ONIEK VAN ''JU* Lopen is de beste vorm van bewegen Arbeidsmarkt: Goud - Zilver Uurwerken - Briljanten^ RQ-aEVELANÜ Een sombere ontwikkeling 4 i Met de Pinksterdagen achter de rug, beste vrienden, op naar de zomer, en 't onheluk van Wullum, want dat is het verhaal van een vroegere inwoner van Kertjeen. Ut onheluk van Wullum Wullum was hevalle mee z'n fiets Ie was over een pee heree-je of zo iets 't Was in ieder heval op de koai-je Toen um mee z'n fiets wouw droai-je Inééns lag t'un op de hrond te zwoaien mee z'n ermen in 't rond Lööpe hieng om't leven nie mi dus toen zat'un di Ie oa piene an z'n been en z'n knieë en z'n fiets wouw nie mi rieë Een paer veinters dun tuus hebrocht z'n fiets ók, mee in 't wiel een bocht Di zat'un op een stoel, hlad in de baele één was ter vlug d'n dokter hae aele Ondertussen zag t'un de bakker langs hae Mé ie kon mee hin meuhelukheid stae Even laeter oorde um wat an de deure buuten Ie docht da's de bakker mee de stuuten Dirom riep t'un éél ard, de krepele stakker Hooi't bróód mè op't schietuus bakker Mè 't hestommel ieuw mè an En Wuulum docht, wat doet die bakker dan Toen hieng verzichtug de deure open, Wullum z'n bloeddruk steeg En ie docht dat'un wat kreeg Want di stieng d'n dokter éél bedaerd Ie zei ,,'k wist nie da jie je bróód di bewaart 'k Von je bróód in de hang op de hrond Nie op't schietuus, da's trouwens nie hezond" Toen kwam Wullem z'n béén an bod D'n dokter dee ut hrinnekend en Wullum zat mee een rooi-je kop Wat Wullum betreft, beste vrienden, zullen we maar denken, een vergissing is menselijk. Als slot deze week, nog een wat vreemd in elkaar stekende afsluiter: Je kun je n'eihe wé us verhisse Dan sloeg je de planke dus mis Dat kan nie misse Mé toch was't mis GOED VOOR UW CONDITIE, GEWICHT EN UITHOUDINGSVERMOGEN Aktieve sportbeoefening is zeer goed voor onze lichamelijke en geestelijke gezondheid. Maar dat geldt niet voor alle takken van sport in gelijke mate. De meest gezonde vorm van bewegen is nog altijd LOPEN, kortom je beide benen gebruiken. En onder lopen verstaan we dan beslist niet slenteren en ook niet in de eerste plaats wandelen, maar rennen, draven, hardlopen, of zo u het maar noemen wil. Niets helpt meer voor het opvoeren van onze licha melijke conditie dan het beoefenen van deze even natuurlijke als ongecompli ceerde bewegingsvorm. Lopen is de enige bewegingsvorm, die werkelijk alle spieren in beweging brengt, en dat kunnen we van sporten als fietsen, balspelen, wandelen en zwemmen niet zeggen. Hoe goed het op zichzelf ook kan zijn om deze sporten te beoefenen. Lopen is overigens niet alleen goed voor degene, die zijn stramme ledematen weer wat elastischer wil maken. Ook mensen die op welk niveau dan ook andere sporten beoefenen, doen er verstandig aan hun conditie via het lopen op peil te houden. Goed middel tegen „welvaartsziekten". „Bewegen" is tegenwoordig weer „in" en dat is op zichzelf een gelukkig verschijnsel. Daar heeft ook de medische wereld het nodige toe bijgedragen. Van die kant zijn we de laatste jaren regelmatig gewaar schuwd, dat onze levenswijze in velerlei opzicht verkeerd is: teveel en te vet eten, sigaretten roken, geen trappen meer lopen, zelfs korte afstanden per auto afleggen, etc., etc. Dit tekort aan beweging maakt het li chaam vetter en onhandelbaarder. En zelfs de conditie van betrekkelijk jonge mensen is vaak ver beneden peil. Militaire keurings artsen kunnen u daar sterke verhalen over vertellen. Dit gebrek aan een goede lichame lijke conditie heeft ook gevolgen voor de psychische toestand van de mens. Met wordt gauwer gespannen of lustelozer. Het