NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD I'41 8 houdt nu het meest gelezen blad in handen „Een vreemde Eend" Rodelko bv Zeeland Magazine? No. 3976 Donderdag 6 augustus 1961 84e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs 24,per jaar. Franko per post 40,per jaar. Advertenties 35 ct. per mm., excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON Voor anderen zorgen, verdriet verzachten, helpen, opgewekt triomferen over noden en narigheden, dat gaf haar leven inhoud en rijkdom. Maar ze glimlachte toen ze bedacht, wat een nasleep de komst van Iris had gehad. „We hebben straks de hele familie Sonderius in de kost," dacht ze vermaakt bij zichzelf. Jeanne Sonderius keek, na de eerste be groeting, nieuwsgierig rond in de gezellige huiskamer, terwijl haar gastvrouw in de keuken de koffie inschonk. Ze miste artisti citeit, deze kamer leek zo helemaal niet op de glas-metaal-flat in Amsterdam. Maar het was hier gezellig, bedacht ze, en huise lijk. En dat was waarnaar ze verlangde. Ergens thuis te zijn... Al spoedig bracht mevrouw Kerkman haar naar haar kamer, terwijl Bert en Iris de bagage nasleepten. Het was een gezellige, lichte kamer, met cretonnen gordijnen, een zithoekje met rieten stoeltjes en bronzen chrysanten op het tafeltje. „O... bloemen!" riep Jeanne. En zij keerde zich spontaan naar haar gastvrouw en stond op haar tenen om haar te kussen. Jeanne Sonderius had zoveel bloemen gehad in haar leven, tot de allerduurste orchideeën toe, maar deze welkomstgroet raakte haar in het hart. „Weet je wat," zei mevrouw Kerkman tot Iris. „Nou laten wij jullie alleen. Als je iets nodig mocht hebben, dan roep je wel. Zorg jij nou maar dat je moeder hier zo gauw mogelijk thuis is." „Dat ben ik al," glimlachte Jeanne. „Ik ben zo blij, dat ik hierheen mocht komen." „En voor Iris is het wél zo leuk," ant woordde mevrouw Kerkman. „Ze kan ge woon doorgaan en ze ziet u elke dag." Een kwartier later was Iris al beneden. „Luistert u es," fluisterde ze tot haar pleeg moeder. „Moeder houdt zich wel groot, maar ze is heus niet zo best. Ik heb haar gezegd, dat ze meteen onder de wol moet. Ze is doodop. Vindt u het erg, als ze vanavond niet aan tafel komt?" „Lieve kind," antwoordde mevrouw Kerk man, „je moeder is hier niet op visite. En ze zal heus nog wel een paar daagjes blijven, als ik het goed heb gezien. Wat ze nodig heeft breng jij haar boven. Wij bemoeien ons vanavond helemaal niet met haar. Wanneer ze dat zelf wil, zoeken we haar wel op. Zij moet rustig in bed blijven. Ze is patiënte." „Wat dacht u van de dokter...?" „Die zal ik zeker bellen, dat hij morgen ochtend even aankomt. Nu geloof ik, dat het haar te veel vermoeit. Dan kan hij haar morgen, als ze geslapen heeft en wat uit gerust is, onderzoeken. Dan is jouw hart ook gerust, vind je niet?" „U hebt het allemaal weer zo prachtig voor mekaar," zei Iris waarderend, haar ogen dankbaar. „O, tante Lies... gelooft u ook niet, dat het maar goed is, dat ik bij u gekomen ben?" „Kind," antwoorddde mevrouw Kerkman en ze sloeg haar arm om Iris heen. „Jou dat zelf te horen zeggen, dat is mijn groot ste beloning. Want het is niet voldoende dat ik je als een eigen dochter beschouw. Dat je het zelf zo voelt, daar ben ik zo blij om!" De tweelingen waren geagiteerd. Els en Miep stakeo hun ontstemming niet onder stoelen en banken. Dat er een vreemde mevrouw, nog wel de moeder van Iris, in hun huis logeerde en dat ze er niet eens naar toe mochten. „Ze is ziek," zei hun vader. Bent u seeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 25,per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4400 AA WISSENKERKE „Ze wordt van ons niet zieker," wist Miep stellig. En Els beloofde met een piepstem metje: „We zullen als muisjes zo stil zijn." Maar Iris kwam hen te hulp. „Jullie tweeën moogt vanavond even mijn moeder gedag