NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Ld Rodelko bv U houdt nu het meest geleien blad op Noord-Beveland in handen STIEFMOEDER Franse tappen door Tom Lodewijk Zeeland Magazine? No. 3946 Donderdag 8 januari^ 981 84e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs ƒ24,— per jaar. Franko per post ƒ40,— per jaar. Advertenties 35 ct. per mm., excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON En nu kreeg die ouwe De Hoogh haar zonder moeite zijn huis binnen. Zou hij ook... nee, waarschijnlijk niet. Te veel man van principes. Trouwens, de kinderen. Zo'n jonge vrouw zou anders toch ook wel eens. Al die gedachten gingen dokter Arntze- nius door het hoofd, terwijl hij met hoofs gebaar de koffie aanvaardde en prees. En de algemeenheden debiteerde en aanhoorde, waarmee nu eenmaal ieder bezoek begint. Arntzenius, een briljant chirurg, ondanks zijn vijf-en-dertig jaar alreeds met een zekere reputatie, had plannen te solliciteren naar een leidende funktie bij een nieuw te stichten inrichting en omdat het een hele stap was, had hij zijn oudere collega De Hoogh om advies gevraagd. Die had, met de zorgvuldigheid, waarmee hij anderer belangen placht te behartigen, hierover rijpelijk nagedacht en de zaak van alle kanten bekeken. Vanavond zouden ze de kwestie verder doorpraten. „Ik zal wel even als gastvrouw optre den," had Carla gezegd. „En als u eenmaal op streek bent, dan ga ik naar het lyceum, want op de ouderavond treedt Juud op in een eenakter en ik heb haar beloofd er bij te zijn." Arntzenius roemde de koffie en de gast vrouw, klaagde dat het ziekenhuis een on herstelbaar verlies had geleden en dat het a-sociaal van De Hoogh was, zulk een parel weg te houden in zijn eigen oesterschelp. Carla kwam niet onder de indruk van zijn complimenten, maar had er plezier in, er op in te gaan. Arntzenius was geestig en gevat, Carla deed voor hem niet onder. Af en toe kwam De Hoogh er tussen met zijn laconieke opmerkingen. Carla was te veel vrouw om de attenties van Arntzenius niet met enig welgevallen te ondergaan, al schatte ze die op hun juiste waarde. En Arntzenius kon het steekspel eenvoudig niet laten. Maar toen keek Carla op haar horloge en kondigde aan dat ze de heren verlaten ging, opdat die in de ernstige problemen des levens konden duiken. „Helaas," zuchtte Arntzenius, „de bran ding aan de oppervlakte bevalt me zo goed." „U bent geschapen voor badgast," schert ste Carla. „Liefst omgeven door schone nimfen." „Eén is genoeg," zei Arntzenius veelbete kenend. Ze lachte en haastte zich weg. De Hoogh had zijn oordeel gevormd en gaf dat, naar zijn gewoonte, duidelijk zon der omhaal. Hij liet er geen twijfel over bestaan, dat Arntzenius zelf de beslissing moest nemen. Maar de zaak lag volgens hem duidelijk. De toekomstmogelijkheden bij de nieuwe inrichting waren veel groter. Ze praatten nog wat over en weer, en de bezoeker nam afscheid. Met veel dank en de groeten aan juffrouw Van Essen. De Hoogh zou ze overbrengen en nestelde zich weer in zijn makkelijke stoel, om nog wat tijdschriften door te nemen. Maar het eerste blad dat hij opnam, bleef ongelezen od zijn knieën liggen. Hij staarde voor zich uit en dacht na. Arntzenius, een charmeur. Daarvoor stond hij bekend. Had al diverse zustertjes het hoofd op hol gebracht. Zelfs al eens een milde tip van de geneesheer-directeur gehad, om zijn aktiviteiten op dit gebied naar andere jachtvelden te verleggen en de zus- terkens het hoofd koel te doen houden. Hij was verstandig genoeg, die wenk niet in de wind te slaan. Hij was nog altijd ongetrouwd en verklaarde ronduit, dat hij Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 25,per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE liever de bloempjes plukte in de gaarde, dan te volstaan met één clivia voor