Koopjes Tip Een Modehuis vol koopjes KRONIEK VAN NOORÜBEVELAND. KOSTUUMS KOLBERTS - BLAZERS PANTALONS 49,- Raadsvergadering Kortgene Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. 2 juli 1981 no. 3971 Prins Bernhard 70 jaar Naar aanleiding van het feestelijk gebeuren op Colijnsplaat, beste vrienden, deze week een verhaal over en uit de mond van de havenmeester uit die plaats. Hoe sommige mensen op de raarste ideeën komen, is wonder baarlijk. De mevrouw uit het onderstaande verhaaltje had er blijkbaar geen idee van, hoe dat met hoog en laag water zat. Ut verdwene waeter. Op d'aeven van Kolijn, 't was vlak bie de mijn, kwam een mevrouwtje an hehae en ze zag d'aevenmééster stae. Ze docht: die mó'k want wat dienke ze ier wè. 't Kan nie zö keere of droai-je, 'k mö wete oe of't zit mee 't waeter in de koai-je. Di kwam ze mee volle zeilen an hevaere. Aevenmééster kan jie m'n wat verklaere. Zeker, zei d'aevenmééster, 'k maeke hin onderscheid, zei jie mè wat of je op je n'arte eit. Jae kiek, zei 't vrouwtje, 'k was voruhe weke ier en toen stieng 't waeter tot boven an de pier. Noe eit ut een éle weke herehent mè noe stae 't waeter hlad benee. 'k Snappe d'r niks mi van, kan jie mien vertelle oe of dat kan. Die docht, wat m'n noe vo verziete en ie most even op z'n tanden biete. Toch ei'tun mee moed en beleid ut zaekje keurug uut heleid. Want ut waeter kwam wee wè en nie alléén van de traenen die ze helachen De mevrouw is tevreden gesteld, beste vrienden. En ze had zo doende ook nog wat geleerd. Graag wil ik ze daar op de haven van Colijnsplaat veel goed weer toewensen, om van de feestelijkheden een zonnig gebeuren te maken- Tot slot nog een ondersteuning voor wat niet van Kersplaete komt. 't Is Colijn of niks anders, toch bluuve 't Peelanders. CeeBee. I VANAF249," VANAF169," klokstraat S goes tel. OIIOO- IB4IS voor heren en jongens Nadat bij de aanvang van de gemeente raadsvergadering op donderdag 25 juni te Kortgene op verzoek van wethouder Filius en dhr. Dobbelaar, enkele wijzigingen wa ren aangebracht in de notulen van de vo rige vergadering, vonden de raadsleden Blankenstijn en Boot het erg mager, dat de brug bij Kats slechts enkele minuten op vaste tijden open zal blijven. Wethouder Filius deelde hun mening, maar het is een eerste stap. Hij heeft gepleit voor uitbrei ding, maar de minister beslist. Hij vond het onverdraaglijk dat soms voor enkele scheepjes de brug omhoog gaat. Toch heeft het geholpen, dat er aan de bel is getrokken Vervolgens deelde de burgemeester mede, dat de aanbesteding heeft plaats gehad van de verbouw van het Dorpshuis te Co lijnsplaat en dat de laagste inschrijver dhr. Anemaet was voor de som van ƒ207.682,—. Hem is het werk gegund. Verder dat de aanbesteding van de uit breiding van de gemeentehuisaccommodatie zal plaatsvinden op 13 juli a.s. Na telefonische toezegging van subsidie voor de restauratie van de Ned. Herv. Kerk en de toren te Kortgene, is dit nu ook schriftelijk bevestigd. Dit bedrag van 309.00Ö,— zal in 1983 betaalbaar worden gesteld. Het college stelde dan ook voor om de aangespannen AROB-procedure in te trekken. Dit laatste was voor de raads leden geen probleem. Algemeen was men verheugd dat, dankzij de aktie die het gemeentebestuur heeft gevoerd, de subsidie alsnog is verleend. In verband hiermee vroeg dhr. De Looff waarom de toegezegde subsidie voor het Nieuw Zeelandhuis te Kats nog niet is uit betaald. Bij een voorstel tot verbetering van de weg onderlangs de Torendijk, vroeg men ook aandacht voor de kolken langs die weg. Nadat wethouder Van der Weele had toe gezegd, dat na de bouwvakvakantie met het werk zal worden begonnen, werd het voor stel aangenomen. In een volgend voorstel betreffende voor bereiding deelplan 1984-1985-1986 gemeen telijk voortgezet onderwijs, vroeg dhr. Blan kenstijn zich af waarom nu reeds een be slissing moet worden genomen, terwijl de gemeente eerst op 1 januari 1982 toetreedt. De heer Van Damme vroeg naar de kosten van een en ander. Voor wat de te nemen beslissing op dit moment, het is op advies van de commissie. En wat de kosten betreft