KRONIEK VAN NOORQ-BEVELANÜ Welke bloembollen kiezen wij voor bloei in maart? VUT moet werk opleveren voor jongeren Maart betekent het begin van de pracht en praal van de bloeiende bollen in onze tuin. Vorst kan ons nog het huis in jagen, koude regen striemt neer en zelfs sneeuw kan nog vallen. Maar een groot aantal van de in de herfst geplante bollen zullen hun kopjes tonen om de lente met kleur en schoonheid aan te kondigen. Anemone. De vroegst bloeiende anemoon is de A.blanda, die in maart met grote massa's kleine, stervormige, madeliefjes-achtige bloempjes in de kleuren blauw, wit en roze op 10—12,5 cm lange stelen prijkt. In de herfst plant u de knollen zo'n 7,5 cm diep en op onderlinge afstand van 10 cm in goed doorlatende humusrijke grond. Ze houden het meest van een plekje in de volle zon, maar het zijn krachtige planten die het ook goed doen in half schaduw. Plant A.blanda in perken en bor ders, tussen de flag-stones en onder hees ters en bomen. Ze kunnen zich verwilderen en zijn zeer geschikt voor bloembakken op balkon en terras. Zij kunnen 's winters overblijven en zullen zich door middel van uitlopers ver meerderen. Chionodoxa. Chionodoxa of „Sneeuwglorie" inheems in de bergen van Turkije, Griekenland en Kreta, doen het 't best verwilderd in gras of gazon of onder heesters en bomen. Zij waarderen een doorlatende grond en komen goed tot hun recht in borders, rotstuinen, tussen flagstones en in bakken op balkon of terras. Plant de bollen ongeveer 7,5 cm diep en op een onderlinge afstand die in overeenstemming is met hun standplaats. Zij vermeerderen zich bijzonder snel, zowel door uitzaai als kleine bolletjes en uitlopers. In tegenstelling tot de nauwverwante scilla, sluiten de bloemen zich niet om zich tegen de elementen te beschermen. Van de grootbloemige crocus bestaan vele variëteiten met grotere bloemen dan de andere soorten. Ze bloeien maart/april en bieden een schitterende aanblik wanneer men ze in het gras, onder heesters of bomen laat verwilderen of ze in border, rotstuin of in bloembak plant. Plant de bolletjes in de volle zon of in half-schaduw hoogstens 5 cm diep en op een onderlinge afstand al naar gelang de standplaats. Ze zijn winterhard, vermeer deren zich snel door middel van nieuwe bolletjes of door uitzaai. De grootbloemige crocus moet slechts om de 4 jaar worden opgenomen, gedeeld en verplant. Muscari. De vroegstbloeiende muscari of blauwe druif is de M.botryoides album. Deze soort wordt sinds 1596 in Europese tuinen ge kweekt en ook wel „Parel van Spanje" genoemd, omdat de bloemen een parelsnoer lijken. Deze soort prijkt trots met een compacte kegel van geurende witte bolvormige bloe men op 1525 cm lange stelen in maart/ april. Ze doet het uitstekend in iedere goed gecultiveerde en goed doorlatende grond in de volle zon of half-schaduw en past zich snel aan de meeste stand plaatsen, inklusief verwilderd en in bloem bakken aan en is uiterst effektief in bloemschikkingen. De bollen kunnen in de herfst op elk geschikt moment worden geplant, 7,5 cm diep en op een onderlinge afstand die afhankelijk is van de stand plaats. Groepen muscari hebben de neiging na 3—4 jaar te dik te worden. Ze moeten dan gedeeld en verplant worden nadat het blad afgestorven is. Puschkinia. Deze prachtige, lelie-achtige, uit Klein- Azië afkomstige plant, werd vernoemd naar de Russische botanicus. Graaf Puschkin. P.libanotica is de enige gekweekte soort. Elke 15 cm lange steel draagt 6—12 of meer gestreepte, donzige, aan kleine steeltjes gehechte klokjes die op scilla lijken, maar meer pastel, zilver-blauwkleurig zijn met donkerder Pruisisch blauwe strepen. Puschkinia staat beeldig in borders, rots- tuinen, onder lichte heesters en in bloem bakken, terwijl ze zich zowel in de zon als in half-schaduw thuis voelt. Plant de bollen in de herfst, op ieder geschikt mo ment, 5—7 cm diep in zandige grond met veel humus en op een onderÜnge afstand die past bij de standplaats. U kunt ze 3—4 jaar ongestoord laten