KRONIEK VAN NOORD-REVELAND 100 jaar Provinciale Waterstaat in Zeeland Bloemen de hele winter lang Deze week, beste vrienden, weer een waar gebeurd verhaal. Soartje wilde in haar winkeltje graag vlug alles verkopen. Ze presenteerde dan ook alles aan. Dat dit wel eens verkeerd kan gaan, daarover gaat het volgende verhaal. De ballonnen en Soartje. In de wienkel van Soartje op d'n oek, is ter oaltied vee bezoek. Je kan d'r ök van oalus kóöpe, dus laet Soartje mè lööpe. D'r zeune elpt ök vee mee in de zaek en 't is ök nog een vroluke snaek. Ie kööpt oal de zaeken in vo't bedrief, zö ei ieder z'n herief. Noe was'ter voruhe weke een reizuher an de deure en die veint die bleef mè zeure. Ie most zeune Arjoan spreke, oa'tun hezeid. Die is nie tuus, oa Soare uut heleid. Afijn, helokkeg, kwam Arjoantje d'r net an hehae, toen ei'tun tehen Arjoan z'n verhael hedae. 'k Most joe persee zei'tun toen, want 't is alléén vo veinters te doen. Komme mee voorbehoedsmiddels mö-je behriepe, zou joe dat wat lieke? Ze verkööpe hoed, want ut is Durex; een hoed iperk, je stae perplex. E noe, da's hoed, zei Arjoan, lei ze di mè neer, dan zie m'n wè de volhunde keer. En zö hezeid; zö hedae; dien reizuher is toen wee deur hehae. Mè toen kwam Soartje in't heweer. Ze vroeg: wat ei-je hekocht van dien meneer. O, dat bin ballonnen, zei Arjoan, mee een rooi-je kop. Da's leuk, zei Soartje, da's nooit hin strop. Afijn, toen dan de volhunde klant kwam anhelööpe, wouw Soare heliek a ballonnen verkööpe. Want ze wist, die ei tuus een berg mee kleine huus. Dirom liet ze de ballonnen zieë. Ze docht: 'k maeke d'r wee één blieë. Mè die vrouwe most ze nie Ze zei: zukku ballonnen ouw je zelf mè. Ondertussen zal Arjoan de situatie wel hebben uitgelegd denk ik, beste vrienden. Ook hier hoort natuurlijk weer een oude Peelandse spreuk bij. Je bin oaltied bedocht op bedrog, mè een keer hae-je toch. CeeBee. Op vrijdag 16 oktober a.s. zal in Middel burg officieel worden herdacht, dat een eeuw geleden de provinciale waterstaat in Zeeland bij besluit van de Zeeuwse sta ten van 15 juli 1881 werd opgericht. Onder leiding van de eerste hoofdingenieur- direkteur, ir. M. B. G. Hogerwaard, is de dienst op 1 januari 1882 met zijn werk zaamheden begonnen in enkele ruimten van het Middelburgse Abdijcomplex, gelegen tus sen de Balanspoort en het huidige res taurant. In de herdenkingsbijeenkomst (die in de Schouwburg aan het Molenwater zal worden gehouden) zal het eerste exemplaar worden aangeboden van het officiële gedenkboek over een eeuw „eigen" Zeeuwse waterstaat. Ook zal daar een diaserie die speciaal ter gelegenheid van het jubileum is gemaakt in première gaan. In de foyer van de Schouwburg zal een tentoonstelling zijn op gesteld die daarna in verschillende Zeeuwse centrumgemeenten te bezichtigen zal zijn. In de avonduren worden alle medewerkers en gepensioneerden van provinciale water staat met hun huisgenoten uitgenodigd voor een feestelijke bijeenkomst waarbij diaserie en tentoonstelling in de Schouw burg kunnen worden bekeken. Verder zal iedere medewerker en gepensioneerde een exemplaar van het gedenkboek ontvangen. Gedenkboek. In opdracht van gedeputeerde staten is het gedenkboek geschreven door de heer M. P. de Bruin, hoofd van het Documen tatiecentrum Zeeuwse deltagebied van de Provinciale bibliotheek. In het boek dat 312 pagina's zal tellen, vele (deels histo rische) illustraties zal bevatten en wordt gedrukt en verspreid door Oosterbaan en Le Cointre in Goes