NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD GD Rodelko bv U houdt nu het meest gelezen blad ep Noord-Beveland in handen 1 i H L 1 1 l 1 STIEFMOEDER m m M m door Tom Lodewijk Zeeland Magazine? 34 35 36 44 47 51 54 59 61 62 70 73 76 78 Ho. 3058 Donderdag 2 april 1881 84e Jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107 <13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs 24,per jaar. Franko per post ƒ40,— per jaar. Advertenties 35 ct. per mm., excl. BTW. Voor fouten in adverteatfes pes telefoon opgegeven, Runnen wij geea enkele verantwoordelijkheid dragen. FKUILLETON „Als we nu zaterdagmiddag," ze hoorde haar eigen stem vreemd schor, „eens alle maal bij mij thuis kwamen, in Bussum. Dan kunnen we rustig praten. Komen we 's middags niet klaar, dan kunnen we blijven eten en doorpraten." „Bussum, dat is niet zo ver," zei dr. Green bedachtzaam. „Het lijkt mij eigenlijk ideaal. Heeft iemand bezwaar? Ik kan er wel een paar in de auto meenemen. Het lijkt me ook wel zo gezellig, wanneer we er een soort house-party van maken." Bep, die op het punt had gestaan haar eigen kamer als plaats van samenkomst aan te bieden, maar in een flits andere moge lijkheden had gezien, viel meteen bij. Nie mand had bezwaar. Maar toen het besluit gevallen was, zag Juud als een berg op tegen de tocht naar Bussum. Ze zou eerst maar even opbellen, dan ging ze in ieder geval niet voor niets. Carla nam de telefoon op. „Mevrouw De Hoogh". „Ja," hoorde ze, „hier met Juud." „Juud!" Het meisje aan de andere kant hoorde de blijde verrassing in die stem. „Juud! Blij je te horen! Wat is er?" „Ik wou vanavond even langs komen. Ben je thuis?" „Natuurlijk ben ik thuis. En anders bleef ik thuis. Kom je eten? Dan wacht ik op je. Anders ben ik ook maar alleen, want Derk zit voor een paar dagen in Driebergen, voor één of ander autocongres." Judith aarzelde een ogenblik. „Goed," zei ze dan. „Tegen zessen ben ik er wel." En zo liep ze van het station naar huis. Zo hartelijk, zo blij was Carla geweest. Zou zij even hartelijk en blij kunnen zijn? Toen ze het tuinpad opliep, ging de deur al open. Even stond ze onwennig in de hal. Ze was in weken niet thuis geweest. Toen waren opeens Carla's armen om haar heen. „Juud, wat ben ik blij, dat je er bent." De hartelijkheid, de genegenheid, die ze onwetend al die weken had gemist, om ringden haar weer en spontaan zei ze: „Ik ben ook blij dat ik er weer ben." Ze praatten geen van beiden over wat tussen hen stond. Carla was druk, nerveus van blijdschap, en omringde Juud met alle goede gaven. Maar Juud besefte, dat ze er niets mee opschoot om de zaken heen te draaien. Toen ze elk in een makkelijke stoel zaten en ze genoot van Carla's onvolprezen kof fie, zei ze opeens: „Ik geloof dat ik me erg raar heb aangesteld." „Nee," zei Carla, „je hebt me verkeerd beoordeeld, maar ik had wijzer moeten zijn. Het betekende voor mij niemendal, maar ik heb er niet aan gedacht wat het voor jou zou kunnen betekenen." „Toen wel. Nu niet meer. 't Is voor mij nu ook... niemendal. En daar ben ik blij om, achteraf. Misschien moest het zo ge beuren, dat ik de dingen wat duidelijker ging zien." „Juud," zei Carla haperend, „ik geloof, dat ik je verdriet heb gedaan. En ik hou te veel van je om zoiets.te doen. En nu, nu ben je er weer." „Ja, nu ben ik er weer. En blij toe. Ik verheug me op het eten. Wat eten we?" Carla lachte. „Je hebt jezelf natuurlijk verwaarloosd daarginds. Je bent magerder Bent a seeds geabonneerd op •en I-maandetif&s tijdschrift mei acCaaöteften, enlfaur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alia artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 26,per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE geworden. Je zult wel zien wat de pot schaft." „Ik ruik al zulke verdachte geuren." „Wacht maar af," zei Carla geheimzinnig. Na de maaltijd kwam Juud met haar vraag voor de dag. „Ik vind het prachtig," zei Carla enthou siast. „We gaan dat eens mooi versieren. Als jullie nu om zowat half drie hier bent, dan kun je in de grote kamer praten. Of jullie al of niet klaar bent, doet er niet toe. Jullie blijft hier allemaal eten, dat lijkt me erg gezellig. Derk is zaterdag bij Greet, die heeft hem natuurlijk bar gemist die drie dagen. De sfeer waarin je zoiets bespreekt, is wel erg belangrijk. En ik zal wel zorgen dat jullie je hier thuis voelt." „Dat is je best toevertrouwd. En die dok ter mag ook wel eens goed eten. Hij ziet er zo slecht uit. 