10 JAAR Soos Sociaal beleid in nieuwe kabinetsperiode KRONIEK \?AN NOORQ-REVELANQ Welke bloembollen bloeien in het begin van het jaar? Kollekte Op zaterdag 5 september j.l. was het voor bestuur en leden van soos „Orisant" te Wissenkerke, de grote dag. Het tien jarig bestaan van deze jeugdvereniging werd aangepakt om een dag vol festiviteiten te organiseren voor jong en oud. Het klubgebouw had na al die jaren een flinke opknapbeurt gekregen, wat hoofd zakelijk door het bestuur zelf tot stand is gekomen. Die zaterdagmorgen werd het gebouw aan de Dorpsdijk officieel geopend door wethouder De Nooijer. Die ter gele genheid van dit feestelijk gebeuren, als volgt sprak: Mijnheer de voorzitter, dames en heren van het bestuur, dames en heren, jongelui. Het is mij een genoegen als vertegen woordiger van het gemeentebestuur, met een enkel woord deze feestdag, want dat is het toch voor u, te mogen openen. Er zijn van die dagen en momenten in het leven, die het waard zijn er aandacht aan te besteden. En er even bij stil te staan, even om te zien en ook weer vooruit te zien. En zo in uw geval in een zekere uitbundigheid acte de presence te geven. Voor het feit dat u nu 10 jaar lang de beschikking hebt over een eigen clubge bouw, de jeugdsoos „Orisant". Voor die tijd in onze gemeente toch iets nieuws. U liep wat voor op de ontwik keling die er gaande was. Uw vereniging bezig in eigentijds jeugdwerk, was moeilijk onder te brengen in kerkelijke bijgebouwen of een verenigingsgebouw. Het zij mij ver gund op enkele aspekten van dit alles even in te gaan. En ik doe dat in het besef beslist geen nieuwe dingen te zeggen of iets dat u nog niet weet. U weet: het gemeentebestuur van Wis senkerke en dat is dan zowel het college van b. en w. als de raad, staan zeer positief tegenover het verenigingswerk in zijn vele vormen in onze gemeente. Al jaren lang ziet dit bestuur daar een stuk welzijn in, dat de eigen bevolking ten goede komt. En dus wordt dit gesteund door medewer king en subsidie. Maar dit betekent niet, dat er klakkeloos geld gegeven wordt. Het criterium is wel: wat dragen de leden zelf bij en wat wordt er bijgedragen door zelf werkzaamheid. Zo ook uw vereniging. Met medewerking van de gemeente hebt u deze ruimte ge kregen. Eigenlijk een onbewoonbare wo ning en deze zelf gemaakt tot iets waar u zich thuis in voelt. De gemeente kan mede werking verlenen, geld beschikbaar stellen. Zij kan vertrouwen in u hebben en de rest moet u zelf doen. U moet zorgen, dat er leiding is voor uw werk, dat er leiding gegeven wordt en dat er een zodanige sfeer geschapen wordt, dat het zowel voor de oudere als voor de jongere jeugd, goed toeven is in de jeugdsoos „Orisant". En dat de jeugd hier op eigentijdse wijze zijn kontakten vindt. Dit alles vraagt zeker van het bestuur inzicht en inspanning. Maar, naar ik hoop, toch ook een grote mate van voldoening iets te kunnen bijdragen aan het welzijn van anderen. Terugziende op 10 jaar jeugdsoos-gebeu- ren, zult u ongetwijfeld wat op- en neer gang in uw werk hebben gehad, maar de aktiviteiten van deze dag tonen overdui delijk aan, dat u vol zit met energie, het werk niet schuwt en daarmee naar buiten treedt. Namens het college van b. en w. van harte gefeliciteerd met het 10-jarig bestaan van jeugdsoos „Orisant". En onze beste wensen voor uw werk in de toekomst, ga zo door. Ik dacht te mogen zeggen, dat u het vertrouwen dat het gemeentebestuur 10 jaar geleden in u had, niet hebt beschaamd. Want u zult