NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD GD „Een vreemde Eend" Rodelko bv U houdt nu het meest gelezen blad op Noord-Beveland In handen Zeeland Magazine? No. 3979 Donderdag 27 augustus 1981 84e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs 24,— per jaar. Franko per post ƒ40,— per jaar. Advertenties 35 ct. per mm., excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON Ik moet nieuwe indrukken opdoen, schet sen maken. O zeker, het is een werk-reis, Maar ik ben niet van plan alléén maar te werken. En nu had ik zo gedacht, Jeanne... Iris zit nog goed bij Kerkman en ik wou haar die HBS af laten lopen. Als wij nou es samen Weer zweeg ze, lange tijd. „Ik zou het verrukkelijk vinden" zei ze toen „maar „Wat maar?" „We trekken er wéér uit, al is het nu samen. We laten Iris wéér alleen. En we hebben haar al zo lang alleen gelaten. Ja, ik ook, zelfs terwijl ik haar bij me had. O, Erik, ik ben m'n eigen tekort zo duide lijk gaan zien „Weet je wat?" zei hij „laten we het aan Iris overlaten. Laat mij dit nu eens op m'n eigen manier behandelen. Maar hóe het ook gaat, als jij wilt, dan proberen we het wéér samen. En mét Iris. Misschien al met een, misschien later. Maar zouden we niet kunnen proberen Jeanne, alsnog een gezin te vormen?" „Ik heb daar bij de Kerkmannen rond gekeken" gaf Jeanne ten antwoord „Erik, wij kennen allebei het leven. Het is een heel ander leven dan bij hen. Je vindt er sensatie, afwisseling, avontuur, succes, soms zelfs roem. Maar hou je nou zoveel over aan geluk! En in dat gezin, daar zijn ze gelukkig. Want ze horen bij elkaar en hou den van elkaar. En het zal bij ons nooit zo worden als bij hen, wij zijn heel andere mensen, en dat vind ik niets erg, daar ben ik blij om. Jij deugt niet voor accountant, en ik kan niet alléén maar huismoeder zijnen wat is er niet voor 'n verschil tussen Iris en Loes, bijvoorbeeld!" De schaduw die steeds verder kroop, had nu de stoel van Jeanne bereikt. Ze huiverde. Erik stond op. „Meisje, het wordt koud. Al is het een mooie dag, het is herfst. Kom, we gaan" naar huis, wou je zeggen" glimlachte ze. „Dat hebben we niet, nóg niet" „Maar we hebben er allèbei behoefte aan" stelde Erik vast „en hoe we het doen, dat weten we nog niet precies, maar wij gaan weer samen een huis maken tot een thuis, voor ons allebei en voor Iris." „Nou" zei Kellner Grumpelmans tegen zijn maat, nadat hij uit de deuropening het tweetal had gadegeslagen „die zijn ook niet met mekaar getrouwd.' „Hoe weet je dat?" vroeg de maat. „Veel te innig man. Moet je zien, ze kruipt zowat in z'n jas. Nee, leer mij de mensen kennen." En met een diepverach- tend ophalen van zijn eeuwig druppelende neus ruimde hij het theeservies af. Hoofdstuk XI VOOR DE KEUS. De hele klas zat in afwachting. De schoolbel had geluid, in andere klassen was men al aan de gang, maar de leraar Kruyt was nog niet verschenen. De aardigheid was er af bij Kruyt, von den sommigen. Het was in de klas altijd wel een tikkeltje rumoeriger dan bij andere leraren, maar die regelrecht georganiseerde plagerijen waarvan je zoveel plezier kon hebben, waren afgelopen. Sinds Iris Sonde- rius de partij van de geplaagde leraar had gekozen, en Leo Voorberg midden in de klas een klap in z'n gezicht had gegeven, waren er twee kampen. Leo Voorberg en z'n Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 25,per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE kornuiten probeerden wel telkens, nieuwe incidentjes te veroorzaken, maar ze wa ren geïsoleerd, de klas als geheel deed niet meer mee. Iris had daarmee haar popula riteit bij sommigen verspeeld, maar was vele anderen nader gekomen en had geen spijt van haar optreden. Vooral niet wan neer ze bemerkte, hoe