KRONIEK VAN NOORD-BEVEL ANQ Raadsvergadering Kortgene Begrotingsbehandeling 1982 Het gaat zo stilletjes aan naar het eind van het jaar toe, beste vrienden. Zoals ook in deze krant al te zien is, met Sint Nicolaas die er aan zit te komen. Over de krant gesproken. Je leest zo wel eens van die advertenties waarin jonge poesjes worden aangeboden. Een Peelandse mevrouw had er ook alles aan gedaan om die beestjes kwijt te raken. Maar blijkbaar valt dit altijd niet mee Vandaar deze week over buure en d'r poesjes. De poesj Soare van Jewannus d'r buure Bij de aanvang van de gemeeneraadsver- gadering op donderdag 29 oktober te Kort gene,. stond de burgemeester enige ogen blikken stil bij het plotseling overlijden van het oud-raad?Jid, de heer Joh. Geelhoed, met de volgende woorden: Dames en heren, leden van de raad. Nog geen week geleden werden wij opge schrikt door het ontstellend bericht van het overlijden van ons voormalige raadslid, de heer Joh. Geelhoed. Het is al weer ruim 3 jaar geleden dat wij als raadslid afscheid van hem namen, namelijk in de openbare raadsvergadering van 24 augustus 1978. Bij die gelegenheid heb ik onder meer het vol gende tot deze fijne man gezegd: „Als mid denstander had u veel problemen met de tijd om, vooral 's middags, vergaderingen bij te wonen. Toch was u er altijd, want u bent een, hoe moet ik het zeggen, trouw mens. Uw jawoord betekent veel. U hebt een hard leven achter de rug, waarin veel werk is verzet in zeer lange dagen. U had moed en durf om in een slechte tijd zelf standig een melkzaak te beginnen. U ver sierde het, zonder veel woorden maar door zettend. Zo kennen we u ook in de raad: een man van weinig woorden, zo nu en dan van de rondvraag gebruik makend om voor al Colijnsplaatse zaken aan de orde te stel len, een man ook die liever compromissen sloot dan op het scherp van de snede te moeten strijden. Een zogenaamd zeker raads lid, je wist wat je aan hem had. Een ty pische PvdA-vertegenwoordiger van die tijd: op de bres voor de kleine man, maar be reid tot overleg en samenwerking met an deren. Een fijn mens, zo zou ik u willen noemen: vriendelijk, rustig, hardwerkend". Tijdens die bijzondere raadsvergadering kon ik de heer Geelhoed tot ons aller ge noegen een wel zeer verdiende Koninklijke onderscheiding opspelden. Een onderschei ding die de waardering onderstreepte, niet alleen voor zijn 20-jarige raadslidmaatschap, maar ook voor zijn ondanks zijn bedrijf vele andere functies: in „De Brug", de oudercommissie, de Zeeuwse Melkfederatie en de PvdA. De heer Geelhoed heeft, menselijkerwijs gesproken, veel te kort van zijn welverdien de rust genoten. Reeds op 69-jarige leeftijd is hij, volkomen onverwacht, door de dood geveld. Mede door dit plotselinge, dit vol strekt niet te voorspellen, wegvallen van een zo plezierig mens, is vooral de naaste fa milie zéér zwaar getroffen. Ons medeleven gaat in de eerste plaats daarheen uit. Geelhoed was een vriendelijke, rustige, hardwerkende en buitengewoon integere man. We bewaren dan ook de beste herin neringen aan hem. Moge die goede herin nering zijn familie en in het bijzonder zijn echtgenote tot steun zijn in deze ongetwij feld zeer moeilijke dagen. Graag vraag ik een moment van stilte. Hierna werd de gemeentebegroting 1982 aangeboden. Naar aanleiding daarvan hiel den alle fracties hun algemene beschouwin gen, die er als volgt uitzien. De heer Blankenstijn kreeg als eerste het woord. Algemene beschouwingen van de S.G.P. Geachte voorzitter, dames en heren. Als vertegenwoordiger van de S.G.P. in an buure. ons in de straete de gemeenteraad doet het ons een genoe gen om met u te discussiëren over de be groting 1982. In uw begeleidingsbrief