Grandioze Sinter- klaasaktie van de een groots St. Nicolaasfeest Raadsvergadering Kortgene Fietsenkeuring Noord-Beveland een groot succes middenstandsver. Kortgene Bij behandeling van het punt „ingekomen stukken" vroeg de heer De Smit zich af waarom een schrijven ,van de „aktiegroep Stop Borssele" over atoomvrije zones en een motie van de raad van Hellevoetsluis over plaatsen van atoomwapens, voor kennisge ving moet worden aangenomen. Hij wil lie ver over zoiets belangrijks discussiëren in een openbare raadsvergadering. De burge meester heeft hiertegen geen bezwaar om het als agendapunt in een volgende raads vergadering te behandelen. De fractie van de PvdA ondersteunt het verzoek van De Smit, maar vraagt zich bij monde van de de heer Filius af of De Smit namens de hele fractie van het CDA spreekt of als dissi dent. Het komt wat vreemd over als blijkt dat de CDA-wethouder, de heer Van der Weele, niet op de hoogte is van de sugges tie van de heer De Smit. Met steun van de PvdA wordt besloten om het in een volgende vergadering op de agenda te plaatsen. Op een mededeling van CRM, dat de meerkosten van de torenrestauratie te Kort gene ook subsidiabel zijn, vraagt de heer Blankenstijn naar het bedrag van de meer kosten. De voorzitter zegt dat het een aan merkelijk bedrag is. Door de Stichting Zeeuws Coördinatieorgaan voor natuur-, landschaps- en milieubescherming is een be zwaarschrift ingevolge de wet AROB inge diend bij G.S. van Zeeland tegen de be schikking van dat college, waarbij een ver klaring van geen bezwaar is verleend op grond van de woningwet ten behoevfe van de bouw van een clubgebouw van de wa tersportvereniging „Noord-Beveland" op de haven te Colijnsplaat. Op 21 oktober heb ben G.S. het bezwaarschrift ongegrond verklaard. Door de heer P. J. Knöps uit Rotterdam was beroep ingesteld tegen het besluit van G.S., waarbij hem een ontheffing op grond van de verordening inzake het verstrekken van alcoholische dranken is geweigerd. Dit beroep is ongegrond verklaard, omdat niet binnen de daarvoor gestelde termijn was in gediend. De heer Knöps wilde een horeca bedrijf beginnen in een pand aan de Haven straat te Colijnsplaat. Bij punt 5 van de agenda, betreffende wij ziging rechtspositieregelingen, zou de heer Van Damme het op prijs stellen dat er meer duidelijkheid gegeven werd over deze aan gelegenheid. De voorzitter zegt dat het een regeling is die voor alle gemeenten geldt. Zonder discussie ging de raad akkoord met een ontwerp van een nieuwe bezoldi gingsregeling gemeentesecretarissen en -ont vangers. Ook ging men akkoord met een verkla ring dat de instandhouding van de o.l. school te Kats wordt gevorderd. Mevr. De Looff is bijzonder verheugd met dit voor stel. Bij een voorstel tot bepaling van het aantal lesuren nuttige handwerken, vroeg mevr. Van Oeveren of jongens ook voor dit vakonderwijs in aanmerking komen. Dit is zeer zeker het geval, aldus de voorzitter. Zonder discussie ging de raad verder ak koord met een voorstel tot voorlopige vast stelling exploitatiekosten open baar kleuter onderwijs over het jaar 1980 en met de voorlopige vaststelling exploitatiekosten o- penbaar kleuteronderwijs over het vijfjarig tijdvak 1976—1980. Bij het goedkeuren van een voorstel tot vaststelling extra-vergoeding Christelijke kleuterschool te Colijnsplaat over het tijd vak 19761980, merkte de heer Filius op, dat, gezien de financiële gevolgen, het toch maar goed is dat er openbaar onderwijs is. Zonder bezwaar ging men verder akkoord met de voorlopige vaststelling uitgaven o- penbaar gewoon lager onderwijs over 1980, evenals met een voorstel om aan mevr., A. Griep-ter Bruggen eervol ontslag