NOORD-BiVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD il 1 I I Rodelko bv II houdt nu het meest gelezen blad op hoord-Beveland in handen Noord-Bevelanders vertellen over de oorlog Zeeland blagazine? 11 13 26 34 49 51 54 56 61 bJ No. 3965 Donderdag 21 mei 1981^ 84e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs 24,— per jaar. Franko per post 40,— per jaar. Advertenties 35 ct. per mm., excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordeöjKheid dragen. ADRIAAN WELLEMAN A. Welleman ging als zovelen na zijn lagere schooltijd werken op „het land". Na verloop van tijd kwam hij te werken in de boomgaard van M. de Looff. Voor zijn pensionering was hij nog werk zaam als wethouder van de gemeente Kort- gene en als tolgaarder op de Zeelandbrug. Hij vertelt o.m. over komische en tra gische voorvallen tijdens de oorlog. Milde controle. „Als je tijdens de oorlog kippen had, moest je een hoeveelheid eieren inleveren. Je moest dan bij de een of andere instantie opgeven hoeveel kippen je had en was dan verplicht een aantal eieren in te leveren. Ik had daar niet zoveel zin in en meldde de C.C.D. Centrale Controle Dienst), dat ik mijn kippen weggedaan had. In werkelijkheid was dat natuurlijk niet zo. Op een dag kwam een C.C.D.-er contro leren of ik geen kippen had. Het was net tegen voedertijd en alle kippen waren naar de deur gekomen om wat eten op te pikken. De man moest daarom over de kippen heen grote passen nemen om bij de deur te ko men. Hij zei: Welleman, heb je nog kippen? Ik zei: Nee hoor! Waarop hij antwoordde: Goed, dan ga ik weer vlug verder. De melkboer kwam een keer bij me om te vragen of ik geen kolen had. Hij wilde die kolen dan ruilen tegen eieren en boter. Ik wist wel een plaats waar je aan kolen kon komen en ging met de boter en de eieren naar de haven. Daar lagen vaak sleepboten, waarvan de kapitein wel eens wat wilde ruilen. Als je dat dan deed, liep je altijd het risico door de Duitsers gesnapt te worden. De boten werden namelijk altijd streng ge controleerd, o.a. vanwege het „gevaar" dat ze naar Engeland uit zouden wijken. Toen ik eenmaal bij zo'n sléepboot aangekomen was, stond bij de schoorsteen een Duitser. Hij had goed in de gaten waarvoor ik gekomen was. Toen de kapitein de kolen haalde, kwam hij naar de kant. In plaats van dat hij me wegjoeg, hield hij de zak open, zodat de kolen erin geschept konden worden. Hij vond het al lang goed, dat ik wat kwam ruilen. Hij had immers ook liever het vlees dan de beenderen. De 'opper' van de marechaussee, wiens kantoor dicht bij de haven gelegen was, kwam ook nog en zag me met mijn zakken staan. Hij zei: Nou is dat gedonder voor vandaag weer eens klaar, begrepen! In feite was dat een lachertje. Zelf liet hij ook een zak met kolen vullen. Nee, de meesten die een controlefunktie uitoefenden waren erg soepel. Meer dan eens werd een oogje dichtgeknepen als er iets gebeurde dat het daglicht niet kon verdragen. Niet alleen de marechaussee, maar ook de veldwachter maakte weinig ophef als er eens wat geruild of gesjoemeld werd. Hij kwam een keer in de boomgaard toen daar net een groot varken geslacht was. Het branden van het varken had een grote zwarte plek achtergelaten en je kon dui delijk zien wat daar gebeurd was. De veld wachter keek eens en zei niets. Hij begon duiven en kraaien te schieten, want daar was hij voor naar de boomgaard gekomen. VI. In de militaire dienst was ik bij de ge neeskundige dienst geweest en had daar Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 25,per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE een opleiding tot hospik gehad. Als er iets ernstigs gebeurd was, waarbij meerdere mensen betrokken waren, ging ik met de huisarts, dr. Gelderman, mee. Aan het eind van de oorlog ben ik daarom ook niet bij de