KRONIEK VAN NOORD-BEVELAND Clubgebouw Apollo Wissenkerke officieel geopend X Behalve een brandje in Kortgene, een wielerronde en een Braderie aldaar, is er deze week weinig schokkends te vermelden, beste vrienden, alleen nog een blijde gebeurtenis op Wissenkerke, na melijk de ingebruikname van een nieuw onderkomen voor de plaatselijke harmonie, maar daarover meer in deze krant. Het verhaal van deze week, wat echt gebeurd moet zijn op Co- lijnsplaat, in vroeger dagen, gaat over dropjes waar een luchtje aan zat. De dropjes van Piertje. lei soms verklaarbare oorzaken, wat stoffig zijn en een temperatuur bevatten welke niet bevorderlijk is voor des mensen longen. Zodat de lucht welke het menselijk lichaam via het instrument verlaat, niet of nauwelijks meer als een hoge C kan worden aangemerkt. In het college van burgemeester en wet houders vond het verzoek onverkort bijval. Tot mijn genoegen vernam ik dat het kerk bestuur en de kerkelijke gemeente in het algemeen positief tegenover de nieuwe be stemming stonden. Al besef ik ten zeerste dat deze ver andering van bestemming bij een aantal mensen uit ons dorp pijn moet doen. Uiteraard hebben wij uitvoerig stilgestaan bij de financiële kant van de zaak. Dat is onze plicht. Maar ik ga op deze feestelijke bijeenkomst niet over geldsbedragen praten. Maar toen ik vanmiddag nog eens over deze opening zat na te denken, kwam toch in mijn gedachten naar voren dat hetgeen het gemeentebestuur aan dit bouwwerk ten koste heeft gelegd nog lang niet voldoende zou zijn om het salaris en bijkomende kos ten van één welzijnswerker gedurende één jaar te bekostigen. En wat hier tot stand is gekomen, heeft ook alles met welzijn te maken. Maar als het goed is zullen tientallen mensen gedu rende tientallen jaren hun welzijn aan dit project beleven. Meneer de Voorzitter. Het is u bekend. Met zeker niet veel schermutselingen is het voorstel door de raad die uiteindelijk heeft te beslissen heen gekomen. Maar ach, wie kan hier eigenlijk ook tegen zijn. Hier ligt een stukje geluk voor een dorpsgemeenschap. Voor de mens. En daar kan toch nogmaals niemand tegen zijn. Nog PSP of VVD, noch NVV of CNV, noch ZLM of GPV, noch EO of NVSH. Meneer de Voorzitter. Ik ga dit verhaaltje besluiten. Namens het gemeentebestuur fe liciteer ik u van harte met dit fraaie re sultaat. Hulde voor al die zelfwerkzaamheid. Want het is in geen geval alleen de ge meente die hieraan heeft bijgedragen. Maar zeker ook al die mensen die met plezier en moed en overgave zoveel vrije uren hebben beschikbaar gesteld. Het bestuur zou ik willen zeggen: het is nu klaar. Het is mooi. Maar probeer het zo te houden. Gebruik daar uw talenten, uw inzicht voor. Want: „Door wijsheid wordt een huis gebouwd: Door verstand blijft het be houden". Ik dank u zeer. Na de woorden van de burgemeester komen nog enige sprekers naar voren die namens andere verenigingen hun felicitaties aanbieden. Als eerste spreekt dhr. De Nooyer na mens de kerkeraad van de gereformeerde kerk. We zijn jaloers op het prachtige re sultaat, maar we zijn ook blij dat dit gebouw voor ons dorp bewaard blijft en zeker met de bestemming van het gebouw, wat nu een onderkomen is voor een ver eniging uit ons dorp, aldus sprak