NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD ei U houdt nu het meest gelezen blad op üoord-Beveland in handen Rodelko bv Alles draait om moeder Zeeland Magazine? No. 3984 Donderdag 1 oktober 1981 85e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs 24,— per jaar. Franko per post ƒ40,— per jaar. Advertenties 35 ct. per mm., excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON door Tom Lodewijk „Wat je ernstig noemt. Als iemand al een jaar patient is, kun je dat ernstig noemen. Maar als je de ziekte wilt vaststellen, een diagnose stellen, dan zit je omhoog. Sinds haar man is. overleden, sukkelt ze." „Zenuwen?" „Misschien. Klap gehad en er niet meer bovenop gekomen, ik kom er nogal eens. Geef ze wat kalmerende drankjes, hoofdpijn poeders. Niet al te sterk, anders kan ze straks niet meer slapen zonder een poe dertje. Eigenlijk zou je kunnen zeggen: geen levenswil, geen levenslust." „Hoe oud is dat mens?" „Mevrouw Treebergh," corrigeerde de correcte dokter Broes, „is even in de vijftig" „Goeie genade," barstte Bert los, „dat is toch nog geen leeftijd om er mee op te houden?" Zijn tante lachte. „Je drukt je wel oor spronkelijk uit!" „Nou ja," zei Bert. „Ik ken ouwe dames van zeventig, die nog barsten van de le venslust." „En je tante mag dan nog geen zeventig zijn," merkte de dokter op, „maar die heeft ook nog helemaal geen zin om er mee op te houden, zoals jij dat noemt." „Ik begrijp het wel een beetje," zei me vrouw Broes. „Een vrouw alleen heeft het in onze mannenmaatschappij maar moeilijk. Als ze al bezoek krijgt, zijn het meestal vrouwen. De enige man is de dokter." „Ligt dat niet het meest aan de vrouwen," informeerde Bert scherp. „Dat weet ik niet. Niet direkt, misschien wel indirekt. Het is een feit, ik heb het al zo vaak gemerkt, wanneer een vrouw we duwe is geworden, dan raakt ze haar vrien den kwijt. De mannen durven blijkbaar niet alleen te komen of ze hebben er geen zin in. Met hun vrouwen komen ze ook steeds minder. Je raakt langzamerhand geïsoleerd. En getrouwde vrouwen kunnen soms on barmhartig zijn tegen minder gelukkige lotgenoten. Ze zeggen wel, dat het de mannen zijn die het altijd hebben over ouwe vrijsters, maar ik denk dat de vroq- wen nog veel liefdelozer zijn." Bert knikte. „En ja," vervolgde zijn tante, „dan is het misschien te begrijpen, dat zo'n vrouw zich begraaft in haar kwaaltjes en haar onlust gevoelens. Ze heeft gelukkig Anneke nog thuis. Dat is een schat voor haar moeder." „Dus die speelt zo'n beetje verpleegster?" „Ja, ze werkt natuurlijk. Ze is op de bank hier, maar verder sjouwt ze meest achter haar moeder aan. Dat kind heeft niet zo bar veel. Je ziet haar maar zelden. In de kerk en soms bij een of andere gelegenheid, maar ze heeft altijd haast. Ze moet altijd weer weg, naar moeder." „Ook een leven voor een... hoe oud is ze?" „Ik schat zo'n jaar of vijf-en-twintig." „Als ze niet opschiet, schiet ze over," zei de dokter. „Weer zo'n mannenuitdrukking, berispte zijn vrouw. „Wat valt er op te schieten? Dat kind doet haar plicht." „En als ze die straks niet meer hoeft te doen," zei Bert nadenkend, „dan zijn haar mooiste jaren voorbij." „Dan heb je toch altijd de voldoening, dat je je moeder hebt mogen helpen," meende de dokter. „Och wat," zei z'n vrouw kwaad, „jij ouwe romanticus. Je had romannetjes moe ten schrijven in de negentiende eeuw. An- neke's offer, of zoiets." „Als het nu eenmaal zo is," pleitte de Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts f 25,per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE dokter, „en je wordt er voor geplaatst, dat je moeder ziek is en jij de enige bent, die haar helpen kunt. Zit er dan in het ver vullen van die taak geen voldoening en geen beloning?" „Jaja", zei de doktersvrouw. „Je praat naar