,tSjaak van Zee' ONIEK mn -atmAND Raadsvergadering Wissenkerke reclameverkoop Verlovings ringen 10 KORSTANJE- GOES vindt u te kust en te keur bij UWENEEL OSTDIJK G?. '^Blankenótljn U weet 'het, beste vrienden, kinderen is altijd een geliefd onder werp. Zo ook deze week over twee kleuters, die op visite gingen, met een afloop waar een luchtje aan zat. Op Verziete. Mientje en Kootje, twi kleuters, weare biedante peuters. Ze dee-je hreag voader en moeder spele, a ze d'r eihe dee-je vervele. Zö ök op een keer liepe ze as voader en moeder deu de streate heen en weer. Mientje zei: wat zou je d'r van dienke; we hea bie 't ouwe Joapje koffie drienke. Zö hieng ut hebeure en stienge ze bie Joapje an de deure. We komme op verziete, zei-je de kleine huus. Afijn, zei Joapje, kom binnen 'k bin net tuus. Ze wiere in de keamer binnen heleate, me wi moste ze noe over preate. Joapje zei: za'k een bakje koffie schienke? Di moste die twi-je nog us over dienke. Afijn, ze zouwe toch mè een bakje neme, elk. Mee suuker, zei Kootje, en melk. Zö slofte Joapje nea achter toe, om koffie te zetten vo pa en moe. Nea een poosje was de koffie d'r dan, mee oalus d'r op en d'r an. Zö hieng um mee de kommetjes nea de huus, mè voren hekomme was 't er wat nie pluus. Ze stienge mee z'n twi-en an de deure. Joapje zei, wat hea 't er noe hebeure. Mö 't er hin koffie mi weze. 't Hea nie deu, zei 't meisje een bitje verlehe. Heat nie deur, zei Joapje, dan bluuf ik mee m'n koffie stea. Jea kiek, zei Miente, m'n man eit ut in z'n broek hedea. Zo zie je maar weer, beste vrienden, 't kan verkere. Als slot nog een vervolg op Kootje en Mientje: Wat Kootje deed en toen Mientje het rook; was het voor Kootje een weet, maar toen wist Mientje het ook. Op maandag 26 januari j.l. kwam de raad van Wissenkerke, onder voorzitterschap van burgemeester P. Wisse, in openbare ver gadering bijeen. De heer Remijnse was we gens ziekte verhinderd. Omdat het de eerste raad in het nieuwe jaar was, wenste de voorzitter allen nog een voorspoedig 1981 en hoopte op voortzetting van de goede samenwerking tussen raad en college. In dit voorwoord betrok hij ook de goed gevulde publieke tribune en de pers. Daarnaast gaf hij nog een overzicht van het aantal toe ristische overnachtingen in Wissenkerke, te weten in 1979: 950.779 en 1980: 998.842; dus bijna één miljoen. Naar aanleiding van de notulen had de heer Hamelink de opmerking, dat door het dagelijks bestuur van Vredestein nogal eens adviezen naast zich neergelegd worden van de indicatiecommissie, die deze bejaarden aanwijst en voorstelt tot opneming. De voorzitter betoogde dat de gemeente alleen voor de financiële kant in dit bestuur is vertegenwoordigd. Het weigeren en aan nemen van mensen ter opname in Vredestein is een zaak van het bestuur. Toen de ingekomen stukken aan de orde kwamen, vroeg de heer Sandee naar de argumenten van de heer Hamelink om in een vergadering voor de vestiging van de CPA-post in Goes te stemmen. Mede gelet op het feit, dat er in augustus een eigen motie was aangenomen met als uitspraak de vestiging in Vlissingen. De voorzitter schoof de behandeling van dit punt op naar de rondvraag. De heer Uijl kwam wederom in de be groting van de Dienst Gemeentewerken te gen het verschil in kilometervergoeding voor ambtenaren, hogere kregen meer ver goeding. Als men die vergoeding gelijkstelde had men ook een soort van bezuiniging. En de vertegenwoordiger had vorig jaar toegezegd om daar naar te informeren, aldus de heer Uijl. Wethouder De Nooijer stelde, dat men daar nu wel tegen kon zijn, maar er was niets aan te veranderen, omdat dit een rijksregeling-^s,- dfe Voor alle ambtenaren geldig is. Het aantal uren vakonderwijs voor de openbare basisschool werd bepaald op 1,5. Men kon akkoord gaan met de vaststel ling van het gemeentelijk bibliotheekplan voor de jaren 19831985. Dit hield in vier halteplaatsen voor de bibliobus. De nieuwe sfraten in het bestemmings plan „Kamperland II" werden genoemd: Onruststraat, Spieringstraat en Sophiastraat Ten bedrage van 30.000,— werd gekocht een trekker met hefinrichting en aftakas, cirkelmaaier