BIJOU BIJOU KRONIEK VAN NOORD-BEVELAND Raadsvergadering Wissenkerke HANDIGE LICHTGEWICHT TASSEN VOOR REIS EN SPORT Zo na de verkiezingen, beste vrienden, lopen er verschillende mensen met vreemde ziekten rond. Het is een soort griep, maar dan met uitslag. Verkiezingsuitslag heet die nieuwe ongesteldheid en het is besmettelijk. Gelukkig is het geen hardnekkige ziekte, dus het zal weer wel vlug over zijn. Hoe men van de nood een deugd kan maken, is het verhaal van deze week. De nood en de deugd. Een marskraemer in vroeher daehen hieng de boer op mee paerd en waehen. Ie kwam langs mee elestiek en band, vele waere bie de marskraemer klant. *t Was oaltied: vrouwe voor en nae, zö ei'tun vee hoei-je zaeken hedae. Lange tied trok um langs de deuren om z'n spullen uut te leuren. Ie wist oaltied van de nood een deugd te maeken, om toch mè an de kost te raeken. Ie verkocht 61c messen en schaeren; en feters en haeren. Zö kwam die ahosiant an de kost, deur weer en wind, at most. Vele jaeren trok um zö van klant nae klant deur éél Noord-Bèveland. Op een keer was t'un net bie een klant vertrokke, toen um vrééd is heschrokke. Z'n paerd wier ök aest dol en sloeg prompt op d'n ol. D'r was hin ouwen mi an, di vlohe ze dan. Over de weg en over d'n diek, as een reeswaehen heliek. Ie kon ut béésje nie tot stoppen brienge, de touwen stienge strek an de zwienge. Mè d'n ahosiant is nie van de kook heraekt en wee van de nóöd een deugd hemaekt. Z'n messen waere bot mö-je wete, toen ei-tun ze an't wiel heslepe. Want deur de hank die a t'un oa, ei'tun z'n messen vlug scherp hehoa. Hoe die wilde rit afgelopen is, beste vrienden, is niet helemaal bekend. Maar het zal wel goed gekomen zijn. Er zijn tenminste geen overleveringen, die er op wijzen, dat er ongelukken zijn gebeurd. De lijfspreuk van de marskramer kan zeker de volgende zijn geweest: Wat of je ök doet, doet oaltied hoed. Mè dreigt ut wè us mis te heraeken, weet dan van de nööd een deugd te maeken. CeeBee. Op maandag 25 mei j.l. heette burge meester P. Wisse, als voorzitter van de raad der gemeente Wissenkerke een voltal lige raad hartelijk welkom. De notulen van de vorige vergadering werden zonder opmerkingen goedgekeurd. Bij de ingekomen stukken had de voor zitter een mededeling te doen. Dit naar aanleiding van enkele moties over de vraag welke weg er over de pijlerdam gelegd zou moeten worden. In verband met de bezui nigingen zal rijkswaterstaat aan de minister adviseren om een tweebaans-weg aan te leggen, die altijd toegankelijk is en waarvan ook het openbaar vervoer gebruik kan ma ken. Het college van Wissenkerke is het met de visie van rijkswaterstaat eens en er moet dan ook geen grote verkeersver binding aangelegd worden. De heren Blok, Noordhoek en Sandee waren het roerend eens met deze visie en verzochten dit door te geven aan de diverse instanties. Waarop de voorzitter toezegde, dat er een brief uitging naar de minister met een afschrift daarvan aan G.S. van- Zeeland. Ten behoeve van de uitbreiding van de begraafplaats te Kamperland werd tot aan koop van enkele percelen grond overgegaan. Dit alles vergde een bedrag van 50.289,—. Een wijziging in de Algemene Politie verordening betrof bepalingen omtrent ver koop en gebruik van vuurwerk. Een wijziging van de verordening tot behoud van de schoonheid der bebouwde kommen werd aangepast aan een begrenzing door G.S. van Zeeland aangeduid. Naar aanleiding hiervan vroeg de heer Hamelink om die plaatsen, welke moeilijk verkoopbaar zijn, een beter aanzicht te ge ven door middel van b.v. bomen en struiken. De voorzitter en wethouder De Nooijer stonden hier enigszins gereserveerd tegen over. Men was wel voor een verzorgde aan blik, maar bomen en struiken zou men eerst nog eens willen bekijken. Hierna kwam aan de orde