KRONIEK VAN NOORO-BEVELAND Welke bloembollen kiezen wij voor bloei in april? 100 JAAR provinciale waterstaat in Zeeland Dekeninruil en wolrecycling van AaBe ANWB komt met aktie „Zicht op Licht" De goede bedoelingen, die we meestal wel hebben, beste vrienden, lopen soms wel eens anders uit dan we met de bedoeling voor gehad hebben. Dit overkwam Jorus ook enige keren, maar hij heeft er wat op gevonden, zo u kunt lezen. Hoed bedoeld. Jorus was vee van uus en dat vond 'tun toch wè een kruus. 't Was d'n éne verhaederienge nae d'n ander, oe krehe ze't vo mekander. Z'n vrouwe zag'tun af en toe nog mè, dus dan weet je ut wè. 't Was ök hereheld: mö-je d'r noe wee d van deu; of: 'k worre't zö zachjes an beu. Jorus behreep dat netuurluk éél hoed en ie dee wat een hoei-je uusvoader doet. Ie brocht blommen mee vo moe, mè toen hieng de deure te vroeg toe. De blommen waere buuten op straete hebleve en alléén de stelen kon'tun toch ök nie heve. Afijn, de volhende keer zou um't beter doeë, a most'un di noe vo bloeë. Want d'n oaren ochend wier um heroepe, di stieng z'n vrouwe bie de blommen op de stoepe. Wi komme die noe vandaen, wou ze wete. Mè, zei Jorus, da bin'k hlad verhete. Da bin blommen vo joe, behriep je dat nie; de stelen ek binnen, die ore d'r bie. D'n volhenden aevend oa tun wee wat mee hebrocht, want ie oa toch an z'n vrouwtje hedocht. 't Was een dööze bonbons van een pond en ie stak ze weg onder (een stoel op de hrond. Mè toen was't d'n oaren ochend wee féést, want de kaemer was net een stal van een béést. Overal laehe de pepiertjes over ut tapijt, toen ei Jorus de zaek wee mè uutheleid. Ie oa ök nog een ond, dat was'tun verhete en die oa die dööze leeg hehete. Jorus is toen stilletjes weg helöpe. Ie doe noe voortaan 's ochens wat vo z'n vrouwe köpe. Na de andere zienswijze van-Jorus, beste vrienden, gaat het toch goed. De bloemen komen heel aan en wanneer er af en toe eens een doos bonbons aan te pas komt, wordt die buiten bereik van Bello neergezet. De nieuwe lijfspreuk van Jorus is dan ook' heel begrijpelijk: Vrouwen bin hauw tevree: 'k brienge vaeker een blommetje mee. CeeBee. Naarmate de lente vordert brengen de bollen steeds meer fleur en kleur in onze tuin. Erythronium. De bloemen van Erythronium behoren tot de liefrijkste en elegantste van alle voor- jaarsbloeiers onder de bollen. De meeste soorten van dit bolgewas kwamen oor spronkelijk uit Noord-Amerika. In feite is er slechts één die ook in Europa thuis hoort: E. dens-canis. De sierlijke hangende, cyclamen-achtige bloemen bloeien al vroeg in april op een steel van 10—15 cm. Van E.revolutum, inheems in Californie, hebben kwekers een aantal uitstekende, in april/mei bloeiende hybriden geproduceerd, zoals Pagoda met 5—6 goudgele bloemen met een' bruine ring in het midden, de stelen zijn 30 cm lang. Dan mag niet on vermeld blijven de White Beauty met een aantal sneeuwwitte bloemen met chocola- bruine randen. Hun stelen zijn 20 cm lang. De kleine witachtige bollen dienen on middellijk na ontvangst in de herfst geplant te worden, omdat zij gemakkelijk uitdrogen. Plant ze in humusrijke grond op een licht beschaduwde plaats ongeveer 10—15 cm diep en altijd in groepjes. Ze zullen het in rotstuinen, borders, onder bomen en heesters, zelfs in bloembakken buiten goed doen. Wanneer ze in de volle grond staan, moet men ze 4 tot 5 jaar ongestoord laten staan zodat zij zich kunnen vermeerderen! Gaat men ze tenslotte opnemen en delen, dan moet men ze onmiddellijk weer planten. Fritillaria. Alle drie soorten Fritillaria die voor iedere tuinbezitter gemakkelijk te verkrijgen zijn, zijn totaal verschillend van elkaar. De F.meleagris, is maar 2530 cm hoog en produceert in april op iedere steel 2—3 zespuntige, hangende klokken in verschil lende kleuren en allemaal geruit. Plant de bolletjes 5 tot 7 cm diep, op ongeveer de zelfde afstand in vochtige grond. F. imperialis. Daarentegen, de „Keizerskroon", is de koning onder deze soorten. Elke sterke, 75—90 cm lange steel draagt een blad scherm