NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD U houdt nu het meest gelezen blad op Noord-Beueland in handen Rodelko bv STIEFMOEDER door Tom Lodewijk Zeeland Magazine? Koningin 43 jaar No. 3949 Donderdag 29 januari 1981 84e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-1308 - GIRO 206882 Abonnementsprijs ƒ24,— per jaar. Franko per post ƒ40,— per jaar. Advertenties 35 ct. per mm., excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dingen. FEUILLETON „Nou ja," zei Juud bedachtzaam, „als een meisje dat studeert trouwt, heeft ze aan haar studie niet veel meer." „Tenminste," zette Bep recht, „als ze al leen maar student geweest is. En dan zeg gen ze, dat het zo fijn is, dat je dan later je kinderen met huiswerk kunt helpen. Maar voor die paar lui wil ik het recht van ieder meisje om te studeren niet op offeren. En al word je dan als getrouwde vrouw geen advocaat of dokter (sommigen doen dat wel), dan kun je toch op ander terrein nog heel wat klaarmaken." „Nou ja," zei Juud, „veronderstel nou, dat jij vandaag of morgen een leuke vent tegenkomt, waar je mee trouwen wilt, dan is het voor jou toch ook bekeken?" En in stilte dacht ze: dat zal zp lang niet duren niet bij jou! „Leuke venten genoeg", verklaarde Bep onbekommerd, „en ja, behalve veel pogingen tot vrije omgang, heb ik ook al een paar huwelijksaanzoeken gekregen. Maar ik ben niet alleen maar student, weet je, ik stu deer." „Waarom?" vroeg Juud. De vraag klonk haar zelf onbenullig in de oren, maar Bep scheen haar te begrijpen. Ze legde haar lepeltje behoedzaam neer en staarde in ge dachten door het raam van het restaurant. „Dat heb ik als kind al gehad," bekende ze, „ik wou altijd mensen helpen die in de narigheid zaten. Ik zocht eigenlijk gezegd de^narigheid op, ik las boeken, bijvoorbeeld over Schweitzer. Ook een man met een gebruiksaanwijzing, maar zo'n vent, vind ik. Er is hier in het westen ook veel narigheid, als dokter kun je daar veel aan doen, maar in andere landen is het veel erger. Ik zou daar ergens in Afrika of in Zuid-Amerika willen werken, waardoor ze voor heel hun leven invalide zijn, als er niet meteen wordt ingegrepen. Nou, als je het weten wilt, daarvoor studeer ik." „En vandaar: wel vriendschap, maar geen banden," glimlachte Juud. „Ja, je zult het gek vinden, maar dat staat bij mij zó vast, dat ben ik zó vast van plan, dat ik alleen een man zou trouwen die dat begreep, die me liet werken, zelf mééwerkte. Als ik moet kiezen: echtgenote zonder-meer of arts, dan ben ik allereerst arts." Juud keek verwonderd naar Bep. Van haar had ze deze idealistische opvatting niet verwacht. Bep, de populaire, de ge vierde Bep, die aan iedere vinger een man kan krijgen, en die het huwelijk niet als eerste en voornaamste doel zag! „Dat vind ik nogal wat," zei ze wat be nepen, „ik ben zo bang altijd, dat als er één komt, waarvan je denkt: dat is 'em, dat je dat dan allemaal vergeet." Bep knikte nadenkend. „Dat is zo. Ik heb het zelf ondervonden. Er was een jongen..." Ze maakte de zin niet af, schudde haar hoofd. „Maar als ik denk aan die mensen, Juud, aan al die mensen ik hoef niet in een orde te treden en geen gelofte af te leggen die me bindt. Ik heb eigenlijk mezelf die gelofte gedaan. Ik zou er geen vrede mee hebben, als ik het anders deed." „Ik geloof dat als ik lekker in m'n suite zat en misschien neerzag op m'n bloeiend kroost, zoals de dichter zegt: het landvolk spelend aan haar voet." Ze lachte, maar haar ogen stonden ernstig. „Dan zou ik mezelf als een deserteur zien. En de