de beleidsnota 1982—1985 en de begroting 1982 (stijging 32%) van het Museum voor Zuid- en Noord- Beveland. De heer Blok zei daarover het volgende: Als dagelijks bestuurslid van het Museum voel ik me genoodzaakt uw college hier eens een paar zaken duidelijk te maken. Allereerst de begroting voor 1982, omdat u daar een conclusie aan wilt verbinden. Het is juist dat deze begroting hier als een agendapunt naar voren wordt gebracht. Een forse verhoging van plm. 30% is in deze tijd abnormaal en ongewenst als er geen goede argumentatie voorhanden is. Het is dan ook zeer zinvol om te kijken en te informeren waar die verhoging van daan komt en hoe die tot stand is gekomen. Want wanneer deze gemeente twee jaar geleden akkoord is gegaan met de huur van een stadsschuur en ook de vertegen woordiger geen bezwaar had, dan is het logische gevolg van deze beslissing, dat de kosten eens op de begroting gaan drukken. Welnu, een stijging van ongeveer 20% in 1982 is daarvan een rechtstreeks gevolg. Men komt dan nog niet aan die 30%, maar er is nog iets, waarvan men naar mijn mening moeilijk onderuit kan. Jaren lang maakt het Museum gebruik van een ADZ-kracht, die het Museum geen geld kostte. Deze man is in april in de VUT- regeling gegaan en als overgangsregeling heeft het bestuur gemeend om voor een jaar een gratis schoolverlater aan te trek ken. In juni 1982 moet er echter voor een half jaar geld worden uitgetrokken om iemand als suppoost aan te stellen. In 1983 wordt dat een jaarsalaris. Voorzitter, ook dit veroorzaakt in 1982 een stijging van plm. 8%. Er zijn overigens in het personeelsbeleid nog enkele zaken op te lossen, die wellicht ook weer financiële konsekwenties zullen hebben. En dan bedoel ik hier zeker niet het aanstellen van een edukatieve mede werker, waar ik niet bepaald achter sta. Maar wel heb ik liever een klein museum met een goed en financieel verantwoord personeelsbeleid, dan een" groot museum met een slecht sociaal personeelsbeleid. Al met al, mijnheer de voorzitter, voor mij en mijn fraktie reden om uw bezwaar tegen deze begroting 1982 af te wijzen. En wij vragen de raad dan ook met onze ziens wijze in te stemmen en geen bezwaar aan te tekenen. Het zou namelijk het bestuurlijk functioneren van deze gemeente nog zwaar der aantasten, dan misschien nu reeds het gevolg is. Daarnaast staat bij dit agendapunt nog een andere zaak, waarover ik iets zou wil len zeggen. Dit betreft de Beleidsnota 82-85 van het Museum. Het is juist door uw college aangegeven, dat daarin wordt voor zien in meer dan een verdubbeling van de kosten in de komende vier jaren. Deze stijging is voornamelijk een gevolg van het feit, dat men naast de stadsschuur ook nog de westvleugel bij het Museum wil betrekken Ik heb daar als enige namens deze gemeente tegengestemd en het zou juist zijn als de raad mij daarin zou volgen. En een reaktie van bezwaar op deze beleidsnota voor wat betreft de uitbreiding met de westvleugel, is op zijn plaats en bestuurlijk juist als men dit kenbaar maakt bij de regeling. Een lichtpuntje hierbij is, dat de gemeente Goes gaat restaureren zonder rekening te houden met de wensen van het Museum. Dat betekent, dat in 1983 een nieuw besluit van het bestuur dient te vallen over het al of niet huren van de westvleugel. En ik heb een groot vermoeden dat er dan een meerderheid achter mijn nu nog een zame afwijzing zal staan. Tot slot nog iets over het voortbestaan van het Museum. Uit de krant kreeg men wellicht de indruk dat dit op de tocht zou staan. Welnu, daar is totaal geen sprake van. Het voortbestaan staat heus niet op het spel door het al of niet er bij betrekken van die westvleugel. Want dit is het stokpaardje van degenen die een zo groot mogelijk museum willen hebben ten koste van veel gemeenschapsgeld. En