mi BIJOU BIJOU Slotema bv markusse KRONIEK VAN NOORO-BEmANQ Goud - Zilver Uurwerken - Briljanten HAAR TAS IS VAN BIJOU Al vele malen is er in deze Kroniek over varkens gesproken, beste vrienden. Hetzij belevenissen of op wat voor manier de „keu" er dan ook aan te pas kwam, al menig keertje was dit het lijdend onderwerp. Julder è't netuurluk k behrepe, van de weke ök. Bie d'n beer hedae. Krelus was d'n boer op't erf en Mina de boerin, in ziel en nerf. Ze waere hröös op d'oeve en op't vee, éle daehen leefden ze di mee. Vee béésten dee-je ze ouwe, mè ók op't land nog k wat verbouwe. Noe oa ze een pracht van een keu op de mispit lööpe en Krelus wouw't béésje a verkööpe. Mè Mina riep: ouw die keu toch asjeblief, 'k vinde die kleine bihhetjes zö lief. Afijn, zó hieng ut dan hebeure, da Krelus d'n beèr bie buurman hieng keure. 't Was bie buurman vlug bekeke en 'k weet ök wanneer of'tun hedekt is, liet buurman wete. Zó, zei Krelus, en oe zit dat dan, want di wist'un hlad niks van. Jae kiek, zei buurman hlad bedrempelt, je mó kieke of tun s'ochens nog deu de modder wentelt. Ouwt die keu di noe mee op, dan is't hebeurt en ei-je hin strop. Krelus was blieë mee de raed en hieng houw deu. Ie pakte de kruuwaehen, di in hieng de keu. 's Aevens wier't béésje wee hehaele, dat hieng zó een weke lang, mè toen zat Krelus in de baele. Ie was hlad moedeloos heworre, want de keu bleef mè in de modder rolle en knorre. D'n oaren ochend, was't nog mè net licht. Ie zei: Mina kiekt us of'tun nog in de modder ligt. Toen ze trug kwam, riep ze: wel ier en daer, dat verke zit a op de kruuwaehen klaer. Dat Krelus niet al te snugger was, beste vrienden, dat hebt u ondertussen al wel begrepen. Een oude Peelandse spreuk mag hier zeker niet ontbreken: Helóóf een ieder op z'n woord, mè doe nie oalus wat of je oord. CeeBee. EEN VREEMDE TAAL LEREN KAN ÓÓK !N DE OPEN SCHOOL De Open School verzorgt onderwijs en vorming aan volwassenen in de hele regio Noord- en Zuid-Beveland. Het meest bekend is het werken aan de algemene ontwikkeling in de groep. Dit gebeurt o.a. aan de hand van verschillende interessante thema's. Ook het leren praten, je gedachten onder woor den brengen, leren studeren, teksten samen vatten, enz. enz. neemt een belangrijke plaats in. Maarer is meer. Bijvoorbeeld het leren van vakken. Zo kan iedere deelnemer zelf een vakkenpakket samenstellen waar hij/zij het meest geïnteresseerd in is. Hierbij kan een keuze gemaakt worden uit Neder lands, Frans, Duits, Engels, rekenen/wis kunde, aardrijkskunde, geschiedenis, enz. Kortom alle vakken van het mavo/lbo pakket. Iedere deelnemer kan daarbij zelf het tempo vaststellen waarin hij/zij dat vak wil Ieren. (Iedereen heeft immers niet de zelfde hoeveelheid tijd beschikbaar). Maar ook kan hij/zij bepalen aan welke delen van het vak vooral aandacht gegeven moet worden. B.v. van rekenen: vooral de pro centen en de breuken, of bij Nederlands: vooral de spelling of juist het opstellen van een goede tekst, enz. Er zijn veel Open School deelnemers die een taal kiezen, b.v. Engels. Laten we dat eens wat nader bekijken. Eén keer in de week komen alle deelnemers uit de Open Schoolgroep die Engels hebben gekozen, bij elkaar. Er is lesmateriaal aanwezig, of het wordt door de docent welke deze deelnemers begeleidt, extra gemaakt. Dit