NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Rodelko bv U houdt nu het meest geleien hlad op Noord-Beveland in handen STIEFMOEDER door Tom Lodewijk Zeeland Magazine? Verschijnings data No. 3944 Donderdag 11 december 1980 84e Jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs ƒ23.— per jaar. Franko per poat 38J50 per jaar. Advertenties 33 ct. per mm. excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON Trouwens, dat deden de kinderen zelfs niet eens. Vroeger was het „tante Carla" geweest en daaraan had Herman zich nogal eens geërgerd. Maar Carla was wel wijzer geweest, aan te dringen op de moedertitel. Hij had geen tijd gehad zich lang te er geren. Drie maanden, het was wel kort... Een jongeman voor Juud aan de deur! Hoe kort geleden was het eigenlijk nog, dat zij zelf het hof gemaakt werd. Martin en Pier. Carla had al vroeg op eigen benen moeten staan. Haar vader, de zakenman Van Essen, had weinig tijd, nóch voor haar, nóch voor zijn vrouw Julia. Het huwelijk liep al spoe dig spaak, al leek het na de geboorte van het meisje iets beter te gaan. Julia had geen interesse voor de zaken, kon veel geld aan, ging veel uit en lang niet altijd alléén. Karei van Essen kon daar niet te veel van zeggen, want op een liaison met een knappe secretaresse was een duurzamer verhouding met een blonde Zweedse ge volgd. Een gescheiden vrouw, die wist hoe met de mannen om te springen. Ze waren, zoals dat heet, in goede vriendschap ge scheiden. En Julia kreeg het kind, dat zodra het maar mogelijk was, naar een dure kostschool werd geëxpedieerd. Carla besloot te gaan studeren, of liever studente te worden, want ze koos de studie van de medicijnen bepaald niet uit roeping. Vele jongemannen omzwermden haar, maar onder die waren er twee de meest standvastige aanbidders. De één was Pier Groen, die nu naar ze meende, chirurg was net als haar overleden man, dokter De Hoogh. De ander was Martin van den Dohl, een geestige vent. Een vooraanstaande figuur in het corpsleven en in het studenten- kabaret en met de reputatie van ladykiller. Hoe luchthartig ze er over deed, toch had ze wel nagedacht. Pier, wist ze, was een serieuze vent. Bij Pier was je veilig. Ze voelde dat ze zo'n stuurman aan het roer van haar levensschip niet kon ontberen. Maar ze was er nog lang niet aan toe, dat roer aan andere handen toe te ver trouwen. Voorlopig zou ze zelf wel sturen, in de wateren van plezier. En haar eerzucht werd bevredigd, toen ze er in bleek te slagen Martin, de wel haast ongrijpbare, te boeien. Martin, die meisjes en vrouwen bij de vleet kon krijgen! Later bedacht ze, dat ze wel verliefd op Martin was geweest, maar hem nimmer echt had liefgehad. Anders had ze zo koel- berekenend het spelletje van aantrekken en afstoten niet kunnen spelen. Martin was een beetje over het paard getild. Ze liepen tóch wel achter hem aan, maar bij Carla was dat niet het geval. Je wist nooit wat je aan haar definitief gewonnen had, hep ze weg en moest hij hard lopen om haar in te halen. Ze was bijzonder knap in die tijd, met haar mahoniekleurig haar (niet geverfd) haar ranke, rechte figuur en haar uitda gende, iets wippend neusje. Ze wist zich zeer goed te kleden, ze danste als de beste, was geestig en intelligent in de conversatie. Ze onderschatte zichzelf allesbehalve en daardoor wist ze het spel met Martin te spelen. Hij dacht dat een meisje blij mocht zijn met zijn attenties? Hij vergiste zich. Hij mocht blij zijn, dat ze van zijn attenties nota nam. Martin van den Dohl, enig kind van al vroeg gestorven ouders, erfgenaam van een uitstekende naam en een behoorlijk fortuin, Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met actualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 25,per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4496 AA WISSENKERKE het was een prijs die de moeite waard was. En het was de gloriedag van