te ver lenen, op haar verzoek, als onderwijzeres aan de o.l. school te Kortgene. Bij een voorstel tot de 18e wijziging bouw verordening en wijziging bouwverordening logies-gebouwen, merkte de heer De Looff op dat dit weer geen verlichting voor de bouw betekent, integendeel. De voorzitter is het hier mee eens, maar toch gaat het college akkoord met de voorwaarden die zijn gesteld t.a.v. energiebezuinigingen. In een volgend punt wordt voorgesteld, om het beroepschrift, ingediend door het Interkerkelijk Comité Tweezijdige Ontwape ning ongegrond te verklaren. Nadat de heer Van Damme om een toelichting heeft ge vraagd, waarop de voorzitter antwoordde dat iedereen tegen administratieve recht spraak in beroep kan gaan. Krijgt men geen voldoende subsidie, dan kan men daartegen in beroep gaan, wordt het voorstel aange nomen. In verband met het feit dat de heer Van Noort wethouder is geworden in de plaats van de heer Filius, is het noodzakelijk eni ge gemeentelijke vertegenwoordigingen op nieuw te regelen. Dat is met name nodig in die gevallen waar de vertegenwoordiger een collegelid is. De wijzigingen komen er als volgt uit te zien: openbare werken De Looff, plv. Filius; ruimtelijke ordening Filius, plv. Dobbelaar; bezwaarschriften: Filius, plv. De Looff; welzijn: De Looff, plv. Filius; fi nanciën: Dobbelaar, plv. Filius. Omdat de heer Blankenstijn, die namens de raad zitting heeft in het algemeen be stuur van het Pensiontehuis Noord-Beve land, tevens penningmeester/administrateur van die stichting is, is het niet logisch dat hij ook namens de raad zitting blijft hou den in het algemeen bestuur. Er wordt voorgesteld de heer De Smit in zijn plaats te benoemen. De heer Filius wil hiermee liever wachten tot de nieuwe raad op treedt in 1982. Deze nieuwe raad kan dan een nieuw d.b. kiezen. Tevens is hij er voor stander van dat er meer variatie in het bestuur wordt gebracht en dat er meer personen, die bij het werk van de stichting betrokken zijn, zitting krijgen. Met dit laatste is de voorzitter het eens, maar hij zou dat liever in de algemene beschouwin gen besproken willen zien. Overigens is hij van mening het voorstel te handhaven om dat eerst in september 1982 de nieuwe raad optreedt. Nadat mevr. Van Oeveren en mevr. De Looff het voorstel juist vonden, werd het aangenomen. Bjj een voorstel tot het verlenen van een ondersteuningssubsidie van f 250.— aan de basketbalvereniging „Deltal" te Colijnsplaat pleitte de heer Filius er voor om wat roya ler gebaar te maken, gezien de fikse con tributie die de leden voor deze eenvoudige sport betalen en de gunstige financiële po sitie van de gemeente moet dat geen be zwaar zijn. Mevr. De Looff heeft wat problemen met het vaststellen van bedragen in de welzijns- commissie. Men kan over verschillende pos ten discussiëren, maar het zou wenselijk zijn dat voor reis- en verblijfkosten meer één lijn werd getrokken bij de verschillende tak ken van sport, zo vond de voorzitter. Overi gens worden de definitieve bedragen vast gesteld door de raad en niet door de wel- zijnscommissie. Over de vergelijking die Filius had ge trokken met de tennisclub, adviseerde Van Damme hem om de ledenlijst van de tennis club eens in te zien. Dan zal hij zien dat het de familie Doorsnee is. Daarom hebben ze zeker een aparte kantine was de repliek van Filius. Een volgend voorstel om een krediet in re kening-courant met de bank voor Ned. Ge meenten overeen te komen tot f 1.250.000.