O.D. gegaan. Ik moest beschikbaar zijn als er zich ernstige calamiteiten zouden voordoen. Op de vrijdagmiddag toen de V1 neer stortte, was ik in de boomgaard aan het werk. Ineens hoorde ik een raar geluid. Het was net of er een zware traktor aan kwam. Toen ik naar de lucht keek zag ik een groot gevaarte aankomen. Het draaide een paar keer en stortte toen neer. Eerst dacht ik nog, dat het een Engels vliegtuig was, maar later kwam het bij me op, dat het wel eens zo'n nieuw wapen van de Duitsers kon zijn, waarover ik wel eens gelezen had. Nadat ik de klap gehoord had, dacht ik typisch menselijk aan mijn zoon die op de lagere school zat. Het stond voor mij vast, dat het ding daar ergens in de buurt neergekomen moest zijn. Eenmaal dichterbij gekomen kon ik zien, dat het om een rij huisjes ging, aan de rand van Kortgëne. Was de bom 50 meter verder gevallen dan was er niets aan de hand geweest. Maar nu waren er ongeveer 10 huisjes verwoest. Naast een aantal gewon den waren er 5 doden. Deze werden alle maal op een brancard of ladder en met de fietsambulance naar „De Stadswijnkel- der" gebracht. Ik weet nog goed dat ik daar een vrouw zag, wier bovenlichaam ontbloot was. Zo te zien had ze geen ernstige verwondingen. Je kon alleen maar wat sneetjes en schram metjes zien. In werkelijkheid was ze hele maal doorboord met glas- en houtsplinters. Ik meen, dat die vrouw inmiddels ook al overleden was. Ja, het principe van de V 1 was verschrik kelijk. De V1 had geen granaatscherven, maar zorgde er wel voor dat er zo'n enorme luchtdruk ontstond tijdens de explosie, dat alles ontzet werd en door de lucht vloog. De Duitsers wilden er niks van weten, dat het een V 1 geweest was, die de ver woesting aangericht had. Als iemand de mogelijkheid van een uit de koers geraakte V1 naar voren bracht, werd dat fel tegen gesproken. Nou, we hadden dan nu op een wrede manier kennis gemaakt met het nieuwe vergeldingswapen. Als we later ook maar ergens een speciaal geluid hoorden, stonden we doodsangsten uit." Geluk en ongeluk. „Nadat de geallieerden de Duitsers van het eiland gejaagd hadden, werden er bij ons thuis een paar Engelsen ingekwartierd. Zij hielden regelmatig raids op Schouwen- Duiveland. Als ze dan vertrokken, waren hun gezichten helemaal zwart gemaakt en hadden ze rubber onder hun schoenen be vestigd. Hun aanvallen waren altijd precies gepland. Ze voeren dan in kleine boten naar de kust van Schouwen-Duiveland, zet ten daar even de boel op stelten (maakten de nodige Duitsers koud), trokken terug en op een afgesproken tijdstip werd dan vanaf Noord-Beveland het strand op Schouwen- Duiveland bestookt met granaten. Op een ochtend kwamen ze weer terug van een raid en één van de Engelsen vloog mijn vrouw om de hals. Hij was enorm emotioneel. Dat was niet verwonderlijk, want ze waren door het oog van de naald gekropen. De man vertelde, dat ze weer een prikaktie uitgevoerd hadden op Schou wen-Duiveland. Ze hadden afgesproken dat om 3.00 uur het strand beschoten kon worden met granaten. Toen ze echter de aktie hadden uitgevoerd, wilde de motor van hun boot niet starten. Met man en macht probeerden ze het ding aan de gang te krijgen, terwijl het tijdstip van 3.00 uur al maar dichterbij kwam. Net op het laatste moment sloeg de motor aan en konden ze ontkomen. Bij De Looff waren ook 2 Engelse offi cieren ingekwartierd. Als die laat thuis kwamen, wilden ze ook maar liefst zo snel mogelijk naar bed. Het gebeurde toen een keer, dat een officier zijn koppel met pis tool neergooide en het pistool afging. De kogel ging dwars door de zoldervloer en trof zo de vrouw van Leen de Looff, die beneden lag te slapen. Zij was op slag dood. Ja, dan denk je dat je bevrijd bent en dat je weinig meer kan overkomen. Ik denk dat tijdens de periode, dat de Engelsen hier