Slotema bv KRONIEK VAN NOORQ-REVELANÜ Raadsvergadering Kortgene We maken allemaal wel eens wat mee, beste vrienden, waarbij we voor aap staan of dingen gebeuren, waar we helemaal niet op hadden gerekend. Zoiets maakte Arjoan ook mee, toen hij naar Vlissingen ging om een vergadering bij te wonen. Niets bijzonders dus, zou je zo zeggen, maar dat pakte anders uit. De verkeerde verhaederienge. Arjoan van Noord-Beveland most nae de Walcherse kant. Om precies te wezen: in Vlissienge, vo een verhaederienge. Noe wist Arjoan nie precies wi often most weze; wè zö onheveer, want dat a ten heleze. Afijn, di anhekomme in de buurt, wier um van't kasje nae de muure hestuurd. Op zeker moment zag um een hróöt hebouw, ie docht, dat ut di wè weze zouw. Dirom mè vlug heprobeerd en z'n auto heparkeerd. Mee een tasse en pepieren bepakt is ten nae binnen hestapt. 't Was a vuuf over achte en ze dee-je um bliekbaer verwachte. Toch hebeurde dat nie vee: an de deure een ontvangst-commitee. Arjoan wier binnen hebrocht, d'r was an oalus hedocht. Want ie kreeg heliek koffie vo hezet, dat hieng Arjoan a boven z'n pet. En d'öhe heren, die anwezug waere, dee-je d'r eihe oal rond Arjoan schaere. Ie wier werachtug hlad zenewachtug. Dat zaehe die heren bliekbaer ök, want d'r was ter één, die an Arjoan z'n mouwe trok. Ie oa a us op z'n harlozje hekeke en vroeg an Arjoan: wanneer hae-je noe spreke. Spreke, zei Arjoan, di vo kom uk nie. Ik komme vo een verhaedrienge en anders nie. Mè, zei die meneer, we dochte da-je ier een spreekbeurt zou ouwe. Ni-je, zei Arjoan en ie kreeg hlad kouwe. Toen hieng de deure open en was't vlug bekeke, want di stieng de meneer die most spreke. Ie was een bitje an de laete kant vanwehe een lekke band. Toen ei Arjoan mè bedankt vo de koffie en 't ontvangstcommitee en is toen wee mè nae ruus heree. Zo zie je maar, beste vrienden, dat je ongewild ergens in verzeild kan raken. Hier komt het spreekwoord, dat de kleren de man maken, zeker uit. Vandaar hetzelfde gezegde, maar dan in het Zeeuws. A kom je van't boereland, zó hezeid, dat zie hin één, a-je een stropdasse an eit. CeeBee. Bij de behandeling van de notulen van de vorige vergadering, tijdens de gemeente raadsvergadering te Kortgene op woensdag 25 februari, deelde dhr. Dobbelaar mee, dat de PvdA-fraktie niet meer zal deel nemen aan besloten informele vergaderingen Op een vraag van mevr. De Looff - de Wild of er nog wat van het woningbouw programma terecht zal komen, zei burge meester J. L. D. van der Linde, dat er onzekerheid bestaat over het realiseren van de huizenbouw in de Tonnenbuurt te Co- lijnsplaat. Hij voorzag geen moeilijkheden voor de bouw van 12 woningwetwoningen, te Colijnsplaat en 4 te Kats. Hoewel we nog wat slagen om de arm houden, zijn we daar niet ongerust over. De plannen zijn al zo ver gevorderd, dat daar niet meer aan te tornen valt. Ook de stand punten van alle partijen in de Tweede Ka mer staven die hoop. Op een vraag van dhr. Dobbelaar over de besprekingen in een vorige vergadering over het politie-optreden bij stroperij, ant woordde de burgemeester, dit na inlich tingen over een en ander als afgedaan te beschouwen. Bij het punt „Mededelingen" informeerde dhr. Van Damme naar de overeenkomst met camping „De Paardekreek". De burge meester zei, dat het onroerend goed ge regeld is en dat de akte van het roerend goed zeer binnenkort bij de notaris zal passeren. Wethouder Filius zei daar niet van op de hoogte te zijn. In verband met niet. nakomen van de bouwplicht is het besluit tot verkoop van grond te Kats aan