- voor 1982 wordt aangenomen. Met algemene stemmen werd verder be sloten om de kwekerij aan de Bernhard- straat aan de Betho voor een tijdvak van 5 jaar te verhuren. Een volgend punt is een voorstel om een verzoek van de heer J. D. de Koster, om een perceel bedrijfsterrein op het havenpla teau te Colijnsplaat, dat aan hem in onder erfpacht is uitgegeven, om te zetten in een overeenkomst van huur en verhuur, af te wijzen. De heer De smit is hier niet mee akkoord en vindt het wel een beetje gemak kelijk om dit af te wijzen. Ook Blanken stijn is het niet eens met het voorstel. Hoewel mevr. Van Oeveren vindt dat de camping en dit perceel twee verschillende zaken zijn, wil ze het voorstel steunen. Alle terreinen op het haventerrein zijn uitgege ven in ondererfpacht. Voor Filius is er ook geen aanleiding om een ander beleid te voeren. Waar ^lijven we als in een scala van besluiten er enkele worden uitgepikt? De voorzitter zegt dat het verzoek aan de raad is gericht; als de meerderheid vindt dat er een voorstel moet komen voor een huurovereenkomst, zou dat ten onrechte ver wachtingen kunnen wekken. De Smit en Blankenstijn zouden liever een positief voor stel zien. Ze willen dat b. en w. in een volgende vergadering met een dergelijk voorstel komen, terwijl mevr. Van Oeveren het beleid wil houden zoals het is gevoerd. Voor nader beraad wordt de vergadering geschorst en na de hervatting komt De Smit, gesteund door Blankenstijn, met het voorstel om in een volgende vergadering met een andere houding van b. en w. te rug te komen. Het wordt verworpen met de stemmen van de PvdA en de WD tegen, waarna het huidige voorstel wordt aange nomen. Nadat de begrotingswijzigingen, verband houdende met de financiële gevolgen van de in deze raad genomen besluiten, zijn vastgesteld, volgt de rondvraag. Hierin vraagt de heer De Looff naar het lijvig dossier over de correspondentie die er met de eigenaar van de Kortgeense molen over de restauratieplannen van de molen is gevoerd. De voorzitter riep in de raads vergadering van oktober de inwoners van Kortgene op om aktie te voeren om de res tauratie van de molen mogelijk te maken. De eigenaar had daarop in niet al te vrien delijke woorden daarop gereageerd in brie ven aan het college en de raadsleden. Hij had het o.a. over het „potige" raadslid. De heer De Looff wilde graag weten wie daarmee wordt bedoeld. De voorzitter had geen bezwaar tegen de inzage van corres pondentie aan raadsleden. Tevens was hij bereid tot medewerking aan de restauratie, maar dan conform de geldende regels. Hierna wordt de vergadering gesloten. ZEVEN BUNGALOW-EIGENAREN UIT KORTGENE DOOR G.S. IN HET ONGELIJK GESTELD Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben zeven eigenaren van bungalows in Kortgene in het ongelijk gesteld. Het ging om een geschil tussen de bungalow-bezitters en. het Waterschap Noord- en Zuid-Beveland met als inzet de vraag of de tuinen van de bungalows tot aan de slootkant mogen worden ingeplant. De sloot waar het om gaat moet worden onderhouden onder andere uitgediept door het Waterschap. Volgens het Reglement van politie op de waterkering en de waterbeheersing in Zeeland is het echter verboden binnen zeven meter uit de kant van de sloot be plantingen aan te brengen, als iemand an ders (of een andere instantie) de sloot moet onderhouden. Zo was de situatie ook in dit geval: de bungaloweigenaren zijn bezitters van de grond en het Waterschap moet de sloot onderhouden. Niettemin hebben de grondeigenaren tuin- beplanting aangebracht tot aan de sloot- rand. Zij meenden dit o.a. te kunnen doen, omdat het bestemmingsplan „2e bungalow park Veerse Meer" van de gemeente Kort gene de strook langs de sloot bestempelt als „openbaar groen, plantsoen of berm." Het Waterschap heeft de eigenaren van de bungalows geschreven dat men de be plantingen diende te verwijderen