Koopjes Tip Een Modehuis vol koopjes KRONIEK VAN NOORD-BEVELAND Havencomplex te Colijnsplaat officieel geopend KOSTUUMS KOLBERTS - BLAZERS PANTALONS 49,- /u\ ,";-v Al de feestelijkheden zijn in Colijnsplaat weer achter de rug, beste vrienden. Wat de haven betreft dan tenminste en met gelukkig goed weer. Wanneer alle feestelijkheden, die zo links en rechts nog moeten komen, het ook zonnig gaan doorbrengen, is er niets te mopperen. De zonnige kant in een bejaardentehuis wil ik u deze week laten zien. Mee Wullum in bad. Wullum was a tachentug jaer, dus nie mi zo jonk, voorwaer. Ie was oaltied vriehezel hebleve en oa d'r hoed van kunne leve. Zodoende ao t'un lang alléén hestae, mè z'n uussouwentje ao tun toch zelf hedae. Noe oa ze Wullum dan zö vare hekrehe, dat'un z'n eihe liet verplehe. Zö noemde Wullum dat, noe a t'un in't bejaërdeuus zat. D'r waere tenslotte vee zusters, dat wist'un beslist en dat was dan ök één van de reden hewist. Ie zag ze nog hraeg, die jonge diengers, soms joekte nog z'n viengers. Eén dieng was ter toch dat'un tehen zat, want ie most elke weke in bad. Nie wasse bie de rehenbak, net as tuus, mè in z'n blootje in't bad van't bejaerdeuus. Zö'n zustertje dee urn dan wasse en di zou um voortaan vo passé. Nie alléén die anden an z'n lief, mè ze moste ök nie dienke, da ze Wullum zö mè konne verdrienke. Zö'n hroote plasse waeter, mee zö'n zuster d'r bie en zwemme kon'un ök nie. 't Was noe vriedag en 't most wee hebeure, mè Wullum zat op een stoel vo de deure. Oalus dee-je ze op de hang, wat in d'r vermeuhen lag, Wullum kwam echter nie vo d'n dag. Op d'n duur ze't mè opheheve, anders was tun toch di hebleve. Ie ieuw z'n béén stief, ze kwamme nie an z'n lief. Z'n buurman docht: di kun men't nie bie laete, dus ie hieng us mee Wullum praete. En werempel ie ei Wullum zö vére kunne brienge, dat'un in't bad hieng, eindelienge. Ie oa hezeid: a ze je noe in't bad wille douwe, dan mooi-je je pette op ouwe. Want mee een pette op je 'n ööd hae je nie onder en je bin nie hlad blööd. En jewel, a ze noe Wullum in't bad zette, ei tun twi anden bovenop z'n pette. Ik kan u verzekeren, beste vrienden, dat Wullum z'n pette nooit nat is geworden. Nu hoor ik al enkele vragen: E, most die z'n aer nie wasse? Nee, beste vrienden: Wullum was z'n streken nog nie kwiet, mè z'n aer lange tied. CeeBee. Onder enorme belangstelling is zaterdag 4 juli j.l. het havencomplex van Colijns plaat officieel in gebruik genomen. Het begon vrijdag met een Open Dag voor ieder, die belangstelling had om hier eens een kijkje te nemen. Vrijdagmiddag om 14.00 uur werden de bejaarden verwelkomd in de vismijn door burgemeester Van der Linde, die iedereen hartelijk welkom heette. De gasten werden getrakteerd op hapjes uit de zee en een drankje. Ondertussen werd men bezig ge houden door de vrolijke klanken van een organist. Op 't Koai-diekje. Dit opschrift werd zichtbaar, toen dhr. Geelhoed, oud-raadslid en inwoner van Co lijnsplaat, het doek wegtrok wat het praat huis vanaf dat moment in gebruik stelde. Brassband „Wilhelmina" begeleidde het ge heel met muzikale klanken. Toen deze handeling was verricht, trok het hele gezelschap naar de vismijn voor het bijwonen van een optreden door het Schelde Loodsënkoor. Voordat dit optreden begon, had eerst burgemeester Van der