Een vreemde Eend" Raadsvergadering Wissenkerke Ingebroikname gerestaureerde kerk te Kortgene FEUILLETON 99 „Nou, hij lachte helemaal niet," verze kerde Kerkman. „Hij was vanmiddag bij me, ik behandel een paar zaakjes voor hem. Zijn vrouw is al jaren ziek, zoals je weet." Hij knikte met het hoofd naar zijn vrouw. „En die wordt niet meer beter. Nu moet ze in een inrichting worden opgenomen. Hij blijft helemaal alleen achter. Het ziet er niet naar uit, dat ze er ooit weer uit zal komenMaar het kan nog wel een paar jaar duren voor het einde daar is." Iris boog haar hoofd over haar bord, om de blik van Loes te ontwijken. „Die man," vertelde Karei Kerkman, „heeft nou in zijn leven alleen maar pech gehad. Zelf is hij niet zo sterk. Zijn vrouw kreeg één kindje... dood. Daarna werd ze ziek, zo'n ziekte die je langzamerhand he lemaal sloopt. Nu blijken ook de hersens aangetast. Ze kan niet langer thuis ver pleegd worden. Tja..." Hij speelde verstrooid met een stukje brood. „Kijk es, ik heb óók m'n zorgen, maar allereerst hou ik van m'n werk en dan, als je thuis komt, loopt alles gesmeerd. Gezelligheid, hartelijkheid, vrolijkheid en gezondheid... En je aanvaardt het allemaal als vanzelfsprekend. Maar denk je nou in, dat je van je werk thuis komt en je weet alweer wat je wacht, elke dag opnieuw. Ziekte, narigheid, zorg, een ge drukte stemming in huis. Daar ga je ten slotte onder door." Zijn ogen gingen naar Iris, die nog steeds met gebogen hoofd moeizaam op haar brood zat te kauwen. Wat had die? Hij keek naar Loes, die in gedachten voor zich zat te staren. Loes dacht aan de vele malen, dat „Pop- pesnor" in de klas was geplaagd. Ze had er zelf maar weinig aan meegedaan. Het wat laf en kinderachtig gevonden, met je allen tegen één man die nu eenmaal geen orde kon houden. Nu begreep ze het wel... Kruyt zat tot aan z'n nek in de zorgen en bij alle narigheid thuis voegde zich ook nog de ellende op school. Een ogenblik dacht ze aan Iris, die haantje de voorste was geweest bij al die incidenten, maar tegelijk begreep ze: Iris had dit óók niet geweten. Het had op haar lippen gelegen om te zeggen: „En dan wordt hij op school nog getreiterd ook..." 'Maar ze begreep, dat ze daarmee Iris in een moeilijk parket zou brengen. En ze zweeg. Direct na het eten verdween Iris naar haar kamertje onder het voorwendsel van huiswerk. En gebogen over haar Franse thema, het ze haar gedachten gaan. Ze kreeg in deze dagen wel de éne klap na de andere, bedacht ze. Want haar ge drag tegenover de geplaagde leraar kwam door de mededeling van meneer Kerkman ook in een gans ander licht te staan. Ze had het niet geweten... Maar wat kon je, zonder het te weten, een ander mens het leven moeilijk maken! In de korte tijd, dat ze in Breeveld was, had ze een kleine revolutie teweeggebracht in het gezin Kerk man. En een man die heus al genoeg ellende had, het leven nog zuurder gemaakt. Er waren al diverse mensen in Breeveld, bedacht ze bitter, die helemaal niet blij waren met de komst van Iris Sonderius. Het hoofd op de handen gestut, staarde ze door het raam naar de in de wind be wegende toppen van de bomen. Het was gemakkelijk peinsde ze, als je alleen maar aan jezelf en aan je eigen plezier dacht. Als je met andere mensen rekening ging houden, werd het veel moeilijker Energiek schudde ze haar zwarte haren. Kom, ze moest nu maar niet piekeren. Er lag nog een berg werk op haar te wachten. En met ijver wierp ze zich op haar ver taling. Voor de problemen wist ze nog geen oplossing. Maar, zo dacht ze met het optimisme van de jeugd, het zou vanzelf wel terecht komen! HOOFDSTUK V. Partij gekozen. Toen Iris de grote, betegelde speelplaats opliep en automatisch de hoek zocht waar de vierde klas samenschoolde (iedere klas had haar eigen domein, waar geen buiten