NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Rodelko bv U houdt nu het meest gelezen hlad op hoord-Beveland in handen Alles draait om moeder Zeeland Magazine? o. 3987 Donderdag 22 oktober 1981 85e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs 24,per jaar. Franko per post 40,per jaar. Advertenties 35 ct. per mm., excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON „Ach nee, oom, dat gelooft u zelf niet. Dat gebeurt met geesteszieke mensen of mensen die inderdaad zo zwak zijn dat ze geen voet meer kunnen verzetten. En zo ver is zij toch nog niet. Hoe oud is ze?" „Even in de vijftig." „Goeie genade. Ze kan wel tachtig wor den. Je moet er niet aan denken, dat dit nog enkele tientallen jaren moet voortdu ren" „Zij zelf is ieder jaar weer verwonderd, dat ze nog leeft." Dokter Broers grinnikte. „Klets." „Je moet niet zo scherp oordelen. Zo raak je je patiënten kwijt." „Dan hou ik meer tijd over voor m'n echte patiënten". Z'n oom ging er recht voor zitten. „Jij met je jeugdige idealisme." „Oom, zult u niet boos worden als ik eerlijk mijn mening zeg?" „Waarom zou ik daarom boos worden?" „Omdat die niet vleiend is voor u." „Haha!" Dokter Broers lachte vergenoegd. „Wil je knokken, jongetje? Kom maar op, hóór! Laten we 'em maar es fijn van ka toen geven Hè, gezellig is dat, een kerel in huis waarmee je over het vak praten kunt. Steek van wal, zoon, maar behandel de dieren met zachtheid." Bert Hazelaar glimlachte. Geen wonder, dat de mensen in Terwoerd zijn oom zo graag mochten. Maar hij zou hem toch de waarheid zeggen. „Oom, u bent een beste dokter, dat heb ik allang gemerkt. Maar u bent een verdraaid slechte psychiater." „Nou, dat ben ik ook niet, mijn zoon. Ik ben maar een doodgewone busdokter." „U bent het zelf met me eens, dat deze eh... ziekte van mevrouw Treebergh méér haar oorzaak vindt in haar geest dan in lichamelijke afwijkingen." „Dat heb jij gezegd, niet ik. Maar ik geef toe, ik heb het niet tegengesproken. Ik acht het zeer wel mogelijk, vooral als ik denk aan het begin: de schok door de dood van haar man." „Juist. Daar is ze niet overheen, maar ze wil er ook niet overheen. Ze durft het leven alléén niet aan en nu vlucht ze in haar ziek-zijn. Ze speelt in het leven in Terwoerd geen enkele rol meer. Dat hoefde niet, maar dat is haar eigen verkiezing. Ze speelt nu de rol van de patiënt, ze is altijd bezig met haar kwalen, ze eist de aandacht op van de mensen om haar heen. Ze is volkomen egocentrisch en de enige manier om, in haar situatie, daar volledig van te kunnen genieten is: lekker-ziek zijn. Alle dagen die God geeft." „Hèhè. Je werkt wel erg met zwart en wit". „Ik ben er nog niet. Ze wordt daarin gesterkt door haar huisdokter." „Door mij?" „Ja." „Aha! Daar komt de schurk in het stuk tevoorschijn! Nu begint het requisitoir." „Ja, ik meen het. Ik ga u natuurlijk niets verwijten. Ten eerste zou me dat niet te pas komen en ten tweede ken ik het hele verloop van de zaak niet. Maar door uw trouwe bezoeken, niet als huisvriend maar als dokter bij patiënt, door uw hoofdpijn poeiertjes en onschuldige kalmerende drank jes. zorgt u voor het décor, waarin zij haar rol kan blijven spelen." „Jc wilt me toch niet vertellen, dat ik een ingebeelde ziekte in stand houd?" „Als u haar voor iedere visite de volle mep rekende, zou ik u een gewetenloze Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 25,per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE door Tom Lodewijk ouwe schurk vinden." Zijn lachend gezicht ontnam de beschuldiging haar scherpte. „Ja, tot op zekere hoogte maar hoor. Want dan denk ik aan dokter Stiensma, die kent u toch? Die die ouwe freule Crevecoeur bezoekt. Dat mens ligt ook altijd op bed, ze heeft een hele apotheek op haar nacht kastje en haar mankeert volstrekt niets. Stiensma weet dat best. Maar als hij tegen de freule zegt: Sta op en ga wandelen, kan hij gaan wandelen en neemt ze een ander, die zegt dat ze vooral