Vervolg opening nieuwe haven te Coiijnsplaat het haventerrein, die verzorgd wordt door Showband Axel en „Crescendo". Met recht een klapstuk, omdat Showband Axel als één van de bekendste showkorpsen bekend staat in binnen- en buitenland. Om 20.00 uur start in de amusementshal een optreden van het dans- en showorkest „Enterprice", bekend van radio en t.v. In de vismijn staat dan ook een orkest klaar om een ieder te vermaken. Dit orkest draagt de prachtige naam „De Keesjes". Voor de jeugd begint omstreeks die tijd in het Dorpshuis „De Brug" een discobal. U ziet, een uitgebreid en gevarieerd pro gramma, waar zeker van de organisatoren is uitgegaan, dat er voor elk wat wils is te zien, te horen of mee te maken is. Een vermoeiende bezigheid zult u zeggen, van amusementshal naar de haven, maar ook daar hebben ze iets op gevonden. Vanaf 14.00 tot 22.00 uur namelijk rijdt er een echte oude paardentram, bespannen met twee Friese paarden, geheel gratis op en neer tussen deze twee feestterreinen. Demonstraties. Op de beide dagen zullen er in en om de vismijn nog vele dingen te zien zijn. Er worden door verschillende fabrikanten, die iets met het vissersbedrijf van doen hebben, dingen tentoongesteld en demon straties gegeven van hun artikelen. Zo zal een mosselverwerkend bedrijf aanwezig zijn, uitgebreide snelvriesapparatuur wordt mee- gedemonstreerd, het Loodswezen zal aan het publiek het een en ander laten zien en reddingapparatuur zal ook worden gede monstreerd. Uw kennis, wat betreft het visbedrijf, zo u die niet mocht hebben, kunt u hier zeker wat bijschaven. De mijn en het vissersbedrijf. Na de bedrijvigheid, druk heen en weer gepraat en de vele andere handelingen die bij het vismijnbedrijf horen, is het kantoor van de man waar alles om draait, een ware oase. Die man, waar het in de vismijn allemaal om draait is dhr. F. Minneboo. Zijn funktie is eigenlijk omschreven als: Direkteur vismijnbedrijf Coiijnsplaat. Ach ter deze betiteling toch een gewoon mens, waar het prettig mee praten is. Op de vraag, hoe hij zijn funktie zou willen omschrijven, antwoordt de heer Min neboo zonder aarzelen, centraal tussenper soon tussen verkoper en koper. Kijk, in mijn vak sta je als mijnmeester midden tussen de mensen waar het allemaal om gaat. De vissers aan de ene kant en de handelaren aan de andere kant. Wanneer je voor de klok staat, komt er ook een deel beroepsmatige gevoelsheid bij. Met andere woorden: aanvoelen hoe de stemming is, om niemand tekort te doen. Via een kantoorbaan en metselaar in Aus tralië, is dhr. Minneboo in 1976 in deze funktie benoemd. Als ik wat verbaasd kijk, wanneer ik dit hoor, komt al snel de uitleg. Van huis uit kom ik uit een vissersfamilie, dus onbekend met dit bedrijf was ik zeker niet. Zodoende is het verband en de ver bondenheid met het vissersbedrijf, vlug duidelijk. Vele soorten vis en soms een haai. De vele soorten vis, die aangevoerd wor den, vinden hun weg via de mijnklok van de heer Minneboo, naar de consument. Dat er veel soorten vis aangevoerd worden, leert een kijkje in de mijn, waar Gijs van Liere de man is, die alles in goede banen leidt. Een uitgebreid zeevis-assortiment is aan wezig. Fruits de la mère (vruchten van de zee), zo de Fransman het zo mooi uitdrukt. Wanneer je zo rond kijkt, zie je kabelajuw, tong, tarbot, platvis en veel garnalen. Door een sorteerploeg wordt alles netjes klaar gemaakt voor de aspirant-kopers. Niet alleen de bekende vissoorten worden aangevoerd. Nog niet zo lang geleden was er een haai te zien, die ook via de klok, zijn weg vond naar een etalage van een viswinkel. Maar dit zijn uitzonderingen, volgens de