staanders werden toegelaten) bemerkte ze al meteen, dat er iets bijzonders aan de hand was. Leo Voorberg, een grote jongen met een bleek gezicht en erg volwassen manieren, voerde het hoogste woord. Er werd tussendoor geschreeuwd en ge lachen en Iris begreep meteen, dat er een plan werd uitgebroed. Vroeger zou ze haar schreden hebben versneld, om zo gauw mo gelijk in het centrum van de groep te ko men en méé de leiding te nemen. Nu schoot haar opeens door de gedachten, dat ze het plan had gemaakt, niet meer aan de pla gerijen van „Poppesnor" mee te doen. Daarom slenterde ze langzaam in de rich ting van het opgewonden groepje, maar ze hadden haar al gezien en er werd driftig gewenkt. Een ogenblik aarzelde Iris. Zou ze bij het andere clubje gaan staan, waar Loes bijhoorde. De club, die zelden of nooit mee deed en derhalve voor stijve pruiken en dooie dienders werd uitgescholden? Ze durfde het niet. Ze had zelf altijd op die groep neergekeken, ze hoorde er niet bij. Zou ze met een smoesje Loes aanspreken? Maar Loes was niet bijster toeschietelijker geworden na de schoolavond. Ze nam een •houding aan van beleefde neutraliteit. En Iris wist eigenlijk met haar figuur geen raad. Mies Sondorp rende al op Iris af. „Kom," zei ze, „Leo heeft een reuzeplan, jó. Moet je horen!" Onwillig liet Iris zich meevoeren en keek naar de opgewonden gezichten van de an deren, die al grinnikten van voorpret. Leo, die met de rug naar haar toestond, keek opeens om en Iris kon het niet helpen, maar ze schoot plots in de lach. Want onder Leo's neus prijkte een gek, stekelig snorretje „Poppesnor," gierde Mies Sondorp. „Wou je daarmee in de klas gaan zitten?" informeerde Iris nuchter. „O nee, kind," wees Leo haar terecht, „dat is maar een deel van de mop. Ik begin en dan speelt Poppesnor natuurlijk op en dan moet ik het ding afdoen. Maar dan doet een ander hem op. Hier," hij graaide in zijn zak, „ik heb wel een dozijn. Nau welijks is hij op mij uitgekeken of hij ont dekt weer een ander met een snor. Hij kan mij er uitgooien en hij kan er nog één uitgooien, maar als er een dozijn tegelijk bij de Dirk arriveren... Dat wordt te gek, niet? Dus ik krijg op m'n kop en ik doe het ding heel gehoorzaam weg. Vijf minuten later kijkt hij, la-we-zeggen naar Mies en die heeft ook 'n snor! Doe 'm es op, Mies!" De blonde Mies zag er idioot uit met het zwarte snorretje onder haar neus en de lachbuien gierden over het schoolplein. In de andere hoeken werd men belang stellend. Zelfs Loes en haar vriendinnen keken op, zagen Mies met de snor en scho ten in de lach. De schoolbel luidde en ze drongen alle maal haastig naar binnen. Iris was in heftige tweestrijd. Ze vond het werkelijk een reuze idee en ze konden er een hele tijd plezier mee beleven. Maaf... ze wist hoe het stond met Kruyt. Ze wist van de ellende in het leven van die zo geplaagde leraar. Ze had zich voorgenomen niet meer mee te doen. Enfin, besloot ze, ze zou het eerst maar eens aankijken. „Hier, Iris." Leo stopte haar snel een snorretje in de hand. „Jij bent nummer drie." Ze durfde niet weigeren, stopte het ding gauw in een zak van haar vest. Vol ver wachting zaten ze in hun banken, toen Kruyt binnenkwam. Iris zag de schichtige blik, waarmee de grijze leraar de opvallend rustige klas monsterde. Zag hoe hij gebogen, als reeds beschutting zoekend voor een te' verwachten slag, zich haastte naar zijn les senaar. Ja, besloot ze, hij zag er wel slecht uit, zijn handen beefden. Iris hart bonsde... Ze wist dat het er nu om ging, haar hou ding te bepalen! En ze was al helemaal verkeerd begonnen. Allen wisten haar een haantje de voorste, allen verwachtten van haar dat ze leiding zou geven, meedoen in ieder geval. Ze had vanmorgen meteen moeten zeggen, dat ze ervoor bedankte, maar ze hadden haar geen tijd