NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD U houdt nu het meest gelezen blad op Noord-Beveland in handen Rodelko bv Alles draait om moeder Zeeland Magazine? Ho. 3083 Donderdag 24 september 1881 85e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs ƒ24,— per jaar. Franko per post ƒ40,— per jaar. Advertenties 35 ct. per mxru, exd. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON DHR. G. GEELHOED25 JAAR GEMEENTE-AMBTENAAR In het Dorpshuis „De Pompweie" te Kortgene werd op vrijdag 18 september aandacht besteed aan het feit, dat de heer G. Geelhoed 25 jaar als ambtenaar op de secretarie te Kortgene werkzaam is. In tegenwoordigheid van de familie van de jubilaris, het voltallige gemeentebestuur, het administratief personeel en een aantal raadsleden, wees burgemeester J. L. D. van der Linde op de wijze waarop de heer Geelhoed zijn taak vervult. U staat altijd klaar voor iedereen en bent altijd bereid om de burgers behulpzaam te zijn, ook buiten de kantooruren, aldus de burge meester. De gemeentesecretaris, dhr. M. Meesen, sprak namens het secretariepersoneel met waardering over de manier waarop de ju bilaris zijn taak opvat. U komt altijd op tijd op het gemeentehuis, doet op uitste kende wijze uw werk en kijkt niet geregeld naar de klok om te kunnen vertrekken. U brengt in praktijk dat de ambtenaar er is voor de burger en niet andersom. Ook ziet u er niet op om inlichtingen te verschaffen, die buiten uw afdeling val len, aldus dhr. Meesen. Deze vond wel, dat de verhouding bestuurambtenaar er de laatste jaren niet op verbeterd is. Hij wijt dit aan gebrek aan kontakt over en weer. Hij prees verder de opvatting van de jubilaris dat het bestuur verant woordelijk is en niet de ambtenaar. Ten slotte dankte hij voor de goede verhouding met de collega's en hoopte nog lang met hem te kunnen samenwerken. De heer L. Goulooze, hoofd van de openbare basisschool te Colijnsplaat dank te namens het onderwijzend personeel voor de spontane medewerking van dhr. Geelhoed Namens de gemeente overhandigde de burgemeester bloemen aan mevrouw Geel hoed. Tevens ontving ze bloemen van dhr. G. Noorthoek, namens het secretarieper soneel en van dhr. L. Goulooze. De heer Meesen overhandigde een fraaie briefope ner en een enveloppe met inhoud aan de jubilaris. In zijn dankwoord dankte dhr. Geelhoed in de eerste plaats zijn ouders die hem in de gelegenheid hebben gesteld om te studeren. Wat zijn werkzaamheden betref fen: Vroeger was je een manusje-van-alles, maar nu is alles per afdeling geregeld. Ook op financieel gebied is er veel ten goede veranderd. Alles gaat veel gemak kelijker dan bij het begin van zijn loopbaan als ambtenaar. Als chef van de afdeling bevolking is het ook plezierig om samen te werken met twee jonge vrouwen. Tenslotte dankte hij voor de cadeau's en voor de wijze waarop aandacht is besteed aan zijn jubileum. Hij had indertijd zeker geweten, dat hij nooit in zijn vaderstad zou willen studeren. In zijn tijd was Utrecht in zijn ogen geen belangrijke universiteitsstad en als student miste je het fijne van het studentenleven als je dat in je vaderstad moest meemaken en bij vader en moeder thuis wonen. Want studeren was één, maar het studentenleven was ook iets heel aparts. Zo had hij de zware groentijd manmoedig doorstaan, en hoewel af en toe braaf meefuivend, toch met goed gevolg binnen de gestelde tijd examen gedaan. Aangezien bij de hoge achting voor de Leidse universiteit nu eenmaal behoorde een zekere geringschat ting van alle andere hogescholen in ons goede vaderland, had hij zelfs geleerd van zijn vaderstad te spreken als „dat plaatsje dat even voorbij Woerden lag." Toen dus Bert eveneens Leienaar werd, was er stof te over voor oom van zijn heldendaden aan de Leidse alma mater te vertellen, voor neef om oom te voorzien van de nieuwste nieuwtjes omtrent het studenten leven dat in vele opzichten zo anders ge worden was. Bert had gelukkig, zo constateerde dokter Broes, geen ambities