is indertijd be sloten van 400,T- op jaarbasis. Met algemene stemmen werd verder be sloten een bezwaarschrift van het aanne mingsbedrijf P. T. van Baaien uit Goes, tegen het weigeren van het geven van een bouwvergunning voor het uitbreiden van de woning ivfadelievenweg 3 te Kortgene, ongegrond te verklaren. Bij een voorstel tot verhogen van de leges hinderwet zou dhr. Dobbelaar het op prijs stellen, dat er meer verschil was in aan vraag voor grote en kleine objekten. De burgemeester zegde toe, dat wellicht in een later stadium rekening zal worden gehouden met het te investeren bedrag. Dhr. Van Damme was tevreden met de opmerking in de toelichting over de moeilijkheden in verschillende bedrijfstakken. Een voorstel rond de naamgeving van wegen bij de haven te Colijnsplaat, werd te vrijblijvend genoemd. Zowel dhr. De Smit als dhr. Dobbelaar vonden dat een wat breder publiek gelegenheid had moeten krijgen voor inspraak hierover. Dhr. De Smit had gedacht aan vondsten van onder delen van een Romeinse tempel enige jaren geleden in de buurt van Colijnsplaat. Die tempel was gewijd aan de godin Nehalennia en die naam zou moeten terugkeren in de straatnamen. Er zijn genoeg passende na men van zaken uit het verleden te vinden, die een blijvende plaats verdienen in straat namen. Ook dhr. Blankenstijn vindt b.v. Oude haven en Nieuwe haven verwarrend. Wethouder Filius vindt het een moeilijke zaak. Er zijn misschien nog wel meer godinnen en goden. De burgemeester zei, dat het college niet lang heeft stilgestaan bij deze gedachtengang. Na de geopperde suggesties is hij bereid om het voorstel in te trekken en na een breder overleg hierop terug te komen. In het kader van de bouw van een 16-tal woningwetwoningen in Kats en Colijnsplaat door de Stichting Samenwerking Goes, dient de gemeente hiervoor middelen ter beschik king te stellen, alsmede die financierings middelen aan te vragen uit 's rijks kas. Met algemene stemmen wordt hiertoe be sloten. Zonder discussie wordt verder besloten de besluiten tot uitgifte in ondererfpacht van terreinen aan dhr. J. D. de Koster en de firma Verburg Holland, rondom het havengebied te Colijnsplaat in te trekken. De uitgifte in ondererfpacht was niet rechtsgeldig. Ook wordt zonder discussie besloten om garant te zijn voor een geldlening van 337.000,— aan de Stichting Dorpshuis „De Brug" voor de verbouw van het dorpshuis. Bij een voorstel tot het geven van een subsidie aan de afdeling Colijnsplaat van de A.N.B.O. van 150,—, pleit dhr. Boot voor het trekken van één lijn en dat dit in de -toekomst geregeld wordt naar het aantal leden. Ook een voorstel tot het geven van een subsidie aan het kerkkoor „Harpe Davids" te Colijnsplaat van 150,— ontmoet geen bezwaren. Een verzoek om subsidie aan de EHBO- afdeling in Kortgene wordt positief beoor deeld. Dhr. Boot vindt een aktieve EHBO- afdeling bijzonder belangrijk. Tevens vraagt hij hoe het staat met het oefenmateriaal te Colijnsplaat. Wethouder Filius, als wet houder van financiën, wil wat de behoefte aan materiaal betreft, overlaten aan de diverse besturen. Elke aanvraag zal wel willend worden beoordeeld. Een aanvraag om subsidie door de lan delijke rijvereniging „Noord-Beveland" ont moet bezwaren bij wethouder Filius. We hebben formeel te maken met een aanvraag in de tekorten van een concours. Hij is van mening, dat er eerst entreegelden be taald hadden moeten worden eer men een beroep op de overheid doet. We waren niet onwillig bij het geven van een start subsidie. Ook het oefenterrein wordt prak tisch voor niets beschikbaar gesteld. Al met al ziet hij geen aanleiding tot het geven van een subsidie van 400, Dhr. Boot vindt dat het dreigende tekort voor het jaar 1981 van 2.493,— op een andere wijze moet worden opgelost. Dit is zeer wel mogelijk. Toch is hij voor het geven van een subsidie van 400,Ook hij is van mening dat bij evenementen het heffen van entreegelden noodzakelijk is. Dhr. Blankenstijn is voorstander voor het geven van ƒ400,—. Voor andere sporten worden enorme bedragen beschikbaar ge steld. Dhr. Van Damme vindt het vreemd, dat wethouder