gelaten. En ze had ook werkelijk haar lachen.niet kunnen houden, die Leo zag er zo mal uit met dat snorretje! Maar ja, nu zat ze in de boot. Ze had zelfs het snor retje aangepakt. Wanneer ze nu overslag ging, zou ze het straks van de anderen op haar brood krijgen. Enfin, besloot ze met haar gewoon op timisme. We zullen wel zien hoe het rolt. Kruyt tikte met zijn potlood op de tafel. Het gewone sein, dat de geschiedenisles begon. Ze zaten allemaal recht. Kortzichtig gluurde de leraar door zijn brilleglazen, wantrouwend de aandacht in de klas. Zijn nerveuze stem begon. „We hebben gezien hoe Bismarck steeds nauwer het net toehaalde om de Franse keizer. Napoleon III. Napoleon, die binnen lands allerlei moeilijkheden had, voelde er wel voor, zijn toevlucht te nemen tot het middeltje dat zoveel staatslieden al hebben geprobeerd... een oorlog. Zijn ministers hadden hem verteld, dat het leger paraat was, dat er zelfs geen knoop aan een jas ontbrak. En Bismarck hoopte maar, dat Napoleon zou happen en de oorlog begin nen, als aanvaller. Dan had hij een excuus." (Wordt vervolgd) Op maandag 29 juni j.l. kwam de raad van Wissenkerke in openbare vergadering bijeen en stond onder voorzitterschap van burgemeester P. Wisse. Terwijl de heer Noordhoek afwezig was.. De notulen werden met één enkele wijzi ging vastgesteld en de ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. De voorzit ter had nog een mededeling en dat betrol de aanleg van de tweede jachthaven. Het college was van mening dat dit plan voor lopig in de ijskast moest worden gezet. Ook een eenvoudig plan van de provinciale waterstaat kwam toch nog op 50,per m2 ligplaats. Mede door de hoge rentestand en de nog vrije plaatsen aan het Veerse Meer is besloten voorlopig geen jachthaven aan te leggen. Een rapport hierover zal nog aan de raad ter discussie worden aan geboden. De vaststelling van een Afvalstoffenver- ordening gaf nogal wat voeten in de aarde. De heer Sandee vroeg of het mogelijk was om alle huiseigenaren te verplichten een heffing te laten betalen volgens art. 62. Verder had hij bezwaren tegen de artikels 38 en 39 en vooral wat betreft de formu lering daarvan. Voor een agrarische ge meente zoals Wissenkerke dienden andere normen te gelden. Ook de heren Van der Maas en Remijnse waren het daarmee eens. Terwijl de heer Blok vroeg hoe de inza meling geschiedde van o.a. landbouwgif. De voorzitter stelde dat in de toekomst iedereen wordt aangeslagen voor huisvuil. Toch moest men de artikelen 38 en 39 niet zo letterlijk lezen. Er waren nog mogelijk- j heden genoeg om alles redelijk te regelen. Via de Rijksdienst is er eens per jaar een inzameling van landbouwgif. Toch kreeg men nog een hele discussie over de landbouw, mest en gier, hetgeen de voorzitter noodzaakte een ander voorstel te doen. In artikel 38 zou vervallen de woorden mest, gier en slib. En in artikel 39 werd toegevoegd de zin: „Opslag van mest is uitgezonderd tenzij in de onmid dellijke nabijheid van woningen." Met de stemmen van de heren Blok en Hamelink tegen werd de verordening aldus gewijzigd. Er werd een bedrag van 7500,— uit getrokken ten behoeve van het meebetalen in de aanleg van een weg naar het koelhuis te Kamperland. Dit mede omdat daardoor parkeerruimte werd geschapen op die weg. Voor het sportveld aan de Nieuwstraat te Kamperland werd een nieuw plan voor gelegd met parkeerruimte voor 21 auto's en plantsoen. Hierdoor zou het modderige vierkant in die straat verdwijnen. De heer Sandee kwam namens zijn fraktie met een voorstel om op de plaats van het plantsoen nog eens 7 parkeervakken te creëren. Ondanks de bezwaren van de voor zitter kreeg dit plan toch een meerderheid. Er tegen waren de heren Hamelink, Blok en Van der Maas, omdat die het overbodig vonden.