mijnmeester. Veelzijdig bedrijf. Het vissersbedrijf en alles wat daar om heen zit en bij hoort, heeft een veelzijdig heid, wat je in een ander beroep niet vlug terugvindt. De beroepsvisser is allereerst varensman, iemand die op het water de kost verdient. Zulke mensen zijn er natuur lijk meer, maar daarnaast is er nog zo'n groot arsenaal van tuigage en machinerieën. Die zijn allemaal nodig om zijn beroep te kunnen uitoefenen, zodat zo'n man van veel dingen op de hoogte moet zijn en blijven. Dan zijn we er nog niet, want het prod.ukt wat hij boven water brengt, moet nog verwerkt worden. Alles wordt aan dek gesorteerd: vis en garnalen apart. De gar nalen worden aan boord gekookt, wat ook weer vakmanschap vereist. Over weersomstandigheden en tegenslagen zullen we het maar niet hebben. Maar de veelzijdigheid van dit bedrijf is wel duidelijk. En de omschrijving: je moet soms een dui zendpoot zijn, die ik van een visser hoorde, moet beslist niet in twijfel getrokken wor den. De jachthaven. De nieuwe jachthaven, die het grootste deel van het complex beslaat, heeft bijna 600 ligplaatsen, voor alle mogelijke afme tingen van vaartuigen. Door deze capaci teit is de jachthaven van Coiijnsplaat de grootste geworden rond de Oosterschelde. Uniek gelegen voor sportvissers en water sporters op velerlei gebied. Een uitgebreid en super-modern steiger- en aanlegcomplex zorgt voor een veilige en vlotte accommo datie voor de gebruikers. Men heeft hier nog steeds met het getij te maken. Havenmeester Fred Zoeteweij geeft tekst en uitleg over de haven en zijn voorzieningen. Dit steigercomplex maakt deel uit van deze voorzieningen. Het is geheel drijvend en gaat dus met het getij mee omhoog of omlaag. Alle steigers zijn voorzien van alle gemakken voor de ge bruikers. Zo zijn er overal elektrische aan sluitingen, drinkwater en over het hele complex voetverlichting. Voor de verenigingsleden is er een nieuw clubhuis gebouwd, waar ook vele voorzie ningen zijn getroffen voor het gemak en service van de watersporters. Zo is er een wasserette, kompleet met droogtrommel. Eigenlijk een slechtweer-voorziening dus. Verder een gemeenschapsruimte met dou ches en toiletten. Tevens is in dit gebouw het havenkantoor gevestigd, waar de haven meesters hun onderkomen hebben gevonden. Parkeervoorzieningen. Natuurlijk zaten we met parkeerproble men. Stel je voor, dat 's zomers en ook in de weekends de helft van de bootbe- zitters aan het varen gaan, dan zitten we hier met dik 250 voertuigen. De chaos op de haven zou dan niet te overzien zijn. De oplossing is gevonden in een ruime parkeer gelegenheid aan de westkant van de haven, achter de dijk. De Watersportvereniging „Noord-Beve land" telt nu ruim 600 leden. Wat natuurlijk een degelijke administratie en organisatie vereist. Vandaar de twee havenmeesters, die aan hun taken wekelijks de handen vol hebben. Op dit moment hebben we een ligplaatsbezetting van 90%, maar dat wordt in het seizoen zeker volle bak. Ook aan passanten kunnen we genoeg ligplaats bie den, die ook van alle reeds genoemde voor zieningen kunnen profiteren. Samengevat: een moderne en goed bereik bare en centraal gelegen jachthaven, waar menige watersportliefhebber van kan profi teren. Voorzieningen eigen bevolking. Gelijktijdig met de aanleg van de haven en alles wat daarbij behoort, zijn ook en kele voorzieningen gecreëerd t.b.v. de Co- lijnsplaatse inwoners. Er is een leuk strandje ontstaan nabij 't Kuupje; er is een uniek praathuis op de dijk (voor de ouden van dagen) en er is véél wandelgelegenheid ontstaan. Maar bovenal: het gehele complex is goed bereikbaar en open voor iedereen. Havencomplex