zich toch wel in kunnen den ken, dat wanneer u bij het college van b. en w. komt met de vraag: Kunnen wij dat oude dijkhuisje voor soos krijgen?, toch bij zo'n college de vraag wel eens opkomt: Is dat daar wel de meest geschikte plaats? Wat zullen ze er van maken. Zal de mogelijke overlast voor de buren binnen redelijke grenzen blijven? Dat kan allemaal goed gaan, wanneer er begrip is voor de ander. Mijnheer de voorzitter, u allen hebt veel werk verzet om op deze dag het 10-jarig bestaan te vieren. Ik hoop, dat het voor u een grote dag zal zijn en dat u veel mede werking en belangstelling zult hebben, om alles te doen slagen. Ik verklaar hiermede deze dag voor geo pend en wens u allen veel goeds op deze dag. Door het wegtrekken van een groot zeil werd de vernieuwde voorkant van de soos zichtbaar. Hierna sprak voorzitter Hans Mulder de aanwezigen toe: Meneer De Nooijer, wij willen u hartelijk bedanken, dat u deze voor ons zo be langrijke dag, hebt geopend. Voor het zo ver was, is heel wat arbeid verricht. De soos is weer opgeknapt en er is een pracht van een programma ge maakt. Wij hopen dan ook, dat dit mede in het belang van de dorpsgemeenschap een succes zal worden. Het is de bedoeling, dat we nu het jeugdgebouw even bezichtigen en dan om de koffie gaan in het Dorpshuis. Waar he' programma zijn verdere verloop zal hebben. Het is „open huis" in het jeugd gebouw tot 12.00 uur. Zoals gezegd waren veel aktiviteiten voor jong en oud op stapel gezet, waar veel belangstelling naar uitging. Zo waren s morgens in het Dorpshuis de kleinste soos- gangers kreatief bezig te zien met bloemen, klei, verf, enz. Ook was er door de soos- leden een fotokollage samengesteld, die de soos van de laatste 10 jaar in beeld bracht. Een bijzonder goed geslaagd geheel was het resultaat. 's Middags was er op het voetbalveld een drukbezochte zeskamp in elkaar gezet, waar vijf Noord-Bevelandse ploegen elkaar op de meest komische manier bestreden. De dag, die zeker geslaagd was voor de leden van soos „Orisant". werd 's avonds besloten met een gratis disco voor de jeugd in het Dorpshuis. Onder de stervormige bloemen, die in het voorjaar onze tuinen versieren, en die wij samenvatten onder de naam „voorjaars- bloeiende bollen", zijn er vele, die al lang voor het officiële begin van de lente ons met hun kleurenrijkdom verblijden. Galanthus. De vroegste bloeiers zijn natuurlijk de sneeuwklokjes, die in geheel Europa, van het westen tot aan Rusland, inheems zijn. Galanthus bloeit vrijhangend op 15 cm lange stelen en kan reeds in januari te voorschijn komen. Plant de bolletjes in groepjes, 5—10 cm diep en op dezelfde onderlinge afstand, in borders, rotspartijen, tussen flagstones, on der heesters en bomen, verwilderd in gras of in bloembakken. Ze doen het het best in vrij vochtige, zware grond en in half schaduw. Sneeuwklokjes vermeerderen zich snel, en wanneer de pollen te dicht worden moet men ze opnemen, delen en verplanten, vlak na de bloei en eer het blad is af gestorven. Eranthis. De winteraconiet past prachtig bij de sneeuwklokjes, daar zij met haar helder gele kleur in dezelfde periode bloeit. Even eens inheems in de gematigde streken van Noord-Europa en Klein-Azië. Bloeiend van januari tot in februari, zijn zij eerst omringd door een prachtige groene kraag, geen echt blad maar een schutblad. Het echte, palmachtige blad komt pas te voorschijn als de bloemen geheel geopend zijn. Men hoeft ze slechts eens in de 4—5 jaar op te nemen, te delen