KRONIEK VAN Raadsvergadering Kortgene Hengelsport Markusse Wissenkerke bij fl O Omdat dit de laatste Kroniek is voor de Kerst, beste vrienden, blijven we ook even stilstaan bij dit feest. Ieder mens beleeft het Kerstfeest weer anders, maar iedereen viert toch dit feest. Ik heb het proberen te verwoorden in het onderstaande gedicht. Kerstmis vo oalemaele. 't Land dat lig te rusten, oales ligt tevree. 't Is oneindug stille. Kerstmis op de stee. Over 't land een witte nevel, böömen op een vare rand. Op een tak een veuhel, Kerstmis op ut land. Je oor t'et kraeke in de böömen, lichjes in een uus. Kinderstemmen zienge, Kerstmis tuus. An de lucht de sterren, twienkele, overal. Een deure op een kiertje. Kerstmis in een stal. De mensen mee een wolle muste, anden vrieve, stille praete. Lichjes achter 't raem. Kerstmis in de straete. Klokken die doe luue, dan wee zacht, dan wee sterk. Zachjes 't urhul spele. Kerstmis in de kerk. Een traene in een öóhe, van binnen as een stéén. Een klein uusje. Kerstmis alléén. Kiek, een lichte sterre, mee een hloed van hloeiend stael. Die staet boven elk uusje. Kerstmis vo oalemael. Uw Kroniekschrijver wenst u allen Prettige Feestdagen. CeeBee. Bij de behandeling van de ingekomen stukken, tijdens de gemeenteraadsvergade ring te Kortgene op donderdag 11 decem ber, vond dhr. Boot het een vreemde gang van zaken, dat door de VOS-werkgroep Kortgene subsidie is aangevraagd, terwijl nu blijkt dat er geen voldoende aantal deelnemers voor een VOS-cursus zijn. Ook mevr. Van Oeveren sprak zich in die geest uit. Ook wilde ze weten aan wie het geld is overgemaakt. De burgemeester zei, dat subsidie is ge geven om werving van cursisten mogelijk te maken. Er zal verantwoording gegeven wor den over besteding van die gelden. Bij het punt „Mededelingen" sprak mevr. De Looff haar tevredenheid uit over de wijze van uitvoering van de riolerings- werkzaamheden te Kats. Mevr. Van Oeveren wilde weten of de ambtenaar, die benoemd is bij het bureau welzijn, ervaring heeft. Hij is in het bezit van het diploma sociale academie, aldus de burgemeester. Dhr. De Looff wilde weten waarom er geen sollicitanten zijn opgeroe pen in de plaatselijke pers. De burgemeester zei, dat een oproep in de landelijke vakpers evenveel effekt heeft. Een voorstel tot wijziging uitkerings verordening werd zonder discussie met al gemene stemmen aangenomen. Ingevolge de wet van 29 januari 1975 op het openbare bibliotheekwerk dient het gemeentelijk plan een aantal gegevens te bevatten, o.a. over een periode 1983—1985. Hiertoe was een voorstel ingediend. Mevr. Van Oeveren en dhr. Dobbelaar vonden het een goede zaak en schaarden zich met de overige raadsleden achter dit voorstel. Bij een voorstel tot vaststelling Welzijns- nota gemeente Kortgene" sprak mevr. De Looff waardering uit over de wijze waarop dit lijvig stuk is vastgesteld. Het is een goede zaak dat zij, die weinig kansen hebben gehad om zich te ontwikkelen, daarvoor in de gelegenheid worden gesteld. Met deze nota is de goede weg gekozen. Dhr. Van Noort was van mening, dat het voor vele verenigingen moeilijk zal zijn om voor het tijtstip (1 april 1981) een overzicht te geven voor hun aktiviteiten in 1982. Mevr. Van Oeveren kon zich ook vinden in de planprocedure verordening. De nieuwe nota biedt ook de mogelijkheid om later een en ander bij te stellen. Dhr. Blankenstijn vond dat er hard was gewerkt en bracht dank aan hen, die daar aan hebben meegewerkt. Dc burgemeester vond het verheugend, dat de nota door de raad wordt gewaar deerd. Hij is er zich van bewust dat op geven voor 1 april 1981 aan de vroege kant is, maar hoopte toch dat de vereni gingen er in zullen slagen een duidelijk beeld te kunnen geven van hun aktiviteiten in 1982. Het voorstel werd met algemene stemmen aangenomen. Zonder discussie werd verder besloten tot vaststelling uitgaven openbaar kleuter- en lager onderwijs over 1979. Bij het behandelen van een voorstel tot reorganisatie brandweer zei dhr. Dobbelaar het van groot belang te vinden dat er een goede regeling tot stand is gekomen met deze