schrijft u graag het genoegen van een zinvolle dia loog te willen smaken. In de eerste plaats willen wij u en al uw medewerkers weer hartelijk dankzeggen voor de vroegtijdige aanbieding en het enorme stuk werk dat weer verricht moest worden. Laten we in deze nooit vergeten, dat de Heere u en ons daarvoor de benodigde lust, kracht en wijsheid heeft geschonken. Dit moet altijd maar weer de ondertoon van heel ons denken en doen, ook voor en in de gemeenschap zijn. Hiermede belijden we onze diepe afhankelijkheid van de Heere, de Onderhouder van alles en de overheid heeft hierin voor te gaan voor zijn onderda nen, gelijk Gods woord ons leert en in ar tikel 36 van de Ned. Geloofsbelijdenis is vastgelegd en geconcretiseerd. Daarom heeft de Heere ook den volke geboden om'voor Koning en overheden te bidden en dat we een gerust en stil leven zouden leiden in alle Godzaligheid en eerbaarheid. We denken, voorzitter, dat juist deze zaak de sleutel is tot de oplossing van vele zaken. Sinds we menen de „bede" niet meer nodig te hebben en openlijk niet meer in vergaderzalen gebezigd behoeft te wor den, gaat het mis in ons vaderland. Er zijn wetten aangenomen, die vierkant indruisen tegen Gods Woord en geboden in. Het Ge zag en het recht struikelt op de straten, de Heere blaast er in. Wie Mij verlaat, heeft smart op smart te vrezen en als we om ons heen zien, dan hebben we het ergste te vre zen. Economisch gaat het beslist slecht in ons land en het einde is nog niet in zicht. Politiek zijn we een onregeerbaar land geworden. Men verstaat elkaar niet meer en allerwege is er verwarring. Het gezag wordt aangevallen en men schijnt alleen maar meer door vaak gewelddadige acties zijn mening op te willen leggen als minder heid aan minderheid. De geestelijke en ze delijke vernietiging van ons land is in volle gang. Men ijvert voor vrede, vrede en geen gevaar, maar hoe laag hangen de wolken van Gods oordeel, opgeroepen door onze zonden. Onze maatschappij is er een van winnen en genieten. De dodende mechani sering en de verstijvende techniek houden ons vast in hun dodelijke omarming. We worden voortgejaagd door de gesel van be langentegenstellingen. Oost en West staan haaks op elkaar en in ons land is een lon ken naar oost, vergetend wat het westen voor ons in de afgelopen oorlog betekend heeft en ons bevrijd heeft. Wat het oosten betekent, zien we duidelijk afgetekend in de immense strijd van het volk, in het arme Polen, waar men danst op het koord van bloed en tranen, om enige vrijheid, maar die nimmer zal worden toegestaan. Daarom hopen we, voorzitter, dat er min der gelonkt zal worden in ons land naar het oosten. Het zal ons in het verderf stor ten. Allerlei wanorde, geeft niet op welk ge bied, vernietigt de geestelijke weerbaarheid van ons volk en speelt juist in de kaart van het oosten. Er is nog nooit zoveel geweld en onrust in de wereld geweest als nu, ten spijt van alle goede bedoelingen, vredesconferenties enz. Wij bespeuren in alles de naderende voet stappen van de verhoogde Christus, aan Wie is- gegeven alle roachtriiVhemel en 'öp aarde. Hij-komt, Hij komt. én zal de aardé richten in rechtmatigheid. Mijnheer de voorzitter, uw aanbiedings brief gaf jnij aanleiding tot vorenstaande opmerkingen. U schrijft onder andere op bladzijde 1 dat de huidige economische pro blematiek, die ons land kenmerkt enzovoort, ook aan onze gemeente niet voorbij gaat. En dat is zo, ook op bladzijde 7 vermeldt u zaken, die gevolg zijn van de algemene Godsverlatin.g Terugkerend tot de begroting zelf, voor zitter, stemt het ons juist tot vreugde, dat de gemeentebegroting 1982 als zodanig weer een onvoorziene voordelige post van goed f 500.000.