ONIEK VAN NOORQ-REVELANQ Raadsvergadering Kortgene Goud - Zilver Uurwerken - Bri Ijanter pjïïTffïïir 1 Over een keu is al heel wat geschreven, beste vrienden, maar het lijkt onuitputtelijk. Deze week iets over een oude traditie, namelijk het feestelijk tintje, wat om een slachting heen zat. De slachttijd was immers een koude aangelegenheid, vandaar dat er rijkelijk anti-vries werd geschonken. Dat er dan wel eens wat mis kon gaan, is te begrijpen. 't Leste ure van een keu. A vroeher de keu heslacht wier haf dat nog a wat vertier. 't Was zö hezeid een féésteluk hebeuren, di oorde drankjes bie in oale kleuren. Ze dee-je d'n operasie tuus, of bie de slachter an uus. Mè wi of de slachtieng ok was, d'r kwam oaltied een neutje an te pas. Dat was een tradisie hehore, de keu most nat hemaekt ore. Vo Kloas z'n keu was 't leste ure ök heslohe, dus d'r wier mee de keu' nae de slachter hetohe. Da z'n leste ure was- anhebroke, oa dat béésje ök heroke. De keu wouw oale kanten op, zodoende kreeg de keu wè us een schop. Eindelienge waere ze dan toch op de hoei-je plekke, oe of dat beest ök dee trekke. Ut mes wier deur de slachter hehanteerd en zö wier spekmans he-opereerd. De keu lag vo pampus zö hezeid; vo 't branden wier d'r ströö-e overheleid. Noe oa ze netuurluk a vee hedae, dus zouwe ze éést mè om een borreltje hae. Bie een paer neutjes ze't helaete, want d'r hieng wat nie hoed, buuten op straete. Toen we 'hienge kieke nae dat leven, schrokke ze toch wè even. Di liep een keu, Kloas docht dat um wat kreeg, want onder ut ströö-e was't leeg. Nae een poosje z'n hevange an d'n diek, ie wier trug hebrocht mee vee publiek. Zodoende ei de slachter een diere'n ochend hehoa, want ieder kreeg een neutje, die heholpen oa. D'r wier nie mee de tradisie hebroke, omda de slachter mis oa hestoke. Dirom wier ut leste ure van de keu, extra féésteluk di deu. Met de keu is ook de traditie verdwenen, beste vrienden. Daarom nog een ouwe Peelandse spreuk: Bie 't slachten van 't keutje öör een neutje. CeeBee. Bij de behandeling van de ingekomen stukken, tijdens de gemeenteraadsvergade ring te Kortgene op donderdag 14 mei j.l., was dhr. Van Damme van mening dat de map met informatiebladen van de N.V. gemeenschappelijke kernenergie centrale Ne derland, ook ter kennis moet worden ge bracht aan alle raadsleden. Verder infor meerde hij of er een hinderwetvergunning aanwezig was voor camping „De Paarde kreek". De burgemeester zal daar naar informeren. Dhr. Boot was namens zijn fraktie van mening, dat een standpunt moest worden ingenomen inzake een te starten HBO-V via de laboratoriumschqol. Het college is echter van mening dat niet alle aspekten en de voor- en nadelen zijn te overzien. Daarom onthoudt het zich van een oordeel. Op een later tijdstip zal daar op terug worden gekomen. Bij de mededelingen sprak dhr. Dobbe laar er zijn bevreemding over uit, dat in het kerkblaadje te Colijnsplaat wordt ge pleit voor het inrichten van een documen tatiecentrum in de protestants-christelijke lagere school „Open Hof". Vooral de zin; „daardoor zal het het kind minder moeite kosten om later wegwijs te worden in de openbare bibliotheken", vond hij vreemd. Verder werd meegedeeld, dat aan dhr. G. van Liere, op zijn verzoek, eervol ontslag is verleend als mijnknecht per 1 september. Ook werd meegedeeld, dat tegen het ont houden van subsidie in de restauratiekosten van de Ned. Herv. Kerk te Colijnsplaat een gemeentelijke AROB-procedure aanhangig is gemaakt bij de raad van State. Tenslotte, dat er brandweerwedstrijden worden ge houden te Kortgene op 