KRONIEK VAN NOORD-BEVELANO A Raadsvergadering Wissenkerke mi Een geslaagde Braderie op Colijnsplaat en de eerste raadsverga dering na de zomerstop op Wissenkerke, dat zijn zo van de week de gebeurtenissen, beste vrienden. Ook de Taptoe op Wissenkerke hoort nog bij die gebeurtenissen, die net zoals op Colijnsplaat het zomerse gebeuren zo een beetje hebben afgesloten. Over die zomerse gebeurtenissen en dan met name over de toeristen, deze week een gebeurtenis, die iemand heeft meegemaakt. Krelus en de pottekiekers. Boer Krelus van d'n diek was as een kroai-je heliek. Ie liep nie zö hoed, mè ie wupte a'tun liep, dat was vanwehe een onhelokje mee de hriep. Mè ie was wè hoed bie d'n tied, a zag je dat nie a'tun liep. Van verkansiehangers mos'tun nie vee want die liepe op d'oeve, oals mè. En a Krelus erhens mee bezug was, dan kwaeme die pottekiekers nie van pas. Op een keer kwam d'r wee één anhehae, ie bleef vo Krelus stae. Kan'k wat vo je doe-e, vroeg Krelus beleefd, mè 'k hae ondertussen wè deur, a't vo joe nie heeft. Dat haf vo die man hlad nie, want ie kwam zö mè us verbie. Toen zei die meneer: 'k liep langs de kerke vandaehe, noe wouw'k je toch us wat vraehe. Jie bin toch ök in't bestuur as ouderlienk. Jae, zei Krelus en ie ieuw z'n eihe flienk. Want wat hieng dien veint dat an, ie doch'ter zö ut ziene van. De meneer zei: noe mö jie mien toch us wat zehhe, eihenluk wat uutlehhe. Afijn, zei Krelus, zei tut mè, ak je kan elpe doe'k dat wè. Toen kwam de vraeg van dien klant. Ie zei: vorug jaer is julder kerke toch ofhebrand? Noe kan'k mè nie behriepe, wirom of je net zö'n zelfde kerke neerhezet. O, is dat oalus, zei Krelus, da's toch klaer. M'n oa nog vierduuzend anzichtkaerten van d'n ouwen, vandaer. Wie en waar verhaalt de overlevering niet, beste vrienden, mè 't za wè waer weze. Tot slot deze week nog een nadienkertje vanwege de toeristen. Een toerist is net as een schaep, ze zitte oal op een dotje. En s'eumers laete ze d'r jas uuttrekke. CeeBee. BEMIDDELINGS- EN AANNEMERSBEDRIJF KOOP EN VERKOOP - NIEUWBOUW EN VERBOUW Gaarne tot uw dienst. GILLESSE - BEMIDDELING - AANNEMERSBEDRIJF Visserijstraat 31, 4491 GG Wissenkerke, Telefoon 01107 - 14 89. Rechtskundig- en inkassobureau Bl KORSTANJE - GOES Dir. R. J. C. M. Thiry (Lid Ned. Ver. v. Rechtskundige Adviseurs) Postbus 234, 4460 AE Goes. Vosmaerstraat 2, 4461 HT Goes. Telefoon 01100-13830* Inkasso van vorderingen Adviezen Rechtszaken informaties Huur, Pacht en Kontrakten Arbeidszaken Korrekte en vlotte uitvoering van uw opdrachten! Op maandagavond 24 augustus j.l. kwam de raad van de gemeente Wissenkerke in openbare vergadering bijeen. Zij stond dit maal onder voorzitterschap van wnd. bur gemeester J. A. W. Wisse, wegens vakantie van burgemeester P. Wisse. Tevens waren afwezig de leden Leendertse en Remijnse. Na de opening kwamen de notulen van de vorige vergadering aan de orde en daar bij vraagt dhr. Blok of er al gepraat was met camping De Roompot over het asfal teren van het parkeerterrein. De voorzitter kon dit bevestigen en meedelen dat het werk uitgevoerd zou worden. De ingekomen stukken gaven geen reden tot discussie. Maar wel de ontwerplijst voor nieuwbouw en vernieuwbouw 1982 t/m 1984 Dhr. Blok stelde volkomen akkoord te gaan met de bouw van 20 woningwetwoningen en 30 premiewoningen. De heer Sandee vroeg nadere informatie over de huur van de woningen voor 1- of 2-personen en of daar vraag naar was. Terwijl de heer Uijl de Nota Bewoningspatroon aanhaalde, waarin Kamperland als opvangkern is aan