of dat men het anders zelf zou doen op kosten van de betrokkenen. Wel kwam het Waterschap in zoverre aan de wensen tot tuin-uitbrei- ding tegemoet, dat het zich bereid ver klaarde in dit geval een afstand van twee meter als „vrije zone" te accepteren. G.S. hebben nu beslist, dat het Water schap het bij het rechte eind heeft. Het feit dat de grond in het bestemmingsplan is aangegeven als „openbaar groen, plant soen of berm" wil nog niet zeggen dat men met voorbijgaan van het eerder genoem de reglement waterkering en waterbeheer sing beplanting mag aanbrengen zo hoog men wil. Dat vinden de heer C. van Damme en F. Bal, respectievelijk voorzitter en Zeeuws consulent van Veilig Verkeer Nederland. 380 fietsen werden gekeurd, waarvan er 117 werden goedgekeurd, dat is zo'n 30%. Gezien de resultaten in de rest van de pro vincie, is dat lang nog niet zo slecht. De resultaten en het uitreiken van een dia serie, aan de hoofden van de lagere scho len, vond donderdag 11 november plaats in het gemeentehuis van Kortgene, in aanwe zigheid van de beide burgemeesters, adju dant Van der Giesen en enkele vertegen woordigers van Veilig Verkeer Nederland. De heer Van Damme zei in zijn openings woord het volgende: Heren burgemeesters van de gemeenten Wissenkerke en Kortgene, meneer Bal en andere vertegenwoordigers van Vei lig Verkeer Nederland, heren vertegen woordigers van de lagere scholen op Noord-Beveland, adjudant Van der Gie sen van de Rijkspolitie, bestuursleden van de afdeling Noord-Beveland van Veilig Verkeer en vertegenwoordigers van de pers, allen een zeer hartelijk wel kom in de ons door het gemeentebestuur van Kortgene beschikbaar gestelde raad zaal, waarvoor onze oprechte dank. Iedere dag opnieuw, dames en heren, ho ren we op de TV of lezen we in de kran ten van ongelukken met dodelijke afloop, zwaar gewonden, kettingbotsingen, fout ge timede inhaalmanoeuvres, drank achter het stuur. Al deze ernstige zaken zijn zo tot ons dagelijks levenspatroon gaan behoren, dat we er eigenlijk stilzwijgend aan voor bijgaan. En dat is uiteraard een geheel foutieve instelling. We behoren, ieder voor zich, ei genlijk iedere dag weer met onze neuzen op de feiten gedrukt te worden. Iedere 'dode is er één teveel en allen, zoals we hier zit ten, hebben wel eens een narrow escape in het verkeer meegemaakt. Een bijna-aanrij- ding of een bijna-botsing en dikwijls is dit dan te herleiden tot eigen onattentheid, on oplettendheid van de mede-weggebruiker of bepaalde verkeerssituaties onvoldoende kunnen overzien, snelheid verkeerd inschat ten enz. enz. Ik zei het reeds, we raken er aan ge wend, we beschouwen het als een inge bouwde risicofactor en we leren er mee le ven. Tot we er zelf mee geconfronteerd wor den: en dat is dan misschien één van de voordelen van het wonen in een kleine ge meenschap, wanneer hier een ernstig on geluk gebeurt, waarbij doden zijn te betreu ren, staan we er nog bij stil en we vragen ons af hoe het in vredesnaam mogelijk is geweest en we betonen onze deelneming aan de familie. Hoef ik nog meer op te noemen om het bestaansrecht van de Vereniging voor Veilig Verkeer op te noemen? VVN houdt de vin ger aan de pols en hamert, soms tot ver velens toe, op een verkeerde mentaliteit van de verkeersdeelnemer. Iedere dode is er één teveel en door gerichte acties pro beert men het jaarlijks aantal verkeers slachtoffers te verminderen. Ik zei, tot ver velens toe en dat - kan in dit geval niet anders. Het is de taak van de VVN om in bepaalde gevallen door acties de overheid te wijzen op verkeersgevaarlijke situaties. Overal in het land werken duizenden on betaalde medewerkers, onder supervisie van de