23 mei a.s. en dat de Ned. Herv. Kerk en de toren te Kortgene od 26 juni a.s. in gebruik zullen worden genomen. Een voorstel om aan het protestants- christelijk schoolonderwijs te Colijnsplaat, een vergoeding in de kosten van het vak onderwijs te geven voor het jaar 1980, wordt aangenomen. Dit vergt een bedrag van 741,44, zijnde het verschil tussen de toegekende vergoeding en het reeds uit betaalde voorschot. Bij een voorstel tot wijziging van de winkelsluitingswet 1976, verklaarde dhr. Blankenslijn tegen te zijn. Hij kan zich om principiële reden niet verenigen met het open zijn van winkels e.d. op zondag. Door dhr. A. Baayens, Hoofdstraat 50 te Kortgene, was gevraagd of hij zijn winkel op het jachthaventerrein, waarin levens middelen worden verkocht, enkele uren op zondag open mocht houden. Ook dhr. De Smit, als de kleinst moge lijke minderheid in de CDA-fraktie, ver klaarde zich om principiële redenen tegen. Een zo groot goed als de zondag kan men niet zo maar overboord gooien. Een stuk bezinning op wat ons in het evangelie wordt aangereikt, is geen overbodige luxe, aldus De Smit. Wethouder Filius had waardering voor het principe-besluit van dhr. Blankenstijn, maar vond het van dhr. De Smit vreemd, dat hij indertijd niet tegen het aanleggen van een jachthaven te Colijnsplaat had ge stemd, terwijl toch voldoende bekend was, dat daar op zondagen gebruik van zou worden gemaakt. Bij dit voorstel zegt het college van me ning te zijn, dat aan het verzoek van dhr. Baayens moet worden voldaan. Gelet op de situering van de jachthaven op geruime afstand van de dorpskern Kortgene, is het gewenst, dat de watersporters voor hun direkte levensbehoeften deze kunnen betrek ken in de onmiddellijke omgeving van de jachthaven. Het voorstel wordt aangenomen met de stemmen van de heren Blankenstijn en De Smit tegen. In een volgend voorstel, om een subsidie van 3.350,— toe te kennen aan de jeugd club Colijnsplaat, informeren de dames Van Oeveren en De Looff naar de wijze van financiering door de rijksoverheid en de gemeente. Wethouder Filius .gaf een uiteenzetting hoe de interim-rijksbijdrage regeling is op gegaan in de rijksbijdrage regeling sociaal cultureel werk. Hierna wordt het voorstel aangenomen. Bij het volgende voorstel, om de kon. muziekver. E.M.M. uit Kortgene een extra subsidie toe te kennen a 1.100,—, prijst dhr. Boot de zelfwerkzaamheid van de vereniging. Omdat deze vereniging 1.000,- kan onttrekken van haar banksaldo voor het aanschaffen van nieuwe uniformen voor de drumband, wil hij weten hoe groot het banksaldo is. De burgemeester zegt, dat er een bank saldo is ontstaan door reservering voor eventuele aanschaf van materiaal en uni formen. Vandaar dat een beroep hierop kon worden gedaan. Met algemene stemmen wordt het voorstel aangenomen. Een aanvraag door de v.v. Colijnsplaatse Boys om een subsidie in het exploitatie tekort 1981, wordt op voorstel van het college afgewezen. Mevr. De Looff zei, dat uit de stukken niet is gebleken, dat er tekorten zijn. Zonder nadere gegevens kan niet akkoord worden gegaan op het verzoek van de vereniging. Een voorstel tot aankoop van het vere nigingsgebouw 't Trefpunt van de kerk voogdij van de Ned. Herv. Kerk te Kort gene, is aanleiding voor dhr. Van Damme om zijn tevredenheid uit te spreken over de gevoerde onderhandeling tussen wet houder Filius en dhr. Ligthart-Schenk. Vooral de oplossing, die is gevonden voor de verenigingen die van het gebouw ge bruik maakten en er nu uit moeten ver trekken, is aanvaardbaar. De kerkvoogdij is van mening, dat mu ziekbeoefening