KRONIEK VAN NOOROREVELAMQ Raadsvergadering Wissenkerke Begrotingsbehandeling 1982 Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. 19 november 1981 no. 3991 .fe. ji V De meest schokkende gebeurtenis deze week, beste vrienden, is ongetwijfeld dat deze krant bij elke Noord-Bevelander in de bus rolt. Misschien voor enkelen een kennismaking, maar het over grote deel toch bekend. De Kroniek van deze week verhaalt over het jaarlijkse samen-zijn van enkele mensen uit een tennisvereniging. Het onderstaande is natuurlijk een persiflage op het gebeuren. De soepele poise van de tennussers. Normaal slae ze tehen een balletje mee zó'n kattederm hevalletje. Di meppe en zwoai-je ze mee; niks is ze te vee. De vrouwen in een korte rok en de veinters, a-je ze zag, 'k weet zeker da-je schrok. Oal van die aeruhe staeken van onder een broekje, de vrouwen hniffelend in een oekje. Zó meppe ze bie mekoare de ballen rond d'r oren. 's Zeumers is dat netuurluk hin probleem. Mè a een keer ut zonnetje nie scheen, dan lööp'ter één mee een pereplu achteran, want van rehen di ouwe ze nie van. Die mee die pereplu eit 't vrééd werm, mè da's ók deheen mee een tennuserm. Nat oare dat is ter nie bie, teminsten an de buutenkant nie. Want van binnen da's hebleke, ze d'r eihe wè us verkeke. Eéns per jaer naemeluk, doe ze saemen ut mael en dan hae 't spul kompleet an de hael. Van de keer waere't mossels op taefel, toen ieuwe ze netuurluk oal d'r waefel. Bram wist nie wi of ten most behinne, mè z'n vrouwe die oa vrééd vee zinne. Afijn, ze è't oal ophehete, d dee-je d'r toch een paer van wete. Want toen Kees hieng staen was um zó waer onbekwaem. Ie riep: 't is binnen eindelienge, noe hae m'n zienge. Dat trof hoed van de keer, want di zatte d'r nog meer. Van een caberet of zó iets ek hehore en toen waere ze vlug verlore. Zó wier ut in de kleine uurtjes d hauw, mè hin één oa berauw. Mee ballen ze nie mi. heslohe a waere ze wè ophetohe. Toch oa ze van dat tennussen nog profijt, want mee d'r poise was niks hin moeilukheid. Je mó mè us kieke a ze d'r hlasje kiepe. Vo dat werk, dat weet je wè, mó-je een soepele polse U zult begrijpen, ze vrééd genote. Als slót nog een variant op een bekend gezegde wat alles met sport en oefenen te maken heeft: Oefening baert kunst en ontspanning, mè hebruuk 'tet mee verstand, anders raek je in verwarring. CeeBee. Op maandagmiddag 2 november j.l. vond de begrotingsvergadering plaats van de ge meente Wissenkerke. De voltallige raad was onder voorzitterschap van burgemeester P. Wisse bijeen. Na de opening, de notulen van de vorige vergadering en de ingekomen stukken, wer den de algemene beschouwingen voorgele zen. Deze laten wij hier letterlijk in de juiste volgorde 'de revue passeren. Algemene beschouwingen PvdA. Voorzitter, hierbij mag ik u mede na mens de PvdA-fractie de algemene be schouwingen aanbieden, behorende bij de begroting voor 1982. Algemeen. Wat in zo'n begroting altijd het eerste opvalt en waar de meeste betrokkenen naar kijken, dat is de post onvoorzien. Hoe groter, hoe gemakkelijker de nieuwe in vesteringen bekostigd kunnen worden. Dat telt dubbel als men een rentepercentage heeft van plm. 13%. Uw college acht een onvoorzien van ongeveer 267.000 gulden voldoende voor het opvangen van tegen vallers en het doen van onrendabele in vesteringen. Wij vinden dit amper vol doende voor het doen van twee of drie grote onrendabele investeringen naast de geplande personeelsuitbreiding. En dan moeten er niet te veel tegenvallers zijn. Onze fractie heeft in het verleden al eens meer gewezen op een voorzichtiger financieel beleid, met daarbij de mening, dat men niet altijd het duurste plan of voorstel behoefde te nemen. Men moest daarnaast ook best eens een keer „nee" durven te