Drukwerk! Doe-het-zelf markt steeds volmaakter Uw. adres voor: betere herenkleding ROMIEK VAN NQORQ BE VEL AND GILLESSE DRUKKERIJ MARKUSSE WISSENKERKE Er kunnen zich zo van die dingen voordoen, beste vrienden, waar je zonder dat je het zelf weet, in rolt. Zo was dat ook gebeurd met de familie in het onderstaande verhaal. Hetrouwd mee een luchje. Erhens in een polder op Noord-Beveland weunt een fermielje, mee een hechte band. Vele mensen weune di an d'n diek, mè da's vo iederéén heliek. Toch, bie die fermielje, 't is heus, draegt de man een pak en de vrouwe een keus. Ik elp je vlug uut d'n droom, da's de fermielje Notebööm. Noe dienk je di netuurluk niks biezonders van, mè toch zit di een luchje an. Want die ei kinders hehad, k is dat nie slecht, mè die waere oal onecht. 'k Za je vertelle oe of dat kwam, anders dienk je d'r nog wat van. Toen a ze bin hetrouwd op 't staduus, was ter k wat nie pluus. Ze krehe ut trouwboekje mee, mè wist pa Noteboom vee. A 'ter een kleintje was heböre, liet um dat in't boekje zette, bie d' óre. En zó rocht dat boekje langzaem vol, a dee um't vo de lol. Op een keer most moeder Noteboom noe, mee d'r huus nae dokter Putte toe. Ze most, dat wier tied eindelienge, d'r trouwboekje mee brienge. Mè toen is ze vrééd heschrokke, want wat bleek, hosternokke. Ze was nie hetrouwd, oa ze dat nooit hewete, want in d'r trouwboekje was een and-tekenieng verhete. Dirom oa ze oal dien tied, oe vin je dat, onechte kinders hehad. 't Is oal hoed hekomme en ze zei noe zonder schroom: m'n kinders éte oal Noteboom. Zo zie je, beste vrienden, dat een dokter ook nog voor andere dingen goed is. Dokter Putte kennende, zal hij zoiets gezegd hebben van: Mè moeder je bin hlad nie hetrouwd, di mag je wè us wat an doeë. Naar aanleiding van het verhaal van deze week, nog een advies voor trouwlustigen: A-je hae trouwe weet dan wè, of ze je nie belazerd CeeBee. BEMIDDELINGS- EN AANNEMERSBEDRIJF KOOP EN VERKOOP - NIEUWBOUW EN VERBOUW Gaarne tot uw dienst. GILLESSE - BEMIDDELING - AANNEMERSBEDRIJF Visserijstraat 31, 4491 GG Wissenkerke, Telefoon 01107 -14 89. Ieder ziet aankomen, dat dit steeds zwaarder zal worden belast. Er komt minder werk, dus meer vrije tijd. Er moeten be sparingen worden gemaakt, dus zal men zoveel mogelijk zelf willen doen. Dure energie maakt reizen en trekken duur en leidt tot hoge stookkosten. Zorg er der halve voor wat minder in de auto te gaan zitten en besteedt die tijd om het huis geducht te isoleren. In de winter hebben we veel publikaties gezien over mogelijkheden om creatief be zig te zijn met hout, sanitair, verf, wand- bekleding en andere nuttige verbeteringen aan de woning. Niet zodra wordt het weer beter of men trekt ten strijde met boor machines, schuurmachines, hark en spade of zelfs met metselapparatuur. Want de consument heeft veel geleerd op dit terrein. Het aantal publikaties over mogelijkheden om zelf iets te produceren of te repareren is enorm toegenomen. Beurzen hebben er veel toe bijgedragen om velen de ogen te openen over de mo gelijkheden. En ze zullen stellig benut wor den. Marktonderzoeken hebben uitgewezen dat binnen enkele jaren meer dan 2% van het gezinsbudget aan doe-het-zelf aktivitei- ten zal worden besteed. Dit zal neerkomen op een besteding van ongeveer 400,— per hoofd van de bevolking. Het bedrijfs leven heeft dit niet voor kennisgeving aan genomen, maar is bezig de klanten daarvoor een passende ontvangst te bereiden. Bij doe-het-zelf-ketens wordt het aantal filialen uitgebreid. Het assortiment bij de speciaalzaken presenteert de modernste ap paratuur. Die vindt zeker aftrek, want als men niet veel tijd heeft en bovendien amateur is, kan een kind uitrekenen dat alleen de beste apparatuur kan helpen de zelf-doe-aktie tot een succes te maken. Voorlichting. Bij allerlei hulpmiddelen wordt hoe langer hoe meer het accent gelegd op arbeidsbe sparende hulpmiddelen. Daarmee zijn het eerst de kosten terugverdiend. Daar wordt door de ondernemers ook wel met nadruk op gewezen, zodat de voorlichting in dit soort zaken een sterk accent dient te krij gen. Aan de vakkennis van de ondernemers en verkopers in deze branche ontbreekt helaas nog veel, al begint het besef door te breken, dat met goede presentatie daar van geld is te verdienen. Met name in de grote bouwmarkten is dit proces reeds op gang gekomen. Dat is ook geen wonder, omdat met de aanpak van verbouwingen