DRUK WERK Schriftelijk onderwijs een bloeiende zaak! Drukkerij MARKUSSE Wissenkerke KRONIEK VAN NOORQ-REVEEAND Voor al uw naar De Sinterklaas-toestanden zijn weer voorbij, beste vrienden, de Kerst staat weer al voor de deur. Pakjesavond hoort ook tot het Sint Nicolaasfeest, maar er zijn enkele Noord-Bevelandse ge zinnen, die deze avond niet zomaar zullen vergeten. D'n ofhekeurde Zwarte Piet. D'r was of hesproke mee mekoare; ze zouwe pakjesaevend ouwe bie Hendrik en Soare. De butterletter was in uus, ok de pakjes vo de huus. Toen 't heerluk aeventje was anhebroke en de kachel was anhestoke; zat éél de fermielje bie mekoare in 't rond; opa, oma en de kinders, de kleinkinders op de hrond. Nae een bakje koffie en een stikje van ut banket, wiere de pakjes in een baele klaerhezet. Pa zouw, zonder da ze d'r op zouwe lette, de baele vo de deure, op de stoepe zette. Nae de koffie kreeg Soartje joekte op d'r rik, dat was ut sein vo Pa Hendrik. Om achterlangs te haen mee de baele, ie zpu um even aele. Zachjes rond ut uus, mee éél de kliek, op z'n sokken, as Zwarte Piet heliek. Bie de voordeure an hekomme mee 't paket, éést 't spul tehen de deure anhezet. Dan een flinke oplawaaier tehen de ruute heve, binnen zouwe ze dan wè beve. Afijn, Hendrik haf een dreun, dat was nie heweun. Op de ruute mee z'n and as een aemer en heliek lag 't hlas in de kaemer. Binnen schrokke ze d'r eihe rot, éél 't raem was kepot. Hendrik vloog as een aes achterom 't uus, dat zat binnen netuurluk nie erg pluus. Ze zaete oal in mekoare hedoke, want ze dochte dat ur in wier hebroke. Mè dat was vlug an de kant; ze zaehe bie Hendrik bloed an z'n and. Toen behrepe ze pas, wie of de daeder was. 't Raem a ze toen mè dicht hemaekt, zö was 't feest even hestaekt. In zö'n konsternasie kan d'r vee hebeure, want een ure laeter stieng de baele nog vo de deure. Mè wat 't er ooit nog hebeurt: Hendrik is vo Zwarte Piet ofhekeurd. Het raam is ondertussen gerepareerd, beste mensen. Dus denk niet, dat Hendrik naast je woont wanneer je bij de buren hard board of karton voor het raam ziet zitten. Nog een advies voor doe-het-zelvers; Vo Zwarte Piet mö-je tehenwoordug studere, dirom zelf mè nie probere. Anders krieg je stukken of hebeure d'r onhelukken. CeeBee. 40 ERKENDE INSTELLINGEN, 1.500 CURSUSSEN Wat je over de Nederlanders ook zeggen wil, één ding staat vast: Zij vormen een volkje, dat graag studeren wil. Niet voor niets staat het Ministerie van Onderwijs ieder jaar voor miljarden op de begroting, evenmin is het een toeval, dat ook in politieke discussies het thema „Onderwijs" een belang rijke rol speelt. De studiemogelijkheden in ons land zijn vrijwel onbegrensd. En wie om we,lke reden dan ook het studeren thuis verkiest boven het volgen van mon delinge cursussen, kan zich inschrijven bij een instelling voor schriftelijk on derwijs. Er zijn momenteel rond 40 erkende instellingen van schriftelijk onder wijs in ons land. Tesamen zijn zij goed voor een 1.500 cursussen en ongeveer 225.000 mensen zijn bij deze instellingen als cursist ingeschreven. Schriftelijk studeren iets voor doorzetters. Er zijn allerlei redenen te bedenken waar om iemand aan schriftelijk onderwijs de voorkeur geeft boven mondeling onderwijs. Soms kunnen geografische motieven een rol spelen. Als iemand verschillende avonden per week kilometers moet reizen om een bepaalde opleiding te kunnen volgen, dan is het te begrijpen dat men daarvoor te rugschrikt en gaat overwegen of men de- dezelfde opleiding niet via een schriftelijke cursus kan doen. Anderen zullen schriftelijk onderwijs gaan volgen, omdat zij het prettig vinden hun eigen tijd zelf in te delen. Niet iedereen stelt ook prijs op geregeld contact met mede-cursisten. Zij die zo'n contact wel op prijs stellen, kunnen wat dat betreft overigens ook bij het schriftelijk onderwijs in vele gevallen wel aan hun trekken komen. Instellingen voor schriftelijk onderwijs ge ven tegenwoordig ook aanvullende monde linge lessen en van die mogelijkheid wordt in ruime mate gebruik