SLOTEMA KRONIEK VAN NOORQ-BEVELANO Goede kinderschoentjes: Een passend begin voor 'n goede toekomst 's V De harmonie van Wissenkerke heeft sinds kort een eigen onder komen, beste vrienden. Dit is in het voormalige kerkje aan de Ooststraat. Een naam voor dit gebouw is er nog niet, maar Kerkopollo zou misschien wel toepasselijk zijn. Er moet heel wat aan opgeknapt worden en dit doen ze, met enige vakkundige hulp van buitenaf, zelf. Dat er dan rare dingen kunnen gebeuren, als muziekanten bouwvakkertje gaan spelen, is gebleken. Een vreemd meziekhezelschap. Bie de meziekverenehieng van Wiskerke kun ze vrééd hoed werke. Dat is hebleke bie ut verbouwen; di steke ze d'anden uut de mouwen. 't Is tummere, zaehe en spitte; soms kunne ze d'n oaren dag nie zitte. Want je mö netuurluk nie bewere, a-je hewent bin op kantoor, da-je rik nie hae protestere. Bie verbouwen stae ze heweunluk an de kant, dus di van ze hlad hin verstand. Toch ze di wat op hevonde, die muziekanten, want ut bin biedeante klanten. An oale bouwvakkers op 't durp en dat bin d'r vele, ze hevrohe of ze een instrement wouwe spele. Di an vele hehoor heheve, mè di is't nie bie hebleve. Want toen ut zo vare was eindelienge, moste ze d'r eihen instrement mee brienge. Zödoende ze di noe een waer orkest, van een zaehofoon tot een spaerinet op z'n best. En ze bespele de tamboerijn mee hemak op de spiekerbak. Toch hieng d'r vorehe weke wat fout, ze hezwéte, hlad benauwd. D'r most een hat worre hehraeve, van buuten nae binnen, di zouwe ze hezaemeluk an behinne. De muziekanten behonne buuten op straete; de bouwvakkers ze binnen helaete. Hraeve dee-je ze, was't vo d'r leven; ze zouwe de bouwvakkers een lesje heve. Mè wat duurde dat lank vo ze bie mekander waere; ze oa a een poosje nae die pit Stae staere. Even laeter bin de muziekanten d'r achter hekomme; ze waere een meter d'r nest behonne. Toen kwam d'r een nieuw meziekstuk op de proppen, de over(t)ure: „hraeve zonder stoppen". D'n vorehen aevend oa ze een fééstje hehat, ek hehore, meschien bin ze di deur wat richtieng verlore. Toch is de samenwerking uitstekend, beste vrienden. En hoe kan het ook anders. Ze bespelen tenslotte allemaal een instrument. Vandaar de onderstaande vergelijking. Bouwvakkers, muziekanten of direhent, ze werke oal mee d'r eihen instrement. Want zaehe, bore, 't is oal heliek; net as een viool, die maekt ök meziek. CeeBee. De kindervoet heeft lange tijd figuurlijk, maar ook letterlijk in de knel gezeten. Schoentjes vormden de sluitpost van het budget bij het samenstellen van een nieuwe kindergarderobe. Voor „zondags" werden mooie, maar vaak nutteloze schoentjes ge kocht voor relatief veel geld, voor daags waren de aftrappertjes van broer of zus, een paar slechtpassende goedkope schoenen „mooi zat". Door de voorlichting door art sen, consultatiebureaus en ook schoenhan delaren met een serieuze vakopvatting be gint er gelukkig verbetering te komen in de mentaliteit van de ouders ten aanzien van de voeten van hun kinderen. Maar deze verbetering dreigt nu weer voor een groot deel teniet gedaan te worden, omdat in deze sombere tijden weer steeds meer zal worden gelet op de prijs. Ouders zijn wel bereid om tachtig, ne gentig gulden uit te geven voor goede schoe nen als de gezondheid van hun kinderen daarbij is gebaat. Helaas worden de goede bedoelingen en de bereidwilligheid om voor al maar „veel geld over te hebben voor de voeten van de kinderen" ook opgemerkt door schoenfabrikanten en winkeliers, die meer op het modegevoel van moeder en kind, dan op het verantwoordelijkheids gevoel van de ouders mikken. Behalve de talloze prima schoentjes, ge maakt door over het algemeen Nederlandse fabrikanten zoals Bunnies, vind je in de winkels ook waardeloos schoeisel, dat slechts geschikt is om vriendinnen op school er de ogen mee uit