KRONIEK VAN NOORD-BEVELAND Raadsvergadering Wissenkerke Welke bloembollen kiezen wij voor bloei in mei? Goud - Zilver Uurwerken - Briljanten Het is nu eenmaal zo op een dorp, beste vrienden, dat we veel over een ander weten. Soms weten we het nog beter dan de persoon in kwestie waar het om gaat. Het maakt zo een beetje het typische dorpsleven, zodat altijd flink wat leven in de brou werij blijft, zullen we maar denken. Meestal hebben we het over iemand, wanneer die persoon er niet bij is. Maar de bakker in het onderstaand verhaal ging recht op de man af. En kreeg ook zo „een recht op de man af" antwoord terug. De fiets, de krenten en de bakker. Di kwam Nelus wee anheree op z'n damusfiets d'n oprei nae benee. Ie ree noe op de fiets, want d'r was wat mee z'n auto of zö iets. Eél 't durp oa Nelus op de fiets zie rieë; ze zei-je tehen mekoare: ei-je dat hezieë. Ie rie op een damusfiets, heen en weer. Da's zeker om te bezuunehen, riep een meneer. Mè Nelus liet ze mè'praete en d'n oare weke ei'tun z'n fiets wee tuus helaete. Toen um wee mee z'n auto op de koa-je kwam, stieng di de bakker in d'n dam. Ie docht: noe zu m'n 't beleve. En ie zei: wi is je fiets hebleve? Jae kiek, zei Nelus, wat dienk je wè, die most m'n vrouwe Di oa d'n bakker nie van vrom, dus ie vroeg direkt: wirom? Nelus zei: dat oa-je meschien nie hedocht, mè ze ei bi joe een krentebroad hekocht. Tuus dee ze van verbaezieng aest voorover stuuke, dirom most ze noe die fiets hebruuke. 't Is echt 'k et zelf hezieë; ze doe noe van d' éne krente nae d'n oaren rieë. Graag maakt uw Kroniekschrijver een vergelijking van een voorval met een spreekwoord, zoals jullie weten, beste' vrienden. Hier is het gezegde van kaatsen en de bal verwachten geheel van pas. De Peelandse variant hierop is: Wie mee de balie smijt, krieg mééstal rottugheid. CeeBee. KOLLEKTE De opbrengst van de kollekte voor de Nierstichting bedroeg te Kamperland de som van 1.618,65. SAMENKOMST OUD OPEN SCHOOLDEELNEMERS Alle oud-Open Schooldeelnemers wordt medegedeeld, dat de eerstvolgende samen komst van de SOOS (Samenkomsten Oud Open Schooldeelnemers) wordt gehouden op maandag 12 oktober a.s. Plaats van samen komst is het wijkgebouw „De Pit", Appel straat 2a te Goes. We beginnen om 8 uur, maar vanaf half acht bent u van harte welkom. De heer Wiersma uit Goes, provinciaal consulent natuur- en milieu-educatie in Zeeland, is onze gast. Hij komt met dia's en er zal volop gelegenheid zijn om vragen te stellen. Daarna gaan we proberen het programma voor het gehele seizoen samen te stellen aan de hand van de ideeën, die we op de Open Dag van jullie hebben gekregen. Om de kosten te dekken, vragen we een eigen bijdrage van ƒ2,50. Komen jullie? Namens werkgroepje SOOS: Jo de Neef, Wemeldinge. ODE AN VAN BOVEN. Vee ménsen die a't Noordbevelandertje nog leze, di wier dat krantje noe over 't ölheméén nie zö erg mi deu hepreze. D'ouwetjes die bewere da'ter vroeher vee méér nieuws in was te vinden en de jonghelui die zoue't wè leze, a't er sport in was te verslinden. A Merekusse zun abonnementen op wil voere, dan motten langs de Noord-Bevelandse sportvelden toere. Di bin ménsen die zèhe d'achterkant van 't krantje dat is pet, mè ja, di eit'ten drukker méésta zun eihe reclame neerhezet. Die mot zun eihe waer toch ök erhens anprieze en verkoape, eer a ze nae de Miro in Vlissinge toe loape. Ja, di stae natuurluk ök wè dienghen in die mien nie intresere; mè ja, un andere zö dat misschien juust wee wè behere. Je kan der toch in vinde wien of ter in die weke is hestorve en wien a'ter pas un zeune of un dochter ei verworve. Wat of de raed van Kertjeen of Wiskerke wee ei beslist en wat voo priezen de duven van Noord-Beveland wee hemist. Welke dokters der dienst op 't leste van de weke en welke domenie der zondag wee kom preke. En zö nog vee méér, te vee om op te noemen in dit stikje en aie nè oal die andere blaien kiekt, dan kost 't nog mè un prikje. O ja, un feuleton „Een vreemde eend" die kaie dur