Een strategie om in leven te blijven op aarde Taaipraatje iKIEK VAK m OORQ-BEVELAKÜ Slappe winter slaat in de laatste week nog even raak toe - 'i "i&ê Het onderstaande, beste vrienden, zal bij velen een herinnering oproepen uit vroeger jaren. En zeker bij die mensen, die vroeger in een plaatselijke toneelvereniging meespeelden. Er moest veel worden geimproviseerd en er werd wat afgelachen om toestanden die zich voordeden. Zon toestand is het verhaal van deze week. De Tonéélverénehieng. Vroeher jaeren bie de verénehiengen maekte ze zelf de uutvoeriengen. Mééstal wier d'r dan een tonéélstuk ophevoerd en dan wier d'r hoed heboerd. Want iederéén kwam dan kieke en dee van z'n belangstellieng laete blieke. Op Kertjéén was een verénehieng, die mee tonéél vanvoren stieng. Ze dee-je zelf ieder jaer wat op de planken zette; mè ze moste hoed op de kosten lette. Zo wiere de kostuums zelf hemaekt, anders oa de kas leeg heraekt. A ze dee-je rippetere, moste ze ök de kostuums prebere. De vrouwen liepe op een keer in pepiere rokken op en neer. Dat oa de mannen ök hezieë en ze wouwe de dames wè us laete rieë. D'r wier wat mee mekoare of hesproke; ze zouwe de vrouwen een bitje opstoke. De rokken vonde ze dan, waere vee te lang. Ze oa netuurluk pret, wan di wier de schaere in hezet. Toen kwam de rok net onder de knieën terecht en dat vonde de heren nie slecht. Mè toen wiere ze nog a hrof, want d'r most nog een stikje of. De schaere was a bie d'and; mè toen waere de dames iets anhebrand. Ze riepe: we scheië d'r mee uut, m'n bin nie zot; mee onze knieën blööd löpe m'n vo spot. De uutvoerieng wier toch heheve, mè de knieën bin bedekt hebleve. Verschillende ouwe Kertjeenaers zullen dit verhaal zeker kennen. Voor die mensen, die aan toneel doen, beste vrienden, een pas gemaakte Peelandse spreuk. Wat je zou wille weze, mè wat of je nie bin. Dat kan op 't tonéél, van bedelaer tot Konehin. CeeBee. WEERPRAATJE Wij onderscheiden deze winter drie, meest korte, vorstperioden. Eigenlijk twee, want de vorst in de eerste dagen van november wordt nog bij de herfst gerekend. Op 4 november tot —7 graden in het land en op enkele plaatsen (Friesland) al even op de schaats. De eerste week van december een her haling met op 7 december plaatselijk een nacht strenge vorst en weer even op de schaats. Daarna veel regen en zachte lucht. Er waren al velen die het vroege voorjaar al helemaal zagen zitten. Er vloog al heel wat rond, ook kievitten, spreeuwen en de ooie vaar, o.a. te Oudewater. Maar februari had nog een andere ver rassing achter de hand. Een sterk hogedruk- gebied boven Rusland en Skandinavië. Eerst wilde het door de dichte wolkenvelden met de vorst niet lukken, maar toen het ging opklaren was het raak. Vlak boven de sneeuw in noord- en oost-Nederland enkele nachten met 10 tot 13 graden vorst. In het begin van de week gingen een aantal ijsbanen open en in de loop van de week steeg het aantal aangekondigde ijswed- strijden. Twee keer per tien jaar. Nu gebeurt dit vaker. Gemiddeld mag je voor Nederland stellen dat in de tien jaar twee keer na half februari nog een vorst periode zich aandient met schaatsijs. Een sterk staaltje gaf bijvoorbeeld 1971 te zien. Eind februari stonden wij op het punt de winter vaarwel te zeggen, toen het plotse ling ging vriezen. In de eerste week van maart in een groot deel van Nederland drie nachten met strenge vorst en op 7 maart 's morgens op het KNMI-station te Wageningen maar even ruim 18 graden vorst. Uit alles blijkt, dat je in deze tijd van het jaar nooit te vroeg moet juichen dat de winter voorbij is. Zelfs al prijkt de lentemaand maart op de kalender, dan nog is het uitkijken wanneer je op de weer kaart een winters patroon ziet afgetekend met hogedruk boven Skandinavië en bij ons oostelijke winden, want die kunnen tot ver in maart nog winters koude lucht aan voeren. Uit de voorlopige cijfers valt al op te maken, dat het eindcijfer van de winter ten aanzien van de neerslag en van de temperatuur flink naar boven normaal zal uitslaan. Buitenlandse rapporten. Het KNMI heeft meegedeeld, dat vanaf 1 maart