is dus een duidelijke zaak, dat het leven in een welvaartsstaat zijn keerzijden heeft. De menselijke gemakzucht wordt in de hand gewerkt en dat is geenszins be vorderlijk voor onze lichamelijke en/of geestelijke gezondheid. Liefst elke dag. Veel mensen beseffen dit ook wel en zijn mede daarom aan sport gaan doen. Niet alleen in clubverband, maar ook als recreatiesporter, dus buiten competitie- of verenigingsverband. Maar de indruk bestaat dat heel veel mensen, die eens per week een partijtje tennissen of gaan zwemmen, de mening zijn toegedaan dat zij daarmee hun lichamelijke conditie veilig kunnen stellen. Dat is een valse geruststelling. Bewegen moet je eigenlijk elke dag doen, of in ieder geval verschillende keren per week. En de beste gezondheidstraining is dan meestal lopen, ook als u daarnaast andere sporten zou beoefenen. Hart en longen moeten tij dens het (hard) lopen meer werken dan bijvoorbeeld bij zwemmen of fietsen, uw spieren krijgen bij het lopen een grondiger „opknapbeurt" dan bij een partijtje tennis of badminton. Lopen is trouwens hét middel om uw uithoudingsvermogen zodanig te ontwikke len, dat u ook bij de beoefening van andere sporten betere prestaties kan bereiken. Niets forceren. Mensen, die lange tijd nauwelijks iets aan bewegen hebben gedaan, doen er natuurlijk wel goed aan zich eerst medisch te laten keuren, alvorens zij aan hard lopen begin nen. Zij zullen de eerste weken weinig ple zier beleven aan hun nieuwe hobby. Het slechtste wat zij kunnen doen, is zichzelf proberen te forceren. Men moet met lopen rustig beginnen. Er gaat tijd in zitten om het spierenstelsel te ontwikkelen en het uithoudingsvermogen te vergroten. Het geeft niks als u de eerste keer na vijf minuten al buiten adem bent en moet opgeven. Dat is beter dan ander half uur voort te sjokken en dan weken met spierpijn rond te lopen. Een super-trimmer wordt u niet in enkele weken en waarom zou dat ook moeten? Het is veel verstandiger om langzaam te beginnen, niet te lange afstanden te lopen, en het tempo zeer geleidelijk op te voeren. Als u tijdens deze opbouwfase verstandig te werk gaat, zal na enige tijd blijken dat u minder gauw moe wordt. En dat het aantal minuten dat u zonder onderbreking hard kan lopen, gaat toenemen. Als gezondheids training heeft lopen meer effekt als men het regelmatiger doet. Eén keer lopen per week is beter dan niets, maar wie serieus aan zijn conditie wil werken zal meermalen per week zijn trainingspak moeten aan trekken. Lopen: goede training! Lopen is niet alleen goed voor onge- trainden, maar ook voor mensen die op andere manier aan aktieve sportbeoefening doen. Veel teamsporters, onder wie voet ballers, volleyballers, handballers, etc. zijn beslist niet dol op looptraining. Toch is voor hen looptraining een absolute „must", willen zij althans in hun tak van sport iets bereiken. Conditie en atletisch vermo gen zijn onmisbare voorwaarden om het in de beoefening van diverse takken van sport ver te schoppen. En lopen is dé manier om die voorwaarden te vervullen. Het is frappant om te constateren hoe veel sporters, zelfs topsporters, mank gaan aan onvoldoende conditie. Het is ook be kend dat kort voor het seizoen sommige voetballers of schaatsers weer kilo's zijn aangekomen om dan ijlings te proberen om weer ettelijke ponden overtollig gewicht kwijt te raken. Als ze regelmatig aan loop training zouden hebben gedaan, was hun dat zeker niet overkomen. Kortom, looptraining is even goed voor beginnelingen als voor ervaren sportbeoefe naren. Lopen sterkt niet alleen onze licha melijke conditie, maar levert