 80. loon - 82. vreemd 84. jongensnaam - 85. levenslucht - 86. rivier in Italië - 87. voorzetsel. Verticaal: 1. zangnoot - 2. broodbeleg - 4. kunstwerk - 5. inhoudsmaat (afk.) - 6. lekkernij - 7. zangnoot - 8. land in Amerika 9. Frans voegwoord - 10. groet - 11. Frans lidwoord - 13. onmeetbaar getal - 15. be vestiging - 17. de Sowjet Unie (afk.) - 19. oude rekenmunt - 21. in persoon (afk.) 23. vulkaan - 25. wapenstilstand - 26. bevel 27. brandstof - 28. buitenstaander - 30. godsdienst (afk.) - 31. tot nader order (afk.) 33. insekt - 36. duo - 39. onbevlekt - 41. waterhoogte (afk.) - 43. Gode zij lof (Lat. afk.) - 45. voorzetsel - 48. laatst leden (afk.) 50. deel van het hoofd - 51. bediende - 52. Duits persoonlijk vnw. - 54. keukengerei 56. steenmassa - 59. ergens anders - 60. bloeiwijze - 62. onmeetbaar getal - 64. voorgerecht - 67. edelsteen - 68. meisjes naam - 70. stofmaat - 71. muziekterm - 73. ondiepte - 75. ambtshalve (Lat. afk.) - 77. voorzetsel - 78. zoals de akten getuigen (Lat. afk.) - 79. dierengeluid - 80. met voorbehoud van beter (Lat. afk.) - 81. titel (afk.) - 83. zangnoot. Oplossing kruiswoordpuzzel no 752 Horizontaal: 1. tij - 2. cao - 5. den - 8. of 10. la - 11. Hilversum - 14. ik - 16. anno 18. genet - 20. Oder - 21. gift - 23. RAI 24. smet - 25. roe - 26. aga - 27. nok 28. esp - 30. tol - 32. lot - 34. iel - 36. last 40. Isar - 42. Terneuzen - 43. olie - 45. drie 48. dra - 50. hap - 52. beo - 53. rio - 55. die 56. Ali - 57. bos - 59. vore - 61. ral - 63. grijs - 65. solo - 66. kalme - 68. enak 70. ro - 71. Breukelen - 74. kg - 75. rk 76. pit - 77. nis - 78. ja. Verticaal: 1. tango - 2. ci - 3. alg - 4. overal 5. dreint - 6. Est - 7. nu - 9. fiets - 10. la 11. hof - 12. Ena - 13. mom - 15. kr - 17. niets - 20. deels - 22. tal - 24. ski - 25. rel 29. por - 31. otter - 33. opera - 35. einde 37. aal - 38. arg - 39. tzt - 41. aai - 43. oir 44. idool - 46. robijn - 47. eis - 49. ade 50. heraut - 51. palmen - 52. big - 54. ivoor 58. Osaka - 60. Rob - 62. alk - 64. ren 65. sr - 66. kei - 67. eli - 69. kg - 72. rp 73. es.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1981 | | pagina 1