waaronder in april trossen tevoor schijn komen van schitterend gekleurde bloemen. Onder de variëteiten vindt men de helder oranje-kleurige Aurora, de diep- citroengele Lutea Maxima en de rode Rubra Maxima. F.persica. Daarentegen, is een zoet-geurende soort, die wel 90—120 cm hoog kan worden met zacht-zeegroene en dikwijls gedraaide bla deren. Van april tot eind mei bloeien 20—30 donker-purpere bloemen in een nauw toe lopende tros. De bollen van deze reus moe ten zo'n 15—20 cm diep en met een onder linge afstand van 20—25 cm in liefst zan dige grond geplant worden (in volle zon of half schaduw). Beide soorten doen het bijzonder goed Ter gelegenheid van het honderdjarig be staan van provinciale waterstaat in Zeeland wordt achtereenvolgens in zes Zeeuwse plaatsen een tentoonstelling gehouden, die een overzicht geeft van de uiteenlopende taken en werkzaamheden van deze provin ciale dienst. Foto's, kaarten, schetsen, prenten, teke ningen, korte teksten en voorwerpen worden Koninklijke AaBe-fabrieken in Tilburg heeft het initiatief genoipen tot een inruil- aktie voor dekens. Bij aankoop van bepaalde AaBe-dekens biedt AaBe 35 of 50 gulden voor de gebruikte deken, afhankelijk van het nieuw-gekochte type. Dit is een primeur in de „dekengeschiedenis". De ingenomen dekens zijn bestemd voor recycling. Het produkt daarvan wordt echter niet meer gebruikt voor handelsdoeleinden. Recycling tot nood-dekens. AaBe is één van de weinige wol-indu strieën ter wereld, die in staat zijn een recyclingproces voor wol op grote schaal toe te passen. Daarbij worden de nog bruik bare wolresten verwijderd uit o.a. oude dekens, vervolgens gereinigd, geverfd en weer gebruikt voor de produktie van z.g. nood-dekens. Dit wil zeggen dekens zoals die over de hele wereld verstrekt worden in rampgebieden. Om elk misverstand bij voorbaat uit te sluiten: recycling dekens zijn niet bestemd voor handelsdoeleinden. De wollen AaBe- deken, die in de winkel te koop is, wordt altijd en uitsluitend vervaardigd van nieuwe zuivere scheerwol. Achtergrond. Dit recycling-proces stelt AaBe in staat om een inruilmogelijkheid voor gebruikte dekens te scheppen. Dit kan om diverse redenen aantrekkelijk zijn. Zo is het interieur van de Nederlandse slaapkamer de laatste 10 jaar sterk veran derd. De oude dekens passen daar dikwijls Autoverlichting is zelden helemaal in orde. De ANWB moet na vele jaren intensieve controle op de autoverlichting nog altijd constateren dat het met de kwaliteit van deze uiterst belangrijke voorziening zeer droevig is gesteld. De Bond heeft in de afgelopen 17 jaar reeds van ruim een half miljoen auto's tijdens de verlichtingsakties de koplampen afgesteld. Tezamen met de afstellingen bin nen het kader van de technokeuringen heeft de Bond al bij ruim 1,8 miljoen auto's de verlichting gecontroleerd en gecorrigeerd. Naar aanleiding van de slechte resultaten van deze controles en door de vele aan vragen van gemeenten en van automobi- op In het oog vallende plaatsen, tussen breed uit elkaar geplaatste heesters en als snijbloemen. Ook zijn ze bijzonder geschikt voor rotspartijen of in het wild groeiend. Alle Fritillaria's zijn winterhard. Ze zullen zich vermeerderen wanneer men ze in de herfst wat kunstmest geeft. F. meleagris moet gedurende het gehele voorjaar vochtig worden gehouden. Muscari. Of Blauwe Druifjes zijn verwant aan de hyacinten. Ze onderscheiden zich door hun betrekkelijk kleine afmetingen en kelkvor- mige klokjes in dichte trossen. In april produceert M.armeniacum diepe, kobaltblauwe geurende bloemen op 15—20 cm lange stengels, terwijl M.armeniacum Blue Spike grote dubbele, vlasblauwe geu rende bloemen produceert op 15 cm lange stengels. Hoewel beide soorten op heel verschillende wijzen in de tuin toegepast kunnen worden, wordt de eerste soort spe ciaal aanbevolen voor verwildering en de tweede voor een combinatie met Fosteriana tulpen, dan krijgt men het mooiste effekt. Plant de bollen in de herfst, 7—5 cm diep in iedere goed gedraineerde grondsoort (in volle zon of half schaduw) en op een afstand van gelijke afmeting. Grote pollen dienen iedere 3—4 jaar opgenomen te wor den, gedeeld en opnieuw geplant. Triteleia T.uniflora. Is een uitstekende border- en rotsplant. Doet het goed onder bomen en heesters en is daarbij een prachtige snijbloem. Elke 1015 cm lange "steel draagt een enkele ster-vormige zoet-geurende bloem, met een middenlijn van ongeveer 5 cm, licht violet blauw gekleurd met helder-oranje meeldra den. Bloei van april tot in mei. De fijne bladeren vormen grasachtige polletjes rond om de stengel. De bloemen kunnen op ieder gewenst ogenblk in de herfst worden geplant, onge veer 7—5 cm diep en vrij dicht bij elkaar, in lichte, humusachtige grond, op zonnige beschutte plaatsen. Wanneer geplant op onbeschutte plaatsen is afdekken in de win ter met turf raadzaam. Verdeel ze iedere 2—3 jaar om ze daarna opnieuw te planten. gebruikt om het inzicht in de waterstaats- aktiviteiten te verdiepen. De bezoeker zal o.a. zien aan welke gevaren dijken en duinen bloot staan, hoe de zeeweringen worden verdedigd, hoe de waterbeheersing is gere geld, enz. Bij dit onderdeel krijgen ook bijzondere objekten zoals Zeelandbrug, Wes- terschelde-oeververbinding en recreatievoor zieningen aandacht. Wegenkaarten van 1880, niet meer in, terwijl een moderne deken wel met z'n tijd is meegegaan. Ook de maten van een nieuw gekocht bed maken het soms noodzakelijk om nieuwe dekens aan te schaffen. Bovendien is de moderne deken lichter, warmer en komfor- tabeler geworden dan z'n voorgangers. Za ken die bij vervangingsaankoop een belang rijke rol spelen. Dekens gaan echter lang mee. De ge bruikswaarde van de bestaande deken is in vele gevallen nog te hoog om ze zo maar te vervangen door exemplaren die beter in het nieuwe interieur passen. Met de deken-inruilaktie komt AaBe hier aan tegemoet. Door de restwaarde te hono reren, hoeft de gebruiker in principe niet meer te wachten tot de in gebruik zijnde deken eindelijk versleten is. Landelijke inruilaktie. Bij aankoop van bepaalde modellen AaBe- dekens wordt 35 of 50 gulden teruggegeven voor de gebruikte deken. De inruilprijs hangt af van het formaat van de nieuw- gekochte deken: één- of twee-persoons. In principe mag elke deken ingeruild worden, hoe oud en versleten dan ook. Er worden geen inruilcriteria aangelegd. Gebruikte dekens kunnen ingeruild wor den op alle AaBe-verkooppunten, die aan deze aktie deelnemen. Het vinden van zo'n verkooppunt zal de klant weinig moeite kosten, want verreweg de meeste AaBe- winkeliers hebben enthousiast gereageerd op dit initiatief. listen is de ANWB van mening dat, in het belang van de verkeersveiligheid, de aktie „Zicht op Licht" ook dit jaar herhaald moet worden. In het voorjaar van 1981 werden met twee technomobielen 47 plaatsen in het land bezocht. In al deze plaatsen werd een verlichtingsaktie gehouden. Bij de akties werd de verlichting gecontroleerd van 13.659 auto's. Van de 27.318 koplampen moest bijna 90% worden afgesteld volgens de wet telijke voorschriften en bij 2621 auto's moesten kleine reparaties aan de overige verlichting worden verricht. Verder moesten 2803 koplampen worden losgenomen om de gloeilampen op de juiste wijze te mon- 1928 en' 1980 geven een indruk van de ingrijpéhde veranderingen die het Zeeuyvse land heeft ondergaan. De wijze waarop de verkeersveiligheid wordt gediend en bevor derd komt eveneens aan de orde. In de sektor milieu wordt o.a. aan de bemoeienis sen van de waterstaat met lucht-, water- en bodemverontreiniging en geluidhinder aandacht besteed. Er zijn enkele interessante maquettes op de tentoonstelling. Eén ervan stelt de ver sterking van een zeedijk voor: duidelijk wordt aangegeven hoe zo'n zeewering is opgebouwd. Een tweede maquette laat de aanleg van een weg in elkaar opvolgende fasen zien. Een derde maquette geeft de werking van een moderne rioolwaterzuive ringsinstallatie weer. Zaken die de aandacht trekken zijn ook een kaart van Zeeland waarop de 140 punten zijn