zèluv wè in leze, mè die is noe al éénehen tied wat nae den achterhrond verweze. Want wat is'ter noe a éénehen tied hebeurd, heacht publiek, C.B. die is verschene mee de Noord-Bevelandse Kroniek. Eél ut eiland stae noe tehenwoordig op zun kop, en dat krantje, di vliehe ze noe ós wilde duvels op. Ik weet nog hoed toen aie dat voo dééste kéét kon leze; ik docht: wat zou dat noe voo stadse hrapjas weze. Die mot zó nöödig de Peelanders wee us aele deu de slik. Nou, 'k mö je zèhe ik kreeg van die vent oardig hoed de nik. Want vroeher mieke ze je di voo uut, aie in de stad kwam en je praete plat. Mè ik docht dan: je freet ok mè pooters, a kom je uut de stad. Mè die vent die bleef mè schrieve, dat duurde un ééle poos. Ze spraek'er over op het koor en de bejaerdesoos. Wan d'ouwetjes sprak dit Zêëuws hewis en zeker wee hoed ón. Nou, oal die Zêêuwse stikjes dat stieng ons toch wè ön. Om zö te schrieven en in de Zêêuwse taele tuus te wezen, dan mö-je van hebóórte toch wè Neord-Bevelander weze. Op Kertjeen zoue ze zèhe dat doe'ter nie toe wi aie bin hebore, mè van die man, di zaie noch wè méér van ore. En noe ónééns noe is't dan hebeurd di op Wiskerke. J'eit in oal de kranten kunnen leze en je kant an oales mèreke. „Pecland an d'achterdeure" is verschene van z'un and en ök die van zun zeune. Nou, wat bin ze hröös di; je zó mè op Wiskerke weune. Mè in dat stikje over Kas, di eiten toch nog wat verhete, wan ie ei un stik of wat van die kleine wienkeltjes verhete. Ok mee tie naemen eiten wat zitte moddere en zeure. Mè ja, a je nie hoed bin inhelicht, dan kan je dat hebeure. Noe dat is dan ök oal wat ak an kretiek kan vinde; ik et mè houw hekocht en mee henot zitte verslinde. 't Is un boekje as Prediker Salomo heliek, van Kousemaekers and, mè mee un andere inhoud en van un andere trant. Nou, ik zou zö zèhe: ménsen köópt dat boekje noe mè vlug, dan kom Mèrekusse mee dat leste blad in 't krantje ök nie mi terug. Anders hae li op den duur oal zun verdienste in zitte en motten van de èremoeë zèluf nog zachers hespitte. En dat is noe juust nie de bedoeling wi voo dit boekje is heschreve. Ik dienke dat het is om de volle schoonheid van de Zêêuwse taele te beleve. Proficiat Van Boven, je bezurcht de ménsen vee henoehen en ök éél vee lol. 'k Zou 't ier bie wille laete, wan mun blaedje dat raekt vol. Gee Tee. Uittreksel uit de „Katse Babbels", september 1981. Een voltallige raad der gemeente Wis senkerke kwam op maandag 28 september j.l. in openbare vergadering bijeen. Zij stond onder voorzitterschap van burge meester P. Wisse. Naar aanleiding van de notulen van de vorige raad vroeg de heer Hamelink waar om de subsidie voor het Gehandicapten Adviesbureau Zeeland niet op de agenda vermeld stond. Dit was de vorige keer zo afgesproken. De mededeling van de voorzitter kwam er op neer, dat er een gesprek met dit bureau had plaatsgevonden. Men zou een nieuwe begroting opstellen, waarin de be roepskracht kwam te vervallen. En in de maand oktober zou men met een nieuw verzoek aan de raad komen. De ingekomen stukken waren voor de heer Blok aanleiding om de vertegen woordigers te wijzen op een brief van de gemeente Reimerswaal, waarin gesteld werd dat de regelingen tijdig hun voorstellen bekend maken. De heer Blok vroeg de vertegenwoordigers deze brief in hun be treffende regeling kenbaar te maken, het geen volgens de voorzitter ook de be doeling van het college was. Verder deelde de voorzitter mede, dat er voorbereidingen door de Woningstichting worden getroffen voor de bouw van een 10-tal woningen voor 1- en 2-pers huis houdens te Kamperland. De normale 10 woningwetwoningen zullen daar ook binnen kort worden gebouwd. De afrekening 1980 en de begroting 1982 van het bestuurlijk experiment specifiek welzijn werden onveranderd goedgekeurd. Een voorstel om de landtoeristenbelasting met 4% te verhogen, was voor de heer Noordhoek aanleiding om te vragen waar om men geen afgeronde bedragen kon hanteren, door het b.v. een jaar uit te