NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD U houdt nu het meest wiezen blad Zaterdag 4 juli 1981: in handen Rodelko bv Zeeland Magazine? BruR No. 3971 Donderdag 2 juli 1981 84e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs 24,per jaar. Franko per post 40,per jaar. Advertenties 35 ct. per mm., excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. Opening nieuwe haven te Colijnsplaat Ondertussen is het half vier geworden, dan start het muzikale gedeelte van het feestprogramma. Brassband „Wilhelmina" begint met een optreden in de Voorstraat. Hierna om 16.15 uur een Beierse kapel. Om 17.00 uur is deze kapel te 'horen en te zien op het haventerrein. „Crescendo" uit Drei- schor vervolgt dan met een concert in de Voorstraat. Als klapstuk van het muzikaal gebeuren is er om 19.30 uur een show op Kruiswoordpuzzel no. 732 Gemeentelijke aspekten. De Raad van de gemeente Kortgene nam in november 1978 het besluit om in het kader van de dijkversterking langs de Oos- terschelde bij Colijnsplaat een grote jacht haven aan te leggen: dat was een belangrijk en moedig besluit. Belangrijk omdat hier door in één klap een enorme impuls aan de ontwikkeling van dit dorp werd gege ven. Moedig, omdat er zeer veel geld mee was gemoeid én omdat er nogal veel weer stand was tegen het plan. De uitvoering van dat besluit dreigde op een bepaald mo ment niet door te gaan: het zou door een tegenvallende aanbesteding en extra eisen te duur worden. Koortsachtig overleg volgde Uiteindelijk kon in september/oktober '79 met het werk worden begonnen. Nu nog geen twee jaar later is het werk klaar: a. Colijnsplaat ligt veilig achter een prima zeewering: b. er zijn voor watersporters en sport vissers 600 ligplaatsen gecreëerd; c. de beroepsvisserij is verplaatst en heeft een verbeterde nieuwe vismijn: er zijn een flink aantal bedrijfsruimten (boxen) door de vissers gebouwd en tevens een flinke loods voor de visserijvereniging: d. er is een strandje ontstaan; e. uitgebreide parkeergelegenheid is niet vergeten; f. er heeft zich een fors watersportbedrijf gevestigd; h. de watersportvereniging is bijna klaar met de bouw van een groot clubhuis, annex douche-, toilet- en wasruimten; i. op de dijk (boven op de zeewering!) is er een praathuis; j. wandelpaden, dijkovergangen met trap leuningen, een trailerhelling, .aanlegplaatsen voor rondvaartboten en beroepsmatige sportvisserij, een nieuwe vismijnkantine, verbrede aanvoerwegen: dat alles is nu bruikbaar. Met dat alles zijn miljoenen guldens ge moeid, niet alleen als gemeentelijke inves teringen. Ook de watersportvereniging heeft veel zelf gedaan (b.v. drijvende steigers en clubhuis), de vissers hebben hun boxen zelf geregeld, het rijk heeft de oorspronkelijke dijkversterking betaald en firma De Koster heeft het watersportbedrijf ontwikkeld. Van belang is zeker ook: het kost de gemeente uiteindelijk niets: alle kosten worden via de huursom door de watersportvereniging betaald (dus ook de rente en aflossing van de door de gemeente gepleegde investeringen!); het realiseren van het gehele projekt heeft gedurende de uitvoering voor zeer veel werkgelegenheid zorg gedragen. En er blijft werkgelegenheid, b.v. door het water sportbedrijf. Is er nu alleen maar reden tot tevreden heid? Naar mijn mening op dit moment wel. De toekomst zal echter leren of we blijvend tevreden kunnen zijn. Komen er nog meer bedrijven en dus werkgelegenheid? Ontstaat er door de drukte geen overlast? Weet de horeca en de overige middenstand zinvol op de nieuwe ontwikkeling in te spelen? Levert het toekomstige beheer van de Oosterschelde, na de voltooiing van de stormvloedkering, nog nieuwe problemen Boot u reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Efet geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Sleohts 25,per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE op? Het is in feite thans niet het juiste moment dit soort vragen te stellen. Immers op dit moment is er zonder terug houdendheid reden tot tevredenheid: er is in zeer korte tijd met zeer veel geld en zeer veel medewerking van zeer veel men sen en zeer veel organisaties een voor Co lijnsplaat zeer imposant projekt gerealiseerd. De Oosterschelde open of dicht? Dat was jaren de vraag! En intussen gebeurde er in Colijnsplaat niets. Er kwam een pijlerdam en het getij bleef. De