bij de vroege ochtenduitzendingen om kwart voor zes en kwart voor zeven ook een aantal omringende buitenlandse vireerrapporten zullen worden genoemd. Dan vervalt eindelijk eens de weersver wachting op dicteersnelheid. Dat was ook al lang achterhaald, want om 7 uur, half acht, 8 uur bij de nieuwsdienst van het ANP zijn die weersverwachtingen weer te beluisteren. Daar komt bij dat elk bedrijf dat 's mor gens vroeg moet weten wat er die dag wordt verwacht, zeker telefoon heeft. Door 003 te draaien is men aktueel ook op de hoogte van het weer in Nederland plus de verwachting voor de dag. (Nadruk verboden). KNAC GIDS 1981 VOOR CLUBHOTELS EN -RESTAURANTS Inmiddels is de tweede editie van de KNAC Gids clubhotels en -restaurants ver schenen. Het bijzondere van de KNAC Gids, waar alle door deze automobielclub er kende hotels en restaurants in zijn opge nomen, naast de vele andere gidsen waar mee de markt wordt overstroomd zit 'm in de eerste plaats in het feit dat het hier „clubhotels en -restaurants" betreft. Dat wil zeggen, dat KNAC-leden een keuze wordt geboden uit een aantal mogelijkheden om zich prettig te voelen, om „value for money" te krijgen. Vele KNAC-leden hebben gehoor gegeven aan het verzoek hun culinaire en accom modatie-ervaringen te melden aan de spe ciale KNAC-afdeling hotel/restauranterken ningen. Het resultaat is dat de lijst weer is gegroeid. De tweede bijzonderheid van de KNAC Gids is dus dat de lijst van erkenningen niet alleen vóór, maar mede dóór de leden wordt opgebouwd. KNAC-leden ontvangen de Gids, samen met het KNAC Handboek, gratis thuis. Be langstellenden kunnen de Gids tegen be taling van 5,75 verkrijgen bij het KNAC Secretariaat te Den Haag. het bijkantoor te Amsterdam of Doetinchem of bij één van de veertig agentschappen gevestigd bij VW-kantoren. Deze tijd heeft als kenmerk dat de mens ver van de natuur verwijderd is geraakt. Dat komt door de verbazende snelheid van technische vooruitgang, gecombineerd met een grote trek van het land naar de stad. Zowel in de industrielanden als in de ont wikkelingslanden zijn grote delen van de bevolking verstoken van innig kontakt met de natuur waarvan de zichzelf corrigerende werking vaak niet meer functioneert. Tezelfdertijd waren er een grote groei van de bevolking, een toeneming van de verlangens naar een beter leven en een vergroting van het verbruik van allerlei goederen. Het gevolg is dat er nog nooit zoveel is gevergd van de aanzienlijke, maar niet onuitputtelijke hulpbronnen van de natuur. Het is zo, dat het vermogen van onze planeet om leven in stand te houden minder en minder wordt, een proces dat niet meer valt om te keren. De vernielende bezigheden van een door armoede geteisterde meerder heid plus het verbruik van tweederde der aardse hulpbronnen door een rijke minder heid ondermijnen samen juist dat wat nodig is om ons allen te laten overleven. Eigen dwaasheid. Zo is de toestand op deze planeet in de ogen van de wetenschappers die zich met milieuzaken bezighouden bij de Unesco en de IUCN, de internationale unie voor be houd van natuur en natuurlijke hulpbron nen. Die organisatie, in 1948 gesticht onder auspiciën van de Unesco, beijvert zich nu voor een programma om verder verval te voorkomen. Het is een grootscheepser en diepgaander plan dan ooit is voorgesteld en het is opgesteld met medewerking van 450 overheids- en particuliere instituten op het gebied van natuurbehoud in meer dan hon derd landen. Zo ontstond in opdracht van UNEP, de VN-milieu-organisalïe, de strategie om de wereld in stand te houden, de World Conservation Strategy WCS. Oftewel de leidraad voor een poging de mensheid te behoeden voor de gevolgen van haar eigen dwaasheid. De strategie rekent allereerst af met op vattingen dat natuurbehoud beperkt blijft tot zorg voor de in het wild levende dieren en de bodem en dat het hinderlijk is voor ontwikkelingswerk. Een steeds weerkerend thema in de WCS-tekst is juist dat landen zich niet economisch kunnen ontwikkelen als ze niet tevens zorg dragen dat hun na tuurlijke hulpbronnen intakt blijven. De na druk ligt