Kruyt niet langer dat schichtige, beangste in z'n wezen had, dat hem vroeger kenmerkte, zo gauw hij de vierde binnen trad. Opeens stond de gestalte van de directeur in de deuropening. Het werd stil. Was er wat met Kruyt? Jongens" zei hij „Meneer Kruiyt komt vandaag niet. Zijn vrouw is nog vrij plot seling overleden. Dus zal ik vanmorgen maar zolang met jullie verder gaan. Maar eerst wou ik jullie nog iets zeggen." De hele klas luisterde gespannen naar „de Dirk." „Meneer Kruyt", zei directeur Wieringa „heeft het de laatste jaren bijzonder moei lijk gehad. Zijn vrouw was toen al heel ernstig ziek, maar die ziekte, die haar ge heel invalide maakte, bereikte tenslotte de hersenen. Ze kon toen niet langer thuis verpleegd worden, ze moest naar een in richting. Nu is in een paar'dagen tijds plot seling de crisis bereikt, en ze is gisteren ge storven. Menselijkerwijs gesproken is het én voor haar én voor hem beter zo Er was een gespannen stilte in de klas. „Ik wou jullie dit zeggen" vervolgde de directeur „omdat jullie wel gemerkt zult hebben, dat meneer Kruyt vaak grote moei te had, zijn werk zo te doen, als hij het graag had willen doen. Jullie hebt mis schien wel eens gedacht, dat hij voor die taak niet geschikt was, dat hij geen orde kon houden. Meneer Kruyt houdt van zijn werk en van de school. Toen hij hier kwam, was hij een enthousiaste leerkracht, een van onze beste mensen. Maar jarenlange zorg en verdriet kunnen iemand bijna bre ken en als hij dan nog merkt dat ook zijn werk daaronder lijdt, ook de jongemensen die hij zo graag goed wilde onderwijzen, daaronder lijden, dan maakt dit de zaak niet beter. Hij wist tenslotte bijna geen raad meer. Daarom zeg ik, eigenlijk is het maar beter zó. Ik was gisteravond even bij meneer Kruyt en toen vertelde hij me dit. En hij heeft me gevraagd, het jullie te vertellen, opdat je een beetje zoudt begrijpen, in welke moeilijkheden hij verkeerde, en hem niet èl te kwalijk nemen, wanneer hij jullie wel eens verkeerd aanpakte. Ik hoop, dat me neer Kruyt spoedig weer op de school zal komen, en ik verwacht van jullie, mijn vierde klassersjullie zijn geen kinderen meer, ik mag toch wel een beetje op jullie rekenen, niet?dat je hem mogelijk maakt, in zjjn werk zijn verdriet te ver geten, en zonder sentimentaliteit als goede kamaraden naast hem staat. En meer be hoef ik hier niet over te zeggen, ik reken op jullie. En nu zou ik wel graag willen, dat juffrouw Sondorp, die altijd zo uitne mend het woord voert" opeens grinnikte de hele klas, en de spanning was gebroken „mij in welgekozen bewoordingen vertelt, waar meneer Kruyt precies gebleven was, dan kan ik de draad weer proberen op te nemen." Iris hoorde de laatste woorden nauwe lijks, met haar grote ogen wijd open, zat ze voor zich uit te staren. In haar rees een gevoel van grote dank baarheid. Ja, het was waar, ze had inder tijd braaf meegeholpen, Kruyt te sarren. Maar ze had kunnen omkeren, toen ze wist hoe de zaken stonden, ze had zich kunnen keren tégen haar vroegere makkers. Dat, bedacht ze, was het gevolg van de zo heel andere geest, die leefde in het gezin Kerk man, waar ze leerde dat het niet allereerst ging om jezelf, maar dat je moest samen leven met anderen en denken om en aan die anderen. Terwjjl Iris, nog een beetje verlegen, maar steeds meer op dreef komend, een moedige duik deed in de geschiedenis van het Duitse Keizerrijk, gingen haar gedach ten naar de Acacialaan, naar „tante Lies" de blijmoedige, die haar behandelde als een eigen dochter, naar meneer Kerkman „oom Karei" achter wiens nuchtere zake lijkheid toch telkens de hartelijkheid naar voren kwam, hij, die zo sportief en eerlijk kon zijn. Naar Bert, die zo rustig en han dig voor haar moeder