Filius bezwaar maakt tegen de kosten van instrukteurs. In alle vereni gingen heeft men instrukteurs. De burgemeester, sprekende namens de meerderheid in het college, wijst er op dat weinig betaald wordt voor het oefenterrein, maar dat de vereniging dit zelf onderhoudt, in tegenstelling tot andere sportterreinen die de gemeente veel geld kosten. Nadat wethouder Filius er op had ge wezen om wat voorzichtig te zijn met overheidsfinanciën, wordt het voorstel met alleen de stem van de wethouder tegen, aangenomen. Bij een voorstel om noodzakelijke voor zieningen in „De Pompweie" aan te bren gen, werd het lachwekkend genoemd om hierbij een post van 630,— te noemen voor toiletgarnituur. Dhr. Van Damme vindt, evenals dhr. Blankenstijn, dat zulks bij de gewone exploitatie hoort. Dhr. De Smit merkt op dat de aktiviteiten in het dorpshuis zich uitbreiden, maar dat de verliezen niet minder worden. Wethouder Filius is van mening, dat we noodzakelijke voorzieningen niet alleen op Kortgene moeten aanbrengen. We hebben drie dorpshuizen, die alle onze aandacht nodig hebben. Het voorstel wordt aange nomen, nadat de burgemeester zijn blijd schap heeft uitgesproken over het op grote schaal gebruiken van het dorpshuis. Uitvoerig wordt gesproken over het voor stel om een krediet van 150.000,— voor het aanbrengen van verbeteringen in de havenmond te Colijnsplaat, beschikbaar te stellen. In de havenmonding zullen 3 kleine dammen worden gelegd, die een tweeledig doel krijgen. Het breken van de rondgaande golf in de haven en het tegengaan van verzanding. Dhr. Boot had daar zijn twijfels over. Welke zekerheid hebben we dat de dammen als golfbreker gaan fungeren. Geeft Water staat daar garantie voor dat dit zo is. Het CDA is niet tegen het voorstel, maar wil graag meer garantie. Is het niet te vroeg om die dammen nu al aan te bren gen. Dhr. Dobbelaar zegt dat het tijd wordt dat er iets gaat gebeuren. Van de zijde van de belanghebbende schippers heeft hij vernomen dat het aanbrengen van dammen een goede oplossing is. Dhr. Van Damme heeft ook vraagtekens. Hij vraagt zich af of men met ƒ150.000,— toekomt. Hij is ook van mening dat wellicht wachten beter is. De burgemeester is van mening, met dhr. Dobbelaar, dat de voorgestelde maat regelen de beste zijn. De Oosterschelde is erg onrustig door de vele werkzaamheden'. Hij heeft goede hoop, dat het rondom de haven rusriger zal worden als de werken daar gereed zijn. Niemand weet waar het zand vandaan komt en zekerheid over ga ranties zijn niet te geven. Hij achtte langer wachten niet verantwoord om de winter in te gaan zonder maatregelen te hebben genomen. Wellicht zal later nog wat bij gewerkt moeten worden, maar dan zullen de kosten niet hoog zijn. Dhr. Blankenstijn gaat akkoord dat de gemeente dit aanpakt. De watersport kan niet voor deze kosten opdraaien. Na de uiteenzettingen door de burgemeester gaan alle frakties met dit voorstel akkoord. Met algemene stemmen ging men ver volgens akkoord met een voorstel tot be noemen in vaste dienst van mej. P. M. van der Weele en dhr. K. M. van den Berge, resp. kleuterleidster en onderwijzer te Kott- gene. Bij de begrotingswijzigingen wordt meege deeld, dat de voorlopige rekening 1980 sluit met een voordelig saldo van ƒ700.000,—. Hiervan wordt 150.000,— gereserveerd voor verenigingsaccommodatie te Kats. De rest is bestemd voor de algemene reserve. Bij de rondvraag wijst dhr. Dobbelaar op de overlast die wordt ondervonden van overhangende beplantingen op de trottoirs. Vooral bij regenweer zijn op sommige plaatsen de voetpaden onbegaanbaar. Ook zijn verschillende kruispunten levensgevaar lijk door zichtbelemmerende struiken. Hij vraagt hiertegen maatregelen te nemen. Wethouder Van der Weele zegt, dat de eigenaren van struiken en heggen gewaar schuwd zullen worden en dat er zal worden nagegaan of de waarschuwingen zullen helpen. Tenslotte werd meegedeeld, dat op vrij dag 3 juli het praathuis te Colijnsplaat zal worden geopend om 19.30 uur. KOLLEKTE De opbrengst van de Rode Kruis kollekte op Noord-Beveland was als volgt: Colijnsplaat 1090,20 Geersdijk 