KRONIEK mu NOORO-REVEIANÜ Raadsvergadering Wissenkerke Tweede blad van bet Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. 27 november 1980 no. 3942 Lid zijn van de Kruisvereniging Het hoort er gewoon bij ^K' v. «- - K S t «fS* We zitten er middenin, beste vrienden, in de Sinterklaas-toestanden bedoel ik dan. De aankomsten van die beste man zijn niet van de lucht. In Goes zullen ze dat wellicht niet zo snel vergeten. Daar zongen de kinderen juist trippel, trappel over 't paard van Sinterklaasje, toen die goeie man d'r af knikkerde. Z'n keus onder de blubber, blauwe plekken en de kinderen 's avonds in plaats van een wortel voor het paard, een E.H.B.O.-doos in d'r schoen. Uiteraard deze week ook wat Sinterklaas-belevenissen in de Kroniek. Van Sinterkloas en nog wat. Sinterkloas die hoei-je man is noe wee in 't land. Over 't waeter hlad hekomme, 't is een vrolukke klant. Ie kom langs de uzen mee een wapperende baerd. Kloppe op de deure, binnen is 't bedaerd. Strooie doe 't um buuten op je kop. Ier en daer een neutje vo die man, hin strop. Soms duuk 't er één in de schouwe, dat is dan z'n knecht. Zo'n hast-arbeider, zö zwart as de kolen en kleur-echt. Mee een paerd rie 't um over dek. A 't um d'r of zou knikkere ei t'um nog ouvast; mee Pieterman z'n knecht an 't andje an de televiziemast. 't Is ök voor hekomme, da 't er nog een anderen was. Zeker een colleha, mè dat kwam nie erg van pas. Ok wor 't er dan hezonge van een maene en marsepein. Dat is netuurluk mè verzonne, oalus vo de schijn. Dan bin d'r ok nog makkers, staeke wille die ok. Die vast wat hehore van een zekere Kok. Zou um bie ons ok komme, wie weet wat of um bracht. 't Zou best wel us kunne, 't is meschien Van Agt. Mè dat za wè nie zó weze, 't is een kinderféést. Dirom ei je niks te vrezen; wij een bitje en hun ut méést. Na deze kolder, beste vrienden, nog een serieuze surprise-tip van veel Peelandse Zwarte Pieten voor de Peelandse bestuurders; Maek us een hrööt pakket, di mee koeijeletters op hezet: Lang hewacht en nie hezwehe, Asjeblieft, een fietspad, di zatte je om verlehe. CeeBee. Op maandag 24 november j.l. kwam de raad van Wissenkerke in openbare verga dering bijeen. Zij stond onder voorzitter schap van burgemeester P. Wisse, die mee deelde dat de secretaris wegens ziekte afwezig was. De notulen van de vorige vergadering werden vastgesteld. Bij de ingek.omen stukken had de heer Uijl gelezen, dat het R.P.C.Z. een reserve aan het kweken was. Hij wou daar toch zijn afkeuring over uitspreken. Er moest enkel gemeenschapsgeld uitgegeven worden om die begroting te dekken. Ook de heer San dee vond het niet juist van die reserve. Wethouder Wisse sprak over een klein bedrag voor later te organiseren cursussen. En er werd controle uitgeoefend op de besteding van deze reserve. De heer Sandee vroeg nog of rijkswater staat de openingstijden van de Zandkreek- brug niet op de lange termijn ging schuiven. De voorzitter haalde uit de stukken juist de mededeling dat er overleg en voorstellen kwamen in het voorjaar van 1981. De verhuur van een gedeelte haventerrein aan de heer A. C. van Hee werd per 1 oktober 1980 als beëindigd beschouwd. Het nieuwe raadslid P. M. Leendertse werd benoemd als gemeentelijk vertegen woordiger in „Het Veerse Meer"; lid van de sport/kultuurcommissie en plv. gemeen telijk vertegenwoordiger in de Stichting voor maatschappelijk welzijn woonwagen bewoners Midden- en Noord-Zeeland. Er vond een herbenoeming plaats van de heer Hamelink in de Stichting Protes tantse Bejaardenzorg. Voor de realisering van een kleedakkom- modatie en kantine van de v.v. Bevelanders werd voorgesteld