had gezorgd, naar Loes, betrouwbare kameraad, en er kwam een glans in haar ogen toen ze aan de tweeling dachtwant tussen Iris en de tweeling was het nog immer koek en ei. En haar gedachten sprongen over naar die twee andere mensen, haar vader en haar moeder. Ze wist niet precies wat zich afspeelde dezer dagen, maar ergens begon toch de hoop te gloren, dat vader en moeder 't samen opnieuw zouden gaan proberen. Moeder was veranderd, dacht ze, niet meer zo aanstellerig, dat egocentrische. En vader was zo mild en zo hartelijk, niet zo teruggetrokken en altijd opgaand in zijn werk. Hij was nu al langer dan een week in Breeveld, hij liet z'n werk in de steek voor moeder! Zou het kunnen zijn, dacht Iris, dat ze toch nog weer eens een eigen thuis kreeg, een éigen vader en moeder, die thuis waren als ze thuis kwam, met wie ze kon praten en overleggen en die haar zouden helpen als ze straks moet kiezen, wat ze zou gaan doen in het leven? „Iris Sonderius" stoorde opeens de stem van de directeur haar gedachten „is het té veel gevraagd, wat uw overpeinzingen wa ren met betrekking tot de ontwikkeling van het Duitse Keizerrijk?" Iris bloostde en glimlachte verlegen. Dat was helemaal niets voor haar, dacht de directeur. Nee, dat Sonderisje had aan héél andere dingen zitten denken dan aan de sluwe Bismarck en zijn oude keizer! „Of was het Duitsland niet?" informeerde de directeur. Iris schudde het hoofd. ,,'t Was Breeveld maar" waagde Iris lachend. „Als het dan de HBS in Breeveld is, en meer in het bijzonder de vierde klas, en nog meer in het bijzonder het aldaar behandelde onderwerp". Iris zag tot haar opluchting dat zijn ogen lachten „dan heb ik daar helemaal geen bezwaar tegen. Wie hadden, om op dit onderwerp terug tè komen, alle hoop gesteld op kroonprins Frederik? ..Ode liberalen. De tegenstanders van Bismarck." „Precies. Maar de kroonprins" zo ver volgde hij had een keelaandoening die men aanvankelijk niet zo ernstig nam. Later bleek dat het keelkanker was. Zou hij nog eens de kans krijgen zijn stokoude vader op te volgen, dan zou het toch niet lang zijn, dat hij keizer was „Ga maar door" dacht Iris „het zit wel goed." En ze spon onbekommerd verder aan haar eigen gedachten. Maar toen ze thuis kwam, zag ze haar vader en moeder samen in de salon zitten. Ze groette vrolijk, maar toch even be klemd. Ze keken zo ernstig. Was er wat? Mevrouw Kerkman was in de keuken bezig. Loes nog niet thuis, evenmin als de twee lingen, en Bert bleef vanmiddag op kan toor. „Je bent fijn vroeg", zei haar vader, „neem een zit, kind. Allereerst dit: wij tweeën, je moeder en ik, zijn het beu zo ver van elkaar te zitten. We vinden er niks aan. We begraven al die strijdbijlen, en we willen het weer samen gaan doen. Moeder gaat, althans voorlopig, niet op tournee, ze moet zich in acht nemen, enfin dat weet jeen ik ga me niet meer zo helemaal begraven in m'n werk. In m'n huis in dat Gooise dorp is ruimte genoeg, en de omgeving is voor je moeder prima. Niet te ver van de stad ook." „O héérlijk", riep Iris en opeens sprong ze op en omhelsde „de ouweluidjes", zoals ze hen noemde. „Wat ben ik blij! Nu heb ik tenminste weer een vader en moeder, net als iedereen!" „Wij zijn blij, dat jij net zo blij bent", lachte Jeane, haar ogen stralend. „Ja kind, ik heb je vader nodig, dat heb ik ge merkt." (Wordt vervolgd). KADE 23 - VEERE - TEL. 01181-5 55 VOOR BEMIDDELING AAN- EN VERKOOP HYPOTHEKEN TAXATIE VAN AL UW ONROEREND GOED Vertegenwoordiger voor Noord-Beveland: dhr. Wattel, Tel. 01186 - 1578. WANDELSPORTVERENIGING „DE PATRIJZEN", C0LIJNSPLAAT HOUDT „POLDERTOCHTEN" Op zaterdag 29 augustus organiseert de wandelsportvereniging „De Patrijzen" uit Colijnsplaat haar „Poldertochten" over een afstand