NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD 0 U houdt nu het meest gelezen blad op Noord-Beveland in handen Rodelko bv Alles draait om moeder Zeeland Magazine? No. 3985 Donderdag 8 oktober 1981 85e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs ƒ24,per jaar. Franko per post ƒ40,per jaar. Advertenties 35 ct. per mm., excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON door Tom Lodewijk Dat was moeder, dacht Anneke. Drukte in haar apatische onverschilligheid, had alle alles meteen naar beneden. „Hij is geen bakker, hij is vertegenwoordiger." „Maar het heeft toch iets met bakkers te maken?" „Jawel. De minister van onderwijs heeft veel met schoolmeesters te maken en toch is hij geen schoolmeester." „Hm, je neemt het nogal voor hem op." „Waarom zou ik het voor hem opnemen? Ik zet alleen iets recht." „En komt hij zo maar op bezoek, bij jou?" „Bij ons". „Nu ja, hij komt natuurlijk voor jou." „U komt toch beneden zaterdagmiddag?" „Kind, waarom zal ik beneden komen als die man voor jou komt. Ik zit maar in de weg. Je hebt heus geen pottekijkster nodig." Anneke haalde wrevelig haar schouders op. Moeder had weer een van haar neer slachtige buien en dan was ze altijd tegen de draad in. „Meneer Huyzer komt hier zaterdagmiddag op bezoek. U bent de vrouw des huizes, niet ik. Of wilt u persé geen kennis met hem maken?" „Kind, waarom zou ik niet? Ik ben bran dend nieuwsgierig. Trouwens, een man op bezoek, dat .is in lang niet gebeurd, buiten de ouwe dokter Broes en meneer De Klerk van de bank." „Dus u komt beneden." „Ja, als ik me een beetje goed voel." „Het is voor u toch ook veel gezelliger dan altijd maar op bed te liggen." „Het wordt me niet gevraagd," zei de moeder berustend. „En trek dan die mooie jurk aan, moes. Die donkerblauwe die je zo goed staat." „Zo, moet ik me mooi maken voor me neer, hoe heet-ie ook weer, Huismans?" „Huyzer," zei Anneke geduldig. „U ziet er toch ook graag goed uit?" „Het kan me zo weinig meer schelen," zei haar moeder onverschillig. „Ik kom toch praktisch geen deur meer uit en hier komt nooit iemand. Maar als jij het zo graag wilt, zal ik het wel doen." Hèhe, dacht Anneke, dat is dan dat. Als moeder nu maar een beetje gezellig was. Een beetje opgewekt en niet zo lijdend en afgetrokken. Die zaterdagmiddag had ze een leuke gebloemde jurk aangetrokken en haar lange blonde haar zorgvuldig gekapt. Met zorg had ze bloemen in de grote kristallen vaas in de salon geschikt. Ze was opgewonden. Er kwam iemand voor haar. Want daarin had moeder natuurlijk gelijk gehad, Barend Huyzer kwam voor haar. Haar gedachten waren intens met hem bezig. Ze had hem op het eerste gezicht een aardige vent gevonden. Hij boezemde haar vertrouwen in. Hij leek opgewekt van aard en zo iemand had ze broodnodig. O, hoe snakte ze naar iemand waarmee ze weer eens kon lachen, plezier hebben. Ze had het gevoel of haar leven voortdreef op de stroom van een trage rivier, die ergens zou gaan verzanden. En nu, opeens, kwam ze in de stroomversnelling. Ze durfde nog niet denken aan een andere toekomst dan jaar na jaar met haar moeder in dit oude huis in het stille dorp. Langzaam maar zeker wordend wat hun weinige kennissen noem den, een ouwe jongejuffrouw. Telkens weer had ze plannen gehad, weggaan hier. Moe der in een andere omgeving brengen, méér deelnemen aan het leven. Maar ze wist dat het hopeloos was. Moeder lag stevig gebed Bent a reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 25,per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE wilskracht en energie verloren, haar leven draaide om haar kwalen, haar medicijnen en het bezoek van de dokter, die meer een babbeltje kwam maken, dan dat hij pro beerde haar op te wekken om weer te gaan leven. Nee, zo mocht ze niet over haar moeder