dat je verstand hebt, man. Suus is er toch ook uitgetrokken?" „Wie is Suus?" vroeg Bert. „Dat is Anneke's zuster. Die is kort ge leden getrouwd." „Ze kon er haar verloving toch niet om afmaken?" vroeg de dokter. „Nee en omdat Anneke toevallig nog niet verloofd was, kon die er voor opdraaien. Je moest Tine Treebergh wat harder aan pakken, Karei. Dat kind wordt de dupe." „Ik niet," zei Karei beducht. „Jij kent Tine Treebergh niet. Aanpakken is er niet bij. Het is net als met een gummibal, je maakt er makkelijk een deuk in. Je neemt je vinger er af en plop, hij springt weer terug. Ze zegt: jaja,dokter, u heeft gelijk. Ze zegt: ik moest het proberen. En als je een week later komt, is er niets veran derd." „Ik hoor het al," zei Bert, „huisarts zijn brengt zijn problemen mee. Ik vraag me af, oom, of ik uw aanbod wel zal aannemen." „Ja, dat zul jij je net afvragen," lachte zijn oom. „Je bent met je gatje in de boter gevallen, mijn jongen. Dat weet je net zo goed als ik." HOOFDSTUK III. „Ze konden bij een niet komen..." „Raiffeisenbank!" „Kan ik even juffrouw Treebergh spre ken?" „Daar spreekt u mee," zei Anneke hevig blozend, want ze had meteen de stem her kend. Het was nog nooit gebeurd, dat zij op de bank nog wel door een man werd opgebeld. Ze geneerde zich verschrik kelijk. „O, juffrouw Treebergh, hoe gaat het er mee?" Als hij dacht, dat zij de tijd had voor een gezellig babbeltje, dan had hij het mis. „Ik heb het erg druk," zei ze koeltjes. „O pardon! Ja, u zit natuurlijk op uw werk. Ik wou even opbellen om te vragen of u zaterdagmiddag thuis bent." „Dat denk ik wel, ja," zei Anneke kort. Ze zag hoe de anderen de oren spitsten. Kletsdorp. Wat deed hij haar op kantoor op te bellen? Maar ja, thuis hadden ze geen telefoon. „Is het goed dat ik zaterdagmiddag even langs rij?" „Wel ja," zei Anneke zo onverschillig mogelijk. „U bent niks hartelijk." „Dat kan nu ook erg moeilijk." Ze hoorde hem lachen aan het andere eind. „Ja, dat kan ik me begrijpen, u zit zeker niet alleen." Hè, hè, eindelijk had hij de situatie door. „Nu, dan zal ik maar gauw ophangen. Dag, juffrouw Treebergh, tot zaterdag dan." Opgelucht legde ze de hoorn op de haak. Ze had het gesprek zo neutraal mogelijk gehouden. De anderen mochten denken wat ze wilden, Speier de boekhouder en Miesje de typiste. De Klerk, de direkteur, was veel te discreet om zich er mee te bemoeien. Als juffrouw Treebergh hem iets te ver tellen had, zou ze dat zelf wel doen. Hij hield niet van privégesprekken tijdens kan toortijd. Maar ten eerste kon ze er niets aan doen en ten tweede was ze er het type niet voor. Ziezo, dacht Barend Huyzer, dat had hij goed afgeschoten. Het was wel wenselijk dat hij Anneke Treebergh deze week nog eens even zag en sprak voor hij een besluit nam. Het besluit dat zijn direkteur die morgen van hem had ggvraagd. „Kijk es, Huyzer, nou komt Groningen vrij en je weet, dat is één van onze beste rayons. Jij bent één van onze beste mensen. Ja, ik zit je niet te bepluimen. De cijfers wijzen het immers uit. Ik meen dat jij de eerste kans moet hebben om Tijsseling daar te gaan vervangen. Wat denk je er van?" Barend zou anders geen moment geaar zeld hebben. Groningen, dat betekende het hoofdvertegenwoordigerschap voor de drie noordelijke provincies. Een dikke rozijn in de pudding van de N.V. Grobam, groot handel in bakkerij-artikelen. Maar Gronin gen, dat betekende een heel eind uit de buurt van Terwoerd. En Terwoerd kon wel eens een belangrijk punt in zijn leven wor den. Kon want kon hij afgaan op één ontmoeting? „Je schijnt er nogal zwaar over te pieke ren," zei de direkteur een tikje wrevelig. Want hij had wel verwacht, dat de zaak een-twee-drie beklonken zou zijn. „Meneer," zei Barend, „ik dank u aller eerst voor het aanbod. Maar neemt