verkopen. Helaas bleek de meer derheid in deze raad dit niet altijd met ons eens te zijn. Doch wat niet is, kan noe best komen. Wij vinden dit jammer te moeten con stateren en wij zouden ook graag leuke en dure dingen voor de mensen en ver enigingen willen blijven verkopen. Maar de realiteit is en wordt nu toch anders. Voorzitter, het is ook niet leuk om hier mee te moeten openen, maar ook uw col lege begon met allerlei verslechterde eco nomische toestanden op te noemen en wij meenden ons daarbij toe moeten aansluiten Om uw beschrijvingsbrief te volgen, ko men wij nu aan de Subsidies. In het kader van het welzijnsplan stelt u al dat de subsidies in de nieuwe proce dure via het welzijn lopen. In dit kader acht onze fractie een opheffen, zoals al eerder bepleit, van de subsidiecommissie een juiste gang van zaken. Aangezien ook sport- en cultuurzaken via dit welzijnskader lopen, is er een re den te meer om ook deze overbodige com missie dank te zeggen voor de bewezen diensten. Belastingen en tarieven. Onze fractie gaat volledig akkoord met de door u voorgestelde tariefsverhogingen van 4% in alle sektoren, behalve de twee bouwbelastingen. En wij willen daar ook onverkort aan vasthouden. Bij de reini gingsrechten vragen wij ons af, of het aan slaan per woning reeds geregeld is. Zo niet, wat is daar dan over mee te delen. U stelt eerst overleg voor met sport- en cultuurcommissie over de verhoging van de gebruikstarieven. Wij hebben daar geen behoefte aan, omdat er naar onze mening vastgehouden moet worden aan het hier boven gestelde, n.l. over alle sektoren één lijn trekken. Nieuwe investeringen. Hierbij vinden we een projekt Verbete ring Veersteiger Kamperland. In het kader van een gemeenschappelijke regeling Het Veerse Meer vragen wij ons af, of er van uit dit Recreatieschap geen vergoeding kan komen. Een 50% gemeente en 50% recreatieschap lijkt ons een redelijke ge dachte. Ook zou naar onze mening dit lijstje aangevuld moeten worden met een bus halte in de Noordstraat te Kamperland. Het is schandalig dat dit door een enke ling wordt tegengehouden. Wij vragen u eerst: zijn er wellicht nieuwe mogelijkhe den? Zo niet, dan maar tot onteigening overgaan en dan hebben we zeker over twee jaar daar iets staande. Algemeen bestuur. Bij dit algemene behoort ook het ge meentelijk bestuur. Voorzitter, onlangs moest onze fractie toch een rare proce dure in deze raadszaal ontdekken. Een voorstel van üw college (parkeerplaatsen in de Nieuwstraat) kreeg niet de steun van de twee wethouders. Dit kan voorko men, maar we willen dan wel graag van tevoren ingelicht worden, om dus niet bij het stemmen voor voldongen en onver wachte feiten gesteld te worden. Dus heel kort gezegd: geen moeite met meerder heids- en minderheidsvoorstellen, maar tij dig berichtl In principe staan we niet afwijzend te gen het aantrekken van een nieuwe perso- neelskracht. We onderkennen het meerdere werk door de decentralisatie en de nieuwe wetgevingen. Toch moet men wel een voorzichtig beleid voeden in het aantrek ken van extra personeel. In andere ge meenten blijkt er n.l. weer personeel ont slagen te moeten worden. Bij de gemeenschappelijke regeling SOAG missen wij het standpunt van Wissenker ke in deze. Is er iemand vanuit deze ge meente naar dat congres geweest om te pleiten voor de opheffing? Brandweer en verkeer. Als fractie kunnen wij akkoord gaan met de aanschaf van een nieuwe brand weerauto voor het korps Kamperland. We hebben wel twijfels over het advies van de brandweerinspectie inzake de taak van de hulpverlening voor deze auto. Ons in ziens is er een regionale brandweerkring waar deze hulpverlening in is onderge bracht. Een reden om voor deze brand weerkring eens te kijken naar een meer centralere plaats dan