beschikbaar te stellen een bedrag van 155.100,zijnde de mate riaalkosten; verstrekken renteloze lening van ƒ16.000,— voor inrichting van kantine en te verlenen het recht van opstal. De heer Blok kon namens zijn fraktie niet instemmen met de bouw van de ak- kommodatie. Zijn argumenten waren wel bekend en golden voor tennis en voetbal één kleedgebouw. Hij wenste geen verdere discussie daarover. Wat betreft het ver lenen van een renteloze lening kon hij akkoord gaan met de visie van het college. Ook een recht van opstal stuitte bij hem niet op bezwaren. De heer Van der Maas kon ook vanwege de hoge onderhoudskosten en uit bespa ringsoogpunt bekeken, niet meegaan met dit raadsvoorstel. De heer Sandee wenste de voetbal daar entegen sterkte bij de bouw en hoopte dat men op tijd gereed zou zijn. Het was juist de subsidie in termijnen te voldoen, zodat er altijd controle aanwezig is. De voorzitter streefde naar een volwaar dige accommodatie voor beide verenigingen. Een ambtenaar zat ter controle in de bouw commissie. En constateerde verder dat dit voorstel aangenomen was, met het tegen stemmen van PvdA en SGP tegen bepaalde onderdelen van dit plan. De kosten voor de inrichting van het schoolplein bedroegen ƒ31.000,—. Omdat er reeds 10.900,— was opgenomen in de kostenraming van de verbouw chr. lagere school, werd nog een krediet gevraagd van 20.100,—. Dhr. Hamelink stelde dat er ook reeds in 1977 een bedrag was uitgetrokken hier voor. Financieel was het hem onduidelijk. De voorzitter stelde dat het bedrag van 1977 al was afgeboekt. Maar hij gaf toe, dat er enige financieel-technische zaken op misverstanden kunnen lijken, die er niet zijn Voor het aanbrengen van drie lichtmasten bij de westelijke ingangen van De Banjaard werd een bedrag beschikbaar gesteld van 8.000,—. Er werd een wijziging voorgesteld in de heffing van onroerend goedbelasting en de woonforensenbelasting. De heffingsgrond slagen 1981 werden vastgesteld op 600/0 van de voor 1980 geldende bedragen. Om de opbrengst toch hetzelfde te laten zijn, werden de tarieven verhoogd. Gebruikers heffing van 3,30 naar 5,50 voor elke ƒ3.000,— en zakelijk gerechtigden van 4,13 naar 6,90 voor elke volle 3.000,—. Het tarief van de woonforensenbelasting werd bepaald op 3,5°/oo- Dhr. Noordhoek bevreemdde alles een beetje. Wat had de aanpassing van 5 jaar nu voor zin als men nu al ging veranderen. Gaf dit bij G.S. geen rare indruk. Ook de grote verschillen per gemeente vond hij een belachelijke zaak. De voorzitter wees er op dat de meeste bezwaarschriften praten over een te hoge taxatie. Met deze aanpassingen is daar aan tegemoet gekomen. Aan de orde kwam nu de bijdrage 1981 voor de Stichting Zeeuwse Muziekschool. Deze gaf voor de gemeente een verhoging te zien van 17,36%. Die stijging was een gevolg van een toename van het aantal lessen door leerlingen uit de gemeente. De heer Blok benaderde dit agendapunt zeer positief, vooral ook de toelichting hoe dit tot stand was gekomen en wat men er later aan zou gaan veranderen. Hij was geen voorstander van bevriezen van les- eenheden, maar voor overleg met de ge meente, hetgeen door het college werd onderstreept. Voor het aanbrengen van beplanting in het bestemmingsplan „Kamperland I" werd een krediet gevraagd van ƒ35.000,—. De heer Uijl, daarin bijgevallen door de heer Van der Maas, vroeg waarom de ar chitect helemaal in Oisterwijk gezocht was. Wethouder De Nooijer verklaarde, dat dit gekomen was via een artikel in een vakblad De heer Sandee vroeg waarom men niet ging inplanten als het bestemmingsplan bijna was volgebouwd. Maar wethouder De Nooijer wees hem er op, dat