dus op beleid dat ontwikkeling laat samengaan met natuurbehoud voor het leefmilieu in gevaar komt. Niet dat voor Kalf. In de rij van dieren, waaraan onze taal bekende en minder bekende zegswijzen en spreekwoorden te danken heeft, is nu het kalf aan de beurt. Aan de eigenschappen onnozel, dom, plomp, dartel en goedaardig, die men het kalf toedicht, herinneren de volgende vergelijkingen. Huppelen, springen, dartelen als een kalf (met de uitgelatenheid van een kalf). Zo dom, zo lomp als een kalf. Het is een kalf van een vent. Het is een goedige domkop; een Joris Goedbloed; er zit geen kwaad bij. Zo goed als een kalf Zeer goedaardig zijn. Kijken als een kalf dat van de kar is geschopt. Zeer beteuterd, zeer verlegen kijken. Het kalf spelen, betekent dom handelen. Een kalf zou het merken. Deze zegswijze betekent: zelfs de domste, de onnozelste zou het in de gaten hebben. In dezelfde betekenis: Die dat gelooft heeft een kalf in het hoofd (in zijn lijf). Eer het kalf zijn oor likt. Volgens som migen betekent deze uitdrukking: zeer snel. Volgens anderen, meer aannemelijk: het ge beurt nooit. Een kalf kan immers met zijn tong zijn oor niet bereiken. Is het kalfje vet? Een zegswijze, afkom stig van een spelletje in huiselijke kring. Schertsende vraag van één der ouders aan een klein kind, dat op de rug wordt rond gedragen, terwijl vader of moeder het lief kozend in de billetjes of de beentjes knijpt. Bekend is het spreekwoord: Het gemeste kalf slachten. Een feest aanrichten. De gas ten het allerbeste voorzetten, wat er in huis is. Ontleend aan de Bijbel. In de gelijkenis van de verloren zoon, laat de vader, ver heugd over de thuiskomst, het gemeste kalf slachten. De zegswijze: Kalfje spaar uw hooi, werd in vroeger dagen gebezigd voor: wees zuinig. Hoe komt het kalf bij zijn maat? Een uitroep als oude vrienden elkaar onverwacht ontmoeten. Als de kalveren op het ijs dansen. Dat wil zeggen: nooit. Vergelijk: Als Pasen en Pinksteren op één dag vallen. Met Sint Juttcmis. Ook: Zomers, als de kalveren op het ijs dansen. Bekend is het spreekwoord: Als het kalf verdronken is, dempt men de put. Te laat maatregelen nemen. Een verdronken kalf is goed te wagen. Na een mislukking nog een kans wagen. Er kan dan niet veel méér verloren gaan. alles al een recept gegeven kan worden de strategie is vatbaar voor doorlopende verbetering door nieuwe kennis en ervaring die bij de uitvoering wordt opgedaan, in zich op te nemen. Op drie hoofddoeleinden is de strategie gericht. Drie hoofddoelen. Het eerste doel is de instandhouding van die processen in het leefmilieu die ervoor zorgen dat de grond voeding voor planten bevat, dat het water schoon en de lucht zuiver is. Onontbeerlijke zaken voor het overleven van de mens en de ontwikkeling van zijn samenleving. Hiervoor is het nood zakelijk dat geen vernieling plaats vindt van ecosystemen, zoals wouden en kust moerassen, waarmee de natuur die voor waarden vervult. Dan is er het bewaren van de genetische verscheidenheid, de variaties in het erfelijk materiaal. Daarop is de mens aangewezen om door kruisen en kweken gecultiveerde planten te beschermen en te verbeteren, maar ook dieren en micro-organismen die meer en meer worden gebruikt voor de produktie van medicijnen en chemicaliën. Ten derde legt de strategie nadruk op zo beheerst gebruik van de natuur, dat ze zich kan herstellen. Dat geldt voor grond en water, de ecosystemen, maar ook voor de plant- en diersoorten, met name de vis. Miljoenen plattelandsgemeenschappen en ve le grote industrieën zijn daarvan afhankelijk Als een rapport over de manier waarop de mens is omgesprongen met de aan hem toevertrouwde rijkdommen der aarde, is de strategie grimmige lectuur. Zo maar enkele voorbeelden: Ontbossing en slecht beheer van akkergrond laten ieder jaar miljoenen tonnen goede aarde verloren gaan. Alleen al in de industrielanden ver slinden fabrieken, luchthavens, wegen en ongecontroleerde stadsuitbreiding op zijn minst drieduizend vierkante kilometer land bouwgrond van de beste kwaliteit. Als de verliezen in dit tempo doorgaan, zal tegen het