stellen. De voorzitter had ook liever ronde bedragen gezien, maar men kwam dan weer met een te hoog percentage te zitten, ook als men dit volgend jaar invoerde. De heren Blok en Van der Maas wezen er nog op, dat zij zich niet uitspreken over de andere in dit voorstel staande verho gingen. Men zou daar bij de begrotings behandeling voor 1982 op terug komen. Een stukje grond, gelegen op de hoek Noordeindstraat/Ooststraat had nog geen grondprijs. Het college stelde voor dit op 50,— per m2 te stellen en het tekort wat er dan zou ontstaan te halen uit de saldireserve. Dit was voor de heer Hamelink aan leiding om een voorstel in te dienen, om dit stukje grond in erfpacht uit te geven. Men had zodoende dan verschillende mo gelijkheden van grondverwerving in de kern. De voorzitter ontraadde dit, omdat men dit systeem in de gemeente niet toepaste en er ook nadelen voor de koper aan vast zaten. Toch kon hij de heer Hamelink niet overtuigen en deze stemde dan ook als enige tegen dit voorstel. Er kwam een aanvullende politieveror dening, die het plankzeilen in bepaalde, ge markeerde zwemgebieden verbood. Ook de gemeente kan plaatsen gaan aanwijzen waar de plankzeilsport verboden wordt. Hierna kwamen een negen-tal subsidie verzoeken in behandeling, welke wij hier onder in volgorde de revue laten passeren. De Stichting Telefonische Hulpdienst Zeeland vroeg voor 1981 een bijdrage van 0,08 per inwoner. Daar kon iedereen mee instemmen. Ten behoeve van het godsdienstonderwijs op de openbare lagere school vroeg de kerkvoogdij van de Hervormde Gemeente een verhoging van de bijdrage van 500, naar 800,Er had sinds 1975 geen verhoging plaatsgevonden. De heer Blok was tegen deze te dras tische verhoging; Het is niet de schuld van de gemeente, dat men niet om een verhoging gevraagd heeft sinds 1975. Hij stelde zich voor een verhoging van 5% per jaar, met terugwerkende kracht vanaf 1975, zodat een verhoging van 30% hem redelijk overkwam. De voorzitter vond de verhoging toch niet te drastisch en constateerde dat het voorstel werd aangenomen met de stemmen van de drie PvdA-leden tegen. De landelijke rijvereniging en ponyclub Noord-Beveland vroeg een bijdrage in het begrotingstekort over 1981. Het college stelde aan de hand van een verdeelsleutel (leden uit de gemeente Wissenkerke) vast, dat een bedrag van 525,— redelijk was. Ook dit werd aangenomen, met de stem men van de drie PvdA-leden tegen, omdat zij vonden, dat men geen begrotingste korten moest gaan dekken. De Interkerkelijke Jeugdraad Kamperland vroeg een bijdrage in het geraamde tekort over 1981 van f 2.849,32. Er werd voor gesteld om een bedrag van 2.000,— als subsidie te geven. Ook hier sprak de heer Blok van een te ruime begroting opmaken. Een vast be drag van 1.175,— leek hem juist. Dan weet de gemeente waar men aan toe is en ook de interkerkelijke jeugdraad weet waar men zich aan moet houden. Hij kreeg hierbij de steun van de heer Van der Maas. Toch waren die vier stemmen te weinig om iets aan het voorstel -te veranderen. De Interkerkelijke Recreatiecommissie Kamperland-Wissenkerke vroeg een aanvul lende subsidie van 752,73 over 1980 en een bijdrage voor aktiviteiten in 1981 ten bedrage van ƒ2.750,—. De heer Blok stelde tegen het toekennen van welke bijdrage dan ook te zijn. Hij vond dit niets omdaar overheidsgeld aan te geven. Als men dit wil doen, betalen de deelnemers dit zelf maar, of degene die dit organiseren. Ook de heer Van der Maas was tegen het toekennen van zo'n hoge subsidie. De heer Sandee noemde nog enkele positieve dingen op over de recreatie commissie. Maar volgens de heer Blok stonden daar ook weer negatieve tegenover, zodat dit hem niet overtuigde. Toch kreeg het voorstel van de andere leden genoeg steun om die bijdrage te geven. De Stichting Christelijke Drugs Bestrijding uit Balkbrug behoefde niet op steun voor subsidie te rekenen, vond men unaniem. De Nederlandse Vereniging Bescherming Voetgangers kreeg een bijdrage van 0,01 per inwoner. De