reorganisatie. Ook dhr. Boot zei het noodzakelijk te vinden, dat zo'n be langrijk onderdeel als de brandweer goed georganiseerd is. Een volgend voorstel was het regelen van de rechtspositie vrijwillige brandweerper soneel en verordening betreffende de orga nisatie en het beheer. Dhr. Dobbelaar vond dat men goed ge motiveerd moet zijn om met het dure materiaal om te gaan. Een goede beloning hiervoor is dan ook op zijn plaats. Hij wil wel graag een overzicht van de meerkosten bij de nieuwe regeling. Wat dit laatste betreft deelde de burgemeester mee, dat de kostenverhoging 9.000,— is op jaar basis. Het voorstel tot wijziging algemene po litieverordening heeft betrekking op rege lingen in het Veerse Meer. Dhr. Van Damme zei niet gelukkig te zijn met dit voorstel. Vooral de 24-uursrege- ling bij de openbare steigers is hem een doorn in het oog. Velen zullen de moge lijkheid aangrijpen om, na een ligtijd van 24 uren, enkele meters te gaan varen en dan weer voor 24 uren ligplaats te kiezen. Zodoende ontduiken ze het liggeld in de jachthavens. Ook dhr. Dobbelaar sprak zich in diezelfde zin uit. De burgemeester is het ook niet met deze regeling eens, maar het is niet een voudig om in de ene gemeente een afwij kende regeling met een andere gemeente te hebben. Wat bij de ene gemeente geldt, moet ook in een andere gemeente gelden. Uit collegialiteit zijn we bereid achter de regeling te staan, al zijn we het er niet volledig mee eens. Dhr. Boot, als bestuurslid van „Het Veerse Meer", benadrukte dat Kortgene geen bijval van de andere gemeenten krijgt voor een door Kortgene gewenste regeling. Dhr. Van Damme blijft erbij dat het dis crimineren is van de landtoeristen ten opzichte van de watertoeristen. Toch zal hij voor het voorstel stemmen, omdat het beter is iets te hebben dan niets. Het voorstel tot vaststellen van een kap- verordening is voor dhr. De Smit aanleiding om de verordening genuanceerd te hante ren. Vroeger was Walcheren de tuin van Zeeland, gesticht door individuen. Men moet er voor oppassen om niet te hard in te grijpen in iets dat door individuen tot stand is gebracht. Ook vroeg hij zich af of het niet beter was geweest de bomen in de Voorstraat in termijnen te snoeien, b.v. om de een of twee. Het ene jaar die en het ander jaar de andere. Dhr. Dobbelaar was van mening dat het beter was geweest die bomen in het voor jaar te snoeien in verband met het gevaar van invriezen van de snoeiwonden. Dhr. Van Damme vroeg of het juist is als men tegen de wil van de rechthebbende diens terreinen mag betreden om te controleren of de verordening wordt opgevolgd. Dhr. Blankenstijn vindt dat er toch al zo weinig groen is en dat men moet oppassen om niet alles te gaan regelen. Toch is hij van mening, dat reglementeren nodig is. De burgemeester zei, dat door de Vere niging van Nederlandse gemeenten een model kapverordening is vastgesteld. Het is de bedoeling, dat ongewenste hande lingen worden tegengegaan. Al zijn er ont heffingsmogelijkheden, er zal opgetreden kunnen worden als het nodig is. Wat het snoeien van de bomen in de Voorstraat van Colijnsplaat betreft, dit is welover wogen gedaan. Nadat wethouder Van der Weele had gezegd, dat men zeer voor zichtig te werk zal gaan bij het hanteren van de verordening werd het voorstel met algemene stemmen aangenomen. Bij een voorstel tot vaststellen 13e en 16e wijziging van de bouwverordening toonde dhr. De Looff zich tevreden met de wijzi ging. Het deed hem genoegen dat de dienst gemeentewerken is afgeweken van het voor stel van de V.N.G. Het voorstel tot 1ste wijziging model bouwverordening logiesgebouwen, was voor dhr. De Looff aanleiding om te informeren wanneer die wijziging wordt toegepast. Dit gebeurt alleen bij verbouwing, aldus de burgemeester. Bij het vaststellen van de vragenlijst nieuwbouw en vernieuwbouw 1981 t/m 1983 vroeg dhr. Dobbelaar of de regering slecht is geïnformeerd. Vorig jaar is toch ook al een vragenlijst ingediend. De burgemeester zei, dat er een nauwkeurig overzicht nodig is, vooral in een tijd dat de bouw in elkaar is gezakt. Wil