NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Rodelko bv U boud! nu het meest gelezen blad op Noord-Beveland in handen Alles draait om moeder Zeeland Magazine? No. 3989 Donderdag 5 november 1981 85e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs 24,— per jaar. Franko per post ƒ40,— per jaar. Advertenties 35 ct. per mm., ex cl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON „Nu, mevrouw Treebergh," zei Bert, „alles loopt van een leien dakje. En mijn tante komt zo direkt om u een handje bij alles te helpen." „O," zuchtte Tine Treebergh, „dat vind ik fijn. O, dat is lief van haar. O, dokter, ik ben helemaal in de war." „Natuurlijk," suste hij, „het komt ook zo onverwacht. Maar u moet u flink houden, mevrouw. Het komt allemaal in orde." „Denkt u?" zei ze en in de manier waarop ze opzag naar zijn donkere gestalte, was helemaal niets van het „jonge broekje", waarover ze zich zo smalend had uitgelaten, Bert Hazelaar was op dit ogenblik haar steun en toeverlaat. Beneden ging de bel en Bert haastte zich om zijn tante open te doen. Mevrouw Broers wist van wanten. Die troonde Tine Tree bergh mee naar beneden. Wist waar de spullen waren, die Anneke mee zou moeten hebben naar het ziekenhuis. Bert was met de patiënte alleen. Op dit ogenblik sloeg Anneke haar ogen op. Bert ging op de rand van het bed zitten. Een wonderlijke sympathie voor dit dappere meisje, dat zo stilletjes haar moeilijke weg was gegaan en nu niet meer verder kon, welde in hem op. „Anneke," zei hij zacht, „je moet naar het ziekenhuis, meisje." Hij verwachtte, dat ze schrikken zou, maar om haar mond kwam een glimlach. „Het ziekenhuis," fluisterde ze. Hij begreep haar. De rust, de verzorging, en het vooruitzicht van volkomen onbezorgd zich te kunnen overgeven, wenkte haar als een oase in de woestijn, die haar leven tot nog toe was geweest. „Je hebt longontsteking," zei hij, „en we zullen zorgen, dat het niet erger wordt en dat je weer helemaal beter wordt." Ze keek hem aan, knikte hem toe. „U bent een reus," zei ze en glimlachte weer. Hij wist, dat ze in hem haar vertrouwen had gesteld en het deed hem onuitsprekelijk goed. Dit was zijn eerste ernstige patient en was blij, dat zij het was. Alles zou hij er op zetten om er haar door te halen. „Moeder," zei ze zacht. „Voor je moeder wordt gezorgd. Mijn tante is nu bij haar. Dat zullen we wel •fixen. Je moet je nergens zorg over maken, alleen beter worden." „Fijn," zei ze, „u denkt om alles."' Hij tasttte naar haar pols. Die joeg als een wekker. Toen greep hij haar hand. Die hand lag zo stil in de zijne. „Ben je niet bang?" „Nee." Ze schudde langzaam haar hoofd. „Helemaal niet. Ik ben zo rustig." Hij bleef bij haar zitten tot hij opnieuw de bel hoorde gaan. Dat zou de ambulance zijn. Hij hoorde zijn tante de trap opkomen. „Zo," zei ze, „daar zijn ze al. Mevrouw Treebergh wilde mee, maar dat heb ik haar wel uit het hoofd gepraat." „Natuurlijk," zei hij, „ik ga zelf mee". „Hoe kom je terug?" „Douwes zal wel op me wachten." Dou- wes was de man van de ziekenauto. In het ziekenhuis trof hij de dokter van de zondagsdienst en herkende hem als een oudejaars, die hem indertijd in het dispuut had geloodst. „Nee maar Bert! Hoe kom jij hier?" „Man, ik ga hier praktizeren. In plaats van Broers." „Nou, daar moeten we te zijner tijd eens een goeie borrel op drinken. Eerst maar eens kijken naar je patiënt." Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 25,per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE door Tom Lodewijk Bert merkte tot zijn diepe voldoening, dat collega Van Donselaar zijn diagnose be vestigde.' „Heel verstandig dat je niet ge wacht hebt, kerel. We zullen haar hier wel oplappen." „Ik blijf wel erg graag op de hoogte." „Bel me maandag, dan weten we wat meer". „Best. Leuk, dat jij er over gaat. Tot ziens en bedankt." Samen met Douwes reed hij in een kalm gangetje terug. „Dat was uw eerste zeker, dokter," zei Douwes droog. „Zal u wel een beste naam geven. Zijn eerste patient moest al meteen naar het ziekenhuis." „Ja man, wat een start, niet?" „Het is maar te hopen, dat ze gauw beter wordt. Het is een beste meid, die Anneke Treebergh." „Ja, dat geloof ik ook wel." „Ze heeft twee beroepen. Ze zit op de bank en ze is verpleegster. Dat is te veel voor één mens, denkt u niet, dokter?" „Kon je wel es gelijk in hebben, Douwes". Mevrouw Broers bleek niet stil gezeten te hebben. Met haar gewone voortvarendheid had ze al klaargemaakt, dat de wijkzuster dagelijks bij mevrouw Treebergh zou langs gaan om haar de nodige verzorging te geven „Het is een slechte wind," zei ze die avond, toen ze met de beide mannen rond de haard zat. „Dat niemand iets goeds toe waait. Het is jammer, dat Anneke er een longontsteking voor moest krijgen, maar dat kind zat hard verlegen om een periode van rust. Want al is ze genezen, dan is ze nog niet oké." „Dat denk ik ook niet," zei Bert, „daar zal wel een beetje nazorg voor komen kij ken." „In ieder geval," zei zijn tante, „heb jij een reuze-hit gemaakt met Tine Treebergh. Zo zorgzaam als die jonge dokter was en zo secuur, alles onderzocht. Ze heeft je nu leren kennen," lachte ze plagend. „Ze zal me nog wel beter leren kennen," antwoordde Bert en zijn tante constateerde verwonderd, dat zijn stem grimmig klonk. Ze zag hem nadenkend aan en wendde zich met een glimlach af. „Wat zit jij te grijnzen. Mies?" infor meerde haar man, die haar maar al te goed kende. „Hoe minder je vraagt," antwoordde ze vergenoegd, „hoe minder leugens je krijgt te horen." En daarmee moest haar echtgenoot het maar doen. Hoofdstuk VI. Zuster Bertha pakt aan. Zuster Bertha was in heel Terwoerd zowel bemind als gevreesd. Bemind werd ze door alle mensen, die hadden ondervonden hoe de wijkzuster altijd klaar stond. Hoe ze voor de zwaarste taken niet terugdeinsde en haar patiënten moederlijk kon verzorgen. Gevreesd was ze, omdat ze altijd precies zei waar het op stond en dat was niet altijd plezierig. Daar was de huisvader, die van de zuster te horen kreeg, dat zij de werkster niet was. En dat hij het niet be neden zijn waardigheid behoefde te achten om de stofzuiger te hanteren. Daar was de huisjesmelker, die het dreigement te slikken kreeg, dat zuster hem bouw- en woningtoezicht op zijn dak zou sturen wan neer hij geen- maatrégelen nam om een vochtige woning beter bewoonbaar te ma ken. In het algemeen was het oordeel over zuster Bertha, dat ze een grote mond had, maar een gouden hart. En op dat laatste kwam het aan. Toen zuster Bertha die morgen bij huize Clematis aanbelde, werd ze aarzelend open gedaan door Aaltje, die al jaren bij de familie Treebergh als hulp in de huishou ding fungeerde. Aaltje was, zoals het dorp zei, nog een vrij meisje, ze was al een eind in de vijftig en ze was met haar stoffer en bük getrouwd. Ze was er diep van door drongen, dat mevrouw Treebergh een lij- deres was. En dat het haar taak was haar alle moeilijkheden uit de weg te nemen, dat haar 'nukken en grillen voortsproten uit haar ziektetoestand. Aaltje was niet bijzonder scherpzinnig, maar zo langzamer hand paste ze in huize Clematis als een hand in een handschoen. Ze wist wat me vrouw hebben en niet hebben mocht, wan neer mevrouw moest rusten, waarmee ze mevrouw lastig kon vallen en waarmee ze moest wachten tot juffrouw Anneke thuis was. En nu was ze vanmorgen op haar post gekomen en had gehoord van de ramp, die zich inmiddels had voltrokken. Juffrouw 'Anneke lag in het ziekenhuis en mevrouw Treebergh was natuurlijk volkomen inge stort van al die ellende. Ze ging als het ware op haar tenen door