van 5, 10, 15 of 25 km. Wegens verbouwing van het dorpshuis wordt er dit keer gestart vanuit het ge bouw „Onder de silo's" aan de Havelaar- straat. Gemakkelijk te vinden bij de hoge graansilo's van de fa. Snoep. De E.H.B.O. Colijnsplaat zorgt voor de eventuele blaren. Ieder die de toch volbrengt ontvangt een fraaie medaille. De 25 km start om 13.00 uur terwijl de overige om 14.00 uur starten. Het inschrijf geld bedraagt ƒ3,50. Leden van erkende wandelsportbonden op vertoon van hun lid maatschapskaar 3, Er kan ook zonder herinnering worden deelgenomen. Het inschrijfgeld is dan 1,50. P.V. "DE BLAUWE DOFFER" KORTGENE Uitslag wedvlucht 's Hertogenbosch op 22 augustus. Deelname 580 duiven. 1 J. Brouwer en zn. 12.43.05 98.256 300.5 2 idem 46.44 2 298.5 3 A. A. v/d Kreeke 13.00.00 110.367 296.5 4 M. van Belzen 00.55 110.660 294.5 5 A. A. v/d Kreeke 00.55 2 292.5 6 S. M. Branderhorst 01.44 110.744 290.5 7 idem 01.51 2 288.5 8 P. J. Verburg 12.54.42 104.132 286.5 9 W. C. Leenpoel 13.02.57 110.504 284.5 10 P. J. Verburg 12.56.08 2 282.5 Kruiswoordpuzzel no. 740 Horizontaal: 1. por - 5. bekende voetbal vereniging - 7. rijksdaalder - 11. stad in Amerika - 13. reukwater - 15. steensoort 17. leuke - 19. wandversiering - 21. het veredelen van vruchtbomen - 23. drank 24. vaartuig - 26. godsdienst (afk.) - 27. vloerbedekking - 29. zangnoot - 30. titel (afk.) - 32. zangnoot - 33. uitroep van pijn 34. sportterm (afk.) - 35. uurwerk - 37. eerwaarde vader (lat. afk.) - 39. bijwoord 40. huisdier - 42. gedroogde vrucht - 43. waterdamp - 44. jongensnaam - 46. grond toon - 47. voorzetsel - 48. meisjesnaam 50. goud (Fr.) - 51. onmeetbaar getal - 53. laag water (afk.) - 54. water in Brabant 55. pers. vnw. - '57. familielid - 61. laatst genoemde (afk.) - 63. godsdienst - 66. Trans Europa Express (afk.) - 67. uitgestotene 69. netto (afk.) - 70. droombeeld - 73. ijzerhoudende aarde - 74. muziekdrama - 76. winterkost - 78. gesloten auto - 79. Duits pers. vnw. - 80. onvaste. Verticaal: 1. soort geneesmiddel - 2. te eni ger tijd - 3. voorzetsel - 4. verfstof - 5. kleinood - 6. sluier - 7. insnijding - 8. bijwoord - 9. soort palm - 10. betaalplaats 12. vlaktemaat - 14. gewicht (afk.) - 16. hemels wezen - 18. Europeaan - 20. deel v. e. effect - 22. boom - 25. bestaat - 27. makker - 28. speelse - 31. zware hamer 34. leesteken - 35. huisdier - 36. omroep vereniging (afk.) - 38. staatsbedrijf (afk.) 39. Europeaan - 40. op welke wijze - 41. projectieplaatje - 45. teken van verkoudheid 49. metalen ringetje - 52. teleurstellend 55. in de verte - 56. bevestiging - 58. kaar- tenboek - 59. kleffe - 60. bevel - 62. lijf wacht - 64. metaal - 65. meisjesnaam - 67. deel van Brabant - 68. steenmassa - 7i. leraar (afk.) - 72. voorzetsel - 75. familielid 77. ambtshalve (Lat. afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 739 Horizontaal: 1. islam - 6. tobbe - 11. tol 12. tra - 14. ore - 16. duister - 18. Duitser 20. dik - 21. til - 22. elk - 23. overleg 28. Ako - 29. ra - 30. dr - 31. anti - 32. oke - 34. Aida - 36. pi - 37. gamelan - 38. r.k. - 39. saai - 41. Ans - 42. aula - 45. nn 47. ia - 49. Rie - 51. eminent - 54. G.G.D. 56. eer - 57. uur - 58. prinses - 61. normale 64. kop - 65. eed - 67. eva - 68. satan - 69. riant. Verticaal: 2. stikken - 3. los - 4. alt - 5. sr - 7. ooi - 8. brt - 9. bestand - 10. adder 32. tree - 13. adel - 15. Arlon - 17. uil 19. eik - 23. origine - 24. va - 25. rekenen 26. Ed - 27. granaat - 31. ais - 32. oma 33. els - 35. ara - 40. Amerika - 43. leguaan 44. crepe - 46. n.m. - 47 in - 48. adres 50. Ier - 52. Ilse - 53. eend - 55. gul - 59 not - 60. Spa - 62. rei - 63. M.v.A. 66. eg.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1981 | | pagina 1