dan speciaal volgens de wensen die er zijn bij de deel nemers). De reden waarom men Engels wil leren kan zeer verschillend zijn. Om er een paar te noemen: Ik wil mijn Engels ophalen. Vroeger heb ik wel wat Engels gehad, maar het meeste ben ik weer vergeten waardoor ik bepaalde dingen niet meer kan volgen. Ik wil Engels leren schrijven, want mijn schoonzus woont in Canada en ik moet anderen vragen wat er in haar brieven staat. Ik speel met de gedachte om later even tueel weer een opleiding te gaan volgen. Hierbij staat ook Engels op het programma. Ik wil daar nu al mee beginnen en een bepaald niveau bereiken. Ik wil Engels leren, omdat ik op vakantie ga naar Engeland. Ik hoop dan de taal wat (beter) te spreken, zodat mijn vakantie ple zieriger verloopt. Ik kontakt kan hebben met mensen, mijn eigen weg kan gaan in Londen. Enz. enz. U ziet, verschillende redenen om Engels te gaan leren. Dat kan allemaal op de Open School. De leraar weet dat iedere deelnemer deze verschillende wensen heeft. Daarom probeert hij/zij zoveel mogelijk in te spelen op deze verschillen. Dan komt iedereen zo goed mogelijk aan haar/zijn trekken. Heeft de één wat meer tijd beschikbaar dan de ander, dan kan die sneller gaan. Heeft men wat minder tijd dan doet men wat rustiger aan. Dat kan allemaal binnen deze werkwijze. Dat binnen de Open School ook nog deel genomen kan worden aan allerlei oriënte rende kursussen die u van nut kunnen zijn bij uw (vrijwilligers)werk en vrije tijdsbe steding zorgt ervoor dat iedere deelnemer een prima totaal leerpakket kan samen stellen. Enkele voorbeelden van deze kursussen zijn: typen, tuinieren, verenigingsaktivitei- ten, tekenen, schilderen, klussen in en om de woning, autotechniek, bloemschikken, fotografie, enz. Deze kursussen worden, af hankelijk van de belangstelling van de deel nemers, gehouden. Het totale kursusgeld bedraagt 60,— per jaar. Per gekozen vak komt daar 10,— bij' voor boeken en andere materialen. Mocht u interesse hebben om mee te doen met een Open Schoolgroep in uw om geving, of vrijblijvend meer informatie wil len ontvangen, bel of schrijf dan even naar: Stichting R.E.C. De Bevelanden, Antwoord nummer 705, 4460 WB Goes (geen postzegel nodig), Telefoon 01100-20547 of 01100- 20913. Natuurlijk kunt u ook even langs komen: Singelstraat 7, Goes (tijdens kan tooruren). Er zijn Open Schoolgroepen in: Reimers- waal Kruiningen en Rilland; Kapelle Wemeldinge; Goes centrum, Noord en Zuid; Borsele 's-Gravenpolder en Hein- kenszand; Noord-Beveland Colijnsplaat. EERSTE PAAL PREMIE-A WONIN GEN TE KORTGENE Aan de Veerse Meerstraat te Kortgene heeft op donderdag 8 oktober dhr. M. Kloet, hoofd bouwfonds Infocentrum te Middelburg, de eerste paal in de grond geslagen voor een complex van 4 premie-A woningen. Opdrachtgever voor deze bouw is het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten en de uitvoering is opgedragen aan het bouwbedrijf „De Delta" te Middelburg. Nadat de eerste paal met enige moeite de grond in was gedreven, dankte de direk- teur van het bouwbedrijf, dhr. J. van de Woestijne, voor de opdracht en hij sprak de hoop uit, dat met het bouwen van deze 4 woningen er een stimulans zal ontstaan om daar nog meer woningen te bouwen. Vooral in een tijd van teruglopende econo mie is het noodzakelijk, dat er niet