en houtversnipperaar. Het isoleren van de plafonds in de open bare bassisschool te Wissenkerke gingen 6.300,— kosten, hetwelk bedrag ook be schikbaar werd gesteld. Er werd een wijziging in de lozingsver ordening vastgesteld. Volgens de voorzitter ging dit o.m. over dat voor een bedrijf de vervuilingseenheid van 20 is gebracht naar 100 en er moet overleg zijn met het Waterschap. Omdat de heer Sandee het toch voor velen wel belangrijk vond, zou er een artikeltje over geplaatst worden in het gemeentelijk informatieblad. Er werd een herziening aangebracht in het nieuwe bestemmingsplan „Kamperland II", dit behelsde een bebouwingspercentage van 40% met een max. van 40 m2 voor bijgebouwen. Hierbij vroeg de heer Sandee aandacht voor het feit, dat er te grote verschillen waren in prijs van de bouwgrond tussen Wissenkerke en Kamperland. De voorzitter beaamde dit en sprak over nieuwe berekeningen in een volgende raad, die er op neerkwamen dat de gemiddelde grondprijs plm. 73,— werd. Dit is gebeurd door verlaging van de grondprijs in Kam perland en verhoging in Wissenkerke. Vanwege het reeds maanden leegstaan van een huurwoning in Geersdijk vroeg de Woningbouwstichting om een huurderving voor een bedrag van 6.500,—. De heer Uijl sprak van een keiharde zakelijke aanpak door de Woningbouwstichting, die formeel wellicht gelijk had. Kon men dit niet zien als een bijzonder geval en b.v. op 50-50 basis tot overeenstemming komen? De voorzitter was van mening, dat wan neer de gemeente daar een claim op legt, zij ook voor de financiële konsekwenties moet zorgdragen. Nadat de heer Noordhoek was gerustgesteld, dat dit bij latere leeg stand ook niet door de gemeente betaald moest worden, werd overeenkomstig het voorstel besloten te betalen. De bijdrage aan het Centrum van Auto matisering Zuid-West-Nederland te Rotter dam werd verhoogd met 13,5%. Hierna passeerden enkele begrotingswij zigingen 1980 en 1981 de raad. Hierna volgde een drie kwartier durende discussie tussen voornamelijk de heren San dee en Hamelink. Aanleiding was de wijzi ging van het standpunt om Goes inplaats van Vlissingen aan te wijzen als vestigings plaats voor de nieuwe CPA-post (dit is de centrale post van waaruit straks het am bulance-vervoer geregeld gaat worden). De voorzitter begon door te stellen dat de vertegenwoordiger in het algemeen be stuur van een gemeenschappelijke regeling daar zelfstandig beslissingen neemt. Dat is de formele kant, omdat dit wettelijk zo is voorgeschreven. Het is wel juist, dat er nu een discussie volgt, omdat er een motie is aanvaard en blijkt dat er dan toch anders is gestemd als in die motie staat. Maar hij gaf de heer Hamelink eerst gelegenheid om daar nadere toelichting op te geven. De heer Hamelink vond het wellicht be ter dat men de notulen van die vergadering zou lezen, omdat daarin natuurlijk de juiste beweegredenen staan, waarom hij van zijn vroegere standpunt gewijzigd is. Énkele be weegredenen die hij nu pas kende waren, o.a. de opheffing van de BB duurt nog zeker 3 tot 4 jaar, met wellicht voortzetting in een iets gewijzigde struktuur. Een brief van de PTT waarin een verschil van in voering staat van 4 maanden ten voordele van Goes en de direkteur van het PTT- district heeft dit onlangs bevestigd. Er is op dit moment reeds 30.000,— geïnves teerd en er is reeds personeel aangetrokken, waarbij ontslagen veel geld gemoeid zou zijn. Als laatste voldoet de brandweerka zerne niet" in VRssirigen bij een noodsituatie aldaar en er zal daar dus ook een bunker gebouwd moeten worden. Ik heb dus ge meend naar aanleiding van enkele nieuwe gegevens voor Goes te moeten kiezen. De heer Sandee betoogde dat de dienst verlening voorop moet staan. Er zal toch in Goes nog wel enige tijd nodig zijn om die mensen in te werken, terwijl Vlissingen nu direkt kan functioneren. Wanneer de antennes van de bunker vernield zijn, valt ook de verbinding weg. Begrotingen van Goes zijn niet altijd kloppend gebleken. En er is te vlug personeel aangenomen. Finan cieel gezien kost die CPA-post in Vlissingen de gemeenten 74 cent per inwoner minder. Het heeft dan