Coiijnsplaat wordt feestelijk geopend. Een nieuwe mijlpaal is bereikt in de ge schiedenis van Coiijnsplaat, als zaterdag 4 juli 1981 de opening een feit is van het nieuwe havencomplex. Het is inderdaad uit gegroeid tot een veel omvattend complex, waarin vissers, zowel als pleziervaart de hoofdzaak van zijn. Die mijlpaal is de volgende in een rij, die Coiijnsplaat de laatste 20 jaar wel een ander gezicht hebben gegeven. Zo was ér eerst de komst van de vissers naar hun thuishaven, die uit nood gevonden moest worden door de afsluiting van de Zandkreek met de Veersegatdam. Zo werd een dorp, wat van oorsprong een landbouwersgemeen schap herbergde, vermengd met rasechte vissers, die eerst in Arnemuiden, Veere en Yerseke hun thuis haven hadden. Een nieuwe haven werd in de jaren '60-'61 aangelegd. Er werd een vismijn gebouwd, waar de zeeprodukten via de klok hun weg naar de consument vonden. Bedrijven, die direkt of indirekt met het visbedrijf te maken hebben, vonden in Colijiisplaat een onderkomen. Zo was een betrekkelijk 'rustig Noord- Bevelands dorp in een korte tijd veranderd in een bedrijvige en drukke vissersplaats. Toeristen. Bedrijvig, hoofdzakelijk aan de haven en dat het hele jaar door. Druk, vooral 's zo mers door de toeristen, die een bezoek aan de haven en de vismijn veelal afsluiten met de aankoop van een hoeveelheid verse vis, bij de bekende visverkopers Kees en Bas Marteijn. Voor de toerist een prachtige gelegenheid de vis naar de maaltijd op hun bord te volgen. Van schip via de mijn- klok, bij de visboer op de kar, zo mee naar huis. Zo is ook het schoonmaken van de vis, en dan hoofdzakelijk van de paling, een attraktie waar velen de vingervlugheid van de visboer gadeslaan. Een andere toeristische trekpleister is ze ker de nieuwe jachthaven van de Noord- Bevelandse Watersportvereniging, waar veel watersporters een ligplaats hebben gevon den. Een ander evenement wat het hele jaar doorgaat, is het zeevissen. Wat vanuit de haven van Coiijnsplaat met specaal aange paste en voor dit doel omgebouwde schepen veel sportvissers trekt. Dit is zo het beeld van Coiijnsplaat, wat zich de laatste 20 jaar gevormd heeft. Een praathuis op de haven. ,,'t Is bienae klaer oa." Dat was één dezer dagen te horen van wat oudere in woners van Coiijnsplaat. Ze hadden het over hun onderkomen op de haven, dat daar door de gemeente is geplaatst. Enige weken geleden is er in dit blad al aandacht aan geschonken in de Kroniek van Noord-Beve land. Het ging toen over bijkomstige zaken en ook over de naam, die bedacht zou moeten worden voor dit praathuis. Nou, die naam is er, zo werd meegedeeld, maar zal pas bekend gemaakt worden, wan neer de officiële opening zal plaatsvinden. Dit zal gebeuren op vrijdagavond 3 juli door een inwoner van Coiijnsplaat om half acht. B. en w. van de gemeente zullen hierbij aanwezig zijn, terwijl de muziek vereniging Brassband „W7ilhelmina" uit Co iijnsplaat het geheel muzikaal zal opluis teren. Zo zal het in dit prachtige onderkomen, met een geweldig uitzicht op haven en Oosterschelde, voor menig inwoner van Co iijnsplaat, een waar genoegen zijn zich te verpozen. De inwoners van Coiijnsplaat en hun haven. Natuurlijk zijn veel inwoners van Co iijnsplaat, direkt of indirekt, betrokken of werkzaam aan de haven. Wanneer je zo rondloopt, wordt dat snel duidelijk. Een viskraam met gebakken vis en broodjes in vele soorten van dhr. E. Minneboo; het vismijn-personeel; de mensen van de jacht haven; de beroepsvissers en de schippers van de sportvisboten. Verder de bedrijven, die op de haven gevestigd zijn. Van de firma De Koster in scheepsbenodigdheden, de gezamenlijke inkoopvereniging