wordt in de inleiding o.a. aandacht besteed aan de voorgeschie denis van de waterstaat in Zeeland. Het eerste deel omvat de periode tot 1953 en is in twee hoofdstukken verdeeld (1881 tot 1907 en daarna). In het tweede deel komt de ontplooiing van de provinciale waterstaat sinds 1953 aan de orde. De auteur heeft er naar gestreefd de ak- tiviteiten van de dienst en de uitbreiding van de werkzaamheden in de loop van de jaren te schetsen tegen de achtergrond van de algemeen maatschappelijke ontwikkelin gen in de provincie gedurende de laatste honderd jaar. Bij zijn werk voor het boek heeft de heer De Bruin raad en advies ontvangen van een begeleidingscommissie, die bestond uit de heren ir. W. de Beijl, hoofdingenieur-direkteur van de provinciale waterstaat, mr. W. D. de Bruine, bibliothe caris van de Provinciale bibliotheek en J. J. Tevel, hoofd bureau voorlichting pro vincie Zeeland. Het boek zal in een oplage van 3.000 exemplaren verschijnen onder de titel „Waken en bewaren 100 jaar provinciale waterstaat Zeeland" en van 17 oktober af in de boekwinkels verkrijg baar zijn. Diaseries. Ter gelegenheid van het waterstaatsju bileum worden een grote en een kleine dia serie gemaakt van respectievelijk ongeveer 30 en 10 minuten. Idee en ontwerp zijn van het bureau voorlichting der provincie, de dia's van medewerkers van de provin ciale waterstaat. De grote serie is, na de première, beschikbaar voor bijeenkomsten en voor groepen die voor het werk van de provinciale waterstaat belangstelling hebben. De kleine serie is in de eerste plaats bestemd voor continue vertoning tijdens de tentoonstelling. De twee diaseries kunnen worden be schouwd als een beeldverhaal over de uit eenlopende aktiviteiten van de provinciale waterstaat. Zo wordt aandacht gegeven aan de zorg voor de zeeweringen, aan de wegen en het verkeer en ook aan het milieu, als mede aan enkele bijzondere taken van de dienst (Zeelandbrug, vaste oeververbinding Westerschelde, jachthavens, e.d.). Tentoonstelling. De „reizende" tentoonstelling zal op en- kële tientallen panelen é^eneeris *4ielan^; stelling vragen voor de verschillende sek toren waarin de provinciale waterstaat ope reert. Foto's, kaarten, schetsen, prenten, tekeningen, korte teksten en voorwerpen zullen worden gebruikt om het inzicht in de waterstaatsaktiviteiten te verdiepen. De bezoeker zal b.v. zien aan welke gevaren dijken en duinen bloot staan, hoe de zee weringen worden verdedigd, hoe de water beheersing is geregeld, enz. Wegenkaarten van 1880, 1928 en 1980 zullen een indruk geven van de ingrijpende veranderingen die het Zeeuwse land heeft ondergaan. De wijze waarop de verkeersveiligheid wordt gediend en bevorderd komt eveneens aan de orde. In de sektor milieu krijgen o.a. de bemoeienissen van de dienst met lucht-, water- en bodemverontreiniging en geluid hinder de aandacht. Het meeste materiaal voor de tentoon stelling is door medewerkers van de dienst vervaardigd. Voor de vormgeving en pre sentatie van de tentoonstelling die een vloeroppervlakte heeft van ongeveer 120 vierkante meter tekent de heer A. de Werk, tentoonstellingsadviseur te Middel burg. In de periode half oktober 1981 tot februari 1982 zal de tentoonstelling achter eenvolgens in zes Zeeuwse gemeenten te bezichtigen zijn: Tholen, Middelburg, Goes, Axel, Oostburg en Zierikzee. De provincie zal voor het bezoeken ervan regiogewijs alle Zeeuwse scholen uitnodigen. O.a. door middel van affiches zal aan de tentoon stelling verdere