uiteindelijk geen enkele zin meer om moties aan te nemen als men zich daar toch niet aan houdt. In tweede instantie betoogde Hamelink dat hij altijd probeert om als algemeen bestuurder zo goed mogelijk te functioneren. Het is jammer dat dit wettelijk ingevoerd werd, omdat men nu een tussenschakel krijgt. Verder dacht hij dat er heus wel capabele mensen aangetrokken, waren en de begrotingen van zowel Goes als Vlissin gen moet men niet altijd precies geloven. Anderhalf jaar geleden heeft men reeds sol licitanten gevraagd, dan is het nu dus te recht dat men deze mensen nu aanstelt. Feit in Goes blijft het beschermende onder komen voor de commandovoering. En de heer Sandee kwam nog niet met bewijs stukken waardoor hij van standpunt zou veranderen. De voorzitter was van mening dat in al deze verwarring de heer Hamelink moet doen wat hij nodig acht. Ook De Nooijer vroeg om respekt voor de beslissingen van een éénling in gemeenschappelijke regelin gen. Terwijl Van der Maas het toch jammer vond, dat er buitenom de motie anders gestemd was. De heer Sandee vond wel, dat de mensen een rare indruk krijgen over de raad in dit soort gevallen. Hij wilde dan ook aandringen op een besluit van de raad om de heer Hamelink uitvoering te laten geven aan de onlangs aangenomen motie. De heer Blok vond dit een gevaarlijke zaak van die verplichting, omdat men dat dan ook bij andere regelingen dit kon worden ingevoerd. Tot slot verklaarde de heer Hamelink dat hij zich beperkt had tot enkele kleine zaken om zijn wijziging te verduidelijken, maar hij kon er nog best een uur over praten. Daar voelde de voor zitter niet veel voor en hij besloot dan ook deze discussie door te stellen dat de heer Hamelink nu heus wel weet welke stand punten er vanuit de raad gekomen zijn. Maar hij alleen beslist een vrijdag op de vergadering over deze CPA-post. Een ander heet hangijzer deze avond werd in discussie gebracht door de heer Leendertse. Het betrof een door de meer derheid van de raad aangenomen plan tot versmalling van de Julianastraat ter hoogte van de scholen. De heer Leendertse vond het zo een slechte zaak en dacht aan een oplossing door middel van éénrichtings verkeer. Ook de heer Hamelink ging daar op in, door te zeggen dat het jammer is, dat er tijdens één jaar geen enkel overleg is ge weest. De hele weg afsluiten is de beste en goedkoopste oplossing. Bij een éénrich tingsverkeer zal er veel harder gereden wor den dan nu het geval is. Op sommige plaat sen is helemaal geen trottoir. Zijn oplos sing was het plan op korte termijn herzien en oplossingen zoeken door er b.v. een woonerf van te maken. Ook Van der Maas sprak over slechte trottoirs. Wethouder De Nooijer legde uit dat het plan tot doel had: minder auto's en minder hard rijden op dat stukje straat. Verkeers drempels was voor hem uit den boze en er zouden ook nog palen geplaatst worden om het voor het zicht smaller te doen lijken. De voorzitter besloot het plan nog eens te bezien en het in het college te bespreken. De heer Meulenberg had het in zijn eerste vraag over een slechte verdeling van de nachtbranders in het dorp Wissenkerke. Hetgeen door wethouder De Nooijer werd beaamd, die dit opnieuw zou bezien. Verder sprak Meulenberg nog over de slechte staat waarin sommige straten ver keerden, terwijl de oprit, aan de Derpsdijk verwaarloosd werd en er bij de nieuwe school te Geersdijk geen trottoir was. Wethouder De Nooijer vroeg wel enig be grip voor de toestand van de wegen in deze winter. Men kon niet alles tegelijk verbe teren en de andere zaken zouden nog eens bekeken worden voor een oplossing. De heer Sandee vroeg naar de mogelijk heid van een bushokje in de Noordstraat. Maar de voorzitter herinnerde hem aan de moeilijkheid om daar grond te verkrijgen. De heer Hamelink vroeg naar de moge lijkheid om de verkiezingsborden na afloop van de verkiezingen in mei, deze borden te plaatsen op de openbare recreatieterrei nen, dit ter voorkoming van wildgroei van aanplakbiljetten. Daarnaast moesten niet automatisch de vergoedingen voor raads- en commissieleden doorgang vinden. Men zit hier aan het