haar leven, toen zij het middelpunt vormde van een zeer druk bezochte verlovingsreceptie. Pier was ook gekomen en had haar de hand gedrukt. „Ik hoop", had hij gezegd, „dat jullie gelukkig met elkaar zullen worden." Ze had gekeken naar zijn gezicht, ge probeerd er iets in te lezen, maar hij ver trok geen spier. En ging drie maanden later naar Amerika. Maar nu waren de bordjes verhangen. In de verlovingstijd was het tussen haar en Martin allemaal rozegeur en maneschijn geweest. Nu had ze hem. Maar nu moest ze hem houden. En ze merkte, dat dit een moeilijker opgave was dan hem te krijgen. Ze huldigden allebei moderne opvattin gen van elkaar vrij laten en ieders recht op een eigen leven. Maar in Carla kwam toch het primitieve bezitsinstinct steeds stérker naar boven. Haar trots kwam daar nog bij. Trots was ze geweest, toen ze daar naast Martin stond en dacht aan al de genen die vóór haar hadden geprobeerd de ring met zijn initialen te dragen. Waar van er verscheidene op de receptie waren geweest, alsof er niets aan de hand was geweest. Die trots leed, als ze merkte hoe op fuiven en in gezelschap Martin al gauw vrolijk flirtte met andere meisjes en vrou wen, zoals hij altijd gedaan had. Zij liet dat niet op zich zitten. Zij liet zich niet kennen, maar ze was er zich van bewust dat ze, pratend en lachend, met haar blik ken steeds hem volgde, alles opmerkte. Eens had ze er, schijnbaar schertsend, iets van gezegd. „Hoor es," zei Martin, „wil je ine aan je schortebanden vast knopen?" „Ben ik iemand voor een schort?" had ze lachend gevraagd. „Nee, juist daarom." Toen was dat ongelukkige voorval er tus sen gekomen. Samen waren ze naar de win tersport gegaan en bij het skieën had ze haar enkel verstuikt. Ze kon niet meer meedoen. Ze drong er bij Martin op aan, dat hij zou genieten van de sport, zich om haar niet bekommeren. En dat deed hij zó conamore, dat ze al gauw het gevoel had, dat hij zich inderdaad om haar minder bekommerde dan om Ellen van Haersma, die ze hield voor haar beste vriendin. Na tuurlijk waren er anderen, die onder het mom van meeleven en ziekenbezoek haar voortdurend op de hoogte hielden. En ze wist, dat Martin en Ellen vrijwel onaf scheidelijk waren, maar ze zei niets. Die enkel genas wel weer en dan was ze weer van de partij! Terug in het vaderland, ging het vrolijke leven zijn gang en Carla deed van harte mee, maar haar lach was verkrampt door argwaan. Ze voelde dat Martin haar ont glipte, ze wist dat ze door haar houding dat niet kon verhinderen, eerder nog ver ergeren. Ze ging naar de verloving van een vriendin in Brussel, vastbesloten daar een weekje te blijven, maar de onrust joeg haar op. Drie dagen later was ze alweer terug. Haar lege kamer staarde haar aan. Ze besloot naar Martin te gaan. Misschien was hij thuis. Ze zag licht branden achter de gesloten gordijnen. Ze zou hem verrassen. Stilletjes opende ze de deur van zijn flat. Ze had de sleutel. Ze hoorde zijn stem. Toen een andere stem, Ellen van Haersma. „Als je zo ondeugend blijft," hoorde ze haar zeggen, „doe ik de badkamerdeur op slot!" Hij lachte. „Ik wacht wel tot je er uit komt!" „En als ik nu de hele nacht in bad blijf zitten?" Ellen sprak een beetje lispelend. Deed ze altijd als ze wat veel gedronken had. Ze wachtte niet af, wat Martin ant woordde. Als een schaduw gleed ze de deur uit, sloot die geruisloos achter zich. Ze wist genoeg. En ze kon het Martin niet eens voor 't hoofd gooien. Ze kon daar niet staan als de beledigde. Ze moest doen of ze van niets wist. In die nacht, waarin ze geen oog dicht deed, realiseerde ze zich dat de verliefdheid over was. Dat de liefde nooit een rol ge speeld had, dat alleen overbleef de diep gewonde trots. Dat bepaalde haar houding. Ze liet Mar tin op geen enkele wijze merken, dat ze iets wist van zijn intimiteit met Ellen, maar op de eerstvolgende fuif flirtte ze on beschaamd met