ook in psy chologisch opzicht effekt op. Het doorzet tingsvermogen neemt bijvoorbeeld door lo pen toe en dat is een kwaliteit die heel veel mensen vandaag de dag goed zouden kun nen gebruiken. Lopen is misschien wel één van de aller beste middelen tegen de menselijke gemak zucht, die tegenwoordig zo wijd verbreid is. (Nadruk verboden). Tom Noddy. In de zestiger jaren, toen er in Nederland zelden meer dan 40.000 werklozen waren, werd er van de werkgevers veel inschikkelijkheid gevraagd, want an ders raakten zij hun personeel vlot kwijt. Anno 1981 zijn de rollen vrijwel volledig omgedraaid. Werknemers en in ieder geval degenen die nog een baan zoeken zullen niet zelden water in de wijn moeten doen, want in de meeste bedrijfstakken is het aanbod van arbeidskrachten aanzienlijk groter dan de vraag. De machtspositie van partijen op de arbeidsmarkt is vergeleken met een jaar of tien a vijftien dus funda menteel veranderd. In het tijdschrift Sociaal Maandblad Arbeid voorspelt drs. A. M. C. Vissers dat in de komende jaren de werknemers vermoedelijk nog een grotere stap terug moeten doen. Vooral jongeren alsook gehuwde vrouwen zullen in toe nemende mate gedwongen zijn om werk te accepteren dat niet met het op leidingsniveau en het verwachte inkomen overeenkomt. Werknemers nu de „onderliggende" partij? Er is nog geen reden om in Nederland een ondergangsstemming te prediken, maar het zou ook lichtvaardig zijn om de reali teit van vandaag en morgen te negeren. Het is een duidelijke zaak, dat de gouden zestiger jaren, toen er in ons land voor bijna iedereen een baan beschikbaar was, voorbij zijn en ook niet spoedig zullen terugkeren. Zelfs een jaar geleden zou de grootste pessimist niet de moed hebben gehad te voorspellen dat in februari 1981 het record van 350.000 werklozen gehaald zou worden en dat in de loop van dit jaar een aantal van 400.000 werklozen tot de serieuze mo gelijkheden behoort. Er vinden op onze arbeidsmarkt de laat ste jaren trouwens toch ontwikkelingen plaats, die een bedreiging vormen voor die mensen, die voor alles een vaste baan wil len. Drs. Vissers wijst bijvoorbeeld op het feit, dat in de huidige marktsituatie, met een vaak onzeker toekomstperspectief en met veelal krappe personeelsbudgetten, de geneigdheid toeneemt om de vaste kern van het personeelsbestand zo beperkt mo gelijk te houden. Zo'n vaste kern blijft na tuurlijk nodig om het bedrijfsbeleid op te kunnen bouwen en om intern op nieuwe ontwikkelingen in te kunnen spelen. Maar die vaste kern valt bijvoorbeeld minder dan voorheen samen met de scheiding in witte boorden en handenarbeiders. Ook witte boorden, hogere opleidings- banen zullen volgens drs. Vissers in toe nemende mate bezet worden via tijdelijke arbeidskontrakten, uitzendarbeid, aanne ming van werk e.d. De huidige markt situatie met een groeiend overschot aan hoger opgeleiden staat dit toe. Met andere woorden voor talrijke banen in het bedrijf zal men personeel aanstellen, waar men niet te zeer aan gebonden is. Daardoor kan in de toekomst ook de positie van degenen die op dit moment tot de vaste kern van het personeel be horen, worden aangetast. De gevestigde po sities in het bedrijf zullen onder hoge druk komen te staan. Werknemer aanpassen! Een ander aspect van de veranderde marktsituatie is, dat wellicht minder be drijven zich zorgen zullen maken over hu manisering van de arbeid ert hun perso neelsbeleid daarop zullen afstemmen. De kans is groot, dat als gevolg van de be staande personeelsoverschotten in diverse bedrijfssectoren het accent meer zal komen te liggen op aanpassing van de