u me niet kwalijk, dat ik wanneer het om heel belangrijke dingen gaat, het graag van alle kanten bekijk. Groningen is een heel belangrijk rayon, stelt heel andere eisen dan mijn tegenwoordige. Ik kan nu wel meteen toehappen, maar ik moet er terdege zeker van zijn dat ik het aankan. Dat u er later geen spijt van krijgt." „Kom, kom," zei de direkteur, „niet zo zwaartillend. Maar als je het zo bekijkt. Ik vind het best, dat je niet over één nacht ijs gaat. Denk er het weekend eens rustig over na. Er zit inderdaad nogal wat aan vast. Maar maandag wou ik het wel graag van je weten, want als jij het niet zou doen, wat ik me haast niet kan voorstellen, dan wil Dooyer graag." „O ja," lachte Barend, „ongetwijfeld. Dank u wel, meneer. Maandag weet u het." En daarom was het wel heel noodzake lijk, dat hij zaterdag Anneke Treebergh nog eens sprak. Het meisje had indruk op hem gemaakt. Hij was niet tot over zijn oren verliefd op haar. Hij was geen snotjongen meer en zij was toch ook minstens al drie- of vier-en-twintig. Maar zij was toch het eerste meisje, dat hem serieus had doen denken aan de toekomst, een huwelijk. Misschien zouden ze kans zien samen met de auto een eindje te gaan rijden. Ze kwam er ook niet zo vaak uit en dan kon hij haar wat nader leren kennen. Veron derstel dat ze ook iets voelde voor hem. En dan, ja, het was natuurlijk heel wat om Groningen te laten liggen en misschien hoefde dat niet eens, wanneer hij maar een beetje zekerheid kon krijgen. Groningen was de wereld niet uit en er waren week enden en vakanties. Maar hij wilde deze stap niet doen, voor hij met Anneke gepraat had. En veronder stel, dat ze iets voelde voor een nader kontakt. Dan kon hij haar ook vertellen van zijn vooruitzichten, die nu bij de zaak toch wel bijzonder gunstig lagen. Hij wist, dat men in Amsterdam speelde met de gedachte van een volledig bijkantoor voor het noorden en dan werd de hoofdverte genwoordiger daar direkteur. Maar hij had tegenover Anneke nog ner gens op gezinspeeld. Ten eerste was ze wel erg kort geweest aan de telefoon, maar hij begreep, dat kon niet anders. Dat kind zat daar op zo'n kantoor in het dorp en bij het minste of geringste wist heel het dorp er meer van dan zij zelf. En trouwens, zaterdag kan het water wel met bakken van de hemel gieten. En dan was autorijden door een mooie omgeving toch geen pretje. Nee, beter was het, dat als een verras sing te bewaren. Fluitend pakte hij zijn tas en zocht zijn auto op, om ze voor vandaag weer te gaan verdienen. „Pas maar op, meneer Huyzer," zei de portier, die hem al fluitend zag naderen. „Vogeltjes die zo vroeg zingen „Pas jij maar op," lachte Barend, „want ik ben niet voor de poes!" Anneke had er tegenop gezien het haar moeder te vertellen. Maar vrijdagsavonds zei ze toch: „Morgen krijgen we visite." „Visite?" vroeg Tine Treebergh verwon derd, een beetje opwakkend uit haar apathie „Meneer Huyzer heeft opgebeld. Hij wou zaterdagmiddag even langskomen als het mocht." „En wie is meneer Huyzer?" „Ach kom, die meneer die me een lift heeft gegeven." „O, die bakker." (Wordt vervolgd) KADE 23 - VEERE - TEL. 01181 - 5 55 VOOR BEMIDDELING AAN- EN VERKOOP 4 HYR0THEKEN TAXATIE VAN AL UW ONROEREND GOED Vertegenwoordiger voor Noord-Beveland: dhr. Wattel, Tel. 01186-1578. P.V. "DE BLAUWE DOFFER" K0RTGENE Uitslag tijdrit Koewacht Deelname 31 1 S. Branderhorst 2 W. C. Versluijs 3 K. Filius 4 M. de Fouw 5 P. J. Wilderom 6 L. de Fouw 7 J. van Belzen 8 W. M. Bouwense 9 J. M. Goulooze 10 A. A. van de Kreeke op 26 september. duiven. 