Linde nog het woord. Vrouwen-praathuis. „Dat jullie er lang gebruik van mogen maken," zo zei dhr. Van der Linde in zijn toespraak. Vanaf het begin, toen over de dijkverhoging werd gesproken, is ook deze voorziening voor de bejaarden al ter sprake gekomen. En u ziet: het staat er, een praathuis met een riant uitzicht. Hoe men er eigenlijk op komt, dat dit alleen voor mannen zou zijn, dat vraag ik me af. De vrouwen mogen, dacht ik, hier ook gebruik van maken. Want in nog een extra vrouwen-praathuis is niet voorzien. Schelde Loodsënkoor. Na de toespraak van de burgemeester, in een ondertussen stampvolle vismijn, trad hierna het Loodsënkoor op, onder leiding van dhr. Beekman. In een prachtig opge bouwd decor van een oude Bark en in kostuums gestoken uit die tijd, gaf het koor een show over en uit de tijd dat men op die schepen voer. Afgewisseld met optredens van Brassband „Wilhelmina" was dit een bijzonder ge slaagde avond. Zaterdag officiële opening. Goed weer en veel belangstelling, dat was zaterdag het beeld wat Colijnsplaat gaf. Al vroeg waren de deelnemers van de Deltaweek gestart met hun zeiljachten. Om 10 uur werden in het Dorpshuis „De Brug" de genodigden voor de reünie van Zevibel ontvangen. De voorzitter van deze vereniging, dhr. J. v. d. Bos, verwelkomt zijn gasten met een niet al te optimistische toespraak. De subsidies, het EEG-beleid en de Oosterschelde-perikelen, geven volgens de voorzitter, dit niet al te opwekkend beeld. Toch een lichtpuntje voor de visserij: deze nieuwe haven. De voorzitter zei hierover het volgende: „Deze reünie van de kottersektor staat dit jaar in het teken van de officiële opening van de vismijn en de nieuwe haven. Wij spreken de wens uit, dat beide nieuwe voorzieningen een bijdrage zullen leveren aan de versteviging van de Zeeuwse vis serij in het algemeen. En dat de haven en vismijn aan de verwachtingen van hen, die er in het bijzonder gebruik van zullen maken, zullen beantwoorden." Deze bijeenkomst werd afgesloten met een dia-serie over het Zeeuwse visserij bedrijf van de laatste 20 jaar. Hierin werd een fraai beeld gegeven van de vissers uit Arnemuiden. Van hun oude thuishaven tot het huidige onderkomen in Colijnsplaat. Commissaris van de Koningin vaart lint door. Na een officiële ontvangst in de vismijn door het gemeentebestuur, gaan de geno digden aan boord van de visserschepen voor een korte rondvaart over de Oosterschelde. Onder hen die zich inschepen is de Com missaris van de Koningin, dr. Boertien, met zijn echtgenote. Onder luid getoeter van de vele scheeps hoorns wordt na afloop van de rondvaart een lint doorgevaren, wat over de haven ingang is gespannen. Deze handeling ge beurt door de KG 7 van dhr. Bout, met aan het roer dhr. Boertien. Wanneer het lint is doorgevaren is deze opening van de haven een feit. Parachutisten. Nog een officiële handeling staat te ge beuren. De vismijn is dan aan de beurt. Met een sleutel, die meegebracht wordt door parachutisten, wordt ook dit door de heer Boertien gedaan. Wanneer alle genodigden plaats hebben genomen in de vismijn, opent burgemeester Van der Linde als eerste van een aantal sprekers, deze bijeenkomst. Hij dankt in zijn toespraak de belangrijkste partner in dit projekt, dat is de Watersportvereniging Noord-Beveland, voor de bijzondere inzet