NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Rodelko bv U houdt nu het meest gelezen blad op Noord-Beveland in handen F1 Lezing over natuurbehoud in zuid-west Nederland STIEFMOEDER door Tom Lodewijk Zeeland Magazine? No. 3956 Donderdag 19 maart 1981 84e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs ƒ24,— per jaar. Franko per post ƒ40,— per jaar. Advertenties 35 ct. per mm., excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven» knnnen wfj geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON „Ja maar. Greet..." begon Carla. Maar Greet weerde haar af. „Laat me uitpraten, ik ben net goed op dreef. Straks weet ik niet meer wat ik zeggen wou. Je hebt in zekere zin pech gehad. Juud had nooit met die vent, met die Gert, thuis moeten komen. Hij is veel te oud voor haar. Hij heeft trouwens z'n rolletjes al genoeg af laten lopen. Hij is van jou gecharmeerd en jij van hem. Misschien alleen, omdat hij zoveel aandacht aan je schenkt, want je zou nooit serieus over hem denken." „Greet, hoe krijg je het in je hoofd!" „Ik krijg het ook niet in m'n hoofd, dat zei ik toch al? En als hij nu zo gewoon hier was gekomen, als vrind van Derk bij voorbeeld, maar hij kwam als vriend van Juud. Nou ja, vriend. Juud houdt van hem. En je weet hoe Juud is. Ze laat het zo niet merken, maar daarom zit het te dieper" „Maar hij zei..., hij zei..., hij was hier vanmorgen, om dat boek te brengen. Hij zei, dat het met Juud maar 'n gewone vriendschap was, en het leeftijdsverschil..." „Zei hij dat. tegen jou." „Ja." Carla voelde dat ze bloosde „En... och Greet, je moet me beloven, dit blijft tussen ons. Alleen en uitsluitend tussen ons, niet?" „Wat dacht je dan!" „Hij liet ja, nu jij er zo over praat, zie ik dat ook opeens allemaal zo anders hij liet zo doorschemeren, dat hij dat met mij lang niet zo had. Weet je, hij en Juud schelen zeven jaar, en hij en ik ook, maar dan de andere kant op." „Zo, zei hij dat." Greet's stem hoonde. „Dus jullie hebt dus ik gaf de indruk, dat ik..." steunde Carla. „Nou, als ik het nou es héél keihard moet zeggen: dat jij druk bezig was te flirten met de vrijer van Juud." Carla sloeg de handen voor het gezicht. „Greet, heb ik me zó verlaagd?" Opeens stond Greet naast haar, trok voor zichtig haar handen weg. En Carla zag die ogen niet beschuldigend, maar vol be grip- „Ach nee, Carla. Ik snap het allemaal wel. Zoiets opzettelijk te doen, dat ligt toch helemaal niet in jouw lijn. Nog af gezien dat het geen stijl is, maar zo ben je toch niet. Je bent een beetje te impulsief geweest. En ja, dat klinkt gek, want je bent veel ouder dan ik maar eigenlijk te argeloos." „Argeloos! Ik! Of toch, ja in zekere zin. Ik heb het nooit zo bedoeld. Gert was voor mij nooit meer dan de vriend van Juud." „Nou, hij was in ieder geval verre van argeloos. Als je het mij vraagt heeft hij wel degelijk overwogen, of hij niet over zou kunnen stappen van Juud op jou. Ja, óók niet serieus hoor, maar voor eh... laten we zeggen een gezellige tijd samen. Misschien was ie zelfs wel een beetje verliefd op je. Maar Gert is al honderd keer verliefd geweest. Als ik die vrijer niet kende uit diverse verhalen, dan ken ik 'em wel als ik hem zie. Die blijft zo lang mogelijk vrijgezel, volgens de stelling dat je nooit bij 't ons moet kopen, wat je bij 't pond kunt krijgen. En als ie nog es trouwt, is het met een griet met een heleboel centen of relaties, tot opbouw van meneer's car rière." „Dat is een hard oordeel," zei Carla. „Goed. Ik hoop dat ik me vergis. We moeten hem niet, Derk niet en ik ook niet. Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, historie en Hat geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 25,per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE Die arme Juud kreeg de klap." „Denk je," vroeg Carla, „dat ze daar om..." „Waarom dacht je, dat ze hier zo gauw vandaan was?" „Dus... dat is het. En daarom is Derk zo gesloten." „Derk kan van z'n hart geen moordkuil maken. Het liefst zou hij er open en eerlijk met je over praten, maar hij durft niet. Hij zal me gloeiend dankbaar zijn, dat ik het voor hem opgeknapt heb." „Hij niet alleen. Je hebt heel harde din gen gezegd Greet, maar ik ben je gloeiend dankbaar dat je ze gezegd hebt." „Ik heb ze gezegd, omdat ik veel te veel om je geef dan dat ik niet eerlijk met je zou zijn." „O Greet, wat heb ik allemaal kapot gemaakt!" Ze steunde het bijna. „Nou," lachte Greet, „niet zo tragisch. Laten we de schade es opnemen. Juud is aan de waarheid ontdekt en dat is nooit zo prettig, maar het moest komen. En hoe eerder, hoe beter. Dat jij een beetje aardig was tegen Gert is niet zo erg, je bedoelde er niets mee. Maar hij heeft bewust zitten flirten met jou, in bijzijn van Juud. Tussen jou en Juud komt het weer in orde, dat weet ik beslist." „Dacht je?" „O zeker. En Juud houdt veel te veel van je." „Nu nog?" „Daarom trok ze het zich zo aan. Nou ja, Derk. Die kan deze situatie niet aan, die snakt naar een oplossing. Die is er nu." „Wat moet ik doen om dit allemaal weer in orde te krijgen?" zuchtte Carla. „Doen? Niets. Jezelf zijn. Zoals je altijd geweest bent. Het was toch altijd goed? Het wordt weer goed, zul je zien. Kom, ga mee. We gaan naar Derk kijken, of zn Harley nog pingelt." „Hallo, zei die jongeman, wat afwezig starend over een lik smeer op z'n neus heen, naar Greet in haar witte linnen jurk. „O, engel van reinheid, hoe waag je je hier. En jij, Carla, straks zit je ook onder de smeer." Hij rechtte zijn rug en zijn blik werd aandachtig. „Hoe staat het met de pingel?" vroeg Greet „Ik besef, dat ik zelf niet meetel, alles draait om de Harley." „Ja maar," weerstreefde Derk, verschrikt door deze brute aantijging. „Ik wou je nog even groeten voor ik heenga, zei Greet koeltjes. „Heenga? Je bent er net!" „Ik zie dat je beschaftigt bent. Ik ben nier al een uur. ,Ja, maar Greet „Carla heeft verrukkelijke thee. Je hebt nu lang genoeg aan dat ding zitten knoeien. Als je met een kwartier niet, zonder die smurrie op je neus, bij ons komt theedrin ken, dan ga ik naar Johan Kordelaar. Die me vanmorgen weer een aanzoek gedaan heeft en reik hem de hand voor 't leven." „Johan Kordelaar, die halve gare, die bleke bert'ha! Je zou wel gek zijn!" „Je kunt beter met Johan trouwen, dan met een Harley," stelde Greet koelbloedig vast. Carla lachte. Ze lachte, zoals ze de laatste weken niet gelachen had. Derk zag haar aan en opeens spleet een verheugde grijns zijn besmeerd gezicht. „Jullie tweetjes, hè?" zei hij, „kun je wel tegen een weerloze jongen?" „Wij tweetjes wel," zei Greet met nadruk. „Nou, hoe is het. Kom je of kom je niet?" Derk keek naar Greet, toen naar Carla. „Reken maar," zei hij blij. Hij keek het meisje na in haar witte jurk. „Ouwe reus," pruttelde hij. „Johan Kordelaar, wat zou-ie lachen!" HOOFDSTUK XII. Doorbraak. Judith de Hoogh ging de dagen door, gehuld in het pantser van de afweer. Ze wisselde met haar mede-studenten wat al gemeenheden uit, ging eten in een klein goedkoop restaurantje, waar ze zeker was niemand van de Alma Mater te zullen ont moeten, sloot zich 's avonds op haar kamer op en blokte ijverig. En