in de kerk, als samenlevings gebouw, op zijn plaats is. De gemeente kan door aankoop van 't Trefpunt een betere plaats bieden aan de peuterspeelzaal en de jeugdsoos. In „De Pompweie" is het onder komen voor deze verenigingen niet ideaal. Zowel dhr. Blankenstijn als dhr. De Looff waren met dit voorstel ingenomen. Mevr. De Looff zei, dat er misschien een soortgelijke situatie op Colijnsplaat zal ont staan. Ook daar is een bloeiende vereniging t.b.v. de jeugd. In de nabije toekomst kan de peuterspeelzaal niet meer terecht in de „Open Hof", als daar een basisschool wordt gebouwd. Hoe lossen we dat op? Ook op Kats is een werkgroep die probeert een zo goed mogelijke oplossing voor accommo datieverbetering te zoeken. Dhr. De Looff, die veel respect had voor de jeugdsoos, drong aan op goede afspraken, vooral als er eventueel schade aan het gebouw wordt veroorzaakt. Wethouder Filius heeft plezierig met de kerk onderhandeld. Beiden waren er van overtuigd, dat het voor de gemeente en voor de kerk van groot belang is, dat een en ander is geregeld, zoals het geregeld is. Als het op Colijnsplaat zover is, zal dit ook bespreekbaar zijn. Ook Kats zal niet aan de aandacht ontsnappen. Het college heeft al 150.000,— gereserveerd voor ont wikkelingen die daar zullen plaatsvinden. Mevr. De Looff was hier bijzonder mee ingenomen. Het is vooral voor de kleine kernen van belang om jeugdaktiviteiten te stimuleren. Nadat de burgemeester de ver wachting had uitgesproken, dat na de bouw van een nieuwe school te Colijnsplaat, de jeugd ook beter gehuisvest zal worden, werd het voorstel met algemene stemmen aan genomen. Een voorstel om het te kopen voor ƒ47.500,— en een krediet te openen voor aanschaf van omschreven benodigdheden tot een bedrag van 8.000,Hierna werd door de aanwezige belanghebbenden op de tribune een spandoek ontrold waarop dank werd aangeduid. Omdat dhr. A. v. d. Weele te Colijnsplaat stopt met de exploitatie van de lijkauto, is dhr. C. J. van Halst te Kamperland be reid gevonden een lijkauto beschikbaar te stellen op dezelfde basis als dhr. Van der Weele. Met dien verstande, dat de helft van de verschuldigde motorrijtuigenbelas ting wordt vergoed. Dhr. Blankenstijn vroeg wat dit vaste bedrag betekent op jaarbasis, als er eens veel meer begrafenissen zijn. Het gaat over een periode van 5 jaar en op basis in het verleden, aldus de burgemeester. Het kan ook, dat er veel minder begrafenissen zijn. Bij de behandeling van een voorstel tot verhuur van de jachthaven te Colijnsplaat aan de watersportvereniging „Noord-Beve land", merkte dhr. Van Damme op, dat hij als vereniging nooit akkoord zou gaan met artikel 7 van de huurovereenkomst. Hierin staat vermeld, dat het onderhoud en op diepte houden van de haven volledig ge beurt door de watersportvereniging. Als raadslid gaat hij wel met het voorstel mee, omdat het voor de gemeente zeer gunstig is. Ook dhr. Blankenstijn en dhr. Van Noort kunnen zich met de huurovereenkomst ver enigen. Dhr. Boot vindt het gestelde in artikel 2, waarin staat dat de gemeente quitte speelt, één van de belangrijkste pun ten uit de huurovereenkomst. Ook is hij tevreden over het gestelde in artikel 17, waarin van een voorkeursrecht voor eigen inwoners wordt gesproken. Dhr. Van Noort wilde weten of men met dezelfde regeling doorgaat als de havenmeester met pensioen gaat en wie controleert of het onderhoud op de juiste wijze zal gebeuren. Mevr. De Looff vraagt een afschrift over de juiste bedragen, zoals die in artikel 2 worden genoemd. Dhr. Van Damme wees er verder op, dat de laatste