Nederlandse skivereniging, kring Zee land kreeg geen bijdrage voor het organi seren van skigymnastiek. En ook de Stichting Verkeersbrigadiers hoefde niet op de gevraagde 50,— te rekenen. En alzo kwam een einde aan de subsidieperikelen van deze avond. Het gemeentebestuur van Goes had ge vraagd om deelneming in de garantie van de Stichting „Streekziekenhuis De Beve- landen". Waarbij de heer Hamelink vroeg hoe het dan zit met de vertegenwoordiging in dat bestuur. Volgens de voorzitter rou leerde deze zetel tussen de gemeenten Wis senkerke en Kortgene, daarbij was Kort- gene op dit moment aan de beurt. Men stelde voor om een nieuwe gemeen schappelijke De Zeeuwse Muziekschool op te zetten, inplaats van de nu bestaande Stichting. De voorzitter sprak over een goede belangstelling vanuit de gemeente Wissenkerke, met een leerlingenaantal van 41 op dit moment. Voor de heer Sandee waren de bedragen nog niet helemaal duidelijk. In 1978 be taalden we maar 8.000,— en nu was er een bedrag van 21.419,genoemd. Men ging toch uit van die 630 leseenheden en niet hoger? Terwijl (je heer Blok het aantal bestuurders per gemeente wat on duidelijk vond geformuleerd. Volgens de voorzitter was er vorig jaar een forse verhoging geweest, dit vanwege een grote toename van het aantal lessen. Men hield op dit moment vast aan die 630 leseenheden en dit aantal is bevroren. De raad beslist of dit hoger mag worden. Alle gemeenten hebben maar één vertegen woordiger, alleen heeft die meer stemmen naarmate die gemeente meer bijdraagt. Toch is de Muziekschool een instelling, die de bedragen niet probeert te verhogen. En deze geruststelling droeg er toe bij, dat de regeling door een ieder werd aanvaard. De heren Van der Maas en Noordhoek hadden de rekening 1979 gecontroleerd en in orde bevonden. Zij werd dus ook voor lopig vastgesteld volgens het ontwerp. Enkele begrotingswijzigingen passeerden onveranderd de raad. De heer Sandee begon als eerste aan de rondvraag. Hij vroeg wat het standbeeld op de Veerse Gatdam voorstelde en dat dit beter op een verhoging geplaatst had kunnen worden. De voorzitter begon uit te leggen hoe dit standbeeld daar kwam. De gemeente Middelburg had dit aangeboden gekregen via de contraprestatie-regeling. Deze ge meente had dit weer aan Rijkswaterstaat geschonken. En die had het met toestem ming geplaatst op grondgebied van de gemeente Wissenkerke. Onder het nodige gelach werd nog gediscussieerd over wat het nu precies voorstelde en wie het mooi vond. Toch betreurde de heer Hamelink deze minder positieve uitlatingen en stelde dit een mooi standbeeld te vinden. De voor zitter beaamde dit en sloot daarmee deze discussie. De heer Hamelink vroeg tenslotte nog naar de besprekingen over de verkeers situatie in de Julianastraat en de stand punten daarover. De voorzitter zegde toe deze te zullen mededelen in een later sta dium. De gebruikelijke sluiting werd omstreeks 9 uur verricht door burgemeester P. Wisse. Allium. De vroegstbloeiende allium of „sierui" verschijnt in mei. A.aflatunense uit Centraal Azië bloeit met dichte bolvormige bloemschermen van stervormige lila-purperen bloempjes en lange smalle bladeren op 60—90 cm lange stelen, lang. A.karataviense uit Turkestan is uniek door haar zeegroene, purper gevlekte, zeer brede bladeren die reeds vroeg in het voor jaar verschijnen. Terwijl het grote lila purperen bïoemscherm in mei op stijve stengels van hoogstens 20 cm prijkt. Met haar fraaie bol van 30 cm middellijn is dit een ideale soort voor bloembak op balkon of terras. Deze soorten staan ook prachtig wan neer men ze laat verwilderen, onder groe pen heesters en in de border. Ook als snij bloem blijven zij lang goed. De bollen zijn van verschillende grootte, de plantdiepte bedraagt slechts tweemaal liun eigen hoogte. Ze worden in de herfst geplant. Geef ze de ruimte, want ze vermeerderen zich snel. De bollen houden het meest van grond met veel zand en ze zullen het zowel in de volle zon als half-schaduw