grote bedragen gemoeid zijn, zodat een ad vies daarbij van grote waarde is. Helaas wordt er in die sector met voor lichting ook nogal eens gefaald, hetgeen de zelfwerkzaamheid van consumenten duur te staan kan komen. In de loop der jaren is er in de ontwikkeling van de doe-het- zelf-markt veel veranderd. De meeste con sumenten zijn hun amateuristische aktivi- teiten begonnen in de hoek van schilderen en behangen. Daarna is men begonnen hout te verwerken en toen daar ook succes mee geboekt werd, kreeg men moed om verder gaande werkzaamheden aan te pakken. In deze ontwikkeling ziet men verschil lende categorieën huisknutselaars ontstaan. De beginners beginnen met verf en behang, meestal gevolgd door eenvoudige verande ring aan wanden of deuren of in de hoek van de elektriciteit. Parallel met deze huisnijverheid loopt de belangstelling voor tuinwerkzaamheden. In die sektor zijn ook veel vrouwen aktief. Uit al die aktiviteiten zijn de tuincentra gegroeid, de gespecialiseerde verf- en detail handel, de houtwinkels en de ruim gesor teerde ijzerhandel. Met name in de laatste branche hebben zaken zich sterk ontwik keld wanneer de eigenaar of het personeel een flinke portie vakkennis kunnen demon streren. De klant komt dan in de eerste plaats om advies en neemt dan de prijzen van de ijzerwaren op de koop toe. De tuincentra. In de sektor tuincentra geldt hetzelfde. Wanneer de leiding van dit soort bedrijven door adviezen voor planten en onderhoud een reputatie in zijn omgeving opbouwt, is zijn kostje gekocht. Al deze klanten kunnen hun aktiviteiten nog aan liefhebberij ont lenen. Dat wordt anders wanneer de bouw- knutselaar op het tapijt verschijnt. Hij wil kleine verbouwingen uitvoeren zowel binnen als buiten. Verder richt hij zich op de uitvoering van sanitaire karweien en wordt daarmee tot een rechtstreekse concurrent van de vakman. Die heeft hem aanvan kelijk niet willen helpen omdat hij hem als beunhaas beschouwde. Dit stadium ligt nu achter ons. Moderne bouwmarkten voor zien zowel de vakman van materiaal als de amateur. De laatste betrekt naast het advies van de handelaar ook allerlei hulpmateriaal. Bij dure outillage voor de verbouw heeft men een afdeling verhuur geopend, die bijvoorbeeld stellingen, grote schuur- en bouwmachines verhuurt en voorts alles ver koopt wat in de bouw wordt verwerkt. Een bijzondere groep klanten in de doe- het-zelf-sektor wordt gevormd door de men sen die streven naar een perfekte uitrus ting. Veel van die aangekochte gespeciali seerde apparatuur wordt eenmaal of zo nu en dan gebruikt. Men is ten offer gevallen aan verzamel woede. De uitgaven voor de uitrustingen zijn te hoog in verhouding tot de daarmee verkregen resultaten. Dit zijn goede klanten voor de handel in deze sektor. Al die scha keringen in de sektor help-u-zelf zijn uit hun winterslaap ontwaakt en zorgen voor een stijgende omzet in deze branche. De doe-het-zelf-markt heeft zich ontwik keld tot één der meest rendabele en aan trekkelijkste branches in ambachten en de tailhandel. Daar profiteert de werkgelegen heid meer van dan men zou vermoeden. Het is een miljardenzaak geworden. (Nadruk verboden). Drs. A. van Mierlo. 22ste VOORJAARSTOCHT VAN DE W.S.V. 'DE VROLIJKE TIPPELAARS' VLISSINGEN De w.s.v. „De Vrolijke Tippelaars" houdt zaterdag 11 april 1981 voor de 22ste maal haar Voorjaarstocht. De wandelaars kunnen starten op de 5, 10, 15, 25 en 40 km. De start en de aankomst zijn bij het club gebouw van Zeeland Sport aan het Baskens- burgplein te Vlissingen. De vertrektijden zjjn: 25 en 40 km: 10.00 uur; overige afstanden: 14.00 uur. De wandeltocht wordt gehouden onder auspiciën van de Kon. Ned. Bond voor Lichamelijke Opvoeding, Kring West Bra bant/Zeeland. De vereniging heeft de routes van alle afstanden geheel vernieuwd. De 40 km.-lopers gaan via Oost-Souburg, Kle- verskerke, richting het Veerse Meer met een lunchpauze in de Waterherberg aan de jachthaven Oostwatering te Veere. Men keert via Arnemuiden, Nieuwland en Rit- them weer terug naar Vlissingen. Elke deelnemer, die de tocht uitloopt, ontvangt een fraaie herinneringsmedaille met lint. De verzorging is in handen van de E.H.B.O., Vlissingen. Nadere inlichtingen zijn verkrijgbaar bij de secretaresse: Westerzicht 90, Vlissingen, Telefoon 01184-64753. JAARLIJKSE UITVOERING VAN "E.M.M." UIT KORTGENE Op vrijdag 3 april gaf de Koninklijke Muziekvereniging „E.M.M." uit Kortgene haar jaarlijkse uitvoering in het Dorpshuis „De Pompweie" te Kortgene. Het geva rieerd muziekprogramma, dat werd uitge voerd o.l.v. dhr. F. Smit, viel bijzonder bij het talrijke publiek in de smaak. Evenals het optreden van het Zeeuws Koperensem ble o.l.v. dhr. P. C. van Belzen en de E.M.M.