— aanwijst. Laten we hiervoor zeer dankbaar zijn. Het is een voorrecht als het gemeentelijk huishoudboekje mag en kan sluiten, zelfs zo, dat de voornaamste belastingen niet verhoogd behoeven te wor den. We staan hier achter, juist in een tijd dat allerlei algemene lasten zo toenemen en velen zuchten onder al de druk van belas tingen, sociale lasten, enz. Bovendien be schikken we volgens de balans nog over een reserve van bijna vijf miljoen. Een aardig appeltje voor de dorst. In dit licht bezien hebben we er steeds voor gepleit en pleiten er nog voor om be paalde investeringen, die reeds gepleegd zijn, maar ineens af te schrijven. De lasten drukken dan niet meer op de toekomst. Uw vrij vlakke begeleidingsbrief verder doorlezend, hopen we hier en daar een aan tekening te plaatsen. Uit uw terugblik blijkt dat er veel tot stand gekomen is in het afgelopen jaar of besloten om bepaalde werken uit te voe ren. Kortgene is een zeer dynamische ge meente en heefttoch aan vele mensen werk verschaft. Zoals we altijd al betoogd hebben, ook in de commissies, blijven we bij ons standpunt, dat de gemeente in de eerste plaats denkt aan eigen in de ge meente gevestigde bedrijven en zaken. Ver der ook dat ze geen taken of werkzaamhe den, die het bedrijfsleven kan verrichten, ter hand nemen. Het algemene landelijke beeld van de in eenstorting van de huizenmarkt, doet zich ook hier gelden. Vele woningen staan te koop, vooral in de recreatieve parken. De aanblik van bepaalde bouwskeletten is niet bepaald verheffend en bemoedigend. Zolang de ongekende langdurige rentestand blijft, zien we geen verbetering optreden en zal de bouwmarkt op een laag pitje blijven. Ditzelfde beeld doet zich al jaren voor in de wegenbouw enz. We zijn ervan overtuigd dat u uw mede werking zult geven om bepaalde bouw plannen te verwezenlijken. Wij hopen dan ook dat de sociale woningbouw toch eniger mate door mag blijven gaan, anders voor zien we een grote wachtlijst van woning zoekenden, met als gevolg weer een trek naar de stad. Op dit punt zijn we voor standers van een krachtig beleid ten op zichte van de dorpsvernieuwingsplannen. Daar dit een zeer moeilijk en veelomvattend terrein is, zouden we haast maar voorstel len, gezien de gunstige onvoorziene post, om hiervoor toch voldoende, zeer vakbe kwame mankrachten aan te trekken en in te schakelen. Wat de recreatie betreft, menen we dat het maximum wel bereikt is. De stagne rende economie voorkomt de afwerking van de geplande parken. Ook uit oogpunt van orde, rust en bovenal zondagsheiliging, wensen we geen enkele uitbreiding. De ru moerigheid op bepaalde plaatsen is erg toegenomen en inzonderheid de kern Kort gene raakt bekend om zijn vele gelegen heden, waarin zingenot, met alle gevolgen van dien. hoogtij viert. De gevolgen hebt u al gekenschetst. Opdat de omwonenden gevrijwaard mogen blijven van al die over last tot zelfs diep in de nacht en nog meer om reden van zondagsrust en zondagsheili ging stellen wij voor, de sluitingstijden te rug te draaien tot plm. 11.30 uur, dan kan ieder zondags thuis zijn, zoals het vierde gebod van de Wet des Heeren dit eist. Af schaffing van sluitingsuur achten we hele maal verwerpelijk, ook op sociale gronden. Verder, voorzitter, staan we volkomen achter uw standpunt om er op te blijven hameren tegen het veelvuldig gesloten zijn van de Zandkreekdam omwille van plezier jachtjes, waardoor zoveel tijd en kosten verloren gaan voor de wachtenden en de er op volgende verkeersproblemen. Terwille van de veiligheid hopen we dat de Oosterscheldedam spoedig gereed mag komen. Met belangstelling zien we de nieuwe beheersstructuur tegemoet en be perking van het aantal