voor specialist of chirurg. Hij voelde het meest voor het gans bijzondere ambt van huisdokter. Alleen was de oude dokter in de loop der jaren erg op zijn ervaring gaan vertrouwen, die hem trouwens zelden bedroog. En stond Bert wijd open voor de steeds nieuwe ont wikkelingen in de medische wetenschap. De oude en de nieuwe tijd maakten een praatje. En nu Bert dan met vlag en wimpel door zijn examen gekomen was en B. Hazelaar, arts, op zijn gloednieuwe visitekaartjes had mogen laten drukken, was er tussen oom en neef heel wat te verhapstukken. Hij was die morgen aangekomen, had gezellig met oom en tante koffie gedronken. En nadat de dokter zijn patiënten had bezocht en er feestelijk was gegeten, zaten de beide heren samen in de grote serrekamer, terwijl tante in haar tuin druk bezig was met de verzorging van haar geliefde rozenstruiken. En toen was dokter Broes tevoorschijn gekomen met zijn aanbod. Hij werd een dagje ouder. Hij kon het niet allemaal meer met zijn oude hoge fiets af. Autorijden leren was hem een te zware opgave. Hij wou ook wel eens van het leven genieten en eigenlijk wel hier vandaan. Hij had het oog op een aardige bungalow in Zwit serland. Het land, waarheen hij ieder jaar trok en dat hem immer boeide. En dan de praktijk „Nou had ik zo gedacht, jongen. Je bent nou arts en je bent nog niks. Je weet hoe het tegenwoordig met de dokters gesteld is. Of ze moeten zich in een praktijk inkopen en dat kost kapitalen, die jij niet hebt en je ouwelui ook niet, of ze moeten zich in een nieuwe stadswijk gaan vestigen en dat is vooral de eerste jaren armoe. Of je moet gaan werken bij een overheids instelling of een bedrijf. Maar dat wil je niet, want je voelt het meest voor de huis- dokterij. Als jij je nou es hier vestigde." Bert zat als door de bliksem getroffen. Het is waar. Hij had er wel eens aan ge dacht, maar niet durven doordenken. Oom Karei was nog fit genoeg, dacht hij, die zou het nog vele jaren volhouden. „Dat denk je misschien jongen, maar dat is niet zo. Ik heb vaak last van be nauwdheden en in die heerlijke lucht van Rent u reads geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Bet geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 25,per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE door Tom Lodewijk Zwitserland is dat veel minder. Waarom zal ik me zelf hier opsluiten? Financieel heb ik geen zorgen." „En hoe wilde u dat dan doen?" infor meerde Bert voorzichtig. Want oom zou hem, zo dacht hij, de praktijk niet cadeau doen. Dat zou onzakelijk zijn. „Nou, luister es. Jij komt hier in huis, dat wil zeggen, als ik er uit ben. Dat duurt nog wel eventjes. Je huurt dit huis met het recht van koop. Na een aantal jaren zul je wel zoveel verdiend hebben, dat je het met een hypotheek kunt kopen, die hypotheek kun je trouwens van mij wel krijgen. Ik laat er niets aan opknappen. Je trekt er zo maar in, wat je wilt veranderen moet je zelf maar doen." „Jaja," zei Bert nadenkend. Er kwam toch heel wat kijken, als je voor jezelf begon. „Nou ja, die neem jij gaandeweg over. Ik zou zo zeggen, je bent toch nog een vrije jongen, kom maar zo lang bij ons inwonen. Dan zetten we twee bordjes aan de deur. Staat gekleed. K. Broes, arts en B. Haze laar, arts. Dan gaat Terwoerd zich voelen, twee dokters. Het moest er toch van ko men. Voor er zich hier een nieuwe snoes haan vestigt, moet je er goed in zitten." „En als ik die praktijk van u zou over nemen, kan ik dïit dan geleidelijk afbe talen?" „Wie sprak er over betalen? Natuurlijk zou ik die praktijk aan ieder ander voor een behoorlijk bedrag overdoen. Maar met jou is dat een ander geval. Kijk es, beste jongen, kinderen heb ik niet. Het is het verdriet van mijn leven. In jou heb ik ei genlijk mijn toekomstverwachtingen verwer kelijkt gezien. Ik had graag een zoon willen hebben, die me opvolgde. Het is nog de vraag of, als ik een zoon gehad had, hij dokter zou willen worden. Misschien werd hij wel artiest." De dokter trok een