lavooy Pall Mali Cup 1981 i7LM£t?=r Voor de man die graag goed gekleed gaat tafeltennis demonstratie Vervolg raad Kortgene Sint Nicolaas komt 28 november in Geersdijk en Wissenkerke Deze staan soms toch wat ver van ons af. Aan de bezoeken die wij het afgelopen jaar als raad hebben gebracht aan onder andere brandweer, Betho, werkeiland in de Oosterschelde, hebben wij met plezier deel genomen. Het werkt verhelderend en kweekt meer begrip voor de eigentijdse situatie dan alleen een jaaroverzicht. Voorts, meneer de voorzitter, zouden we graag nader ingelicht worden over de Be- tho-problematiek. In deze gemeenschappe lijke regeling nemen we ook dit jaar weer voor f 65.000.deel. Bij het bezoek van de raadsfracties op 16 september 1980 is ons niets gebleken van moeilijkheden en nu blijkt uit recente krantenberichten dat de moeilijkheden niet zo gering zouden zijn. Uit een artikel in de PZC van 22 oktober 1981 zou het Betho-bestuur geheimzinnig heid verweten worden over de voordracht van een directeur. Wij zouden opheldering aangaande deze kwestie op prijs stellen. Tevens zouden wij van u willen weten op welke wijze onze f 65.000.— besteed gaat worden. Maken wij veel of weinig gebruik van de Betho en hoe ligt dit dan in ver houding tot andere deelnemende gemeen ten? Het gesprek onlangs met de politie hier ter plaatse hebben wij als positief ervaren, hoewel er geen afdoende oplossingen aan gedragen zijn. Zowel raad als politie er varen de toenemende overlast in de zomer maanden als een grote zorg. Wij zouden u, evenals vorig jaar, willen verzoeken bij de betreffende instanties aan te kloppen voor een mannetje extra en dat zeker voor de zomermaanden. De maandelijkse overzichten van de vis mijn geven ons een goed beeld van de aan voer in vergelijking met het vorig jaar. De exploitatie wordt ieder jaar zwaarder en wij hopen dat toch een aantal schepen hun weg naar de Colijnsplaatse haven zul len blijven vinden. Tot slot vinden wij het juist dat de drie belangrijkste belastingen voor de eigen be volking niet zullen worden verhoogd. Meneer de voorzitter, in goede relatie met de mensen die in het gemeentehuis hun werk doen én met de mensen die er het beleid bepalen, hopen we het laatste jaar van deze zittingsperiode samen te werken. Na het voorlezen van de algemene be schouwingen door de verschillende fracties in de gemeenteraad op donderdag 29 okto ber werd de vergadering geschorst. Na de hervatting sprak de burgemeester zijn vreugde uit over de positieve geluiden uit de raad over de begroting 1982. In zijn beantwoording op onderdelen vroeg hij er begrip' voor op te brengen, dat wethouder Van Noort, die pas als zodanig was gekozen, nog geen gelegenheid heeft gehad om zich voldoende in te kunnen werken. Verder deed het hem goed dat alle fracties instemmen met de belastingvoorstellen. Ook wat de dorpsvernieuwing betreft stemmen alle frac ties in met de urgentie die daaraan wordt gegeven. Om hiervoor een extra deskundige aan te trekken, zoals de heer Blankenstijn had gesuggereerd, vond hij overbodig, daar er voldoende krachten aanwezig zijn, die bovendien ook erg goedkoop zijn. Ook de onvrede over de 24-uurs regeling in het Veerse Meer werd als onaanvaardbaar door alle fracties betiteld. De vertegen woordiger in dat schap zal op een andere regeling aandringen. Een andere regeling bij het openstellen van de Zandkreekbrug was de wens van alle fracties. De burgemeester was het hier mee eens, al moet men de moeilijkheden niet overdrijven. De ordeverstoringen in het zomerseizoen te Kortgene vergt bijzondere aandacht. Het is een nare zaak en het is niet eenvoudig om daar een passend antwoord op te ge ven. Volgend jaar zal bekeken worden wat hieraan verbeterd kan worden. Een vroeg tijdig gesprek met de horeca-bedrijven, de gemeente en de politie kan daar een goede aanzet toe zijn. Kunnen beschikken over meer mankracht