het huis, zich bekommerd afvragend waar dat heen moest. En toen werd er onbekommerd aan de bel getrokken en stond zuster Bertha, kloek en moedig, voor haar. „Morge, Aaltje," zei ze. „Zo, hoe gaat het hier?" „Ach, zuster," zei Aaltje bekommerd, „hoe zou het gaan? Juffrouw Anneke is er niet eri mevrouw is er helemaal kapot van." „Zo, dan zullen we mevrouw maar es opzoeken. Nu juffrouw Anneke er niet is, moet ze toch een beetje verzorgd worden, niet? En jij hebt het al druk genoeg." „O ja zuster en dat kan ik ook niet." „Nee, daar zijn wij voor. Weet je wat, ik tippel wel even naar boven. Als jij nou inmiddels es een goeie bak koffie zet. Dat kan je toch wel, niet?" „Ja, nou," zei Aaltje glimmend. Haar koffie mocht door iedereen geproefd worden. „Nou, dan stiefel ik maar even naar boven." Aaltje zag haar na. Het leek of de wind door het huis blies. De zuster stond op de drempel van de kamer, klopte pro forma, niet al te zachtjes en zei vrolijk: „Goeiemorgen!" De kamer was geheel donker. In het bed ontwaarde zij vaag een gedaante, een donker hoofd op het witte kussen. „Eerst maar es een beetje zon," zei de zuster. „Het is voorjaar geworden, mevrouw. Dat is je aprilweertje. Zaterdag winter en maandag zomer." En resoluut stapte ze naar het raam en schoof het gordijn terug. Stralend zonlicht stroomde de kamer binnen. Mevrouw Treebergh sloot de ogen als in pijn. „O nee, zuster, dat is véél te licht." „Kom, kom," zei de zuster, „dan draait u uw hoofd maar om. Zo." Ze pakte een stoel en ging haar patient op haar gemak zitten bekijken. „Nu uw dochter er niet is, zal ik de honneurs maar zolang waarnemen, vindt u niet? Ik heb het er met de dokter al over gehad." Mevrouw Treebergh knipperde met de ogen. Was dat een verpleegster? Het leek eerder een huzaar. Verpleegsters waren voor mevrouw Treebergh witte, glijdende, geruis loze gedaanten met zachte handen en zachte woorden, troostend en doodvoorzichtig, dat ze de patient geen pijn deden. Deze zuster had haar al meteen pijn gedaan door al dat licht in de kamer te laten. En nu zat ze daar als een toonbeeld van gezondheid, een uitdaging! Wat wist zo'n mens van wat. een zieke voelde? O ja, ze wist wel, dat zuster Bertha in Terwoerd een reputatie had, die klonk als een klok. Dat ging misschien op met de gewone man, die niet beter wist, die grof besnaard was. Maar met fijngevoelige cul- tuurprodukten als Tine Treebergh was het wat anders. Heel wat anders, En het scheen dat zuster Bertha dat niet dóórhad. „Hoe staat het er mee?" informeerde de zuster zakelijk. Mevrouw Treebergh gaf met zwakke stem de vereiste inlichtingen. Ze voelde zich zwak, ze was helemaal overstuur door dat geval met Anneke, en ze had hoofdpijn. Iedere morgen had ze hoofdpijn. „En u komt er zeker nooit uit." Mevrouw Treebergh keek verbaasd. Er uit komen? Zij? een patient? Het zou een po ging tot zelfmoord zijn. „Geen beweging noemenswaard, geen frisse lucht, maar beste mevrouw, dat zou een gezond mens ziek maken." ^,Maar ik ben geen gezond mens." „Wilt u het wel zijn?" (Wordt vervolgd) HENGELWEDSTRIJD TE C0LIJNSPLAAT Op zaterdag 31 oktober 1981 hield de Noord-Bevelandse hengelsportvereniging haar zesde competitiewedstrijd voor het clubkampioenschap aan de zeedijk te Co- lijnsplaat. Aan deze wedstrijd werd door 64 leden deelgenomen, welke gezamenlijk 141 vissen vingen, waarvan 53 ondermaatse en 92 bovenmaatse vissen met een geza menlijk gewicht van 14.320 gram. De uitslag van de wedstrijd was als volgt: 1. P. de Putter, Kortgene 1223 pnt. 2. J. Kastelein, Geersdijk 1018 pnt. 3. Ph. Leendertse, Kamperland 944 pnt. 4. A. Zwemer, Kamperland 855 pnt. 5. L. de Visser, Kamperland 80.8 pnt. 6. H. de Looff, Wissenkerke 755 pnt. 7. J. J. de Haze, Kamperland 750 pnt. 8. W. v. d. Vreugde, Kamperland 720 pnt. Horizontaal: 