staan, waardoor ze zich door middel van kleine bolletjes zullen vermeerderen. Daarna kunt u ze het best opnemen, delen en verplanten nadat het loof is afgestorven. Scilla. De in maart bloeiende scilla is beeld schoon. S.ciberica komt feitelijk uit Siberië, maar ze doet het ook uitstekend in onze tuinen wanneer er voldoende humus in de grond zit en zowel in de volle zon als in half schaduw. Haar hangende, pruisisch-blauwe klokjes hebben een middellijn van 2,5 cm, grijze helmknoppen en gebogen bladeren die zich om de 7,5—10 cm hoge bloem stelen scharen. De bloemen openen zich als een ster en vormen een prachtige com binatie met gele dwerg-narcissen. S. siberica Spring Beauty heeft een zeer toepasselijke naam met haar pruisisch- blauwe bloemen op stevige 15—20 cm lange stelen. Zeer geschikt voor verwildering in grasveld. Deze twee gekweekte soorten zijn ideaal Vooral belangrijk bij zware beroepen. Nu kunnen vooral handel en dienstver lening zich na enkele jaren van renovatie en rendementsverbetering zich weer her stellen waardoor een aantal jongeren van de arbeidsmarkt worden opgezogen. Maar daarmee doen wij op korte termijn niet genoeg aan het probleem. Er is al over gedacht om in de bedrijfstakken ouderen te verplichten of aan te moedigen gebruik te maken van de regeling vrijwillig ver vroegd uittreden om daarmee plaats te bieden aan de jonge generatie. Wij hebben nu met die regeling enige ervaring opge daan. Die moeten wij eens op een rijtje zetten. De vervroegde vrijwillige uittreding, kort af VUT geheten kwam in 1977 tot stand als gevolg van een loonconflict in de Rotter damse haven. Om daar uit te komen bood de regering op zeker moment aan 0,2 van de loonsom bij te betalen voor mensen die op 63-jarige leeftijd bereid zouden zijn met hun baan te stoppen om zodoende plaats te maken voor jongeren. Zeer spoe dig werd die regeling toen overgenomen door de bouw en de metaal. Dit zijn twee bedrijfstakken waar zeer zwaar werk wordt verricht en waar de slijtage met de leeftijd dus zwaar weegt. Maar ook de minder zware beroepen bleken niet vies te zijn van een vroegere beëindiging van de dagtaak en nu geldt de VUT al voor om en nabij 80 van alle werknemers. De VUT geldt even zeer voor vrouwen als voor mannen. Wel is het zo dat de uitkering voor de inkomsten belasting bij de man wordt belast. Ook ambtenaren kunnen van de regeling profi teren als zij tenminste 63 jaar zijn. In veel voor de border, rotstuin, tussen flagstones voor verwildering, onder beplanting van heester- en boomgroepen en in bloem bakken. Het zijn ook uitstekende snij bloemen. Plant de bolletjes op ieder gewenst ogen blik in de herfst, plantdiepte 5—7,5 cm in groepjes van 10 of meer. Ze zullen zich snel door middel van kleine bolletjes en uitzaai vermeerderen. En kunnen gedeeld en verplant worden als de groepen, na 4—5 jaar, zich wat te veel hebben uit gebreid. bedrijfstakken geldt nu de vervroegde uit treding al vanaf 62 jaar en de overheid zal zich in oktober daar, ten behoeve van haar dienaren, bij aansluiteii. Drievierde gaat verloren. Vervroegde uittreding moet duidelijk wor den onderscheiden van vervroegd pensioen. Bij het laatste levert men een stuk pensioen in, bij het eerste niet met uitzondering van de ambtenaren, die de helft van hun pen sioenrecht in jaren moeten inleveren. Van de twee jaren VUT kost het hun een jaar pensioen. Bij de meeste bedrijfstakken laat men het pensioen intact maar betaalt men tot aan het 65ste jaar 80 of 85 van het laatstgenoten bruto-salaris. Een ver vroegd uitgetredene mag echter geen be taald werk meer verrichten terwijl een ver vroegd gepensioneerde altijd weer een baan tje kan gaan zoeken. Bovendien verliest men bij uittreding andere faciliteiten van het bedrijf zoals bijvoorbeeld korting bij aankoop van artikelen uit het eigen bedrijf of het gebruik van een auto. Zoiets kan er flink inhakken en er oorzaak van zijn dat men toch de VUT maar laat voor het geen ze is De VUT-regeling is in de praktijk een goede verlichting