NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Rodelko bv Slotema bv N W J Éi P H Alles draait om moeder w p U- F m Zeeland Magazine? No. 3988 Donderdag 29 oktober 1981 85e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs 24,— per jaar. Franko per post ƒ40,— per jaar. Advertenties 35 ct. per mm., excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON door Tom Lodewijk En de jonge dokter Hazelaar moest hen vertellen of je niet dik werd van pasteitjes. En Miep vertelde onder schaterlachen van haar vriendinnen van haar bezoek aan het kruidenvrouwtje van Borselen, die haar een ongelukkige liefde had voorspeld. En onder de vrolijke attenties van vijf lieve meisjes vergat Bert Hazelaar de problemen van mevrouw Treebergh en haar dochter. Die eenzaam in de salon, de deur open, zodat ze haar moeder kon horen als die riep, trachtte haar aandacht te bepalen bij het eerste hoofdstuk van „Morgen komt het Geluk". HOOFDSTUK V. Twee patiënten tegelijk 1 „Nu zal er toch niets anders opzitten, dan dat jij vandaag de patiënten afrijdt," kuchte dokter Broers. Zelfs de stevige cog nacgrog, die hij de vorige avond had ge dronken, had zijn verkoudheid, die in een flinke griep dreigde te ontaarden, niet kun nen bezweren. Een thermometer had hij niet nodig om te constateren, dat hij met „zijn gezondheid zou spotten" zoals men in Terwoerd zei, wanneer hij in dit nare winterweer van natte sneeuw en felle koude wind op zijn hoge fiets zou zijn gestegen. Maar neef Bert, die als sportman tegen een stootje kon en trouwens een generatie jonger was, keek kerngezond uit zijn ogen en zag er heel geen been in, de wijk in te gaan. „Ze zullen je wel scheef aankijken," voor spelde zijn oom, „en wel vragen waar de dokter is. Want jou vinden ze natuurlijk geen echte dokter." „Wacht maar," voorspelde neef, „als ik op bezoek geweest ben en zeker de helft van uw patiënten na een paar dagen weer door Terwoerd huppelt, prompt genezen door die knappe jonge dokter, dan zeggen we: Snap je nou, dat we het al die jaren met zo'n antikiteit hebben gedaan?" „Je maakt misbruik van het feit, dat je ouwe oom hulpeloos in bed ligt," zei de ouwe oom. „Maar hoogmoed komt voor de val, jongetje. Ik laat je maar modderen. Als straks het sterftecijfer onrustbarend stijgt, spreken we mekaar wel weer." Bert raadpleegde samen met tante het bloknootje waarop de daghulp de patiënten had gekrabbeld die bezoek moesten hebben. „Als ik je niet wegwijs maak, kom je er nooit uit," zei tante. Bert bekeek kritisch het klachtenregister. „Mevrouw Trebergen, griep." Hij keek op. „Is dat mevrouw Treebergh, waar we het laatst over hadden?" „Ja, nu kun je zelf je theorieën op haar toepassen. Kijken of het helpt," glimlachte ziin tante. Omstreeks koffietijd kwam Bert bij huize Clematis aan. Anneke deed open in een donkere wollen jurk. Het was zaterdag, dus de bank was dicht. Hij vond dat ze er slecht uit zag. „Dag juffrouw, ik ben dokter Hazelaar. Dokter Broers is ziek. Uw moeder zal het met mij moeten doen." Anneke trok haar mond scheef. Haar moeder had de jonge dokter eenmaal gezien en haar oordeel gereed gehad. „Ze zal het met me moeten doen," ver volgde Bert, die de uitdrukking op haar gezicht juist vertaalde. „Wilt u me even de wpg wijzen?" „Had u soms koffie gewild?" vroeg An neke. „Het is buiten wel bar slecht en ik heb ze net vers gezet." Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts f 25,per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE Bert had al verscheidene koppen koffie afgeslagen, omdat hij aan de kwaliteit twij felde. Op dat punt was hij verwend. Maar hij verwachtte hier wel iets goeds en daarom zei hij: „Graag, ik zal eerst even naar uw moeder gaan." Mevrouw Treebergh keek op met een lij dende trek. „O, u bent het," zei ze, „is dokter Broers er niet?" „Mijn oom is ziek, net als u," zei Bert goed gehumeurd. Hij ging rustig zitten op de stoel naast het bed. „Wat is het mevrouw? Ook een beetje griep?" Hij pakte de smalle pols, die op de dekens lag. „Ja, pols is wat te snel. U hebt een beertje verhoging zo te zien. Maar we zullen toch geen risico nemen." Hij begreep, dat hij hier niet meteen de indruk moest vestigen van een dokter, die het makkelijk opnam. Het hele repertoire maar afwerken. Beluisteren, keel bekijken, informaties naar slapen, eetlust. Tine Treebergh ontspande een beetje. Hij mocht een jong broekje zijn, maar hij was secuur. Hij besteedde warempel meer aan dacht aan haar, dan de oude dokter. „Mevrouw," zei Bert opgewekt, „u hebt een beetje kou gevat, maar daar blijft het gelukkig bij. Ik zal wat medicijnen klaar laten maken. Blijft u er maar in, tot ik weer terugkom." Jawel, hij kwam nog weer terug ook. Hij zag dus wel in, dat zij een patient was, die bijzondere zorg behoefde. Ze begon hem met andere ogen te bezien. Nieuwe bezems ve gen wel schoon, maar oude bezems laten wel eens wat zitten, dacht ze. Anneke hoorde hem langzaam de trap afkomen en schonk de koffie in. Ze zette de twee dampende koppen op het tafeltje, rechtte zich met een vermoeid gebaar. Ze stonden tegenover elkaar. „Hazelaar," zei hij nog eens, „en u bent?" „Anneke Treebergh." Haar hand lag in de zijne. Hij hield die vast. „Uw hand is me te warm, juffrouw Tree bergh. Nee, wacht eens even." Hij voelde haar pols. „Uw moeder is niet de enige patient, u bent het ook. 'U kon beter in bed zijn, dan op de been." „Ach ja," zei Anneke vermoeid, „ik voel me ook niet zo goed. Ik zal ook wel een beetje griep hebben." „U mag er niet uit hoor," zei hij streng. „Die poeders voor uw moeder breng ik wel even aan en die moet u ook maar ge bruiken. En een beetje vroeg naar bed en goed uitslapen." Hij zag haar bezorgd aan. „U moet goed op uzeif passen, juffrouw Treebergh." Ze glimlachte, dankbaar toch voor zijn bezorgdheid. „Uw koffie wordt koud." Hij keek naar haar, terwijl ze met neer geslagen ogen aandachtig haar koffie dronk. Nee, ze zag er niet best uit. Maar ze had een lief gezicht, dat sluike blonde haar stond haar goed. Ze zag er verzorgd uit. „Ik had gehoopt kennis met u te maken op de bazar van het Rode Kruis, maar u was er niet." „Nee, moeder was ziek." „U komt aan ontspanning te kort, juf frouw Treebergh. U moet er dit voorjaar eens helemaal uit, denk ik." „Ach dokter, daar zal wel niets van ko men. Moeder kan me niet missen." „Juist daarom," zei hij met nadruk. Ze liet hem uit. „Dank u, dat u zo gauw gekomen bent," zei ze. „Ja, als u maar doet, wat ik zeg. En u moest maandag maar niet naar kantoor gaan. Nee, u moet binnen blijven. Maandag kom ik terug. Vóór die tijd moogt u er niet uit." „Ja maar dokter, ik ben de patient niet." „Dat dacht u maar." Haar voeten sleepten haar achterna en ze voelde zich beurtelings gloeiend heet en ijskoud/toen ze weer naar binnen ging. Toch was ze opgewekter dan zoeven. Iemand had aandacht, zorg voor haar gehad. Ze vond de oude dokter Broers een schat, maar deze jonge dokter had haar vertrouwen gewon nen. Zonder dat ze een klacht had geuit, had hij gezien dat ze zich ziek voelde. En hij had haar verboden maandag weer aan het werk te gaan. Het vooruitzicht, maan dagmorgen niet door dat gure weer naar de bank te hoeven, te kunnen blijven liggen, want maandag had moeder weer hulp, gaf haar al een gevoel van rust. Als ze eerst die lange, saaie zondag maar door was. Maar die zondagmiddag werd het gezin Broers opgeschrikt door de telefoon. „Ik zal wel gaan," bood Bert aan, die net met oom een partijtje zat te schaken. Dokter Broers stond schaakmat en had al zijn aan dacht bij de partij nodig, wat neef een adempauze gaf. „Met mevrouw Treebergh?" vroeg hij wat ongelovig. „Bent u het zelf mevrouw? Wat is er aan de hand? Uw dochter? Ja, gisteren was ze al niet helemaal honderd procent. Ik had haar al poeders gegeven. Hoge koorts? Bent u erg ongerust? 