zal wellicht niet haalbaar zijn. De burgemeester vond het plezierig lo vende woorden te horen over de R.P.C.Z. Bij de genoemde hoge kosten van de re novatie van kerken en torens moet men niet vergeten dat daar een groot bedrag aan achterstallig onderhoud in zit. Hij pleit voor fondsvorming door de betreffende instellin gen. De opmerking over de Kortgeense mo len onderschreef hij en hij beloofde nog maals te proberen een doorbraak te force ren. Over de Oost-West problemen, die de heer Blankenstijn had aangeroerd, betwij felde hij of die thuishoren bij de bespre kingen over de gemeentebegroting. Overi gens waarschuwde hij er voor om het Wes ten niet te gaan idealiseren. Zonder het Oosten te verheerlijken kan men weten dat het in het Westen ook niet alles even fraai is. In een stad als New York komen jaarlijks meer dan 1700 moorden voor. Over de opmerking van de heer Dobbe laar, dat na natuur en milieu en de visserij de recreatie op de derde plaats komt, wees de burgemeester er op dat het logisch is om voor Kats aan kleinschalige recreatiemoge lijkheden te denken. De mogelijkheden aan de oevers moeten we niet uit de vingers laten lopen. Over de aandacht die is besteed aan het bouwen van een openbare basisschool te Colijnsplaat deelde, hij mede, dat het bouw plan gereed is en de hoop gerechtvaardigd is dat begin 1982 met de bouw kan worden begonnen. Over het afbouwen van de parken wees hij er op dat de gemeente geen verlies lijdt bij stagnatie van de ontwikkeling. Wel komt er minder belasting in het gemeente laatje. Hij vond het plezierig de de PvdA positief staat tegenover het werk van de Betho. Als mevr. Van Oeveren het heeft over de moeilijkheden bij de Betho, dan heeft ze niet goed gelezen. De Betho is op het goede pad en de moeilijkheden liggen achter ons. De structuur van de werkplaat sen maakt, dat de kans op moeilijkheden altijd aanwezig is. In antwoord op opmerkingen van de PvdA over de reorganisatie bij de BB en brandweer, antwoordde hij, dat door de ka binetswisseling de onzekerheid langer duurt In plaats van mogelijkheden scheppen voor semi-permanente verhuur van wonin gen, zoals het CDA wil, ziet het college veel meer heil in het meer accent leggen op permanente bewoning. Dit is voor de mid denstand ook veel aantrekkelijker. Op een vraag van de WD, hoeveel wo ningen er onder de gemeentegarantie val len, antwoordde hij dat het 78 panden zijn met een garantie van f 5,6 miljoen. De ge meente en het rijk zijn elk voor 50% ga rant. Wordt niet aan de eisen voldaan, dan heeft de bank het recht om tot openbare verkoop over te gaan. Wordt het gegaran deerde bedrag niet gehaald, dan moet het rijk en de gemeente het resterende bedrag bijbetalen. Wat de gang van zaken bij sociale zaken betreft, wethouder Van Noort hoopt op een vruchtbare samenwerking. Dat de achter stand is ingelopen, is een goed teken en hij is ervan overtuigd dat op ambtelijk ter rein de zaak in goede banen geleid wordt. In antwoord op opmerkingen van de PvdA over het inschakelen van eigen aan nemers bij aanbestedingen, zegt wethouder Van der Weele dat het college het daarmee eens is. Dat de Betho in onze gemeente goed werk doet en dat het de bedoeling is om de riolering in de kern Kortgene vol gend jaar aan te pakken en dat daar met het bestraten rekening mee zal worden ge houden. Wat het gemeentelijk vismijnbedrijf be treft, het is in de begroting duidelijk ge worden dat de zwaardere lasten voor de nieuwbouw verrekend worden met de wa tersportvereniging. Op dit moment ziet het er goed uit met de vismijn.Er is zelfs kans dat het een topjaar wordt, wat de besom mingen betreft. In 1981 is gestart met een vismijncommissie, waarin de gemeente, de vissers en het personeel vertegenwoordigd zijn. Na de beantwoording door het college is de heer Blankenstijn het niet met het col lege eens over de opvatting van de slui tingsuren van de