bekendheid worden gegeven. Vignet en sticker. Enige tijd geleden is onder de mede werkers van de provinciale waterstaat een prijsvraag uitgeschreven voor een vignet ter gelegenheid van het jubileum. Uit de in zendingen zijn de ontwerpen gekozen van de heren J. Dobbelaar en W. M. A. Boel. Van het door de heer Dobbelaar ontworpen vignet (idee van een postzegel) zijn kleine en grotere stickers gemaakt. Het kleine model zal tot begin volgend jaar alle uit gaande brieven van provinciale waterstaat sieren, de wat grotere stickers zullen o.a. op de tentoonstelling worden uitgereikt. Het ontwerp van de heer Boel een sym bolische weergave van de verschillende aktiviteiten van de provinciale waterstaat wordt de komende maanden gebruikt als „vlag" in de frankeermachines van wa terstaat en provinciale griffie. Tenslotte organiseert de personeelsvere niging van de provincie ter gelegenheid van het waterstaatsjubileum eind oktober a.s. een speciale middag voor de kinderen. Voor de herdenking van het honderd jarig bestaan van de provinciale waterstaat hebben provinciale staten in totaal circa 3 ton beschikbaar gesteld. Een deel van dit bedrag zal te zijner tijd in de provinciale kas terugvloeien door de opbrengst van de verkoop van het gedenkboek. Daarom is er maatschappelijk werk. KON IK ER MAAR EENS MET IEMAND OVER PRATEN. De meeste mensen willen over het alge meen best toegeven dat er een heleboel dingen zijn waarmee ze overhoop liggen. „Ik weet niet hoe het komt, maar kamer planten kan ik niet goed houden" of „Snap je nou waarom die jongens zo gek zijn op lawaaimuziek? Ik word er gek van." Het zijn problemen waar je met iedereen over kunt praten, omdat het eigenlijk geen problemen zijn. Maar als je met de gezins- financiën bent vastgelopen, of als iemand je de raad heeft gegeven naar een bejaar dentehuis te gaan en je ziet daar tegenop als tegen een berg, als je geen leven meer hebt omdat je al je tijd en aandacht moet geven aan een langdurig ziek of onge lukkig kind en als je het gevoel hebt dat de buurt je negeert of treitertdaar doe je maar liever het zwijgen toe. Want zulke situaties raken je intieme leven. „Je hangt de vuile was niet buiten," zegt het spreekwoord. De mensen zouden kunnen denken, dat je niet goed raad weet met het leven. Je zou het jezelf niet eens graag bekennen. Wat er ook gebeurt: je wilt tot het laatste toe tenminste de schijn ophouden dat het je goed gaat, dat je geslaagd bent in dit leven. En omdat de meeste mensen daar nu zo hun best voor doen ga je op het laatst denken, dat je een uitzondering bent. Misschien waren onze grootouders in dit opzicht veel nuchterder. Die zeiden altijd: elk huisje heeft zijn kruisje. En ze wisten, dat dit in de beste families voorkwam. Zou dit nu ineens niet meer waar zijn? Natuurlijk wel, maar het tegenwoordige leven stelt enorm hoge eisen. Je moet er maar in je eentje mee zien klaar te komen, want we leven steeds meer op onszelf. Zuinigheid, die vroeger een deugd was, heet nu ouderwets. Met ons huis, de t.v., de wasautomaat en de auto laten we zien dat we meegaan met de tijd. Wat is goed en wat is kwaad? Alles verandert in onze opvattingen over sex, verkering, naar de kerk gaan en omgaan met kinderen. De zekerheden zijn verdwenen. Op het werk en op de weg heerst een hoog tempo en we zitten met zoveel mensen op elkaar dat je er niet omheen kunt, terwijl echt menselijk kontakt zeldzamer wordt. Om alles goed te houden, huwelijk, ge zinsleven, opvoeding, financiën, gezondheid, moet