'Nu, dan kom ik toch meteen even? Nee, niks te veel moeite. Daar zijn we voor. Binnen het half uur ben ik er." „Heeft Tine Treebergh weer een aanval?" vroeg dokter Broers, die meer aan zijn partij had zitten denken dan dat hij ge luisterd had, verstrooid. „Nee, ze belde zelf op. Haar dochter schijnt erg ziek te zijn. En dat verwondert me niet eens, want gisteren zag ze er al zo beroerd uit, dat ik haar verboden had maan dag aan het werk te gaan." „Ga je er heen?" „Ja, meteen maar even. U hebt toch nog wel een uurtje nodig," plaagde hij, „voor u een zet ontdekt hebt, die u nog een goeie kans geeft." Mevrouw Broers knikte goedkeurend. Bert liet er geen gras over groeien. Daar zat een goeie dokter in. Aan hem zou haar man straks met een gerust hart de praktijk kun nen overlaten. Mevrouw Treebergh, met een mantel aan en een doek om het hoofd achter de deur blijvend, ontving Bert een beetje veronge lijkt. Alsof het niet te pas kwam, dat de dokter nu eens niet voor haar kwam. „Dok ter, ik zou u niet gebeld hebben, maar ze is heel erg ziek. En toen ik haar vroeg of ik dan de dokter maar moest bellen, zei ze alsjeblieft. Nou, dat is niks voor Anneke. Toen heb ik het maar gedaan." „Heel goed, mevrouw. Gaat u hier nu even rustig bij de haard zitten, wind u maar niet op. Dan zal ik eens even gaan kijken, wat er aan de hand is." Het duurde lang voor hij beneden kwam en zijn gezicht stond bezorgd. Mevrouw Treebergh zag angstig op. „Ik vrees, mevrouw, dat uw dochter hier niet kan blijven. Het is beter, dat ze opge nomen wordt." Op haar verschrikt gebaar hief hij kalmerend de hand. „Ze heeft long ontsteking, maar het gevaar voor een pleu ritis is niet denkbeeldig. De verpleging die ze nodig heeft, kan ze hier niet krijgen. En trouwens, ik heb haar maar liever in de ziekenverpleging." Mevrouw Treebergh was geheel van haar stuk. Als was er een grote steen in het vijvertje van haar leventje geplonsd. „Vindt u goed, dat ik van uw telefoon gebruik maak?" vroeg Bert. „Natuurlijk dokter, ga uw gang. Mag ik even naar boven, naar Anneke?" „Dat is best," zei Bert, die haar graag uit de kamer had. „Maar windt u haar vooral niet op. En heus, zo gevaarlijk is het niet, want we zijn er tijdig genoeg bij. Alles sal reg kom, gelooft u dat maar. Maar dan moet het wel even filnk aangepakt worden." Hij belde naar het doktershuis en kreeg tante Mies aan de telefoon. „Ja," zei ze, „dat kunnen wij hier beter uitzoeken. Ik zal de ziekenauto wel bellen, bel jij dan het ziekenhuis. En, Bert, zou het niet goed zijn, als ik even kwam overwaaien?" „Overwaaien is wel het woord," zei hij, „past u zelf maar op." „Ben je mal, ik ben van ijzer. Maar dit is zoveel opeens voor Tine. Dan moet ze toch wel even iemand bij zich hebben." „U bent een-schat," zei Bert en hing op, om meteen naar het ziekenhuis te bellen. Alles ging gesmeerd, Anneke kon gelukkig meteen worden opgenomen. Hij ging weer naar boven. Anneke lag op bed, hijgend ademhalend, de ogen gesloten, nauwelijks bewust van wat er rond haar gebeurde. Haar moeder zat aan het voeteneind, als een beeld van verslagenheid. (Wordt vervolgd) KADE 23 - VEERE - TEL. 01181 - 5 55 VOOR BEMIDDELING AAN- EN VERKOOP HYPOTHEKEN TAXATIE VAN AL UW ONROEREND GOED Vertegenwoordiger voor Noord-Beveland: dhr. Wattel, Tel. 01186 -1578. AANNEMINGSBEDRIJF Voorstraat 32 4491 EW Wissenkerke Telefoon 