horeca-bedrijven. De heer Dobbelaar was het niet eens met het CDA om notulen van raadsvergaderingen te pu bliceren. Als men daaraan begint, moet men het ook doen van openbare commissie vergaderingen. De heer De Looff wil het perceel hoek Weststraat-Wilhelminastraat liever bestemmen voor het bedrijfsleven. Tevens vroeg hij of het toeval is dat men met het verbeteren van de Hoofdstraat is begonnen tegen de begrotingsvergadering. De heer Boot zou het op prijs stellen dat een bespreking plaats vond met horeca, gemeente en politie over de steeds voort durende overlast op de weekends. Verder houdt hij staande dat in de PZC te weinig aandacht wordt besteed aan het gesprokene in de raad. De VVD heeft goede hoop dat de moeilijkheden bij de Betho zijn opgelost met het benoemen van een nieuwe direc teur. Verder vindt mevr. Van Oeveren dat de fractie van het CDA het goed met zich zelf getroffen heeft. Ze moeten het overi gens wel van zichzelf zeggen. De heer Van Damme vindt dat op Wissenkerke een goe de regeling is om de overlast in het zo merseizoen te bestrijden. Verder vindt hij het zinvol om een proef te nemen met aluminium woningen, die ook in Breda worden gebouwd. De heer Filius vindt het ver gaand, als de heer Blankenstijn zegt dat alles tegen woordig mis gaat omdat we de bede blijk baar niet meer nodig hebben. Hij is waar schijnlijk vergeten hoe men in tijden dat er meer werd gebeden nogal scheutig was om andersdenkenden op de brandstapel te zet ten. Nu gaat er veel mis, maar niet meer dan toen er meer gebeden werd. Na deze reacties constateerde de burge meester dat alle fracties het aanpakken van de problematiek bij de openbare orde nood zakelijk vinden. Of dit met Wissenkerke vergeleken kan worden, is twijfelachtig. We hebben hier te maken met bezoekers van horeca-bedrijven. Wat de plannen tot reno vatie van woningen betreft, staat de Wil- helminastraat bij de woningbouwvereniging bovenaan. De burgemeester pleitte verder voor het uitvoeren van de plannen voor een kleinschalige jachthaven te Kats. Hij ver weet de provincie met niet-juiste redenen te komen om die plannen te dwarsbomen. Hij wil zich verder niet mengen in de klacht van het CDA over de PZC. Wethouder Van der Weele vindt nogmaals dat de vismijncommissie goed werk doet en hij is er blij om dat de besomming nu al f 350.000— hoger is dan in 1980. Hij vindt verder dat de hoek Weststraat-Wilhelmina straat beter geschikt is voor woningbouw dan voor het vestigen van bedrijven. Als het CDA blij is dat het dorpshuis te Kortgene goed draait, vergeet het wel te zeggen dat er jaarlijks veel tekorten zijn, aldus Van Damme. Ook is hij tevreden over de berichtgeving in de PZC. Een suggestie van de PvdA, om het schuurtje waar ge meentewerken in huist beschikbaar te stel len voor een onderkomen van de Colijns plaatse jeugd, wijst de burgemeester af. Hij vindt dat eerst de plannen met de oude school uitgewerkt moeten worden. Wel verklaarde hij dat de jeugd van Co lijnsplaat recht heeft op een eigen accom modatie. Bij vragen uit de raad over te tweede huizen-problematiek zei hij, dat het twee de woningbestand maar langzaam afneemt. De verordening heeft nog niet veel zoden aan de dijk gezet. Wat de restauratie van de Kortgeense molen betreft, suggereerde hij om de hulp van de bevolking in te roe pen. Bij het restaureren van monumentale gebouwen is in het verleden gebleken, dat activiteiten van de bevolking tot goede re sultaten kunnen leiden. Naar aanleiding van uitspraken van de heer Fiüus over de bede, hoopte de heer Blankenstijn dat Filius nog eens eenzelfde standpunt zou innemen als de SGP. De heer Boot komt nog eens terug op de ordeverstoringen. Het verhaal van de heer Van Damme klopt niet, aldus de heer Boot. Door de vroege sluiting op Wissen kerke komen velen naar Kortgene om de boel op stelten te zetten. Op een vraag van de heer De Looff, waar om de