ligplaatsen voor bootjes in de Oosterschelde komt ons, ge zien de huidige economische toestand, meer dan dringend noodzakelijk voor, opdat be staande accommodaties niet noodlijdend worden, weer ten koste van de gemeenschap Verblijdend vinden we dat de bevolking toeneemt en we hopen dat deze trend zich voortzet. Of het aantal tweede woningen procents- gewijze toeneemt of afneemt konden we niet ontdekken. We hopen dat dit afneemt. Uw zienswijze over het welzijnsbeleid kunnen we delen. Gezien de gehele mate rie, de vele lijvige rapporten, inspraakpro cedures, commissievergaderingen enz., heb ben we respect voor de ambtendren, die uit al die overvloed van gegevens de nodige leesbare eindrapporten weten samen te stel len. Door de enorme hoeveelheid bomen zou men het bos niet meer zien. En toch is het voor de toekomstige financiële regelin gen van groot belang dat alles goed op poten gezet en geregeld wordt. We hopen dat het particuliere initiatief gehandhaafd blijft en het geen overwegend leunen op de gemeenschappelijke pot wordt. Voorts, voorzitter, stemt het tot tevreden heid, dat de algemene accommodatievoor zieningen voor allerlei samenkomsten ge reed of bijna gereed zijn. Enige rust op dit gebied lijkt ons wenselijk, opdat de finan ciële lasten voor de gemeente te overzien zijn. We mogen ons toch niet ontveinzen dat het ons wel handen vol geld kost, daar de exploitaties van al die gebouwen grote tekorten aanwijzen. We lezen dat het met het onderwijs goed gaat. We danken allen die op dit gebied werkzaam zijn voor hun inzet. Het is te hopen, dat het leerlingenaantal voor de scholen niet verder terug loopt. Onze visie op dit gebied is u bekend. Dat met de schooltandverzorging wordt gestopt achten we aannemelijk. De tijd heeft deze dienst achterhaald. jk Dat er op het punt van de R.P.C.Z. ver zuiling optréèdt, is begrijpelijk. Het alge mene karakter heeft dit in zich en op zich zelf genomen zuilt elke politieke partij en bond, enz. Dit is ook goed vastgelegd in onze Grondwet. Dus voorzitter, ik zou hier over maar niet te veel treuren. Wat de openbare orde en politie betreft, daar hebben we pl eerder iets van gezegd. Herhaling is niet nodig. We hopen dat er goede beleidsmaatregelen genomen worden om overlast in te tomen en te bestrijden. We achten het niet meer dan gewenst, dat de onderbezetting van het politiekorps voorbij is. We vinden het een onmogelijke taak om met de toch geringe bezetting een heel eiland met zijn vele kernen tegelijk te bestrijken. We wensen deze dienaren en handhavers van het gezag in deze zeer, ook in dit opzicht, troebele tijden, veel sterkte en wijsheid toe. Levenmakers, krakers, aktie- groepen schijnen tegenwoordig op meer sym pathie te rekenen als handhavers van het gezag. Wanneer orde op zaken gesteld wordt dan wordt nog wel een burgervader ter verantwoording geroepen door bepaalde be volkingsgroepen. Laten we hopen en bid den dat het zover in onze gemeente niet komt. Voorts zijn' we er content mede, dat onze brandweer zo optimaal uitgerust is en we zeggen al die vrijwilligers dank voor hun bereidwilligheid en inzet. Dat de huisvesting van ons gemeenteper- soneel en gemeentewerken goed aangepakt is achten we een heel goede zaak. Een goe de huisvesting is een eerste vereiste om als gemeentelijk apparaat goed te functio neren. We dachten, voorzitter, dat het u als college wel zeer tot vreugde stemt, en ons niet minder, dat de restauratieplannen des tijds flink zijn aangepakt. De vruchten zijn duidelijk zichtbaar. Op dit gebied hebben we nog een vurige wens, namelijk de res tauratie van de molen te Kortgene. Het ware te wensen dat een redelijk gesprek met de huidige eigenaar mogelijk