denken. Voor moeder was de wereld ineen gestort die dag, toen haar vader met een hartverlamming achter zijn schrijftafel ge vonden was. Wekenlang had ze geleefd in een crisis, het mocht een wonder heten, dat ze daarvan geen ernstiger gevolgen had ondervonden. Maar haar veerkracht was verdwenen, haar levenslust geknakt en li chamelijk was ze een wrak. Geestelijk trou wens ook min of meer, dacht Anneke. Want hoe kon een normaal mens zo'n planten- bestaan leiden? Mevrouw Treebergh daalde langzaam de trap af. Anneke nam haar keurend op. Zie je wel, als moeder gekleed was en vooral nu, in die japon die haar zo goed stond, zag ze er toch helemaal niet uit als een oude vrouw, als een chronische patiënte! „U ziet er leuk uit," zei ze voldaan. „Blij, dat u weer es gezellig beneden zit." „Ach ja, kind, ik heb barstende hoofd pijn, maar ik heb maar een pilletje ge nomen." „Misschien trekt het dan wel weg," troostte Anneke. „Gaat u nou maar heerlijk zitten in deze stoel, in het zonnetje." „O nee, niet in de zon, daar kan ik niet tegen." „De zon is juist goed voor u." „Voor gezonde mensen, niet voor mij." Buiten klonk een claxon* Anneke haastte zich naar het raam. De grijze wagen, de zon schitterde op het chroom, stond voor het hek. Ze zag de blonde kuif van Barend Huyzer. „Daar is ie al," zei ze ademloos. „Zo, hij is nogal wat van plan. Nu, ik ben benieuwd om die vlam van jou es te zien." „Vlam van me," herhaalde Anneke sma lend, maar ze haastte zich naar de deur. „Dag, juffrouw Treebergh! Wat ziet u er nou leuk uit! De zomer in levende lijve!" „O, meneer Huyzer, heeft u bloemen mee gebracht? Wat mooie!" „Ja, het is misschien een beetje ouder wets, maar bloemen voor de gastvrouw meenemen vind ik nog altijd leuk." „De gastvrouw vast ook." „En u?" „Ik ook, natuurlijk. Moeder is voor u uit haar bed gekomen." „Dat is aardig, is ze wat beter?" „Och, misschien knapt ze er wat van op." „We zullen er ons best voor doen," zei hij opgewekt. „Mams, dit is meneer Huyzer." Mevrouw Treebergh zag op. Een lange man, niet zo heel erg jong meer, wel aardig. Beetje gewoon type, vond ze. Echt een za- kefiman. Tine Treebergh prefereerde intel- lektuelen. Als ze nog eens dacht aan een mogelijk huwelijk van haar dochter, vond ze de huwelijkskandidaat in de klasse van dokters, leraren, predikanten, enzovoorts. Een vertegenwoordiger in bakkerij-artikelen was bepaald een treedje lager. Als die vrouw eens wat vrolijker keek, dacht Barend Huyzer, was ze waarschijnlijk een charmante dame. Nu kreeg hij een kil gevoel. De begroeting was hoofs, maar niet hartelijk. Anneke was gelukkig anders, die had daar stralend en vrolijk in de deur gestaan. „Kijks es wat een mooie bloemen meneer Huyzer heeft meegebracht?" zei Anneke. „Weet je wat, ik zet ze meteen in een vaas. Hier op het dressoir zullen ze mooi uitkomen. Hoe vindt u ze, moeder?" „Ik vind ze heel mooi," zei mevrouw Treebergh. „En ik dank u wel, meneer Huy zer. Aardig van u." Anneke haastte zich naar de keuken om de bloemen in een vaas te schikken en meteen theewater op te zetten. Barend Huyzer moest het maar zo lang met moeder zien te rooien, konden ze meteen kennis maken. „U bent in de handel, hoor ik van mijn dochter?" vroeg mevrouw Treebergh. „Ja, mevrouw, ik ben vertegenwoordiger. Van Grobam N.V., groothandel in bakkerij artikelen." „En moet u nu alsmaar bij bakkers op bezoek?" „Grotendeels wel." „Gaat u dat nooit vervelen?" „Het zijn allemaal mensen, mevrouw. En dagelijks kontakt met mensen is nooit ver velend." Ziezo, dat was een punt gescoord. Wan neer deze dame wat meer kontakt met mensen had, zou ze niet zo verveeld zitten kijken. Sjonge, wat had hij een trek in een sigaret. Als Anneke nu maar gauw terug kwam. Deze conversatie was bepaald niet levendig te noemen. Ze scheen zijn