KORTGENE A SD ?AAsA?S BIJOU BUOU BIJOU Beschrijvingsbrief begroting 1982 van de gemeente Kortgene Zeeuwse Dialect Vereniging komt bijeen in Kapelle VERVOLG VAN VORIGE WEEK. Nu de Wet op het Basisonderwijs politiek volledig aanvaard is, moet er gestreefd worden naar het creëren van accommoda ties voor dat nieuwe type onderwijs. Voor Kats (zie onder V-b), Kortgene (reeds tot stand gekomen in 1978) en het openbaar onderwijs in Colijnsplaat (zie hiervoor) is een en ander gereed of in een vergevorderd stadium van voorbereiding. b) Fusie voortgezet openbaar onderwijs Goes—Kortgene. Zoals bekend kon er dit jaar geen besluit genomen worden tot een fusie van de ge meentelijke MAVO-Goes, het Goese Lyceum en de Kortgeense MAVO. Hoewel er voor de MAVO te Kortgene ook in het school jaar '81/'82 weer een volledfg lessenpakket is verzekerd, betreuren wij dit fusie-uitstel. Het is inderdaad uitstel, aangezien de be trokken „bevoegde gezagen" (evenals grote groepen leraren en oudercommissie-leden) menen dat een fusie in het belang van goed openbaar voortgezet onderwijs op langere termijn, zeer gewenst is. Zodra de personele situatie het toelaat, zal naar onze mening een fusie-besluit dan ook snel genomen (moeten) worden. c) Ontwikkelingsprojekt. Het „ontwikkelingsprojekt kleine basis scholen gemeente Kortgene" waaraan alle scholen van Kortgene deelnemen, verloopt naar wens. Met enthousiasme nemen alle betrokkenen er aan deel, hetgeen veel tijd en energie vraagt. Als gevolg van dit pro- jekt is er in de kom Kortgene reeds thans sprake van een volledig geïntegreerde basis school, waarin de lagere en de kleuter school zijn opgegaan. Met één schoolteam, één leiding en één oudercommissie. d) Kats. Zoals eerder opgemerkt, wordt er momen teel een plan voorbereid om aan de twee- klassige openbare lagere school te Kats êcn lokaal bij te bouwen, bestemd voor het kleuteronderwijs. Hopelijk zullen de binnen afzienbare tijd vast te stellen mini mum leerlingen-aantallen in het kader van de Wet op het Basisonderwijs aantonen, dat in Kats een 3-klassige basisschool voor 4 12-jarigen kan ontstaan. e) Schooltandverzorging. Reeds eerder vroegen wij ons af, of in de huidige tijd de schooltandverzorging nog een zinvolle funktie vervult. In het verleden was dat zeker het geval, maar thans blijkt het instandhouden van deze voorziening onzes inziens niet meer nodig. Niet alleen tonen in onze gemeente de „deelname"- cijfers dat aan, maar informatie van de schoolhoofden leert dat vrijwel alle school kinderen een eigen tandarts hebben en zijn „gesaneerd". Bovendien moet men bij enigszins grotere behandelingen toch naar de eigen tandarts. Het „eeuwig handhaven van een ooit in het leven geroepen, op dat moment zin volle, voorziening" achten wij onjuist. Te gen deze achtergrond heeft de Kortgeense vertegenwoordigster in het bestuur van de betreffende commissie van toezicht en ad vies dan ook tegen een samengaan van de administratie Zuid- en Noord-Beveland met die van eenzelfde dienst op Walcheren, ge stemd. Zij pleitte (na overleg met ons college) voor afbouw van de dienst. Teneinde ons standpunt te onderstrepen, overwegen wij u in de nabije toekomst voor te stellen conform artikel 12, lid 5 van de gemeenschappelijke regeling tot deelneming aan de Schooltandverzorging in Zuid- en Noord-Beveland, uit te treden. Een dergelijk besluit behoeft de goedkeuring van Gedeputeerde Staten en wordt twee jaar na de datum van goedkeuring ge- effektueerd. f) Schoolbegeleiding. Nu het R.P.C.Z. naar volle tevredenheid funktioneert, althans dat is de ervaring in