het raam. Zoals hij vanavond weer met Carla had zitten koketteren! En Carla was er blijk baar van gediend! Hij had, zo goed en zo kwaad als het ging, meegedaan. Maar zich plotseling erg oud gevoeld bij die twee jongere mensen. Gek, hij wist precies hoe zwaar Arntzenius woog en Carla was ten slotte niet meer dan een assistente. Maar hij werd er zich van bewust dat het hem gehinderd had, toen Carla op de avances van Arntzenius scheen in te gaan. Schéén in te gaan. Ja, hij moest eerlijk zijn. Ze had hem lik op stuk gegeven. Ze was tegen hem opgewassen. Herhaaldelijk had ze hem behoorlijk afgetroefd. Ze was aan hem gewaagd, maar de animo waarmee zij van haar kant het steekspel had gevoerd, maakte hem er zich van bewust, hoe jong ze eigenlijk nog was. En dat ze voor tal van mannen een begeerde partij moest zijn. Hij nam dat allemaal maar als vanzelf sprekend aan, dat zij hier de taak van vrouw des huizes vervulde, die haar geen enkele zekerheid, geen toekomst bood. Eens zou het moment komen waarop zij, net als Liesbeth, het hem zou vertellen: Ik ga hier weg. En dan? En dan? Met een schok werd hij er zich van bewust, dat niet de vraag, wie in haar plaats moest komen, hem zorg gaf. Maar dat hij schrok bij de gedachte haar te moe ten verliezen. Het tijdschrift gleed van zijn knieën. Hij stond op, ijsbeerde heen en weer door de halfduistere kamer, om die schokkende ont dekking te verwerken. Was hij Marian dan vergeten? Kon haar plaats zo makkelijk door een ander worden ingenomen? Nee, wist hij. Marian betekende een lange, gelukkige episode iri zijn leven, die nooit kon worden uitgewist in zijn herinnering. Het was juist dat Carla zo geheel anders was. En hij zelf was natuurlijk veranderd. Een heel ander mens dan de jonge student, die met Marian de Ruyter was getrouwd. Nu was er een andere vrouw in zijn leven gekomen. Reeds toen ze hem als verpleeg ster assisteerde, had ze indruk op hem gemaakt. Zo'n diepe indruk, dat hij het had gewaagd haar te vragen, de zorg voor zijn huis, zijn kinderen, ook voor hemzelf op zich te nemen. Ze had dat aangedurfd, ze was hier nu ruim een jaar. Alles scheen vanzelf te lopen, maar hij wist daarachter haar voortdurende aandacht en aktiviteit. Voor de kinderen was ze een geliefd ka meraad. Door haar jeugd stond ze hen nader, begreep ze hen vaak beter dan hij zelf. Hij was weer naar zijn stoel terug gekeerd en zat in diep gepeins, toen hij werd opgeschrikt door hun binnenkomen. Carla en Juud, proestend van het lachen. Derk, die de baard in zijn keel kreeg, brommend er tussen door. „O vader, wat zit je in het duister te staren," riep Juud en knipte het licht aan. Ogenknipperend zat hij daar, voelde zich een oude, slaperige uil bij die jonge vreugd. „Is dokter Arntzenius allang weg?" vroeg Carla. „Zeker al een uur." „En hebt u al die tijd niets gehad?" „Ik had geen behoefte." „Ja, maar." „Ik had best mezelf iets kunnen inschen ken. Zo, hoe hebben jullie 't gehad? Enfin, dat hoef ik niet te vragen." „We hebben gelachen vader!" „Ging het goed?" „Nee, 't ging mis en dat was het 'em juist! De mensen hebben gebruld. Bert Dijkstra wist 't niet meer en Truus zat te souffleren en die kon niet meer van 't lachen. En Bert kon niets verstaan en zegt opeens keihard: Meid, zit toch niet zo te eikelen!" ,,'t Was geen ernstig stuk, hooj? ik," vroeg hij glimlachend. „Dat was het juist wel. Maar ik geloof dat de lui nog nooit zo gelachen hebben. En Mies was gestorven en lag mooi dood in haar stoel en toen moest ze niezen!" ,,'t Was bere-goed," vond Derk. Herman de Hoogh kon het zich voor stellen. Hij keek naar het drietal, zorge loos, blij. Jeugd! „Nou jongens, 't is hardstikke laat," zei Carla. „Duik d'r onder!" Druk pratend en nalachend nog, beklom men ze de trap. Carla kwam de kamer weer binnen en keek