gedachten te raden. „Het spijt me, dat ik u geen sigaar of sigaret kan aanbieden. Maar ik kan absoluut niet tegen tabaksrook. Ik ben tenminste blij, dat Anneke niet rookt, zoals zo veel meis jes tegenwoordig." Anneke, die niet rookte, kwam juist de kamer binnen. De bloemen voor zich uit dragend. „Zijn ze niet prachtig?" riep ze. „Kijk eens mams, hoe ze hier staan?" „Had je niet beter die blauwe vaas kun nen nemen?" „Och ja, maar hier staan ze prima in. Vindt u niet, meneer Huyzer?" „Ik vind deze vaas ook heel mooi," zei hij voorzichtig. „De thee staat te trekken," deelde An neke mee en kwam er even bij' zitten. „U zult wel uitgedroogd zijn." „Ik houd het nog wel even uit. Haast u maar niet." „Je moet thee nooit lang laten trekken," meende Anneke's moeder. Hè ja, dacht Barend. En laten we nu gezellig met mekaar gaan mekkeren over hoe lang je thee moet laten trekken. Hij trapte er niet in. Het was voor hem geen moeite een conversatie gaande te houden. Het was zijn vak, maar met deze langou- reuse dame was het wel een opgaaf. En Anneke was nerveus, gespannen, dat was duidelijk te merken. Ze deed heel opgewekt, maar het leek of ze voortdurend in angst verkeerde, dat er iets mis zou gaan. De thee bracht uitkomst. „Het is gelukkig mooi weer gebleven." zei mevrouw Treebergh. Haar kopje behoed zaam neerzettend. „Het is heerlijk buiten," zei Barend Huy zer. „Ik had eigenlijk willen vragen, voelt u er niets voor om samen een eindje te gaan rijden? De omgeving is hier zo mooi." Anneke schoof onrustig in haar stoel. Samen, hij, moeder en zij. Ze begreep wel waarom hij het zei. Natuurlijk ging hij liever met haar alleen. Ze vond het aardig van hem, dat hij moeder ook uitnodigde. En onzelfzuchtig verheugde ze zich. Het zou heerlijk voor moeder zijn eens buiten te komen, eens te genieten van de natuur. Misschien haalde het haar op uit haar lethargie. „Ik vind het erg aardig aangeboden,", zei mevrouw Treebergh vermoeid. „Maar ik kan niet. U moet begrijpen, meneer Huyzer, ik ben patient. Ik lig veel meer op bed, dan dat ik in een stoel zit. Het is al een hele corvee voor me om naar beneden te komen. (Wordt vervolgd) UITSLAG BALLONNENWEDSTRIJD "APOLLO" Tijdens, de opening van het clubgebouw „De Uitkomst" van de muziekvereniging „Apollo" op 8 augustus 1981, werd voor de jeugd een ballonnenwedstrijd georgani seerd. Hiervoor werden twee prijzen be schikbaar gesteld, te weten een fototoestel en een transistor-radio. De sluitingsdatum was 1 oktober. De uitslag is als volgt: 1. Marjan Stokman, haar ballon kwam neer in Rijnsaterwoude 2. Jasper Lokerse Leiden 3. Patrick van Boven Leidschendam 4. Marjanne Wattel Nootdorp 5. Jan-Willem Koster Zoetermeer 6. Arno de Neef Berkel en Rodenrijs 7. Brandweer Wissenkerke Schiedam 8. Jaqueline Cabooter Hellevoetsluis 9. Annemarie v. d. Maas Nièuwerkerk KADE 23 - VEERE - TEL. 01181-5 55 VOOR BEMIDDELING AAN- EN VERKOOP HYPOTHEKEN TAXATIE VAN AL UW ONROEREND GOED Vertegenwoordiger voor Noord-Beveland: dhr. Wattel, Tel. 01186- 1578. DAG VAN HET BROOD DONDERDAG 8 OKTOBER Ons dagelijks brood, geniet er van. Dat is het thema die dit jaar de dag van het brood promoten. Dit jaar is de dag van het brood op donderdag 8 oktober. Een feestdag, een nationale brood-campagne volgens de Stichting Voorlichting Brood, die deze campagne begeleid en ondersteund. Deze campagne beoogt hoe belangrijk brood is in het dagelijkse voedselpakket. „Geniet er meer van" is de slogan van dit jaar en betekent meer dan alleen een broodje kopen bij de bakker en consu meren. De bakkers vinden, geniet er in derdaad meer van, want u moet toegeven: Brood verveelt nooit. Wie wil kan een maand lang elke dag anders brood eten. Er zijn broodsoorten te over. Er is met brood van alles te doen. Er is van brood te genieten, ook