2. zoogdier - 5. buitenstaander 8. zoogdier - 10. oud-Noors prozawerk - 12. verharde huid - 14. verbond - 16. uitroep 17. oevergewas - 19. vruchtbare plaats - 21. ambtshalve (Lat. afk.) - 23. land in Azië 25. vogel - 27. werkelijk (Engels) - 29. mili taire opleidingsschool (afk.) - 30. vrucht 32. vogel - 34. tegen - 36. titel - 38. afgemat 40. plaatje - 42. verdriet - 44. truc - 46. Frans pers. vnw. - 47. plaats in Rusland 49. iedere - 51. meisjesnaam - 53. kostbare 55. vis - 57. metaal - 59. vrucht - 60. meisjesnaam - 62. deel van de dag - 64. voertuig - 66. meisjesnaam - 68. lust - 70. vreemde.munt - 72. bergruimte - 74. lek kernij - 76. gewicht (afk.) - 77. voorzetsel 79. rit - 81. voorzetsel - 83. nevel - 85. meisjesnaam - 87. land langs de zee - 89. open plek in het ijs - 90. meisjesnaam 91. hoofd van een moskee. Horizontaal: 1. ol - 3. pet - 6. pro - 8. as 10. sela - 11. elite - 14. reve - 15. stro 17. rede - 19. nav - 21. Hengelo - 23. ton 25. oke - 27. tak - 28. oor - 30. straal 33. affuit - 35. Ier - 36. oksel - 39. Fin 40. sr - 41. drom - 42. slee - 43. tij - 44. ako - 46. santé - 48. ree - 50. knoeit - 52. satire - 55. Est - 56. neb - 58. SER - 59. lok - 61. etalage - 64. eva - 66. smet - 67. Rome - 69. kiwi - 70. route - 72. idee 74. ge - 75. pop - 76. sos - 77. nt. 9. A. Koole, Kamperland 717 pnt. 10. J. Tazelaar, Kamperland 663 pnt. 11. Mevr. Tazelaar, Goes 637 pnt. 12. G. Keizer, Wemeldinge 607 pnt. 13. A. v. d. Kreeke, Kamperland 590 pnt. De zevende competitiewedstrijd wordt gehouden op 14 november a.s. van 14.30 17.00 uur. Inschrijven van 13.30—14.00 uur in café „Juliana" te Colijnsplaat. BEGROTINGEN KORTGENE EN WISSENKERKE Hierbij maken wij onze abonnee's op het volgende opmerkzaam. In verband met drukke werkzaamheden zal de gehele be grotingsbehandeling 1982 van de gemeente Kortgene verschijnen in het nummer van 12 november a.s. In het daarop volgende nummer van 19 november a.s. zal dan de gehele begrotingsbehandeling van Wissen kerke te vinden zijn. Wij hopen dat u hier voor begrip zult hebben. De uitgever. Verticaal: 1. bijbelse naam - 2. jongensnaam 3. omroepvereniging (afk.) - 4. herkauwer 5. laatst leden (afk.) - 6. plaats in Engeland 7. liefkozing - 8. het Romeinse Rijk (Lat. afk.) - 9. tijdperk - 11. deel van de hand 13. gast - 15. Romeinse keizer - 18. vloeistof 20. bloedvat - 22. vette vloeistof - 24. deel van een bijenkorf - 26. het zijn - 28. rivier in Duitsland - 29. omslag - 31. haast (Duits) 33. drank - 35. Europeaan - 37. begrip - 39. jongensnaam - 41. bejaarde - 43. rivier in Duitsland - 45. dunne - 48. hennepbraak 50. smalle strook - 52. godheid - 54. Sowjet Unie (afk.) - 56. stuk grond - 58. bezittelijk voornaamwoord - 59. Europeaan - 61. uit roep - 63. vruchtbare plaats - 65. deel van het oog - 67. bèetje - 69. Egyptische godin 71. meisjesnaam - 73. jongensnaam - 75. zwaardwalvis - 78. eenheid van druk (afk.) 80. uitroep - 82. netto (afk.) - 84. persoon lijk voornaamwoord - 86. de lezer heil (Lat. afk.) - 88. Duits voorzetsel. Verticaal: 1. os - 2. Lena - 3. pas - 4. tere 5. pi - 6. Peel - 7. ore - 8. AVRO - 9. se 12. lont - 13. trek - 16. Thea - 18. doof 19. Nes - 20. vore - 22. gans - 23. trui 24. nut - 26. kardoes - 29. offerte - 31. tiran 32. leest - 33. alles - 34. inter - 37. KMA 38. Est - 45. koek - 47. Neel - 49. Eire 50. kil - 51. item - 53. asem - 54. ere 56. NATO - 57. Bart - 60. olie - 62. terp 63. Goes - 65. veen - 66. sip - 68. eis 69. kg - 71. Ur - 73. et. KADE 23 - VEERE - TEL. 01181 - 5 55 VOOR BEMIDDELING AAN- EN VERKOOP HYPOTHEKEN TAXATIE VAN AL UW ONROEREND GOED Vertegenwoordiger voor Noord-Beveland: dhr. Wattel, Tel. 01186 - 1578. Oplossing kruiswoordpuzzel no 749

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1981 | | pagina 1