gebleken voor de vlucht in de WAO. Daarvan wordt voor de leef tijdsklasse van 62 tot 65 jaar veel minder gebruik van gemaakt. Het is bijzonder jammer dat de VUT zo weinig gevolgen heeft voor een verminde ring van het overschot op de arbeidsmarkt. Men heeft dat bij het ministerie van So ciale Zaken uitgezocht. Gebleken is dat in 1979 een kwart van de 9.000 door VUT- AKTIE OEGANDA Sinds wij ons vorig stukje mochten plaat sen, zijn er weer heel wat maanden voorbij gegaan. Weet u nog hoe ver het toen met de aktie stond? Wissenkerke mocht toen 76 zwachtels en 7 handdoeken afleveren. Mevr. Bustra in Assen, die deze aktie leidt, had toen reeds 12.000 zwachtels en 500 handdoeken ontvangen. 15 oktober hebben wij in Goes aan mevr. Moerman mogen afdragen: 97 zwachtels en 31 handdoeken. Dat is samen 173 zwach tels en 38 handdoeken. Een prachtig aantal, waar wé met mevr. Bustra u heel hartelijk voor danken. Wat is er gebreid door al die ijverige breisters.En dat niet alleen te Wissenkerke, maar ook uit andere dorpen op Noord-Beveland was er medewerking. En weet u hoeveel er uit geheel Neder land intussen al binnengekomen is? Meer dan 70.000 zwachtels. Het getal van de handdoeken is tot nu toe ongeveer 7.000. Maar we mogen met grote dankbaarheid constateren: Door uw 'medewerking is de aktie geslaagd. 30 november wil men de aktie afsluiten. Tot zo lang kunt u het gebreide nog af leveren op hetzelfde adres: Oostvoorstraat 25 te Wissenkerke. Tot slot het banknummer van de Rabo bank te Assen voor de onkosten van het verzenden, t.n.v. Kumi ziekenhuis, lepra patiënten, Oeganda, nr. 38.28.16.609, Assen. Nogmaals, hartelijk dankl REKTIFIKATIE In het gemeenteraadsverslag van Kort- gene van 1 oktober jl. is iets belangrijks achtergebleven bij de verslaggeving, wat de duidelijkheid niet ten goede is gekomen. Bij de behandeling van een voorstel be treffende verhoging van salarissen van ge meente-ambtenaren is gesuggereerd, dat die verhogingen 5 a 600 gulden per maand zouden bedragen. De voorzitter heeft toen duidelijk ge maakt, dat die bewering onjuist is en dat de nominale verhogingen voor een gemeente als Kortgene ca. 150,— per maand be dragen. UITBREIDING VVV-DIENSTVERLENING Bij een groot aantal VW's in Nederland is het mogelijk om toegangskaarten te verkrijgen voor theatervoorstellingen en muziekevenementen. Deze dienstverleniilg staat bekend onder de naam VW-Theater- bespreek-bureau. Sinds kort wordt hieraan uitbreiding gegeven door tevens plaatskaarten te ver kopen voor belangrijke sportevenementen. In Zeeland zijn er VW-kantoren met Theaterbespreeksysteem te Goes, Middel burg, Renesse, Terneuzen, Vlissingen en Zierikzee. optanten ingeleverde banen door jongeren is overgenomen. Driekwart van die vrijgekomen werkge legenheid gaat dus verloren. Hieruit zou kunnen worden geconcludeerd dat veel werkgevers hun oudere krachten in de laatste decennia meer uit sociale dan uit economische overwegingen in dienst hebben gehouden. Wil de regeling van de vervroeg de uittreding een rol spelen in de werkge- legenheidsvoorziening dan zal zij meer ef fect moeten sorteren in de vervanging en bovendien op een vroeger jaar moeten be ginnen. Daar zijn wel mogelijkheden voor. Een jonge werkloze krijgt een uitkering, die vervalt wanneer hij een arbeidsplaats vindt. Dat betekent dus een besparing voor het rijk. Wel of niet verplichten. Geven deze besparingen de wetenschap dat niet alle werknemers gebruik maken van de regeling, zou men deze van toe passing kunnen verklaren op allen die 60 jaar en ouder zijn. Daarmee zou volgens officiële berekeningen niet meer dan 2 van de totale loonsom mee gemoeid zijn. Volgens deskundigen is dit te betalen. Het is te verwachten dat van de leef tijdsklasse van 60-62 jaar, die aan de reeds bestaande levensjaren van 63 tot 65 wordt toegevoegd, een groter deel door jongeren vervangen wordt. Dan zou dit een verlich ting betekenen voor de jongerenwerkloos heid. Anderzijds is het aannemelijk dat de procentuele belangstelling