en de goede samenwerking. Er mocht geen gemeentelijk geld mee gemoeid zijn en die opzet is geslaagd. De burgemeester laat nog even alles wat vanaf de eerste ge sprekken heeft plaats gevonden, de revue passeren. Hij beëindigt zijn toespraak met de vol gende woorden: „Ik denk, dat ik namens alle inwoners van Colijnsplaat spreek, wan neer ik zeg, dat we er trots op zijn dit enorme complex juist hier te hebben." Van 40 naar 600 ligplaatsen. Onder de volgende sprekers, die aan de beurt komen, is dhr. J. Bom, voorzitter van de Watersportvereniging Noord-Beve land: „We waren maar een kleine vereni ging. We zijn van 40 naar 85 ligplaatsen gegaan in het begin, via 120 ligplaatsen in 1980, hebben we er nif zo'n 600. Je kunt dan ook nu niet meer spreken over een kleine vereniging." Hij dankt verder zijn mede-bestuursleden voor de zeer goede samenwerking in de afgelopen tijd, voor het enorme stuk werk, wat verzet is. Scheepsbel. Namens de Vereniging Zevibel overhan digt dhr. Van de Bos een scheepsbel voor de vismijn. „U ziet, we komen niet met een verrassing, want de voorzieningen om deze bel op te hangen, zijn reeds getroffen," waren zijn woorden. Hierna wordt dit ge schenk direkt op de plaats van bestemming aangebracht en in gebruik genomen. De heer Siereveld, voorzitter van de vis sersvereniging Draagt Elkanders Lasten, heeft hierna nog het woord. Evenals dhf. J. Molenaar, bestuurslid van de Ned. Wa tersportbond. Zij feliciteren de gemeente en de betrokken instanties met dit fraaie complex. Fles jenever voor de bejaarden. „Omdat ik er niet onderuit kom," zo sprak burgemeester Van der Linde tot de bejaarden, die het praathuis gaan bevolken. Met deze woorden overhandigt de burgemeester een fles jenever aan de bejaarden. Via een keldertje en deze fles spraakwater in de Kroniek van Nrd.- Beveland, was dit al enige weken geleden ter sprake gekomen. Het keldertje zit er weliswaar niet in, maar de fles is er en die zal heus wel bij een warme discussie koud gedronken worden. Vanaf deze plaats wenst Uw Kro niekschrijver de bejaarden van Co lijnsplaat, die in dit praathuis gaan praten, veel genoegen met huis en fles. FANCY-FAIR EN ROMMELMARKT OP WISSENKERKE De jaarlijkse Fancy-Fair en Rommelmarkt, die de muziekvereniging „Apollo" uit Wis senkerke houdt, is dit jaar op zaterdag 25 juli. Voorgaande jaren vond dit evene ment altijd plaats in de Voorstraat. Om organisatorische redenen is dit nu verplaatst naar de Ooststraat bij het klubgebouw. Zoals gebruikelijk zullen weer vele at- trakties aanwezig zijn, o.a. een wafelkraam, lolly's trekken, grabbelton, hengelspel en nog vele andere vermakelijkheden, die bij een Fancy-Fair horen. Een belangrijk on derdeel van deze dag zal evenals andere jaren ongetwijfeld de Rommelmarkt zijn. Vele spulletjes zijn al bijeen gebracht, zodat er voor de liefhebbers weer heel wat te koop is. 