NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD r Rodelko bv U houdt nu het meest gelezen blad op Noord-Beueland in handen p 355 - n 1 a h I y STIEFMOEDER door Tom Lodewijk Zeeland Magazine? No. 3945 Donderdag 18^december 1980 84e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs ƒ23,— per jaar. Franko per post 38.50 per jaar. Advertenties 33 ct. per mm, ex cl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen, enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON De verpleegsters, die met hem werkten, vreesden en vereerden hem. In zijn werk was hij ontzaglijk veeleisend. Voor fouten had hij geen genade, want het ging om mensenlevens. Als ik me volledig concen treer, zei hij, dan kan ik van hen hetzelfde eisen. En als een fout van hen mij uit mijn concentratie haalt, dan loop ik het risico een noodlottige fout te begaan. Bij Carla viel hem diezelfde concentratie op. Het was of ze met hem meedacht. Ze sprak geen woord. Ze scheen als een auto maat te werken. Inderdaad boeide haar de chirurgie buitengewoon. Ze was koelbloe dig, had geen last van zenuwen. En door haar medische studie in staat de betekenis te begrijpen van de ingrepen, die de chi rurg verrichtte. Hij waardeerde haar, volkomen onper soonlijk, als een schier volmaakte helpster. Al was hij er zich goed van bewust, dat ze een knappe, aantrekkelijke jonge vrouw was. Eens, na een bijzonder moeilijke operatie, die alles van hem had gevergd, en die feil loos was geslaagd, richtte hij zich op en zei met een vermoeide glimlach: ,,'t Is gebeurd." Ze zagen elkaar aan. Haar ogen spraken van een diepe voldoening. Hij werd er zich van bewust, dat geen bewonderend verpleegstertje de bekwame chirurg aanbad, maar dat daar een bijna collegiale waar dering tot uiting kwam. Later, toen hij haar in één van de gangen ontmoette, hield hij haar staande. „Inte ressant, hè zuster?" vroeg hij. „Boeiend," zei ze, „ik had het voor geen goud willen missen. Ik wist, dat zo'n ope ratie mogelijk was, maar het zelf mee te maken, dat is nog iets anders." „Hoe wist u dat?" „Ik heb een paar jaar medicijnen gestu deerd." „Niet doorgegaan? Stom." „Doorgaan zou stom geweest zijn." Hij dacht even na. „Dat kunt u zelf het best bekijken." „Ja, ik alléén." „Geeft dit meer voldoening?" „De tweede viool moet er ook zijn." „Goede vergelijking," glimlachte hij. „De chirurg is geen solist, hij heeft de steun van het orkest nodig. Dat kleine orkestje in de operatiekamer. U speelt een goede tweede viool, zuster." Nu bloosde ze. Een woord van lof van dokter De Hoogh was zeldzaam. Het gevolg van dit kontakt was niet, dat Carla anders over de dokter begon te denken. Maar dat hij, meer dan tot nog toe, aandacht aan haar besteedde. Ze was een jonge vrouw, dacht hij, die zich heus niet in de ver pleging behoefde te begraven. Ze was zeer aantrekkelijk. Er was in haar doen en laten geen spoor van behaagzucht, van enige flir tation. Zakelijk, kameraadschappelijk, nuch ter. Was dit haar aard? Of hadden de er varingen van het leven haar zo gemaakt? Hij werd er zich van bewust, dat zuster Carla hem intrigeerde. Hij zag zijn mede werkers en medewerksters nimmer als au tomaten. En daarom werkten ze zo graag met en voor hem. Maar bij Carla was het anders. Hij kende maar al te goed de verliefdheids-symptomen, had er meer dan eens mee te maken gehad en was op zijn hoede. Maar bij Carla viel die reserve weg. Want ze toonde geen verliefdheid. Ze was ook niet verliefd. Toch was dokter De Hoogh de enige man in haar leven. Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 25,per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE die ze werkelijk de moeite waard vond. Ze mocht hem als mens, ze vereerde hem als chirurg. Zowel om zijn bekwaamheid, als om zijn taakopvatting. Hij was in alles het tegenbeeld van de jonge mannen, waar mee ze tot nog toe had omgegaan. Het draaide niet om hemzelf, hij gaf zich ten bate van de medemens. De manier waarop hij dit ideaal in de praktijk tot gelding bracht, schonk haar weer vertrouwen in de mensen. De werkkring zowel als de werksfeer brachten Carla weer in evenwicht. Ze was, constateerde ze, haar wilde haren kwijt. Ze zocht niet langer koortsachtig het ge luk, ze wachtte er op. Voorlopig benaderde ze dat geluk het dichtst in haar werken met dokter De Hoogh. Haar vrouwelijke intuïtie deed haar vermoeden, dat hij zich haar als betrouw bare medewerkster, een beetje als kameraad ook, bewust was. Nauwgezet bewaarde ze de afstand. Ze begreep hoe hij als we duwnaar, als een in alle opzichten aan trekkelijke partij, op zijn hoede was voor trouwgrage verpleegsters. Ze wilde ook zelfs de schijn niet wekken! Ze had boeiend werk, leefde in goede en soms vriendschappelijke verhouding met haar collega's. Het leven was goed. Het verleden was vergeten. HOOFDSTUK III. Dokter De Hoogh. Dokter De Hoogh had koffie gedronken met zijn collega Herzfeld en zich over deze man verwonderd. Voor het eerst. Herzfeld had een ongeneeslijk zieke vrouw. Hij had zorgen. En Herman de Hoogh had ze zelf ook. „Een chirurg moest eigenlijk volkomen zorgeloos kunnen leven," flapte hij er uit. „Dit werk eist zo je volledige concentratie, dat iedere afleiding, van welke aard ook, uit den boze is." „Ja," knikte Herzfeld, „maar daar heb ben we niets over te vertellen. Wij zouden dan trouwens de enigen zijn, die zorgenvrij over de aardbol ronddartelen." „Heb jij dat nooit, Herzfeld, dat je con centratie gevaar loopt, als je maar even aan... aan de zorgen thuis denkt?" „Nee," zei de ander, „véél gevaarlijker is, als ik me bij het scheren heb gesneden, of m'n likdoorn het me lastig maakt. Dat zijn naar het bijbelwoord de kleine vossen, die de wijngaard verderven. Die beïnvloe den je stemming, maken je prikkelbaar en daartegen moet je je met kracht verzetten. Ik heb in de tijd dat wij mannen nog sokophouders droegen, eens tijdens een ope ratie gemerkt, dat zo'n ding het begaf. Nou, je kunt je niet voorstellen, De Hoogh, wat een inspanning het me gekost heeft om daar niet aan te denken." „Ik kan het me heel goed voorstellen, met al die zusterkens om je heen," lachte De Hoogh. „Want je sloeg als man toch maar een snertfiguur met zo'n ding onder je broekspijpen uit. Herinner je je die foto van die generaal die de parade afnam?" Ze lachten allebei... Die zelfbewuste ge neraal, buik in, borst vooruit, met gestrenge blik de mannen inspecterend op de kleinste inbreuk en zelf met een losgesprongen sok ophouder! „Nee," peinsde Herzfeld hardop, „die echte grote narigheden en zorgen, die ma ken je, vind ik, alleen maar meer bewust van de narigheden van je patiënten. Je gaat ze anders zo gauw zien als gevallen. Ik heb een hartpatiënt op 't ogenblik en ik weet dat het grootste gevaar voor die man komt van z'n piekeren. Hoe het nou thuis met de zaak moet gaan, terwijl hij hier ligt. Moeders die hier liggen, met een hok met jongens thuis. De bijkomende na righeid, zogezegd. Je moet wel oppassen, dat je niet probeert ieders kruis méé te dragen. Maar als je doet of het er niet is, word je een feilloze robot." De Hoogh knikte. Hij herinnerde zich de tijd van Marian's korte, maar fatale ziekte. Gelukkig had toen Liesbeth zoveel mogelijk opgevangen. Maar daar zat 'em juist de kneep. Hij kon Liesbeth niet langer vast houden. Ze had een man leren kennen, een econoom, die een belangrijke functie in het buitenland ging bekleden. En daar graag getrouwd heen zou gaan. Ze had al genoeg geofferd, het was niet meer dan billijk dat ze nu ook een beetje eigen geluk kreeg. Maar inmiddels zat hij daar, met zijn twee kinderen. En moest nu het getob met huishoudsters beginnen? Op hetzelfde ogenblik schoot, als een