tijd veel is aangeslibt. De burgemeester zei, dat de bodem door de vele werkzaamheden nog niet gestabili seerd is. Aan mevr. De Looff zegt hij informatie toe, al zijn er geen extra be dragen. Wat tenslotte het onderhoud be treft. We hebben onze diensten om te con troleren of dit goed gebeurt. Hij heeft goede hoop, dat verhalen waarvan hij wel 2 boeken zou kunnen schrijven, tot het verleden gaan behoren als de zaak klaar is. Het voorstel werd met algemene stemmen aangenomen. Vervolgens was er een voorstel om de trailerhelling aan de watersportvereniging „Noord-eveland" in gebruik te geven, onder de door het college te stellen voorwaarden. Deze voorwaarden zullen o.m. betrekking hebben op de veiligheidseisen van de boten en de financiële vergoeding voor het ge bruik van de helling. Dhr. Dobbelaar vroeg naar de datum van ingebruikname. Er wordt nu reeds gebruik van gemaakt. De burgemeester zei, dat er nog geen concrete datum is, maar dat dit zo gauw mogelijk gaat gebeuren, als het voorstel is aangenomen. Het voorstel werd dan ook aangenomen. Bij een volgend punt wordt voorgesteld om opnieuw een voorbereidingsbesluit te nemen voor gronden die zijn gelegen in het bestemmingsplan Kats „Al te Klein I". Op 17 april 1981 is het eerder aangenomen voorbereidingsbesluit vervallen. Op die gronden zullen onder meer 4 woningwet woningen worden gebouwd. Na enkele op merkingen ging men hiermee akkoord. Evenals met een volgend punt om de be handeling voor een termijn van hoogstens 2 maanden te verdagen, van een beroep schrift dat is ingediend door dhr. W. Pfeif fer wegens het weigeren van een bouw vergunning aan de Madelievenwei 3. Het plan is in strijd met het bestemmingsplan en om die reden is de bouwvergunning geweigerd. Hierna worden alle begrotingswijzigingen, die verband houden met in de vergadering genomen besluiten, vastgesteld. Tijdens de rondvraag informeerde dhr. De Looff of zij die in huurwoningen wonen ook zijn ingeschreven in het bevolkings register als permanente bewoners. Hij wil ook weten of hier controle op is als de permanente bewoners vertrekken en anderen die woning gaan betrekken. De burgemeester zei, dat allen die ge meentewoningen betrekken, staan ingeschre ven. Het is echter onmogelijk om te con troleren of er na vertrek van ingeschre venen, anderen die woning illegaal hebben betrokken. Ook informeerde dhr. De Looff naar het al of niet openbaar zijn van de telefoon in de vismijn. Dat is niet het geval en het bord dat zulks aangeeft, zal moeten ver dwijnen. Dhr. Dobbelaar vraagt of er al iets be kend is over de Tonnenbuurt en de bouw van een school. De burgemeester zei, dat de architect aan het werk is en dat binnen kort meer bekend zal worden. Mevr. De Looff informeert naar de ge volgen voor het muziekonderwijs als de gemeenten hun bijdragen aan de Muziek school gaan maximaliseren. De burgemeester zei, dat dit in de laatste vergadering van de Muziekschool uitvoerig aan de orde is geweest. Aan de totale kos ten gaan de gemeenten grenzen stellen. Op basis van het peiljaar 1979 is het mogelijk om 2% af te wijken in negatieve zin. Wil men hier boven gaan, dan moet elke ge meente afzonderlijk besluiten. Het college heeft nog geen vast standpunt, maar is er van overtuigd, dat er een stabilisatie moet plaatsvinden. Ook zullen er maatregelen genomen moeten worden om wat te doen aan de zgn. eeuwige studenten. Zij kunnen niet ten eeuwige dage op kosten van de gemeenschap door blijven gaan als resul taten uitblijven. Overigens is het verheu gend, dat er uit onze gemeente zoveel deelname is aan