beheerscommissie van het dorpshuis niet is gekend in de ingediende begroting, zei de voorzitter, dat dit op een misver stand berust. Tenslotte wordt de begroting 1982 en de begrotingswijzigingen die daarmee in ver band staan, aangenomen, met dien verstan de dat de heren Van Damme, Dobbelaar en De Looff tegen de verhoging van de bijdrage aan het Veers Meer zijn. De heer Van Dam me is tegen de voorgestelde verhoging van de hondenbelasting. Die verhoging is zó ge ring, dat de meeropbrengst aan kosten weg gaat. Bij de rondvraag informeerde mevr. Van Oeveren of de rijdende tentoonstelling „Varia Typografica" van het museum Zuid en Noord-Beveland ook Kortgene komt be zoeken. Of dit zal gebeuren en wanneer is bij het college niet bekend, aldus de burge meester, die hierna deze vergadering met enige dankwoorden sloot. De jaarlijks terugkerende Winkelweek- aktie van de Ondernemersvereniging Wis senkerke en Geersdijk begint dit jaar op donderdag 19 november. De ondernemers van die twee plaatsen hebben voor dit jaar weer iets nieuws bedacht. Het geheel heet de zgn. „Kras-aktie". Bij besteding van elke 5.— ontvangt de consument een kaartje met daarop drie dichte vakjes, welke opengekrast moeten worden. Wanneer dit is gebeurd, komen er drie figuurtjes tevoorschijn. Als er nu drie dezelfde figuurtjes zichtbaar worden, dan heeft men prijs. Deze figuurtjes of attri buten van Sint Nicolaas die recht hebben op een prijs, zijn als volgt: 3 X zak van Piet waardebon van 5,—; 3 x staf van Sint waardebon van 10,—; 3 x stoomboot waardebon van 15,—; 3 x schoorsteen waardebon van 20,—; 3 X Zwarte Piet waardebon van 25,—. Ook is het mogelijk, dat u drie mijters openkrast. Deze doen 'alleen mee aan de verloting van twee hoofdprijzen. Die hoofd prijzen zijn twee waardebonnen van 250, elk. De drie mijters stopt men in een en veloppe, die verkrijgbaar zijn bij de win keliers. De enveloppe levert u in bij een deelnemende ondernemer. Alle enveloppen moeten ingeleverd zijn op woensdag 9 de cember a.s. De twee hoofdprijzen worden getrokken door burgemeester Wisse op za terdag 12 december om 19.30 uur in bar- café „Concordia". De aktie duurt van donderdag 19 no vember tot en met zaterdag 5 december. Het feestprogramma. Op zaterdag 28 november om 13.30 uur komt de goedheilig man aan op Geersdijk bij het Drenthehuis. Daar zal de Sint ont vangen worden door de heer Van der Heijde. Vervolgens wordt Sint Nicolaas om 14.30 uur in Wissenkerke verwacht aan de Dorps weg. Harmonie „Apollo" staat dan klaar om de Sint naar het Dorpshuis te bege leiden. Hier zal burgemeester Wisse Sint Nicolaas ontvangen. Aansluitend hierop is er in het Dorpshuis een kleuter-peuter middag tot de leeftijd van 8 jaar. 's Avonds komt de wat oudere jeugd aan de beurt. Er is dan van 19.00 tot 20.00 uur een gratis bingo voor de kinderen. Vanaf 20.00 uur volgt dan de bingo avond voor de ouderen, georganiseerd door de Harmonie „Apollo" en het clubblad „Onder de Molen" van de voetbalvereniging. SINT NICOLAASTOCHT IN VLISSINGEN Op 28 november a.s. organiseert de wan delsportvereniging „De Vrolijke Tippelaars" de reeds bekende Sint Nicolaastocht in Vlis- singen. Op deze dag kan men 5, 10 of 15 km wandelen. De wandelaars die de tocht volbrengen, ontvangen een fraaie medaille met lint. De start is vanaf het clubhuis van Zee land Sport aan het Baskensburgplein. De parkoersen zijn zodanig uitgezet, dat men op alle afstanden Sint Nicolaas en zijn Pie ten zal aantreffen tijdens de rust op het parkeerterrein in het Nollebos. De Sint zal eveneens bij de medaille-uitreiking aanwezig zijn. De wandeltocht wordt gehouden onder auspiciën van de K.N.B.v.L.O., kring West- Brabant/Zeeland. De organisatie hoopt op 28 november veel wandelaars te mogen be groeten. De starttijd is 14.00 uur. Inlichtingen verkrijgbaar bij het secreta riaat: mevr. A. Meerman - Haarbosch, Wes- terzicht 90 te