je alle zeilen bijzetten. Er hoeft niet eens zoveel te mislukken om je het gevoel te geven, dat je het zwaar hebt. Een huis dat je te krap gaat zitten. Maar wie weet een grotere woning die betaalbaar is? Kon- flikten op je werk, een kind dat niet leren wil of kan. Kon je er maar eens met ie mand over praten, maar waar haal je de moed vandaan? In zo'n situatie is het raadzaam eens kontakt te zoeken met mensen van het maatschappelijk werk. Ook hier in eigen omgeving is een instelling voor maatschap pelijke werk. Ons adres is: Sociaal Cen trum, Zusterstraat 11, Goes, Tel. 01100- 13930. Het Sociaal Centrum is ook be reikbaar voor gézins- en bejaardenhulp én voor informatie en advies. Kantoortijden zijn: van 08.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.30 uur. Iedere donderdagmorgen 11.00 tot 11.30 uur hou den we spreekuur in het kruisgebouw te Kortgene. Beoefen de eenvoudige kunst van het in bloej brengen in huis van bloembollen en u heeft 's winters, te beginnen met Kerst mis, een prachtige voorjaarstuin in uw huis. Hyacinten zijn het makkelijkst, maar sommige tulp- en narcisvariëteiten en cro- cussen kunnen ook binnenshuis in bloei worden gebracht, gekombineerd met andere voorjaarsbloeiers zoals dwergiris (Iris dan- fordiae, Iris reticulata), blauw druifje en scilla. De keuze is aan u. In al deze bloembollen zit een knop, plus een hoeveelheid voedsel, nodig voor de ontwikkeling van de plant. Vóór de bloei hebben bollen een periode van „kou" nodig. In deze periode van 3—4 maanden ontwikkelt de bol zijn eigen wortelstelsel aan de buitenkant en stengel, bladeren en bloem binnenin. Later, door de bollen in de warmte van ons huis te brengen, kan de bol letterlijk tot bloei „geforceerd" wor den en wel vroeger dan de in de tuin geplante bollen. U moet wel beginnen eerste kwaliteit bollen te kopen dik, stevig en onbe schadigd. De grootste maat geeft het beste resultaat. Alles wat grond kan bevatten kunt u gebruiken voor het in bloei brengen van bloembollen binnenshuis. Schalen en potten moeten schoon zijn en flink diep, om ruimte te geven voor de ontwikkeling van het wortelstelsel. Nieuwe bloempotten moeten eerst een nacht in het water staan. Gebruik goede potgrond of zand, bemesting is niet nodig. Leg een paar scherven of platte stenen over de draineringsgaten om verstopping en verlies van aarde te voorkomen. Vul dan een deel van de bloempot met grond. Zet nu de bollen stevig, zonder druk, bovenop de aarde, zodat de „neusjes" net onder de rand van de pot staan. De bollen mogen elkaar of de zijkant van de pot, niet raken. In een pot van 15 cm middellijn kunt u 6 tulpen of ongeveer 15 crocussen planten. Narcissen zijn het mooist in groepjes van drie of meer per grote pot. U kunt hyacinten zowel 1 bol per kleine pot als 3—5 bollen per grote pot planten. Het verdient aanbeveling om per, schaal of pot 1 soort te planten, want wanneer b.v. verschillende soorten hyacinten in één pot tot bloei worden gebracht, is het bijzonder moeilijk ze tegelijk in bloei te krijgen. Voeg nu nog wat grond toe en duw deze stevig met de vingertoppen aan. De neusjes van de bollen blijven boven de grond en er moet ruimte voor watergeven overblijven. Na het planten en watergeven kunt u op iedere pot een etiketje plakken waarop u plantdatum, soortnaam en de kleur heeft geschreven. Omdat iedere pot met bloembollen on geveer 10 dagen bloeit, moet u, om voort durend bloemen te hebben, opeenvolgend planten volgens