't Is meer geest dan li chaam." Juud zag, hoe blij Carla was. Blij, dat ze weer samen waren. Blij met het vooruit zicht op die zaterdag, dat ze weer jonge mensen in haar huis kreeg, weer de gast vrouw mocht zijn. Inderdaad, beter kon het niet. Het was, in alle opzichten, een goed idee van Bep geweest. En toen ze die zaterdagmiddag de kamer rondkeek, werd ze nog in die opvatting versterkt. Hier konden ze gezellig samen zitten, met het uitzicht door het grote raam op de tuin. In de eetkamer had Carla al gezellig gedekt en Juud wist, dat het de gasten aan niets zou ontbreken, Ze zouden zo dadelijk wel komen. „Jij neemt de honneurs maar waar," had Carla gezegd. „Maar jij bent de gastvrouw." „En jij de portierster." „Ik zie er al een paar komen." Langs de laan naderden drie jonge men sen in druk gesprek. „Die zijn maar met de trein gegaan. Ik denk dat de rest wel met de dokter mee komt in de auto." „Ha, die Juud!" „Ha, jongens. Alle dingen zijn gereed." Ze waren zichtbaar geïmponeerd. „Sjonge, wat heb je dat allemaal georganiseerd! Reuze gezellig!" „Ja, dat is het werk van Carla." Carla begroette haar gasten, die merkte Juud met plezier, verrast waren, dat die tweede moeder van Juud nog zo jong en zo'n elegante vrouw was. Meteen werd er gebeld. Juud keek door het raam, zag een blauw Fordje staan. „Daar zul je de anderen hebben." Dr. Green kwam met nog drie studenten van het clubje wat aarzelend binnen. „Dag juffrouw De Hoogh, wat een ideale om geving hier. Conferentie-oord bij uitstek." „Dus u hebt geen spijt, dat u naar Bus sum gekomen bent." „Veel te blij, dat ik Amsterdam kon ont vluchten." Juud stuurde het groepje de kamer in. „Carla, dit is dokter Green..." Ze zag verwonderd, hoe twee mensen elkaar aanstaarden, als zagen ze een geest verschijning. „Carla... Ja, je bent het toch? Carla van Essen?" „Pier! Ik hoor het aan je stem!" „Ben ik zo veranderd?" „Och, jij...," haar stem stokte. Judith en de anderen staarden verwon derd. „Ja, mensen," legde Carla nerveus uit, „jullie dr. Green ken ik als Pier Groen. We hebben samen gestudeerd, hè Pier?" „Maar hoe kan dat?" „Tja, ik ben nu mevrouw De Hoogh. En Juud is de dochter van wijlen mijn man." Hij lachte. „Ja, de naam De Hoogh zei me niets. Als ik enig idee had gehad, jou hier te zullen ontmoeten..." „Wel, was je dan niet gekomen?" Hij wist geen antwoord. „Ga zitten, mensen. Koffie of thee?" vroeg de praktische Carla en vluchtte naar de keuken. Daar, in 't vertrouwde domein, haar gewende handen als automatisch het werk doend, kon ze haar gedachten ver zamelen. Pier Groen... na al die jaren te gast in haar huis! De naam had haar niets gezegd. En niet alleen vanwege de veramerikaansing... van Groen tot Green. Hoeveel Groenen liepen er niet in Nederland rond! Maar ze had hem, na haar verloving met Martin, hele maal uit het oog verloren. Inderdaad, ze had toen iets gehoord over een soort stu diebeurs voor één der grote Amerikaanse universiteiten. Pier had zichzelf toen zo volkomen uit de circulatie teruggetrokken, dat ze hem volkomen vergeten was. Ze wist niet of hij nog leefde, nog in 't land was. Had het iets te maken gehad met haar verloving? Zonder enig spoor van zelfvol daanheid veronderstelde ze van wel. Pier was altijd een intens levende jongen ge weest. En hij was op haar ook niet zonder meer verliefd geweest. Zij was voor hem dé vrouw geweest... En ze had hem laten