Hans, aan wie Martin, zoals ze wist, een gloeiende hekel had. Het liep in de gaten, zoals ze Martin op een wel haast beledigende manier verwaarloosde. En dat moest ook. Ze moest de eer aan zichzelf houden, voorzover hier van eer nog sprake was. Niemand mocht zeggen dat Martin haar links had laten liggen. Haar opzet gelukte. Martin voelde zich beledigd, schonk zelfs minder aandacht aan Ellen, door zijn ergernis over haar uitdagend ge- drag. De volgende dag belde hij haar woest- nijdig op. Zij bleef kalm, sarcastisch, te vreden omdat hij kennelijk niet door had, dat zij hem door had. Hij speelde de verdrukte onschuld en hij repte met geen woord van Ellen. Ze begreep waar het om ging. Ook Martin's trots vedroeg niet, dat men zou kunnen zeggen dat Carla hem de bons had gegeven. Maar hij kon er niets tegen doen. Martin's flirtation met Ellen verdween in het niet bij de uitdagend-onverschillige houding van Carla en bij een laatste fikse ruzie, smeet ze hem zijn ring toe. Een en al vorstelijke waardigheid. Hij moest nog bukken ook, om hem op te rapen. O zeker, dat gaf voldoening. Maar meer ook niet. Tijdens dit gevecht tot het behoud van haar trots was ze moe geworden. Haar gedachten vlogen terug naar Pier. Met die was zoiets 'niet mogelijk geweest. Maar Pier zou aan haar ook niets hebben gehad. Niet zoals ze totnogtoe was geweest, alleen maar denkend aan en om zichzelf. De korte, hevige episode bracht bij Carla een ommekeer teweeg. Ze begreep: ga ik op deze weg voort, dan ben ik met een paar jaar uitgebrand, gedesillusioneerd. Ze wilde niet de kant op van haar vader en moeder. Ze wilde leven en gelukkig zijn. De studentenwereld stond haar tegen, stu die interesseerde haar niet genoeg meer. En in een plotselinge omzwaai besloot ze in de verpleging te gaan. Daar kreeg ze alle gelegenheid om te vergeten. De opleiding was voor haar niet moeilijk, ze had een degelijke ondergrond, een helder verstand. En als Carla iets be reiken wilde, overwon ze alle hinderpalen. Het werk nam haar geheel in beslag en ze vermeed de vrienden van vroeger. Na enkele jaren mocht ze assisteren in de operatiekamer en daar was het, dat ze dokter De Hoogh leerde kennen. Herman de Hoogh was weduwnaar. Nog net niet oud genoeg om haar vader te kunnen zijn, maar hij had een zoon en een dochter, allebei op de HBS. Dokter De Hoogh, chirurg in het Wil- helminaziekenhuis, was op zijn hoede voor wat men noemde „het blauwe gevaar" als echtgenoot. Er liepen knappe zustertjes genoeg rond. En De Hoogh, met zijn lange gestalte, zijn aan de slapen grijzend haar, zakelijk maar voor alles menselijk, was een veelbegeerde prooi. Na het overlijden van zijn vrouw, enkele jaren geleden, was zijn ongehuwde zuster in de huishouding komen helpen. Liesbeth had een staffunktie bij een groot bedrijf en had die er voor opgegeven, maar De Hoogh begreep, dat hij niet van haar kon vergen, dat ze haar eigen kansen blijvend opofferde. Ze werkte nu voor halve dagen, bleef zodoende „bij", maar dat kon ook niet permanent. Hij had kansen genoeg om te hertrouwen, maar juist dat maakte hem schichtig. Van zijn vrouw had hij zeer veel gehouden, ze begrepen elkaar in alles. Weer zo iemand te vinden, mocht je niet vergen. Dat kon niet, daarvoor moest je jong samen beginnen, kinderen krijgen. Mis schien liep hij er nog eens tegen op, dacht hij met een wrange glimlach. Niet zo drin gen, dan kwam je verkeerd terecht. (Wordt vervolgd). KADE 23 VEERE TEL. 01181-555 VOOR BEMIDDELING AAN- EN VERKOOP HYPOTHEKEN TAXATE VAN AL UW ONROEREND GOED Vertegenwoordiger voor Noord-Beveland: dhr. Wattel, Tel. 01186 -1578. SINTERKLAASAVOND IN HET PENSIONTEHUIS TE K0RTGENE Woensdagavond werd in het Pensionte huis „Noord-Beveland" in Kortgene voor de bewoners .en de bewoners van de 37 be jaardenwoningen het Sint Nicolaasfeest ge vierd. Het geheel stond onder leiding van de waarnemend directrice