men slagvaardig op treden, dan zullen plaatselijke en regionale omstandigheden bekend moeten zijn. Een voorstel tot vaststellen bestemmings plan bebouwde kom Colijnsplaat, gedeelte Havelaarstraat, werd zonder discussie aan genomen. Een meerderheidsvoorstel om een aantal commissievergaderingen openbaar te hou den, stuitte op grote bezwaren van een aantal raadsleden. Dhr. Blankenstijn had helemaal geen behoefte aan openbaarheid. B. en w. vergaderen toch ook niet in het openbaar. Mevr. Van Oeveren kon zich vinden in het minderheidsstandpunt in het college. Ze is van mening, dat de besloten commissies vruchtbaar functioneren. Er wordt vrijer gepraat dan in openbare vergaderingen. Haar partijgenoot, dhr. Van Damme, was echter van mening, dat die vergaderingen wel openbaar moeten zijn. De opmerkingen uit de basis, dat alles maar in besloten commissies wordt bekokstoofd, zijn terecht. Het is een goede zaak dat zoveel mogelijk in het openbaar wordt besproken. Voor dhr. Dobbelaar was het een vanzelfsprekende zaak, dat commissievergaderingen openbaar zijn. De PvdA-fraktie staat volledig achter het meerderheidsvoorstel. Dhr. Boot vindt, dat de adviezen van de commissies altijd waardevol zijn. Hij is bang, dat uit openbare vergaderingen minder waardevolle adviezen komen. De CDA-fraktie kiest dan ook voor beslotenheid van die vergaderingen. De burgemeester vindt, dat dhr. Van Damme het meest de zaak benaderd. Men kan door openbaarheid veel achterdocht bij het publiek wegnemen. De bedoeling in een democratie is, dat zoveel mogelijk alles openbaar besproken moet worden. Er is zelfs een verbod om besluiten te nemen in een besloten vergadering. Wethouder Van der Weele zette uiteen waarom hij tegen openbare vergaderingen is en hij is er van overtuigd dat het goed is, zoals het nu is. Wethouder Filius was blij, dat de burgers nu te weten komen wie er tegen zijn dat hun belangen openbaar worden besproken. Hij herinnert aan de uitspraak van de liberale voorman Thorbecke, die heeft gezegd dat beslotenheid duisternis is en openbaarheid licht. In 2de instantie was dhr. Dobbelaar te leurgesteld over de opvatting van het CDA en een gedeelte van de VVD. Men huldigt hier de opvatting: „Laat de linkerhand niet weten, wat de rechterhand doet. Dhr. De Looff wijst er op, dat er vanuit de raad meermalen is gevraagd om meer informatie. Nu is er een voorstel die kansen biedt voor ieder die dit wenst. Nadat het voorstel in stemming is ge bracht, bleken CDA, dhr. Blankenstijn en mevr. Van Oeveren tegen te zijn. Het wordt met de stemmen van de PvdA en dhr. Van Damme voor, met 6 tegen 5 stemmen ver worpen. Bij een wijzigingsvoorstel, verordening geldelijke voorzieningen raads- en commis sieleden, vond dhr. Van Noort het onre delijk, dat in de ene commissie wel pre sentiegeld wordt gegeven en in de andere niet. Mevr. De Looff vroeg waarom pre sentiegeld niet geldt voor de schoolraad. De burgemeester zei, dat er een neiging is om een vergoeding te geven in plaats van presentiegeld. Het huidige voorstel geldt voor de beheerscommissie Dorpshuis, welzijnscommissie en commissie handel, ambacht en diensten. Na nog enige dis cussie wordt het voorstel met algemene stemmen aangenomen. Met algemene stemmen wordt verder besloten om het bedrag van ƒ8,10 voor het ledigen van containers, te verhogen tot 8,50 per lediging. In verband met de dit jaqr plaats gehad hebbende taxaties voor de onroerend goed belasting, dienen de tarieven te worden herzien. Dhr. Van Noort vraagt hoe de taxatie tot stand is gekomen. Ook dhr. Boot wil dat graag weten. Wethouder Filius zei, dat er sinds 5 jaar geleden veranderingen tot stand zijn geko men. Bij hertaxatie zullen er verhogingen en ook verlagingen plaats hebben. Komen de aanslagen, dan heeft men het recht om te protesteren. Dhr. Blankenstijn was van mening, dat de taxatie goed was gebeurd. De nieuwe taxateurs maakten op hem een goede indruk. Met algemene stemmen wordt besloten tot wijziging van de verordening. Artikel 6 wordt nu als volgt gelezen: Voor elke volle ƒ300,— van de heffings grondslag