vermeed hard nekkig ieder kontakt met haar vrienden. In haar gedachten probeerde ze vast te houden dat moment, waarop ze in het duister bovenaan de trap Gert en Carla elkaar had zien kussen. Vanaf dat ogenblik dacht ze, was haar oude leven gestorven, was ze een nieuw leven begonnen, dat even veel uitzicht en vreugde bood als een lange rechte nette burgermansstraat in de regen. De twee mensen, aan wie ze het meest gehecht was, Gert en Carla, hadden haar bedrogen en vernederd. Die twee samen hadden haar diep beledigd en gekwetst. Nu vertrouwde ze niemand meer. Hardnekkig wrokte ze zich in deze hou ding vast, te hardnekkiger naarmate het moeilijker werd. Want Juud was een kind van haar tijd, meer realistisch dan roman tisch. Opgevoed in een afkeer van alles wat zweemde naar sentimentaliteit. Ze besefte, dat behalve haar gekwetstheid er ook nog was een gevoel van gramstorige ergernis om het melodramatische van het geval. Ze vond het maar een derderangs drama, waarin ze betrokken was. „Knappe jonge stiefmoe der pikt vrijer af van jong onbedorven meisje." In zo'n goedkope affaire wilde zij geen rol spelen en ze verachtte beiden, Gert en Carla, dat ze er een hoofdrol in hadden kunnen en durven spelen. De eerste dagen was haar ontwijken-van- iedereen een volkomen natuurlijke reaktie geweest op de schok, die ze had gekregen. Maar langzamerhand, moest ze zichzelf be kennen, begon dit kluizenaarsbestaan knap vervelend te worden. Ze had al enkele uit nodigingen afgeslagen, die ze anders graag had aangenomen. Ze verlangde naar een gezellige boom met Bep, die ze stelselmatig ontweek. Naar de rust van Tsing's restau rant, waar ze niet durfde komen. Ze ver langde naar huis, niet naar Carla. O nee, nooit meer Carla, die had afgedaan! Maar Derk, en vooral Greet met haar rooie haren. Gert, néé! Ze moest zichzelf bekennen, dat de twijfel of dit met Gert echt en blijvend was, de kop al had opgestoken. Hij kon zo onverschillig oppervlakkig, we relds reageren op dingen die haar diep raakten. Hij liep zo makkelijk heen over problemen waarmee zij worstelde. Zo in de door haar gehate geest van „breek jij daar je lieve hoofdje maar niet over". Met een vertoon van mannelijke superioriteit, dat ze zo langzamerhand begon te onderkennen als het onvermogen van de oppervlakkige Lebemann om door te dringen tot de kern van de zaak. Zijn flirten met Carla schiep een steeds grotere afstand tussen hen. Ze moest zichzelf eerlijk bekennen, dat deze vriendschap, waarvan ze zoveel had ver wacht, haar had teleurgesteld. Wanneer daar zo geleidelijk, onmerkbaar, een eind aan gekomen was, zou ze er niet aan kapot zijn gegaan. Maar dat het op deze manier moest gebeuren... en met Carla! Bah! Afwezig stond ze te staren in de etalage van de boekwinkel in de Van Baerlestraat en ze was er zich niet van bewust, dat ze weer was het kleine meisje van voorheen, zoals ze daar stond. Bijtend op haar onder lip, de tas op haar heup gesjord, in een onverschillige, ballorige hoekige houding. Ze lette niet op de mensen die langs gingen. Sommigen bleven voor de etalage staan, ze merkte het niet eens. Merkte het pas toen ze zich ervan bewust was, dat iemand daar al een hele tijd stond, het gevoel had dat ze werd aangestaard. Nijdig, met een onverschillig schouderophalen verder wou lopen en toen opeens bijna de tas uit haar arm liet glippen. „Peinzende jonkvrouw met boekentas," zei Greet. Een ogenblik wilde Juud snauwend uit vallen: Wat moet je van me? Laat me met rust! Tegelijk begreep ze dat ze zich niet moest aanstellen. En dat ze verschrikkelijk