in bed moet blijven. Maar wanneer het zo ver komt, dat Stiensma een arme kraamvrouw moet laten wachten, omdat hij bij de rijke freule zit te emmeren, dan wordt het een soort zwendel, niet?" „Nou ja, zo'n vaart loopt het niet." „O nee, niet bij Stiensma. Die heeft de freule compleet aan het touwtje. Ze is voor hem alleen een bijverdienste, die hij trou wens best gebruiken kan. Maar ik denk ook nog niet eens aan andere patiënten. Ik denk aan deze patiënt, mevrouw Treebergh. Oom, de taak van een dokter is genezen. In het ene geval doet hij dat door medicijnen, maar in sommige gevallen is er maar één manier: wegblijven." „Wegblijven?" „Ja, doodgewoon wegblijven. Zeggen: me vrouw, u bent gezond. Of liever: u kunt weer gezond en normaal worden, wanneer u weer normaal begint te leven. "Slik des morgens geen pil, maar ga een half uurtje wandelen. Laat je geen bouillon voeren, maar braad zelf karbonades. Ga naar buiten, zoek de mensen op, dan zoeken ze jou op. En hou geen dokter van zijn werk." Dokter Broers lachte vermaakt. „Ik wil jou dat horen zeggen tegen mevrouw Tree bergh." „En u weet best, dat ik dat niet doen zou. Zeker nu nog niet. Ik kom pas kijken. Daarbij weet ik best dat je de waarheid er niet altijd maar kunt uitbrullen. Ieder mens heeft zijn gebruiksaanwijzing en die van mevrouw Treebergh moet ik nog ontdekken. Maar van één ding ben ik overtuigd, oom. Met alle respect: al blijft u haar nog twin tig jaar bezoeken, genezen doet u haar niet." Dokter Broers knikte. „Als ik heel eerlijk ben, jongen, ik geloof daar zelf ook niet aan. In het begin heb ik het geprobeerd haar op te wekken. Te zeggen zoals jij: ga eruit, ga wat doen." „Maar het stuitte af op de muur van haar apathie." „Precies. Je moet dus niet te hard over je ouwe oom oordelen." „Dat doe ik ook niet. Ik veroordeel alleen uw therapie, omdat ze geen therapie is. Maar ik begrijp best hoe het allemaal ge komen is en dat u nu eigenlijk niet meer anders kunt." „Zie je wel dat het tijd wordt dat ik 'em smeer?" „Welnee, maar in dit geval zit u vast. U kunt nu met goed fatsoen het roer niet meer omgooien. Maar ik vind het zonde, dat een vrouw die nog betrekkelijk jong is, zo haar leven slijt." „Om maar te zwijgen van de dochter." „O ja, die heb ik niet gezien. Hoe oud is die?" „Vier-en-twintig." „Die gaat er op cje duur zeker onderdoor" „Dat kon wel eens zijn, tenzij ze rebel leert zoals haar zuster. Die is eruit gegaan, getrouwd. Die paste ervoor, haar leven te slijten bij moeder thuis. Dit wordt algemeen zeer hardvochtig gevonden. Je weet hoe je tante erover denkt, die geeft haar groot gelijk'. En ik zou Anneke ook groot gelijk geven als ze haar voorbeeld volgde." „Maar dat doet ze niet." „Het kind krijgt immers geen kans! Suus had al een vrijer. Anneke had nog niemand toen dit gebeurde. Sindsdien wijdt ze prak tisch al haar vrije tijd aan haar moeder." „Roerend mooi, net een verhaaltje." „Ja, je kunt ermee spotten, maar Anneke is een lieve meid met een enorm plichts besef. Zij ziet het echt als haar taak. Maar of ze onder die taak niet eens gebukt gaat?" „Er zijn ook jonge vrouwen, die in zo'n taak vluchten, omdat ze bang zijn voor het leven. Bang zijn voor het huwelijk en zijn konsekwenties. Zo'n soort kloosterleven." „Aha, wat een boekenwijsheid! Maar zo is Anneke niet. Ze is nuchter genoeg en aardig genoeg. Maar als gezegd, het kind komt nergens." „Ik zal die fee es moeten zien." „Je zult haar zien. Zaterdag is er de ba zaar van het Rode Kruis. Anneke heeft be loofd dat ze één van de stands voor haar rekening zou nemen. We moeten er naar toe, jij, je tante en ik. Jij, omdat ze je moeten leren kennen. Ik, omdat ik besturs- lid ben. En je tante omdat er in Terwoerd geen mens met permissie een... boertje kan laten, of zij is er op de een of andere manier organisatorisch bij betrokken." „Nou, ik ben benieuwd. En dan zal ik haar es vragen hoe zij erover denkt." „Ik dacht, dat je het zelf zo goed