gewezen en is dit beleid daarmee niet in strijd? De secretaris stelde dat men bij nieuw bouw van 1- of 2-pers. woningen moet denken aan een huurprijs van plm. 300, Maar hierover zijn nog onderzoekingen gaande met de Stichting Samenwerking. Wat betreft de Nota Bewoningspatroon zag hij geen moeilijkheden, omdat die jaarlijks bij te stellen is en het hier maar gaat om kleine aantallen. Bij het beschikbaar stellen van een kre diet van 1850,— voor meubilair in de kleuterschool te Kamperland, miste dhr. Uijl de toestemming van de inspekteur. Doch volgens de voorzitter moest eerst de raad hierover beslissen. En die had daar dan ook weinig moeite mee. De vergoedingen in het kleuteronderwijs voor 1980 werden bepaald op: per lokaal 4015,— en per kleuter 83,10. Een krediet van 24.000,werd gevraagd voor een nieuw torenuurwerk te Geersdijk en het schilderen en repareren van het pand Hoofdstraat 12 aldaar. De heer Sandee vroeg of dit nu toch wel het einde was, omdat het een dure zaak werd. Elke keer komen er onderhoudskosten bij. Wethouder De Nooijer gaf een uitleg over het hoe en waarom en besloot met te zeggen, dat dit de laatste opknapbeurt was. En toen dhr. Van der Maas stelde, dat dit het aanzicht voor Geersdijk ten goede zou komen, had niemand meer be zwaren en werd het geld beschikbaar gesteld Het college stelde voor om zonder voor waarden voor een bedrag van ƒ50.000.— de woning Voorstraat 28 te Wissenkerke te verkopen aan J. v. d. Berge. De heer Blok betoogde dat zijn fraktie als voorwaarde stelde: een woonplicht voor de koper. Als dit niet zou lukken met degenen welke ingeschreven hadden, dan moest er volgens hem een nieuwe inschrij ving volgen met deze voorwaarde erbij. Want nu werd het een speculatie-objekt en hij zag geen reden om af te wijken zoals bij verkoop van woningwetwoningen geldt. De heren Noordhoek en Van der Maas waren het volledig eens met Blok, waarop de voorzitter het voorstel terugnam om het opnieuw uit te werken naar de voor stellen gedaan door de raad. Een advies om geen bijdrage te verlenen aan de deelnemers van een cursus natuur studie gaf ook de mening weer van de raadsleden. Een voorstel om geen subsidie te geven aan de Stichting Gehandicapten Adviesbu reau Zeeland veroorzaakte een hele dis cussie. Het tekort kwam mede door het aanstellen van een beroepskracht bij deze Stichting, die eerder met vrijwilligers dit werk deed. De heer Sandee vond dit toch een taak voor de provincie. En vroeg zich af of andere organisaties voor de gehandicapten gaan zorgen. Hij was huiverig geworden door het aanstellen van die beroepskracht, omdat je die niet meer kwijt raakt. Ver der moest er eenzelfde behandeling plaats vinden als niet-gehandicapten, dus moesten ze niet in een aparte Stichting kruipen. Al deze zaken waar deze Stichting mee te maken kreeg, behoorden te worden onder gebracht bij het Maatschappelijk Werk. Hij besloot door er op te wijzen dat zijn afwijzing niet betekende, dat hij deze men sen niet wilde helpen. Maar door te sub sidiëren gaf men de indruk dat het Maat schappelijk Werk niet goed functioneert. Daar tegenover had de heer Hamelink een geheel andere mening. Hij sprak over een stukje decentralisatie en iets wat door de gehandicapten zelf was opgezet. Aan de hand van cijfers bleek men veel aktivileiten te hebben. De zaak van het maatschappelijk werk is nog niet goed ge regeld en daarvan moeten wij de gehan dicapten niet de dupe laten worden. Hij stelde voor om een subsidie te verlenen voor 3 of 5 jaar. De provincie subsidieert nog