de gemeente Kortgene, is het onzes inziens betreurenswaardig dat deze Zeeuwse dienst wat grond onder de voeten dreigt te ver liezen. De ontstane discussie over een zekere verzuiling van de schoolbegeleiding achten wij nadelig: a) de kosten zullen ongetwijfeld omhoog gaan; b) het R.P.C.Z. heeft zich juist gestabili seerd qua organisatie en personeelsbe zetting; c) de bestuurssamenstelling van het R.P.C.Z. is zodanig veelzijdig en algemeen, dat on zes inziens eenzijdigheid in de uitvoering van het werk niet kan ontstaan, terwijl zinvolle aandacht voor elke levens- en ge loofsovertuiging is verzekerd. Juist in een tijd van extra noodzakelijke efficiency ten aanzien van besteding van overheidsgelden en toenemende samenwer king tussen allerlei levensbeschouwingen is een dergelijke verzuiling te betreuren. Een en ander laat geheel onverlet de vrijheid van onderwijsrichting, die ook ons college uiteraard op geen enkele wijze wil aantasten. VIII. Openbare orde, brandweer, politie. Op het terrein van de openbare orde en de politie moet helaas worden vermeld, dat de overlast van bezoekers van horeca bedrijven in het dorp Kortgene grote zorgen baart. Het gaat daarbij vooral om jeugdige personen die na het verlaten van bars en discotheken op straat baldadig zijn en vernielingen plegen. Vóór het nieuwe sei zoen zullen hiertegen beleidsmaatregelen genomen moeten worden, teneinde een ver dere escalatie te voorkomen. Hoewel het niet eenvoudig is tegen dit soort, ten dele mentaliteits- en maatschappelijke proble men effektief op te treden, is het ons col lege duidelijk dat er paal en perk gesteld moet worden aan deze verontrustende ont wikkeling. De leefbaarheid van het betref fende dorpsdeel is namelijk ernstig in het geding. Gelukkig kent Colijnsplaat dit pro bleem (nog) niet. Na een periode van onder-bezetting (als gevolg van pensionering en mutaties) is de groep Kortgene van de Rijkspolitie sinds kort weer op haar organieke sterkte. De organieke sterkte (9) is voor het zomer seizoen nadrukkelijk onvoldoende, zeker in relatie met het hiervoor geschetste vraag stuk. Ten aanzien van het brandweerwezen in de gemeente Kortgene is er sprake van een vrijwel optimale situatie. Recente ver beteringen in dit verband zijn: nieuwe bluseenheid te Colijnsplaat, voorzien van modern reddingsmateriaal; andere bluseenheid te Kats, waardoor deze kern nu ook volwaardig brandweer materiaal heeft. Ook de nieuwe brandweer garage aldaar kan als een belangrijke ver betering worden beschouwd; verbtering van het alarmeringssysteem; verandering van de organisatiestructuur, met één centraal gemeentelijk commando en onderlinge afstemming van de drie korpsen; aankoop van een pand voor een goed onderkomen van de brandweer in de kern Kortgene. Tenslotte vermelden wij gaarne dat ook dit jaar een groot aantal leden van de brandweerkorpsen met gunstig resultaat allerlei cursussen volgde. Na de vorig jaar door de Minister van Binnenlandse Zaken vrij plotseling aange kondigde opheffing van de B.B. is het ten aanzien van de effektuering daarvan vrij stil. Hoewel er tegen deze opheffing naar onze mening weinig bezwaren zijn in te brengen, is het onjuist lang onzekerheid te laten bestaan ten aanzien van zowel het personeel van deze org^hisatie als ten aanzien van de toekomstige structuur van de hulpverlening in vredes- en oorlogstijd. Ook tegen het voornemen om de brandweer centraal te stellen in die toekomstige hulp verleningsstructuur bestaat onzes inziens weinig bezwaar. Er zal dan echter wel duidelijkheid moeten komen over één van de belangrijkste