mevr. N. Ste- vense, die er met haar medewerksters in slaagde er een prettige avond van te maken. Sint Nicolaas en Piet bezochten het huis en bleven daar een paar uur, waarbij ook de zieken in de kamer werden opgezocht. Het bejaardenkoor zorgde onder leiding van de heer A. Platschorre voor de zang, terwijl de heer P. J. Bom als vanouds de pianobegeleiding voor zijn rekening nam. Mevrouw P. Bom-van Oeveren en de heer M. Meesen wisten met voordracht en een praatje tussen de bedrijven door de avond te vullen. Aan het eind van de avond zorgde de directrice voor een verrassing voor iedereen, door het uitreiken van ka- dootjes, hetgeen bijzonder in de smaak viel. Het feest werd door enige bestuursleden bijgewoond. In verband met de feestdagen verschijnt dit blad in 1980 nog op de volgende dagen: DONDERDAG 18 DECEMBER en WOENSDAG 31 DECEMBER Advertenties voor het Nieuw jaarsnummer (31 dec.) moeten uiterlijk binnen zijn op dinsdag middag 12.00 uur. De uitgever. Kruiswoordpuzzel no. 705 Horizontaal: 1. vreemde munt - 4. grote boor - 9. soort - 11. aanzien - 13. jongens naam - 14. laatste nieuws (afk.) - 15. vis 16. en dergelijke (afk.) - 17. tweevoudig 21. Frans lidwoord - 23. wapen - 25. ver diepingen - 27. bijwoord - 28. zoals de akten getuigen (Lat. afk.) - 30. goud (Fr.) 31. tandarm zoogdier - 32. feestelijkheden 37. schip - 38. rijksgrens (afk.) - 39. de onbekende (afk.) - 40. knaagdier - 42. rond hout - 43. lidwoord - 44. vruchtennat - 45. getij - 46. water in Brabant - 47. tam 49. de dato (afk.) - 51. displaced person (afk.) - 52. voetbalvereniging - 53. minder heid - 59. tandarm zoogdier - 60. verlaagde toon - 61. voorzetsel - 62. windrichting (afk.) - 64. gehalte - 68. listig - 71. soort onderwijs (afk.) - 72. zonder genade - 75. maanstand (afk.) - 76. drank - 78. voeg woord - 79. bergplaats - 80. schortje - 82. staatsbedrijf (afk.) - 83. kuiperij - 84. plaats in België. Verticaal: 2. verstand - 3. bijwoord - 5. telwoord - 6. plaats in Gelderland - 7. drank 8. niet dezelfden - 9. rondhout - 10. onbep. hoofdtelwoord - 12. gasten - 15. mooie steen - 16. ik - 18. pers. vnw. - 19. laatst leden (afk.) - 20. hetzelfde - 22. boom 24. deel van het jaar - 26. vogel - 29. als volgt (afk.) - 30. jongensnaam - 32. prachtig - 33. deel van een trap - 34. vol komen ontwikkeld insekt - 35. ongerijmd 36. voorzetsel - 37. lengtemaat - 41. ter attentie van (afk.) - 48. hard geluid - 50. onaangenaam te kennen geven - 51. deel van de week - 52. -schaakstuk - 54. flesje 55. bestaat - 56. het romeinse rijk (Lat .afk.) 57. unieke - 58. smak - 63. luchtstrijd krachten (afk.) - 65. ovenkrabber - 66. Fr. onbep. vnw. - 67. de onbekende (afk.) - 69. Chinese maat - 70. mep - 73. loot - 74. sprookjesfiguur - 77. Frans voegwoord - 81. deel van Amerika (afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. ,704 Horizontaal: 1. slang - 5. zanger - 10. Ede 12. Lea - 13. or - 14. Rie - 15. genoeg 17. Azië - 19. gek - 21. ok - 22. elf - 24. enge - 25. Cairo - 27. LSK - 28. eik - 30. stand - 32. lol - 34. Eelde - 36. tak - 37. of 39. vlo - 40. ar - 41. eg - 43. armee - 44. st 46. bl - 48. alt - 50. NS - 52. ulo - 55. rente 57. ons - 59. kolom - 61. eli - 62. ivm 64. ruine - 66. ende - 67. pil - 68. sr - 69. kat - 71. asla - 73. aperte - 76. gil - 78. tij 79. aai - 80. aak - 81. ageren - 82. Anton. Verticaal: 1. sen - 2. ale - 3. neger - 4. ga 5. zoz - 6. Aries - 7 gr - 8. eigeel - 9. ree 10. egoist - 11. dek - 16. Oran - 17. af 18. enkel - 20. koker - 23. lol - 25. cake 26. ido - 27. 11 - 29. Ida - 31. ta - 33. Ommen 35. Eos - 38. fat - 39. ven - 42. gat - 45. tule - 46. breuk - 47. lel - 49. Leida - 51. ski 53. lo - 54. omtrek - 56. nietig - 57. om 58. sri - 60. onze - 63. veste - 65. ulaan 67. pa - 68. sta - 70. aga - 72. lijn - 74. pit 75. Ran - 77. Ie - 79. aa.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1980 | | pagina 1