tot 1983 en diverse andere gemeenten gaven ook reeds geld hiervoor. Toch bleek de voorzitter nog niet geheel overtuigd van de noodzaak en hij zag het meer als een afschuiven naar de gemeenten. Te veel organisaties overlappen elkaar op dit moment. Hij stelde voor om tot stem ming over te gaan. Toch bleken de heren Sandee en Van der Maas meer te voelen voor een opschorten van deze zaak tot de volgende vergadering. En toen de heer Blok zich daarbij aarzelend aansloot, werd het voorstel tot de volgende raad aangehouden. De onderdelen Geslachtsziektenbestrijding Tuberculosebestrijding en Meer Bewegen voor Ouderen van het Kruiswerk konden niet op subsidie rekenen volgens het voor stel van het college. De heer Hamelink verwees naar het Wel- zijnsplan waarin de Geslachtsziektenbestrij ding en de Tuberculosebestrijding werden genoemd als te subsidiëren projekten. Wat betreft Bewegen voor Ouderen, daar stond hij minder positief tegenover. Ook de heer Van der Maas vond de TBC-bestrijding wel een belangrijke zaak. Toch wees de heer Sandee op het advies van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten die adviseerde om voorlopig af te wachten en om nadere cijfers te vragen. Daarin kon de raad zich vinden en werd de subsidie afgewezen (voorlopig). Een wijziging in de bezoldigingsverorde ning werd onveranderd vastgesteld. Het geen ook het geval was met een overeen komst inzake part-time werk en de daarbij geldende ziekteregeling. Een wijziging in de bouwverordening en bouwverordening logiesgebouwen stuitte ook op geen enkele tegenstand. Bij het beschikbaar stellen van een kre diet van 50.000,— voor de aanschaf van 29 alarmontvangers voor debrandweer korpsen, vroeg de heer Uijl naar de moge lijkheid van een goedkopere prijs door bij meer firma's prijsopgaaf te vragen. De secretaris merkte op, dat het prijsver schil wegviel door de korting die men kreeg. Er is dus navraag gedaan bij anderen, maar men hield het ook liever bij één en dezelfde firma. Een algehele restauratie van de koren molen „De Onderneming" (kosten zijn dan 177.000,—was niet haalbaar door het ontbreken van subsidie van CRM. Daarom stelde het college voor om een bijdrage van 30.000,toe te kennen voor de aller noodzakelijkste herstelwerkzaamheden. De heer Hamelink sprak van een ver heugende zaak, omdat er reeds meer naar gevraagd was, ook door andere partijen. Wel vroeg hij zich af of men geen lange- termijnplanning moest toepassen als ge meente, b.v. door reserveringen. Ook omdat er uit Den Haag geen financiën te ver wachten waren en men het als gemeente zelf moest betalen. Ook de heer Meulen- berg was tevreden met het bedrag, maar daar nu te beslissen voor restauratie, dan moest dat later ook onderhouden blijven. Wethouder De Nooijer had een algehele restauratie het mooiste gevonden. Maar er is nu geen geld in Den Haag en ook in de naaste toekomst niet. Toch kon men voorlopig vooruit met dit bedrag en zouden de cijfers nog eens in de toekomst bekeken kunnen worden. De heer Van der Maas kon instemmen met het verlengen van het proefprojekt Specifiek Welzijn, doch maakte op princi piële onderdelen daarvan een voorbehoud. We blijven experimenteren, aldus de heer Sandee, en het kost meer dan men had gedacht. Vooral ook omdat deze verlenging niet was voorzien. Terwijl de heer Blok nog vroeg naar de reaktie van de andere gemeenten uit het proefgebied. De voorzitter beaamde dat men deze verlenging niet voorzien had. Gemeentelijk zijn we een heel eind, maar regionhal zijn er nog vele zaken te doen. En