te steken. Kinderschoe nen waarin de funeste tendensen van de damesmode zijn geïmiteerd. De dames schoenmode preekt weer een smallere leest en het is niet denkbeeldig, dat we binnen kort ook kinderschoentjes zien met spitsere neuzen. Een schoenspecialist, die begaan is met het lot van de voeten van zijn klantjes, kan gelukkig goed van advies dienen, dankzij de research die gaande is binnen de muren van de goede schoenindustrieën. Wie met zijn kind bij een goede schoenwinkel bin nenstapt heeft recht op die voorlichting. Snel een paar schoentjes aanpassen, even voelen of de teen niet knelt, veters vast, inpakken en wegwezen is er niet meer bij. Kies de schoen niet op het uiterlijk, maar op de allerbeste pasvorm voor de voet. Gespecialiseerde schoenwinkeliers werken met meetapparatuur en een naslagsysteem, waardoor regelmatige controle mogelijk is. Op een speciale groeivormmeter wordt niet alleen lengte, maar ook de breedte van beide voeten gemeten en tevens de stand van het hielbeen vastgesteld. Vraag om die meting en een duidelijke uitleg! Niet alleen bij het kopen, maar ook regelmatig tussen door, want kindervoeten groeien onregel matig. Het is ook heel belangrijk dat beide voeten worden gemeten, het komt namelijk voor dat een kind zijn voeten onderling verschillen van lengte en/of breedte. Bij een goede schoenwinkelier kan dan een onparig paar schoenen worden besteld. Kies schoenen die de tenen alle vrijheid laten in de breedte én in de hoogte, maar evenzeer in de lengte: gemiddeld 15 mm speling. Bovendien worden bij deze meting som mige voetafwijkingen tamelijk eenvoudig vastgesteld en indien dit mogelijk is door correctie van de schoen opgevangen, zodat de verdere groei niet afhankelijk is van bepaalde remmende afwijkingen. Indien dit niet mogelijk is kan men, voor zover nodig ook eventueel wijzen op het nut van een bezoek aan de huisarts of een consultatie bureau voor kleuters. Vroeger werkte men alleen met lengte maten. Maar als een schoen te wijd is, sluit de hiel te weinig aan, waardoor de ver houding schoen-voet niet verantwoord is. Goede kinderschoenen hebben 5 wijdtes per lengtemaat. Is de vereiste wijdte niet in voorraad bij de schoenwinkel, Iaat die dan bestellen. Geduld is ook hier een schone zaak. U kunt beter één of twee weekjes wachten, dan uw kind een half jaar of langer op verkeerde schoenen laten lopen. De goede vorm van de schoen. Een goede kinderschoen heeft op de eerste plaats een voetbed, dat als het ware een kopie is van een natuurlijke voetafdruk in het zand. Zo'n voetbed geeft bij het lopen od het juiste moment een goede steun aan de voet. Vooral bij knikvoetjes, die op een bepaalde leeftijd vaak voorkomen bij kin deren, als tijdelijk verschijnsel in het groei proces. Bij uw kleuterbureau houden ze dat trouwens ook in de gaten. Daarnaast moet de schoen vooral bij de hiel goed om de voet sluiten, door een smalle achterpartij en een hoge sluiting op de wreef. Denk erom, dat bij het uittrekken de veters of het bandje altijd eerst los gemaakt worden. Dan blijft de vorm beter behouden en gaat de schoen langer mee. Veterschoenen zijn eigenlijk altijd beter dan bandschoe nen. Als u die toch koopt, kijk dan ook op de eerste plaats naar de juiste pasvorm en daarna naar het uiterlijk. De goede kinderschoenen zijn natuurlijk altijd weer van leer en om de schoen de nodige soepelheid te geven, wordt het bo venleer aan de zool genaaid. De loopzooi hoeft niet van leer te zijn, rubber en crêpe zijn prima, mits de binnenzool maar van leer is. Groei. Na de aankoop kan de klant na een aantal weken terugkomen om te contro leren of de schoen aangepast moet worden. Dit gebeurt dan door middel van correctie van het supplement (het voetbed). Soms ook is het nodig de klanten te verwijzen naar hun huisarts omdat de afwijking van dien