knelpunten daarbij, te we ten hoe zit het met de positie van de vrij willige brandweerman in oorlogstijd? IX. Diversen. a) Gemeentehuis-uitbreiding. Na uw definitieve standpunt omtrent de koppeling van het buurpand Hoofdstraat 81 aan het gemeentehuis en de daarbij be horende opknapbeurt van beide panden, is inmiddels met het uitvoeren van deze werkzaamheden begonnen. Onvoorziene om standigheden voorbehouden, zal de alsdan aanmerkelijk verbeterde accommodatie in februari/maart 1982 gereed zijn. b) Vismijn. Dit jaar vond de verhuizing plaats van de oude naar de nieuwe vismijn op het nieuwe havenplateau in de oosthoek van de haven. Thans beschikt het gemeentelijk vismijnbedrijf over een moderne accommo datie, zowel waar het het steigerwerk voor de vissers betreft, als waar het gaat om de visafslag met toebehoren. Ook de vissers bouwden voor eigengebruik een 10-tal opslag- en werkboxen. De aanvoer aan de mijn blijft de laatste jaren op een constant peil: 1978: ƒ3.750.000,—; 1979 ƒ4.200.000,—; 1980: ƒ4.200.000,— en eerste halfjaar 1981: 1.900.000,—. Aangezien de kosten gestadig stijgen, bij voorbeeld door loonkosten en energieprijzen neemt het jaarlijks tekort ook toe. Voor 1982 is een nadeel van f 40.000,— ge raamd, hetgeen onzes inziens langzamer hand weer een zware post wordt. Opge merkt moet nog worden, dat de kapitaals- lasten van de recente vernieuwingen niet op de vismijn drukken, maar met de wa tersportvereniging verrekend worden, om dat de verplaatsing nodig was als gevolg van de nieuwe watersporthaven. c) Restauraties. Het afgelopen jaar kwamen drie grote restauratiewerken gereed: de N.H. Kerk en de toren te Kortgene, alsmede de N.H. Kerk te Colijnsplaat. Totale investeringen: ƒ2.500.000,—. Het is bijzonder verstandig gebleken des tijds met deze kapitaalsintensieve werken te beginnen. Zeker, nu ondanks de een ieder bekende problemen daarbij de subsidies toch definitief zijn toegezegd en zelfs via bevoorschotting reeds voor een belangrijk deel (80%) zijn uitbetaald. Bij de huidige financiële problematiek op rijks niveau, zou onzes inziens niet meer met dit soort werken een aanvang kunnen worden gemaakt. De voltooide restauraties hebben geleid tot een weer in alle opzichten fraai aanzien en goede bruikbaarheid van genoemde, on vervangbare, monumenten. X. Belastingen. Uit het hiervoor onder I vermelde blijkt, dat de post netto-onvoorzien ruim 500.000,bedraagt 435.000,4- 70.000,— aan verhoging uitkering Ge meentefonds). Op grond van deze finan ciële ruimte stellen wij voor de volgende, voor elke inwoner van belang zijnde, be lastingen c.q. te betalen rechten, niet te verhogen: onroerend-goedbelasting, reini gingsrechten en rioolafvoerrecht. Mede ge let op de huidige economische omstandig heden en de daarmede gepaard gaande verslechtering van de inkomenspositie van velen, acht ons college deze stellingname zeer wel verdedigbaar. Te meer, daar ook zonder verhoging van genoemde lasten de mogelijkheid aanwezig is allerlei investe ringen ten behoeve van voorzieningen en andere maatregelen voor de verbetering van het leefklimaat mogelijk blijven. De overige belastingen zouden onzes in ziens verhoogd moeten worden met het door de minister van economische zaken toegestane maximum van 4%. Concreet betekent een en ander: 1) Onroerend-goedbelasting. Raming 1981: 504.000,—, welk bedrag ook voor 1982 is opgenomen. Tarieven: 7 3,55 voor gebruiker en ƒ4,45 voor eigenaar. 