werknemer inplaats van op aanpassing van de kwaliteit van de arbeidsplaats. Zo heeft de arbeidsmarktsituatie dan ook duidelijk zijn gevolgen voor de wijze waar- od werkgever en werknemer met elkaar om gaan. En anders dan in de zestiger jaren zou nu de werknemer wel eens de „onder liggende" partij kunnen worden. Ook de vakbonden komen in een moei lijke positie. Ze zullen vaak moeten kiezen tussen de belangen van de eigen (veelal werkende) leden ten koste van degenen die niet vast werken. Als de situatie op de arbeidsmarkt nog verder verslechtert, bestaat de kans dat groepen werknemers tegenover elkaar ko men te staan of zich tegenover de niet- werkenden sterk maken. De eerste symp tomen van deze sociale onrust worden nu al zichtbaar. Risico-groepen. De groeiende werkloosheid zal volgens drs. Vissers vooral de volgende groepen treffen: Jongeren, die tot de arbeidsmarkt toetreden en dan in het bijzonder meisjes; gehuwde vrouwen; algemeen opgeleiden en degenen met een niet-technische beroeps opleiding; laaggeschoolden; ouderen die werkloos worden, vooral als zij werkzaam waren in inkrimpende bedrijfstakken. De kans is ook groot dat veel hoger opgeleiden genoegen zullen moeten nemen met een baan, die onder hun opleidings niveau ligt. Dat zal er weer toe leiden dat deze hoger opgeleiden de lager opge leiden uit de markt verdringen. De werk loosheid wordt hiermee voor een deel af gewenteld op de laaggeschoolden. Drs. Vissers is dus in zijn bijdrage in het Sociaal Maandblad Arbeid verre van optimistisch, te meer omdat zijns inziens van een aanpak op een breed front van het werkloosheidsprobleem tot op heden nauwelijks sprake is. (Nadruk verboden). Mr. A. Bronsbergen. TIPS Hebt u moeilijk schuifbare laden, bestrooi de glijkanten met talkpoeder en het leed is geleden. Kreukels in 'wollen stoffen verdwijnen als u deze stoffen „uithangt". Gun uw kleding derhalve af en toe wat rust en ze blijft langer mooi. Plaats een piano nooit te dicht bij een warmtebron. De warmtestralen zullen van nadelige invloed zijn op uw piano niet alleen, maar ook op eventuele andere kost bare meubelstukken. Gries St; Adriaan«trant 11, Telefoon 16924. P.V. "DE BLAUWE DOFFER" KORTGENE Uitslag wedvlucht Chartres op 6 juni '81. Los 7.30 uur. Deelname.341 duiven 1 P. J. Wilderom 2 Comb. Geelhoed 3 M. C. Clement 4 P. van Belzen 5 H. J. v. d. Moere 6 J. Brouwer en Zn. 7 P. van Belzen 8 H. C. Verburg 9 L. de Fouw en Zn. 10 K. Filius 12.14.28 20.48 16.05 23.11 18.21 22.42 26.19 24.17 23.43 24.26 385.182 296.5 389.640 293.1 382.762 289.7 389.565 286.3 382.416 282.9 387.787 279.5 2 267.1 384.903 272.7 383.947 269.3 384.805 265.9 CONTROLLE RIJKSPOLITIE OP NOORD-BEVELAND In de nacht van 5 op zaterdag 6 juni heeft de rijkspolitie op Noord-Beveland een grootscheepse aktie „auto open" uit gevoerd. De bedoeling hiervan was om na te gaan hoeveel auto's geparkeerd staan waarvan de ramen niet dicht zijn, de por tieren en/of kofferruimten niet afgesloten zijn, de sleutels in het kontaktslot steken en of er geld of waardevolle papieren zicht baar in de auto zijn achtergelaten. De lei ding van deze aktie was in handen van de groepscommandant van de groop Noord- Bevejand, adjudant P. van der Giesen. Medewerking werd verleend door de amb tenaar voorkoming misdrijven in het dis trict Middelburg, opperwachtmeester W. W. Itema. Om meer bekendheid aan deze aktie te geven was ook een vertegenwoordiger van de pers uitgenodigd. Na de taakver deling op het politiebureau te Kortgene, door dhr. Itema bezochten 3 groepen po litiemannen en vrouwen uit Schouwen- Duiveland en Noord-Beveland alle