aard is, dat ook de groeivormspecialist het raadzaam vindt zich niet verder op het terrein te begeven. Een kindervoet groeit per jaar lVz 2 maten en dat betekent simpel gerekend 2 paar schoenen per jaar; een dure lief hebberij. De portemonnee dwingt wel eens tot concessies. Concessies die later weer betreurd worden, vooral wanneer men re kent dat een paar goede kinderschoenen slechts 4,— per week kosten, indien men van een prijs uitgaat van plm. 100 gulden, hetgeen de meeste goede kinderschoenen nog niet kosten. Speciaalzaken. Niet alleen de schoentjes en de fabricage daarvan stellen hoge eisen, maar ook de verkoop ervan. Immers bij de verkoop ziet men de voetjes en het kind dat ze moet dragen. Daarom doet men tegenwoordig erg veel aan begeleiding van schoenwinkeliers. Regelmatige bijscholing van het verkoop team is noodzakelijk en ook een goede kollektie schoenen in de verschillende wijdtematen behoort bij het verkopen van verantwoord jeugdschoeisel. Mode. Hoewel het moeilijk is om goed kinder schoeisel ten allen tijde aan te passen aan de grillige mode bij de fabrikanten van kinderschoeisel wordt uitgegaan van de leest, die past bij de kindervoet, zien goede kinderschoentjes er beslist niet „stom uit". De modische accenten worden verkregen door de keuze uit bepaalde leersoorten, kleurcombinaties, garneringen en tegen woordig ook de zolen. Voor het komende seizoen wordt er veel gewerkt met de kleu ren blauw, wit en khaki en lichte golfzolen. Met het model zelf valt weinig te knoeien, omdat er strikte eisen ten aanzien van de doelmatigheid zijn; een dichte stevige hiel, voldoende ruimte (zowel in de lengte als in de breedte) en voldoende stevigheid met het oog op de nietsontzienende manier, waarop kinderen met hun schoenen omgaan. Wanneer heeft een kind schoenen nodig. Sommigen menen: laat de natuur z'n werk doen. Een kind is immers zonder schoenen geboren, dus zou het onnatuurlijk zijn hem vroeg in de schoenen te stoppen. Dit is gedeeltelijk waar. Als een kind nog bezig is te oefenen voor het lopen kan het 't beste gaan op blote voeten. Maar, wanneer uw kind zover is dat het bijna de hele dag loopt, is het aan goede schoenen toe. Een prikkelende vloer (cocosmat, e.d.) is prima om met blote voeten op te lopen; een gladde vloer (parket, nylon, e.d.) biedt dat voet- stimulerende voordeel niet. OFFECIËLE RECEPTIE TER GELE GENHEID VAN HET AFSCHEID VAN DE HEER BRUINOOGE Op vrijdagmiddag 27 maart j.l. vond in het De Casembroothuis te Kamperland een officiële receptie plaats. Dit ter gelegenheid van het vertrek wegens pensionering van de postcommandant der Rijkspolitie, opper wachtmeester A. Bruinooge. De opening begon door burgemeester P. Wisse, die de vele genodigden welkom heette. Hij sprak over de goede kontakten gedurende 12,5 jaar tussen hemzelf en de heer Bruinooge. Het zijn tegenwoordig geen kleine dorpsgemeenschappen meer en vooral 's zomers gebeurt er nogal eens wat. Hij wenste hem veel goeds na 31 maart a.s. als zijn pensionering een feit werd. Namens de gemeente werd hem een enveloppe met inhoud overhandigd en was er een bloe metje voor mevr. Bruinooge. Kapitein Eckhardt sprak namens het Dis trict Middelburg der Rijkspolitie. Hij prees het goede kontakt van dhr. Bruinooge met de collega's. In 1945 kwam dhr. Bruinooge in dienst bij de rijkspolitie en kreeg als standplaats Ovezande. Achtereenvolgens deed hij dienst in de volgende plaatsen: Driewegen, Westkapelle, Geervliet, Baar land en sinds 1968 in Kamperland. Hij wenste hem verder nog een beste tijd toe in Kamperland. Adjudant Van der Giessen, namens de groep Noord-Beveland, sprak over een pret tige en goede collega. Hij was goed bekend met de plaatselijke gemeenschap en de Voetverzorging in 't algemeen. 