lichtstraal, een gedachte door zijn brein, die hij geneigd was meteen te verwerpen als onuitvoerbaar, riskant. Maar toch liet die gedachte hem niet los. Herman de Hoogh had zijn reputatie als uitnemend chirurg verkregen door zijn in tuïtie en zijn besluitvaardigheid. En die liet hem ook nu niet in de steek. Hij belde Carla op. „Zuster, ik moet iets met u bespreken, dat niets met het werk te maken heeft, en toch ook weer wel. Ja, dat klinkt raad selachtig. Maar 't is voor mij te belangrijk dan dat ik het per telefoon af kan doen, of eventjes op de gang. Hebt u er bezwaar tegen, als ik u daarvoor vanavond bezoek?" Hij stelde dat maar zo voor en begreep, dat het een rare indruk kon maken. Dok ter De Hoogh, die 's avonds een verpleeg ster op haar flat bezocht. Haar reactie stelde hem gerust. „Ik ben vanavond thuis, de hele avond." „Acht uur, is dat goed?" „Dat is best. Tot vanavond, dokter." Meer niet. Hij zuchtte verlicht. Heel za kelijk. Zo moest het ook. Hoewel Carla zich afvroeg wat dokter De Hoogh met haar zou willen bespreken, was het simpele feit, dat hij haar in haar eigen huis opzocht, voor haar een gerust stelling. De jonge dokter Arntzenius zou ze beslist niet zonder meer haar fiat hebben gegeven, maar die zou het zo niet hebben ingekleed! Die zou langs veel omwegen tot de zaak gekomen zijn, om met Carla een avondje uit te gaan. Waarin hij, had ze begrepen al lang zin had. Maar Arntze nius hield ze wel op armslengte. Die don kere ogen hadden al naar té veel vrouwen gekeken! Ze zag dat De Hoogh gespannen was, toen hij binnenkwam. En ze nam haar toevlucht tot de beproefde methode. Koffie. Intussen keek hij in de flat rond. Gezellig, smaakvol, niet al te modern, maar zeker niet knus. De werkende vrouw. „U begrijpt," viel hij met de deur in huis, „dat ik gegronde reden heb voor dit be zoek. Anders zou ik u in uw vrije tijd, in uw eigen huis, niet lastig gevallen hebben." „Dat is me volkomen duidelijk," zei Car la. „Laten we maar niet om de zaak heen- draaien, steekt u maar meteen van wal." „Zuster," zei hij, „u zult wel weten dat mijn zuster voor de huishouding en voor de jongens zorgt." „Dat heb ik gehoord, ja." „Daar komt een eind aan. Ze gaat trou wen. Met een paar maanden." Hij zat met de ellebogen op de knieën, de handen in elkaar gestrengeld. Zij luis terde zwijgend, oplettend. „Ik loop er al een week over te piekeren, hoe ik hierin moet voorzien. Ik zie alle maal leeuwen en beren op de weg. En nu ik hier zit..." „Wordt dat een hele menagerie," lachte Carla, „en ze zijn nog ééns zo groot." „Precies". Hij glimlachte blij om haar begrip van de siuatie. „U zei zoëven, dat we er maar niet om heen moesten draaien. Ik ga u een voorstel doen. Een zeer zakelijk voorstel. De kans is één op honderd, dat u ja zegt. Doet u het niet, dan begrijp en waardeer ik dat volkomen en dan heeft dit hele gesprek niet plaats gehad. En blijft de situatie zo als die is, zonder enige wijziging." Ze knikte, toch gespannen. „De gedachte aan een advertentie, aan huishoudsters op zicht, vervult me met af grijzen. Aan hertrouwen heb ik nooit ge dacht, daar moet je trouwens de juiste vrouw voor ontmoeten. En eigenlijk zie ik maar één oplossing. Zoudt u de plaats van mijn zuster willen innemen?" (Wordt vervolgd) KADE 23 - VEERE - TEL. 01181-5 55 VOOR BEMIDDELING AAN- EN VERKOOP HYPOTHEKEN 4 TAXATIE VAN AL UW ONROEREND GOED Vertegenwoordiger voor Noord-Beveland: dhr. Wattel, Tel. 01186 -1578. ABONNEMENTSPRIJS Van het Ministerie van Econo mische Zaken hebben wij toe stemming verkregen om met ingang van 1 januari 1981 onze abonnementsprijs te verhogen. De maximale verhoging zou f 2,50 mogen bedragen, doch wij nemen genoegen met een meer bescheiden verhoging en zullen onze abonnementsprijs voor 1981 vaststellen op 24,per jaar. Dit mede ook uit dank aan onze trouwe lezersschaar. De