275,— Kamperland 2385,50 Kats 759,50 Kortgene 1542,40 Wissenkerke 901,45 RECTIFICATIE. Op 29 juni werd Z.K.H. prins Bernhard 70 jaar. BRADERIE IN WISSENKERKE Op vrijdag 17 en zaterdag 18 juli zal er in Wissenkerke door de plaatselijke on dernemers weer een Braderie worden ge organiseerd. Zoals andere jaren zal dit plaatsvinden in de Voorstraat. Gezien de vele attrakties om deze Bra derie heen, zal de hele Voorstraat nodig zijn om alles onder te kunnen brengen. Eén van die attrakties is o.a. een grote politie-voorlichtingswagen, die geheel is in gericht met en over inbraakpreventie. Ver der is er een zweefmolen en een lucht- kussenmoonwalk, zodat er voor jong en oud wat te zien en te beleven is. De vele bezoekers die dit evenement jaarlijks trekt, kunnen vanaf 14.00 uur op beide dagen weer terecht in Wissenkerke. OPEN DAG VOOR LAND- EN TUINBOUW IN ZEELAND Op zaterdag 4 juli a.s. houdt de landbouw in Zeeland OPEN DAG. Een groot aantal bedrijven (in totaal ruim 60), verdeeld over de provincie, zal voor het publiek die dag zijn opengesteld. De organisatie en uitvoering van een en ander is in handen van regionale komité's van de landbouw organisaties in Walcheren, West Zeeuws- Vlaanderen, Zuid-Beveland, Tholen en Schouwen en Duiveland. Belangstellenden, verwacht wprdt dat de vele toeristen daartoe behoren, kunnen bij alle VVV's in de provincie terecht voor nadere informatie over de opzet van de Open Dag. Landbouw, trekker van de welvaart. Hoewel de landbouw zo langzamerhand een kleine bevolkingsgroep is geworden, is haar betekenis voor de ekonomie van Ne derland sterk gestegen. Door de sterke innovatie-(=vernieuwings)drang en produk- tiviteitstoename is het mogelijk geworden een sterk groeiende bevolking van voldoende voedsel te voorzien. Op zich is dat een zeer belangrijke en betrouwbare basis ge bleken voor de ekonomische positie van Nederland. Daarnaast heeft de Nederlandse land- en tuinbouw een toenemende positieve invloed op de internationale ekonomische positie van ons land. Door middel van de export van land- en tuinbouwprodukten wordt aan de Nederlandse Betalingsbalans een bijdrage geleverd van ruim 32 miljard gulden. Daar mee neemt de agrarische sektor ca 22% van de totale Nederlandse export voor haar rekening. Zeeland landbouwland. Als je praat over Zeeland dan praat je over de Landbouw en dan bedoelen we de landbouw met de grote 'L'. (De landbouw in al haar geledingen). Van de totale opper vlakte aan land in onze provincie is ruim 82% in gebruik voor de teelt van land en tuinbuowprodukten en daarmee stijgt Zeeland veruit boven het vergelijkbaar lan delijk cijfer van 49%. Het landschap in Zeeland wordt dan ook nadrukkelijk bepaald door de landbouw, daar kan niemand om heen zou je zeggen. Toch moeten boeren en tuinders telkens weer ervaren hoe weinig de meeste mensen weten van de landbouw, terwijl ze toch vrijwel dagelijks en dan meestal meerdere malen per dag een uitgebreide keur aan landbouwprodukten op hun tafel aantreffen. Voor de provincie Zeeland is de agra rische sektor ook op andere wijze van meer dan gewone betekenis. Direkt werkt slechts ca 5% van de bevolking in de agrarische s.ektor, maar als de verwerkende, dienstverlenende en toeleverende bedrijven worden meegeteld dan is ruim 20% van deZeeuwse bevolking voor zijn levenson derhoud afhankelijk van de iandbouw. Daarmee levert ze een belangrijke bijdrage in de werkgelegenheid en juist voor de provincie Zeeland is dat van meer dan gewoon belang. De OPEN DAG voor de land- en tuin bouw is een goede mogelijkheid om kennis te maken met het werk van boeren en tuinders, dié dagelijks zorgen voor vol doende voedsel op onze tafels of fleurige bloemen in de vensterbank. Maar wat allemaal komt kijken voor het zover is, voordat die tarweboterham met echte boter op uw bord ligt, die heerlijke appel op de fruitschaal of die prachtige chrysanten in de vaas, daarvan willen boe ren en tuinders het een en ander vertellen en laten zien op zaterdag 4 juÜ a.s. Iedereen is van harte welkom!

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1981 | | pagina 3