- drumband o.l.v. dhr. B. de Looff. Tijdens deze uitvoering werd dhr. A. Welieman, die 40 jaar voorzitter van E.M.M. is geweest en nu die funktie heeft neer gelegd, toegesproken door de voorzitter van de K.N.F., afdeling Zeeland, dhr. C. Schout. Hij schetste de aftredende voorzitter als iemand die heel veel heeft gedaan, en nog doet, in het belang van de amateu ristische blaasmuziek. Namens de K.N.F. overhandigde hij hem een oorkonde. De wnd. voorzitter van E.M.M., dhr. B. de Looff, bracht dank aan dhr. Welieman voor zijn langdurige inzet voor de vereni ging. U hebt een leegte in het bestuur achtergelaten en het zal voor uw opvolger, zo die er te vinden is, geen gemakkelijke taak zijn u op waardige wijze op te volgen, aldus de wnd. voorzitter. De vereniging heeft besloten u tot ere-voorzitter te be noemen. Namens E.M.M. overhandigde hij een prachtig ingelijste oorkonde en boeken- bonnen. Ook mevr. Welieman werd dank gebracht voor het vele dat ze voor E.M.M. heeft gedaan. Voor haar waren er bloemen. De scheidende voorzitter dankte allen, die hem hebben gesteund en hij hoopte, dat nu eens alle leden zich zullen inzetten voor E.M.M. Ook dankte hij voor de wijze waarop aandacht aan zijn afscheid als voorzitter is geschonken. Op het eind van het muziekprogramma bleek dat er inderdaad iemand het voor zitterschap wou overnemen. Onder applaus werd bekend gemaakt, dat dhr. C. J. van Damme deze taak op zich wilde nemen. De zeer geslaagde uitvoering werd met een gezejlig bal besloten. TIPS Erg smerige handen kunt u schoonmaken met een mengsel van koffiedik en zachte zeep. Daarna behandelt u ze nog eens met de binnenkant van een citroenschil. Een bijna onzichtbare glaslijm maakt u door aluin te laten smelten op een ijzeren lepel. Als u een vlek wilt verwijderen, probeert u dan geen verschillende middelen na of door elkaar. Verwijder het eerste middel zorgvuldig voor u een tweede kiest. Laat natte schoenen niet bij een kachel drogen. Wrijf ze af, duw er enkele proppen krantenpapier in en zet ze op een rek of een stuk karton om te laten drogen. Indien u uien hebt schoongemaakt, kunt u de lucht van uw handen verdrijven, door ze na het wassen even af te vegen met wat zout. Als u vloeipapier of plastic legt in de keu kenladen, voorkomt u vetvlekken in het houtwerk en maakt u die laden straks ge makkelijker schoon. De mat onder aan de trap glijdt niet weg indien u er een paar ringen aan bevestigt en deze om de onderste traproede haakt. Horloges moeten op tijd gesmeerd worden. Breng het daarvoor minstens eenmaal per jaar naar de vakman, die het van nieuwe olie zal voorzien en zonodig ook even schoonmaakt. De zak van de stofzuiger kunt u weer stof- dicht maken door het goed aan de binnen kant in te wrijven met paraffine. Is de schilder geweest en heeft hij verf- vlekken achtergelaten, dan kunt u deze verwijderen met verdunde azijn of met wat terpentijn op een oud lapje. Moet u uw plafond wat bijpleisteren en hebt u last van vlug hard worden van het gips, voeg er dan een weinig spiritus aan toe. Een fietser dient zijn zadel zo te stellen, dat hij altijd de grond met de voet kan raken. Melk- of matglas reinigt u met warme azijn en zout. Nu de weersomstandigheden beter worden gaan bij velen de vingers weer jeuken. Zij bruisen van verlangen om allerlei aktiviteiten te gaan plegen, die dit jaar met name in de doe-het-zelf-sector zullen worden gezocht. Daar is een aantal duidelijke aanwijzingen voor. De voornaamste ligt in de houding van de consument, die bezig is zijn koopgedrag te herzien in verband met econo mische teruggang. Men is bezig zijn uitgaven te verplaatsen en zijn tijdsbeste ding te herzien. Tuinbezitters, die vroeger alleen bloemen kweekten, tellen een stijgend aantal liefhebbers voor zacht fruit en groente. Het is creatief en dankbaar werk en men mag ook nog op een opbrengst hopen. Dat laatste wordt de grote drijfveer. Men wil aangenaam en creatief bezig zijn en meteen nog een bijdrage leveren ter verlichting van het huishoudbudget. voor en jongen»

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1981 | | pagina 2