met ruimtegebrek zal een goed museum altijd blijven kampen, al huurt men de hele Singelstraat er bij. Voorzitter, tot zo ver mijn uitleg en onze standpunten ten aanzien van dit agendapunt. De voorzitter stelde, dat door de bezui nigingen ook de gemeenten moeten gaan aangeven waarop men wil bezuinigen. Er was geen bezwaar tegen de uitbreiding met de stadsschuur, alleen was hij van mening dat die verhoging daar veel minder door tot stand kwam. Het is ook raar dat deze begroting reeds door het algemeen bestuur is aangenomen. Verder kreeg men toch wel te weinig informatie vanuit het museum bestuur. En hij vroeg aan de heer Blok wat deze nu bedoelde met het bestuurlijk func tioneren van deze gemeente. De heer Sandee sprak ook van een rare procedure van die gemeenschappelijke re gelingen. Naar zijn mening was de heer Blok met te weinig opdrachten naar die vergadering gegaan. Hij zag ook liever ge leidelijke verhogingen. En men moest in de komende jaren beslist binnen de normale verhogingen blijven. In tweede instantie reageerde de heer Blok door te stellen dat het college ook een vertegenwoordiger in het bestuur heeft, die alle informatie moet weten. Hij betreur de ook wel die 32% verhoging. En die beleidsnota gold meer voor de welzijns- commissies in de diverse gemeenten en hij sprak zijn waardering over het feit dat het welzijnsplan ook niet sprak over zo'n grote uitbreiding van het museum in de toekomst. Hoewel het bestuurlijk functioneren van deze gemeente niet hier in discussie was, bedoelde hij er mee het heen en weer be sluiten in diverse gemeenschappelijke re gelingen. En tenslotte moest men hem toch wel bekijken als één der meest kritische bestuursleden in het museum. De voorzitter stelde voor om akkoord te gaan met de verhoging voor 1982. Daar naast een schrijven te richten, dat voor de volgende jaren een pas op de plaats moest worden ingenomen. Met de stem van de heer Van der Maas, die tegen de verhoging voor 1982 bleef, werd dit aangenomen. Een wijziging in de kampeerverordening bepaalde dat de periode werd gewijzigd in de vrijdag voor Pasen tot de laatste dag van de herfstvakantie. Er werd een woordje gewijzigd in de bouwregistratie-verordening. Een aanvraag en aanvaarden werd gedaan van rijksvoorschotten voor de bouw van 9 woningwetwoningen te Kamperland. Te vens werd het bestemmingsplan aldaar enigszins gewijzigd. De voorzitter kon nog geen definitief „ja" zeggen of de bouw zou doorgaan. Maar er was wel enige vraag naar woningwetwoningen in Kamperland. De heer Hamelink stelde, dat men de huur laag wilde door middel van de lage grondprijs, maar dat ook op eenvoud in de bouw moest worden aangedrongen. De voorzitter vond dit moeilijk voor dit contingent woningen, omdat deze in een bouwstroom kwamen te liggen. Maar zegde toe er in de toekomst aandacht aan te zullen besteden. Bij de behandeling van enkele begrotings wijzigingen kwam de voorzitter met een aan trekkelijke financiële meevaller. Het over schot in 1980 bedroeg ƒ300.000,—. Er werd ook nog een extra krediet ge vraagd van 15.000,— voor verbeteringen aan de jeugdsozen te Geersdijk en Wissen kerke. De heer Hamelink vroeg waarom dit via een begrotingswijziging moest gebeuren. Dergelijke bedragen hoorden thuis in een voorstel. De aanbesteding zou ook beter via een open begroting kunnen geschieden. En had men dit voordien niet kunnen be kijken. De voorzitter stelde dat het hier om onderhoud van gemeentegebouwen ging. Dit is iets anders dan een subsidie-aanvraag. De heer Sandee waarschuwde dat men moet oppassen om niet voor voldongen fei ten komen te staan. Maar de voorzitter verzekerde, dat de verenigingen dit niet op eigen houtje deden. Bij de rondvraag vroeg de heer Remijnse toelichting over de afwijzing van een Chi nees restaurant