waren, er stiekemweg nog heel wat mensen verongelukt zijn. Kijk b.v. maar naar Krijntje de Vos. Hij reed een keer met zijn mand op de fiets bij Priester over de dijk. Op een gegeven moment werd hij door een Engelse legerauto geschept en moest het leven erbij laten." Havelaar. „Nadat de Duitsers van het eiland waren verdreven, hebben ze nog eens geprobeerd het eiland te heroveren. Ze voerden toen een landing uit in de buurt van Colijns- plaat. Die landing werd gelukkig ontdekt door Marinus Fortuyn, die naar zijn werk fietste. Hij zag de grote groep Duitsers en berichtte dat in Colijnsplaat. Leden van de Irene-brigade konden de Duitsers gevangen nemen in de buurt van de Oesterput. Bij die gevangenneming kwam een officier, Ha- velaar, om het leven. Naar hem is later een straat in Colijnsplaat genoemd. Uit een onderzoek bleek, dat de Duitsers Colijnsplaat moesten heroveren om aldoende een bruggehoofd te vormen naar Wol- phaartsdijk. Op die manier wilden ze pro beren „De Schelde" te heroveren. Als alles 'gelukt' was, moest de bevolking van Co lijnsplaat in de kerk opgesloten worden. Wie weet wat daar allemaal uit voort- gekmoen zou zijn. Er zijn in Putten op de Veluwe wel eens meer mensen in de kerk bijeen gebracht Als het plan van de Duitsers gewerkt had, was Noord-Beveland zeer zeker ver anderd in een wreed strijdtoneel. We waren dan letterlijk en figuurlijk flink nat geweest. Daarnaast heeft Noord-Beveland nog een keer aan het gevaar van inundatie bloot gestaan. De Duitsers vaardigden het bericht uit dat een gedeelte van Noord-Beveland geïnundeerd zou worden. Ze zouden een aantal polders onder water laten lopen. Rond het dorp werden al allerlei veiligheids maatregelen getroffen. Er werden heuvels van grond opgeworpen. Ik zie nog voor me, dat een jongetje op een paard zat om het beest telkens de grond aan te laten stampen. Op 4 of 5 oktober was het gevaar van inundatie ineens voorbij. Dat was net na de tijd dat Westkapelle gebombardeerd was. Ik heb altijd gedacht dat ze toen bij zich zelf gezegd hebben, dat ze dan Noord-Be veland maar moesten sparen, zodat ze er eventueel nog hun toevlucht zouden kunnen vinden." Geknipt. „Hier (Kortgene) zijn voor zover ik weet na de oorlog maar weinigen of niemand kaalgeknipt. Het was natuurlijk wel eens gebeurd, dat een meisje met een Duitser- aan de dijk gelegen had, maar is dat zo verwonderlijk? Ik heb het daar nog wel eens met iemand over gehad, die ook nogal wraaklustig was en zijn mond vol had over „moffenmeiden". Stel je voor, zei ik, dat die militairen nu eens geen mannen waren, maar vrouwen. Wat was er dan gebeurd? Zouden er dan geen mannen van hier ge weest zijn, die ook eens wat wilden pro beren? Nee hoor, het is allemaal onzin. De natuur gaat immers boven de leer. Bij de bezetting van Duitsland had Mont gomery de geallieerden gezegd, dat ze niet met de bevolking mochten verbroederen. Maar wat denk je, een heleboel militairen, ver van huis en veel meegemaakt, in een land waar bijna alleen maar vrouwen over gebleven waren. Zou daar nooit eens wat gebeuren?" Interview: René Faasse. (Nadruk verboden) KADE 23 - VEERE - TEL. 01181 - 5 55 VOOR BEMIDDELING AAN- EN VERKOOP HYPOTHEKEN TAXATIE VAN AL UW ONROEREND GOED Vertegenwoorcttger voor Noord-Beveland: dhr. Wattel, Tel. 01186 -1578. BRANDWEER-EXAMENS Geslaagd voor cursus brandwacht 2e klas: J. M. Platschorre, Kortgene; J. v. d. Maas, Kortgene en L. P. Clement, Kats. Voor cursus brandwacht le klas: A. Kar man, Colijnsplaat: D. Wabeke, Colijnsplaat: C. L. v. d. Weele, Colijnsplaat: C. Reijn- oudt, Colijnsplaat en A. Brouwer, Kats. Voor cursus persluchtmaskerdrager: A. v. d. Heide, Kortgene; P. v. d. Heide, Kort gene en G. R. B. v. d. Walle, Kortgene. Voor cursus pompbediener: L. L. de Wild uit Kats. Voor cursus hulpverlener: I. I. Koole uit Kortgene. Op 29 april 1981 slaagde te Breda de heer A. Filius voor de rang van hoofd brandwacht van het korps Wissenkerke. Op 12 mei te Grijpskerke de heren C. Koeijers en C. Jeronimus voor de rang van brandwacht 2e klas. Eveneens voor 2e klas de heren L. de Vos en T. van de Borst van het korps Kamperland. 