2) Reinigingsrechten. Raming 1981: 104.265,—, welk bedrag ook voor 1982 is voorgedragen. Tarieven: alleenstaanden en bejaarden 52,50, ge zinnen van twee en drie personen en zomer woningen 64,05; vier en meer personen 72,70 en 39,— voor het ophalen van bedrijfsvuil per 0,5 m3 per jaar. 3) Rioolafvoerrecht. Raming 1981: 27.175,— hetgeen ook voor 1982 is opgenomen. Tarief: 0,20 per m3 watergebruik. 4) Woonforensenbelasting. Raming 1981: 104.000,Bij onveran derd tarief vindt toch een verhoging plaats in verband met de koppeling aan de ge meentefondsuitkeringen voor een woning en een inwoner. Het minimum wordt 0,5 maal het bedrag per woning, te weten 213,84 in 1982 (was 173,55) en het maximum wordt genoemd bedrag 4- 3 inwoners, te weten ƒ1340,73 in 1982 (was ƒ1293,84). Elet bestaande tarief kan voorts worden gehandhaafd op 2%0 van de waarde waarop een pand voor de onroerend-goedbelasting is vastgesteld. Meeropbrengst 12.000,—. 5) Hondenbelasting. Raming 1981: ƒ11.130,—. Bij 40/0 ver hoging bedraagt het tarief 39,55 voor de eerste hond (was 38,05), 110,80 voor twee honden (was 106,55) en 105,55 (was 101,50) telkens voor elke hond méér dan de belasting voor de voorafgaande hond. Meeropbrengst ƒ445,—. 6) Toeristenbelasting. Raming 1981: 78.700,—. In principe achten wij ook hier een verhoging met 4% gewenst, maar het is gebruikelijk daar voor in de kring van de Veerse Meerge- meenlen zo veel als mogelijk eenzelfde be leid te bepalen. Het betreffende overleg heeft op dit moment nog niet plaatsge vonden. Te verwachten meeropbrengst f 3.100,—. Voorts achten wij het gewenst het lig geld voor de woonboten in de landbouw- haven te verhogen van 12,05 per m2 tot 12,55 (meeropbrengst 650,—) en de be grafenisrechten (4- 250,—), de precario rechten (4- ƒ90,—), de staangelden (4- ƒ55,—), de leges (4- 1600,—), de huren voor de sportaccommodaties en al lerlei andere opbrengsten (huur garages, percelen grond, etc.), alle te verhogen met steeds in principe 4%. De totale meer opbrengsten belopen dan f 20.000, hetgeen ten gunste komt van de post on voorzien. XI. Besluit. Dankzij de inzet en medewerking van de betreffende personeelsleden, kunnen u de begroting 1982 en de daarbij behorende stukken tijdig worden aangeboden. Wij spreken daarvoor onze dank en waardering uit, ook aan het adres van alle andere personeel dat voor de bevolking en ons bestuur werkzaam is. In de afgelopen jaren heeft de gemeente Kortgene, direct of indirect, zorggedragen voor veel werk door allerlei, veelal arbeids intensieve, projekten: riolering Kats; havenwerken Colijnsplaat met alle daarbij komende voorzieningen; renovatie dorpshuis De Brug; t— drie grote restauraties; gemeentehuis-uitbreiding; aanschaf 2 nieuwe brandweerwagens; enkele bestratingen: nieuwbouw 16 woningwetwoningen. Thans zijn in voorbereiding: 8 woningen Tonnenbuurt; nieuwe basisschool in Colijnsplaat; vernieuwing groot deel riolering in Kortgene; totstandkomen verbeterde verenigings accommodatie te Kats. Bij de huidige slechte economische om standigheden met de daarbij behorende, nog steeds toenemende, grote werkloosheid, is het van veel belang dat die overheden die dat nog kunnen, hun plannen blijven uitvoeren. Doen zij dat niet, dan zal de werkloosheid nog meer toenemen. Gelukkig verkeert onze gemeente nog steeds in een zodanige gezonde financiële positie, dat arbeidsintensieve opdrachten kunnen wor den verstrekt. Naast genoemde „plannen in voorbereiding" zullen de komende jaren ook aandacht blijven vragen: renovatie rioleringen (totale reconstruktie Colijnsplaat en 2e fase Kats) en concretisering dorps- vernieuwingsbeleid. Indien u de ontwerp-begroting 1982 vast stelt, is er naar onze mening in financieel opzicht voldoende