voor de VUT zal afnemen, naarmate de beginleeftijd lager wordt gesteld. Wil de VUT werkelijk effect sorteren voor de werkgelegenheid, dan zou men alle ou deren vanaf 60 jaar moeten verplichten van de regeling gebruik te maken. Die verplich ting zou velen van boven de 60 zwaar op de maag gaan liggen omdat in doorsnee maar de helft belangstelling heeft voor de vervroegde uittreding. De andere helft zou dan gedwongen moeten worden niet meer te werken. Voor een zodanige dwang zou het belang van de jonge werklozen en de oudere werknemers ernstig tegenover el kaar moeten worden afgewogen. Wel is het zo dat bij een mogelijke vrijwillige VUT vanaf 60 jaar, zonder dat vervanging plaats vindt, er toch bij het bedrijfsleven een po sitieve bijdrage voor het rendement wordt geleverd. Het gaat immers om een categorie mensen met lagere arbeidsproduktiviteit. Ook zou nog een maatregel mogelijk zijn van vrijwillige uittreding vanaf 60 en ver plicht vanaf 63 of 64 jaar, want de arbeids- stop met 65 jaar is tenslotte ook maar een willekeurig gekozen leeftijd. Met begrip voor de nadelen van de dwang zal er toch meer positief gewerkt moeten worden aan het vrijmaken van arbeidsplaatsen voor jonge mensen. Wij ondermijnen onze volks kracht door de jeugd jarenlang aan de kant van de arbeidsweg te laten staan. De daar aan verbonden sociale spanningen moeten niet worden onderschat. (Nadruk verboden). Drs. A. van Mierlo. Dat er wel eens misverstanden kunnen ontstaan, beste vrienden, dat weten we allemaal wel. Ook hoe menig misverstand kan uit- lopen op heel komische toestanden. Over zo'n geval gaat deze 1 week het verhaal. Ergens opgediept en omgezet in het Peelands, kwam het volgende. i Kimono Monokini. Weet jie, zei Soartje tehen Chris, noe mö-je toch us ore. Da't tachtug jaer helejen is, da buurtje wier hebore? Noe kom tut ur mè net op an, wat zummen d'r us heve. Iets wat ze hoed hebruuke kan vo't resje van d'r leven. J J Een schorte of een doek en beuk. i Mè ni-je, ze is nie zó schortug. j 11 Da vin de'k vo zö'n mens nie leuk en da vin'k ök nog h hortug. 1 'k Weet a buure 's ochens wakker word, ei ze stéénkouwe jatten. i D'r onderkeus is vees te kort en ze zou nog kouwe vatte. i Noe zag uk in Middelburg op de mart i een „kimono" ange. Da vin d'uk een kedo apart en 't was een lekkere langen. Van binnen zitte d'r watten in - en 't dienk sluut mee een koorde. 11 't Bin diengers die onmisbaer bin, zó ak dien martveint oorde. Noe ek zelf merruhe hin tied, want 'k mó m'n hriend nog rieve. Mè, jie nae de stad toe ried, 1 za'k ut op een briefje schrieve. 'k Schrieve't zelf wè op, zei Chris, dat woord kan'k wè ontouwe. Een dienk dat k pas mode is vo de mederne vrouwen. I I D'n oaren dag kwam Ghrisje tuus mee een éél nietug doosje. 't Leek net een broekje vo de huus, bievoorbeeld vo klein Jóösje. 't Was hin „kimono" wat of tun kocht, i ie è't verkeerd heschreve. Mè een „monokini" mee hebrocht en die ek mè nie heheve. Een vergissing is natuurlijk menselijk, beste vrienden. Maar het i kan natuurlijk behoorlijk uit de hand lopen. Vandaar de oud-Peelandse spreuk, die hier zeker van toepassing is: I Mee ménug misverstand d'r vee de billen verbrand. CeeBee. Het kan zijn dat er aan het eind van 1981 of begin 1982 een economische opleving komt, die overigens niet zou doorzetten. Dit zou er echter niet toe leiden dat de werkgelegenheid ruimer zou worden. Integendeel de verwachting is dat het aantal werklozen zal blijven oplopen tot over de 400.000. Deze ont wikkeling zal een gevolg zijn van de in handel en industrie aanwezige tendens om in de eerste plaats alle niet noodzakelijke arbeidskrachten af te stoten en vervolgens van de voortschrijdende automatisering. Met name van die automa tisering wordt een deel van onze jeugd de dupe, die hoe langer hoe meer op dringt om aan de slag te kunnen. En alle krachten zullen moeten worden ge bundeld om de jongeren daarbij behulpzaam te zijn.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1981 | | pagina 2