voor lekkerbekken! Gewoon een lekkere bruine boterham met wat boter, heerlijk. Ja meneer, u moet het eens proberen in plaats van het brood alleen maar te gebruiken om dikke plakken beleg te verorberen. U moet toegeven: zo'n heerlijke boterham, daar geniet je inder daad van. Van iets genieten? De Nederlander vindt dat meestal een beetje gênant. Ge nieten hoort niet, maar genieten van brood kun je zonder schuldgevoel. Mevrouw, weet u wel, dat je van brood niet dik wordt. Geniet er dan van! Met al deze leuzen en slogans willen de Noord-Bevelandse bakkers iets van deze dag maken. Noord-Bevelandse bakkers slaan de handen in elkaar, om samen de brood-promotie een flinke duw te geven. Met deze promotie wordt op die dag hoofdzakelijk de jeugd benaderd, aldus de gezamenlijke bakkers Geijs, Brocatus, Bouw man, Basting en v. d. Berge. De scholen op Noord-Beveland zullen allen op deze dag worden bezocht door de bakkers. In origineel bakkerstenue zullen zij aan de schooljeugd broodjes uitreiken. De scholen die worden bezocht, haken hier enthousiast op in, door hier een thema dag BROOD van te maken. Met versierde auto's zullen de scholen worden bezocht. Tevens zal dan voorlichtingsmateriaal voor de scholen worden meegenomen. Tekst: Kees van Boven. Kruiswoordpuzzel no. 746 Horizontaal: 1. denksport - 7. wapenstil stand - 13. godin - 14. koosnaampje - 15. voor - 18. vogel - 20. aanw. vnw. - 22. oude boomtronk - 25. spil - 27. hoofdsier raad - 29. rondhout - 30. kern - 32. voeg woord - 33. per expresse (afk.) - 34. klopje 35. cilinder - 37. ton - 39. nieuw (in samen stellingen) - 41. voegwoord - 42. schilders plankje - 43. zangnoot - 45. afsluiting - 47. pret - 48. stoot - 50. bijwoord - 52. en an deren (afk.) - 54. onder anderen (afk.) - 55. voordeel - 57. of dergelijke (afk.) - 58. raaklijn - 61. dierengeluid - 62. vr. munt 63. hennepbraak - 65. kluit - 66. uitroep 68. nimmer - 70. peilstift - 72. vonnis 73. dapper. Verticaal: 2. consulaire dienst (afk.) - 3. sprongetje - 4. karakter - 5. kluwen - 6. .en andere (afk.) - 8. verlaagde toon - 9. generen - 10. godheid - 11. vierhandig zoogdier - 12. deel v. d. Bijbel (afk.) 16. bijb. naam - 17. in orde - 19. kleding stuk - 21. lust - 23. bedrog - 24. lang zaam - 26. zangnoot - 28. tweespraak - 29. het romeinse rijk (Lat. afk.). - 31. deel v. e. trap - 34. woede - 36. windrichting (afk.) - 37. smak - 38. ogenblik - 40. voet balvereniging - 44. vogel" - 46. verzoek schrift - 48. geestelijke - 49. schrede - 51. jongensnaam - 53. bloeiwijze - 54. Eng. telwoord - 56. bolgewas - 59. snavel - 60. bar - 62. metaal - 64. vogel - 65. onvrucht baar - 67. meisjesnaam - 68. windrichting (afk.) - 69. voorzetsel - 70. dus (Eng.) - 71. edelachtbare (afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no 745 Horizontaal: 1. portret - 6. tsarina - 11. ik - 12. ameland - 14. na - 15. Adam 17. - eine - 20. koper - 22. treem - 23. iets 25. renet - 27. Lima - 29. Stein - 31. urn 32. tiran - 33. ta - 34. soes - 36. tres 38. rg - 39. lb - 40. gr - 41. om - 42. ei 43. ma - 44. baar - 46. riem - 48. ml - 50. egaal - 52. ore - 54. tobbe - 56 test - 57. deken - 59. Taag - 60. loper - 62. tenor 64. anijs - 66. merk - 67. o.a. - 69. psalter 72. dd - 73. reistas - 74. snoepje. Verticaal: 1. pianist - 2. ok - 3. raap - 4. emmer - 5. te - 6. ta - 7. snert - 8. adie 9. nn - 10. aanvang - 13. lp - 15. akte 16. dosis - 18. Nelis - 19. emir - 21. reus 22. tent - 24. etalage - 26. nr. 28. mariba 30. nogal - 32. temet - 35. era - 37. roi 43. meteoor - 44. baton - 45. roer - 46. reet - 47. motor - 49. legende - 51. asla 53. rk - 55. bark - 57. dessa - 58. nemen 61. pijpt - 63. Nero - 65. nl. - 68. ae - 70. as - 71. ts - 72. dj.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1981 | | pagina 1