bedraagt de belasting beddeld: 1. in artikel a 3,55; 2. in artikel b 4,55. Belastingaanslagen van minder dan ƒ10,— worden niet opgelegd. In een volgend voorstel wil het college het tarief voor de woonforensenbelasting herzien in verband met de hertaxatie on roerend goedbelasting. Het voorstel is om het tarief voor de woonforensenbelasting vast te stellen op twee promille van de waarde voor de onroerend goedbelasting met een minimum van 173,55 en een maximum van 1293,84. Alzo wordt be- sloten. Op een vraag van dhr. Dobbelaar op welke post in de gemeenterekening het zwembad in camping „De Paardekreek komt te staan, moest de burgemeester momenteel het antwoord schuldig blijven. Dobbelaar die vroeg dit n.a.v. een voorstel om het onder-erfpachtrecht van de cam ping aan te passen. Dit gebeurt voor de tot het kampeerterrein onroerende goede ren, met uitzondering van de investering voor de bouw van een zwembad. Mevr. Van Oeveren gaat akkoord en vindt het jammer dat de vorige keer duidelijkheid ontbrak. Zonder discussie wordt verder besloten tot aanpassing onder-erfpachtsrecht dhr. De Koster te Colijnsplaat. Bij een voorstel tot verlenging principe overeenkomst verhuur haven Colijnsplaat pleitte dhr. Dobbelaar voor een vroegtijdige bekendmaking hoe de definitieve overeen komst er uit zal zien. De raad moet genoeg tijd krijgen om haar standpunt in te kun nen nemen. Er is moed voor nodig om een overeen komst aan te gaan voor 5 jaar. Dat zei dhr. Van Damme bij een voorstel om de kantine van de nieuwe vismijn te Colijns plaat voor die periode te verhuren De burgemeester zei, dat met de verhuur rekening is gehouden, dat de kantine 's avonds en op zaterdag en zondag ge sloten moet zijn. Het oude kontrakt is ƒ2500,— en wordt nu, na inrichting door de gemeente, ƒ4500,— per jaar. Wat de aanpassing betreft, dat gaat volgens de trend. Dit geldt echter voor een huur- periode van 5 jaar. Het college is verder bereid te onderzoeken of er op onderdelen in het akkoord andere interpretaties mo gelijk zijn. Bij een voorstel tot huurverhoging van de tennisbanen had dhr. Blankenstijn be zwaar tegen koppeling aan een andere vere niging. Dhr. De Looff ging met de voor gestelde opstelling akkoord. De burge meester zei, dat een en ander gebeurd is zoals in het verleden. Bij een volgend punt „huurverhoging di verse zaken", dat geldt voor 3 garages aan de Bernhardstraat, apparatuur Suikerunie op de landbouwhaven. visrecht in de land- bouwhaven te Kortgene, huur grond W. Huibregtse, huur grond L. Wisse, huur grond C. A. J. Ritmeijer en huur grond M. A. B. Klop, was dhr. Van Damme van mening dat er geen nettenlichter meer aan te pas komt bij het lossen van bieten, zoals in de huurprijs is vermeld. Dhr. Dobbelaar vroeg wie de liggelden int in de nieuwe jachthaven, de gemeente of de watersportvereniging. De burgemees ter zei, dat de watersportvereniging en de Deltafederatie dat onderling regelt. De ge- j meente heeft daar geen rechtstreekse be moeiingen mee. Met een volgend voorstel, om voor 1981 in rekening courant ƒ750.000,— te bepalen, ging iedereen akkoord. Dit was ook het geval met een garantie lening kerkvoogdij Kortgene ad 150.000,—. De Rabobank is bereid dat geld te ver schaffen met als voorwaarde dat de ge meente garant staat. Bij een voorstel om een zoutstrooier aan te schaffen, zei wethouder Van der Weele, dat de kans bestaat op minder strooien in woonwijken. Bij langdurige sneeuwval zal dan meer aandacht worden besteed aan de busroutes. Als die regeling niet goed werkt, kan naar een andere manier wor den uitgekeken. Hierna werden de gemeenterekening 1978 en de daarbij behorende rekeningen van het woningbedrijf en het vismijnbedrijf vastgesteld. Namens de commissie voor het nazien van de rekeningen, dankte dhr. Van Damme de opstellers van die rekeningen, waarbij de burgemeester zich aansloot. Bij de rondvraag vroeg mevr. De Looff of het mogelijk is, dat zonder veel kosten de modderpoelen op verschillende plaatsen te Kats op te ruimen zijn. Het is op enkele plaatsen een onhoudbare toestand. Wet houder Van der Weele