vies gezicht, hij was niet op artiesten gesteld. „Nou ben jij mijn enige neef en jij wordt me op die manier een soort aangenomen zoon. Je hebt goed gestudeerd, je tijd niet verboemeld, een goed examen gedaan. Je lijkt mij een hele goeie huisdokter te wor den, aan wie ik de praktijk mettertijd gerust kan overgeven. Waarom moet ik jou nou nog een rib uit je lijf snijden door je te laten betalen? Ik heb het niet nodig, ik red me wel. En je tante heeft, zoals je weet, nog een eigen kapitaaltje. Tante zou me trouwens villen ais ik probeerde jou te villen." Bert lachte. Bij tante kon hij helemaal geen kwaad doen. „Ja, maar oom," zei hij, „u doet me eigenlijk een toekomst cadeau." „Niet cadeau, jongen. Je hebt er hard voor gewerkt. Je hebt er vele jaren voor 'moeten studeren. En je zult je toekomst nog moe ten maken. En er is een groot verschil tussen je als dokter vestigen en de ver trouwde arts van je patiënten zijn. Met vallen en opstaan zul je dat moeten be reiken, want je mist nog ervaring. Ik wil alleen niet dat jij nu je taak begint met een grote schuldenlast, waar je nog jaren onder gebukt gaat. Ik ben blij, dat ik dat tenminste voor je kan doen." „Dat... tenminste," herhaalde Bert. „Het is wel het allermeeste wat u voor me zoudt kunnen doen." „Je vergist je, jongen. Iemand de kans geven zich een positie te maken in de maat schappij, is niet het allerbelangrijkste. Dat kan ik met dat stomme geld doen. Maar misschien kan ik een beetje helpen tot je geluk. Een mens, die in zijn werk zijn roeping en voldoening vindt, is al voor negen-tiende gelukkig." „En die andere tien procent?" „Hangen af van de vrouw die je vindt." „Is dat maar tien procent?" „O nee. Dat procenten tellen leer je wel af. Maar een man die gelukkig is in zijn werk, zal als hij de juiste vrouw vindt, haar ook op die manier een gelukkig leven schenken. En dan zal hij op 't laatst niet meer weten hoe het zit. Of hij nu zo graag zijn werk doet omdat hij zo'n schat van een vrouw heeft, of dat hij zo'n schat van een vrouw heeft, dat hij graag zijn werk doet." „Dat is precies hetzelfde," lachte Bert. „Dat is het ook," zei oom Karei wijsgie rig. „Zo zie je, dat je het nooit met een schaartje kunt knippen. Tussen twee haak jes, heb je de ware Josefina nog steeds niet gevonden? Ik dacht indertijd, dat meisje Schaardenburg..." „Dat meisje Schaardenburg is inderdaad een kei. Als collega zou er geen betere zijn. Maar dat kind heeft dubbele hersens. Die wordt straks prof, let maar op. Het zou gewoon zonde zijn zo'n brein naar een huishouding neer te halen." „Ach jongen, als de-liefde spreekt!" „Oom, u bent romantisch. Miep Schaar denburg heeft andere idealen. Die wil de mensheid helpen." „Kan ze ook als doktersvrouw." „Nou ja, dan is dat hetzelfde of je met een dure racewagen melk gaat rondbrengen. En trouwens, al zijn Miep en ik beste vrien den, dat is het niet oom. Nee, Miep wordt nooit mevrouw Hazelaar, als ze al ooit mevrouw worden wil." „Nou, da's dan afgeschreven. Jammer, want ik vond het een knap kind." „Is ze, in beide opzichten. Ik ben wel met iets minder tevreden. Tante wist toch ook niets van het vak af?" „Helemaal niet voor ene cent, jongen. En toch is ze een prima doktersvrouw gewor den. Zo zie je maar weer." „Ik ben er nog helemaal van onderste boven," zuchtte Bert. „Ik ben opeens van alle zorgen af." „Je hebt nog niets eens gezegd of je wel wilt." „Wat dacht u?" „Je hier in Terwoerd begraven?" „Och, begraven, als je een auto hebt zit je in een half uur in de stad. En u zult es zien hoeveel forensen hier straks komen wonen. Het begint nu al. Ik maak me sterk dat er hier binnen een paar jaar een hele villawijk bij komt." „Daar vergis je je niet in. De gemeente heeft al plannen. We hebben hier een jonge burgemeester, die naar ze zeggen nog es burgemeester van Rotterdam hoopt te wor den. En die zet er vaart achter." „Dat komt mooi in mijn straatje. Ik mag dat wel." „Je bent er nog jong genoeg voor. Jij houdt het wel bij. Mij