-Er waren reeds 76 parkeerplaatsen bij het sportveld en het kwam 6000,— duurder uit, dan de nu geraamde 50.000, De overeenkomst met Het Zeeuwsche Land b.v. ter exploitatie van het park „Ruiterplaat" werd met twee" jaar verlengd. Wegens het ontslag van de beheerder van het Dorpshuis te Wissenkerke, dhr. D. J. Zwijnenburg, werd voorgesteld een wacht geld-regeling te treffen ten bedrage van 2.500,—. De heer Blok stelde niet over het ontslag te willen praten en ging akkoord met het voorgestelde bedrag. Wel kwam hij nog met een voorstel. Hij zou graag zien dat het beheer en de exploitatie van beide dorpshuizen. Kamperland en Wissenkerke, ondergebracht werd in een Beheerscom missie, Vereniging of Stichting. Daarbij wel de overgrote bestuursinvloed van de ge meente. Kwam het college niet met iets dergelijks, dan zou zijn fraktie er bij de begroting op terug komen. De heer Leendertse vond die. 2.500,— nog te veel en de heer Meulenberg vroeg dergelijke moeilijkheden in de toekomst te vermijden. De voorzitter sprak van een minimale vergoeding en zou de suggestie van de heer Blok eens bekijken. Aan de raad werd gevraagd in principe in te stemmen met een aanvraag van De Roompot b.v. Dit plan bevatte het oprichten van een „slecht wcer-accommodatie" aan de Mariapolderseweg. Er kwam een gebouw met daarin een golfslagbad, sauna, sola rium, kinderbad en een bar. Daarnaast een bijna 2 hectare grote speeltuin. De heer Van der Maas kon hier niet mee instemmen vanwege zijn principe. Hij vond het verder een gevaar voor de mid denstand vanwege de financiële aantrek kingskracht van dit gebouw. De heer Meu lenberg daarentegen vond het een mooie gelegenheid en goed voor de werkgelegen heid. En ook de heer Remijnse voorzag de grote behoefte van dit projekt. De heer Blok vond het ook juist, vooral ook omdat het geen verblijfsaccommodatie was. Wel zag hij graag, dat De Roompot eens binnen een redelijke termijn dat openbaar parkeer terrein eens zou gaan asfalteren en dat er een einde kwam aan dit verhard puin- terrein. De voorzitter zei bekend te zijn met het standpunt van Van der Maas. Toch zag hij geen gevaar voor de middenstand, maar was van mening dat men juist hiervan zou profiteren. De kwestie van het parkeer terrein zou besproken worden in overleg tussen het college en De Roompot. En werd met de stem van Van der Maas tegen be sloten tot in principe medewerking hieraan. Een wijziging in het bestemmingsplan „Kamperland II" werd ingetrokken, omdat de woningwetwoningen (eerst 9, nu 11) op een andere plaats worden gebouwd. Voor een bedrag van 9.000,werden een aantal voorzieningen getroffen aan het strandje te Geersdijk. De heer Hamelink sprak nog van overlast met honden op dit soort terreinen. Volgens de voorzitter was dit een bekend en oud euvel. De twee gemeentewoningen kregen een huursverhoging van 6% per 1 joli a.s. De verbetering van enkele wegen in De Banjaard ging 50.000,— kosten. Wel vroeg de heer Uijl om de borden „alleen voor bewoners" weg te halen. De voorzitter zegde toe dit te zullen bekijken. Bij de begrotingswijzigingen .voor 1980 wees de voorzitter op het overschot van 300.000,—. De heer Leendertse verzocht het schilderen door de havenmeester te laten verrichten. Maar de voorzitter wees op de dringende zaak, dus werd een op dracht gegeven aan de schilder. Bij de hierna volgende rondvraag wees de heer Leendertse op het te kleine ver keersbord, dat aangaf richting haven. Wet houder De Nooijer sprak van een misluk king en het zou veranderd worden. De wegen bij de verkeerslichten te Kam perland sloten niet goed aan. Er komt een reconstructie, volgens wethouder De Nooijer De heer Leendertse sprak verder over het onnodig uitrukken van twee brandweer wagens. De voorzitter sprak over de mel ding aan Vlissingen van een uitslaande brand en dan was het normaal