proffen staan hun best te doen, om me het alle maal te leren, en andere proffen doen hun Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 25,per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE best om van alles uit te vinden om de mensen te helpen. En daarginds is een klein hoopje mensen bezig te proberen met een eierlepeltje de zee van ellende leeg te schep pen. Nee, ik studeer recht op een doel af. En een man? Alleen als we dit samen kunnen doen, en anders nou, dan maar niet." Juud zat diep in gedachten. Zulke op vattingen had ze altijd toegeschreven aan idealistische, wat wereldvreemde mensen. Onwillekeurig leefden ook in haar gedach- tengang nog de rudimenten van de volks opvatting: vrouwen die zo dachten en de den, waren blauwkousen, of meisjes die toch geen man konden krijgen. Want een man te kunnen krijgen, dat moest het ideaal van iedere vrouw zijn en wie dat niet lukte, die was mislukt. Ze dacht aan vrouwen die eenzaam waren gebleven, omdat ze heel de mensheid tot hun familie rekenden, ook aan vrouwen die samen met hun mannen voor heel de mensheid ten zegen waren geweest. „Moet je horen," zei Bep, „van de week heb ik koffie gedronken met een majoor van het Leger, het Leger des Heils. Het was een zij-majoor, een majorette, zoals onze prof iaatst zei. Haar man was ook in het leger. Als die mensen trouwen, dan doen ze het altijd samen. Ze vinden elkaar in het Leger en als ze getrouwd zijn, werken ze samen in en voor het Leger. Dat vind ik eigenlijk iets machtigs. Zoiets zou ik willen." „Ga in het Leger," lachte Juud. „Met een halleluja-hoed. Sommige vrou wen staan ze nog wat leuk ook. Nee, dat hoeft niet, hoewel... 't Zou mij niets kun nen schelen. Maar buiten het Leger kun je het ook." Het ijs was bijna gesmolten, haastig le pelden ze de rest. „Je kijkt opeens zo ernstig," zei Bep, „zit je te piekeren?" „Ja," bekende Juud, „zoals jij het zegt zou ik het ook willen, maar ik ben bang dat ik dat niet kan opbrengen." Ze dacht aan Gert. Gert, die opeens zo'n plaats in haar leven was gaan innemen. Als ze moest kiezen, haar studie of zou ze dan kunnen doen als Bep? Ze wist welhaast zeker van niet. „Zal ik jou es wat zeggen?" zei Bep, „je bent verliefd." Juud schrok op. „Jij zit niet te piekeren: een man of mijn werk. Jij denkt al: als ik moest kiezen: hij of mijn werk?" „Jij moest helderziende worden." „Ach nee, Juudje, maar jij bent zo'n open boek." „Dat hoor ik voor het eerst." „Nee, je bent allesbehalve extrovert, Maar zoals je zo net zat te kijken, zag ik het aan je gezicht. En daar hoef je je toch helemaal niet voor te generen? En je bent toch niet boos, omdat ik me maar zo brutaalweg met jouw zaken bemoei?" „Nee," zei Juud eerlijk. Nee, ze was niet boos. En het was niet brutaal. Ze begreep nu, waarom Bep zoveel vrienden had. Niet alleen omdat ze een vlotte gezellige meid was, maar omdat ze eerlijk was, omdat ze van de mensen hield, omdat ze de mensen wilde helpen. Eigenlijk deed ze dat nu ook, met dit gesprek. Ze hielp Juud klaar te komen voor een beslissing over haar eigen toekomst. „Hoor es," zei Bep, „wat ik doe is mijn zaak, wat jij doet is jouw zaak. Volstrekt. Maar jij bent toch ook niet naar de uni versiteit gegaan om alleen maar student te zijn. En zeker niet om daar een aca demisch gevormde huwelijkskandidaat te ontmoeten." Juud schudde haar hoofd. „Maar als je hem ontmoet, dan wordt het wel moeilijk." „Wat moeilijk is, is de moeite waard. Als je studeert zoals jij, ga je niet over één nacht ijs. Als je je studie opgeeft, geef je