01107 - 13 47. UW ADRES VOOR Vernieuwen plafonds. Plaatsen open haarden. Hardhouten voor- of achterdeuren. Vernieuwen of herstellen kozijnen, incl. glas. Leveren en plaatsen keukens in diverse uitvoeringen. Levering binnen- en buitenkozijnen, trappen, enz. Alles volgens uw wensen. Rechtskundig- en inkassobureau Hl KORSTAMJE - GOES Dir. R. J. C. M. Thiry (Lid Ned. Ver. v. Rechtskundige Adviseurs) Postbus 234, 4460 AE Goes. Vosmaerstraat 2, 4461 HT Goes. Telefoon 01100-13830* Inkasso van vorderingen Adviezen Rechtszaken Informaties Huur, Pacht en Kontrakten Arbeidszaken Korrekte en vlotte uitvoering van uw opdrachten! Kruiswoordpuzzel no. 749 r 2 ^3' |z-1jg|r" 7— >U LsgJll 12 13 H Höjjl «Sjl5 16 Jjdl7 19 23 24 |||25 gsd? LgS 29 3'J pi 32 Jjaj 5Èa33 34 Ma35 Bb36 "1 p® 39 sol Sb41 Sla'2 48 50 51 jg?3 EjjK 52 1 PI PB S3 54 teggss gaas? 57 tea 58 59 pon gn 61 6^ 63 64 65 pgap jja*67 i |69 .jteVü !i l'ï f BH75 PH gm gH78 77 J Horizontaal: 1. geografische aanduiding (afk.) - 3. hoofddeksel - 6. voor - 8. spil 10. muziekteken - 11. keurtroep - 14. droom (Frans) - 15. gedroogde halmen - 17. ver stand - 19. naar aanleiding van (afk.) - 21. plaats in Overijssel - 23. inhoudsmaat - 25. in orde - 27. deel van een boom - 28. deel van het hoofd - 30. deel van een cirkel 33. onderstel van een kanon - 35. Europeaan 36. schouderholte - 39. Europeaan - 40. de oudere (afk.) - 41. menigte - 42. voertuig 43. duur van eb en vloed - 44. kranten jongen - 46. heilwens - 48. herkauwer - 50. vorm van knoeien - 52. hekeldicht - 55. Europeaan - 56. snavel - 58. Sociaal Eco nomische Raad (afk.) - 59. bosje haar - 61. uitstalkast - 64. schortje - 66. vlek - 67. plaats in Italië - 69. vogel - 70. reisplan 72. begrip - 74. persoonlijk voornaamwoord 75. speelgoed - 76. noodsein (afk.) - 77. deel van de bijbel (afk.). Verticaal: 1. zoogdier - 2. meisjesnaam - 3. schrede - 4. breekbare - 5. onmeetbaar getal 6. deel van Brabant - 7. vreemde munt 8. omroepvereniging (afk.) - 9. selenium (afk.) - 12. brandbaar koord - 13. lust 16. meisjesnaam - 18. slechthorend - 19. plaats op Ameland - 20. ploegsnede - 22. vogel - 23. kledingstuk - 24. voordeel - 26. soort hond - 29. aanbieding - 31. dwinge land - 32. vorm van lezen - 33. niets uit gezonderd - 34. tussen - 37. militaire op leidingsschool (afk.) - 38. Europeaan - 45. lekkernij - 47. meisjesnaam - 49. land in Europa - 50. koud - 51. hetzelfde - 53. levenslucht - 54. tijdperk - 56. verdedigings organisatie (afk.) - 57. jongensnaam - 60. vloeistof - 62. heuvel - 63. plaats in Zeeland 65. grondsoort - 66. beteuterd - 68. ver langen - 69. gewicht (afk.) - 71. stad der oudheid - 73. Frans voegwoord. Oplossing kruiswoordpuzzel no 748 Horizontaal: 1. periode - 6. odalisk - 11. ere 12. mol - 13. oh - 15. snek - 16. Anlo 17. di - 18. nav - 20. ee - 21. ae - 22. ent 23. Ad - 25. fl - 27. nu - 28. se - 29. einde 32. sul - 34. Lisse - 36. rag - 37. op - 39. pg 40. tak - 41. Tatra - 42. erg - 45. tt - 46. pm - 48. alm - 51. soldij - 53. nat - 55. medio - 57. ao - 58. pp - 59. am - 61. ge 62. oud - 64. el - 65. ek - 67. rui - 69. ri 70. stee - 72. snik - 73. tl - 75. ris - 76. ein - 78. eminent - 79. rekstok. Verticaal: 1. pronker - 2. rk - 3. Oene - 4. dreef - 5. eek - 6. oma - 7. Donau - 8. alle 9. in - 10. kritiek - 14. ha - 17. dn - 19. vang - 22. eest - 24. dd - 26. Is - 27. nl 28. si - 30. ia - 31. eo - 33. ultra - 34, lg 35. sa - 38. PTT - 39. pap - 42. escorte 43. ro - 44. glad - 45. tij - 47. mm - 48. ader - 49. li - 50. moeilijk - 52. dc - 53. np 54. ta - 56. eg - 58. plein - 60. menie 63. ui - 64. etre - 66. kink - 68. ut - 71. Est - 72. SER - 74. oi - 77. st.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1981 | | pagina 1