dijken moesten in grijpend verzwaard worden. De dijken zijn verzwaard! Aan een niet geheel gesloten Oosterschelde ligt voor Colijnsplaat een nieuwe toekomst open!! De burgemeester, J. L. D. van der Linde. m r Een nieuw bedrijf. Op het havencomplex, in de oude vismijn, heeft zich een nieuw bedrijf gevestigd. Nieuw wat betreft het verkoop- en service pakket wat men biedt, niet nieuw als be drijf op Colijnsplaat. Deze nieuwkomer op het havencomplex is de firma De Koster, van de garage- en busonderneming. De naam van het nieuwe bedrijf op de haven is: Watersportbedrijf Delta Yacht. Ko de Koster jr. is de man achter dit bedrijf. We hebben ons uiteraard gericht op het watersportgebeuren, maar dan wel in de ruimte zin des woords. Dat wil zeggen van een klein sluitinkje tot kom- plete motoren en boten in alle soorten en maten. Een mogelijkheid voor winterberging is ook aanwezig. De voorzieningen die hierbij horen is een lift, die de boten uit het water tilt en speciale Craddels (botenwie- gen) waar het schip op overwintert. Unieke botenlift. Toen die lift ter sprake kwam, ging zicht baar het bloed sneller stromen bij De Kos ter jr. en sr. Zo men al enthousiast sprak over het nieuwe bedrijf, werd dit nog groter toen we het over de lift hadden. Ko de Koster sr. legt alles uit. Dit ding is uniek in Nederland en zeker in Zeeland. We hebben alles zelf ontworpen en gebouwd. Het hele spul weegt zo'n 13 ton en heeft een hefvermogen van 25 ton. Dit grote hefvermogen is op zichzelf al een grote capaciteit, maar het vernuft zit in de kon- struktie. Men hoeft als jachtbezitter na melijk geen mast meer te strijken, wanneer het schip om wat voor redenen dan ook, het water uit moet. Zo wordt een dergelijke operatie in een minimum van tijd gedaan. Het geheel werkt op een diesel-hydraulisch systeem en rijdt en manoevreert zichzelf door een eigen uitgekiend mechanisme, wat bediend wordt vanuit een kabine die onder aan het gevaarte is bevestigd. Zo hebben we in Colijnsplaat een extia service voor de watersport, die je echt niet overal vindt. Een kolossaal gevaarte is het, wanneer men de havèn op komt rijden valt dit direkt op. Maar de mogelijkheden van deze zelfwerkzame en uitgedachte botenlift spreken voor zichzelf. Het feestprogramma. De officiële, symbolische opening van de nieuwe vismijn en havencomplex zal worden verricht door de Commissaris van de Ko ningin in Zeeland, dr. C. Boerden. Dit zal gebeuren door middel van het doorvaren van een lint, dat over de haveningang is gespannen. Daarna wordt de vismijn ook officieel geopend door de deur van slot te draaien, die toegang geeft tot de vismijn. De sleutel waarmee dit zal gebeuren, wordt door parachutisten meegebracht. Die zullen landen op de oude landbouwhaven, direkt grenzend aan de nieuwe haven. Het hele feestgebeuren valt samen met een gedeelte van de toeristenweek en de visserijdagen. Die toeristenweek wordt dit jaar voor de dertiende keer gehouden. Het programma is voor deze feestelijkheden ge heel aangepast bij de gebeurtenissen op de haven. Het feest begint al op vrijdag. De feestelijkheden beginnen vrijdag 3 juli reeds, met een open dag van vismijn en havencomplex. Om 14.00 uur begint dit open huis met bezichtiging van vismijn, kantine, kantoren en haven. Voor de be jaarden uit Colijnsplaat is er nog een extra verrassing in de vismijn. Van 15.00 tot 16.00 uur wordt iedereen in de gelegenheid gesteld zelf een hoeveel heid vis te kopen via de officiële weg van de klok. Misschien zult u dit wel eens ge-i zien hebben hoe de kopers op de vismijn vingervlug handelen met de knop, die de prijs bepaalt op de klok. Wanneer u al eens hebt staan popelen om dit ook eens zelf te doen, is dit de kans om dat waar te maken. Een andere kans om iets speciaals mee te maken, is om 20.00 uur. Dan treedt namelijk het Schelde Loodsenkoor op in de vismijn. Dit uit alleen loodsen bestaande koor, brengt een programma in een prachtig decor van een tweemast bark, in aangepaste kledij uit de tijd toen men op deze barken voer. Aan vele t.v.