NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD s „Een vreemde Eend" Rodelko bv hi hlad Hand 1 H OMR IK ii het meesl op looi gele» rd-Bevi in handen Ambtsjnbilea W. P en E. R. van van den Bogaardt Zeeland Magazine? No. 3969 Donderdag 18 juni 1981 84e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs ƒ24,per jaar. Franko per post ƒ40,per jaar. Advertenties 35 ct. per mm., excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON En toen was ze, nog vóór de pauze, op de trein gestapt naar papa. En hij, de kun stenaar, zou begrip tonen voor haar artis tiek temperament, haar partij kiezen. En wel snappen, dat ze in dat middelmatig milieu van brave burgermensen niet blijven kon. Maar dat was tegengevallen. Héél erg tegengevallen. Haar vader was verrast, zelfs blij ge weest, haar te zien. Maar toen ze eenmaal begon haar hart uit te storten en de ge beurtenissen in gloeiende kleuren te schil deren, haar verontwaardiging en opwinding, door de treinreis een beetje afgezakt, kunst matig weer opjoeg... Toen had z'n gezicht de gesloten, ontoegankelijke uitdrukking gekregen die ze maar al te goed kende. „En nou wou je zeker bij papa terug komen, niet?" Had hij koeltjes geïnformeerd Of hij haar vader niet was, had ze woe dend gedacht. „Zet dat maar uit je hoofd, meisje. Je moet je maar schikken en je temperement een beetje beteugelen. Want anders zal later de wereld je het met harde klappen leren." Hij had zich niet willen uitlaten over de billijkheid van de straf, haar door haar „pleegvader" opgelegd. „Maar ik kan me levendig voorstellen," had hij gezegd, „als jij daar binnenkomt, uren en uren te laat, met groot lef en ruikend naar 'n dronken zeeman... Ja, ja, laat je ogen maar niet bliksemen, dat maakt op mij toch geen indruk... En daar even meneer Kerkman de oren wast. Zou je me misschien letterlijk durven herhalen wat je tegen hem hebt gezegd?" „Denkt u dat ik dat nog weet?" had ze uitdagend geantwoord. „Het is misschien maar beter, dat je het vergeten hebt. Maar ik kan me het tafereel maar al te goed voorstellen. De artistiek begaafde Iris Sonderius, die het artiesten- bloed voelt bruisen in haar aderen en niet kan wennen aan wat ze burgerlijkheid noemt, in rechtmatige verontwaardiging over de bekrompen ideeën van zo'n mense lijke rekenmachine. Die notabene van haar durft vergen, dat ze op etenstijd thuis is. En op z'n minst dat ze even een berichtje geeft als ze later is. Die zich niet sidderend kromt onder haar bliksemende verontwaar diging en haar als een klein kind naar boven stuurt. Waarlijk meisje," en zijn stem klonk spottend, „het is te veel!" Toen had ze het over de tranenboeg gegooid. Maar haar vader scheen een stenen hart te hebben. „Spaar me je aqua," had hij gezegd, „de noodrem voor vrouwen. Je kunt hier vannacht blijven, maar ik bel meteen meneer Kerkman op, die natuurlijk dodelijk ongerust is en morgen ga je terug. En je veegt je eigen straatje maar schoon. Ik houd me hier volledig buiten. Ik heb meneer Kerkman m'n vertrouwen gegeven en daar ga ik niet aan knibbelen." Ze wist niet, dat hij toen ze eindelijk was ingeslapen, lang bij haar bed had ge staan en voorzichtig met z'n hand gestreeld over die blauwzwarte lokken. „Iris, lieverd," had hij gefluisterd, „kunstenaar zijn is niets, wanneer je niet tevens mens bent. Hoe eerder je dat leert, hoe beter." En nu ging ze dan maar weer... Hoe zouden ze haar ontvangen? Op die vraag kwam het antwoord al heel gauw. Want nog vóór ze haar hand naar de bel had uitgestoken, vloog de deur open en stond mevrouw Kerkman haar lachend op te wachten. Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelqks tijdschrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren ora- alag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 25,per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE „De deserteur," schertste ze. „Kind, ik ben blij, dat ik je weer zie." Ze stak haar hand uit en greep die van Iris, die niet wist wat ze moest zeggen. Haar hele zorg vuldig voorbereide verdediging in het water zag vallen. „Kom er gauw in, ik heb net koffie," vervolgde mevrouw Kerkman. „En, Iris... luister es, we praten hier niet meer over. Mijn man en ik willen deze hele storm in een glas water stilletjes over laten waaien, want het zou de stemming in huis maar bederven." Iris volgde haar zwijgend in de kamer, keek verwonderd op, toen ze daar op de divan een klein, blond figuurtje met grote blauwe ogen ontdekte. „Ha, Iris!" riep Els, maar dempte meteen bedachtzaam haar stemmetje. „Ik ben ziek." „Ja," legde mevrouw Kerkman met een glimlach uit. „Ze is lekker een beetje ziek, niet Els? Fijn niet naar school, in de kamer op de divan, lekker verwend worden." „Maar ik was echt ziek," verdedigde zich Els, die als vanouds er uit wilde halen wat er in zat. En voor geen geld de indruk wilde wekken, dat men het met haar ziekte niet zo ernstig hoefde te nemen. „Ik heb gisteravond overgegeven! En ik was hele maal alleen en Miep is niet eens wakker geworden." „Iris stond als een stenen beeld bij het bed. Gisteravond... Toen zij naar de fuif was en de hele familie weg... Toen was de kleine Els ziek geworden en helemaal alleen in huis. Langzaam drong het tot haar door. Ze voelde de hand van mevrouw Kerkman op haar arm. „Ze had wat kou gevat, denk ik," zei ze geruststellend. „Gelukkig waren we gauw weer thuis..." Maar Iris draaide zich met een ruk om en ging de kamer uit. Mevrouw Kerkman hoorde haar de trap opgaan, niet de drif tige levendige stappen van anders, maar langzaam, bijna sloffend. „Wat is er met Iris?" vroeg Elsje nieuws gierig. „Iris moet zich even opknappen boven/' legde haar moeder uit. Maar verdween, zo gauw ze kon, naar Iris' kamer. Voorzichtig klopte ze aan de deur, hoorde een flauw geluid. Iris lag op haar bed, het hoofd in de handen en haar lichaam schokte. „Nou, meisje." Mevrouw Kerkman kwam naast haar zitten. „Wat is dat nou... Toe Iris, kind..." Eindelijk, gebroken, kwam het er uit. „Elsje... helemaal alleen... en ziek... en ik... ik heb haar alleen gelaten en ze was ziek." De hand van de oudere vrouw omklemde vast de hare. „Iris... Ik kan het me best begrijpen. Je hebt er niet bij nagedacht. Je moet het je niet zo aantrekken. Er is toch niets gebeurd. We waren zo gauw weer thuis." „En u moest weg. Ik heb uw hele avond bedorven," snikte het meisje, nu al haar weerstand gebroken was. „Och... maak je daarover nu geen ver wijten. Heus, je kijkt er vreselijk zwaar tegen aan misschien, maar het is allemaal niet zo erg." „En uw man... oom Karei?" „Die vindt dat hij je niet had moeten verbieden naar, de feestavond toe te gaan." Ze zat meteen rechtop. „Heeft hij dat gezegd?" „Ja, maar. hij was zelf een beetje kop- over-bol. Je kwam ook zo raar thuis en je ging zo te keer! 't Was allemaal erg melodrama, achteraf..." „Dus ook Karei vond..." „Nee, hij gaf je géén gelijk, maar hij vindt dat hij het anders had moeten aan pakken. Dat mag je gerust weten. Mijn man is iemand die zijn eigen tekortkomin gen wel ziet... Te veel en te vaak zelfs, denk ik wel eens." „U moet de rollen niet omdraaien. Ik was fout." „Dat doe ik ook niet. Je was fout. Alsje blieft. Maar wij hadden het toch anders moeten aanpakken." „Tante Lies..." Met 'n schok van vreugde voelde mevrouw Kerkman opeens de arm van het meisje om haar hals. „Ik schaam me zo verschrikkelijk. Ik dacht: er zal wat zwaaien en