VVN aan bepaalde acties. Er wordt in gesprongen op de actualiteit en onder die deelnemers .zijn huismoeders, zakenlui, win keliers, gepensioneerde politiemensen enz. Dé acties die wij hier nu op Kortgene houden, fietsenkeuring en diaserie, zijn ook od een dergelijke manier tot stand geko men en het is voor ons als afdelingsbestuur ontzettend prettig dat er zo'n geweldige medewerking is van gemeentebestuur, po litie en onderwijzend personeel. Dames en heren, er is ook op Noord- Beveland nog heel wat werk aan de win kel, maar laten we ons nu bepalen tot vanmiddag en ik wil hierbij graag het woord geven aan de heer Bal. WN consulent de heer F. Bal liet hierna een gedeelte zien van de diaserie die be trekking heeft op allerlei verkeerssituaties op en nabij Noord-Beveland. Hij laat hier bij weten dat het geheel is opgebouwd ge zien door de ogen van een kind. Elke school ontvangt 50 dia's van de plaatselijke en nabijgelegen gevaarlijke verkeerssituaties. Verder laat hij weten, wat betreft de fiet senkeuring, Geersdijk en Kats volgend jaar aan de beurt komen. Door een organisato rische fout onzerzijds is dit nu niet ge beurd. Burgemeesters vinden mentaliteit erg belangrijk. Burgemeester Van der Linde van Kort gene krijgt hierna het woord. Mentaliteit is erg belangrijk en we zijn vaak ook te ge makkelijk, vindt hij. U zult zeggen, zet bij de gevaarlijke punten een politieagent neer, maar we zullen er zelf wat aan moeten doen. Onze mentaliteit moet veranderen dus. Dat VVN hier wat aan doet is zeer prijzenswaardig. Ik ben blij dat er zo'n actieve vereniging is op Noord-Beveland, die deze problemen aanpakt. Hij vindt ook dat fietspaden op Noord-Beveland een hoge prioriteit dienen te hebben, maar laat er direct bij weten, dat het aan geldmiddelen ontbreekt om zoiets snel te realiseren. Toch heeft dit probleem onze grootste aandacht. Eén gevaarlijke verkeerssituatie zal binnenkort zijn opgelost, laat hij we ten, n.l. de levensgevaarlijke overgang van fietspad naar rijweg bij de Val te Colijns plaat. Er zal naast het bestaande wegge deelte een brug worden gelegd, zodat de fietsers niet meer met het snelverkeer te maken hebben. Dat er maar 117 fietsen zijn goedgekeurd' van de 380 geeft toch wel te denken en zeker zullen de ouders hier ook enige ver antwoordelijk moeten opbrengen, vindt de burgemeester. Burgemeester Wisse van Wissenkerke vindt mentaliteitsverandering van de weg gebruiker ook heel noodzakelijk. Eveneens hebben op de gemeente Wissenkerke fiets paden de nodige aandacht, maar ook de heer Wisse weet te vertellen dat de finan ciën dit op het moment niet toelaten. Wij als gemeente zouden dit graag zelf ter hand nemen, maar na berekening zal één kilometer fietspad dan tussen de twee- en vijfhonderdduizend gulden gaan kosten en dat gaat nu eenmaal niet, volgens de heer Wisse. Hij hoopt verder dat de WN afde ling Noord-Beveland veel nuttig werk mag verrichten en wenst hen daarbij veel succes. Hierna sluit de heer Van Damme deze korte bijeenkomst en hoopt dat ieder 's a- vonds aanwezig zal zijn op de amusements bijeenkomst in het Dorpshuis te Wissen kerke. Amusements-voorlichtingsavond. Het amusement stond zeker voorop, zoals voorzitter Van Damme al in zijn openings woord had laten doorschemeren. Allereerst werd aan de aanwezigen ge toond hoe nou eigenlijk een fiets wordt ge keurd. Een stafmedewerker van WN liet dit allemaal zien en gaf daarbij 'de nodige uitleg. De meeste gebreken aan de kinder fietsen moeten we toch naar de ouders toe schuiven, aldus de medewerker. Hier werd dan ook de nadruk op gelegd. Loop zo'n kinderfiets geregeld even na op de belang rijkste punten, liet hij