postabonnementen worden verhoogd naar f 40,per jaar, dit mede in verband met de verhoging van de posttarieven. De uitgever. HULPVERLENINGSMARKT OP "DE ROOMPOT" Op zaterdag 20 dec. a.s. krijgen onze hulpverleners bij het ziekenvervoer, de fam. Van Halst uit Kamperland, een nieuwe ambulance van de Ambulancedienst De Be- velanden. Zij stellen het publiek in de ge legenheid deze nieuwste aanwinst te be zichtigen op deze zaterdagmiddag. Overigens hoeft u niet alleen voor deze ambulance te komen. Er wordt namelijk een hulpverleningsmarkt rondom georgani seerd. Met medewerking van o.a. de brand weer van Wissenkerke en Kamperland, de politie, het Rode Kruis en E.H.B.O. Zodat u van vele zaken kunt kennis nemen. Zowel binnen als buiten op zaterdag 20 december van 13.30 tot 17.00 uur in het Recreatiecentrum „De Roompot" te Kamperland. Kruiswoordpuzzel no. 706 flfljgfi I22 32 33 Ho3®- 39 4Ö EH'2 I13 4^ BB 4649-50 HT'_' 53— 54 HLj 56 BB"- 58 §23® i-:SI'*tT" gm PEZ-65 BBJ66—6^ Imp- H71-IBM'» na 75*77—^"Kaap K MB91 H53—™«155—™ MM/ M Horizontaal: 2. voorzetsel - 5. deel van het hoofd - 8. oosterse titel - 10. schrede - 12. heldendicht - 14. zijrivier van de Donau 16. N.V. (Fr.) - 17. hoefdier - 19. hinder 21. militair (afk.) - 23. van het jaar - 25. koraaleiland - 27. verharde huid - 29. meis^ jesnaam - 30. meisjesnaam - 32. bediende 34. onbepaald hoofdtelwoord - 36. bijbelse naam - 38. ik (Lat.) - 40. handelsterm 42. smerig - 44. vulkaan - 46. selenium (afk.) - 47. verpakkingsmiddel - 49. tijds duur - 51. lidwoord - 53. hennepbraak 55. uitgeslapen - 57. insekteneter - 59. schaap - 60. meisjesnaam - 62. kleur - 64. keer - 66. in grote hoeveelheid - 68. leef tijd (Fr.) - 70. deel van een plant - 72. boom - 74. het zijn - 76. en anderen (afk.) 77. tegen - 79. drietal - 81. titel - 83. gemanierde vrouw - 85. plaats in Italië 87. kleur - 89. heidemeertje - 90. bewoner van Frankrijk - 91. Europeaan. Verticaal: 1. plaats in Noord-Brabant - 2. familielid - 3. voorzetsel - 4. herkauwer 5. soort onderwijs (afk.) - 6. plaats in Noor wegen - 7. maaltijd - 8. water in Brabant 9. grap - 11. lenig - 13. afgestoken stuk gras - 15. plek - 18. deel van de voet - 20. plant - 22. jongensnaam - 24. voorzetsel 26. lenig - 28. in aanzien houden - 29. vlinderlarve - 31. heilwens - 33. kleur - 35. stijgwerktuig - 37. vis - 39. wederhelft 41. tijdperk - 43. deel van Europa - 45. telwoord - 48. meisjesnaam - 50. vogel 52. rivier in Duitsland - 54. meisjesnaam 56. vulkaaninhoud - 58. gewas - 59. kleding stuk - 61. plaats in Overijsel - 63. grond soort - 65. jongensnaam - 67. delfstof - 69. kleur - 71. deel van een kast - 73. betrokken 75. enkelspel - 78. snavel - 80. vlug i 82. omslag - 84. meisjesnaam - 86. persoonlijk vnw. - 88. Frans persoonlijk voornaamwoord Oplossing kruiswoordpuzzel no. 70S Horizontaal: 1. ore - 4. 11. ere - 13. Ed - 14. In 17. tweeledig - 21. Ie - etages - 27. er - 28. ta 32. festiviteiten - 37. ark 40. rat - 42. ra - 43. de 46. Aa - 47. mak - 49. dd 53. inferioriteit - 59. ai 62. no - 64. allooi - 68. 72. ongenadig - 75. Ik - 79. la - 80. Eva 84. Spa. avegaar - 9. ras - 15. aal - 16. ed 23. geweer - 25. - 30. or - 31. ai - 38. rg - 39. nn - 44. sap - 45. eb - 51. dp - 52. psv 60. es - 61. in slinks - 71. lo 76. eel - 78. en ptt - 83. intrige Verticaal: 2. rede - 3. er - 5. veertig - 6. Ede - 7. ale - 8. anderen - 9. ra - 10. alle 12. eters - 15. agaat - 16. ego - 18. we 19. 11 - 20. it - 22. esp - 24. week - 26. gier 29. av - 30. Ot - 32. fraai - 33. trede 34. imago - 35. inept - 36. naast - 37. arm 41. tav - 48. knal - 50. dreigen - 51. dinsdag 52. pion - 54. fiool - 55. is - 56. ri - 57. enige - 58. val - 63. LSK - 65. loet 66. on - 67. nn - 69. li - 70. klap - 73. ent 74. Ali - 77. ot - 81. VS.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1980 | | pagina 1