ik had al een hele preek klaar. En nu zegt oom Karei: Het is mijn fout en u ook. Dat is niet waar. Maar ik vind het zo machtig sportief van jullie En ik vind het vreselijk van Els, die schat." „Nou, kind," meende mevrouw Kerkman opgelucht. „Ik geloof, dat we elkaar weer gevonden hebben. Streep er door. Ik ben zo blij, dat je er weer bent." „O, ik ook," zei ze spontaan en opeens gaf ze mevrouw Kerkman een zoen. „U bent een schat, weet u dat?" vroeg ze en haar ogen tintelden ondeugend. „Jij ook," was het lachende antwoord. „Kom, anders wordt de koffie koud. Hoor, Elsje roept. Het duurt haar te lang en ze is net zo gezellig ziek." Roerend in haar koffie, overpeinsde me vrouw Kerkman, hoe uit het kwade zo vaak het goede kan voortkomen. „Ik ben blij, dat ik weer hier ben," had Iris gezegd. Dat was voor 't eerst. Nu, dacht ze op gewekt, houen zo! Terwijl Iris haar koffie zat te drinken, woelde de onrust in haar. De manier, waar op „tante Lies" haar tegemoet was geko men, had haar volledig ontwapend. Maar niet zonder beklemming zag ze de ontmoe ting met de anderen onder de ogen. Ze had allen getrotseerd, ze had een groots gebaar gemaakt, de benen genomen. En nu was ze met hangende pootjes terugge stuurd. Ze had „haar gezicht verloren". En toch... Ze had een les geleerd. Vooral het feit, dat ze Elsje alleen had gelaten, terwijl het kind ziek was. Els, van wie ze zoveel hield, had haar diep getroffen. Iris zat met zichzelf in de knoop. Het was zo helemaal niets voor haar onvoorwaardelijk te capituleren. Ze wilde zichzelf handhaven, maar ze voelde toch ook wel dat de manier, waarop ze het totnogtoe gedaan had, de rechte niet was. Ze begreep ook dat het haar moeilijk zou vallen het roer om te wenden. Vooral tegenover Loes en Bert, die hun houding tegenover haar hadden bepaald: Bert onverschillig, Loes bijna vij andig. En dan meer Kerkman... oom Karei. Ook die zoustraks thuiskomen. Wat zou hij zeggen, wat zou hij doen? Ze voelde, dat ze eigenlijk excuus moest maken. Moest dat gebeuren waar ze allen bij waren? Op eens schoot haar een reddende gedachte door het hoofd. „Ik moet nog even een boodschap gaan doen," zei ze met een haastige blik naar de klok. Het was kwart voor twaalven. Ze wist, dat Karei Kerkman klokslag twaalf uur, hij was een man van de klok, zijn kantoor verliet en in zijn auto stapte. „Goed, kind," zei mevrouw Kerkman. „Je bent wel met eten thuis, niet?" Het was de gebruikelijke opmerking, die alle kinderen meekregen wanneer ze vlak voor het eten nog even wegwipten, maar Iris kreeg een kleur. „Ja, natuurlijk," zei ze gejaagd en was al weg. Buiten was haar haast verdwenen en langzaam liep ze naar het kantoor van meneer Kerkman. In de verte zag ze de grijze Ford al buiten staan. Ze dwaalde in de buurt rond tot het carillon van de oude toren begon te spelen. Langzaam kwam ze naderbij. Jawel, daar was hij. In de deur zei hij nog iets tegen zijn typiste. Iris stond al bij de auto. „Oom Karei..." begon ze bedeesd. „Iris!" Zijn stem klonk verrast, zijn ogen waren vriendelijk, zag ze met blijde op luchting. „Ik, eh... ik kwam u afhalen." „Mooi kind, stap maar in, dan rijden we samen naar huis." Ze gleed op de voorbank. Maar hij startte de wagen nog niet. „Oom Karei," ze^ Iris verlegen, „ik eh... ik ben u komen afhalen, omdat ik wou zeggen, dat het me speet... van gisteren." „En dat gaat gemakkelijker onder vier ogen, dan in de hele vergadering," glim lachte de man achter het stuur. „Natuur lijk, meisje, gelijk heb je. Al te veel zelf vernedering, daar hou ik zelf ook niet van." „Dus u begrijpt het wel." (Wordt vervolgd) KADE 23 - VEERE - TEL. 01181-555 VO0R BEMIDDELING AAN" BI VERKOOP HYPOTHEKEN TAXATIE VAN AL UW