de Zeeuwse Muziekschool. Dhr. De Smit vraagt of er plannen zijn om bij het bouwen van woningen voor zieningen te treffen voor gehandicapten. De burgemeester zal nagaan wat gedaan kan worden. De mogelijkheid bestaat al lang om woningen hiervoor in te richten. Bezwaar is, dat er zoveel instanties bij worden betrokken, waardoor het akelig lang duurt eer er wat uit de bus komt. Tenslotte vraagt dhr. Blankenstijn om de volgende raadsvergadering op een later tijd stip te houden i.v.m. zijn vakantie. Nadat hiertoe is besloten, wordt de vergadering gesloten. HELPT HET RODE KRUIS HELPEN Het Nederlandse Rode Kruis heeft meer dan ooit uw hulp nodig. Deskundigen heb ben eens becijferd, dat gemiddeld elke drie weken ergens in de wereld een nieuwe nood situatie ontstaat. Mensen zijn daarbij altijd het slachtoffer. Het Nederlandse Rode Kruis houdt van 25 mei tot en met 7 juni a.s. zijn jaarlijkse kollekte. Help het Rode Kruis helpen! Op het groepsbureau der Rijkspolitie te Kortgene zijn inlichtingen te verkrijgen om trent de volgende gevonden voorwerpen: 1 hanger met 7 sleutels; 1 voorfront van „lelijke eend"-auto; 1 huissleutel; 1 blauwe vouwfiets; 1 damespolshorloge; 1 paar bruine suède handschoenen; 1 zwarte beurs met inhoud; 1 rood-zwarte bal; 1 tas met thermosfles en dieptemeter; 1 speelgoed beertje; 1 gouden ring: 1 lipssleutel; 1 vis- fuik; 1 huissleutel; 1 nylon tros van plm. 85 meter lengte; 1 zwarte herenportemonnee met inhoud: 1 kabelslot v. (brom-)fiets met sleutelring met 7 sleutels; 1 sleutelring met letter S waaraan 4 sleutels; 1 geel regen jack; 1 paar zwarte rubberlaarzen mt. 40; 1 bos sleutels waaraan DAF-autosleutel; 1 halskettinkje met blauwe steentjes. AKTIE OEGANDA Hier volgt een mededeling over het breien van zwachtels en handdoeken voor de lepra patiënten in Oeganda. Mevr. Bustra uit Assen mocht voor de NCRV haar praatje houden en de Nederlandse vrouwen en meisjes oproepen met haar mee te werken. Mijn eerste kontakt daarna was met haar man. Deze was zo enthousiast en noemde een getal, dat je dacht: hoe komen we er door. Hij zei: „Als ..Oeganda vol is, gaan we Nigeria helpen". Nu heb ik verleden week mevr. Bustra aan de lijn gehad en zij noemde als eerste aanzet het getal 20.000. Haar man had een cijfer meer, u mag raden waar. En het verblijdende is, het loopt goed. Veel vrouwen, vooral ook ouderen, zijn vol goede moed begonnen. Het resultaat is dat we 76 zwachtels en 7 handdoeken mochten afleveren in Goes bij mevr. Moerman. Daar worden ze weer afgehaald vanuit Assen. Mevr. Bustra heeft nu 12.000 zwachtels en '500 handdoeken ontvangen. Zij vertelde dat er 60 jonge medewerkers waren opgeleid, die hadden ieder een fiets gekregen en gaan nu langs de dorpjes de lepra-patiënten helpen. Ieder krijgt 2 zwachtels, er is wel eens iemand ondeugend en probeert er 3 te bemachtigen. Maar daar wordt goed de hand aan ge houden. Vijf jaar lang moeten ze medi cijnen gebruiken voordat ze genezen zijn. Ik wil hier nog eens onderstrepen hoe dankbaar mevr. Bustra is voor uw spontane medewerking. Ze zei: „Ik word er stil van." Nu... ik ook en daarom stop ik. Maar we stoppen toch niet met breien??? U kunt met het gebreide terecht op: Oostvoor straat 25, Wissenkerke. U weet het nog? 35 steken is 1,5 m lang; 25 steken is 1 m lang. Handdoeken: 120 steken (20 x 6 st. blokjes). Katoen no. 8; breinaalden no. 3. P.V. "DE BLAUWE DOFFER" KORTGENE Uitslag wedvlucht Compiegne op 16 mei. Deelname 461 duiven. 