wist." „Ach oom, wat weten wij. Hoe meer je weet, hoe beter je weet, hoe weinig je weet" „Hou dat vast, mijn zoon," zei dokter Broers opstaande, „en je wordt een beste dokter." „In de toneelzaal van „Het Gulden Vlies" was het een drukte van belang. Zojuist had de burgemeester in welgekozen woor den, zoals het streekblad later schreef, de bazaar van het Rode Kruis geopend. Dokter Broers had als voorzitter allen bedankt, die op een of andere manier hadden mee gewerkt. En namens de bazaar-commissie had toen meneer De Klerk een woordje van dank gesproken tot mevrouw Broers. „Uw man is nou eenmaal voorzitter en kan zijn eigen vrouw niet in de hoogte steken, maar wij weten hoe het allemaal weer om u gedraaid heeft." „Och, malle man," zei Bert's tante ge lukkig. En haar scherp-ziend oog ontdekte meteen, dat een paar jongelui alvast wilden proberen de schiettent in te wijden. Je kon je aandacht ook geen moment laten ver slappen! „Nou," zei Bert tot zijn oom, „wijs me nou eens die zorgende dochter van mevrouw Treebergh." Doktér Broers lachte, een beetje schuld bewust. „Anneke Treebergh heeft het moe ten laten afweten. Haar moeder heeft een hevige migraine-aanval en ze kan haar nu niet alleen laten." „Zo," zei Bert. „En als moeder die aanval had gekregen op een dag door de week? Blijft juffrouw Treebergh dan ook weg van de bank?" „Ze kreeg hem nu eenmaal niet op een dag door de week," zei dokter Broers dwars, want opeens zag hij met bliksemende hel derheid, hoe vaak juist het weekeinde me vrouw Treebergh aanvallen bezorgde, die haar aan het bed en haar dochter aan huis kluisterden. „Maar door de week is juffrouw Meijer er toch."1 „Ach ja," zei Bert sarcastisch, „dat zou ik haast vergeten." Het geval intrigeerde hem. Hij kende die hele Anneke Treebergh zelfs niet van zien, maar hij vermoedde een soort liefdevolle tirannie van een moeder, die de dochter steeds bij zich wilde hebben. Apenliefde, peinsde hij grimmig. Vanzelfsprekend of ferde de dochter zich voor de moeder. En de moeder accepteerde even vanzelfsprekend het offer van de dochter. Oom Karei was een beste man, een reuze-vent, maar dit had hij toch erg gemakkelijk opgenomen. Straks waren er twee patiënten! „Wat hoor ik," plaagde zijn tante, „had je Anneke Treebergh zo graag gezien?" „Ja," zei hij ernstig, „en het spijt me dat ze er niet is. Niet voor mij, want ik ken het lieve kind niet, maar voor haarzelf. En jullie vindt het ook allemaal maar heel gewoon. Is Anneke er niet? Nee, haar moe der is weer ziek. O, natuurlijk, dan blijft Anneke maar thuis." „Ja maar jongen, wat wou jij dan?" Hij stond een ogenblik nadenken, haalde dan de schouders op. „Een pasteitje eten, samen met u. U zegt toch dat mevrouw Bonefaas ze zo heerlijk heeft gebakken?" In het tentje van mevrouw Bonefaas, die glom van inspanning en vanwege de lof, haar baksel toegezwaaid, zaten vijf jonge dochteren van Terwoerd. Lies van de no taris, Ans van de dominee, Wil van bank- direkteur De Klerk, Miep van de burge meester en haar zus Julia. (Wordt vervolgd) AKTIE: ZON IN DE SCHOORSTEEN Pakjes maken voor zieken. Reeds vele jaren organiseert de nationale vereniging De Zonnebloem de bekende Sint Nicolaasaktie: Zon in de schoorsteen. Zij wordt daarbij geholpen door KRO-radio en televisie. Ook dit jaar vindt deze aktie plaats en men verwacht zeer grote deel name. Vorig jaar waren er meer dan 80.000 Nederlanders die voor een zieke, gehandi capte of hulpbehoevende bejaarde mede burger een pakje maakten. Het gaat niet om dure kado's, doch om een pakketje, als het even kan met versjes of een leuk briefje. Als men een kort briefje schrijft naar De Zonnebloem, dan ontvangt men na 15 nov. naam en adres van een zieke of gehandi capte op een zogenaamd adresformulier. Hierop bevinden zich tevens enkele gege vens over degene voor wie u het pakje gaat maken. Dat is om te voorkomen, dat men dingen stuurt waar de ontvanger niets Horizontaal: 1. bepaalde tijdsduur - 