Vlissingen (Tel. 01184-64753) EEN HOOFDPRIJS VAN DE LANDE LIJKE ERRES-AKTIE VIEL IN COLIJNSPLAAT De heer L. Versluis, wonende te Colijns plaat, mocht door de fa. Van der Heijde te Colijnsplaat de prijs in ontvangst nemen van een landelijke 100 dagen Puzzelaktie „Win uw geld terug", die door Erres Ne derland B.V. georganiseerd was. De heer Versluis ontving uit handen van de heer Van der Heijde, eigenaar van de elektrische zaak waar de kleuren-t.v. ge kocht was, de waarde terugbetaald. Namens Erres Nederland B.V. was hierbij aanwezig de heer De Ruiter, medewerker bij Erres Nederland. Weersverwachting veelbelovend. Het KNMI verwacht voor de komende dagen een weersverandering. Deze veran dering zal gepaard gaan met meer wind. En wind is de belangrijkste faktor voor de strijd om de Pall Mall Cup! Dc deelnemers aan de strijd om de Pall Mali Cup 1981, die gestart is op dinsdag 10 november en duurt tot en met zondag 15 november, geloven dat de wereldrecords hier op het Veerse Meer gebroken moeten worden. Alle deelnemers zijn nu bij Camping „De Schotsman" te Kamperland gearriveerd. Dit zijn 100 plankzeilers en 20 catamarans. De plankzeilers beschikken over de meest bizarre vaartuigen, er zijn planken met draagvleugels, een plank van 14 meter met vijf masten, een plank van koolstof, een net ontwikkelde plank met luchtkanalen. En vele andere planken met peer-, sigaar- en andere afwijkende vormen. Van enkele planken is nog niet bekend welke vorm of bouw ze hebben. Eén van de grote ge heimen is de plank van Derk Thijs uit Middelburg, die tot op het laatste moment zal wachten om zijn nieuwe plank in het openbaar te tonen. Ook de catamaran-zeilers zijn met bij zondere vreemde vaartuigen gekomen. Hier bij is natuurlijk de Jacob-Ladder, een cata maran uit Engeland, die voortbewogen wordt door 15 vliegers. (Dit idee is gebaseerd op de vliegtuigbouw). Een Franse trimaran met draagvleugels, de Taal II een catamaran die speciaal gebouwd is voor zulk soort pogingen om wereldrecords te verbreken, en vele andere. De meeste deelnemers zijn van interna tionaal topniveau en elke deelnemer gelooft dat zijn vaartuig degene is die het wereld record zal breken. De strijd om de Pali Mali Cup 1981 is het grootste evenement dat op dit gebied ooit is gehouden, zowel qua aantal deel nemers als qua aantal nationaliteiten (nl. 8). In de meeste andere landen is het onmo gelijk om zoveel deelnemers aan de start te verwerken. Alleen hier in Zeeland is vorig jaar een tijdwaarnemingssysteem ont wikkeld, dat door middel van video camera's werkt. Dat ook dit jaar weer gebruikt wordt en uniek in de wereld is. Waardoor 1200 starts per dag mogelijk zijn. (In de meeste andere landen kunnen maximaal 300-400 starts per dag gemaakt worden). Wij geloven, dat de strijd om de Pall Mali Cup 1981 een enorm boeiend evene ment zal worden voor zowel deelnemers als toeschouwers, die alles zowel vanaf de wal als vanuit het restaurant van „De Schotsman" kunnen volgen. S.V. "SLAGVAST KAMPERLAND" ORGANISEERT op vrijdag 20 november a.s. om 8 uur 's avonds in de gymnastiekzaal, Nieuwstraat te Kamperland, voor jong en oud. Toegang gratis. BRILJANT - GOUD ZILVER - UURWERKEN St. Adriaanstraat 11 4461 JC Goes telefoon 01100-16924 een enorme nieuwe kollektie KLASSE KOSTUUMS Herenmode op zijn best. In onnavolgbare mooie snit en dessins. Van prima merken, o.a.: Mayfair.. VOOR BETAALBARE PRIJZEN. OM ZORGELOOS EN GOED GEKLEED TE GAAN. ONZE KOLLEKTIE IS NU COMPLEET BINNEN. IN ALLE MATEN. Daarnaast volop schitterende SPORTCOLBERTS EN PANTALONS tot in de grootste maten Daarbij zo'n fantastisch mooi Jassö overhemd En uw garderobe is compleet. ATELIERSERVICE Alle veranderingen worden snel en vakkundig verzorgd door onze ervaren kleermakers. Gortstraat 32-34, Middelburg, Tel. 1 25 08. NU EEN HUIS STAMPVOL MODE.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1981 | | pagina 4