en te verplanten. Zij passen zich even goed aan verschillende standplaatsen aan als de sneeuwklokjes. De knolletjes moeten direct na ontvangst geplant worden en als ze er droog en ver schrompeld uitzien, een dag of twee bedekt worden met vochtig zand of turfmolm vóór het uitplanten. Zet ze in zanderige, grove grond met veel humus. Plantdiepte ongeveer 2—5 cm op plaatsen met half schaduw. Sociaal paradijs is voorbij. Een werkloosheidscijfer van ruim 350.000 vormt op zichzelf al een duidelijke indi catie, dat de gloriejaren van de Nederlandse economie tot het verleden behoren. De angst en paniek over deze snel toenemende werkloosheid zijn des te begrijpelijker als we bedenken dat we in de laatste twintig jaar het verschijnsel „werkloosheid" nauwe lijks gekend hebben. In de zestiger jaren lag het aantal werklozen soms nog beneden de 35.000 en het mag geen verwondering wekken dat juist in deze jaren van schijn baar niet te stuiten welvaart tal van sociale voorzieningen tot stand kwamen, die nu weer ter discussie worden gesteld, omdat zii onbetaalbaar dreigen te worden. Met name de Algemene Bijstandwet (1965) en de Wet Arbeidsongeschiktheidsverzekering (1967) werden in die paradijselijke jaren in gevoerd en kort daarna ook nog de Alge mene Wet Bijzondere Ziektekosten. Onze welvaart leek groot genoeg om de lasten die deze prima sociale voorzieningen met zich mee brachten, te kunnen dragen en bovendien hebben de beleidsvoerders zich grotelijks vergist wat betreft het aantal mensen, dat een beroep op deze sociale voorzieningen zou doen. Welke minister, welk kamerlid zou bij voorbeeld in 1967 bij de invoering van de WAO voorspeld hebben, dat we in 1981 bij na 700.000 arbeidsongeschikten in Neder land zouden hebben? Niet één! Onthullen- der wordt het nog, als we het totaal der uitgaven voor sociale voorzieningen over zien. In 1959 bedroegen die 2,5 miljard te gen 70 miljard in 19801 Ondergangsstemming. Nu de welvaart terugloopt, dreigt dit perfecte stelsel van sociale zekerheden on betaalbaar te worden en de noodzaak te bezuinigen zal dan ook de komende jaren het handelen van het regeringsbeleid gaan bepalen, zelfs ongeacht van welke politieke samenstelling een nieuw kabinet zal zijn. Toch zou het goed zijn om niet te vervallen in een andere uiterste, In de zestiger jaren zijn we te royaal geweest omdat we de illusie hadden dat de bomen van de wel vaart tot in de hemel groeiden. Nu worden Crocus. Er bestaat een prachtige kollektie bota nische crocussen, die vóór de maart-bloei ende, groot-bloemige crocussen bloeien. Tussen september en eind november wor den de bollen 5 cm diep geplant en op een onderlinge, aan de standplaats aange paste afstand. In borders, tussen flagsto nes, onder heesters en bomen en in bloem bakken. Alle botanische crocussen kunnen in het gazon of in wildtuinen verwilderen. Ze bloeien van januari tot in maart en vermeerderen zich gemakkelijk. Men moet ze om de 3—4 jaar opnemen, delen en verplanten nadat het loof is afgestorven. Iris. Vernoemd naar de Griekse godin van de regenboog produceert deze bolsoort bloe men, die tot de mooiste voorjaarsbloemen behoren. En de vroegbloeiende lage soorten zijn geen uitzondering. Plant de bollen on middellijk na ontvangst. De plantafstand en plantdiepte moet ongeveer 5 cm bedragen. Zij doen het goed in de border, onder heesters en bomen en in de rotstuinen. Men kan ze laten verwilderen of in een bloembak planten. Wel houden ze allen van veel zon. I. danfordiae. Uit