zou zijn. We hopen van harte dat vissers te Colijns- plaat met hun nieuwe vismijn content zijn en dat ze ons dorp blijven aandoen. Het exploitatietekort liegt er niet om. maar dit hebben we voor de werkgelegenheid enz. graag over. Dat u de onroerend-goedbelasting niet verhoogt vinden we geheel correct. %Ons motief is al eerder genoemd. Met andere belastingverhogingen gaan we accoord, daar dit trendmatige verhogingen zijn. We komen nu aan het slot voorzitter. We mogen constateren, als we al de cijfers van de begroting op ons in laten werken, dat onze gemeente er goed voor staat. Toch hebben we moeten constateren, dat er weer een bewogen jaar, dat toch nogal rustig begon en zo allengskens voortschreed, fel geëindigd is. Brandstof was er genoeg voorhanden en we herinneren ons nog de behoorlijke discussies en visies over be paalde zaken, die we nu niet weer ophalen. Toch was het vuur zo hoog opgelaaid, dat één onzer wethouders meende te moeten opstappen. We respecteren de persoonlijke mening en hopen dat verdere publiciteit over deze zaken achterwege blijft. We zeggen u als college, maar ook de af getreden wethouder nog hartelijk dank voor de wijze van leiding geven aan het geheel van onze gemeente. Bij het schrijven van dit stuk, voorzitter, bereikte ons het bericht dat ons oud-raads lid de heer J. Geelhoed plotseling het tij delijke met het eeuwige heeft moeten ver wisselen. We mochten hem nog enkele ja ren kennen als een collegiaal raadslid. We hadden pas nog een kort gesprek met hem en daaraan moeten we nu nog denken. In het licht van de eeuwigheid en de vergan kelijkheid van de tijd, moeten we de be trekkelijkheid van zaken en personen maar recht inzien. We zullen hier nooit een ge luksstaat krijgen, want de zonde in het paradijs begaan, woekert nog steeds voort en heeft de vrede van deze aarde weggeno men. Deze is alleen terug te vinden in de grote Vredevorst, Jezus Christus, de Koning der koningen en de Heer der heren. Deze heeft gezegd: „Ken Mij in al uw wegen en Ik zal uw paden recht maken". Hij geve ons als raad en u als college met al onze medewerkers dit te ervaren. Dan hebben we in al onze persoonlijke, maar ook gemeentelijke zaken. Zijn wijs heid, hulp en bijstand van node en krijgen we een hart met sociale bewogenheid voor onze medemens. Voorts willen we ook nog de collega raadsleden dank zeggen voor de goede col legiale verhoudingen en hopen dat we in het nieuwe begrotingsjaar even zo vrucht baar en constructief mogen samenwerken ten nutte van onze gemeente Kortgene. Dank u. Algemene beschouwing van de PvdA. 1. Algemeen. Onze fractie wil, voordat we hoofdstuks- gewijs op de gemeentelijke zaken ingaan, allereerst het college en ambtelijk apparaat dank zeggen voor de wijze waarop de be groting en nota van aanbieding aan ons zijn gepresenteerd. Het begrotingsbeeld met een post netto onvoorzien van even f 500.000.— is volgens ons een goed uitgangspunt voor verdere uitbouw van een positief beleid ten bate van de gehele bevolking. Daarvoor willen wij de nodige punten aandragen. 2. Terugblik. Het afgelopen jaar is er heel veel geinves- teerd in onze gemeente. En het is zoals u stelt in de aanbiedingsbrief, dat er diverse zaken de revue zijn gepasseerd. Een en an der brengt toch ook de broodnodige werk gelegenheid met zich mee en wij willen er toch nog eens op attenderen om de plaat selijke aannemers niet in de kou te laten staan. 