Delf- en Schieland b.v. ontbonden en is aktie ondernomen om die grond weer op naam van de gemeente te krijgen. Een gelijk besluit is genomen over grond van A. J. Priester te krijgen. Op een vraag van dhr. De Looff of de ge meente daar financieel nadeel van onder vindt, antwoordde de burgemeester, dat dit niet het geval is. Alleen het niet bouwen is nadelig i.v.m. derven van onroerend goedbelasting. Omdat van G.S. bericht was ontvangen dat Kortgene als eerste genoemd wordt op de urgentielijst 1981 rioleringen, wilde dhr. Van Damme weten of er kans bestaat, dat de subsidie wordt verleend. Elem werd meegedeeld, dat Kortgene zeker aan bod komt als er wederom subsidie beschikbaar is. Ook drong hij er op aan, dat duidelijk heid wordt verschaft over een eventuele fusde met de Goese Mavo. Onzekerheid is niet bevorderlijk. De burgemeester, als por tefeuillehouder van onderwijs, heeft binnen kort een vergadering op het Ministerie van Onderwijs. Hierna zal men meer weten. Dhr. Van Noort vraagt naar de kosten van een transporteur die is aangeschaft voor het laden van de zandauto bij glad- heidsbestrijding. Wethouder Van der Weele zei, dat dit ƒ4.000,is en dat die ook gebruikt kan worden voor andere doel einden. Tenslotte deelde de burgemeester mee, dat op maandag 30 en dinsdag 31 maart hoorzittingen plaatsvinden op respectieve lijk Colijnsplaat en Kortgene, over bestem mingsplannen bebouwde kom. En dat op zaterdag 4 juli de nieuwe haven en vismijn te Colijnsplaat worden geopend. Zonder discussie wordt hierna het aantal lesuren (nuttig handwerken) aan de open bare lagere scholen goedgekeurd. Dit is ook het geval met een voorstel om een voorschot van ƒ3.600,— per jaar te verlenen aan de vereniging voor protes tants christelijk schoolonderwijs te Colijns plaat voor het jaar 1981, een en ander onder bepaling, dat voor het terugbetalen van het bedrag dat bij voorschot te veel is ontvangen, borg wordt gesteld. Hetzelfde gebeurt met een voorstel tot afrekening 1979 bestuurlijk experiment spe cifiek welzijn. Ten, laste van 1979 zijn enige uitgaven gédaan, waarvoor in dat jaar nog opdracht werd verstrékt. Zonder hoofdelijke stemming werd ver der besloten tot vaststelling van de ex-, ploitatievergoeding voor het bijzonder kleuteronderwijs. Met de school van Co lijnsplaat kan tot afrekening worden over gegaan. Bij een voorstel tot uitgifte in onder erfpacht haventerrein te Colijnsplaat ten behoeve van grond voor de bouw van 7 boxen voor de beroepsvissers, vroeg dhr. Van Damme waarom het Technisch Bureau Verburg 10,— per m2 moet betalen en de anderen 5,—. Dit komt voort uit het feit, dat dit bureau niet de beroepsvisserij uitoefent en voor de huidige gebruikers brengt het verplaatsen grote kosten mee, zo zei de burgemeester. In een volgend punt wordt voorgesteld om misverstanden bij verkoop van bouw grond de wereld uit te helpen. Het gaat om de woning Havelaarstraat 96 te Colijns plaat. Begin 1979 verkocht het Technisch Bureau Verburg de woning aan dhr. R. Dijkema. Deze verkeerde in de mening dat hij ook van de kavels C en D eigenaar was geworden. Bij de kadastrale overschrij ving kwam het misverstand aan het dag licht. Voorgesteld wordt om de zaak recht te trekken en de kavels alsnog aan dhr. Dijkema te verkopen voor 25,20 per m2. Over de oorspronkelijke koopprijs was geen BTW verschuldigd, dat is nu wel het geval. Op een vraag van dhr. Van Noort wie de BTW moet betalen, werd geantwoord, dat dit de gemeente is. De koopprijs wordt bepaald op 21,35 per m2, exclusief BTW. Men kan het betreuren dat