weten. Hierna kwam het echte amusement aan de beurt in de vorm van een kwis. Profes sioneel van opzet, soms leerzaam en grote hilariteit bij deelnemers en publiek. Vier ploegen van elk vier deelnemers namen het in het strijdperk tegen elkaar op. Uiteinde lijk won de ploeg van achttienjarigen, die bezig zijn met het behalen van het rijbe wijs, de kwis. Een ander stukje amusement kwam in de vorm van enkele liedjes, die gezongen werden door enkele muzikale me dewerkers van de Cabaretgroep „Zo zijn we nu eenmaal". Ledenwerfactie. In zijn slotwoord dankte de voorzitter ieder die had meegewerkt aan het slagen van deze avond en had voor de vaste me dewerkers van WN een bloemetje meege bracht. Verder liet hij weten, dat vanaf nu geen afdeling Kortgene van WN meer be staat, maar een afdeling Noord-Beveland, zodat andere geïnteresseerden in het goede en nuttige werk van Veilig Verkeer Neder land kunnen deelnemen en meewerken. Hij riep vooral de ouders op om lid te worden. Men onderkent nog steeds het be lang van een vereniging als WN, die al het goede met het kind in het verkeer voor heeft. Zonder uw hulp en steun kan dit be langrijke werk niet gebeuren, aldus be sloot voorzitter Van Damme deze gezellige avond. Wilt u lid worden van Veilig Verkeer Ne derland, dan kunt u bellen: 01108-1424 of een kaartje sturen naar: C. van Damme, Hoofdstraat 34 te Kortgene. Tekst: Kees van Boven. V.0.0. TE GAST IN CAMPING "DE ROOMPOT" Woensdagmiddag 11 november j.l. was de openbare lagere school uit Wissenkerke te gast voor een filmmiddag in Camping „De Roompot", 's Avonds was er een bow- lingavond voor leden van het volksonder wijs van Wissenkerke. Een 40-tal personen maakten van deze gelegenheid gebruik. Vanaf maandag 23 november tot en met zaterdag 5 december a.s. ontvangt u bij besteding van elke tien gulden bij één van de deel nemende winkeliers één kraskaartje. Op dit kaartje zijn 3 vakjes afgedekt, die met een muntstuk moeten worden opengekrast. Aan de afbeeldingen kunt u zien of er direkt een prijs gewonnen is of dat meegedongen kan worden naar de andere prijzen. 3 enen: direkt 5,3 tweeën: direkt 10,3 drieën: direkt 15, 3 vieren: direkt 20,en 3 vijven: direkt 25, Als er op het kaartje 3 zessen staan, stop het dan in een speciaal envelopje (gratis verkrijgbaar bij één van de deelnemende winke liers). Zet uw naam en adres er op en lever het envelopje in. Direkt te verzilveren prijzen van vijf tot vijfentwintig gulden. Te trekken uit de envelopjes: 6 HOOFDPRIJZEN. Inlevering envelopjes: uiterlijk tot en met donderdag 10 dec. a.s. bij de deelnemende winkeliers. Trekking: op vrijdag 11 december a.s. om 20.00 uur bij Café- Restaurant „De Graaf van Buren" te Kortgene. Bekendmaking prijswinnaars: via persoonlijk bericht. Inlichtingen over de aktie kunt u inwinnen bij de deelnemende winkeliers, herkenbaar aan het raambiljet. Aantal envelopjes: 175. Vergunning is verleend door de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Middelburg op 12 november 1981 onder nr. 38/81. De Middenstandsvereniging Kortgene organiseert wederom dit jaar Op vrijdagavond 4 december a.s. zal' er een SINTERKLAAS-BAL gehouden worden in Hotel „De Korenbeurs". Aanvang 20.00 uur. Waar de Sint met Pieten om plm. 21.00 uur voor een speciale at- traktie zullen zorgen. De volgende middag, 5 december, is er FEEST voor alle kinderen. Om 2 uur komt de Sint aan met z'n Pieten in de landbouwhaven, van waar het Fanfarekorps van Kortgene de Sint zal begeleiden naar „De Korenbeurs". Er is voor de kleintjes een speciale poppenkast en voor de wat grotere kinderen een goochelaar.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1981 | | pagina 6