de praktijk leert, dat aanplant beter later kan gebeuren. Hierna kreeg men nog een hele discussie aangespannen door Van der Maas over een beplanting die bacterievrij is. Men besloot de lijst van planten voor te leggen aan deskundigen op dit terrein. Een bedrag van 2500,— werd beschik baar gesteld voor de inventaris van de jeugdsoos te Kamperland. Alleen de heer Van der Maas stemde daar tegen, omdat er al eerder een bedrag voor was uitge trokken en hij zag die sozen als een ont trekking van kinderen aan het huishouden. Enkele wijzigingen op de begroting 1981 passeerden hierna de raad. Wat betreft het voorontwerp Streekplan Midden-Zeeland stond het college positief tegen de opmerking, dat de feitelijke be volkingsgroei ieder jaar bijgesteld wordt. Ook kleine kernen kunnen wel eens een extra impuls nodig hebben. Tenslotte kon men zich in grote lijnen verenigen met het gestelde in het Streekplan. De heer Blok kon zich ook gtotendeels achter deze zienswijze opstellen. Hij wees nog op twee punten. Het zou zinvol zijn om in het Streekplan te vermelden, dat men voor het voortbestaan van een school in een plattelandskern uitgaat van twee leerkrachten. Ook stond de noodzaak' van een zaalakkommodatie op Noord-Beveland als urgent. Hij had daar reeds bij de al gemene beschouwingen op gewezen. De voorzitter zou zeker de opmerkingen over de twee leerkrachten proberen in te brengen in dit Streekplan. De heer Sandee bepleitte een Voorrang van de fietspaden tussen de kernen. Verder moest het fietspad dat ophield bij het via duct doorgetrokken worden naar de Schots man. En als men de recreatie aan de bui tenkant wil opvangen, dan moet men daar ook trailerhellingen gaan aanleggen. De voorzitter zegde toe de fietspaden nogmaals onder de aandacht te brengen. De trailerhellingen zou men nog bekijken, waar die nu precies gepland waren. De tarieven gebruik sportvelden, zwem bad, gymlokalen en dorpshuizen werden met 5% verhoogd. Gymlokalen pas met in gang van 1 sept. 1981, de overige reeds pér 1 januari 1981. J3e vaststelling van de Welzijnsnota van de gemeente Wissenkerke bracht nogal wat beroering bij sommige raadsleden teweeg. De heer Hamelink maakte namelijk nogal bezwaar, omdat er instond dat door de kerkelijke gezindheid en christelijke politiek de meeste scholen een christelijke inslag hadden .gekregen. Kerk met politiek en de schoolkeuze hoefden niet dezelfde te zijn. Ook werd de school op Geersdijk daarin genoemd, die de gemeente 23,— per in woner kostte. Terwijl daar A- en B-leden zijn, wat een pure discriminatie is. Hij meende dat protest toch te moeten laten horen hierover. De heren Sandee en Van der Maas be- teurden die opmerking en vonden die hier niet aan de orde. Terwijl de heer Uijl daar graag op een andere keer nog eens over wilde discussiëren. Om aan deze discussie een einde te ma ken stelde de voorzitter, dat de heer Ha melink weinig steun kreeg van anderen, zodat alles bleef staan in de Welzijnsnota. De heer Sandee vroeg naar de verdeling van de financiën. En had samen met Van der Maas bezwaar tegen het onder één noemer brengen van kerken en vakbonden. Daarnaast vond Van der Maas de uitbrei ding met zoveel verenigingen erbij onjuist. De voorzitter had wel enige bedenkingen tegen de decentralisatie, terwijl er steeds minder geld voor beschikbaar werd gesteld door het rijk. De heer J. de Nooijer uit Vlissingen, exploitant van een frituurwagen op het par keerterrein nabij De Banjaard, had beroep aangetekend tegen de weigering van een bouwvergunning van een voorbouw. Het beroepschrift werd ongegrond ver klaard, omdat de raad van mening was dat de gekozen