een bepaald schema. Dit houdt in dat u de bollen plant met tussen pozen van b.v. twee weken, te beginnen 15 september tot eind november. De bollen voor latere beplanting bewaart u in open zakken op een koele, luchtige plaats. Wat te doen na het planten? Alle bollen hebben een koudeperiode van 11 weken of meer nodig, op een donkere plaats. Voor wortelontwikkeling binnens huis moet u de bakken in een vorstvrije, donkere kelder, garage, schuur of op zolder zetten. De beste temperatuur is 5—10° C. Geef regelmatig wat water om uitdrogen van de grond te voorkomen. Moet de wortelontwikkeling buitenshuis plaats vinden, zet de potten dan op een bed van zand of turfmolm, op een koele, beschaduwde plek in de tuin. Graaf een greppeltje rondom die plek en gebruik de grond uit de greppel om de bloempotten met 10 cm grond te bedekken: voeg er wat turfmolm aan toe als het zware grond is. Zodra het gaat vriezen dient een bedekking van b.v. stro te worden aangebracht. Na de koudeperiode (11 weken of meer) worden de potten weer tevoorschijn gehaald en in een ruimte gezet waar de temperatuur niet boven de 15°C komt. De bollen zullen, een paar weken nadat ze binnengehaald zijn, gaan bloeien. U moet ze regelmatig water geven, terwijl direkte warmte en tocht vermeden moeten worden. Ze bloeien het langst bij niet te hoge temperatuur en u kunt ze, als dat mogelijk is, 's nachts het best op een koele plaats zetten. Wilt u de bollen met Kerstmis in bloei hebben, dan moet u speciaal geprepareerde hyacintebollen -kopen. Deze bollen hebben een speciale behandeling ondergaan om hun normale groei te vervroegen. Gepre pareerde hyacinten moeten vóór 16 oktober worden geplant en 11 weken na het planten naar binnen worden gebracht. Aanbevolen sortiment voor bloei in de huiskamer: Anna Marie, rose - Pink Pearl, rose - Carnegie, wit - Bismarck, blauw - Delfts Blauw, donker blauw. Plant- en bloeischema voor de bloei in huis van bloembollen. Plantperiode: 15 sept. 15 okt. okt.-nov. Tot 1 oktober Koude periode in weken 11 12 12 Hyacinten: Voorbehandelde bollen (geprepareerde) Niet voorbehandelde bollen Tulpen: Brillant Star, rood Joffre, geel Apricot Beauty, zalmrose Charles, rood Kees Nelis, rood met geel Lustige Witwe, rood met wit Monte Carlo, geel (dubbel) Paul Richter, rood Prominence, donker rood Stockholm, rood (dubbel) Narcissen: Carlton, geel Flower Record, wit met oranjerode kroon Golden Harvest, geel Crocus Iris danfordiae Iris reticulata Blauw druifje (Muscari armeniacum) Scilla siberica Bij lage kamertemperatuur, 16-18°C in bloei brengen. Oktober november Oktober 14 14 14 14 12—14 14—16 16 16 Vroegste bloei vanaf ca. 15 december 15 januari 15 februari 15 december februari maart eind januari eind januari eind januari eind januari* 15 januari eind januari begin februari begin februari VERVOER: TER LAND, TER ZEE EN IN DE LUCHT De Fransen pakken de trein, de Engelsen reizen het liefst per vliegtuig en de Grieken verplaatsen zich bij voorkeur per schip. Dit blijkt tenminste uit een onlangs ge publiceerde studie over de vervoermiddelen in de Europese Gemeenschap. De studie beslaat het jaar 1978 en omvat gegevens over de spoorwegen, de burgerluchtvaart en de zeevloot. Er zijn niet alleen cijfers over het reizigersvervoer maar ook over het goederenvervoer in opgenomen. De studie wijst erop, dat de vervoermiddelen een essentieel onderdeel vormen van de econo mische infrastructuur van een land. Frankrijk heeft met 34.000 kilometer spoorlijn