maximum en men kan best iets inleveren. De voorzitter zou beide punten eens in het college gaan bespreken, alhoewel men kon merken dat er verkiezingen op komst waren door dat soort voorstellen. De heer Blok stelde dat men nu elke keer wel het uitstel voor de bouw van de nieuwe zuivering afschoof op het Water schap, maar wanneer het om planologische redenen was, dit een zaak van de gemeente was. Hij vroeg naar mededelingen hierom trent, omdat door dit vele uitstellen het zeker voor de bewoners geen goedkopere zaak werd. Op dit moment was de technische com missie van het Waterschap er mee bezig, aldus de voorzitter. Binnen enkele dagen verwachtte hij enkele alternatieven over de plaats van de zuivering. Er wordt hard aan gewerkt. Welke plannen bestaan er voor de voor malige woning van de secretaris? vroeg de heer Blok. Daarover kon de voorzitter enkel zeggen, dat de woning geschat werd. Nadat de heer Uijl wethouder De Nooijer de raad gaf om enig overwerk te verrichten, omdat hij ook nog enkele straten had die in een slechte toestand verkeerden, werd deze raadsvergadering te 22.00 uur gesloten. GRONDVORMEN BLEVEN GELIJK Dat zo gemakkelijk aan de technische verbeteringen aan de fiets wordt voorbij gegaan, moet voor een deel zijn oorzaak vinden in het feit dat de grondvormen van vooral het frame van de fiets gedurende honderd jaar vrijwel gelijk zijn gebleven. Dat is goed te zien als je een veiligheids fiets uit 1885 met een hedendaagse fiets vergelijkt: het uit driehoeksvormen opge bouwde frame, dat twee wielen met elkaar verbindt. Het ontwerp van de Moulton- vouwfiets uit 1962 betekende voor het eerst een doorbraak van de grondvorm van het frame, dat op grote schaal toepassing vond. De driehoeksvorm maakte hier plaats voor een onregelmatig vierkant. Moulton heeft veroorzaakt, dat constructeurs weer met nieuwe framevormen gingen experimenteren. Op de tentoonstelling Tweewieler Rai '80 werd een nog niet in produktie genomen fiets van de toekomst getoond, waarbij ook radicaal met de oeroude frameprincipes werd gebroken. Het is niet onmogelijk, dat de fiets binnen afzienbare tijd qua vorm geving een heel ander gezicht krijgt. Dat zal zeker geleidelijk gaan, vooral ook omdat de bruikbaarheid niet minder, maar als het nog kan beter moet worden. UITVOERING "APOLLO" Vrijdag 31 januari a.s. geeft de Harmonie- vereniging „Apollo" haar jaarlijkse uitvoe ring in het Dorpshuis te Wissenkerke. Op het programma staat onder meer: Roulette, El Dorado en vele andere. Ook worden enkele nummers met de drumband samen gespeeld, o.a. Non Stop en Drumband. De drumband laat zich ook alleen horen, o.a. met de Krijgsdans, Kroonkeus, enz. Ook de jeugd zal niet ontbreken en zal deze avond openen met Speelliedje. Dit alles staat o.l.v. dirigent J. Boon. De avond zal worden besloten met een bal, verzorgd door het 16 man tellende Dans- en Showorkest „De Evergreens" uit Kapelle. Deze avond begint om 19.30 uur. Rechtskundig- en inkassobureau Dir. R. J. C. M. Thiry (Lid Ned. Ver, v. Rechtskundige Adviseurs) Postbus 234, 4460 AE Goes. Vosmaerstraat 2, 4461 HT Goes. Telefoon 01100-13830* Inkasso van vorderingen Adviezen Rechtszaken Huur Informaties Pacht en Arbeidszaken Kontrakten ^^^^^<on^kt€^errvlottejhtvoeNr^ BEMIDDELINGS- EN AANNEMERSBEDRIJF KOOP EN VERKOOP - NIEUWBOUW EN VERBOUW Gaarne tot uw dienst. GILLESSE - BEMIDDELING - AANNEMERSBEDRIJF Visserijstraat 31, 4491 GG Wissenkerke, Telefoon 01107 -14 89. Zaterdag 31 januari laatste dag van onze succesvolle Nu nog extra verlaagde prijzen van KOSTUUMS EN LODENFREY JASSEN. Wegens werkzaamheden in onze zaak ZIJN WIJ GESLOTEN van zaterdag 31 jan. 4 uur tot dinsdag 10 febr. Nu kunt u nog extra voordelig kopen bij: HERENMODEHUIS St. Adriaanstraat 7, GOES, Telefoon 15652. De zaak met KLEERMAKERSSERVICE. JUWELIER - HORLOGER O Lange Vorststraat 55 Goes Telefoon 01100 - 16920 ADMINISTRATIEKANTOOR Telefoon 01108-1413. Kantoor: Hoofdstraat 23, Kortgene. BOEKHOUDINGEN BELASTINGZAKEN HYPOTHEKEN FINANCIERINGEN Agent: Nederlandse Middenstands Spaarbank.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1981 | | pagina 2