in de Veerweg. Hij vond dit onbegrijpelijk. De voorzitter gaf als uitleg dat de eige naar een verkorte wijziging van het be stemmingsplan had gewild, dit om voor het seizoen reeds een restaurant te beginnen. Omdat er bezwaren waren, o.a. van de middenstand in Kamperland, kan deze pro cedure niet doorgaan. Daarvan is bericht gezonden en men heeft nog geen antwoord terug ontvangen. De heer Hamelink vroeg naar de moge lijkheid om bij gronduitgifte de aannemer te verplichten aangesloten te zijn bij een garantiefonds. Dit om financiële tegenval lers op te vangen als een bouwonderneming failliet zou gaan. De voorzitter was wel bekend met dit fonds, doch zou de zaak eerst nog eens gaan bekijken. De heer Uijl vroeg waar men terecht kon, als het onderhoud van woningwetwoningen slecht was. De voorzitter had een kort antwoord: Bij de woningstichting. En de secretaris vulde aan door te stellen dat men dan bezwaar moest maken bij de jaarlijkse huurverhoging op het biljet. De heer Meulenberg vroeg, evenals de heer Hamelink in de vorige raad, naar de situatie met betrekking tot de molen van Verhage in Wissenkerke. De voorzitter dacht in september daar enig uitsluitsel over te geven, aangezien het hier ging om een algehele restauratie. Zodoende kon burgemeester P. Wisse na anderhalf uur deze raadsvergadering be sluiten. NOORD-BEVELANDSE H.S.V. HIELD WEDSTRIJD Op Hemelvaartsdag, 28 mei, organiseerde de Noord-Bevelandse hengelsportvereniging haar traditionele vrije hengelwedstrijd in de Oosterschelde bij Colijnsplaat. Aan deze wedstrijd werd door 78 hengel- sporters deelgenomen, welke gezamenlijk 314 vissen vingen, waarvan 296 ondermaatse en 18 bovenmaatse vissen met een gewicht van 1866 gram. De uitslag was: 1. L. v. d. Berge, Kamperland 751 pnt. 2. D. Temmerman, Goes 4S7 pnt. 3. Mevr. Degens, Kapelle 450 pnt. 4. Th. de Looff, Kortgene 435 pnt. 5. A. van Oosten, Nieuwdorp 375 pnt. 6. A. Schikker, Borssele 370 pnt. 7. D. M. Slabbekoorn, Goes 336 pnt. 8. H. Degens, Kapelle 325 pnt. 9. G. Keizer, Wemeldinge 305 pnt. 10. M. Op 't Hof, 's-H.-Arendsk. 300 pnt. 11. L. Hundersmarck, Kapelle 274 pnt. 12. L. v. d. Velde, Colijnsplaat 250 pnt. 13. J. Fierloos, Goes 228 pnt. 14. S. v. d. Guchte, Colijnsplaat 225 pnt. 15. L. Heystek, Geersdijk 225 pnt. 16. F. van Dregt, Middelburg 225 pnt. 17. Th. Mannens, Antwerpen 225 pnt. De volgende wedstrijd is weer een vrije wedstrijd, namelijk op 1 augustus op cam ping „De Roompot" te Wissenkerke. Vissen van 15.00—17.30 uur, inschrijven van 14.0014.30 uur in de kantine van de camping. P.V. "DE BLAUWE DOFFER" KORTGENE Uitslag wedvlucht Compiegne op 30 mei. Deelname 450 duiven. 1. M. Clement 12.35.09 246.613 251 2. A. Bouterse en zn. 40.26 252.274 248.8 3. idem 40.37 2 246.6 4. S. Branderhorst 36.46 246.706 244.4 5. H. C. Verburg 39.40 248.393 242.2 6. S. Branderhorst 38.42 2 240 7. P. J. Verburg 39.20 246.589 237.8 8. A. van de Kreeke 39.52 246.805 235.6 Eindstand kampioenschap VITESSE. HOK 1. S. M. Branderhorst 1616.6 pnt. DUIF 1. A. J. Bouterse en zn. 617.4 pnt. Burgerlijke stand KORTGENE Ondertrouwd: 8 mei: B. J. van Gilst en W. C. Leendertse; 29 mei: H. J. J. Karman en J. C. Platschorre. Overleden: 7 mei: Dingenis van Gilst, w.v. L. van Goudswaard, oud 88 jaar: 28 mei: Machielus Beekes, e.v. J. Snoep, oud 93 jaar; 29 mei: Ferdi Karstanje, 5 jaar. Goes St. Adria&BfltrAat 11, Telefoon 16924. BEMIDDELINGS- EN AANNEMERSBEDRIJF KOOP EN VERKOOP - NIEUWBOUW EN VERBOUW Gaarne tot uw dienst. GILLESSE - BEMIDDELING - AANNEMERSBEDRIJF Visserijstraat 31, 4491 GG Wissenkerke, Telefoon 01107 - 14 89. in nylon en kanvas. in verschillende kleuren. vanaf 15a 1 tot 33. Lange Delft 44 - Middelburg De 'NIEUWE'zaak op tie hoek

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1981 | | pagina 2