Op 31 januari a.s. is haar verjaardag. een toekomst op. En dan moet je heel goed weten of die andere toekomst die je ge boden wordt, dat offer vvjaard is. Je sche pen zijn teveel waard dan dat je ze zomaar achter je verbrandt." „Zeg," kwam Juud opeens tot de wer kelijkheid terug, „als we hier nog langer willen zitten, moeten we voor ons fatsoen nog een coupe ijs nemen. Moet je die man zien kijken." „Stil laten kijkei)," vond Bep, „hij krijgt niet alle dagen twee zulke moordgrieten als wij in zijn zaak. Maar iets anders is, dat ik naar college moet. Zeg Juud..." Judith zag haar verwachtingsvol aan. „Kom es bij me langs. Zit je hier?" „Nee, ik ben nog thuis." „Nou, ik heb een leuke kamer. Ouderwets net een zaal. Valeriusstraat, bij het Con certgebouw. Denk om de trap, want die moet je met een alpenstök bestijgen. Ik zeg het niet uit beleefdheid. Je moet het echt doen. Afgesproken?" Juud keek haar na, toen ze wegspurtte om de tram nog te pakken. Ze kende Bep Heringa al jaren. Nu pas had ze haar ont moet. Diep in gedachten liep ze naar het station. HOOFDSTUK VII. De jarige Job. „Ik voel er eigenlijk niet zo bar veel voor," zei Judith. Carla fronste. „Maar lieve kind, je bent toch geen kluizenaarster? Je hebt toch je vrienden? Laten we die verjaardag van jou nou een klein beetje feestelijk maken." Judith was bepaald geen kluizenaarster, maar ze wist zich niet het type voor de „fuif". Ze hield van gezelligheid, ze kon zelfs behoorlijk meefuiven met de anderen, maar zelf zoiets organiseren, zelf het mid delpunt, het feestvarken zijn, was heel iets anders. Carla scheen haar gedachten te raden. „Je kunt de hele mikmak gerust aan mij overlaten, ik zal wel zorgen dat alles ge zellig is. Jij hoeft alleen maar te zorgen dat de mensen komen. Je vraagt Gert na tuurlijk," ze lachte even, „en Bep. En nou ja, ze willen me zo allemaal niet te binnen schieten..." Judith begreep, dat ze tamelijk egoïstisch was in haar afwijzende houding. Als het aan haar lag, vierde ze haar verjaardag net zo lief samen met Gert, bij de Chinees, met een etentje. Maar Carla, die zo haar best deed om het huis tot een thuis voor haar te maken, haar zoveel vrijheid liet, nooit zeurde als ze wegbleef en als ze thuiskwam meteen haar omringde met zorg en hartelijkheid. Voor Carla zou het toch ook gezellig zijn, eens wat jongelui, een gezellig feestje. Zo vaak gebeurde het niet en als het gebeurde, was het altijd een succes. (Wordt vervolgd) TECHNISCHE ONTWIKKELING VAN FIETS WORDT ONDERSCHAT Het mag misschien vreemd klinken, maar de technische ontwikkeling die de fiets ge durende ruim een eeuw heeft doorgemaakt en nog steeds doormaakt, is en wordt schro melijk onderschat. Weer niet zo vreemd misschien als je bedenkt als de fiets zo „alledaags" is geworden, dat de vele ver beteringen die zijn toegepast en nog steeds plaats vinden, nauwelijks worden opgemerkt Vrijwel iedere Nederlander heeft een fiets, maakt er regelmatig gebruik van en is van jongsaf aan zo aan dit vervoermiddel ge wend, dat er te weinig bij wordt stilgestaan dat de fiets van nu heel anders is dan die van vroeger, zelfs anders als de fiets van zo'n twintig jaar geleden. De onderschatting van de fiets als inge nieus technisch produkt is al vroeg begon nen. Neem zo bijvoorbeeld de toepassing van de trapkracht en de overbrenging van deze kracht door middel van een ketting. Dit was een vinding die, voor zover bekend, voor het eerst werd toegepast bij de fiets. Deze ontdekking werd nadien op grote schaal toegepast voor het aandrijven van