ruimte om in het ko mende jaar medewerking te verlenen aan een verdere verbetering van het onderhouds- en voorzieningenniveau in onze gemeente. Wjj nodigen u uit de u bij deze aan geboden stukken met de begroting 1982, te bespreken op 29 oktober a.s. In na volging van voorgaande jaren hoopt en vertrouwt ons college op een zinvolle dia loog over deze stukken: een dialoog die ook bij zakelijke verschillen van inzicht wat ons betreft zal plaatshebben in de gebruikelijke sfeer van wederzijds respect en vertrouwen. KOLLEKTE De opbrengst van de PIT-kollekte was te Wissenkerke 320, NOORD-BEVELANDSE HENGELSPORTVERENIGING Op zaterdag 3 oktober hield de Noord- Bevelandse hengelsportvereniging haar vijfde competitiewedstrijd voor het clubkampioen schap 1981 in de Oosterschelde te Colijns plaat. Aan deze wedstrijd namen 70 leden deel, welke gezamenlijk 40 vissen vingen, waarvan 27 ondermaatse vissen en 13 bo venmaatse vissen met een gewicht van 2605 gram. De uitslag van de wedstrijd was als volgt: 1. M. Zuidweg, Kamperland 612 pnt. 2. A. Schoe, Oostkapelle 545 pnt. 3. G. de Waard, Goes 445 pnt. 4. Ph. V. Leendertse, Kamperland 345 pnt. 5. G. de Neef, Colijnsplaat 315 pnt. 6. J. C. Th. de Kam, Kamperland 295 pnt. 7. G. de Haan, Middelburg 215 pnt. 8. B. Stage, Middelburg 205 pnt. 9. H. de Waard, Colijnsplaat 135 pnt. 10. Mevr. Tazelaar, Goes 118 pnt. 11. A. G. de Waard, Colijnsplaat 100 pnt. 12. Th. de Looff, Kortgene 100 pnt. 13 M. Janse, Oostkapelle 75 pnt. 14. A. Kole, Kamperland 50 pnt. De zesde competitiewedstrijd wordt ge houden op 31-10-*81 van 15.00—17.30 uur. Inschrijven van 14.00—14.30 uur in café „Juliana" te Colijnsplaat. Op zaterdag 17- 10-'81 wordt er een jeugdwedstrijd gehouden De Zeeuwse Dialect Vereniging houdt dit jaar weer haar jaarlijkse bijeenkomst op zaterdag 17 oktober in „De Vroone" te Kapelle. Inderdaad een jaarlijks terugke rende bijeenkomst, die nu al weer voor de vijfde achtereenvolgende keer wordt gehou den voor de leden van de Dialect Vereni ging. Een bloeiende vereniging mag wel gesteld worden, want daarvan getuigen de ruim 650 leden. Misschien vraagt u zich af wat is nu die dialectvereniging en wat doet die. Om bij het eerste te beginnen, de naam zegt het al, het bijeenhouden, verbreiden en bevor deren van de „Zeeuwse taele". Om u een en ander uit te leggen, laten we mevr. E. J. van den Broecke - de Man aan het woord. Zij is reeds vele jaren se cretaresse en medewerkster van de vere niging. En een vrouw bij wie het Zeeuws en het Zeeuwse dialect in de ruimste zin des woords, in hart en ziel gebakken zit. Voor we haar aan het woord laten, eerst een ruwe schets van de vrouw die de ziel is van de dialectvereniging. Ze is 82 jaar geleden geboren in Yerseke, studeerde wis- en natuurkunde. Heeft be langrijk werk gedaan als hoofdbestuurslid in nationale en internationale vrouwenraad, 40 jaar in de gemeenteraad van Aarden burg zitting gehad (o.a. als wethouder en loco-burgemeester), 20 jaar deel uitgemaakt van de Provinciale Staten, is voorzitter ge weest van de Zeeuwse Culturele Raad, voordrachtskunstenares. Ridder in de Orde van Oranje Nassau, bestuurslid en weten schappelijk coördinatrice van de Zeeuwse Vereniging voor Dialectenonderzoek en heeft een zwak voor talen. Een ruwe schets van een veelzijdige vrouw, die dagelijks nog veel werk verzet voor de vereniging. Een zwak voor talen? Ja, bevestigt ze. Eigenlijk alle talen, zowel buitenlandse als binnenlandse. Wat die binnenlandse betreft, heeft ze, gezien haar geboorte-afkomst en werkzaamheden uiteraard een zwak voor de Zeeuwse taal. Dit