Oost-Turkije heeft zoet-geurende ci- troengeele bloemen. Dit soort bloeit reeds eind januari op 7,5 cm hoge stelen. I. histrioides major. Heeft heldere, gentiaan-blauwe, wit-ge- spikkelde bloemen. Zij bloeit in maart en wordt 7—5 cm hoog. Dit weer-bestendige soort komt het best tot haar recht in zonnige rotspartijtjes, waar ze, in groepjes geplant een beeldschoon geheel vormen. I. reticulata. Uit Zuid-Rusland prijkt met geurige, flu weelachtige campanula-paarse bloemen, die in februari-maart bloeien. Onder de geurige, thans verkrijgbare hybriden noemen wij de vlasblauwe en geel-gevlekte Cantab, de de discussies over onze economie, de werk gelegenheid en de sociale zekerheid vaak verstoord door een sombere ondergangs stemming, die evenmin terecht is. Onze ver zorgingsstaat staat nog allerminst op in storten. Maar we hebben het in de zestiger en zeventiger jaren zo goed gehad, dat ie dere teruggang nu als een ramp wordt ervaren. Het reële nationale inkomen steeg tus sen 1960 en 1970 met vijftig procent (een formidabele groei), maar tussen 1970 en 1980 was de groei ook nog altijd 25 Inderdaad een teruggang vergeleken bij de zonnige zestiger jaren, maar een groei van 25 was toch ook nog lang niet mis. Kortom, voor een wanboopsstemming is allerminst reden, zeker als we bedenken dat sombere profetieën zichzelf kunnen waar maken. We moeten wat van onze welvaart inleveren, dat is alles en wat we dan over houden aan besteedbaar inkomen is méér dan in de meeste ander landen het ge val is. Niet alléén WW en WAO. Maar zeker is dat in de komende jaren ook in de sociale sector dus gematigd zal worden. De vraag is hoe dat gebeurt. De neiging bestaat om vooral te korten op WW-uitkerijigen en arbeidsongeschiktheids uitkeringen, want die kosten het meest. En inderdaad zullen deze uitkeringstrekkers ook wel een veer moeten laten, waarbij anders dan voorheen de hoogte van de uit kering mede afhankelijk zal worden ge maakt van factoren als leeftijd, het aan tal jaren dat men gewerkt heeft, of andere gezinsleden ook een inkomen hebben etc., etc. Regelmatig herkeuringen van jongere arbeidsongeschikten (beneden de 45 jaar) wordt van vele zijden bepleit en zo'n sug gestie lijkt ook alleszins redelijk. Maar een en ander wil niet zeggen dat alleen de WW en WAO op het lijstje van bezuinigingen horen te staan, want dan zouden de lasten wel erg eenzijdig op één bevolkingsgroep gelegd worden. Ook dis cussies over het functioneren van de ziekte wet (die geldt voor hlle werknemers die korter dan één jaar ziek zijn) lijken onver mijdelijk. Invoering van een of meer wacht- hemelsblauwe en brons-geel gevlekte Har mony en de rood-purperen J. S. Dyt. Scilla. Onder de uitgebreide familie Scilla, die uit noord-west Perzië stamt, is er één soort die veel eerder dan de anderen bloeit. Dat is S. tubergeniana, die men zonder over drijving „charmant" kan noemen met haar knikkende, klok-vormige bloempjes op een bladloze steel. De kleur is ongewoon zacht- blauw op een zilverachtige ondergrond. De stelen zijn ongeveer 10 cm lang, de bla deren breed en helder groen. Deze soort maakt haar debuut in februari, soms zelfs reeds eind januari. S. tuberganiana. Staat niet alleen beeldig in borders en rotspartijen maar ook wanneer ze een op vallend plaatsje krijgt tussen heesters of onder bomen, of verwilderd in het gras, De bollen kunnen op elk moment in de herfst worden geplant, het liefst in groepjes van minstens 10, plantdiepte ongeveer 5 cm. Ze gedijen het best in humus-rijke grond, doen het uitstekend zowel in de volle zon als in half-schaduw. Zij vermeerderen zich snel uit scheuten en uitzaai. En moeten pas opgenomen, gedeeld en verplant worden wanneer de pollen te groot worden, na zo'n 4-5 jaar. P.V. "DE BLAUWE DOFFER" KORTGENE Uitslag wedvlucht Maastricht op 12 sept. Deelname 418 duiven. 