3. Ruimtelijke ordening en volkshuis vesting. In grote lijnen kunnen wij ons vinden in het standpunt van het college, al is er toch nog een klein lichtpuntje aangaande de premiebouw te Kortgene. Wij zijn het met u eens dat de vraag naar huurwoningen stijgt en dringen er bij het college op aan alle mogelijkheden te benutten door bijvoor beeld grondaankopen. Indien mogelijk pan den te kopen voor zgn. invulplannen in de dorpskernen, om hier goedkopere woningen te kunnen bouwen of verbouwen. Wij blij ven wat Kortgene betreft, van mening dat op het terrein Kallewaard een ontsluiting voor het dorpshuis behoort te komen met een vooxziening-voor parkeergelegenheid. Voor Colijnsplaat en Kats achten wij ruimte genoeg voor te bouwen (Tonnen- buurt, Ringweg, Al te Klein I en II), gezien de huidige economische toestand. Bij parti culiere woningverbeteringen dringen wij aan in die gevallen, te trachten een soepel bouwvoorschrift te hanteren, wat stimule rend zal kunnen werken. Wij zijn ook benieuwd hoever de zaken staan wat betreft de renovatie in de Wil- helminastraat. Op de hoek Weststraat-Wil- helminastraat behoeven voor ons persé geen woningen te komen. De bestaande loods zou eventueel ook als opslag- of bedrijfs ruimte verkocht kunnen worden. De nieuwe openbare basisschool, die spoedig gebouwd zal worden, dit meneer de vporzitter, schreven wij al in de be schouwingen van 1981. We moeten constateren dat 1981 haast is afgelopen en er met de bouw van deze school, die in 1983 klaar moet zijn, nog niet eens is begonnen. Graag hierover con crete informatie. De bouw van 12 woningwetwoningen is gestart en voor diegenen, die op de zgn. wachtlijst staan, moet het een opluchting zijn, dat er na zo'n 8 jaar weer eens ge bouwd gaat worden op Colijnsplaat. Uit vragen, gesteld in de commissie ruimtelijke ordening, hebben wij begrepen dat liefheb bers voor een huisje in de Tonnenbuurt, zich nu alvast kunnen opgeven. Graag, in dien mogelijk, voorrang voor eigen mensen. De mogelijke bouw van 5 premiewonin gen in Vogelenzang zien ook wij als een passend i'nvulplan en het is te hopen dat het door zal gaan, ook al weer die werkge legenheid. Voor Kats wachten wij het te vernieuwen bestemmingsplan af, inmiddels worden er 4 huizen gebouwd en het is voor de kern Kats wel te hopen dat er genoeg gegadig den zijn (om te huren) aangezien de bezwa ren van diverse woningbouwverenigingen om op die kleine kernen te bouwen. De Oosterschelde-inrichting: Dit punt dient ons inziens in samenhang met het streekplan Midden-Zeeland behandeld te worden. Allereerst de jachthaven te Co lijnsplaat. Ook in het afgelopen jaar wer den ten behoeve van dit project fikse be dragen geinvesteerd, respectievelijk uitgege ven. Wij hopen dat verdere uitgaven achter wege zullen blijven. Wij denken hier bijvoor beeld aan de uitgaven voor de gewijzigde monding van de haven. Hoewel wij evenals u hopen dat de bekende problemen verle den tijd zullen zijn, zijn onze twijfels door uitlatingen van watersporters niet geheel weggenomen. Met de beleidsuitspraak inzake het cre- eren van verblijfsrecreatie nabij Kats en eventueel bij Colijnsplaat zijn wij van me ning dat de nodige voorzichtigheid betracht dient te worden. In onze beleidsplannen in zake het Oosterscheldegebied komt de re creatie na natuur en milieu en de visserij op de derde plaats. U stelt dat planontwikkeling aangaande de haven te Kats door oneigenlijke argu menten wordt afgewezen. De logica van het collegestandpunt ontgaat ons als wij uitgaan van de cijfers en doelstellingen ge noemd in het concept-beleidsplan voor de Oosterschelde van 22 september j.l. Tevens zal de ook door u genoemde eco nomische teruggang, die reeds in hevige mate merkbaar is in de pleziervaartsector, nog verder toenemen. Hetgeen ook blijkt uit het feit dat in de Zeeuwse jachthavens praktisch geen wachtlijsten meer zijn, maar iedere watersporter bijkans met open armen wordt ontvangen. Wij zijn van mening dat