dat beide korpsen in aktie kwamen. Als laaste vroeg de heer Leendertse te waarschuwen voor de gevaren op zee. De voorzitter zou de campings vragen om daar over mededelingen te verstrekken. Terwijl de heer Sandee opmerkte, dat dit ook voor de windsurfers gold. De heer Meulenberg constateerde dat woningen in de bebouwde kom door recre anten werden bewoond. Toch liet de voor zitter merken, dat men daar alert op was en dat er regelmatig processen-verbaal worden opgemaakt. De heer Meulenberg vroeg of men beesten mocht houden in de bebouwde kommen. De voorzitter dacht van wel, als er maar geen mestvaalten bij hoorden. De heer Remijnse sprak van wateroverlast op het nieuwe sportterrein te Kampetland. Hetgeen door de voorzitter nader onder zocht zou worden. ~,De heer Hamelink vroeg nog naar het gebruik van de verkiezingsborden voor de zomeraktiviteiten en dan vooral het aan plakken van medecfelingen. De voorzitter zag toch veel meer nadelen en bezwaren, dan de voordelen ervan. En zo kwam een einde aan deze raads vergadering en werd op de gebruikelijke wijze afgesloten. Onder grote belangstelling is op vrijdag 26 juni de gerestaureerde Ned. Herv. Kerk te Kortgene in gebruik genomen. Muzikale medewerking werd verleend door de Kon. Muziekvereniging E.M.M. en het Ned. Herv. Kerkkoor, beiden o.l.v. dhr. F. Smit. De bijeenkomst werd geopend door dhr. J. Weber, kerkvoogd van de Ned. Herv. Kerk te Kortgene. De rij sprekers werd geopend door dhr. Poley van het architectenbureau Rothuizen en 't Hooft. Deze dankte voor de opdracht om de restauratie voor te bereiden en te begeleiden. Daarna sprak burgemeester J. L. D. van der Linde zijn gelukwensen uit aan de kerkvoogdij, de gemeente Kortgene en de hele gemeenschap. Hij herinnerde aan de moeilijkheden die moesten worden opgelost en de teleurstelling toen er bericht kwam dat de toegezegde subsidie niet te verwachten was. Gelukkig is de staatsse cretaris op dat onzalige besluit teruggeko men en kon met de restauratie worden doorgegaan, met als resultaat dit fraaie monument. De president-kerkvoogd, dhr. H. Ligthart Schenk, dankte hierna de gemeente Kort gene, de gemeenschap van Kortgene en de velen van buiten Kortgene. Hij bracht dank aan de kerkeraad van de Gereformeerde Gemeente voor het beschikbaar stellen tij dens de restauratie van- de kerk van de Geref. Gemeente. Nadat hij de kerk had overgedragen aan de predikante da. A. M. Attema, werden de gereedschappen voor de erediensten binnengebracht. Twee bijbels door de ouderlingen, een doopvont door kinderen van de zondagsschool en brood schalen en beker voor het Avondmaal door diakenen. Hierna volgde orgelspel door mevr. P. C. Prince - Bevelander. Na psalmgezang, votum en groet, zong het kerkkoor „Alles was ihr tut" (C. C. Dedekind). Na een korte pre diking door da. Attema zong het kerkkoor „Confitemini Domini" (A. Constantini) en ,,d' Allerhoogste zij geprezen" (Gez. 272). Bij de aanvang van de bijeenkomst in de stampvolle kerk speelde E.M.M. „Voorspel, marsch en chor" uit Gelegenheidsoratorium van Handel en tot slot van de dienst „Triptiek" van G. F. Handel. Hierna werden felicitaties aangeboden door de vroegere predikant, ds. G. van Schuppen: dhr. Nagelhout namens de kerk voogdij van Kats: ds. H. J. Zoethout na mens de kerkvoogdij uit Colijnsplaat; dhr. G. Blankenstijn namens de Geref. Gemeente van Kortgene: dhr. Leenhouts, de aannemer die de kerk heeft gerestaureerd: mevr. Slabbekoorn namens de handwerkgroep: mevr. Smit namens het kerkkoor en dhr. C. van Damme namens E.M.M. Tenslotte dankte da. Attema alle sprekers voor hun goede wensen en geschenken, waarna dhr. Weber de bijeenkomst sloot. Velen hebben daarna het kerkgebouw en de gerestaureerde woningen naast de kerk bezichtigd. Dit alles onder het genot van koffie en