te veel wordt afgeremd. Juist het uitvoeren van werken zal aanleiding geven dat de werk loosheid terugloopt en onze economie uit het slop raakt. Deze woningen, waarvan er al twee zijn verkocht, zijn complete volwaardige wo ningen, voorzien van dubbele beglazing op de begane grond en met een volledige iso lering van de buitenmuren en daken. Waar van de stichtingskosten in de provincie Zeeland niet hoger mogen zijn dan 124.500,— voor de tussenwoningen en van 130.000,— voor de hoekwoningen. De koper van één van deze woningen komt in aanmerking voor een belastingvrije drem- pelbijdrage van 5.000,—, indien zijn be lastbaar inkomen in 1979 lag beneden de 38.300,—. Indien het belastbaar inkomen in 1979 beneden de ƒ24.500,— lag, dan bedraagt de eerste jaarlijkse bijdrage, te ontvangen na één jaar bewoning, 10.900,— Deze bijdrage wordt elk jaar 500,— lager. Voor de goede orde wordt er op gewezen, dat als de woning binnen 10 jaar zou worden verkocht, van een eventuele over winst een groter of kleiner deel aan de gemeente moet worden afgedragen. De aan trekkelijke financiële regeling maakt het mogelijk om in het bezit te komen van een eigen woning. Deze woningen moeten in ruim 100 werk bare dagen worden opgeleverd. Burgerlijke stand WISSENKERKE Geboren: Simon, z.v. C. A. de Koning en J. J. van Langeraad; Marjolein, d.v. C. G. M. van der Maat en C. A. Timmer. Ondertrouwd: Cornelis L. van Dijk, 23 jaar en Sijtske A. van Bergen, 28 jaar. Pieter C. Bouterse, 31 jaar en Jacoba M. Tramper, 22 jaar. Getrouwd: Geen. Overleden: Maatje Lientje de Kam, e.v. J. P. Verlinde, 65 jaar: Pieternella Neeltje Begthel, e.v. P. Versluis, 75 jaar; Robert Koppenjan, e.v. P. M. E. van de Velde, 50 jaar; Adriana Vermeule, w.v. C. Clement, 95 jaar; Olivier Heijstek, e.v. J. C. Dekker, 78 jaar; Wouter van der Weele, e.v. J. A. Stoel, 70 jaar en Leendert Koole, e.v. W. M. Lous, 54 jaar. Geboren: 3 sept.: Anke Carina, d.v. A. van der Heijde en A. Walhout; 26 sept.: Eveline Cornelia, d.v. I. J. Ribbens en M. A. C. Klaassen. Ondertrouwd: 9 sept.: C. van Koeveringe en G. P. Bouwense. Gehuwd: 11 sept.: H. J. J. Karman en J. C. Platschorre; 18 sept.: A. P. A. Bou wense en J. H. van der Heijde. Overleden: 8 sept.: Cornelia Tannetje de Regt, .w.v. S. Wiskerke, oud 83 jaar; 26 sept.: Abraham de Looff, oud 64 jaar; 27 sept.: Marina Troost, e.v. A. H. Schrijver, oud 80 jaar. TAALPRAATJE Tweede Kamer. De Kamerverkiezingen zijn al weer een paar maanden achter de rug en massaal is het Nederlandse volk ter stembus ge gaan. Met veel tamtam hebben de combat tanten reclame gemaakt op de radio en de televisie en met advertenties in de lande lijke en regionale pers. Laten we eerlijk zijn, soms tot vervelends toe. Maar reclame maken en beloften doen hoort er nu eenmaal bij. Wat van al die beloften terecht komt zal de zorgelijke toe komst leren. We willen het niet hebben over de uitslag, daarvoor is deze kolom niet bestemd. Wat ons opviel in de artikelen in de kranten en in pamfletten is de variabele schrijfwijze, die voor onze „eigen" Tweede Kamer werd gehanteerd en helaas verminkt. De enige juiste benaming is Tweede Kamer (hetzelfde geldt voor de Eerste Kamer) met twee hoofdletters, omdat het een allang bestaande eigennaam is. We lazen nogal eens „2e kamer"; waar schijnlijk komt gemakzucht