's Avonds zal er een grote verloting zijn met het rad van avontuur, waar prachtige prijzen voor beschikbaar zijn. Een boeren- kapel, afkomstig uit Nieuw- en St. Joos- land, zal 's avonds het geheel opluisteren meteen vrolijke noot. Indien het weer meewerkt, belooft het wederom een gezellige en drukke dag te worden in Wissenkerke. HEREXAMENS Na herexamen slaagden alsnog voor het diploma MAVO-4: Tonnie van Halst en Jacquelien Gunter uit Kamperland. Eén leerling werd afgewezen. VORMING WERKGROEP VAN SCOUTING OP NOORD-BEVELAND Door Scouting Zeeland wordt op dit mo ment gewerkt aan het vormen van een werkgroep Scouting op Noord-Beveland. De ze werkgroep heeft als taak om het heden daagse Scouting wat meer bekendheid te geven bij de Noord-Bevelandse bevolking en te peilen of er mogelijk belangstelling bestaat voor Scouting in de Noord-Beve landse woonkernen. Gestreefd wordt om iedere woonkern in de werkgroep vertegen woordigd te laten zijn. Ook vanuit de af deling welzijnszaken van de gemeente Kort- gene/Wissenkerke heeft iemand zitting in deze werkgroep. De werkgroep wordt onder steund door het bureau van Scouting Zee land. Het ligt in de bedoeling dat de werk groep zo spoedig mogelijk wordt gevormd, zodat na de vakantie de werkgroep zal kunnen starten met de werkzaamheden. Dat is dan allereerst het plannen en uitvoeren van een publiciteits-aktie om Scouting wat meer bekendheid te geven. Deze aktie zal worden afgerond met een Kijk-en-doe-mee- middag. Op die middag kan jong en oud dan terecht voor informatie, om te zien wat Scouting-van-nu dan wel is, en om zich voorlopig aan te melden als belangstellende. Eventuele geïnteresseerden die mee willen 'doen in de werkgroep worden verzocht zich op te geven bij: buro Welzijnszaken van de gemeenten Kortgene/Wissenkerke, p/a Gemeentehuis, Hoofdstraat 79, Kortgene, Tel. 01108 - 1553 of bij: Scouting Zeeland, Badhuisstraat 97, Vlissingen, 01184-18210. JAARVERSLAG VAN DE ZEEUWSE BIBLIOTHEKEN Voor de tiende maal is weer een gekom- bineerd jaarverslag verschenen van de Zeeuwse bibliotheken. Met uitzondering van de openbare bibliotheken van Terneuzen en Middelburg doen alle overige 15 biblio theekorganisaties in Zeeland hierin verslag over het jaar 1980. Opvallend is de voortzettende stijging in het aantal bibliotheekbezoekers en in het aantal uitleningen. Dit tegen de verwach tingen in, omdat al enkele jaren de groei in personeel en financiën drastisch beperkt wordt. Het is dan ook, volgens mr. W. D. de Bruine ('bibliothekaris van de Provin ciale Bibliotheek en direkteur van de Pro vinciale Bibliotheekcentrale), voor een groot deel aan de inzet van het personeel te danken, dat deze groei is mogelijk gemaakt. Daarnaast blijkt uit het verslag dat di verse bibliotheken ernstig met huisvestings problemen hebben te kampen. Menig bi bliotheek is al meer dan 10—25 jaar oud en in die tijd is het bibliotheekwerk storm achtig gegroeid. Zo meldt het jaarverslag van 1970 van de betreffende bibliotheken, dat aan ruim 40.000 leden 340.000 boeken werden uitgeleend (in totaal bezaten de bibliotheken nog geen 400.000 boeken). Tien jaar later is het aantal bibliotheken sterk gegroeid, maar vaak de huisvesting gelijk gebleven. Toch werden in 1980 aan ruim 90.000 Zeeuwen bijna 3,5 miljoen boeken uitgeleend uit een bezit van 1.000.000 banden. Naast de verheugende vermelding van de realisatie van een nieuwe bibliotheek te Heinkenszand kijkt de openbare bibliotheek te Goes minder vergenoegd op 1980 terug. Voor deze organisatie was het een moeilijk jaar, waarin de kollektie grondig aangepast moest worden aan de te stellen eisen. Ook de huisvesting baart het Goese bestuur veel zorgen. De bibliotheek van Kapelle konstateert daartegenover een voortzettende groei van de bedrijfsresultaten. Het uit eind 1977 daterend gebouw voldoet goed. Ook bij de bibliobussen is, na enkele ja ren van stagnatie, weer een duidelijke groei van de belangstelling voor deze dienst verlening in kleine kernen op te merken. 