1 A. C. Hollestelle 10.49.00 153.840 225.6 2 J. L. F. Minneboo 51.10 153.866 223.5 3 P. van Belzen 52.38 154.281 221.4 4 J. van Belzen 52.33 153.862 219.3 5 idem 53.10 2 217.2 6 A. Bouterse en zn. 53.40 154.354 215.1 7 C. Bouterse 53.40 153.932 213 8 P. van Belzen 54.02 2 210.9 9 W. C. Versluijs 55.37 156.242 208.8 10 P. J. Wilderom 58.00 159.118 206.7 De kollekte voor het Koningin Wilhel- minafonds heeft te Kamperland opgebracht het bedrag van 3.499,86. dagen zou een middel kunnen zijn om veel onnodig ziekteverzuim terug te dringen en zo'n bezuinigingsoperatie zou wel eens mil joenen kunnen opbrengen. Ook de kinder bijslag behoort een discussiepunt te zijn. Invoering van een inkomensgrens om voor kinderbijslag in aanmerking te komen lijkt toch zeker niet zo'n dol voorstel. Al deze zaken, alsook de noodzaak om op de lonen te matigen, zullen in de komende kabinetsperiode zeker aan de orde komen. Anders dan allerlei belangengroeperingen, die natuurlijk vooral in hun eigen straatje redeneren, zal het nieuwe kabinet de be langen van alle maatschappelijke groepe ringen in zijn overwegingen moeten betrek ken en een zo genuanceerd mogelijk sociaal beleid dienen te voeren. Geen eenvoudige opgave in een tijd, dat de centjes weer duur zijn geworden. (Nadruk verboden). Mr. A. Bronsbergen. DERDE WERELD STEUN VOOR HET AMBACHT In alle belangrijke handelscentra van de Lid-Staten van de Europese Gemeenschap is tegenwoordig wel een winkel te vinden waar Aziatische, Afrikaanse of Latijnsame- rikaanse ambachtsprodukten worden ver kocht. Niet alleen de speciale boetieks, maar ook onze supermarkten worden opgefleurd door produkten uit de derde, wereld, zoals exotische manden, bamboestoelen, bontge kleurd aardewerk, fijn porselein en prach tige kledingstukken. Net als het toerisme is het ambacht in vele ontwikkelingslanden tot een bloeiende industrie uitgegroeid. Voor de vervaardi ging van ambachtsprodukten zijn nauwelijks grote moderne installaties of ingewikkelde machines nodig. De ambachtslieden maken gebruik van plaatselijke materialen en motieven. De lo kale culturele tradities worden dus niet aangetast. Ze werken thuis en zijn eigen baas, wat niet het geval zou zijn als zij in een fabriek of mijn werkten. Bovendien worden de grondstoffen in het produce rende land zelf verwerkt, en niet in de industrielanden. Het ambacht verschaft werk aan mannen, vrouwen en kinderen. Er is niet veel organisatietalent voor nodig om een dorpswerkplaats te bouwen waar van de hele bevolking de vruchten plukt. De meeste ambachtslieden werken in de textiel-, leer-, aardewerk- en landbouwge- reedschappensector. Maar hoewel uit de be schikbare gegevens blijkt dat 70 tot 96 van de arbeidskrachten in de derde wereld met ambachtswerk een boterham kan ver dienen en dat het ambacht meer dan één derde van de meerwaarde in de industrie vertegenwoordigt, komt deze bedrijfstak volgens de deskundigen niet genoeg aan bod in de ontwikkelingsprojecten van de meeste derde wereldlanden. Er zullen tevens maatregelen moeten wor den getroffen om de handel in ambachts produkten te bevorderen. Zuiver decoratieve produkten, zoals