daarbij om de hoek kijken. Dat is onze volksvertegen woordiging te kort doen. Verder kwamen we tegen Tweede kamer. Tweede mét, kamer zonder hoofdletter. Als variant hierop tweede Kamer (tweede met kleine letter. Kamer met hoofdletter). De slechtste schrijfwijze was „twede kamer", beide woorden met een kleine letter ge schreven en tweede bovendien maar met één e. Dan wordt de „deftige" Tweede Kamer gedegradeerd tot een tweedehands achterkamertje en een vertrek in een wo ning is het beslist niet. We schreven in de aanhef over com battanten. Inderdaad is er bij deze verkie zingen bijzonder heftig gestreden. Daarom als toegift: ook Eerste Wereldoorlog en Tweede Wereldoorlog, om in de stijl te blijven, nogal eens geweld aangedaan. Bei de woorden worden met twee hoofdletters geschreven. Komkommertijd. Tegenwoordig wordt het merendeel van de kom.kommers in kassen gekweekt, zodat ze vele maanden van het jaar te koop zijn. De komkommers van de „koude grond" zijn rijp in de Hondsdagen. Men noemt dat daarom wel de komkommertijd. On der de Hondsdagen verstaat men het tijd perk van 19 juli tot 18 augustus. De Hondsster of Sirius komt dan gelijk met de zon op en gaat ook gelijk onder. Vol gens het volksgeloof was dat de tijd van het dol worden der honden. Daarnaast wordt komkommertijd in zonderheid gebe zigd ter aanduiding van dit gedeelte van het jaar als de tijd, waarin het slap is in de handel en er weinig politiek en ander nieuws is te melden. Vooral in de kranten wereld is komkommertijd een veelvoorko mende term. De kranten, vooral de nieuws bladen, zijn dan dunner dan gewoonlijk. Dat komt omdat door de vakanties veel regeringsinstanties op reces zijn en de ge meenteraden niet bij elkaar komen. Ook het verenigingsleven (winter-sporten) ligt zo goed als stil, terwijl bovendien de schouw burgen midden in de zomer weinig of geen voorstellingen geven. Reden te over waarom het bij de kranten komkommertijd is. De Engelsen spreken van „cumcumber time". Hier ontstond de uitdrukking we gens de stille tijd in het kleermakersbe- drijf. In het Duits duidt men deze slappe tijd aan met „die Sauergurkezeit". De komkommer heeft de volgende zegs wijze opgeleverd: „Komkommers zijn van maagden aard: zij dienen niet te lang be waard". Een komkommer is niet lang houd baar. Onze voorouders vonden dat een meisje niet al te lang de vrijgezellenstaat moest aanhangen, omdat ze anders wel eens kon overschieten en ongetrouwd blijven. De naam komkommer komt ook in on eigenlijke betekenis voor. In de Zaanstreek verstaat men er een stuk hout onder in de vorm van een komkommer, waarop de naar buitenslaande luiken van een pakhuis worden gesloten. (Nadruk verboden.) A Soepel en zacht, het kenmerk van de nieuwe tassenmode. Prijzen vanaf 32, DE TASSENZAAK VAN ZEELAND Lange Delft 44 - Middelburg. De NIEUWE zaak op de hoek. AANNEMINGSBEDRIJF Voorstraat 32 4491 EW Wïssenkerke Telefoon 01107 - 13 47. Uw adres voor: ONTWERP EN BOUWAANVRAAG NIEUWBOUW EN VERBOUW RENOVATIE EN ONDERHOUD LOODGIETERS- EN DAKDEKKERSWERK LEVERING KOZIJNEN EN BOUWMATERIALEN INBRAAK-PREVENTIE Ook uw adres voor tekenwerk t.b.v. uw HINDERWET-AANVRAAG. Ooes St. Adriannfftreat 11, Telefoon 16924. Hengelsport? Voor uw aankopen slaagt u beslist bij:

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1981 | | pagina 2