goed doen. Onderaan de volgroeide bollen zullen zich kleine bolletjes vormen. Zo zullen zij zich op natuurlijke wijze vermeerderen en daarom kunnen de pollen een aantal jaren lang blijven staan. Leucojum. Een charmante bloem voor borders, ver wildering en als snijbloem is L.aestivum het „zomer-klokje" met een bïoemscherm van 4—8 knikkende witte klokjes, helder groen gestipt op wel 45 cm lange stelen, in mei en juni. Plant de bollen in de herfst, onmiddellijk na ontvangst, 7,5—10 cm diep en in groep jes op onderlinge afstand van 5—10 cm in koele, vochtige, en- humusachtige grond op een zonnige of licht-beschaduwde plaats. De bollen zijn winterhard en kunnen 34 jaar blijven staan voor ze opgenomen moe ten worden, gedeeld en verplant. Muscari. Ongetwijfeld is de meest opmerkelijke van dit gewas de M.plumosum. Dit soort wordt in beperkte niate aangeboden. Haar bloemen verschijnen als een veerachtige massa slanke gedraaide amathyst-paarse draden, die een bloemhoofd voortbrengen dat wel driemaal zo groot kan worden als alle andere soorten. Ze wordt dan ook zeer terecht „de veer-hyacint" genoemd. Zij bloeit prachtig op 40 cm lange stelen in mei, blijft in de tuin lang mooi en is werkelijk spectaculair in bloemschikkingen. Terwijl de andere muscari's ongeveer 7 cm diep met gelijke afstand geplant worden, moet dit soort met een onderlinge afstand van 10—15 cm worden geplant, vanwege de grote bloemen. Een ander bijzonder soort is de M.tuber- genianum. De kleur van de topbloemen is lichtblauw, van de onderste bloemen don kerblauw. Soms bloeit zij reeds in april op 20 cm hoge stelen, maar zij is op haar mooist in mei en past zich snel aan iedere standplaats in de tuin aan. "Is ook geschikt voor verwildering. Daar zij zich snel ver meerderd, is het goed ze na 3—4 jaren uit te dunnen. Scilla. Deze soort kunt u niet beter tot haar recht laten komen dan door ze te laten verwilderen in het gras of tussen heesters of onder bomen en u zult spoedig ontdek ken, dat ze ook als snijbloemen heel ge schikt zijn. S.campanulata (hispanica) draagt op ie- derg 30—45 cm lange stengel 12—14 klokjesachtige bloemen in blauw, rose of wit terwijl de smalle bladeren op zichzelf een pracht zijn. Plant de bollen ongeveer 5—7,5 cm diep in groepjes en in humus achtige grond in de zon of in half-schaduw, in de herfst wanneer u dat het beste uit komt. Zij vermeerderen zich snel door kleine bolletjes of uitzaaien en het is raadzaam ze iedere 4—5 jaar uit te dunnen. TIPS Over het algemeen wordt er teveel vloei bare afwasmiddelen in het water gedaan. Verdeel de substantie in twee flessen en vul ze bij met water. Deze vermenging is precies voldoende voor een mooi sop. Te vens milieuvriendelijker. Wringt u lusjesweefsel met de hand, dan kan dit het beste diagonaal gebeuren, om dat badstof in die richting het sterkst is. U pakt een punt uit de teil of emmer en één er schuin tegenover, vouw de doek eventueel dubbel en wringt 'm zo uit. Draag een kostuum nooit langer dan 2 3 dagen achtereen. Ook kledingstukken heb ben rust nodig. Appliqueren met restjes stof lukt nog beter, als u vóór het uitknippen, de getekende lijnen heel dunnetjes natrekt met een kwastje nagellak of tubelijm. Door de harde substantie knippen en rafelen is er niet meer bij. Draai, wanneer u vlees door de vleesmolen gedraaid hebt, even een stukje brood door deze molen. Het verwijdert de achterge bleven vleesresten en de broodstukjes kun nen gemakkelijk verwijderd worden. Kralen halskettingen kunt u reinigen met een lauw sopje van een synthetisch was middel. Naspoelen met lauw water waarin een beetje azijn. Modderspatten in uw kleding die bij het uitborstelen niet geheel verdwenen zijn, be handelen met een borsteltje, dat u in water met azijn doopt en daarna goed uitslaan. Aardbeienplanten, die geen vruchten geven, zijn erfelijk belast en moeten verwijderd worden. Goes St. Adriaanstroat 11, Telefoon 16924.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1981 | | pagina 2