-programma's is al mee gewerkt en legio optredens in het buiten land onderstrepen hun kwaliteit en succes. Waarlijk een evenement om niet te missen. Het programma van dit koor wordt af gewisseld met optredens van Brassband „Wilhelmina" uit Colijnsplaat. Voor de jon gelui is er 's avonds in de amusementshal een disco, verzorgd door Zeeland Sound Drive-in-show. Opening op zaterdag. Op zaterdag 4 juli is het al vroeg dag in Colijnsplaat. Om 9 uur starten namelijk de zeilboten, die meedoen aan de Delta- week. Vervolgens is er om 10.30 uur een instruktie voor kleine zeilboten in de haven, waaraan de deelname gratis is. Om 10.00 uur komen de leden van de visserijvereniging Zevibel voor een reünie bijeen in het Dorphuis „De Brug". Hierna is er een officiële ontvangst in de vismijn voor de genodigden door het gemeentebe stuur. Die genodigden gaan om 12.30 uur aan tafel voor een koffiemaaltijd in „De Het gezelschap scheept zich vervolgens in op de visserschepen om 14.00 uur om een rondvaart te maken op de Oosterschelde. Het programma vermeldt, indien plaats aan wezig, mogen ook belangstellenden mee varen. Gaat u niet varen, dan kunt u om 14.30 uur de ballonnen in de lucht zien gaan van de kinderen, die meedoen aan de ballonnenwedstrijd. Dit geheel wordt muzikaal begeleid door Brassband „Wilhel mina" en het minirettenpeloton. Hierna volgt de officiële, symbolische opening van het havencomplex, zoals ver meld door het doorvaren van een lint wat over de haven is gespannen. Hierna komt de vismijn aan de beurt. Daarbij zijn para chutisten behulpzaam, die =t 15.00 uur zullen landen op de oude landbouwhaven. Aansluitend op de opening zal een officiële bijeenkomst voor genodigden worden ge houden in de vismijn. Horizontaal: 1. frisse - 6. afgod - 10. bloei- wijze - 11. waddeneiland - 14. bestemming 16. schrede - 17. in orde - 18. de capo (afk.) 19. rivier in Spanje - 20. is - 23. stofmaat 25. laatst leden (afk.) - 26. dag (Duits) 27. klein perspon - 29. pers. vnw. - 30. verstand - 32.' lidwoord - 33. pers. vnw. 34. stand - 36. vogel - 38. rivier (Spaans) 40. parasiet - 41. per expresse (afk.) - 42. beteuterd - 43. nieuw (Engels) - 44. naschrift (afk.) - 45. deel van een kast - 47. ter attentie van (afk.) - 49. plaats in Hongarije 51. dunne - 52. bijwoord - 53. dierengeluid 54. voorbij - 56. de onbekende (afk.) - 57. voorzetsel - 59. plaats in Brabant - 61. deel van de dag (afk.) - 62. vogel - 64. beslom mering - 68. soort vloerkleed - 70. zangnoot 71. en omgekeerd (afk.) - 72. slim - 74. baan voor balspel - 75. heersër - 78. aanzien 79. soort ontsteking - 80. soort handwerken. Horizontaal: 1. etter - 4. the - 7. kader 10. verlangen - 13. kali - 14. rups - 16. tor 18. d.d.t. - 20. pit - 22. Eva - 23. nerveus 25. Ane - 26. cm - 27. aal - 28. r.g. - 29. er 30. Ems - 32. ras - 34. e.a. - 36. planeet 37. rilling - 38. e.a. - 39. t.g.t. - 41. opa 42. ie - 43. nn - 45. oor - 47. oe - 48. e.g.a. 49. normaal - 50. dus - 52. est - 53. K.P.M. 54. erf - 55. oase - 59. star - 62. vernuftig 65. temet - 66. U.S.A. - 67. later. Verticaal: 1. huisdier - 2. plaats in Afrika 3. zangnoot - 4. struisvogel - 5. namelijk (afk.) - 6. vroegere bewoner van Peru - 7. de dato (afk.) - 8. plaats in Overijssel - 9. pret - 10. bloem - 12. vogel - 13. muziek term - 15. lijst - 20. welwillende lezer (Lat. afk.) - 21. zoals de akten getuigen (Lat. afk.) - 22, Frans pers. vnw. - 24. met een lepel eten - 25. plaats in Utrecht - 28. lekkernij - 29. mondeling onderhoud - 31. kindergroet - 35. dat is (afk.) - 37. vragend vnw. - 39. berg op Kreta - 40. watering 46. reeds - 47. voorzetsel - 48. deel van de hand - 50. evenredige vertegenwoordiging (afk.) - 51. ongerijmd - 55. ongekookte 58, jongensnaam - 60. onderofficier (afk.) 61. als eerder (afk.) - 63. schaaldier - 65. godheid - 66. bijwoord - 67. voertuig - 69. tijdperk - 73. vaas - 75. pers. vnw. - 76. tandarm zoogdier - 77. uitroep. Verticaal: 1. elite - 2. eva - 3. rel - 4. t.l. 5. handvat - 6. en - 7. keu - 8. A.N.P. 9. rente - 11. r.i. - 12. gr - 13. kram - 15. spar - 17. overlangs - 18. dra - 19. tel 21. ingenieur - 23. Nijmegen - 24. scapel 29. Epe - 30. ent - 31. set - 32. rio - 33. sla 35. age - 40. pompeus - 44. Nato - 45. ork 46. ram - 47. Oder - 48. eerst - 51. sfeer 56. ave - 57. set - 58. er - 59. st - 60. til 61. aga - 63. nu - 64. fa. KA0E 23 VEERE TEL. 01181-5! V00R BEMIDDELING AAN- EN VERKOOP HYPOTHEKEN TAXATIE VAN AL UW ONROEREND GOED Yeutagonwoordiger voor Noord-Bevel&nd: dhr. Wattcl, Tel. 01186 -1578. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 731

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1981 | | pagina 1