frisdranken, die werden aange boden. GESLAAGD Aan het Instituut Schoevers B.V. te Rot terdam slaagde mej. Anja Leenpoel uit Kamperland voor receptioniste-informatrice. CLUSTERPROJEKTEN VOOR LICHAMELIJK GEHANDIKAPTEN IN ZEELAND. NU AANMELDEN VOOR DEZE NIEUWE WOONVORM. Eén van de meest indringende kanten van de integratie van gehandikapten in onze maatschappij is het wonen, iedereen zoekt een huis om geborgenheid en vei ligheid te vinden en van waaruit kontakt met de buitenwereld mogelijk is. De woonsituatie van gehandikapten be paalt door praktische moeilijkheden en mo gelijkheden nog sterker dat naar buiten- treden. Wanneer een gehandikapte steeds om 21.30 uur naar bed geholpen wordt zijn er duidelijk minder kansen om 's avonds weg te gaan. Indien hij pas om 9.00 uur op kan staan, wordt het ook moeilijk een baan te krijgen. Er bestaan in Zeeland aangepaste wo ningen voor gehandikapten en er is een gezinsvervangend tehuis in Goes. Maar nieuwe zogenoemde Clusterprojekten zijn er nog niet. De Zeeuwse Stichting voor Revalidatie en een ingestelde werkgroep proberen ook aan deze nieuwe ontwikkeling in Zeeland meer bekendheid te geven. Op 11 mei is in de Staatscourant gepu bliceerd dat er naast 33 projekten in de rest van het land, ook in Zeeland 2 Cluster- of Fokus-projekten voor lichamelijk gehan- dikaptep ontwikkeld kunnen worden. Dit betekent dat er, waarschijnlijk in Goes en in Middelburg, bij voldoende interesse, maximaal 30 woningwetwoningen met ADL- unit gebouwd kunnen worden. De voorbe reiding hiervan neemt wel enkele jaren in beslag. Wat is het nieuwe aan deze Cluster woningen? Deze bestaan uit 12 tot 15 woningwet woningen verspreid in een gewone woon wijk, met in de buurt een unit van waaruit een bewoner assistentie kan vragen bij de Algemene Dagelijkse Levensverrichtingen (ADL). Gedacht moet daarbij worden aan bijvoorbeeld aan- en uitkleden, opstaan en naar bed gaan, wassen en naar het toilet gaan. Deze Clusterwoningen worden b.v. aan gepast aan rolstoelgebruikers. Dat wil zeg gen dat er bredere deuren zijn zonder drempels, er is een aangepast toilet, een grote natte cel en een aangepaste keuken wat betreft hoogte van aanrecht, kasten en dergelijke. Deze aanpassingen zijn indivi dueel instelbaar. Het eerste Fokus-projekt startte in ja nuari van het afgelopen jaar in Almere. Deze Stichting heeft ook in andere plaatsen projekten in voorbereiding, zoals in Gro ningen, Nijmegen, Rotterdam, Utrecht, etc., welke waarschijnlijk nog dit jaar of in 1982 bewoond zullen worden. Alternatief. De Stichting Fokus werd zeven jaar ge leden in Nederland opgericht. Het Fokus- wonen vindt zijn oorsprong in Zweden. In Zweden wordt al meer dan 15 jaar in een groot aantal plaatsen het Fokus-wonen als een gewone alledaagse zaak beschouwd. In Nederland wordt het zelfstandig wo nen door veel mensen nog steeds als een experiment beschouwd. De meer dan 800 ingeschreven gehandikapten bij de Stichting Fokus denken daar anders over. De doel stelling van de Stichting Fokus is de inte gratie van ernstig lichamelijk gehandikapten in de maatschappij. In een nieuwbouwwijk of renovatiewijk worden een 12 tot 15 Fokuswoningen ge bouwd. Deze woningen worden van begin af aan aangepast gebouwd. Deze woningen liggen ook verspreid door de wijk om de integratie zoveel mogelijk te bevorderen. De bewoners huren ook op normale wijze de woning, waarbij zij ook gebruik kunnen maken van de rechten op huursubsidie, de regeling voor verhuiskostenvergoeding, etc. Voor huishoudelijke en wijkverpleeg kundige hulp schakelen zij net als de an dere wijkbewoners de daarvoor bestaande instellingen in, respektievelijk gezinszorg en wijkverpleging. In de prakijk wordt hier weinig een beroep op gedaan. Voor de ADL-assistentie (hulp bij aan- en uitkleden, in en uit bed