6. ha remmeisje - 11. aanzien - 12. muziekterm 13. uitroep - 15. ketting raadje - 16. plaats in Drente - 17. dat is (afk.) - 18. naar aanleiding van (afk.) - 20. water in Fries land - 21. als eerder (afk.) - 22. loot - 23. jongensnaam - 25. munt (afk.) - 27. bij woord - 28. selenium (afk.) - 29. slot - 32. goeierd - 34. plaats in Zuid-Holland - 36. fijn weefsel - 37. voorzetsel - 39. godsdienst (afk.) - 40. deel van een boom - 41. ge bergte in Europa - 42. bar - 45. geheel de uwe (afk.) - 46. per meter (afk.) - 48. berg weide - 51. soort loon - 53. vochtig - 55. in het midden - 57. van het lopende jaar (Lat. afk.) - 58. muziekterm (afk.) - 59. deel van de dag (afk.) - 61. pers. vnw. 62. bejaard - 64. stofmaat - 65. maanstand (afk.) - 67. diereneigenschap - 69. het Ro meinse Rijk (Lat. afk.) - 70. plek - 72. bewijs van verdriet - 73. ten laatste (afk.) 75. rij - 76. Duits lidwoord - 78. uitmun tend - 79. gymnastiekwerktuig. Horizontaal: 1. maas - 4. ddt - 7. ebro 10. overweg - 14. aa - 15. ons - 16. bok 18. ja - 19. dl - 20. nap - 22. gg - 24. ako 26. kruimel - 30. aam - 32. nn - 33. ar 34. de - 35. Ir - 36. ae - 37. kr - 38. tno 40. ms - 42. te - 44. klamboe - 45. pom poen - 46. sl - 47. ao - 48. lea - 50. ia 51. mg - 52. eg - 54. uk - 56. an - 57. ai 58. uno - 59. waterig - 62. lsk - 64. mi 66. erna - 67. ss - 68. es - 69. tor - 72. hor 74. nr - 76. cijferen - 80. lach - 81. ate 82. onze. aan heeft. Bijvoorbeeld als er staat: „Ziet slecht", dan weet de gever, dat men beter geen lektuur kan zenden. Er zijn elf provinciale posten. Als men nu schrijft (graag postzegel van 65 cent insluiten voor toezending adres-formulier) naar de post van de provincie waarin men woont, dan ontvangt men tijdig de gege vens. Het pakje kan dan t.z.t. verzonden of als de zieke/gehandicapte in de buurt woont gebracht worden. De centrale post voor Zeeland is: De Zonnebloem, Postbus 7000, 4380 NA Vlissingen. EXAMENS BRANDWEER Bij het examen voor brandwacht le klas op 22 september j.l. in De Vroone te Ka- pelle zijn van het korps Kamperland ge slaagd de heren L. de Vos en A. v. d. Borst. Van het korps Wissenkere de heer L. Versluis. Verticaal: 1. soort boom - 2. godsdienst (afk.) - 3. plaats in Gelderland - 4. laan 5. eikenschors - 6. familielid - 7. Europese rivier - 8. niets uitgezonderd - 9. voorzetsel 10. scherpe beoordeling - 14. vlaktemaat (afk.) - 17. dyne (afk.) - 19. deel van een molen - 22. droogoven - 24. de dato (afk.) 26. briefaanhef (Lat. afk.) - 27. namelijk (afk.) - 28. zangnoot - 30. dieregeluid - 31. en omgekeerd (afk.) - 33. extreem - 34. laatst genoemde (afk.) - 35. N.V. (Frans) 38. staatsbedrijf (afk.) - 39. voedsel - 42. begeleiding - 43. ambtshalve (Lat. afk.) 44. effen - 45. duur van eb en vloed - 47. lengtemaat (afk.) - 48. bloedvat - 49. Chi nese maat - 50. lastig - 52. da capo (afk.) 53. normaalpeil (afk.) - 54. zoals de akten getuigen (Lat. afk.) - 56. landbouwwerktuig 58. open plek in een stad - 60. verfstof 63. bolgewas - 64. naarling - 66. valse draai in een kabel - 68. grondtoon - 71. Euro peaan - 72. sociaal economische raad (afk.) 74. ons inziens .(afk.) - 77. heilige (afk.). Verticaal: 2. ac - 3. son - 4. de - 5. draaien 6. tw - 7. ego - 8. ri - 9. vara - 11. vs 12. eb - 13. palm - 15. el - 17. kg - 19. don - 20. nu - 21. pm - 23. gal - 25. knellen - 26. karbouw - 27. rr - 28. ed 29. lemming - 31. artemis - 36. aks - 37. kma - 38. tel - 39. opa - 41. spa - 43. eng 49. eremiet - 53. gom - 55. ka - 56. ai 57. als - 58. uden - 60. te - 61. ra - 63. kort - 65. it - 67. sr - 70. och - 71. rij 72. he - 73. ono - 75. wa - 77. fa - 78. re 79. tz. KADE 23 - VEERE - TEL. 01181 - 5 55 VOOR BEMIDDELING AAN- EN VERKOOP HYPOTHEKEN TAXATIE VAN AL UW ONROEREND GOED Vertegenwoordiger voor Noord-Beveland: dhr. Wattel, Tel. 01186 - 1578. Oplossing kruiswoordpuzzel no 747 Kruiswoordpuzzel no. 748 0

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1981 | | pagina 1