dhr. De Nooyer, de vereniging toe. Verder kwam aan het woord dhr. C. van Damme uit Kortgene, die namens alle Noord-Bevclandse muziekverenigingen wel gemeende felicitaties overbracht. Met de zelfde wensen sprak dhr. S. Meulenberg namens de voetbalvereniging uit deze plaats. Het bejaarde muzikantje. Als laatste in de rij van sprekers, komt aan het woord dhr. j. J. v. d. Berge, één van de oudere leden van de Harmonie. Hij had zijn toespraak in dichtvorm ge maakt, deze luidde als volgt: Als bejaard muzikantje voel ik mij een beetje klein Bij dit aller groots gebeuren een eigen huis, wat is dat fijn Heel de gemeente en bestuurders en de gehele harmonie werkten samen in één huid met kerkbestuur en diaconie Grote inzet van zo velen uren onbetaald besteed Restauratie en berekening wat is alles groots bedeeld Zo'n éénheid op ons dorp is dit gebouw zeker waard Naastenliefde hier verkondigd wordt in muziek nu toch bewaard Kan er zo geen namen noemen want dat worden er teveel Die hun steentje hier bijdroegen Hulde allen voor uw deel Zo'n 55 jaar geleden 'k heette toen nog jongeling Richtte dikwijls hier mijn schreden naar jongelings vereniging Wij huisden toen nog eerste verdieping 't Was boven het hiernaast gebouw wij hadden dan de grootste pret soms als beneden een varken zat in 't nauw Ko Fortuin die boerde hier onder had winkel, varkens, koeien en paard De kleine zelfstandigen en veel noeste [werkers verleden en heden het goede bewaard Dat de tijden zo veranderen restauratie duurder wordt Kunnen wij soms niet verwerken maar arbeid adelt ongestoord Zo doen wij als we ouder worden een terugblik nu en toen Contributie van een dubbeltje wij hadden niet veel poen Twee sigaren voor een kwartje was in die tijd toen heel gewoon Ruim 50 uren moest men werken 2 gulden per week was toen ons loon Daarom dankbaar voor deze weelde en de vreugde op deze dag Dat ik als klein muzikantje Apollo's eigen huis beleven mag Na deze dichterlijke woorden van dhr. v. d. Berge sprak de voorzitter nog enige woorden van dank aan diegenen die op wat voor manier hebben meegeholpen dit te kunnen realiseren. Vervolgens wordt aan de burgemeestersvrouw mevr. Wisse een boe ket bloemen aangeboden door het jongste leerlingetje van de vereniging Marjolein de Kater (10 jaar). Al met al een prachtig onderkomen voor Apollo, wat weer eens heeft bewezen dat met samenwerking, goede onderlinge ver standhoudingen en zelfwerkzaamheid, veel tot stand kan worden gebracht. P.V. "DE BLAUWE DOFFER" KORTGENE Uitslag wedvlucht Epernay op 2 augustus. Deelname 512 jonge duiven. 1 S. M. Branderhorst 14.37.59 282.044 2 W. C. Versluijs 39.09 280.769 3 J. C. de Fouw 40.28 280.780 4 W. M. Bouwense 44.41 284.216 5 A. J. Bouterse en zn. 46.56 284.440 6 P. J. Kesteloo 43.03 279.657 7 A. Abrahamse 47.06 282.686 8 W. C. Leenpoel 49.55 282.044 9 S. M. Branderhorst 50.44 2 10 W. C. Leenpoel 52.28 2 Door een bord. waarop een muziekstuk was geschilderd, weg te trekken, stelde Burgemeester Wisse van Wissenkerke het nieuwe klubgebouw van Harmonie Apollo uit die plaats officieel in gebruik. Veel genodigden. Toen het voormalige kerkgebouw geheel was gevuld met genodigden, werd ieder welkom geheten door de voorzitter van de vereniging dhr. C. Hoogstrate. Hij