nu het geval is. Bij onze fractie valt het de laatste tijd nogal eens op, dat de struktuur van de wegen, met daarbij de nodige versieringen en veranderingen, gebeurt in het kader van de herbestrating. Daarover willen we u het volgende vragen. Niets aan de struk tuur van straten en wegen te wijzigen zonder een behoorlijk overleg. Op grond van welke objectieve gegevens konklu- deert uw college dat de verkeersveiligheid in de Julianastraat is verbeterd? Wij hoe ven niet meer te herhalen wat ons stand punt is in deze. Wel graag van uw college de resultaten van overleg en uw definitie ve standpunt hierbij. Rioleringen. Is er een urgentie op onderdelen in het rioleringsplan van de gemeente? Hoe groot zijn per onderdeel de kosten en wil men dit rioleringsplan ook ter kennis brengen aan de leden van de raad? U stelt, dat velé partijen het eens zijn over de plaats van de nieuwe zuiveringsinstallatie. Wel ke zijn het er niet mee eens? En is er uit het vooroverleg al iets mee te delen? Volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Er is vanuit onze fraktie eens gevraagd naar uw konklusie over het Sociaal Rap port Kleine Kernen-onderzoek, waarbij het dorp Geersdijk was betrokken. Het zou in de raad ter discussie gesteld worden, maar tot op heden is dit niet gebeurd. Onderwijs. Er komt een bijeenkomst over de inte gratie kleuter- en lager onderwijs met de schoolbesturen. Aangezien de gemeente raad het schoolbestuur vormt van de o- penbare school, nemen wij aan ook voor die bijeenkomst te worden uitgenodigd. Sport. U stelt in geringe mate niet meer te kunnen voldoen aan de vraag naar gebruik van de gymzalen. Omdat ons inziens de binnensport nog aanzienlijk zal groeien, lijkt het wellicht zinvol om reserveringen daarvoor te gaan doen. Men kan dan in de toekomst eens gaan bekijken welke mo gelijkheden er voor een eventuele uitbrei ding zijn. Dorpshuizen. Onze fractie heeft onlangs gesteld, dat mogelijk het beheer van de dorpshuizen eens onderzocht zou moeten worden. Met als uitgangspunt een beheerscommissie, waarvan zowel de beheerders, de bestuur lijk verantwoordelijken en de gebruikers lid zouden kunnen zijn. Het zou zinvol zijn, dat die zich eens gingen buigen over de tekorten, gebruiksregels, beheer, on derhoud e.d. Besluit. Aan het einde van deze beschouwingen wil de PvdA-fractie niet nalaten te wijzen op de prettige samenwerking met uw col lege, overige raadsleden en secretarie-per soneel. Naar ons oordeel behoeft een ver schil van mening, opvatting en principe nog niet te betekenen, dat men het ko mend jaar ook niet op dezelfde ..prettige wijze kan samenwerken. Voorzitter, in eerste instantie, dank ik u. Algemene beschouwing CDA. Mijnheer de voorzitter, dames en heren. Wij zijn b. en w. zeer erkentelijk voor de uitgebreide toelichting bij deze begro ting, het lijkt haast wel dat naarmate de post onvoorzien kleiner, de toelichting hierbij uitvoeriger wordt. Het is misschien ook een zaak van wijs beleid om financi ële tegenvallers in een prettige en uitvoe rige verpakking te presenteren; dat kweekt begrip voor de zaak. Het secretarie-personeel willen wij har telijk dank zeggen voor alle ondervonden medewerking in dit jaar en voor het vele werk dat ze aan de opstelling van de be groting voor 1982 hebben gedaan. Het ge heel ziet er zeer verzorgd uitl Algemeen. Als CDA-fractie zijn wij tevreden met de diverse werken welke in het agfelopen jaar tot uitvoering konden worden ge bracht. Op onderwijs-gebied, scholenbouw en in richting werd veel gedaan. Ook de voor zieningen voor de buitensporten waren voor een kleine gemeente als de onze van grote omvang. Een gevolg van deze grote investeringen is natuurlijk wel dat voor een gedeelte hiervan de kapitaallasten nog jaren door werken. Dat de post „onvoorziene uitgaven" on geveer f 124.000.