de gemeente onduidelijke inlichtingen heeft gegeven. Wethouder Filius hoopt niet al te dikwijls met zulke zaken te worden geconfronteerd. Bij toenemende inspraak, openbaarheid en openbaarheid van bestuur, is de positie van de ambtenaar meer naar buiten ge richt en kwetsbaarder geworden. Vandaar dat een wijziging algemeen ambtenaren reglement wordt voorgesteld. Aan artikel F15 wordt een derde lid toegevoegd, waarin de ambtenaar zich kan verweren tegen uitlatingen in het openbaar gedaan in zijn hoedanigheid van ambtenaar. Voor dhr. Van Noort en wethouder Filius is een en ander niet duidelijk. Nadat toe gezegd wordt, dat na gebleken onduide lijkheden de raad terzake nadere regels kan stellen, wordt het voorstel aangenomen. Een volgend voorstel betreft een afbouw regeling van de subsidie voor 't Trefpunt te Kortgene. In overleg met de kerkvoogdij wordt de volgende afbouwregeling voor gesteld. 1979: ƒ2.000,— subsidie; 1980: ƒ2.000,—; 1981: ƒ1.500,—; 1982: ƒ1.500 1983: ƒ1.500,—; 1984 en volgende jaren: geen subsidie meer. Dhr. Blankenstijn is niet gelukkig met de afbouw. Hij vindt dat 't Trefpunt een sociale voorziening is. Dhr. Boot is te vreden met de voorgestelde regeling. De burgemeester zei, dat de betrokkenen nu weten waar ze aan toe zijn en kunnen hun beleid daarop richten. Het voorstel wordt aangenomen. Ook het voorstel om een subsidie van 258,— toe te zeggen aan de wandelsport vereniging „De Patrijzen" te Colijnsplaat voor de jaarlijkse Peolandmars onder voor waarde van overleggen van een afrekening wordt aangenomen. Omdat de weegschaal op de vismijn te Colijnsplaat, die 20 jaar geleden van de voormalige vismijn van Veere is overgeno men, niet meer zuiver weegt, wordt voor gesteld een nieuwe schaal te kopen. Met algemene stemmen wordt besloten tot een uitgaaf van ƒ7.050,—, inclusief BTW en ijkkosten. Ook het inrichten van het kantoor van de vismijn wordt met algemene stemmen aanvaard. De totale kosten zullen inclusief BTW en kortingen ca. 12.000,— bedragen. Positief stond de raad over een voorstel om leuningen aan te brengen aan de trap pen bij dijkovergangen te Colijnsplaat. Een krediet van ƒ7.184,35 wordt hiervoor ge voteerd. Een volgend punt is een voorstel om 17.600,— beschikbaar te stellen voor een praathuis te Colijnsplaat. Dhr. De Looff is tevreden over dit voorstel; dhr. Van Damme wil een passende naam voor het huis; dhr. Boot hoopt dat er dankbaar gebruik van zal worden gemaakt en wethouder Filius hoopt dat het gebruikt zal worden voor het doel waarvoor het is gemaakt. De burgemeester vindt het plezierig, dat het Waterschap erin heeft toegestemd het op deze plaats te mogen zetten. Punt 17 is een voorstel om het gedeelte Molenweg vanaf de afslag Havelaarstraat en de Oost-Zeedijk te Colijnsplaat vanaf de Molenweg tot het dorp te verbreden. Omdat de route Molenweg—Oostzeedijk vaak wordt gebruikt door wandelaars, vindt het college dat een eenvoudig wandelpad noodzakelijk is. Dit vergt een extra uitgaaf van ƒ27.000,—. Het totale krediet wordt bepaald op 355.000,—. Dhr. De Looff wil graag weten of de bedragen inclusief of exclusief zijn bere kend. Dhr. Boot vindt het aanleggen van een wandelpad erg aantrekkelijk. Dhr. Van Damme is namens de Vereniging voor Veilig Verkeer tevreden dat ook aan de wande laars is gedacht. Wethouder Van der Weele zegt dat alle bedragen inclusief zijn en dat er nog wat armslag is om zonder financiële problemen gelden beschikbaar zijn voor de aanleg van een wandelpad. Het voorstel wordt met algemene stemmen aangenomen. Bij de behandeling van