het langste spoorwegnet van de Gemeenschap die in totaal 110.000 km spoorlijn telt. Na Frankrijk volgen respec tievelijk Duitsland, het Verenigd Koninkrijk en Italië. Het Europese spoorwegnet is iets minder groot dan dat van de USSR en ongeveer drie keer zo klein als het Ame rikaanse net. In de Verenigde Staten dient het spoor vooral voor het vervoer van goederen. De Amerikaanse reiziger neemt het liefst de auto, de bus of het vliegtuig. In Europa is het personen- en goederen vervoer ongeveer in gelijke mate over de spoorwegen verdeeld. Hoewel de Duitse, Franse en Luxemburgse treinen, net als de Russische en Amerikaanse treinen, meer goederen dan passagiers vervoeren, is in de andere landen van de Gemeenschap het omgekeerde het geval (met name in Italië en het Verenigd Koninkrijk). Bij de burgerluchtvaart staat Groot-Brit- tannië aan kop. De twee maatschappijen, die het Britse luchtruim onder elkaar ver delen, beschikken over 201 vliegtuigen, d.w.z. bijna een derde van het totale aantal vliegtuigen dat de Europese burgerlucht vaart rijk is. Frankrijk beschikt ook over twee luchtvaartmaatschappijen, terwijl de andere Europese landen en Japan er maar één hebben. De Verenigde Staten daaren tegen tellen er maar liefst zeven. De Ge meenschap beschikt in totaal over iets meer dan de helft van het aantal vlieg tuigen dat de Verenigde Staten bezitten. Na het Verenigd Koninkrijk neemt Frank rijk in deze sector de tweede plaats in. Daarna volgen respectievelijk Duitsland, Spanje, Japan en Italië. De andere Europese landen tellen ten hoogste ieder slechts 50 vliegtuigen. Volgens de studie wordt de capaciteit van de burgerluchtvaart in alle genoemde landen voor meer dan 55% benut, hetgeen niet wegneemt dat sommige maat schappijen en niet alleen de kleinste met ernstige financiële problemen te kam pen hebben. De wereldzeevloot telde in 1978 circa 70.000 schepen waarvan er meer dan 15.000 aan het Europa van de Tien behoren, meer dan 9.000 aan Japan, ongeveer 8.000 aan de USSR en minder dan 5.000 aan de Verenigde Staten. De Griekse vloot vertegenwoordigt bijna een kwart van de Europese vloot. Het Vere nigd Koninkrijk komt met 3.300 schepen op de tweede plaats. Daarna volgen Duits land (2.000 schepen), Italië, Denemarken' en Frankrijk. Het kandidaatland Spanje be schikt over een vloot van meer dan 2.700 schepen. Het Europa van de Tien telt 1.576 olie tankers op een wereldtotaal van 6.882. Een opvallend gegeven is dat 821 olietankers onder Liberiaanse vlag varen. Dat is meer dan de USSR en de Verenigde Staten samen hebben. LAMPION-FAKKEL OPTOCHT TE WISSENKERKE In tegenstelling tot eerdere berichten wordt de lampionoptocht te Wissenkerke gehouden op vrijdag 18 september. En niet zoals eerder vermeld op 25 september. Dit jaarlijks terugkerend festijn, wat eigen lijk voor Koninginnedag is bedoeld, wordt i.v.m. uur, tijd en licht op die dag, nu reeds enkele jaren verschoven naar een meer gunstiger tijdstip. Zoals reeds gezegd is dit op vrijdag 18 september. Het begin van de optocht is bij het club gebouw „De Uitkomst" in de Ooststraat en het tijdstip waarop dit begint is om 20.30 uur. Het geheel van dit feestelijk gebeuren is een samenwerking tussen de oranjevereniging en harmonie „Apollo". De lampionnen, die uiteraard het geheel een feestelijk aanzicht moeten geven, zul len voor aanvang van de optocht worden uitgereikt bij het clubgebouw in de Oost straat.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1981 | | pagina 2