van de vissers, met een bedrijfsruimte op de haven en de kantine in de vismijn. Nog een bedrijf op de haven, is het Dorps huis „De Brug", waar sinds kort dhr. Dob belaar het beheer voert, samen met zijn vrouw. Gebouwd als expositieruimte voor de Zeelandbrug, nu al jaren de gemeen schapsruimte voor de inwoners van Coiijns plaat, waar dhr. en mevr. Kramer 16 jaar de scepter hebben gewaaid. Maar zoals gezegd nu andere beheerders. Die ook i.v.m. de komende festiviteiten drukke dagen te gemoet gaan. De havenmeester. De man, die al deze bedrijvigheid op en in de haven in goede banen leidt, is de havenmeester dhr. Nijsse. Een geboren en getogen Noord-Bevelander, dus van kindsaf vertrouwd met water. Een grote verant woordelijkheid en snel en doelmatig kunnen optreden als dit nodig is. Zo omschrijft dhr. Nijsse zijn taak. Een taak van samen werking, die hij al 20 jaar vervult. Het is vlug gezegd natuurlijk, maar daar zit nogal wat omheen. Allereerst het toezicht op heel de- haven in de ruimste zin van het woord. Het in goede banen leiden van het verkeer in de haven, waar ook de ligplaatsen bij horen. De bankzetting achterin de haven is ook een onderdeel van zijn verantwoording. Dit is het droogzetten van schepen met het tij, voor b.v. een onderhoudsbeurt. Dan nog het toezicht op het lossen van de vissers schepen. En dan niet te vergeten het te woord staan van de vele toeristen, die de haven bezoeken. Vele van die bezoekers komen met vragen en wanneer ze iemand zien in het uniform van havenmeester, word je vlug aangesproken. De gekste vragen komen ze mee aan. Zo kwam er op een keer een mevrouw naar me toe, die blijkbaar totaal geen begrip had van hoog en laag water. Want ze wilde graag weten hoe het nu kwam, dat het water zo laag stond in de haven, terwijl het toch de hele week had geregend. Nou, dat heb ik toen haarfijn uitgelegd. Ook dat is een onderdeel van de taak, die een havenmeester heeft. Rondvaarten. Een tocht over de Oosterschelde vanuit de haven van Coiijnsplaat behoort ook tot de mogelijkheden. Het prachtige passagier schip „De Stad Zierikzee" doet dagelijks twee keer de haven aan. De kapitein-eigenaar vertelt over de mo gelijkheden, die men heeft op zo'n rond vaart. Wanneer je 's morgens opstapt in Coiijnsplaat om half twaalf, word je om half vier weer netjes in de haven afgezet. Daar tussenin zitten een bezoek aan Zie rikzee en een rondvaart via de Zeelandbrug en de Oosterscheldewerken, met een bezoek aan de haven van Burgsluis. Een prachtige gelegenheid dus om alles ook eens vanaf het water te bekijken. Zo u ziet een leuke toeristische attraktie voor Coiijnsplaat, die zeker in het hele haven-gebeuren past. Alle voorzieningen en gegevens van het nieuwe havencomplex op een rijtje. Vissershaven. Ruime ligplaatsen voor 16 schepen. Moderne verwerkingsmogelijkheid. Ruime kantoren. Oppervlakte vissershaven 8000 m2. Nieuwe vismijn. Moderne loodsen voor vissers en visserijcoöperatie. Jachthaven. Oppervlakte bijna 18.000 m2. Ligplaatsen 600 (waarvan 35 spe cifiek voor sportvisboten). 220 volt aansluiting op alle steigers. 380 volt aanfluitingen. Drinkwater op alle steigers. Douches. Toiletten. Wasserette. Clubgebouw. Havenkantoor. Telefooncel. Algemeen. Botenlift tot 25 ton. Ruime parkeervoorziening. Ruime moderne kantine in vismijn. Dorpshuis „De Brug". Sportvissersvoorzieningen, zoals een trailerhelling. Openbaar invalidentoilet bij vismijn. Afmeermogelijkheid voor rondvaart boten. Strandje (nabij parkeerterrein). Praathuis op de dijk. Wandelpaden. Mogelijkheid voor droogzetting van schepen.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1981 | | pagina 2