heeft toch nog een verklaring nodig, zo vertelt ze. Want iedere Zeeuw spreekt het dialect van zijn naaste omgeving. Om het „gemakkelijk" te maken, onderscheidt de Zeeuwse Vereniging voor Dialectonder zoek tien verschillende dialectgebieden (gronddialecten), te weten: West Zeeuws- Vlaanderen, Grensstreek en Oost Zeeuws- Vlaanderen, Stad en Land van Hulst, land van Axel, Walcheren, Zuid-Beveland, Noord- Beveiand, Schouwen-Duiveland, Tholen en Goeree-Overflakkee. Natuurlijk is Goeree- Overflakkee één van de Zuid-Hollandse eilanden, maar wat dialect betreft, hoort het bij Zeeland. Vroeger maakte Sommels- dijk trouwens deel uit van onze provincie. Het werk van de vereniging. Bij het werk van de vereniging worden de leden regelmatig betrokken, laat mevr. Van den Broecke weten. Die krijgen regel matig vragenlijsten toegestuurd met woor den, die nog niet in het Zeeuwse woorden boek voorkomen. Ze kunnen daarop aan geven of men de woorden kent, of men er eventueel aanvulling op heeft en in welke omgeving ze zijn opgevangen, respectievelijk gebruikt. Als minstens van drie zijden een zelfde antwoord en uitleg wordt vernomen, wordt aangenomen dat het om een alge meen begrip gaat, dat gebruikt wordt of werd. Al deze woorden worden gerubriceerd om opgenomen te worden in een eerstvolgende uitgave van het Zeeuwse Woordenboek. Een werkzame vereniging dus, die er alles aangelegen is om „het Zeeuws" te behouden en te bevorderen. Commissaris van de Koningin ook aanwezig. De Dialectendag waar de leden elkaar elk jaar weer ontmoeten, begint om 9.30 uur, alwaar de deelnemers een ontvangst wacht met koffie en een bolus. Om 9.15 uur begint het officiële gedeelte van deze dag met de jaarvergadering. Tijdens deze vergadering zal het zojuist gereedgekomen regio-boek „Het land van Axel" worden aangeboden aan de Commissaris van de Koningin in Zeeland, dr. C. Boerden. Ook beide burgemeesters van het land van Axel zullen hierbij aanwezig zijn. Het regioboek is tot stand gekomen i.s.m. dhr. M. Die- leman. Na afloop van het officiële ochtend- gebeuren zal mevr. E. Schippers - le Bleu voordragen uit het werk van professor Van Houte, genaamd „Van koppenetten en nog wat". Hierna is het pauze met een aperitief. De gezamenlijke lunch duurt tot ongeveer 14.00 uur, waarna het middagprogramma aanvangt. Dit programma begint met een voordracht van en door Ed. Steijns. Verder wordt de middag gevuld met een echt onvervalst Zeeuws cabaret, door de cabaret groep „Zo Zijn We Nu Eenmaal", afgewis seld door de Zeeuwse troubadour Engel Reinhoudt en Simon Berrevoets, een Zeeuwse voordrachtskunstenaar. Meer inlichtingen om lid te worden? Tel. 01184-16924 of 01102-1700. Nadere inlichtingen worden u ook graag verstrekt door: Kees van Boven, Oostvoorstraat 17, 4491 EN Wissenkerke, Telefoon 01107-1514. Tekst: Kees van Boven. Een geheel vrijstaande woning met ruim 900 m2 eigen grond. De ind.: hal, woonkamer met gezellige open haard, slaapkamer, keuken, bijkeuken, toilet douche. Op de verd.: 2 ruime slaapkamers en grote zolder. Als EXTRA voor de liefhebber van buiten wonen: zonneterras met barbecue, kippenhok, grote stenen tuinschuur, erg leuke druivenkas, royale moestuin, 4 rijen vruchtbomen en klein fruit. Kortom: ideaal plekje. Voor nadere inlichtingen: dhr. Wattel, Telefoon 01186 -15 78. RODELKO B.V. - KADE 23 - VEERE - TEL. 01181-5 55 Soepel en zacht, het kenmerk van de nieuwe tassenmode. Prijzen vanaf 32, DE TASSENZAAK VAN ZEELAND Lange Delft 44 - Middelburg. De NIEUWE zaak op de hoek.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1981 | | pagina 3