zeggen," beloofde ze. En op de vra gende blik van Karei Kerkman: „Ik heb mijn moeder al zoveel van de tweeling ver teld. Ze is niet tevreden voor ze ze zelf gezien heeft. De twee ondeugendste kin deren van Breeveld, die wil ze zien." „Ik weet er wel ondeugender," meende Miep effen en keek naar Iris. „Jij moet je bord leegeten," bestrafte haar vader. „En jij ook juffrouw Klessebes." Els keek diep beledigd. Maar de belofte van Iris maakte hen tijdens de rest van de maaltijd zo zoet als suiker. „Is ze net zo mooi als jij?" informeerde Els vrijmoedig. „Veel mooier," wist Iris stellig. „Is ze al heel oud, is ze een grootmoe der?" viste Els verder. „Hoe kan dat nou," berispte Miep. „Iris is toch nog geen moeder?" „Ik bedoel of ze net zo oud is," verde digde zich Els. „Ze is nog heelemaal niet oud," vertelde Iris. „Maar jullie mag haar straks zelf toch opzoeken!" „En als jullie dan verder je ménageklep dicht houdt," verzocht Bert, „dan kunnen verstandige mensen ook nog es een woordje zeggen." „Bedoelt ie z'n eigen mee," wist Els ho nend. „Eigen roem stinkt," hielp Miep en de tweeling keek triomfantelijk. Jeanne, boven in haar stille kamer, hoorde het gepraat en het gelach, vermoedde de gezelligheid daar beneden. Zij zelf had Iris naar beneden gestuurd. „Je eet gewoon aan tafel hoor," had ze beslist. „Ik vind het wel pret_tig, even helemaal alleen hier in het donker." Ze hoorde de donker-brommende stem van de vader, de moeder, rustig, daar tussen door, de heldere stemmen van de tweeling. Een lachende meisjesstem, dat moest Loes zijn... en dan Iris. Wonderlijk, de stem van haar dochter te horen in dat hele koor van het gezin, één van hen. Ze luisterde met gespitste oren... hoor. Iris lachte. Haar ge dachten gingen verder. Iris zag er goed uit, veel rustiger, zelfverzekerder was ze gewor den, het had haar goed gedaan. Ze leek wel een paar jaar ouder... en veel liever. Zo zorgzaam als ze geweest was. Iris, haar enig kind. Erik had toch gelijk gehad, toen h" zijn wil had doorgezet. Erik... Ze had hem niet geschreven. Hij was in de Eifel, wist ze, aan het schilderen. Maar Iris had hem bericht dat ze thuis kwam. Vandaag of morgen zou ze wel iets van hem horen. Als Iris hem nu maar niet had gealarmeerd. Ze soesde langzaam weg, schrok wakker toen het gedempte licht werd opgedraaid. Verschrikt gingen haar ogen naar het kleine reisklokje naast het bed. Een heel uur had ze geslapen. In de deur stonden twee kleine figuurtjes op blote voetjes in pyjama en ze wist meteen: dit was de tweeling. „Dag mevrouw," zei Els verlegen. Jeanne wist meteen dat dit verlegen blonde meisje de grootste praatjesmaakster van de twee moest zijn. „Ik ben Elsje." „En ik heet Miep," kwam nummer twee rustig. „We mochten u van Iris even gedag komen zeggen." Jeanne voelde twee kinderknuistjes in haar handen. „Ben jij Elsje?" informeerde ze. „Ben jij altijd zo stil?" „Nou," grinnikte Miep. „Stil dat ze is, het huis dreunt er van." Jeanne schoot in een lach en opeens lach ten ze alle drie. Het ijs was gebroken. „Ver tel es wat van het huis en van jullie, van je vader, van Loes," vroeg ze. „Die heb ik nog niet gezien." Vijf minuten later zat Els vertrouwelijk op de rand van het bed en Miep op een stoel er naast. Els gaf een getrouwe schil dering van het gezin. Verheerlijkte haar vader, „maar hij is soms zo streng." Te kende een lasterlijk beeld van Loes, „net een halve stiefmoeder." En kraakte Bert, „denkt dat ie vader is." Dit alles toegelicht met korte en soms duidelijke commentaren van Miep. En weldra kreeg Jeanne Sonde- 1 rius een beeld van het gezin, waarin ze te gast was. En vermaakte zich kosteÜjk over de vrijmoedige commentaren van de tweeling op alle gezinsleden. Maar opeens klonk een stem uit de deur: „Dames, het is bedtijd!" „Zie je wel?" zei Els berustend-schouder ophalend. „Net een stief moeder!" Jeanne Sonderius