gemaakt. Ongeveer 1 op de 3 cursisten volgt deze mondelinge lessen. Bij sommige vakken kan je trouwens ook deelnemen aan zogenaamde praktica, zoals die georganiseerd worden door de instel lingen van schriftelijk onderwijs, die daartoe geëigende vakken in hun pakket hebben. Denk maar aan scheikunde of natuurkunde, vakken die deel uitmaken van een cursus, die opleidt voor een einddiploma VWO of HAVO. Maar het thuis studeren blijft bij het volgen van een schriftelijk cursus uiteraard hoofdzaak. En „thuis studeren" betekent dan meestal: avondstudie of leren tijdens het weekend. Als andere mensen uitgaan of naar de televisie zitten te kijken, zit jij te blokken achter je bureau. Je moet wel zeer gemotiveerd zijn of over een grote dosis doorzettingsvermogen beschikken, om je niet te laten afleiden of niet te bezwijken voor de verleiding de studie uit te stellen om allerlei andere dingen te gaan doen. Veel uitvallers. Voor mensen die zwak in hun schoenen staan, is een schriftelijke opleiding veelal niet ideaal. Het is geen wonder, dat vooral bij schriftelijke opleidingen, die zich over vele jaren uitstrekken, het aantal uitvallers erg hoog is. Zo haakt minstens 65% van degenen, die via een schriftelijke opleiding een HAVO- of VWO-diploma proberen te halen, voortijdig af. Een fout die door veel cursisten wordt gemaakt is, dat men bij het starten van de schriftelijke cursus zijn mogelijkheden en doorzettingsvermogen overschat. Veel cur sisten willen de studie zo snel mogelijk afronden en vragen om een snelle opeen volging van de toezending van de lessen. Later blijkt dat zij beter een kalmer studie tempo hadden kunnen kiezen. Sommigen zijn zo verstandig om daartoe alsnog te besluiten, anderen leggen het hoofd in de schoot en geven er de brui aan. Overigens zijn er ook mensen, die juist vanwege het feit dat zij hun eigen studie tempo kunnen bepalen, de voorkeur geven aan schriftelijk onderwijs boven een mon delinge opleiding. Erkende instelling. Wie een schriftelijke opleiding wil volgen, doet er goed aan dit te doen bij een erken/te instelling voor schriftelijk onderwijs, hei.' instelling wordt pas erkend, wanneer ze voldoet aan bij de wet gestelde voorwaar den. Voorwaarden zoals bevoegde docenten, controle op ingeleverd werk, bona fide re clame, etc. etc. Er zijn bijna 40 erkende instellingen voor schriftelijk onderwijs in ons land, die ge zamenlijk bijna 1.500 uiteenlopende cur sussen verzorgen. Onder deze instellingen zijn er enkele, die een uitgebreid pakket van diverse opleidingen verzorgen Daar naast zijn er talrijke instellingen, die zich toeleggen op het verzorgen van cursussen op een bepaald vakgebied. Het is duidelijk, dat u bij de Stichting Vakopleiding voor Drogisten niet een HA- VO-diploma kan halen en dat u bij de Hémon-Panfluitschool geen Esperanto-onder- wijs kan volgen. Dit soort instellingen be strijkt slechts één vakgebied, maar als u dat toevallig zoekt, bent u aan het goede adres. Schriftelijk onderwijs wordt overigens be slist niet alleen gevolgd door mensen, die per se een staatsexamen (bijvoorbeeld HA VO, VWO of MO-akte) willen doen of een middenstandsdiploma willen halen. Er zijn ook mensen, die uit oogpunt van algemene ontwikkeling een cursus willen doen. Met name cursussen in vreemde talen zijn zeer in trek. Wie meer informatie over schriftelijk on derwijs wil hebben, kan dat verkrijgen bij het Ministerie van Onderwijs en Weten schappen, Nieuwe Uitleg 1, Den Haag. Mr. A. Bronsbergen. (Nadruk verboden). LUCTOR ET EMERGO-WANDELING DOOR MIDDELBURG OP 13 EN 14 DECEMBER 1980 Met de ANWB wandelen: Na het succes in 1977 wordt, dankzij medewerking van VVV, Gemeente en Pro vincie, deze prachtige stadswandeling her haald. Speciaal voor de ANWB-wandelaars zijn langs de route de volgende „attrakties" toegankelijk: De sfeervolle kloostergalerij in het midden van de Abdij, rond de Middeleeuwse, alleroudste kern van Middelburg (gratis). Een bezoek aan de rijke kollektie van, het Zeeuws Museum, waar bovendien voor deze gelegenheid non-stop een