aangegeven waar watermonsters worden genomen en waarop ook de zuiveringsinstallaties en de pers leidingen voorkomen. Om beurten aanknip- perende lampjes brengen dat alles „in beeld" „Spelen" kan de bezoeker ook met een nieuw model verkeersregelinstallatie. Te zien is verder de kantonnierskleding uit 1881 en 1981. Het meeste materiaal voor de tentoon stelling hebben de medewerkers van pro vinciale waterstaat naar eigen ideeën zelf vervaardigd. Voor de vormgeving en reali sering van de tentoonstelling die een vloeroppervlakte heeft van ongeveer 120 vierkante meter en flexibel kan worden op gesteld naar gelang van de beschikbare ruimte tekent de heer A. de Werk, ten toonstellingsadviseur te Middelburg. Overal waar de tentoonstelling staat op gesteld wordt een ongeveer tien minuten durende diaserie vertoond. Zij geeft op sug gestieve wijze de verschillende aktiviteiten van provinciale waterstaat weer. Middelburg: Vleeshal, Markt. Van woens dag 4 t/m zaterdag 14 november 1981. Dagelijks van 9—5 uur (zondag gesloten). Goes: Museum Zuid- en Noord-Beveland, Singelstraat 13'. Van woensdag 18 t/m za terdag 28 november 1981. Dagelijks van 9—12 en 1.30—5 uur (zondag gesloten). De toegang tot de tentoonstelling is gratis Voor iedere bezoeker is een sticker beschik baar alsmede een folder over de tentoon stelling. Eveneens ter gelegenheid van het honderd jarig bestaan van provinciale waterstaat heeft de heer M. P. de Bruin, hoofd van het Documentatiecentrum Zeeuws Delta gebied van de Provinciale bibliotheek in opdracht van het provinciaal bestuur het gedenkboek „Waken en bewaren 100 jaar provinciale waterstaat Zeeland" geschreven. In het 312 bladzijden tellende en van vele illustraties voorziene boek worden de akti viteiten van de dienst beschreven tegen de achtergrond van de algemeen maat schappelijke ontwikkelingen in de provincie gedurende de laatste honderd jaar. De win kelprijs van het boek verschenen bij Oosterbaan en Le Cointre in Goes is ƒ69,50 tot 1 januari 1982, daarna ƒ79,50. teren, omdat deze verkeerd bleken te zijn gemonteerd. In vele gevallen werd geadviseerd nieuwe koplampreflektoren te laten aanbrengen, omdat de gemonteerde reflektoren teveel door roest waren aangetast als gevolg waarvan de lichtopbrengst onvoldoende was. Tevens kan iedere automobilist advies krij gen t.a.v. autoverlichting, etc. De ANWB beoogt met deze aktie de automobilisten en ook motorrijders te over tuigen van het grote belang van een goede verlichting, zowel voor hun eigen veiligheid als voor die van anderen. Vooral tijdens slechte weersomstandigheden in de herfst en winter is het extra belangrijk goed te kunnen zien en duidelijk gezien te worden. Gebleken is, dat veel aanrijdingen en met name kettingbotsingen te wijten zijn aan gebreken aan/of onjuist gebruik van de verlichting. Eén van de teams, die geheel gratis de auto controleert, zal worden gestationeerd: van 3 tot en met 4 november a.s. in Kort- gene op het parkeerterrein bij „De Loods". De technomobiel is geopend op: dinsdag en woensdag van 10.00 tot 19.30 uur. TIPS Het is niet goed om al uw kamerplanten achter een raam op de zonzijde te zetten. Achter glas ontstaat broeiing die door vele van onze zorgenkinderen niet verlangd wordt. Een palm wordt elke week met een spons en zeem afgenomen. Verder elke week een morgen in een emmer lauw water plaatsen. Indien de soep te zout is uitgevallen, kunt u er een paar stukken rauwe aardappel in leggen. Hebt u rafelende ceintuurs, smeer er wat nagellak op en het rafelen is voorbij. Wrijf de leren zolen van uw nieuwe schoe nen even met schuurpapier, het voorkomt uitglijden. Doorgezakte zittingen van rieten stoelen worden weer strak als u ze aan de onder kant goed nat maakt met heet water en azijn. Naspoelen en in de open lucht en zon laten drogen. TELEFOON-AANSLUITING De Postcommandant der Rijkspolitie te Wissenkerke, de heer Slootmaker, is tele fonisch te bereiken onder: 01107 - 20 55.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1981 | | pagina 2