ONROEREND GOED V ar tegen vroorcügar voor Noord-Beveland: dhr. Wattel, Tel. 01188 - 1578. De heer W. P. van den Bogaardt, direk- teur van de openbare mavo-school te Kort- gene was onlangs 25 jaar in dienst van de gemeente Kortgene. Eind 1955 begon hij als leraas aan de toenmalige ulo-school en per 1 februari 1962 werd hij hoofd van die school. Per 1 september 1968 kreeg de school de benaming mavo en werd de funktie genoemd direkteur. De echtgenote van de heer Van den Bo gaardt, mevrouw E. R. van den Bogaardt- Mos was nagenoeg tegelijk met het jubi leum van haar man 25 jaar werkzaam in het onderwijs. Aanvankelijk in het lager onderwijs in 's-Gravenpolder, later bij het nijverheidsonderwijs te Kortgene en Zierik- zee en bij de mavo te Kortgene. Deze jubilea zullen deze week worden gevierd in Dorpshuis „De Pompweie" in Kortgene. Na een officieel deel, waarbij leerlingen, leraren, vertegenwoordigingen van gemeente, rijk, bestuur ZLM, ouders en andere direkt bij de mavo betrokkenen aanwezig zullen zijn, volgt op vrijdag 19 juni a.s. 's avonds om half negen een openbare receptie. Op deze receptie worden naast de reeds aanwezigen verder verwacht oud-leerlingen, ouders van leerüngen en oud-leerlingen en andere belangstellenden, zoals collega's uit de afgelopen 25 jaar. Kruiswoordpuzzel no. 730 Horizontaal: 1. voetbalvereniging - 4. slag hout - 7. stofvouw - 9. soort snoer - 11. smak - 12. ongerijmd - 13. alsmede - 15. strafwerktuig - 17. papiermaat - 19. Frans voegwoord - 20. baardje - 23. deel v. e. vis 24. dubbelklank - 25. wig - 27. denderen 28. inhoudsmaat - 29. recht stuk water 30. zet - 31. godin - 32. zwaardvis - 33. boom - 35. huisdier - 37. kloosterzuster 38. grappig - 40. duur der dingen - 42. anno (afk.) - 43. vis - 44. plakmiddel - 46. gewicht (afk.) - 47. titel - 51. Aziatisch schiereiland - 53. bijwoord - 54. Indon. eiland - 56. nakomeling - 57. mist - 59. verdriet - 61. verbinding - 62. smalle weg. Verticaal: 1. niets uitgezonderd - 2. zang- noot - 3. schaap - 4. niet scherp meer - 5. anno (afk.) - 6. zetel - 7. schrede - 8. zijrivier van de Donau - 9. Kon. Pakket vaart-Maatschappij (afk.) - 10. gek - 11. rijgsnoer - 14. deel van een vis - 15. schoorsteenkap - 16. deel van de vinger 17. Europeaan - 18. bejaard - 21. groot bouwwerk - 22. klein vertrek - 23. telwoord 26. naaigerei - 28. kleurling - 33. plaats in Utrecht - 34. deel van Amerika (afk.) 36. roofdier - 37. drinkgerei - 38. soort brandstof - 39. waagstuk - 41. spoedig - 43. steekwapen - 45. strafbaar feit - 48. elektr. geladen deeltje - 49. vallei - 50. grote bijl 52. tochtje - 54. verlaagde toon - 55. eenh. van elektr. stroomsterkte (afk.) - 58. fa milielid - 60. water in Brabant. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 729 - 11. aar Verticaal: 2. aalt - 3. vadem - 4. er - 5. 18. graaf naar - 7. r.o. - 8. graad - 9. eend - 10. 24. kader Agnes - 12. brons - 13. lakei - 15. tiran - 28. ra 17. eek - 20. ter - 22. lans - 24. knul 39. tuin 29. vuist - 31. kg - 32. pinda - 33. put 43. tsaar 34. Ina - 35. tor - 36. keg - 37. een - 38. nis 54. krat 44. aard - 45. Po - 47. iman - 48. label - 60. ion 49. stipt - 50. manen - 51. parel - 53. arg - 66. tree 54. kolos - 56. motie - 57. roe - 59. oele 71. geste 61. Ohio - 63. tram - 68. t.t. - 70. r.r. Horizontaal: 1. haver 12. bal - 14. ore - 19. anti - 21. netel 25. e.k. - 26. maan 30. ski - 33. puist - 40, o.k. - 41. de - 46. ginds - 49. som 55. Adam - 57. ra - 62. motor - 64. egel 67. lot - 69. tin - 72. trema. - 6. orgel 16. geld - 23. ork - - 27. eind 36. klein - 42. enig - - 52. Aa - 58. brood 65. ophef 70. Ria -

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1981 | | pagina 1