een voorstel tot renovatie van het Dorpshuis „De Brug" te Colijnsplaat, merkte dhr. Dobbelaar op, dat een en ander met het dagelijks bestuur van de Stichting is besproken en niet met het algemeen bestuur, hetgeen door de burgemeester werd bevestigd. Dhr. De Smit vond het namens de CDA- fraktie een goede zaak, dat het college de mogelijkheid van een andere exploitatie van het Dorpshuis onder de aandacht van het stichtingsbestuur heeft gebracht. Het Stich tingsbestuur is er van overtuigd dat er na renovatie een goede exploitatie mogelijk is. De voorwaarden door het college gesteld, willen we graag overnemen. Vertegenwoor diging door raad of college vinden we een Vereiste, zowel in het d.b. als in het a.b. Niet direkt nodig achten we het, dat de vertegenwoordiging uit de raad of college het voorzitterschap op zich neemt. Het stichtingsbestuur wil graag autonoom zijn en we wensen daar niet aan te tornen. Daar waar enthousiasme en inzet zich van uit de gemeenschap presenteren, moet dat gehonoreerd worden, aldus dhr. De Smit. Ook dhr. Blankenstijn is blij, dat dit re sultaat is bereikt. Niet de vrijheid om te doen wat ze willen. Nadere voorwaarden zijn noodzakelijk. Het garanderen van geld mag geen rede zijn om in het bestuur te kruipen. Ook dhr. Van Damme is met het voorgestelde akkoord. De burgemeester zegt verheugd te zijn over de positieve benadering uit de raad. Hij vindt het vanzelfsprekend dat er voor waarden worden gesteld omdat er aan merkelijke financiële belangen voor de ge meente aan verbonden zijn. Bij de defini tieve afronding zal nog nader bekeken wor den hoe een en ander tot voldoening van beide partijen tot stand kan komen. Een suggestie van dhr. Boot om een reserve potje te kweken, vindt geen instemming. Met het geheel is aan kosten aannemer, leveranciers, werken buiten bestek, direktie- kosten en BTW een bedrag van naar ra ming 337.000,— gemoeid. Duidelijk zij opgemerkt, dat het gaat om medewerking van de gemeente op financieel terrein, doch dat de stichting belast is en blijft met de exploitatie van het Dorpshuis. Het voorstel wordt aangenomen. Hierna volgen de begrotingswijzigingen. Op enkele vragen van mevr. Van Oeveren betreffende de gewone dienst, zei de burge meester daar schriftelijk op te zullen ant woorden. Ook dhr. Blankenstijn vindt een en ander onduidelijk en vindt ook de op stelling vreemd. Na uiteenzetting door de secretaris blijkt, dat er verschillende me thoden gebruikt kunnen worden. Punt 19a is een voorstel om in beroep te gaan bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State tegen het niet verstrek ken van de in het vooruitzicht gestelde financiële middelen voor de restauratie kosten van de toren en de kerk van de Ned. Herv. Gemeente te Kortgene. Dit betekent, dat de totale kosten van dit werk, groot ƒ836.711,— (later nog ver hoogd) volledig voor rekening van de ge meente zullen komen. Als motivering voor het beroep moet het volgende dienen: Door de staatssecretaris is in 1979 meegedeeld, dat gestreefd zal worden tot uitbetaling van de subsidie in de periode 1982—1986. Bovendien werd een subsidiabel bedrag vastgesteld en ging de bewindsman akkoord met de gunning van het werk aan de laagste inschrijver. Op grond van gewekte verwachtingen vindt het college dat de staatssecretaris verplicht is om tot beta ling van de subsidie over te gaan. Men vindt het een ernstige zaak, dat toezeg gingen geschonden worden. Dhr. Dobbelaar vraagt of er tegen even tuele beschikkingen zoals in de toelichting staat, in beroep kan worden gegaan. De