keek lachend naar het grote, blonde meisje in de deur. „Jij bent zeker Loes?" „Ja mevrouw." Loes, nog wat onwennig, stapte naar het bed. „En ik kom deze twee halen, die zouden maar vijf minuutjes blij ven." „Och," pleitte Jeanne Sonderius, „ze zit ten hier zo gezellig." Maar Loes was niet voor niets een doch ter van haar moeder. Orde en regel moest er zijn. En mevrouw Sonderius mocht het nog zo gezellig vinden, maar moeders wil was wet en dat moest de tweeling maar goed onthouden. „Kom, porken," drong ze. Diep verontwaardigd trokken de twee pyjama-figuurtjes weg. „Morgen komen we weer," beloofde Els. „Als het mag," dat was de voorzichtige Miep. „Natuurlijk!" zei Jeanne en wuifde ze na. Loes bij de deur vroeg: „Zal ik het licht maar weer uitdoen?" „Nee, lieve kind, laat maar... En vraag of Iris nog even een praatje komt maken." Ze drongen zich niet op, die ICcrkmannen, constateerde ze tevreden. Ze zou ook veel liever kennis met ze maken, wanneer ze morgen weer een beetje beter was. En zelf, gekleed en verzorgd, beneden komen kon. Ze wou niet langer de patiënte zijn, dan strikt noodzakelijk was. Maar Jeanne Sonderius kwam de volgende morgen niet naar beneden. En de dokter die haar had onderzocht, schudde het hoofd, terwijl hij beneden in de huiskamer een kop sterke koffie dronk. „Dat vrouwtje," vertelde hij mevrouw Kerkman, „is oververmoeid, uitgeput. En ik denk dat ze ook geestelijk een harde klap heeft gehad. Je kunt zien dat ze geestig is en pit heeft, maar dat is er nu wel allemaal uit. Waarschijnlijk op haar zenuwen geleefd, nu komt de reactie. U kunt er wel eens een echte patiënt aan krijgen. Is dat niet teveel? Anders zou ze misschien... een rust huis of zo?" Lies Kerkman had visoenen van mevrouw tje Sonderius onder het rusthuis-régime. O nee, wist ze meteen. „Kan ze hier ver pleegd worden?" informeerde ze. „6, dat wel. Ze heeft verpleging eigenlijk minder nodig dan zorg, liefde, genegen heid, gezelligheid. Tja, ze ligt eigenlijk ner gens beter dan hier. Alleen, het is voor u natuurlijk een hele zorg..." „Dan blijft ze hier." Het klonk beslist. „Tenminste als ze dat zelf wil." „Wil...?" Hij glimlachte. „Dat vrouwtje wil helemaal niets meer. Ze is bijna apa- tisch, vindt alles goed, als ze maar niet hoeft te denken, te beslissen, zich in te spannen. De eerste week zeker, mevrouw, is het voornaamste medicijn: rust. Ik zal haar een kalmerende drank geven, dan slaapt ze beter. Slapeloze nachten zijn voor haar zeker niet goed. En verder: dring haar maar niets op. Als ze trek heeft, zal ze wel eten. Vruchten, een glas wijn, thee met een beschuitje, méér zal het voorlopig wel niet zijn. Eind van de week kom ik wel eens terug. Ze heeft op het ogenblik ver hoging, maar ze heeft een lichte influenza, gewoon kou gevat. Haar eigenlijke ziekte zit dieper. En ik geloof, dat dit meer iets is voor de psychiater dan voor de huisdokter." „Ze is toch geen psychopaat?" „O nee, volkomen normaal. Maar inner lijk gekwetst, geen weerstand, geen lust om te leven. Die kan wel weer terugkomen en die zal ook wel weer terugkomen." Hij stond op en zei bij de deur. „De tweeling, da's goeie medicijn voor haar." „Nou ja," lachte mevrouw Kerkman, stra lend van moedertrots. „De tweeling, nou noemt u ook wat!" „Als ze u teveel zijn, neem ik ze graag over," zei de dokter. (Wordt vervolgd) KADE 23 - VEERE - TEL. 01181 - 5 55 VOOR BEMIDDELING AAN- EN VERKOOP HYPOTHEKEN TAXATIE VAN AL UW ONROEREND GOED Vertegenwoordiger voor Noord-Beveland: dhr. Wattel, Tel. 01186 -1578. BURGEMEESTER P. WISSE OPENT NIEUW KLUBGEB0UW VAN DE HARMONIE "APOLLO" Op vrijdag 7 augustus wordt het klub- gebouw van de Harmonie „Apollo" uit Wissenkerke offidieel in gebruik gesteld. Deze handeling, d.m.v. het zichtbaar maken van de naam van het gebouw, zal worden verricht door burgemeester P. Wisse. Aan dit nieuwe onderkomen, wat in het