gaan voor een oppervlakkig jongmens als Martin van den Dohl, uit oppervlakkige ijdelheid zelfs. Om de glorie, Martin einde lijk aan de haak te hebben. Martin, die „niet te vangen" heette. En waar was het op uitgelopen? Het was waar, zij had de schijn gered. Zij had de eer, zoals dat heette, aan zichzelf gehouden toen ze het uit maakte. Maar zo diep had haar deze er varing gekrenkt dat ze in een geheel ander bestaan was overgestapt. De studie er aan had gegeven... En dat alles had geleid tot het huwelijk met dokter De Hoogh. En hoe zag hij eruit! Ze was ervan ge schrokken. „Ik hoor het aan je stem," had ze gezegd, maar daardoor was ze diep ge schokt. Hij scheen de schim van die hij eens was. En hij was bijna even oud als zij, dat scheelde een paar jaar slechts. Deze bleke, verkommerde, vermagerde man leek tweemaal zo lang geleefd te hebben. Alleen de stem ja én de ogen. Toen ze binnenkwam, merkte ze met vol doening dat er reeds een ongedwongen, gezellige sfeer heerste. Net wat Juud zo graag had gewild. En nu Pier daar zat, in een makkelijke stoel tussen de jongelui, leek hij opeens een heel stuk opgeknapt. Ze wilde weggaan, de anderen alleen la ten, maar daartegen rees protest. „Dat is nergens voor nodig," besliste Juud en ook Pier zei het veel prettiger te vinden als ze er bij bleef. Nu, dat wilde ze zelf ook wel. Ze was benieuwd wat hier vanmiddag, in haar huis, zou worden klaar gemaakt. En ze was geintrigeerd, tot wat voör soort mens Pier zich zou hebben ont wikkeld. Hij had meteen de aandacht van de jon geren om hem, als de man die het met eigen ogen heeft gezien, als de man die de nood kent en de wegen tot verbetering weet. Met zijn wat vlakke, kleurloze stem bleek hij een boeiend verteller. Juist het totaal ontbreken van sterk aangezette ac centen, de nuchtere wijze van vertellen, deed te duidelijker uitkomen dat, wat zijn toehoorders als iets verschrikkelijks ervoe ren, daarginds de orde van de dag was. Dat men aan die verschrikkingen was ge wend omdat men nooit iets anders had gekend. „Die kinderen," hoorde ze Pier zeggen, „komen dan bij ons, ze kunnen haast niet meer staan, ze lopen te sterven. Dan krij gen ze bij ons de voedingsstoffen, die ze al die tijd ontbeerd hebben. En van dag tot dag zie je ze opknappen. Maar het is al te veel incidenteel. De ouderen zien het aan, vinden het een wonder, bedanken je hartelijk, en dan gaan ze weer voort op dezelfde manier. Wij komen mensen te kort. Mensen, die dit werk kunnen doen. Die anderen, ook inheemsen kunnen opleiden. Dokters, verpleegsters en ook medewerkers die kunnen bouwen en administreren." Carla, inmiddels zorgend „voor de inwen dige mens", hoorde de vragen, hoorde de belangstelling, de ontroering soms. Ze keek naar Juud, die met grote aandacht zat te luisteren naar de woorden van de man, die het alles had meegemaakt. En naast haar het intelligente gezicht van haar vriendin Bep. Ja, die zat er al, in gedachten. Carla glimlachte. Laat de mensen praten over de moderne jeugd. Hier zat moderne jeugd en ze was bereid haar deel bij te dragen tot leniging van de nood der wereld. (Wordt vervolgd) A KADE 23 - VEERE - TEL. 01181 - 5 55 VOOR BEMIDDELING AAN- EN VERKOOP HYPOTHEKEN TAXATIE VAN AL UW ONROEREND GOED Vertagenwoordigec voor Noord-Beveland: dhr. Wartel, Tel. 01186-1576. 10 Op woensdag 25 maart j.l. bracht de Commissaris van de Koningin in Zeeland, dhr. Boerden, Gedeputeerde Hoekstra en hun dames een werkbezoek aan de gemeente Wissenkerke. Na aankomst bij het gemeen tehuis werd er met de voltallige raad in formeel over enkele zaken gesproken. In Hotel „Kamperduin" werd daarover een persconferentie gegeven, waaruit wij het volgende noteerden: De provincie kon nog geen oplossing ge ven over de indeling van de nieuwe ge meentegrenzen over de pijlerdam. Er werd wel aan gewerkt, maar het is een zeer tijd rovende procedure, waarbij vele instanties betrokken zijn. Het fietspadenplan komt