betrok in zijn welkomstwoord in het bijzonder B. en W. van Wissenkerke, de gemeenteraad en de Gereformeerde Kerk. Verder memoreerde hij in zijn toespraak de gebeurtenissen die vooraf gingen aan de uiteindelijke aankoop van het gebouw. Onze dank gaat in het bijzonder uit naar gemeente en kerkeraad, die ons enorm heb ben geholpen om de aankoop en de ver bouw te kunnen verwezenlijken, aldus de voorzitter. Soep en bolussen. Een bouwcommissie werd opgericht en zo werd op 7 maart van dit jaar met de eerste werkzaamheden begonnen. Voorzitter Hoogstrate in zijn toespraak: Een ieder, gesteund door onze eigen leden deed zijn werk. Ook mensen van buiten de vereniging kwamen de gelederen versterken. Soms zelfs met tractoren en wagens die dan beschikbaar werden gesteld. Het werd een bedrijvig geheel in de Ooststraat, wat de bewoners zeker kunnen beamen. Met de bouwcommissie aan het hoofd en de zelfwerkzaamheid van ons allen, is dit het resultaat geworden. Gelachen is er ook in die verbouwings periode, dat was maar goed ook, want het heeft veel van ieders krachten gevergd. Maar in tijd van dreigende vermoeidheid was er dikwijls een kop soep of een verse bolus. 40 leden en 20 leerlingen. De repetities kunnen weer beginnen, al dus de voorzitter verder in zijn toespraak, het is daarom zo prettig voor onze ver eniging met 40 leden en 20 leerlingen, dat we nu een keus hebben uit 5 avonden. Het bindt ons niet meer aan de vrijdagavond zoals dat voorheen was. Hierna worden de aanwezigen uitgeno digd naar buiten te gaan, waar door de eerste burger van Wissenkerke de officiële handeling zal worden verricht. „De uitkomst". Terwijl bij de voordeur de leerlingen van de muziekvereniging het „bless this house" speelden, onthulde de burgemeester de naam van het nieuwe onderkomen van Apollo, het zegen ons huis was zeer toe passelijk gekozen vanwege de voormalige functie van het Kerkgebouw. De naam, die zichtbaar werd doordat de burgemeester een bord weghaalde met daar op een muziektekst geschilderd, is „De Uitkomst". Een allerdaagse naam die, mis schien door de reden is gekozen om uiting te geven aan de gevoelens die in de ver eniging leven omtrent de voormalige be huizing. Of dit een uitkomst is. werd nog eens onderstreept door de burgemeester in zijn toespraak, met de woorden: „Door wijsheid wordt een huis gebouwd: Door verstand blijft het behouden. Een doordachte uitspraak van de eerste burger van de gemeente, die verder nog enige volzinnen in petto had voor de toe hoorders. Die toespraak is hieronder vol ledig weergegeven. Meneer de Voorzitter van Apollo. Dames en Heren. Ik moet u eerlijk bekennen dat ik nu niet onmiddellijk zo vreselijk enthousiast was toen ik op een morgen het verzoek van Apollo op mijn bureau kreeg om gelden be schikbaar te stellen voor aankoop en res tauratie van dit gebouw. Er zijn, dacht ik, toch al aardig wat openbare voorzieningen in deze gemeente. Berichten van een ministerie dat de ge meente een rijksbijdrage voor iets krijgt, spreken mij doorgaans meer aan. Al worden dit soort berichten overigens schaars te genwoordig. Neen. Het geluid van harp en citer, van tamboerijn en snarenspel en schallende cimbalen: het klonk niet duidelijk door tot des