verleden het Geref. kerkgebouw was aan de Ooststraat, is 5 maanden lang hard gewerkt. Deze opknapbeurt is geheel met eigen krachten uitgevoerd. Nieuwe wc's zijn geplaatst, een kantine, c.q. vergaderruimte is gerealiseerd, en verder heeft alles een verfje gehad. Zoals gezegd zal vrijdagavond om 20.00 uur dit worden afgesloten met een opening en ingebruikname. Zaterdag 8 augustus zal ook in het teken van de feestelijke opening staan. Dan nl. is er een open huis en wel van 19.30 tot 21.00 uur. Belangstellenden kunnen dan een kijkje komen nemen, hoe alles is ge worden. Om 21.00 uur laat „Apollo" muzikaal van zich horen. Dan staat er een grootse op tocht door het dorp, vergezeld van kinderen met ballonnen, die ergens tijdens de op tocht zullen worden opgelaten. De kaartjes, die aan de ballonnen bevestigd moeten worden, kunnen worden opgehaald diezelfde avond van 18.00 tot 19.15 uur in het nieuwe klubgebouw. Aan dat ballon-oplaten is te vens een wedstrijd verbonden. Kinderen tot 12 jaar kunnen hier aan meedoen. Al met al worden het drukke dagen voor „Apollo". Die na veel arbeid over een prach tig onderkomen kunnen beschikken. Kruiswoordpuzzel no. 737 Horizontaal: 1. vogel - 6. ontspanning - 12. vaartuig - 13. stad der oudheid - 15. en omgekeerd (afk.) - 16. meisjesnaam - 17. deel van de bijbel (afk.) - 19. zij die eist 23. slede - 24. vlechtwerk - 25. staatsbedrijf (afk.) - 26. brandstof - 28. soort katoenen stof - 30. Salvation Army (afk.) - 31. plaats op de Veluwe - 33. rijdier - 34. deel van een etmaal - 36. rivier in Frankrijk - 38. meis jesnaam - 40. bekende motorraces (afk.) 41. dierengeluid - 42. water in Friesland 43. onder het nodige voorbehoud (Lat. afk.) 45. kanten plooisel - 48. deel van de keel 50. inhoudsmaat - 52. textielgrondstof - 54. lyrisch gedicht - 56. naschrift (afk.) - 57. soms, nu en dan - 59. plaats - 60. reptiel 62. uitspreken - 63. godsdienst (afk.) - 65. dezelfde - 68. heen en terug (afk.) - 69. kreet 71. ambtshalve (Lat. afk.) - 72. het ro- meinse rijk (Lat. afk.) - 74. watering - 75. bevallig - 76. deel van een bloem. Verticaal: 1. wat aangevoerd wordt - 2. aanw. vnw, - 3. maanstand (afk.) - 4. uit roep - 5. vogel - 7. aanzien - 8. het roepen 9. tandarm zoogdier - 10. meisjesnaam 11. soort zweep - 14. stoomschip (afk.) 18. vreemde munt - 20. rivier in Frankrijk 21. profeet - 22. toestand waarin iets ver keert - 24. heel smalle opening - 27. Gode zij lof (Lat. afk.) - 29. windrichting (afk.) 30. vreemde munt (afk.) - 32. teil - 34. rivier in Limburg - 35. getekende mop 37. nieuw (in samenstelling) - 39. keurig 44. groente - 46. behoeftige omstandigheid 47. soort stof - 48. gewoonte - 49. het aan houdend daveren - 51. toets alleen (afk.) 53. voorzetsel - 55. titel - 58. vorm van tieren - 59. ijzerhoudende aarde - 61. tijd perk - 64. koud - 66. kloosterzuster - 67. getij - 68. weidedieren - 70. Frans lidwoord 73. dierengeluid - 74. langspeelplaat (afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 736 Horizontaal: 1. boter - 5. Emmen - 9. roe 10. Ed - 12. il - 13. opa - 14. uk - 15. ijken 17. alle - 18. e.d. - 20. slinkse - 22. notitie 25. kenbaar - 28. Lido - 29. sie - 30. daar 31. loket - 33. roest - 35. dadel - 38. geluk 41. paar - 42. ooi - 43. elan - 45. statige 47. regeren - 50. fanfare - 51. om - 53. Etna 54. fors - 55. km - 56. ook - 58. is - 59. se 60. hoe - 61. terug - 62. negen. Vertikaal: 1. bruin - 2. ook - 3. te - 4. rekstok - 5. ellende - 6. m.o. - 7. Epe - 8. nader - 11. Deli - 12. Ilse - 16. niest - 17. akker - 19. stil - 21. raat - 23. o.l. - 24. idolaat - 26. bascule - 27. ar - 32. ere 34. ode - 35. Daan - 36. driftig - 37. loena 38. giraf - 39. legeren - 40. karn - 41. pt 44. ne - 45. sloot - 46. gans - 48. Eros 49. Namen - 52. moe - 55. koe - 57. kr 60. hg.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1981 | | pagina 1