— lager uitkomt dan vo rig jaar was wel enigszins te verwachten. Wij zullen de buikriem wat moeten aan halen en in de toekomst misschien wat meer op de kleintjes moeten letten. Terecht stelt u in de begeleidingsbrief dat de door de hogere overheid geboden financiële armslag in hoge mate bepalend zal zijn voor de mogelijkheden van be leidsvoering van de eigen gemeente. Gelet op de slechte economische situatie en de daarmee gepaard gaande bezuinigingen van de rijksoverheid, zijn wij met u van mening, dat de uitkeringen voor deze ge meente niet tegenvallen en de begrotings ruimte vrij redeüjk is. Subsidies. Veel instellingen en verenigingen heb ben via hun ingediende werkplannen voor 1982 om gemeentelijke subsidie, of ver hoging daarvan, verzocht. De decentrali satie van het welzijnswerk begint zijn vruchten af te werpen. Het zal voor de gemeente niet eenvoudig zijn om met min der financiële mogelijkheden meerdere ge gadigden tevreden te stellen, zodat ieder op een verantwoorde wijze aan z'n trek ken kan komen. Belastingen, retributies en tarieven. Onze fractie betreurt het dan ook in deze gemeente de algemene trend van ta riefsverhogingen in het komende jaar niet kan worden doorbroken. Ook wij begrij pen dat er in het nieuwe jaar niet te ont komen is aan een verhoging van de meeste gemeentelijke belastingen enz.. Wel zouden wij een uitzondering willen vragen voor de verhoging van de reinigingsrechten, dit als gebaar van goede wil ten opzichte van zowel de vaste en tijdelijke bewoners van deze gemeente. Nieuwe investeringen. Het komt ons wat vreemd voor dat u de volgorde van uitvoering bij de realise ring van verschillende nieuwe projekten af hankelijk stelt van het beschikbaar zijn van financieringsmiddelen. Zeker in een tijd van bezuinigingen, krapte op de geldmarkt en hoge rente voet dient men prioriteiten te stellen. De uitbreiding van de begraafplaats te Kam perland moet zeker voorrang hebben. Ook de aanschaf van een nieuwe brandweer auto voor het dorp Kamperland is een zaak van urgentie. Uitbreiding personeel. Onze fractie kan niet goed overzien of personeelsuitbreiding noodzakelijk is, doch uw opmerkingen hierover in de begelei dingsbrief kunnen we wel aanvoelen. Wij geven u echter in overweging met deze uitbreiding te wachten tot de vakature voor een gemeente-secretaris is opgelost. Wji vragen ons ook af of u met het aan stellen van een extra medewerker ter se cretarie, die onder meer met milieu-wet geving zal worden belast, geen doublures creëert. Ook de dienst gemeentewerken en de provincie hebben ambenaren voor deze sector. Brandweer. Op het gebied van brandbeveiliging heeft onze gemeente een grote taak. Naast de dorpskernen en de kampeer- en bunga lowterreinen hebben we te maken met vele verspreid liggende boerderijen. Op veel plaatsen kan niet direct of op korte afstand over voldoende bluswater worden beschikt. Zoals reeds werd opgemerkt, vinden wij de aanschaf van een hoege/lage drukspuit voor Kamperland noodzakelijk. Zodra dit financieel haalbaar is zal deze vervanging gerealiseerd dienen te wor den. Nu de brandweerinspectie adviseert om de nieuwe wagen tevens als hulpver leningswagen in te richten, zouden wij het een zaak van wijs beleid vinden als hier over ook overleg werd gepleegd met de brandweercommandant en de bemanning van de wagen. Het stil alarm is een goede verbetering, zowel voor korps als publiek. Straten en wegen. In het algemeen kunnen wij tevreden zijn over de staat van onderhoud van stra ten en wegen. Wel bereiken ons voortdu rend klachten van bewoners aan de Veer- weg te Kamperland over de trottoirs in deze straat. Wellicht kan hieraan nog wat meer aandacht worden gegeven. Op het .kruispunt