voorzitters grijze hersencellen. Maar een bepaald idee moet rijpen. Ook bij ipij. Daarom heb ik het verzoek eerst maar eens enige tijd laten liggen. Om er eens diep over na te denken. En dat hielp. Naast vele anderen kwam ook ik tot de ontdekking dat het voor de muziekvereniging niet alleen nuttig of wen selijk, maar zelfs bijna noodzakelijk zou zijn om over een eigen accommodatie te beschikken. Apollo is een bloeiende vereniging. Prac tised dagelijks heeft men een eigen oefen ruimte nodig. Een dorpshuis, of verenigings gebouw zo u wilt, leent zich derhalve niet voor deze activiteiten. Bovendien kan een dorpshuis door aller Joantje was nie zo hoed an d'r lief ze vroeg of d'n dokter kon komme asjeblief Dat most Piertje hae zehhe en tevens de kwaele uut lehhe Afijn, zö kwam Piertje bie d'n dokter an en vertelde over Joantje d'r heval D'n dokter kon't heval nie erg behriepe dus ie zouw wè even komme kieke Toen d'n dokter di dan kwam behreep'tun d'r nog niks van Ie ei toen Joantje mè onderzocht en d'r most een flesje mee een plasje worre hebrocht Een flesje wier hauw hepakt 't was ter één van azien ektrakt Piertje kwam d'r wee an te pas om't flesje weg te briengen mee de plas Ie wouw nie erg in't behin Mè vo een and vol dropjes kreeg'tun toch zin Zö hieng Piertje mee een zak vol drop en 't flesje d'r boven op Bie d'n dokter ei'tun 't netjes of heheve mè ie is nog even op straete hebleve Di liep um Neeltje tehen 't lief op straete toen is Piertje nog even bluuve praete Neeltje kon d'r eihe nie ouwe Want ze zag Piertje op dropjes knauwe Netuurlijk ei ze d'r één hekrehe mè toen zei Neeltje een bitje verlehe De dropjes bin ,een bitje zuur en nat zeg Piertje wat is dat? O, zei Piertje, dat is ut dus dat komt uut ut flesje van m'n zus en dat zure kon ök wè meschien want ut zat in een flesje van azien Dat ze het toen niet zo nauw namen, beste vrienden, blijkt wel. Hoe kon er anders nog een zure smaak aan de dropjes zitten. En wat voor ziekte Joantje heeft gehad, volgens d'n dokter, van wege de azijn, is ook een vraagteken. De oude Peelandse spreuk die hier van pas komt is als volgt: Een dropje is oaltied hezond a-je weet wi ut vandaen komt Want een heite is ök in z'n nopjes vanwehe z'n dropjes CeeBee. Uitslag wedvlucht Epernay op 2 augustus. Deelname 16 oude duiven. 1 J. C. Priester 15.18.24 280.540 2 P. de Waal en zn. 24.27 284.179 3 J. C. Priester 29.33 2 4 P. de Waal en zn.37.57 2 Uitslag wedvlucht Bergerac op 4 augustus. Deelname 182 duiven. 1 P. van Belzen 12.01.24 791.789 308.8 2 J. M. Goulooze 22.00 786.459 302.1 3 W. C. Versluijs 30.33 786.811 295.4 4 H. J. van der Moere 34.41 785.567 288.7 5 idem 35.51 2 282 6 W. M. Bouwense 44.33 791.925 275.3 7 P. van Belzen 53.17 2 268.6 8 P. de Waal en zn. 13.03 23 791.77 261.9 9 P. van Belzen 05.12 3 255.2 10 W. C. Leenpoel 05.17 786.048 248.5 Eindstand kampioenschap FOND. HOK 1 H. J. van der Moere 2273.5 pnt. 2 H. C. Verburg 1889.0 pnt. 3 P. van Belzen 1573.5 pnt. DUIF 1 H. C. Verburg '79-7965491-696.1 pnt. 2 H. J. v/d Moere '80- 552424-678.1 pnt. 3 P. de Waal en zn. '75-1032609-672.5 pnt. Eindstand aangewezen kampioenschappen oude duiven. Aangewezen generaal. 