13.53.33 43.214 58.18 40.190 47.26 42.704 14.20.45 38.725 13.47.26 42.889 35.54 38.469 37.06 42.156 55.24 42.306 38.43 38.749 14.07.48 43.045 KINDERPOSTZEGELSWOENSDAG 30 SEPT. NATIONALE BESTELDAG Woensdagmiddag starten honderdduizen den schoolkinderen met hun traditionele aktie „Door het kind voor het kind". Zij zetten alles op alles om in het hele land bestellingen voor kinderpostzegels en -kaarten op te nemen (die ze in november bezorgen). Binnen enkele dagen prijkt bij elke bel de bekende zegel ten teken van: „Wij hebben besteld!" Het Nederlands Comité voor Kinderpost zegels hoopt, dat de moeilijke tijden het publiek niet zullen weerhouden van een ruime bestelling. Want óók het jeugd- welzijnswerk en de jeugdgezondheidszorg verkeren in benarde omstandigheden. De Nederlandse overheid heeft „geen cent" ruimte meer voor nieuwe initiatieven. In de Derde Wereld is het kind dat bijzondere zorg nodig heeft, méér dan ooit de sluitpost op elke begroting. Woensdag 30 september: „Door het kind voor het kind". Zeeuwse kinderpostzegelaktie: DONDERDAG 1 OKTOBER! De kinderpostzegelaktie is voor alle Zeeuwse scholen één dag uitgesteld. Wegens de provinciale onderwijsdag van de Stich ting Schoolmuseum is een groot deel van de scholen verhinderd om woensdag 30 september te starten. Het Nederlands Co mité voor Kinderpostzegels wijkt daarom in Zeeland uit naar de eerste oktober, i Kruiswoordpuzzel no. 745 Horizontaal: 1. afbeelding - 6. ex-heerser van Rusland - 11. pers. voornaamwoord 12. deel van Nederland - 14. voorzetsel 15. eerste mens - 17. Duits lidwoord - 20. metaal - 22. deel van een molen - 23. onbep. voornaamwoord - 25. appel - 27. plaats in Zuid-Amerika - 29. plaats in Limburg - 31. vaas - 32. dwingeland - 33. zoals de akten getuigen (Lat. afk.) - 34. lekkernij - 36. boordsel - 38. rijksgrens (afk.) - 39. loco-burgemeester (afk.) - 40. gewicht (afk.) - 41. voorzetsel - 42. vogel- produkt - 43. familielid - 44. staaf goud 46. gordel - 48. inhoudsmaat (afk.) - 50. effen - 52. vreemde munt - 54. teil - 56. proef - 57. deel van het beddegoed - 59. rivier in Spanje - 60. valse sleutel - 62. zangstem - 64. plant - 66. teken - 67. onder anderen (afk.) - 69. muziekinstrument - 72. de dato (afk.) - 73. reisbenodigdheid - 74. lekkernij. Verticaal: 1. musicus - 2. in orde (afk.) 3. knolgewas - 4. draagvoet - 5. voorzetsel 6. zoals de akten getuigen (Lat. ^afk.) - 7. winterkost - 8. groet - 9. de onbekende (afk.) - 10. begin - 13. langspeelplaat (afk.) 15. deel van een toneelstuk - 16. hoeveel heid - 18. jongensnaam - 19. oosterse titel 21. geweldig groot mens - 22. luchtig ver blijf - 24. uitstalkast - 26. nummer (afk.) 28. muziekinstrument - 30. bijwoord - 32. nu en dan - 35. tijdperk - 37. koning (Fr.) 43. luchtsteen - 44. chocoladestaafje - 45. stuurinrichting - 46. smalle opening - 47. deel van een voertuig - 49. overlevering 51. deel van de kachel - 53. godsdienst (afk.) - 55. vaartuig - 57. inlandse gemeente 58. pakken - 61. vorm van pijpen - 63. wrede keizer - 65. namelijk (afk.) - 68. als eerder (afk.) - 70. spil - 71. toets alleen (afk.) - 72. dezes jaars (afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 744 Horizontaal: 1. vitrage - 6. matroos - 11. ene - 12. ade - 13. Eos - 14. tea - 16. reu 18. SER - 19. veem - 20. enig - 22. trio 24. Eede - 26. drost - 28. stoep - 29. giek 30. tante - 32. leut - 33. lui - 34. Siam 37. molen - 39. gort - 42. rotan - 43. roman 44. aval - 45. leis - 46. mens - 49. lila 51. imp - 54. eet - 55. eea - 56. boa - 58. eer - 59. urn - 60. fietser - 61. Amerika. Verticaal: 1. veertig - 2. Ino - 3. tes - 4. akte - 5. Edam - 6. mare - 7. trui - 8. OAS 9. ode - 10. serpent - 15. eerst - 17. engte 19. vork - 21. geel - 23. Ide - 25. Epe 27. talon - 28. stier - 31. nul - 34. statief 35. ara - 36. molm - 37. Marne - 38. notie 39. gala - 40. one - 41. Toscana - 47. eens 48. ster - 49. Lena - 50. lade - 52. mei 53. pre - 56. bui - 57. ork.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1981 | | pagina 1