zeer veel apparaten en machines. Dat heeft verdere uitbouw van ambacht en kleine industrie mogelijk gemaakt. Toen de verbrandingsmotor zijn intrede deed, werd de verdere ontwikkeling van trapkracht en ketting overbrenging vergeten in de roes van steeds groter wordende mogelijkheden van die motor. De laatste tijd komen steeds meer mensen tot het inzicht dat dit fout is geweest en opnieuw wordt weer gewerkt aan de benutting van door de mens zelf te leveren energie, waarvan de fiets nog steeds hét voorbeeld is. Kruiswoordpuzzel no. 710 KADE 23 - VEERE - TEL. 01181 5 55 VOOR BEMIDDELING AAN- EN VERKOOP HYPOTHEKEN TAXATIE VAN AL UW ONROEREND GOED Vertegenwoordiger voor Noord-Beveland: dhr. Wattel, Tel. 01186 -1578. Horizontaal: 1. bekende voetbalvereniging 3. vogel - 8. Friese jongensnaam - 11. als eerder (afk.) - 13. aankomende maan (afk.) 14. lidwoord - 16. laatste nieuws (afk.) - 17. dun en scherp - 21. uitstel - 24. lyrisch gedicht - 25. voorzetsel - 27. vogel - 28. of eerder (afk.) - 30. gevaarte - 32. onder voor behoud (Lat. afk.) - 33. familielid - 35. gevangenis - 36. wandversiering - 38. aanw. vnw. - 39. cijferen - 40. kwebbelen - 41. periode in keerkringlanden - 45. gekheid 49. handvat - 50. herkauwer - 51. water in Engeland - 52. lopend touw - 53. niet genoemde (afk.) - 55. zacht - 58. voorzetsel 59. kledingstuk - 61. mak - 62. boom - 64. tarten - 67. plaats in Griekenland - 69. voorvoegsel - 70. bolgewas - 72. dat is (afk.) 73. uitroep - 74. vertragingstoestel - 75. deel van een bloem - 76. huid. Verticaal: 1. geestelijke - 2. droog v. wijnen 4. vis - 5. vreemde munt (afk.) - 6. het zelfde (afk.) - 7. bijwoord - 9. verheugd 10. aanhaken van schepen - 12. regel - 15. plaats in Noorwegen - 18. uitroep - 19. dat is (afk.) - 20. gevuld - 22. en anderen (afk.) - 23. eenheid van kracht (afk.) - 25. losse naad - 26. gezicht - 29. plaats in Gelderland - 30. breekijzer - 31. soort ge reedschap - 32. meisjesnaam - 34. bouwland 35. de onbekende (afk.) - 37. heilige (afk.) 38. dor - 41. soort tv-ontvanger - 42. deel van een naald - 43. de oudere (afk.) - 44. luizeëi - 45. levenslucht - 46. water in Fries land - 47. uitroep - 48. tekenlat - 54. woede 56. zoogdier - 57. glibberig - 59. titel (afk.) 60. selenium (afk.) - 62. voorzetsel - 63. titel (afk.) - 65. een zekere - 66. voordeel 67. Duits pers. vnw. - 68. Eng. lidwoord 71. dierengeluid - 72. displaced person (afk.) Oplossing kruiswoordpuzzel no. 709 Horizontaal: 1. dr - 3. carnaval - 10. bod 13. oir - 15. reeds - 16. id - 18. re - 19. noot - 21. eed - 22. vlas - 24. tui - 26. rei 28. ampel - 30. ei - 31. lap - 33. rep - 35. pees - 36. op - 37. ik - 38. das - 40. ek 41. dom - 43. hl - 44. mentor - 47. as 48. ja - 49. bar - 50. aa - 51. ue - 52. teriet 54. wl - 55. elp - 56. cr - 57. kil - 58. de 59. slot - 60. geel - 62. pet - 64. grof 66. omdat - 68. gal - 70. of - 71. om 72. ecru - 73. ruk - 75. au - 77. jr - 79. ha 80. trier - 82. koe - 84. eis - 85. parasiet 86. nr. Verticaal: 1. donderdag - 2. rio - 4. ar 5. ree - 6. neer - 7. adder - 8. vs - 9. lila 11. or - 12. deels - 14. rot - 17. damp 20. tulp - 23. speer - 25. ia - 27. ieder 29. eek - 32. pil - 34. pan - 36. om - 39. stal - 42. os - 43. hark - 44. mat - 45. oa 46. september - 48. je - 49. beleg - 51. ulo 52. trede - 53. lip - 54. weg - 55. elf 56. eem - 59. sofa - 60. gonje - 61. lach 63. tarra - 65. ro - 67. trap - 69. luis 74. kei - 76. uk - 78. ri - 80. tr - 81. re 83. on.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1981 | | pagina 1