eind van de eeuw éénderde vernietigd zijn van alle voor landbouw geschikte grond ïn de ontwikkelingslanden dwingt de da gelijkse strijd om te overleven de mensen od het platteland tot vernietiging van juist die hulpbronnen waardoor ze zich vrij zou den kunnen maken van armoede en honger; niet alleen hakken ze bomen en struiken om voor brandstof maar samen verstoken ze 400 miljoen ton mest en oogslafval die ze eigenlijk dringend zouden moeten ge bruiken om de bodem in conditie te houden. Het voornaamste voedsel in Azië, de rijst, zal schaarser worden door veel te omvang- Als het kalf maar een naam heeft. De naam is onbelangrijk. Vergelijk: als het beestje maar een naam heeft. De zegswijze: Over koetjes en kalfjes pra ten, betekent: eenvoudige, gewone, huise lijke onderwerpen bespreken. Weten waar het kalf gebonden staat. We ten waar de kneep, de moeilijkheid zit. Het kalf bij de kop vatten. Recht op het doel afgaan. Iemand een kalf verkopen, wil zeggen: iemand een poets bakken. De koe met het kalf kopen. Een vrouw, die een kind van een ander verwacht, trouwen. Met iemands kalf ploegen. Van het werk van een ander profiteren en bovendien het voor eigen werk door laten gaan. Het kalfsvel volgen. Deze uitdrukking be tekent: soldaat worden. Afkomstig van de met een kalfsvel bespannen trommel. De tamboer liep voor de troep uit en de sol daten marcheerden achter hem aan. We besluiten met „kalverliefde". Dit woord heeft in de loop der tijden een ver andering in betekenis ondergaan. Vroeger: benaming voor het gevoel en de uitingen van jeugdig-malle verliefdheid. Ook gezegd van ouderen. Later: de eerste uiting van liefde bij jeugdige personen. Thans meestal: voorbijgaande verliefdheid. (Nadruk verboden). ZEEUWS-VLAANDEREN BEWEES DAT HET NODIG IS... Herinnert u zich nog de krantenberichten van vorige maand? TBC-explosie in Zceuws- Vlaanderen. Duizenden mensen, vooral jon geren moesten worden onderzocht. Ruim honderd mensen bleken besmet te zijn. Vroeger was tuberculose een gevreesde volksziekte. Maar door ontwikkelingen in de wetenschap en steeds betere medicijnen werd deze ziekte overwonnen. De tientallen sanatoria voor tbc-patiënten verdwenen de een na de ander. De vroeger zo bekende ligtenten bij boerderijen, waarin patiënten maandenlang kuurden, zijn museumstukken geworden. Men dacht dat de tuberculose overwonnen was. Maar door allerlei omstandigheden reizen van vooral jongeren naar Aziatische en Afrikaanse landen, de komst van tien duizenden gastarbeiders uit landen waar rijke ontbossing: dit heeft de stroming der rivieren beinvloed en daardoor weer is er een teruggang in de rijstopbrengst. Misbruik der wouden. Het gedachteloos uitbuiten van de bossen die zo'n belangrijke funktie hebben in de waterhuishouding heeft ook tot gevolg dat de stuwmeren vooi' elektriciteitscentrales en bevloeiing dichtslibben. Op de Filippijnen bezinkt zoveel aarde op de bodem van een stuwmeer dat het niet zestig jaar lang, zoals berekend, kan functioneren maar slechts 32. In de Verenigde Staten bezinkt elk jaar meer dan een miljard kubieke meter grond in de voornaamste stuwmeren. Van de tropische regenwouden is minder dan een miljard hectare in natuurlijke staat overgebleven; zestig procent van die wouden is voorgoed verdwenen. Als deze aanslag op de wouden zo door gaat zijn onvoorspelbare kwalijke gevolgen voor het klimaat over de hele wereld te verwachten. Dan groeien de woestijnen maar door waar de overbeweiding en andere schadelijke praktijken ongehinderd voort duren. Verloren gaan ook typische gebieden waarop sommige diersoorten zijn aangewe zen; dat gaat zo snel dat IUCN berekent dat tegen het jaar tweeduizend rond een miljoen plant- en diersoorten zal zijn ver dwenen van korstmossen en zeewier tot gewervelde dieren. Het klaaglied lijkt ein deloos Dr. Bernd von Droste van Unesco's MAB- programma (voor de studie van mens en biosfeer) wijst er op, dat in vele culturele tradities het onverstoord laten van de na tuurlijke processen bij het gebruik van land tot de voornaamste goede zeden wordt ge rekend. Als daarin de klad