1. Normaal gesproken gaat elk kind staan, zodra het dat zelf kan. Wacht die natuurlijke gang van zaken geduldig af. 2. Kleintjes zoveel mogelijk op blote voe ten laten kruipen en lopen. Grotere kin deren elke dag minstens een uur, b.v. 's middags na school op blote voeten laten lopen. Zoveel mogelijk op een ruwe onder grond. 3. Elke morgen schone sokjes aan, van soepel vochtopnemend materiaal, liefst ka toen of wol. Zeker niet strak, maar juist royaal van maat. 4. Elke avond voeten wassen en daarna goed droogwrijven, vooral tussen de tenen. Druk ze op het hart, dat zeker ook na de gymles en na het zwemmen te doen. 5. Elke week nagels knippen. Let op: al tijd recht knippen en niet rond, anders gaan de nagels ingroeien en dat doet pijn. 6. Zorg dat het bed niet te strak gedekt is. Dus ook achteraan de dekens lekker los, dan hebben de voeten alle ruimte om uit te rusten. 7. Zolang u het kleuterbureau bezoekt zal er regelmatig naar de voeten van uw kind worden gekeken. Maar laat dat ook de huisarts regelmatig doen. Kindervoeten groeien en veranderen immers tot hun vijf tiende of zestiende jaar. 8. Tussen het 1ste en 15de levensjaar liggen zo'n 21 maten verschil, dus ongeveer IV2 maat per jaar. Maar dat kinderen een poosje heel hard groeien en dan weer een tijd bijna niet, weten we allemaal. Zo groeien ook hun voeten onregelmatig, laat daarom voeten en schoenen regelmatig me ten. Zeker is zeker. Voorlichtingsavonden. Wilt u meer weten over alles wat er met de kindervoeten omgaat gedurende hun groei, maar ook tijdens hun ontwikkeling, denkt u er dan eens aan om voor bijv. een clubavond, of andere gelegenheden (ouderavonden van crèche's, enz.) een kin derschoenspecialist te vragen. Hij zal u on getwijfeld nog veel meer kunnen vertellen, dan wij hier in het kort hebben getracht weer te geven. Indien u hierin geïnteresseerd bent, is bij de redaktie van deze krant een adres bekend van een kinderschoenspecialist, die dit graag gratis zal doen. hulpverlening stond hoog in zijn vaandel. Er is veel veranderd in uw periode, met name de mentaliteit en er wordt kritiek geleverd op de politie. De politie moet het kontakt met de bevolking gaan herstellen en verstevigen. Namens de vele collega's overhandigde hij een cadeau. Na opening bleek er een speelgoed-politieauto in te zitten, wat aanleiding gaf tot grote hila riteit bij de aanwezigen. De heer J. A. Remijnse bracht namens de Jagersvereniging dank voor de goede samenwerking. De wens voor een goede gezondheid verder werd vergezeld door een stuk tuingereedschap en bloemen. De heer De Jong van de Algemene Ned. Politiebond sprak over het verlies van een trouw bezoeker van zijn vergaderingen. Een cadeau en bloemen waren er als af scheid. De heer Westdorp sprak als voormalig groepscommandant ook veel lovende woor den aan het adres van de heer Bruinooge. Een enveloppe namens de oud-collega's on derstreepten zijn woorden. De heer Versluis had namens de brand weer van Kamperland een gedicht opgesteld. Na het voorlezen werd een enveloppe aan de heer Bruinooge overhandigd. Als laatste sprak de heer Bruinooge een dankwoord tot alle aanwezigen. In zijn be toog kwamen nog vele dingen uit het ver leden naar voren. En een algemeen 'bedankt' besloot deze receptie. KOLLEKTE De lijstkollekte voor SIMAVI heeft in Wissenkerke opgebracht het prachtige be drag van 1.000,50. Hartelijk dank voor uw aller medewerking. doorsnede zool binnenzool voetbed stalen veer buitenzooi doorsnede schoen ekstra mJk lengte toegift I V1 111 1 1/11 1' f 11 1 lange contrefort AANNEMINGSBEDRIJF UW ADRES VOOR Vernieuwen plafonds. Plaatsen open haarden. Hardhouten voor- of achterdeuren. Vernieuwen of herstellen kozijnen, incl. glas. Leveren en plaatsen keukens in diverse uitvoeringen. Levering binnen- en buitenkozijnen, trappen, enz. volgens uw wensen.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1981 | | pagina 2