ook de andere gemeenten hadden positieve voor stellen over deze verlenging tot 1986. Een zevental begrotingswijzigingen over het jaar 1981 passeerden hierna de revue. Bij de rondvraag kwam de eerste vraag van de heer Blok en die luidde: Onze fraktie zou graag de mogelijkheid willen laten onderzoeken van het plaatsen van een telefooncel -op de jachthaven te Kamper land. Is uw college bereid dit met de PTT te bespreken? Hetgeen door de voorzitter werd toegezegd. De heer Uijl vroeg of de verbodsborden bij De Banjaard al weggehaald waren. Wethouder De Nooijer had ze enkele we ken weggehaald, maar later weer terugge plaatst. Want het is toen volledig uit de hand gelopen. Men kreeg een grote ver keersstroom op de wegen, parkeren voor de uitritten en op te smalle wegen. Ook het parkeerterrein voor het hotel was op hoogtijdagen onvoldoende. Toch vond de heer Uijl dat men eerder moest denken aan parkeerverboden en hij bleef mopperen tegen de wethouder over de verbodsbepalingen, omdat het volgens hem normale openbare wegen waren. De heer Van der Maas verzocht bij de provincie aan te dringen op het plaatsen van stoplichten bij de verkeerskruising van Hovijen. De voorzitter betoogde dat er aan een oplossing wordt gewerkt. Wordt er bij de gemeente-aanplant aan dacht geschonken aan het bacterievuur? Daarover kon de voorzitter mededelen, dat er steeds controle is. Zijn laatste vraag betrof de overlast van het discobal in het De Casembroothuis. Hij was er zelf wezen kijken en luisteren en vond de klachten toch terecht. Volgens de voorzitter viel dit mee, omdat het hier ging om zes avonden. We leven tenslotte in een gemeenschap, waarin de jeugd ook eens wat moet hebben. Maar men hield het van gemeentezijde wel in de gaten. De heer Sandee vond dit nu niet bepaald een geschikte plaats voor zoiets. Men kon in de toekomst beter uitkijken naar een plaats buiten de bebouwde kom. En met deze suggestie kwam een eind aan de raadsvergadering, die toch vrij vlot verliep onder voorzitterschap van waar nemend burgemeester J. A. W. Wisse. DE OPEN SCHOOL Aan de volwassen inwoners van Noord- Beveland. Veel mensen vinden het achteraf een beetje jammer, dat er vroeger weinig kan sen waren om door te leren. Ze hebben het gevoel dat ze toch een stukje algemene ontwikkeling tekort komen. En het gevolg daarvan is dan, dat ze zich soms „dom" voelen en weinig zelfvertrouwen hebben. Ze missen diploma's als ze werk zoeken. Ze missen de durf om in een oudercom missie of een schoolbestuur mee te doen. Ze zullen niet gauw een aktieve rol spelen in het verenigingsleven. En in gesprekken krijgt de rapste prater al gauw gelijk. Ze doen als het ware telkens een stapje achteruit. Maar ze willen het anders en kunnen dat ook best. Als u ook wel eens dat gevoel hebt, moet u nog even verder lezen. De laatste jaren zijn er voor die mensen, voor u, verschillende mogelijkheden ont staan om ook weer te gaan leren. Aange past aan uw omstandigheden. Aansluitend op wat u weet en doet. De Open School is zo'n mogelijkheid. U kunt er terecht als u destijds na de vijfde of zesde klas bent gestopt om te gaan werken of enkele jaren op de huis houdschool, ambachtsschool of mavo hebt gezeten. De Open School is bij u in de buurt. De tijden van de bijeenkomsten worden zoveel als maar kan op u afgestemd. Het kan 's morgens, 's middags of 's avonds. Algemene ontwikkeling is het belangrijk ste. Die algemene ontwikkeling doet u vooral op door samen te werken in een groep. Allerlei onderwerpen zoals bijvoor beeld: gezondheid, wonen, geld, enz. komen aan de orde op een boeiende manier. Daarnaast kunt u één of meerdere vakken kiezen, zoals b.v. Engels, geschiedenis, bio logie, etc. Ook is er gelegenheid om aan praktische dingen mee te doen. Typen bij voorbeeld of tuinieren of tekenen/schilderen. Kortom: veel mogelijkheden. Het mag alle maal, maar niet alles hoeft. U hoeft niet „goed te kunnen leren", want u kiest wat u wilt leren en in welk tempo u dat wilt doen. En ook waar u wilt beginnen en tot hoever u wilt gaan. Als u meer zou willen weten over de Open School, kunt u zich wenden tot: R.E.C. De Bevelanden, Singelstraat 7, 4461 HZ Goes, Telefoon 01100 - 20547. JEUGDSOOS "ORISANT" VIERT 10-JARIG BESTAAN Op 5 september 1981 viert jeugdsoos „Orisant" uit Wissenkerke zijn 10-jarig be staan. Om dit unieke feit te vieren zijn er de gehele dag aktiviteiten. Het pro gramma ziet er als volgt uit: 9.45 uur: .(Dorpsdijk). Opening van de festiviteiten door wethouder De Nooyer op de Dorpsdijk bij het jeugdgebouw. 10.00 tot 12.00 uur: (Dorpsdijk). Open Huis in het jeugdgebouw, waarbij iedereen in de gelegenheid wordt gesteld ons jeugd gebouw te bezichtigen. 10.30 tot 12.30 uur: (Dorpshuis). Jonge ren van 9 tot 14 jaar laten u zien hoe ze hun vrije tijd besteden, door middel van diverse creatieve aktiviteiten, waar ze ook op de zaterdagavond mee bezig zijn. Dit vindt plaats in het Dorpshuis te Wissen kerke. Tijdens deze aktiviteiten wordt er koffie voor u geserveerd. Tevens is er een fotocollage van soos „Orisant" 1971—1981 te zien. 15.00 tot 18.00 uur: (Sportveld). Zes kamp met zeer originele spelen, uitgevoerd door jongeren tot 20 jaar. Tijdens deze zeskamp vindt er een zogenaamde „toto" plaats. Bekende dorpsgenoten gaan goal- schieten. 18.00 uur: (Sportveld). Uitslag zes kamp en toto. 20.00 uur: (Dorpshuis). Disco in het Dorpshuis te Wissenkerke. VOLKSDANSEN VOOR OUDEREN TE COLIJNSPLAAT Op vrijdag 28 augustus a.s. gaat de volksdansgroep voor ouderen „De Patrij zen" weer van start. Op vrijdag 28 augus tus en 4 september is iedereen welkom op de les, om kennis te maken met het volksdansen. De lessen vinden plaats van 15.15—16.15 uur in de gymzaal te Co lijnsplaat. Mocht u meer willen weten, kunt u kon takt opnemen met mevr. Van Hootegem, Telefoon 01130-15 81. Burgerlijke stand Geboren: 10 juli: Marcus Cornelis, z.v. A. J. Heijstek en J. G. Korshuize; 10 juli: Marieke, d.v. L. A. Slabbekoorn en P. B. P. Pieters. Ondertrouwd: 2 juli: C. P. Verburg en M. N. de Fouw. Getrouwd: Geen. Overleden: 12 juli: Maria van Dommele, oud 81 jaar, w.v. G. D. de Neef; 16 juli: Jacoba Klazina Geelhoed, oud 92 jaar, w.v. G. de Fouw; 17 juli: Jacoba Janna Koster, I oud 77 jaar, w.v. J. H. de Zwarte; 26 juli: j Susanna de Fouw, oud 63 jaar, e.v. M. J. Koster: 28 juli: Johannis Adriaan Geelhoed, oud 68 jaar, e.v. P. Bouterse; 31 juli: Ben jamin Groen, oud 82 jaar, e.v. A. de Bruin; 31 juli: Neeltje Zuidijk, oud 86 jaar, w.v. J. Noordhoek. VOLKSDANSEN VOOR OUDEREN GAAT IN KORTGENE VAN START In Kortgene zal bij voldoende belang stelling een volksdansgroep voor ouderen (504-) van start gaan. Op vrijdag 4 september en 11 september is iedereen welkom op de les, om kennis te maken met het volksdansen. Het volks dansen is aangepast aan de mogelijkheden van de ouder wordende mens. De lessen vinden plaats van 16.30—17.30 uur in de gymzaal te Kortgene. Mocht u meer willen weten, dan kunt u kontakt opnemen met mevr. Van Hootegem, Telefoon 01130 -15 81.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1981 | | pagina 2