komt, volgt licht een ineenstorting van de ecosystemen die de basis vormen voor de overleving. Begrijpen waarom. De strategie voor overleving op deze pla neet wil zulke aantasting van de natuurlijke hulpbronnen voorkomen. Het kan door om zichtig om te gaan met de grond, met het water, met de wouden, in de landbouw, in de veeteelt, enz. Het plan wil tonen hoe dit kan door advies aan degenen die het beleid maken en ieder die hoe dan ook met ontwikkeling van doen heeft. Bovendien behoort de zorg voor het milieu onderwerp te zijn in het onderwijs en in campagnes om publieke steun te vinden voor behoud van de natuur. Tenslotte gaat de vernieling van het leef milieu verder doordat de mensen niet inzien dat het in hun belang is ermee op te houden. Tenzij de mensen doorzien waarom ze bepaalde dingen niet moeten doen, hou den ze er niet mee op. Kunnen ze het trouwens ook niet, in het geval van de honderden miljoenen in de derde wereld die leven in omstandigheden van halve ver hongering en misère. Hun verbeten zoeken naar voedsel en brandstof tast nog weer meer natuurlijke hulpbronnen aan, waar door hun armoede nog weer dieper wordt. Zal de strategie succes hebben? Alleen als de mensen in hun dagelijkse doen en laten zich ook verantwoordelijk voelen voor zinnig gebruik van schaarse natuurlijke hulpbronnen, meent dr. Von Droste. Men kan het werk niet overlaten aan de over heid, internationale organisaties en groepjes burgers; uiteindelijk zal ieder individu het zijne moeten bijdragen om het doel te be reiken. Rex Keating. (Uit: Unesco Features). tbc nog veelvuldig voorkomt, etc. wor den weer regelmatig tbc-haarden ontdekt. Zeeuws-Vlaanderen was bepaald niet de enige, zij het wel de grootste van de laatste tijd. Ook in Amsterdam werd vorige maand een tbc-haard ontdekt. In diverse plaatsen van ons land werden kleinere infectiehaar den gesignaleerd. Meer dan ooit is het zaak waakzaam te zijn, in het belang van de volksgezond heid. De tuebrculosebestrijding exploiteert op vele plaatsen in ons land consultatie bureaus, waar mensen worden onderzocht, van waaruit patiënten worden begeleid, medicijnen worden verstrekt, etc. Tuber culosebestrijding blijft noodzakelijk... Binnenkort is er weer Emmabloemkol- lekte. Voor tuberculosebestrijding en kruis werk. Die twee horen bij elkaar,, omdat sinds mensenheugenis de kruisvereniging de plaatselijke tuberculosebestrijding ver zorgt, in samenwerking met de tbc-con- sultatiebureaus. Van 23—29 maart is de kollekteweek. Misschien komt er een kollektant of kollektrice aan de deur. Misschien ontvangt u een girokaart. Maar deurkollekte, straat- kollekte of girokaart wees royaal. Wan neer u een girokaart ontvangt en geen postrekening hebt, vermeldt dan op de girokaart het bedrag dat u wilt geven en stuur de kaart naar uw bank. De Emma- bloem heeft uw bijdrage echt nodig Mocht u de kollektant mislopen, dan kunt u uw bijdrage overmaken op post rekening 116000 t.n.v. Stichting „De Emma- bloem". Den Haag. KNAC HANDBOEK VERSCHENEN De 47e editie van het KNAC Handboek, dat zojuist is verschenen, verschilt weer van zijn voorgangers. Ondanks de ervarin gen die zijn opgedaan, blijken verscheidene hoofdstukken op een bepaald moment door de tijd te worden achterhaald. Andere on derwerpen dienen dan vaak in de plaats daarvan te worden opgenomen. Zo is dit jaar, mede gezien de ver wachting dat komende zomer meer mensen met de auto op vakantie gaan, naast de gebruikelijke informatie over verzekeringen, afstanden, scheepvaartverbindingen, docu menten, munteenheden, etcetera, een uit gebreide technische woordenlijst in het Handboek verwerkt. Veel gegevens in bestaande hoofdstukken zijn ingrijpend aangepast. KNAC-leden ont vangen het Handboek, samen met de KNAC Gids clubhotels en -restaurants, gratis thuis. Belangstellenden kunnen het Hand boek tegen betaling van 20,— verkrijgen bij het KNAC secretariaat te Den Haag, het bijkantoor te Amsterdam of Doetin chem. Of bij één van de veertig agent schappen die gevestigd zijn bij VW-kantorea

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1981 | | pagina 2