28 MEI "NATIONALE PLANKZEILDAG" Windsurfvereniging „Zuid-West" 7 wil op deze dag een surfhappening organiseren om een ieder in de gelegenheid te stellen met het surfen kennis te maken. Voor hen, die al met de surfplank over weg kunnen wordt er een recreatietocht georganiseerd waarin diverse opdrachten moeten worden uitgevoerd, waardoor het voor de deelnemers, maar ook voor de toeschouwers een vermakelijk geheel zal worden. Dit alles zal plaats vinden op de groen strook nabij camping „De Schotsman" te Kamperland. Om 10.30 uur begint deze dag. Voor de wedstrijd kan men ter plaatse inschrijven van 10.30 tot 11.30 uur, waarna om 12.00 uur gestart zal worden. Iedere deelnemer zal aan deze dag een leuke herinnering over houden. Kruiswoordpuzzel no. 726 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 12 14 15 19 22 24 25 27 28 29 30 31 32 33 3 b 36 3, 38 39 1,0 li 1 ■42 43 44 u li 7 li 8 52 55 58 59 60 n 62 64 6b bb 67 Horizontaal: 1. deel van de bijbel (afk.) 3. vloeistof - 8. meisjesnaam - 10. zoogdier 12. vogel - 14. deel van het dak - 15. sa menhang - 16. keukengerei - 17. vreemde munt - 19. steen - 21. danskoor - 23. speel goed - 25. gek - 26. drank - 28. schoor steenkap - 29. raad - 31. geogr. aanduiding (afk.) - 32. die een huis bewoont - 34. clown 35. dier - 37. ijzerhoudende aarde - 38. strijdperk - 39. reus - 40. plaats in Gel derland - 42. geografische aanduiding (afk.) 43. deel van een voertuig - 44. vernis - 45. vochtig - 46. "boom - 47. waterdoorlatend 48. zwaar - 50. schortje - 52. voorzetsel 55. modern hulpmiddel op schepen - 57. oude Perzische titel - 60. onaangename ge waarwording - 61. terugspringende ruimte voor een deur - 63. deel van de mond - 65. meisjesnaam - 66. nobele - 67. duur van eb en vloed. Verticaal: 1. voorzetsel - 2. ter attentie van (afk.) - 3. reptiel - 4. deel van het oog 5. voorzetsel - 6. jongensnaam - 7. deel van een schip - 8. speelgoed - 9. in orde 11. zout water - 12. soort onderwijs - 13. hond - 14. handel - 18. koeioneren - 19. militair - 20. grof - 22. Europeaan - 24. mechanische piano - 25. plaats in Engeland 26. opstootje - 27. soort gebakje - 30. kerkelijk lied - 32. muil - 33. nieuw (Lat.) 34. voor - 36. uitheems muziekinstrument 38. zangstem - 40. bitter vocht - 41. dwaas 46. langwerpig rond - 49. gebaar - 51. drinkgerei - 53. spoorstaaf - 54. zwaard walvis - 55. rivier in Europa - 56. straf werktuig - 58. th.ee (Duits) - 59. kern 60. familielid - 62. eerwaarde heer (Lat. afk) - 64. kledingstuk. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 725 Horizontaal: 1. zweer - 6. sekte - 11. een 12. gom - 14. vla - 16. ober - 18. vloed 19. Aart - 21. lasso - 23. int - 24. engel 25. es - 26. tram - 27. eist - 28. ka - 30. por - 33. zadel - 36. parel - 39. raar - 40. of 41. or - 42. idee - 43.kraag - 46. oksel 49. s.o.s. - 52. e.a. - 54. klip - 55. neon 57. me - 58. kroot - 60. ave - 62 sober 64. eten - 65. waard - 66. oase - 67. lijn 69. nat - 70. Wil - 71. tenor - 72. matig. Verticaal: 2. wees - 3. eerst - 4. en 5. zoon 7. e.v. - 8. klant - 9. Taag - 10. dolen 12. glimp - 13. meter - 15. atlas - 17. bas 20. rek - 22. orde - 24. Esla - 29. baars 31. os - 32. neder - 33. zak - 34. dra 35. log - 36. pro - 37. ris - 38. lel - 44. aalt 45. do - 47. Koos - 48. beker - 49. spaan 50. snert - 51. merel - 53. art - 54. konijn 56. nooit - 57. mes - 59. oele - 61. vaal 63. Bali - 68. n.o. - 70. w.a.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1981 | | pagina 1