onderzoekend naar de man in de stoel. „En u zat hier al die tijd maar alleen. Dokter Arntzenius was ook gauw weg." „Ja," zei hij, „zoveel hadden we niet te bepraten. Ik denk," voegde hij er als bij ingeving aan toen, „als jij gebleven was, dat hij hier misschien nog wel zou zitten." „Misschien", zei ze schouderophalend, „hij kan 't niet laten." „Wat?" „Flirten. Het hoort bij hem, zoals uw pijp bij u." „Voor een vrouw lijkt me dat toch amu santer dan een pijp." „Amusant kan het zijn," gaf ze lachend toe, „mits met mate genoten." „Net als de pijp." Nu lachten ze allebei en hij voelde zich opeens opgelucht. Zonder dat hij het merkte, nam ze hem od. Hij was toch niet... jaloers? Hij scheen haar gedachten te raden. „Je vraagt je misschien af of ik soms jaloers ben? Jaloers op een jonge, aantrekkelijke, charmante vent? Misschien. Ik voelde me vanavond een beetje een grijsaard, een ouwe uil op zijn tak." „Een ouwe uil zat op zijn tak; hoe meer hii hoorde, hoe minder hij sprak. Hoe minder hij sprak, te meer hoorde hij; och, waren als die uil ook wij," citeerde Carla. „De uil is het symbool van de wijsheid." „Dat klinkt zo, zo oud." „U bent toch nog niet oud?" „Vergeleken bij jullie, Arntzenius en jij." „Arntzenius mag een knappe chirurg zijn, maar als man vond ik hem niet volwassen. En ik vraag me af of hij dat ooit wordt." „Toch," hij ging verzitten, als bereidde hij zich op een ernstig gesprek voor, „toch heb ik me vanavond opeens afgevraagd, hoe lang het nog kan duren, tot er iemand komt die jong en wel voldoende man is in jouw oog, om jou te doen beseffen dat je een jonge vrouw bent, die nog een heel leven voor zich heeft." „O," zei ze geringschattend. „En ik dacht... dan gaat het net als bij Liesbeth. Dan ben ik wéér alleen!" Ze wou luchthartig zeggen: dan vindt u wel weer een ander, maar ze zag hem aan en opeens wilden de woorden niet over haar lippen. Ze besefte hoe hard, hoe ge voelloos dat klinken zou. Ze merkte ook, hoe hij nerveus zijn vingers ineenstrengelde. Ze kende dat teken. Zo had hij ook ge zeten die avond, toen hij bij haar kwam voor het eerst. En ze schrok op, toen hij plotseling zei: „Herinner je je nog die eerste avond, dat ik vroeg of je hier wilde komen?" „Ja," zei ze zacht, „en zo precies, dat ik weet dat u toen precies zo was als nu." „Hoe dan?" „Wat u anders nooit bent, onzeker." „M'n compliment voor je opmerkingsgave. Toen, en nu. Die avond herinnert u zich? toen heb ik u opeens een heel rare vraag gesteld." Een blos kroop op in haar gezicht. „Weet u het nog?" Ze schudde het hoofd, verward. Ze wist het best. Maar ze durfde die vraag nu voor geen geld herhalen. „Ik denk, dat u het nog heel goed weet. Ik vroeg of u er wel eens aan gedacht had, met mij te trouwen." Nerveus stond ze op. „Waarom haalt u dat allemaal op nu?" „Ga alsjeblieft zitten, Carla, en word niet boos. Luister nog even naar me. Ik heb dat toen gezegd en jij zei: nee. Dat is maar goed ook, zei ik toen, want ik ben niet van plan te hertrouwen. En toen zei jij, een heel wijze opmerking tussen twee haakjes, dat je je persoonlijke gevoelens nooit kunt garanderen." Ze was weer gaan zitten, maar ze zag hem niet aan. Haar handen klemden zich om de leuning van haar stoel. (Wordt vervolgd) KADE 23 - VEERE - TEL. 01181 5 55 VOOR BEMIDDELING AAN- EN VERKOOP HYPOTHEKEN TAXATIE VAN AL UW ONROEREND GOED Vertegenwoordiger voor Noord-Beveland: dhr. Wattel, Tel. 01186 -1578. INFORMATIE-AVOND BESTEMMINGSPLAN "KERN KATS" In het kader van de dorpsvernieuwing is er een begin gemaakt met de voorbereiding van bestemmingsplannen voor de kernen. Er is nu een voor-ontwerp gereed voor de kern Kats. Dit voor-ontwerp omvat het gebied van de bebouwde kom en het ge deelte „1ste herziening Kats" (uitbreiding Christinastraat). Door dit bestemmingsplan zullen