beeldjes, trekken slechts de belangstelling van een bepaald publiek dat alleen via een beperkt distributienet kan worden bereikt. Naar meer praktische voorwerpen bestaat daarentegen een grote vraag. De Europese Gemeenschap draagt haar steentje bij aan de bevordering van de ex port van ambachtsprodukten uit de derde wereld, en met name uit landen in Afrika, de Caraïben en de Stille Oceaan die de Overeenkomst van Lomé hebben onderte kend. Sinds enkele jaren bijvoorbeeld ver leent zij deze landen financiële steun zodat zij kunnen deelnemen aan de Europese handelsbeurzen, zij verstrekt ook leningen om de ontwikkeling van kleine en middel grote plaatselijke bedrijven te bevorderen. Toen in vroeger tijden iemand ging studeren, beste vrienden, kreeg de persoon in kwestie andere wijze raden mee dan tegenwoordig. Bij het rondsnuffelen in oude liederen kwam ik zo een raad van een vader, die hij aan zijn zoon gaf, tegen. In het Peelands gezet, was dat als volgt: Wieze raed a-je nae Leiën haet. Z'n voader zei: oor us ier Merien, je hae noe in Leiën studere. Kiek uut in die stad, want je zou meschien vee slechtugheid di kunne lere. Hae tiedug nae bedde, want in de nacht, dan ku-je op straete nie lóöpe. Dan maeke de meiden op jongers jacht; je kun ze vo een stuuver kóópe. En wees toch verzichtug mee kammeroads, die o zó mooi vo doeë zich konne. Pas mè op Merien mee die pronte moats; 't is om je bozze behonne. 'n Borrel op z'n tied kan hin kwaed, Merien, dan bluuf je van binnen hoed vochtug. Mee maete hebruukt is't medisien. mè overdaed, dat is wandochtug. En schrief soms us een ienkel woord an je hrotmoeder Kee in Wïskerke. Dat is toch ök eihenluk zó at oord en laeter mö jie van d'r erve. Bluuf oaltied menierluk en volg mien raed, je weet dat'er vee je hehund is. Wees pront in je doen en vermiet ut kwaed; our lid van Non Sondent In Undis. Die laatste regel vraagt om verduidelijking, beste vrienden. Die Non Sordent In Undis was de Zeeuwse studentenvereniging in Leiden. Bij navraag bleek dit te betekenen: „Door de golven schoongewassen" of „Door de golven gedreven". Hoe het ook zij, beste vrienden, zo kreeg Merien de goeie raad mee van z'n vader. Vandaar het volgende: A krieg je nog zó vee hoe-je raeden mee; A-je d'r niks mee doet, dan elp'tut nie vee. CeeBee. «I BEZUINIGINGEN. MAAR WEL GENUANCEERD De Nederlandse verzorgingsstaat staat op de tocht en zelfs in het buitenland wordt nu een vermanende vinger tegen ons uitgestoken. In een recent rapport van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) wordt scherpe kritiek geleverd op ons sociale paradijs en wordt ons de raad gegeven om flink te gaan snoeien in het (te) royale stelsel van sociale zeker heid. In de komende kabinetsperiode zullen de sociale voorzieningen ongetwijfeld weer centraal staan in alle duscussies over.een mogelijk herstel van onze in het slob geraakte economie. Voor de honderdduizenden uitkeringstrekkers in Nederland breken onrustige jaren aan, dat staat vast. Met name de koppeling van de uitkering aan de lonen zal onder druk komen te staan. Er zal veel be- leidskunst voor nodig zijn om „hervormingen" in ons sociale zekerheidsstelsel zó door te voeren, dat misbruik en oneigenlijk gebruik van die voorzieningen zullen afnemen, maar dat anderzijds de zwaksten in de samenleving (en veel uitkeringstrekkers vallen daar wel degelijk onder) het recht op een menswaardig bestaan dienen te behouden.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1981 | | pagina 2