binnenkort in de Staten, die een nieuwe urgentielijst zal opstellen. Er is ook aandacht voor de fiets paden uit de gemeente Wissenkerke. Een eventuele bijdrage van de gemeente moet men niet uitsluiten. De provincie staat huiverig tegenover het ingrijpen in gemeenschappelijke regelingen. Ook wanneer er geschillen zijn, dienen de gemeenten dit zelf op te lossen. Gelukkig is de discussie over de vestiging van de CPA-post binnenkort ten einde. Over de woningbouw heeft G.S. een pro test bij het rijk ingediend over de geringe woningaantallen voor deze provincie. De werkloosheid in deze gemeente is niet verontrustend, maar neemt wel enigszins toe. Dit probleem is enkel in een heel groot verband op te lossen, lokale middelen zijn beperkt. Afsluitend op de persconferentie deelde de Commissaris mede, dat de zaken in Wissenkerke goed funktioneren en men financieel sterk stond. Er werd nog een bezoek gebracht aan het nieuwe schoolgebouw „De Dubbele Punt" te Geersdijk en aan het Recreatie centrum „De Roompot". Terwijl als afslui ting met de raad gedineerd werd in Hotel „Kamperduin". Kruiswoordpuzzel no. 719 1 2 3 4 5 15 8 9 10 11 12 13 16 17 18 20 21 22 23 26 27 28 30 31 32 33 37 38 39 40 41 45 46 48 49 50 55 56 so 64 65 66 67 68 71 72 74 75 77 R Horizontaal: 1. boertige nabootsing - 7. lenige - 13. voetbalvereniging (oud-Haags) 14. ontvangdraad - 16. zangnoot - 17. plaats in Utrecht - 19. vogel - 20. gebaar - 22. dat is (afk.) - 23. kwajongen - 25. per expresse (afk.) - 26. lyrisch gedicht - 28. meisjesnaam - 29. omroepvereniging (afk.) 31. ontkenning - 33. goud (Fr.) - 34. rivier in Gelderland - 35. Alg. Ouderdomswet (afk.) - 37. volkerenorganisatie (afk.) - 38. struik - 40. Eng. titel - 42. naar aanleiding van (afk.) - 44. Spaanse titel - 45. toneel spelen - 48. deel van Afrika - 50. lidwoord 51. Europeaan - 52. bedriegelijk voorkomen 54. zangnoot - 55. loot - 57. mal - 59. rots woning - 60. voetbalvereniging - 61. en dergelijke (afk.) - 63. gebladerte - 65. na melijk (afk.) - 66. planeet - 69. nakomeling schap - 70. vis - 72. zangstem - 73. aanhou dend ratelen - 76. een zekere - 77. hond van zuiver ras - 78. spetteren. Verticaal: 1. geestelijke - 2. voetbalvereni ging (oud Haags) - 3. strafwerktuig - 4. aanw. vnw. - 5. voorzetsel - 6. uitstalkast 7. guit - 8. Fr. onbep. vnw. - 9. Eur. Economische Gemeenschap - 10. plaats in Duitsland - 11. bestemming - 12. enkel voudige stof - 15. tijdperk - 18. zangnoot 21. in persoon (afk.) - 23. mandje - 24. gewas - 27. vocht tot zich nemen - 28. nog eens - 30. deel van het hoofd - 32. juist als 34. inwendig orgaan - 36. Germaanse god heid - 39. slaghout - 41. niet (Eng.) - 43. strafwerktuig - 45. roofvogel - 46. deel van het lichaam - 47. gekheid - 48. rivier in Afrika - 49. wijze van zeilen - 53. vliegen- gaas - 56. muziekterm - 58. snoer - 60. voorwerpen met edelmetaal overdekt - 62. de dato (afk.) - 64. langs - 65. deel van de bijbel (afk.) - 67. op de wijze van - 68. ik 70. groente - 71. Frans lidwoord - 74. voegwoord - 75. soort grammofoonplaatje. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 718 Horizontaal: 2. adrem - 7. daas - 9. rel 10. pink - 12. trio - 13. soep - 14. Rob 16. nap - 17. kaf - 18. por - 19. rk - 20. ed 22. arm - 24. peen - 25. Eos - 28. aanzien 31. troebel - 34. al - 35. no - 36. spreeuw 41. passage - 45. die - 46. ras - 47. mes 48. Is - 49. ik - 50. pil - 52. dam - 54. tam 56. oas - 57. mode - 58. eeuw - 60. noot 61. reu - 63. dame - 64. Isere. Verticaal: 1. vat - 3. dronken - 4. re - 5. Elspeet - 6. lip - 7. drop - 8. sri - 10. pen 11. klam - 15. boon - 17. krab - 19. ree 21. dor - 23. haast - 24. pi - 26. so - 27. vloed - 29. alp - 30. zee - 32. eis - 33. eng 37. roem - 38. ed - 39. uil - 40. westers 41. primeur - 42. aak - 43. ss - 44. agio 47. maan - 51. lade - 53. rot - 55. mud 57. mol - 59. was - 62. Ee.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1981 | | pagina 1