niet ge wenste ontwikkelingen kunnen worden voor komen (bijvoorbeeld de bouw van opslag plaatsen op de plaats waar woningen heb ben gestaan) en het beeld van het dorp kan worden vastgelegd, zodat het karakter niet kan worden aangetast (bijvoorbeeld door hoogbouw). Verder is een bestem mingsplan een vereiste als basis voor de dorpsvernieuwingsplannen. In het voor-ontwerp van het plan is het bestaande gebruik van gronden en gebouwen opgenomen. Het voor-ontwerp omvat hier toe een Tl-tal bestemmingen met de daarbij behorende voorschriften. Op 13 januari 1981 zal er over dit on derwerp een informatie-avond worden ge houden in het Nieuw-Zeelandhuis. Tijdens deze bijeenkomst is er ook gelegenheid tot inspraak. Deze avond begint om 19.30 uur en is voor een ieder toegankelijk. HENGELSPORT MARKUSSE WISSENKERKE Kruiswoordpuzzel no. 707 Horizontaal: 1. vogel - 4. bijwoord - 7. Europeaan - 10. vonnis - 14. in oprichting (afk.) 15. plaats in België - 16. vogel 18. bevestiging - 19. onmeetbaar getal - 20. boom - 22. tandarm zoogdier - 24. tweetal 26. ijver, animo - 30. Spaanse titel - 32. voorzetsel - 33. het Romeinse Rijk (Lat. afk.) - 34. heilige (afk.) - 35. Frans onbep. vnw. - 36. deel van de bijbel (afk.) - 37. voorzetsel - 38. in orde - 40. klaar - 42. toets alleen (afk.) - 44. zelfzucht - 45. overlevering - 46. zangnoot - 47. rijksgrens (afk.) - 48. vlug - 50. stofmaat - 51. Engels voorzetsel - 52. de onbekende (afk.) - 54. de somma van (afk.) - 56. telegraaf restante (afk.) - 57. zoals de akten getuigen (Lat. afk.) - 58. oosterse titel - 59. droevige 62. Engels telwoord - 64. kledingstuk - 66. priem - 67. grondtoon - 68. inhoudsmaat (afk.) - 69. jong dier - 72. diereneigenschap 74. int. aanduiding v. e. windrichting - 76. soort vlag - 80. kostbaar weefsel - 81. meisjesnaam - 82. zuivelprodukt. Verticaal: 2. spil - 3. zeepwater - 4. num mer (afk.) - 5. kamermeisje in een harem 6. pers. vnw. - 7. verheugd - 8. maanstand 9. vers - 11. onder andere (afk.) - 12. vlagzalm - 13. boterton - 15. zangnoot 17. NV (Fr.) - 19. kledingstuk - 20. rivier in Siberië - 21. meterton (afk.) - 23. nieuwe wereldtaal - 25. deur - 26. deel van een jas 27. zangnoot - 28. bestaat - 29. pronkkastje 31. ontsteld - 36. troefkaart - 37. nakome lingschap - 38. ijzerhoudende aarde - 39. kostbare stof - 41. hevig - 43. sportterm 49. Ned. eijand - 53. drinkbakje - 55. titel (afk.) - 56. geheel de uwe (afk.) - 57. voorzetsel - 58. telwoord - 60. dat is (afk.) 61. vaartuig (afk.) - 63. insekteneter - 65. dun - 67. bolgewas - 70. groet - 71. familie lid - 72. zangnoot - 73. plaats in Duitsland 75. deel van het been - 77. water in Brabant 78. kindergroet - 79. te zijner plaatse (Lat. afk.). Oplossinglkruiswoordpuzzel no. 706 Horizontaal: 2. voor 10. stap - 12. epos 17. ezel - 19. last - 25. atol - 27. eelt - 32. ober - 34. alle - 40. pari - 42. vuil 47. fles - 49. eeuw 55. slim - 57. egel - 62. oker - 64. maal 70. blad - 72. spar 77. anti - 79. trio - 85. Pisa - 87. lila - 91. Pool. - 5. mond - 14. Isar 21. oo - 29. Ria - 36. abel 44. Etna - 51. de - 59. ram - - 66. veel - 74. esse 81. em - 89. ven - - 8. aga - 16. sa 23. anno 30. Olga - 38. ego - 46. se 53. rete 60. Nora - 68. age - 76. ea 83. dame 90. Bask Verticaal: 5. mo - 6. 11. taai - 20. aloë - 28. eren - 35. lift - 43. USSR 52. Elbe - 59. robe - 67. erts - 75. solo - 84. An - 1. Oss - 2. Oslo - 7. 13. plag 22. Otto 29. rups 37. blei - 45. twee 54. Emma 61. Olst - 69. geel - 78. neb 36. ik - 81 va - 3. open - 4. ree dis - 8. Aa - 9. grol - 15. stee - 18. zool - 24. naar - 26. taai - 31. leve - 33. bleu 39. gade - 41. aera - 48. Lena - 50. emoe - 56. lava - 58. gras 63. klei - 65. Adam 71. lade - 73. pips - 80. rap - 82. map 5. il.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1981 | | pagina 1