Noord- Bevelandse vakantiecentra. Na de aktie, die om 23.00 uur begon en om 02.00 uur eindigde, kwamen de medewerkers tot de conclusie dat er zeer onzorgvuldig door vele automobilisten met hun eigendommen wordt omgesprongen. In vele auto's lagen portefeuilles, boeken of rijbewijzen voor het grijpen. Van de 644 gecontroleerde auto's waren er 133 waarvan de portieren niet waren afgesloten. Bij 8 zaten zelfs de kon- taktsleuteltjes in het kontaktslot. Deze kre gen een procesverbaal. Als er een raam niet was afgesloten, werd er een affiche in de auto gelegd. Op de jachthaven te Kamper land ontdekte de politiemensen in een goed gesloten Belgische personenauto een alarm revolver op de hoedenplank. Omdat de eigenaar niet te vinden was, werd de auto met een kraanwagen naar het politiebureau te Kortgene gesleept. Deze aktie, die ruim 3 uur duurde, is bij de deelnemers aan dit onderzoek in goede aarde gevallen. Ook de publieke rearties waren positief. De po litie hoopt met dit onderzoek te hebben bereikt dat automobilisten wat zorgvuldiger met hun eigendommen gaan omspringen. Door de nonchalance bij velen vraagt men als het ware om misdrijven. Fietskampeervakantie in eigen land. MET DE FIETS VAN CAMPING TOT CAMPING EN ALTIJD PLAATS!!! De begin dit jaar opgerichte „Stichting Gastvrije Fietscampings" heeft de afgelopen maanden allerminst stilgezeten. Dank zij dit initiatief heten niet minder dan 70 (zeventig) fietscampings de sportieve kam peerder in eigen land van harte welkom. Deze campings zijn zodanig gesitueerd, dat men overal in den lande terecht kan en dat kan letterlijk worden genomen, want iedereen die een arrangement aangaat met genoemde stichting heeft altijd plaats op de gewenste camping. Na jaren van overal naar toe vliegen en rijden zien steeds meer mensen in dat een vakantie ook op een geheel andere manier doorgebracht kan worden. Dat merkt de GFC dan ook maar al te goed Duizenden folders zijn reeds bij haar aangevraagd en uiteraard verzonden; hon derden boekingen zijn al binnen; de eerste echte fietskampeerders hebben reeds volop de voordelen geplukt van de unieke „altijd- plaats" regeling. Deze sportieve vorm van vakantiehouden heeft een grote fietsfabrikant ertoe aange zet een aparte afdeling voor fietskampeer ders in het leven te roepen waar de meest professionele hulpmiddelen verkrijgbaar zijn. Tijdig boeken. Hoewel de stichting over aardig wat ca paciteit aan kampeerplaatsen beschikt, is het niet verstandig om met het 'boeken van plaats tot op het laatste moment te wachten. Integendeel. U kunt nu reeds alle informatie over het 10-daagse GFC-arran- gement krijgen bij: Stichting Gastvrije Fietscampings, „de Berkelstaete", Rijksstraatweg 117, 7231 AD Warnsveld, tel. 05750-22483, of bij alle WV-i- en ANWB-kantoren. Bij de gedrukte informatie zit ook een boekingskaart, die zeer overzichtelijk aan geeft wat de mogelijkheden zijn van een fietskampeervakantie, individueel, in groeps verband of hele gezin. Het tiendaagse arrangement kan zonder- enige moeite onderweg verlengd worden. Het 24-uurs-reserveringssysteem zorgt er bovendien voor, dat men kosteloos via de receptie van de camping waar men verblijft een plaats kan laten reserveren op de vol gende camping van keuze. Die kampeer plaats wordt dan op de dag van aankomst vrijgehouden. Dit zijn slechts een paar voordelen, die een GFC-arrangement biedt. In zijn totali teit is deze fiets-kampeer-vakantie een doe-het-zelf-aktiviteit warin men zich al inspannend ontspant. Een heerlijke vorm van vakantiebesteding.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1981 | | pagina 2