1 M. C. Clement 2956.0 pnt. 2 J. M. Goulooze 2803.3 pnt. 3 L. de Fouw en zn. 2583.1 pnt. 4 H. C. Verburg 2558.0 pnt. 5 P. de Waal en zn. 2312.9 pnt. Aangewezen oude duif. 1 J. M. Goulooze 1633.9 pnt. 2 L. de Fouw en zn. 1583.1 pnt. 3 A, J. Bouterse en zn. 1556.0 pnt. Uitslag wedvlucht Melun op 8 augustus. Deelname 503 jonge duiven. 1 P. van Belzen 16.59.30 352.235 412.9 2 Idem 17.00.37 2 409.7 3 S. Branderhorst 16.56.23 347.291 406.5 4 A. v. d. Kreeke 17.01.10 347.374 403.3 5 H. J. v. d. Moere 00.51 346.872 400.1 6 L. d. Fouw en Zn. 02.12 346.822 396.9 7 H. J. v. d. Moere 03.36 2 393.7 8 J. C. de Fouw 07.06 349.660 390.5 9 M. van Belzen 04.19 346.775 387.3 10 A. v. d. Kreeke 06.04 2 384.1 Uitslag wedvlucht Melun op 8 augustus. Deelname 12 oude duiven. 1 P. de Waal en Zn. 17.23.08 352.208 2 Idem 24.46 2 ZEEUWSE DAG/AVONDSCHOOL TE GOES BEGINT NIEUWE CURSUSSEN Vele mensen zoeken voor het aanstaande seizoen een goede en niet te dure cursus, hetzij om een (deel)diploma te bemachtigen, hetzij omdat ze op andere wijze deel willen nemen aan de „education permanente". De Zeeuwse Dag/Avondschool heeft daarvoor vele mogelijkheden: onze school is rijksge subsidieerd. Men kan bij ons een cursus engels, frans, spaans of duits volgen voor 70,— cusus- geld per jaar en krijgt daarvoor 80 lessen van bevoegde, ervaren docenten. Men mag „ludiek" studeren en hoeft dus niet per se af te stevenen op een rijks- erkend (deel)diploma. Voor algemene vorming kan men de vak ken als geschiedenis of aardrijkskunde stu deren. Ook is een algemene cursus recht mogelijk voor mensen die in de dagelijkse praktijk met dit vak te doen krijgen. Veel mensen kiezen onze cursussen om dat ze voor zichzelf (in een bedrijf bijvoor beeld) een bij- of herscholing willen mee maken, daar waar hun vooropleiding te kort schoot, b.v. voor wis-, natuur- of scheikunde. Ook is er weer een cursus Ne derlands voor anderstaligen. Boekhouden en handelsrekenen behoren ook tot de moge lijkheden naast Praktijkdiploma Boekhouden en Moderne Bedrijfsadministratie. Een nieuw aspect is de cursus Muziek (Algemene Muzikale Vorming) voor volwas senen in het kader van een project van het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen waarbij als belangrijke onderdelen genoemd kunnen worden: het ontwikkelen van de hoorervaring, melodie, rythmiek, klankleer, liedbewerking, notenleer, klankkleur van een instrument, muziekgeschiedenis, enz. In ditzelfde kader is er de cursus Spaans en Textiele Werkvormen voor beginners en gevorderden. Natuurlijk zijn er ook de volledige op leidingen MAVO-4 (3 jaar) en HAVO-top (2 jaar) en MEAO (Middelbaar Economisch Administratief Onderwijs). Nadere informatie kunt u verkrijgen schriftelijk bij de Avonschool of telefonisch: 01184-66186. De cursussen beginnen weer 24 augustus 1981. Wil men na HAVO de Atheneum-top volgen dan zijn daarvoor de lessen te Vlis- singen. Iedereen die nuttig en aangenaam bezig wil zijn en eventueel een waardevol diploma wil halen is bij ons hartelijk welkom! CONCERT TE KAMPERLAND Deze wordt gehouden op 18 augustus in de Gereformeerde Kerk te Kamperland. Medewerking wordt verleend door Rign Balkenende, orgel en Liesbeth Boerden, blokfluit. Aanvang 20.00 uur. Vrij entree.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1981 | | pagina 2