allereerst een definitieve vaststelling van de inrichting Oosterschelde afgewacht dient te worden. Recreatie. De jachthaven met alles er op en er aan, en dan denken wij aan het wandelpad en het praathuisje, wat zeer in trek is. Het wandelpad, wat ter hoogte van de „Valle" nog verbeterd zou kunnen worden. Is dit nu definitief van de baan, of wordt er nog naar een oplossing gezocht? Het strandje, en ik spreek met opzet over het strandje, was deze zomer veel te klein. Reden is dat er zoveel gebruik van gemaakt wordt. Indien financieel haalbaar graag in het voorjaar wat zand er bij. Over het onderhoud zou ook nog het een en an der gezegd kunnen worden. Waar de Partij van de Arbeid, evenals het college, zich zorgen over gaat maken is de ernstige stagnatie van de afbouw van de recreatieparken te Kortgene. De voor raad te verkopen woningen neemt in deze sector onrustbarend toe en wel zodanig, dat elders eveneens eerste klas projecten niet verder afgebouwd respectievelijk gerea liseerd worden. Wij verzoeken het college dan ook, om over enige tijd met een over zicht te komen of er in de toekomst finan ciële konsekwenties zijn. Wij denken bijvoor beeld aan de niet rendebele investeringen die rond en ten behoeve van deze terreinen zijn gedaan en waarvan de uitgaven ons inziens door jaarlijks onderhoud etc. stij gen, zo niet toch wel doorgaan, en waar door de genoemde stagnatie geen inkom stenverhoging tegenover staat. Over de aanpak van de overlast in het zomerseizoen hebben wij geen afgeronde mening. Aan de bezettingssterkte valt door ons weinig te veranderen. In begin volgend jaar willen wij graag een en ander nog eens sa men met de politie doornemen. Meneer de voorzitter, over de zgn. 24- uurs regeling kent u ons standpunt. Dat de watertoerist zo bevoordeeld wordt met ge meenschapsgeld is voor ons een onverteer bare zaak en onderschrijven uw standpunt in deze dan ook volledig. Voor de brug van de Zandkreekdam ho pen wij dat er in de toekomst verdere maat regelen genomen kunnen worden, waardoor de toch wel als overlast ervaren verkeers- stagnaties verder beperkt gaan worden. Diversen. Afgezien van een kleine teruggang in Co lijnsplaat stelt de ontwikkeling ons niet te leur. Als straks in Colijnsplaat de reeds in aanbouw zijnde woningen klaar zijn en niet lang daarna de Tonnenbuurt, is de kans op een kleine groei ook hier reëel. Tweede woningen. Het percentage tweede woningen in de bebouwde kommen is nog onverantwoord hoog, waarbij Kats met bijna 35% de kroon spant en Colijnsplaat met 30% een niet veel Zie vervolg voorpagina tweede blad. wist nie wi of ze d'r kleine poesjes most laete. Doortje, d'r poes, oa d'r viere hekrehe en di zat ze een bitje mee verlehe. Ze docht 'k heve ze weg, mè toen oa ze pech. Want hin één most een poesje ze vonden ut oal hef. dat wè. Mè zelf zö'n béésje, ni-je dat moste ze nie, dus di bleef ut een stuitje bie. Buure docht, wi mö'k ze toch laete, toen zag ze Jaapje bie eur uut de straete. Ze riep: Jaapje kom us kieke wat of uk ier zou jie wè zö'n lief poesje willen Ni-je, zei Jaapje, di ouw m'n moeder nie van; katten komme nie in uus, zei ze dan. Jae mè, zei buure, je voader bi-je die verhete. O. die mag best in uus, liet Jaapje wete. Buure slaekte een diepe zucht en hieng d'n uuzen in mee d'r anden in de lucht. Je behriept ut einde van ut lied; d'r poesjes is ze nog nie kwiet. Dat Jaapje z'n vader met een poes vergelijkt, beste vrienden, daar is nog in te komen. Maar dat buure nog steeds met haar poesjes zit, vindt zij toch wel een beetje naar. Hoewel: Van een poes in uus, of ander dier, ei-je oaltied vee plezier.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1981 | | pagina 2