burgemeester zei niet te willen wachten op eventueel of definitief. Ook het college van G.S. heeft alle in het uitzicht gestelde kredieten door de gemeenteraad goedge keurd. Dhr. Blankenstijn vindt het een staaltje van onbehoorlijk bestuur. Het ver trouwen is op grove wijze geschonden. Alle frakties staan achter het voorstel van b. en w., waarbij dhr. De Looff zich afvraagt hoe het te rijmen is, dat de bewindsman akkoord is gegaan met de gunning. Bij de rondvraag informeert mevr. Van Oevëöm of er al "is geprobeerd.het .gebouw van het Waterschap aan te kopen. Zo niet, dan wil ze met klem overwegen om met onderhandelingen daarover te beginnen. Het is een kant en klaar gebouw, waarin met geringe kosten een groot gedeelte van van het gemeentelijk apparaat kan worden ondergebracht. Er zijn geen onderhandelingen gaande, aldus de burgemeester en het college is ook niet van plan om dit te doen. Hij vindt het onjuist om het hiernaast aangekochte pand van de hand te doen. Ook vindt hij het een slechte zaak om het gemeentelijk apparaat te verspreiden. Mevr. Van Oeveren blijft het een aantrekkelijk alternatief vinden. Dhr. Dobbelaar vraagt wat er met het oude Rustoord te Colijnsplaat aan de hand is. De burgemeester weet er ook niet alles van. Aan bouw- en woningtoezicht is op dracht gegeven om te vernemen wat de bedoeling is. Het gebouw is schoongemaakt maar als er gesloopt wordt, is er een sloopvergunning nodig. Mevr. De Looff - de Wild wilde weten of er bij de recreatievoorzieningen langs de oevers van de Oosterschelde aandacht wordt besteed aan de leefbaarheid en de werkvoorziening voor de Katse gemeen schap. De burgemeester zei, dat er op 13 maart een vergadering van de Stuurgroep Oosterschelde wordt gehouden. Het college gaat er van uit, dat er op Kats een jacht haven komt. Het zou een nare zaak zijn, als dat niet doorging. Tenslotte vroeg dhr. De Smit of er bij het gemaal te Colijnsplaat een wandelpad komt. Wethouder Van der Weele zegt, dat er onderzocht zal worden of daar een mogelijkheid voor is. VEERTIENDE MASSALE PRESTATIELOOP VAN DYNAMO '70 TE OOSTKAPELLE Op zaterdag 7 maart a.s. organiseert de atletiekafdeling van het Middelburgse Dy namo '70 weer haar jaarlijkse prestatie- loop in het prachtige duingebied van Oranjezon. De start en finish zijn op de bekende plaats, t.w. op het terrein „De Vier Hoogten" aan de Duinweg te Oost- kapelle. Van hieruit was het mogelijk om met de medewerking van de gemeente Mid delburg en Staatsbosbeheer een uniek par cours uit te zetten in één van de mooiste natuurgebieden van Zeeland. Burgemeester Diepenhorst van Domburg zal het start schot lossen. Het programma van deze grootste pres tatieloop in Zeeland bestaat uit: a. Een jeugdprestatieloop over 4 km (start: 2 uur). b. De grote prestatieloop over 5, 10 of 15 km (start: 3 uur). Ieder kiest onderweg de afstand die haar/hem op dat moment het best ligt. c. De jeugdspeurtocht (start: vijf over 3). Voor de kleinsten. Het succes van de speur tocht in voorgaande jaren heeft Dynamo doen besluiten dit onderdeel weer op het programma te zetten. Het is dus mogelijk dat de hele familie aktief deelneemt. Want bij de speurtocht is de af te leggen afstand niet het be langrijkste, maar er moeten tijdens de tocht verschillende opdrachtjes worden uitgevoerd Iedereen die de speurtocht volbrengt of een loop binnen de ruim gestelde tijd aflegt ontvangt een speciaal voor deze loop ver vaardigde herinneringsmedaille met lint. Inschrijven: Jeugdprestatieloop, speur tocht of grote prestatieloop: Voorinschrij- ven 