in de provinciale weg, richting Wissenkerke-Geersdijk (Hoveijn), hebben zich ook dit jaar weer ernstige on gelukken voorgedaan. Wij hopen dat b. en w. alles in het werk zullen stellen bij de bevoegde autoriteiten om ook daar tot een veiliger verkeerssituatie te komen. Fietspaden. Evenals uw college geven wij prioriteit aan de aanleg van fietspaden tussen de dorpskernen boven aanleg van een fiets pad langs de Ruiterplaatweg. Wij vragen ons af of het", in het belang van de vei ligheid van o.a. de schoolgaande kinde ren, niet geprobeerd moet worden om wat hoger op de urgentielijst bij de pro vincie geplaatst te worden, daarbij zou den wij kunnen voorstellen een gedeelte van de aanlegkosten voor eigen rekening te nemen. Rioleringen. U merkt op dat de betreffende instan ties een grote mate van overeenstemming hebben bereikt over de lokatie van een nieuwe zuiveringsinstallatie voor westelijk Noord-Beveland. Heeft u ook al eens be groot of laten begroten wat hét onze ge meente gaat kosten om via persleidingen ons rioolstelsel aan deze installatie aan de Bosdijk aan te sluiten? Wat de bestaande rioleringen in de be bouwde kommen betreft, menen wij dat met de regelmatige schoonmaakbeurten goed werk wordt gedaan en dat we ons niet moeten haasten met het plannen ma ken van kostbare investeringen hiervoor. Milieu. Onze fractie is de mening toegedaan dat we het vanuit onze gemeente niet moeten stimuleren om als proefprojekt Zeeland te gaan funktioneren, om enkele model len voor de uitvoering van de hinderwet experimenteel te gaan uitvoeren. Woningbouw. In de vrije sector is op dit moment sprake van zeer weinig activiteiten. Wij hopen dat in de nabije toekomst, naast de 11 in aanbouw zijnde woningwetwo ningen te Kamperland, ook een aantal kleine woningen voor zeer kleine gezin nen zal kunnen worden gebouwd. Onderwijs Wij vinden het een goede gedachte van uw college om omstreeks november een bijeenkomst te beleggen met schoolbestu ren, schoolhoofden, oudercommissies en de vereniging voor openbaar onderwijs om met de inspecteur van het kleuter/lager onderwijs van gedachten te wisselen over de ophanden zijnde integratie. Heeft deze integratie ook nog konsekwenties voor de scholenbouw? Wij betreuren het dat een aantal scho len in deze provincie waarschijnlijk geen schoolbegeleidingscontract met het RPCZ zal gaan afsluiten. Navraag bij enkele schoolhoofden binnen onze gemeente leer de ons dat men met de schoolbegelei dingsdienst van het RPCZ goed kan sa menwerken. Sport en recreatie. Kamperland heeft een prachtig sport complex gekregen. Wij zijn zeer tevreden over het werk dat beide sportverenigingen hebben gedaan aan de totstandkoming van hun club-accommodatie. De uitbreidingen in de recreatiesector zijn bijna tot stilstand gekomen, we hopen dat bestaande plajinen voor het realiseren van slechtweer-accommodatie voor de re creanten in onze omgeving, in de naaste toekomst zal worden verwezenlijkt, dit laatste ook in verband met de werkgele genheid van de eigen bevolking. Tweede jachthaven. Nu het er op lijkt dat de aanleg van een tweede jachthaven te Kamperland zal moe ten worden uitgesteld, willen wij uw col lege vragen de mogelijkheid te willen on derzoeken van het bijbouwen van extra steigers in de bestaande havens, zodat botenbezitters die in deze gemeente een tweede woning hebben toch aan een lig plaats kunnen worden geholpen. Misschien dat ook eens nagegaan kan worden, ten behoeve van de vele surfsporters in deze omgeving, of er mogelijkheden zijn voor de bouw van een berging voor surfplan ken, met daarbij douche-gelegenheid, enz. Schoonhouden stranden. Met uw college zijn wij van mening dat het noodzakelijk is om als gemeente ac tief te zijn bij het schoonhouden van de stranden. Voorts