blij was dat ze iemand zag. En dat die iemand Greet was. (Wordt vervolgd) KADE 23 - VEERE - TEL. 01181-555 VOOR BEMIDDELING AAN- EN VERKOOP HYPOTHEKEN TAXATIE VAN AL UW ONROEREND GOED Vertegenwoordigen voor Noord-Beveland: dhr. Wattel, Tel. 01186 -1578. Het district Zeeland van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Ne derland organiseert op maandag 23 maart a.s. een lezing-avond voor leden en belang stellenden. Tijdens 'het huishoudelijk gedeelte zal af scheid worden genomen van mr. T. Lebret als voorzitter van de districtscommissie. Daarna zal dr. P. H. Nienhuis een lezing houden over „Het Natuurbehoud in de Delta". De heer Nienhuis is medewerker van het Deltainstituut voor Hydrobiologisch Onderzoek te Yerseke en secretaris van de Stichting Het Zeeuwse Landschap. Hij zal spreken over de ontwikkeling van natuur en natuurbehoud in Zuidwest-Neder land gedurende de laatste tientallen jaren. Speciale aandacht zal worden geschonken aan de gevolgen van de Deltawerken voor het natuurbehoud. De avond zal worden gehouden in de Schouwburg, Molenwater 99 te Middelburg en begint om 20.00 uur. Kruiswoordpuzzel no. 717 Horizontaal: 1. zuil - 5. godin v. d. huise lijke haard - 9. uitroep - 10. deel v. d. dag (afk.) - 12. water in Brabant - 13. treiter 14. nummer (afk.) - 15. soort jachthond 17. oosterse jongensnaam - 18. afstands maat (afk.) - 20. soort sport - 22. deel v. h. gebit - 25. muziekterm - 28. schaak stuk - 29. ieder - 30. nobel - 31. viseter 33. wandeldreef - 35. boom - 38. land in Azië - 41. plaats in O.-Europa - 42. kranten jongen - 43. venster - 45. schouwburgplaats 47. militair - 50. zij die eist - 51. getij 53. van het jaar - 54. Europeaan - 55. voorzetsel - 56. vreemde munt - 58. de dato (afk.) - 59. gelukkig nieuwjaar (afk.) 60. strafwerktuig - 61. familielid - 62. uit heems zoogdier. Verticaal: 1. land in Afrika - 2. ijzerhou dende aarde - 3. Chinese maat - 4. in het oog vallend - 5. veldteken - 6. vaartuig (afk.) - 7. deel van een boom - 8. leger 11. hemellichaam - 12. het zij zo - 16. lijst 17. plaats in Japan -19. opgeld - 21. wondje 23. voorzetsel - 24. vierkant visnet - 26. vogel - 27. ten laatste (afk.) - 32. aanzien 34. watering - 35. rijstbrandewijn - 36. narigheid - 37. werpstrik - 38. windrichting 39. aanwezig - 40. hinder - 41. jongensnaam 44. meterton (afk.) - 45. plaats in Utrecht 46. slot - 48. haal - 49. draagvat - 52. meisjesnaam - 55. vrouwelijk zoogdier - 57. de onbekende (afk.) - 60. eerwaardige vader (Lat. afk.). j Oplossing kruiswoordpuzzel no. 716 Horizontaal: 1. spek - 4. PTT - 7. straal 13. ore - 14. kerel - 16. aarde - 17. naad 19. lariks - 21. non - 22. Ad - 23. reine 25. Ko - 26. toe - 28. aks - 30. er - 32. NS 33. pantalon - 36. eg - 37. sabel - 39. stola 40. eter - 42. na - 43. e.o. - 45. ster 46. garen - 48. rotor - 50. en - 51. onder zoek - 52. Ur - 54. du - 55. net - 57. ijle 60. ps - 62. gevel - 64. ijl - 65. kor - 67. Sahara - 69. lama - 71. elite - 73. satan 74. Bea - 75. relaas - 76. lsr - 77. tent. Verticaal: 1. sonate - 2. prado - 3. eea 4. pelikaan - 5. trans - 6. tere - 8. tas 9. ra - 10. Arno - 11. Ado - 12. lens - 15. li 18. dr - 20. kg - 24. ea - 25. krats - 27. engerd - 29. palet - 30. ets - 31. Polen 33. pe - 34. loterij - 35. nar - 36. etang 38. barok - 40. ego - 41. reeds - 44. ooievaar 47. NRU - 49. ok - 53. gelaat - 55. nerts 56. te - 58. lijmen - 59. aker - 60. pril 61. ja - 62. gaai - 63. 11 - 66. ole - 67. sea 68. hs - 70. Abe - 72. ta.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1981 | | pagina 1