zal onderzoeken op welke wijze dat op korte termijn kan gebeuren. Dhr. De Looff attendeerde op de slechte toestand van de fietspaden in de Hoofd straat te Kortgene. Ook dhr. Dobbelaar wees op de slechte ligging van straten. Hij drong er op aan, dat zo spoedig mo gelijk de ijzeren platen worden opgeruimd, die steeds maar blijven liggen op het trot toir in de Julianastraat te Kortgene. Dit levert vooral voor oudere gebruikers van dit trottoir groot gevaar op. Ook vroeg hij aandacht voor de Oosthavenstraat te Co lijnsplaat. Wethouder Van der Weele beloofde dat de platen zo spoedig mogelijk van bedoeld trottoir verwijderd moeten worden. Voor het overige moet men er op rekenen, dat niet alles tegelijk kan gebeuren. Ook vroeg dhr. Dobbelaar of er vergun ningen zijn gegeven aan het polyesterbedrijf te Colijnsplaat. Door sommige handelingen van dit bedrijf wordt veel last ondervonden. De burgemeester zei, dat er besprekin gen gaande zijn over dergelijke zaken in de bebouwde kom. Hij waarschuwde echter om niet te ver te gaan met bemoeienissen als er geen gevaar is. Het is soms voor de betrokkenen een zware last om aan alle eisen te voldoen. Verder merkte hij op, dat er van legio klachten over de slechte toestand van sommige straten op het gemeentehuis niets bekend is. Tenslotte zei dhr. Dobbelaar, dat de fraktie een brief heeft ontvangen over het optreden van de politie. Een inwoner van Kapelle heeft een klacht ingediend over een in zijn ogen ongepaste aanhouding. Hij en zijn hoogzwangere vrouw werden op Noord-Beveland klem gereden, waarna ze van een afstandje in de kou moesten toezien hoe de agenten hun wagen door zochten op stroperij. De fraktie wil haar verontrusting kenbaar maken over deze on gewenste toestand. De burgemeester zei geen reden te hebben om te zeggen dat die klacht gegrond is over het optreden van de politie. Evenmin dat de klacht ongegrond is. Hij wil dan ook geen commentaar geven voor het on derzoek is afgelopen. Pas dan kan er ge praat worden over eventuele gevolgen. Hij zal het resultaat van dit onderzoek bekend maken. Op een vraag van dhr. Boot wanneer we weer op de toren van Kortgene kunnen zien hoe laat het is, antwoordde de burge meester, dat dit in het voorjaar van 1981 het geval zal zijn. Dhr. Van Damme wees er op, dat er op Kats een zeer gevaarlijk verkeersobstakel is aangebracht. De verhoging op de rijbaan kan ongelukken veroorzaken. Ook dhr. Blankenstijn was hier bijna opgevlogen. De burgemeester maakte hieruit op, dat Blan kenstijn had gevlogen. Verder zei hij, dat dit obstakel is aangebracht om het snel verkeer te drukken. Daar is om verzocht en nu is het weer niet goed. Hij was van mening, dat het beter zal opvallen als er een boom ingeplant is. Tenslotte vraagt wethouder Filius of er meer duidelijkheid kan komen waar men met zijn klachten over de politie terecht kan. Hierna werd de vergadering met de beste wensen bij de jaarwisseling gesloten. EXAMEN FRUITMANDEN CURSUS De Nederlandse Fruit Expres hield in Middelburg een cursus fruitmanden opma ken voor degenen, die in dit vak werkzaam zijn. Deze Stichting heeft tot doel het be zorgen van fruitmanden over de hele we reld. De cursisten, die een diploma van deze Stichting behalen, zijn automatisch aangesloten en worden zodoende een on derdeel van de schakel, die deze Stichting over heel Nederland heeft, voor het ver zorgen van fruitmanden. De geslaagden zijn mevr. J. Bil van VéGé Supermarkt Colijnsplaat en de heren M. de Bruine en C. A. van Boven van VéGé Voordeelmarkt te Wissenkerke. KURSUS KOKKERELLEN TE WISSENKERKE De Vereniging Voor Openbaar Onderwijs, afd. Wissenkerke organiseert voor haar le den een kursus gezellig kokkerellen. Tijdens deze vier avonden durende kursus zal aandacht worden besteed aan vooral de „koude keuken", met als onderwerpen: lunchgerechten, maaltijd salades, rauwkost- salades, diverse nagerechten, sausjes en taarten. De eerste avond welke op 11 dec. j.l. werd gehouden, stond in het teken van de komende feestdagen.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1980 | | pagina 2