kostelijk^ film over Middeleeuwse monumenten ver toond wordt (10.00—16.00 uur, toegang 1,kinderen 0,60). Vanaf 12.00—17.00 uur elk half uur een rondleiding door Middelburgs trots: het imposante stadhuis met zijn uiterst merk waardige bouwgeschiedenis en als zodanig wellicht het duidelijkste bewijs, dat „luctor et emergo" geen loze kreet is. (Volwassenen 1,35, kinderen ƒ0,85). Dit alles als onderdeel van een ca 6 km lange wandeling door het oude Middelburg, met intieme straatjes, interessante gevels en merkwaardige historische huizen. Honden kunt u op stadswandelingen beter niet meenemen, zij mogen in musea, e.d. niet binnenkomen. Vertrekpost. De vertrekpost is gevestigd in de stations- restauuratie van station Middelburg, van zelfsprekend uitstekend bereikbaar per trein. Per auto. Van de A58 (Bergen op Zoom - Vlissingen) neemt men de afslag Arnestein - Veere (vanuit Vlissingen: Arnestein, Nieuw- en St. Joosland) en volg dan richting Middel burg - Veere. Te Middelburg meteen, over de spoorbaan links aanhouden en even verder de vertrekpost aan de linkerhand. Het inschrijfgeld voor de ANWB-wandel- tochten bedraagt: 1,— voor houders van het wandel- en fietsbewijs: 2,50 voor ANWB-leden; 5, voor niet-leden. Kinderen tot 12 jaar mogen gratis mee, mits onder geleide. Reduktie voor treinreizigers. Overleg met de Ned. Spoorwegen heeft ook dit jaar geleid tot een unieke regeling, exclusief voor ANWB-wandelaars. In het vervolg koopt men bij het NS-station een enkele reis. Men toont het enkele reis- kaartje bij de vertrekpost en ontvangt dan een voordeelcoupon voor de gratis terugreis, Deze regeling geldt alleen voor reizigers die de volle prijs voor een enkele reis be- talen.dus niet voor 65-plussers, met een 65-plus kaart, voor tienertoers, e.d. Burgerlijke stand WISSENKERKE Geboren: 20 nov.: Adriaan Pieter, A. Filius en S. B. Kouwer; 22 nov.: Ron, z.v. H. G. J. Theissen en G. H. Reeders; 25 nov.: Patrick, z.v. H. E. J. van Mastrigt en S. J. van Bommel. Ondertrouwd: Geen. Gehuwd: Geen. Overleden: Geen. HENGELWEDSTRIJD Op zaterdag 6 december hield de Noord- Bevelandse hengelsportvereniging haar ge bruikelijke St. Nicolaaswedstrijd aan de zeedijk te Colijnsplaat. Bij deze wedstrijd is er behalve een prijs, ook nog een banketletter voor iedere deel- nèmer. Ondanks de slechte weersomstan digheden, sneeuw- en hagelbuien, namen er 68 leden deel aan deze wedstrijd, welke gezamenlijk 145 vissen vingen, waarvan 115 bovenmaatse vissen met een gewicht van 12765 gram. De uitslag van de wedstrijd was: 1. B. Stage, Middelburg 1350 pnt. 2. C. de Fouw, Colijnsplaat 1335 pnt. 3. J. Tazelaar, Goes 1240 pnt. 4. P. de Pan, Kamperland 1075 pnt. 5. P. v. d. Moere, Kamperland 1075 pnt. 6. J. C. de Rijke, Colijnsplaat 830 pnt. 7. L. v. d. Velde, Colijnsplaat 815 pnt. 8. C. J. de Rijke, Colijnsplaat 810 pnt. 9. L. Luyk, Middelburg 740 pnt. 10. J. C. Th. de Kam, Kamperland 715 pnt. De volgende wedstrijd is een vrije wed strijd, dus ook toegankelijk voor niet-leden, wordt gehouden op 7 februari 1981 te Co lijnsplaat van 15.00—17.30 uur. Inschrijven van 14.00—14.30 uur in Café „Juliana te Colijnsplaat. De jaarvergadering is op 23 januari 1981 in het Drenthehuis te Geersdijk, aanvang 19.30 uur. KERST-KLAVERJASTOERNOOI IN KORTGENE Op vrijdag 19 december wordt er in Hotel „De Korenbeurs" in Kortgene een Kerst- klaverjastoernooi georganiseerd, m.m.v. k.j.c. De Kroon uit Wissenkerke. De mensen van k.j.c. De Kroon hebben bij dit toernooi de technische leiding in handen. Vele leuke prijzen zijn er te winnen. Iedereen, die deze denksport beheerst, dus wie kan klaverjassen, is van harte welkom op vrijdag 19 december in Hotel „De Korenbeurs" in Kortgene. De wedstrijd begint om 20.00 uur en er kan ingeschreven worden vanaf 19.30 uur aan de zaal. Er zal worden gekaart volgens het z.g. Rotterdamse systeem, welke reglementen u bij deelname zullen worden uitgereikt. Kom op vrijdag 19 december gezellig klaverjassen in Kortgene.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1980 | | pagina 2