zou het net te veel worden. Maar laten we niet op een droogje blijven zitten. Daar is je tante al, zoals altijd op het juiste moment. Vrouw, die hele beste fles sherry, weet je wel, die moest je es even halen. Dan zullen we klinken op de toekomst van dokter Hazelaar, huisarts te Terwoerd!" Bert bleef natuurlijk logeren en 's avonds zaten ze weer onder de grote lamp en praatten over het vak. Dokter Broes lichtte Bert alvast zo'n beetje in over wat hem in Terwoerd aan patiënten te wachten stond. „D'r zijn er bij, die om ieder wissewasje de dokter laten komen. D'r zijn er bij die je pas roeoen als ze zowat op sterven lig gen. En dan heb je d'r natuurüjk ook die eerst allerlei kwakzalvers proberen en dan mag de dokter hét weer in orde brengen. Dat vind je natuurlijk nog het meest onder de oude bevolking. De echte boerenmensen, die je hier nog vindt, vooral op het Veld en in de Koekamp." „Zijn er nog ernstige gevallen?" „Ja, dat meisje van Wierings, dat iedere goeie dag in haar zonnetentje ligt. Ik zie dat kind niet meer beter worden. Maar het is een schat, altijd opgewekt. Ik rij er soms zuiver voor de aardigheid, even langs om 'een praatje te maken." „En schrijft u dat op voor een visite?" lachte Bert. „Ze is gelukkig in het fonds. Maar dat zou ik toch niet doen. Nee jong, ik hou er een heel eigenaardige rekenarij op na. Ik kijk m'n mensen aan." „Dat lijkt me ook de enig juiste manier," meende Bert. „Blij, dat je er zo over denkt. Maar je hebt natuurlijk van die mensen, waar je zo'n beetje vaste klant bent. Zoals de we duwe Treebergh van huize Clematis. Die ligt al een jaar." „Ernstig?" (Wordt vervolgd) Kruiswoordpuzzel no. 744 Horizontaal: 1. glasgordijn - 6. zeeman 11. een zekere - 12. groet - 13. godin - 14. thee (Engels) - 16. mannelijk dier - 18. Sociaal Economisch Raad (afk.) - 19. op slagplaats - 20. uniek - 22. drietal - 24. plaats in Zeeland - 26. baljuw - 28. trottoir 29. deel van een zeilschip - 30. familielid 32. pret - 33. vadsig - 34. deel van Azië 37. maalinrichting - 39. gepelde gerst - 42. Spaans riet - 43. verdicht verhaal - 44. wisselborgtocht - 45. riem voor jachthonden 46. individu - 49. kleur - 51. keizer (Lat. afk.) - 54. trek, eetlust - 55. een en ander (afk.) - 56. reptiel - 58. voordat - 59. vaas 60. wielrijder - 61. werelddeel. Horizontaal: 1. poeder - 7. schouw - 12. gade - 13. idee - 14. rp - 16. uiver - 17. di 18. patrijs - 19. etalon - 20. ep - 21. ri 22. raam - 24. prins - 26. stag - 28. bepaald 29. politie - 31. aera - 34. idool - 35. klok 38. rn - 39. oi - 40. Bilbao - 42. scherp 43. eg - 44. korst - 45. tp - 46. esse 48. Uden - 51. dokter - 52. tering. Verticaal: 1. telwoord - 2. dochter van Cadmus - 3. klef - 4. deel van een toneel stuk - 5. plaats in Noord-Holland - 6. bericht - 7. kledingstuk - S. Franse onder grondse strijdkrachten (afk.) - 9. lyrisch gedicht - 10. slang - 15. rangtelwoord - 17. nauwte - 19. eetgerei - 21. kleur - 23. plaats in Drente - 25. plaats in Gelderland 27. deel van een effekt - 28. mannelijk dier 31. telwoord - 34. driepoot - 35. vogel 36. verrot hout - 37. rivier in Frankrijk 38. begrip - 39. feestkleding - 40. Engels telwoord - 41. landstreek in Italië - 47. bijwoord - 48. hemellichaam - 49. meisjes naam - 50. bergruimte - 52. maand - 53. voorkeur - 56. kortstondige regenval - 57. zwaardwalvis. Verticaal: 1. purper - 2. eg - 3. daarom 4. Ed - 5. reus - 6. nevelig - 7. sire - 8. cd 9. helaas - 10. oe - 11. weinig - 15. papa 17. Dora - 23. amper - 24. palei - 25. stoel 27. titel - 30. notaris - 31. arbeid - 32. enig - 33. albast - 35. kohier - 36. oort 37. kippig - 41. oker - 42. stut - 46. ek 47. se - 49. de - 50. ni. KADE 23 - VEERE - TEL. 01181-555 VOOR BEMIDDELING AAN- EN VERKOOP HYPOTHEKEN TAXATIE VAN AL UW ONROEREND GOED Vertegenwoordiger voor Noord-Beveland: dhr. Wattel, Tel. 01186 -1578. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 743

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1981 | | pagina 1