stellen wij voor om bij de toegangen tot de stranden borden te plaatsen met het opschrift: „Honden aan de lijn". Werkeloosheid. De schrikbarende toename van het aan tal werklozen binnen onze gemeente ver vult onze fractie met grote zorg. Daarbij moeten we bedenken dat ook de werken ter afsluiting van de Oosterschelde slechts tijdelijk van aard zijn. Als gemeentebestuur zullen we, waar mogelijk, aktiviteiten die de werkgelegenheid kunnen bevorderen, moeten stimuleren en aktiveren. Welzijnszaken. Wij hebben de indruk dat de betrokken heid van de bevolking bij het welzijnsge- beuren maar matig aanslaat. Het finan cieren van de welzijnsplannen zal nog gro te problemen met zich meebrengen. Tenslotte. Aan het eind van deze beschouwing willen we graag onze waardering uitspre ken voor alle medewerkers, welke in dienst van deze gemeente, ieder in eigen functie, gezamenlijk hun beste krachten geven om deze dorpen met hun omgeving op een prettige manier leefbaar te houden voor de eigen bevolking en voor de vele gasten die tegenwoordig in vrijwel alle seizoenen enige tijd onder ons zijn. Met het college van b. en w. en de an dere raadsleden hopen we ook in de ko mende tijd een goede samenwerking te hebben in het belang van alle inwoners van onze gemeente. Algemene beschouwing Vrije Gemeente belangen. Mijnheer de voorzitter, mijne heren. Namens Vrije Gemeente Belangen wil ik beginnen met mijn dank uit te brengen aan de samenstellers van de begroting 1982, dit alles weer op de bekende en keurige wijze verzorgd. Ook mijn dank aan het college en se cretarie-personeel voor de goede samen werking. We mogen blij zijn te konstateren, dat de begroting suit met een goede post „on voorziene". Het is, zoals u in uw begelei dend schrijven opmerkt, aanmerkelijk min der dan de voorgaande jaren. We kunnen dan ook akkoord gaan met het voorstel de meeste heffingen met 4% te verhogen. Ten aanzien van de begroting volgen hier nog enkele kanttekeningen. 1. Er is de laatste jaren al veel ge sproken over parkeerruimte in Kamper land. Hoever staat het nu met de aankoop/ aanleg van een parkeerruimte in de Nieuw straat? 2. In uw vorig begeleidend schrijven stond bij de nieuwe investeringen een nieuw toilet- en douchegebouw bij de jachthaven. Gaarne zouden wij vernemen, waarom dit niet is uitgevoerd. 3. Hoe is het met de wateroverlast in de Schotsman-Ruiterplaat? 4. Wanneer wordt begonnen met de bouw van de Centrale Zuivering? Wordt hier getemporiseerd vanwege de verslech terde economische toestand in Nederland? Wanneer dit lang duurt, kunnen de hui dige zuiveringen het nog aan? 5. In de laatste raadsvergadering heeft u toegezegd, dat er plannen zijn om wo ningen te bouwen voor kleine huishou dens in Kamperland. Wanneer worden die gerealiseerd? 6. Hoe zit het met het beplantingsplan in Geersdijk?' Dit is toch aan de bevol king toegezegd! 7. Hoe staat het met de brandbeveili ging in het Casembroothuis? 8. Is er voldoende politietoezicht in het toeristenseizoen? Is er voldoende man kracht aanwezig? 9. In uw schrijven vermeldt u bezuini gingen op het onderhoud in de jachthaven. Óp welke wijze dacht uw college dit te doen? 10. Op de Spuidijk in Kamperland, ter hoogte van het gemaal „Jacobapolder", zijn verschillende ongelukken gebeurd. Wil het college daar de nodige aandacht aan besteden? 11. De kruising bij Hoveijn is nog al tijd een zeer gevaarlijk punt. Er zijn daar al meer vragen over gesteld in de raad. Graag zouden wij van u vernemen of er plannen zijn om de situatie daar te ver beteren. Dit waren enkele opmerkingen en vra gen, mijnheer de voorzitter, en wij ho pen weer op een goede samenwerking in 1982 met uw college en raadsleden.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1981 | | pagina 3