gaan, naar het toilet gaan, persoonlijke hygiëne en an dere persoonlijke zaken) kunnen zij dag en nacht een ADL-assistent(e) oproepen. De woningen worden namelijk allemaal voor zien van een oproepsysteem, welke verbon den is met de zogenaamde ADL-unit. Een klein gebouw dichtbij de woningen gelegen, waar de ADL-assistentes(n) dag en nacht bereikbaar en oproepbaar zijn voor het ver lenen van ADL-assisténtie. Op deze wijze zijn ook gehandikapten in staat gebruik te maken van hun recht op normaal wonen in een geïntegreerde maat schappij. Zij prefereren momenteel immers het onopvallende wonen in de wijk en vol ledig aan het leven van alledag deel te nemen. Vele gehandikapten vinden dit voor henzelf een betere oplossing, dan een ver blijf in een instelling, verpleeghuis of woon vorm, dan een verblijf in een instelling, verpleeghuis of woonvorm, waar zij nood gedwongen zich aanpassen aan de regels van het huis. Bewoners van Fokus-woningen kunnen van de ADL-assistentie zoveel en zo weinig gebruik maken als ze zelf willen. Niet alleen alleenstaanden komen voor deze woningen in aanmerking, ook bijvoorbeeld een echt paar waarvan bijvoorbeeld de man wel ge- handikapt is en ADL-verzorging nodig heeft en de vrouw niet. Gezinnen met een gehandikapt kind kunnen zich ook aan melden. Als de vrouw een baan heeft en daarvoor om zeven uur moet opstaan is de man in elk geval verplicht om óók om zeven uur op te staan, omdat hij nou een maal hulp nodig heeft. Soms heeft een der- gelfjke situatie tot gevolg dat de man naar een verpleeghuis gaat. In een Fokus-projekt is dat probleem van de baan, een oproep via de intercom naar de ADL-unit zorgt voor asistentie op elk gewenst ogenblik. De afhankelijkheid wordt op deze manier zo klein mogelijk en dat is precies waarnaar wij streven. Ook ernstig lichamelijk gehandikapten kunnen zo een eigen leven opbouwen in een weliswaar aangepaste woning, maar wel in een „ge wone" wijk. De Fokus-projekten worden gebouwd in de grotere plaatsen, ondermeer omdat daar het pakket voorzieningen meestal ruim vol doende is. Voor realisatie van een Fokus- projekt in Zeeland wordt gedacht aan de plaatsen Goes en Middelburg. U kunt na tuurlijk ook aangeven dat u in een andere woonplaats zoals Zierikzee en Terneuzen bent geïnteresseerd. Aanmelding. Tot nog toe zijn er ongeveer 18 geïnte resseerden voor een Clusterwoning in Zee land bekend. Deze nieuwe vorm van wonen kan in de provincie pas gerealiseerd worden wanneer er voldoende belangstelling (on geveer 30 personen) voor bestaat. Daarna kan pas een overleg over een projekt met de erbij betrokken instanties zoals G.M.D., de gemeente en de woningverenigingen van start gaan. Vandaar is het nodig dat belangstellenden zich nu al aanmelden en meedelen dat zij in een Clusterwoning zijn geïnteresseerd. Zowel alleenstaanden, echtparen, gezinnen, samenwonenden, waar één van de gezins leden (ook b.v. kinderen) ADL assistentie nodig heeft, kunnen in principe in aan merking komen. Landelijk is er een centraal aanmeldings- en registratiepunt omdat op deze wijze planning en realisatie van Clusterprojekten gemakkelijker te volgen is. Na binnenkomst van het aanmeldingsformulier ontvangen geïnteresseerden een bericht dat zij staan ingeschreven. Vervolgens worden zij bezocht voor een gesprek waarin aan de orde komt wat wonen in een Clusterwoning precies betekent, samen met de belangstellende wordt nagegaan of hij/zij in aanmerking kan komen of er een werkelijke behoefte is aan de ADL-assistentie of dat ook in een normaal aangepaste woning zonder as sistentie gewoond kan worden. Inlichtingen en aanmeldingsformulieren kan men verkrijgen bij de Stichting Fokus, Postbus 4, 9790 AA Ten Boer, Telefoon 05902 - 31 15.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1981 | | pagina 4