1. S. Branderhorst 13.57.09 246.706 257 2. A. Bouterse/zn. 14.01.19 252.274 254.8 3. S. Branderhorst 13.58.06 2 252.6 4. M. C. Clement 58.26 246.613 250.4 5. idem 58.28 2 248.2 6. H. J. v/d Moere 58.20 246.298 246 7. S. Branderhorst 58.36 3 243.8 8. idem 58.46 4 241.6 9. A. v/d Kreeke 58.58 246.805 239.4 10. P. J. Wilderom 14.00.20 248.661 237.2 BRANDWEERWEDSTRIJDEN TE KORTGENE Op a.s. zaterdag 23 mei worden brand weerwedstrijden gehouden in Kortgene. Het zijn de jaarlijkse hogedruk wedstrijden, die ditmaal op Noord-Beveland worden gehou den. Ze staan onder auspiciën van de Vere niging van Bevelvoerenden bij de regionale, gemeente- en bedrijfsbrandweren op de Bevëlanden, in samenwerking met het Al gemeen Brandweerwedstrijdcomité van de Nederlandse Vereniging van Brandweercom mandanten. De korpsen, welke meedoen komen uit geheel Zeeland. De wedstrijden vangen aan 's morgens om 9.10 uur en de laatste speelt om 16.50 uur. De korpsen die meedoen zijn achtereenvolgens: Colijnsplaat, Ovezande, Vlissingen, Nieuwdorp, De Schelde en 's middags: Arnemuiden, Wemeldinge, Goes, Krabbendijke, Middelburg, Baarland, Hein- kenszand, Kruiningen, Oostburg en 's Hee- renhoek. Na afloop worden de prijzen in „De Pompweie" door de burgemeester van Kort gene, de heer J. L. D. van der Linde, bekend gemaakt en uitgereikt. De vier best-geklasseerde korpsen mogen meedoen aan de gewestelijke wedstrijden Tas. Hd. op 13 juni, die gehouden worden te Oud Alblasserdam. NOORD-BEVELANDSE HENGELSPORTVERENIGING HIELD WEDSTRIJD Zaterdag 16 mei hield de Noord-Beve- landse hengelsportvereniging haar 4-de com petitiewedstrijd aan de zeedijk te Colijns plaat. Aan deze wedstrijd werd door 81 leden deelgenomen, welke gezamenlijk 1185 vissen vingen, waarvan 1151 ondermaatse vissen en 34 bovenmaatse vissen met een gewicht van 5172 gram. Dat vissen een sport is voor alle leef tijden blijkt uit de uitslag, de wedstrijd werd namelijk gewonnen door het 80-jarige erelid J. Provoost uit Colijnsplaat met 980 punten. De verdere uitslag was: 2. Ph. V. Leendertse, Kamperland 925 pnt. 3. W. v. Zweeden, Grijpskerke 875 pnt. 4. A. Kastelein, Geersdijk 850 pnt. 5. H. de Looff, Wissenkerke 850 pnt. 6. M. Zuidweg, Kamperland 840 pnt. 7. Th. de Looff, Kortgene 825 pnt. 8. L. Meertens, Wekeron 810 pnt. 9. A. v. d. Kreeke, Wissenkerke 805 pnt. 10. J. Tazelaar, Goes 790 pnt. 11. H. de Waard, Colijnsplaat 775 pnt. 12. G. de Neef, Colijnsplaat 750 pnt. 13. S. v. d. Guchte, Colijnsplaat 750 pnt. 14. J. Huige, Colijnsplaat 735 pnt. 15. P. J. v. d. Moere, Kamperland 730 pnt. 16. H. de Pan, Kamperland 725 pnt. De volgende wedstrijd is een vrije wed strijd op Hemelvaartsdag 28 mei, vissen van 10.30—12.30 uur te Colijnsplaat. In schrijven van 9.3010.00 uur in café „Ju liana" te Colijnsplaat. TIPS De goede volgorde bij het afwassen is: glaswerk, zilver, kopjes, enz., borden, mes sen en tenslotte de pannen. Bewerkt Indisch koper krijgt een mooie glans indien na het schoonmaken, nage- borsteld wordt met benzine. Kopergroen verwijdert u met ammoniak. Om velvorming op pudding of vla te voor komen, strooit u er dadelijk suiker op als u de pudding in de schaal of glazen heeft gegoten. Prefereert u harde, maar geen blauwe eieren? Kook de eieren vier minuten en laat ze nog een poosje in het hete water staan. De smaak van oude aardappelen verbetert, wanneer u een beetje azijn in het kook water doet. Spiegels moet u niet ophangen daar, waar deze zijn blootgesteld aan zonnestralen. Het kwikzilver kan de stralen niet ver dragen, waardoor het glas vlekkerig wordt. Ia t*p- >1» Ooes; St. AdriaaMtraat 11, Telefoon 16924.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1981 | | pagina 2