25-JARIG JUBILEUM 1 juli j.l. was het 25 jaar geleden, dat mevr. M. G. van der Velden haar loopbaan bij het onderwijs begon. Na het volgen van een cursus aan de Chr. Kweekschool Rehoboth te Utrecht, werd zij onderwijzeres aan de „Prinses Marijkeschool" te Nijver- dal, waar ze 13 jaar het lager onderwijs diende. Op 1 augustus 1969 kwam ze als lerares Engels naar de Chr. Mavo te Wissenkerke. Van deze school werd zij op 1 mei 1973 directrice. Op haar uitdrukkelijk verzoek werd deze dag feestelijk gevierd met de leerlingen van de school, 's Morgens was er een puzzel- rit door Noord-Beveland, waarbij allerlei opdrachten vervuld moesten worden. Na terugkomst konden allen genieten van pan nekoeken, die door bereidwillige moeders gebakken waren. Namens de leerlingen werden een elek trische grill en broodrooster aangeboden. Mevr. Van der Velden dankte hartelijk voor de aangeboden geschenken en reikte daarna de prijzen uit van de puzzelrit. Op woensdag 8 juli is er nog een feeste lijke bijeenkomst van bestuur en personeel. P.V. "DE BLAUWE DOFFER" KORTGENE Uitslag wedvlucht Quievrain op 4 juli. Deelname 908 jonge duiven. 1 M. C. Clement 8.38.48 129.496 467 2 M. van Belzen 38.39 129.057 465 3 W. C. Leenpoel 40.49 129.640 463 4 A. P. de Haze 43.26 132.842 461 5 S. M. Branderhorst 41.16 129.622 459 6 idem 41.23 2 457 7 W. C. Filius 41.51 129.540 455 8 W. C. Leenpoel 41.57 2 453 9 M. van Belzen 42.48 2 451 10 S. M. Branderhorst 43.13 3 449 Uitslag concours Quievrain op 4 juli. Deelname 49 oude duiven. 1 J. J. Verwei 8.47.22 130.932 2 idem 47.26 2 3 H. C. Verburg 47.25 130.582 4 J. J. Verwei 52.44 3 5 J. van Belzen 57.04 132.615 Uitslag wedvlucht Orleans op 5 juli. Deelname 209 duiven. 1 H. C. Verburg 12.04.09 428.029 2 W. C. Versluijs 05.19 427.000 3 P. J. Verburg 08.53 426.413 4 W. M. Bouwense 17.01 432.082 5 S. M. Branderhorst 15.45 426.220 6 J. M. Goulooze 16.42 426.629 7 H. J. v/d Moere 16.29 425.826 8 P. de Waal en zn. 22.12 431.936 9 P. J. Verburg 18.41 2 10 P. van Belzen 23.04 431.949 PROJEKT "SPELEN MET KLEUR" De christelijke kleuterschool „De Pee- landertjes", de christelijke lagere school „De Pijler" en de openbare lagere school „De Vliete" hielden vorige week een projekt met als onderwerp „Spelen met kleur". In samenwerking met het Zeeuws Insti tuut voor Kunstzinnige Vorming was er een afwisselend programma opgesteld. De kin deren op de drie scholen hebben die week kleuren leren mengen, gepraat over warme en koude kleuren, het gebruik van kleuren bekeken, films en dia's van dit onderwerp gezien en natuurlijk met kleuren gewerkt. Vrijdagmiddag j.l. werden kinderen en ouders op school uitgenodigd voor een kreatieve middag. Ouders konden samen met hun eigen kind tekenen, schilderen, plakken en stempelen. En natuurlijk dat allemaal met kleur. Veel ouders hebben van deze gelegenheid gebruik gemaakt om samen met hun kind een werkstukje te maken. VANAF249," VANAF169,* 1 klokstraat 8 SS I tel. OIIOO-IS4IS voor heren en jongens

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1981 | | pagina 2