2,50; Na-inschrijven 3,00. Voorinschrijven is mogelijk via de heer J. A. Vermeule, 01. Corbaulstraat 1, Mid delburg (Zuid) of bij de andere op de folder vermelde adressen. Vanaf half één is op het terrein „De Vier Hoogten" aan het eind van de Duinweg te Oostkapelle het wedstrijdsecretariaat ge opend. Ruime parkeergelegenheid is daar aanwezig. JEUGDCARNAVALSBAL IN KORTGENE De carnavalsvereniging „De Kwallen" heeft met groot succes het jeugdcarnavals bal te Kortgene op zaterdag 28 febr. j.l. in het Dorpshuis „De Pompweie" georga niseerd. De belangstelling van de jeugd en de ouders was groot, toen tijdens dit bal de kon. muziekver. E.M.M. carnavals liedjes speelde. De vreemdsoortigste kledij werd door een samengestelde jury be oordeeld en de prijzen hiervoor werden uitgereikt door de jeugdprins Arjen I. In de avonduren bracht de raad van elf uit Wissenkerke, in vol ornaat o.l.v. Ru- dolf I, een bezoek aan het Dorpshuis, waar hij met Prins Jan I uit Kortgene ordetekenen uitwisselde. Dit bezoek werd beantwoord met een tegenbezoek van „De Kwallen" aan Wissenkerke. Daarna werd tot in de kleine uurtjes feestgevierd in het „Kwallenhof" te Kort gene. WIE HELPT Wie helpt Nederlandse en buitenlandse kinderen aan een vreugdevolle vakantie? Stichting „Europa Kinderhulp", Distrikt Zeeland heeft op korte termijn zeer drin gend gastgezinnen nodig om kinderen uit kansarme gezinnen een vreugdevolle va kantie te bezorgen. Wat houdt het gastgezin-zijn in? Een gastgezin neemt voor een periode van on geveer drie weken een Nederlands, Duits, Engels of Frans kind in het gezin op. Be langrijk voor gastgezin en kind is, dat de gastouders enigszins één van de talen kun nen spreken. De Stichting stelt zich ten doel om kin deren uit kansarme gezinnen een fijne va kantie te bezorgen en om de kinderen uit hun thuissituatie te halen ten behoeve van zichtzelf of van hun ouder(s). Het gaat hier om kinderen, die meestal geen vader of moeder hebben, of waarvan de ouders nood lijden, of kinderen die in woonka zernes wonen en geen speelruimte hebben, of kinderen uit grote gezinnen. De leef tijden van deze kinderen variëren van zes tot 14 jaar. Vooral Franse gastgezinnen. Tot nu toe hebben al veel gastouders zich aangemeld. We komen met name gast ouders voor Franse kinderen tekort. Ook de andere kinderen wachten nog op gast ouders. Te weinig gastouders betekent voor de betreffende kinderen een enorme teleur stelling en wij zouden dit erg graag willen voorkomen. Als u er iets voor voelt om een plaatsje in uw gezin voor zo'n kind vrij te maken, verzoeken wij u zich zo snel mogelijk op te geven, want de vakantie staat vlak voor de deur. Informatie. De vakantie-perioden voor de kinderen zijn: Nederlandse kinderen van 13 juli tot 1 augustus: Duitse kinderen van 13 juli tot 6 augustus; Engelse kinderen van 28 juli tot 18 augustus; Franse kinderen van 1 juli tot 25 juli en< van 23 juli tot 13 augustus. Voor verdere informatie en om u opv te geven als gastouders, kunt u kontakt op nemen met: Mevr. E. Lossie, Cort van de Lindeqstraat 59 te Goes, Tel. 01100-15687. U dient zich echter aan te melden vóór 20 maart 1981 en zult u spoedig daarna bezocht worden door één van onze mede werksters voor een nader gesprek. De kinderen rekenen op u! Voorstraat 32 4491 EW Wissenkerke Telefoon 01107 - 13 47. AANNEMINGSBEDRIJF Uw adres voor: ONTWERP EN BOUWAANVRAAG NIEUWBOUW EN VERBOUW RENOVATIE EN ONDERHOUD LOODGIETERS- EN DAKDEKKERSWERK LEVERING KOZIJNEN EN BOUWMATERIALEN

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1981 | | pagina 2