opzet van bouwen te groot was, waardoor het een cafétaria werd. De gemeenterekening 1978 werd op voor stel van de commissie voorlopig vastgesteld. Bij de rondvraag kwam de heer Sandee nog terug op het zwembad. Men kwam terug op het voorstel om het zwembad op zondag te sluiten. Vanwege kostenbesparing kwam hij wel met de suggestie het zwem bad te openen tussen half mei en half sept. De heer Blok was daar eeh tegenstander van, omdat men de mensen wel laat betalen, maar men kon minder gebruik maken van het .abonnement. En ook eind sept. en begin oktober kan het mooi weer zijn. De heer Van der Maas betreurde de stap van het CDA om het voorstel terug te nemen, omdat hij uit principe het zwembad nog steeds wilde sluiten op zondag. De voorzitter beloofde de opmerkingen te bespreken in het college. Naar de mening van de heer Sandee waren de stoplichten te veel afgesteld op het oranje knipperlicht. Daardoor te snel rijden en gevaar voor de veiligheid. Ook dit zou men nader gaan onderzoeken. De heer Hamelink was van mening, dat de dienstbussen te hard de kernen binnen rijden. Of de dienstregeling is te krap, of men moet de chauffeurs eens daarop wijzen. Dit zou door het college bekeken worden. De heer Blok vroeg bij de rondvraag aandacht voor het volgende: „Enige weken geleden is er een wild-west achtervolging geweest in onze gemeente, kompleet met schoten, dit ter aanhouding van enige stropers. Daarbij is ook betrokken geweest een toevallige automobiliste, die daardoor enige schade aan de auto heeft opgelopen, met daarbij de geestelijke schok die dit bij haar teweeg gebracht heeft. Voorop gesteld wil ik zeggen, dat stropen een strafbaar feit is en dat daar tegen opgetreden moet worden, is mij duidelijk. Wel is de manier waarop dit gebeurt een bedenkelijke. Een ongelukje en er is sprake van het neerschieten van mensen. En dat voor enkele hazen, het geeft mij te denken. In dit verband wijs ik u ook nog eens op het feit, dat enkele jaren geleden tijdens een achtervolging de stroper de macht over het stuur verloor, in de sloot terecht kwam en zich een half jaar onder ziekenhuis- Ruim 3,5 miljoen gezinnen in Nederland zijn lid van een kruisvereniging. Dat is niet nieuw, al sinds generaties is het over grote deel van de bevolking lid van een kruisvereniging. De meeste gezinnen gaan ervan uit, dat zij de kruisvereniging niet kunnen missen. De kraamverzorgster komt over de vloer bij een poliklinische of thuisbevalling. De wijkverpleegkundige komt als er een zieke thuis is. Men haalt voor bevalling of ver pleging van een zieke verpleegmateriaal uit het uitleenmagazijn. Men stapt naar de diëtist voor toelichting op een voorge schreven dieet. Zwangere vrouwen gaan naar zwangerschapsgymnastiek, bejaarden naar bejaardengymnastiek. A.s. ouders ne men deel aan een „moedercursus" en ga zo maar door. De kruisvereniging is uit het gezinsleven niet weg te denken. Of het nu gaat om consultatiebureaus voor zuigelingen en kleuters, of om bestrijding van reuma, tbc, hart- en vaatziekten, kanker, aandoeningen van de luchtwegen, revalidatie van ontsla gen ziekenhuispatiënten. Op praktisch elk terrein van de thuisgezondheidszorg is de kruisvereniging een vanzelfsprekendheid. De regering heeft dat ook erkend en sinds 1 januari 1980 valt het merendeel van de diensten van de kruisvereniging on der de verstrekkingen op grond van de AWBZ, de Algemene Wet Bijzondere Ziekte kosten. Daarbij werd wel door de overheid bepaald, dat niet-leden een eigen bijdrage moeten betalen, wanneer zij een beroep doen op de hulp van de kruisvereniging. Boven dien werd door de overheid ook bepaald, dat wie lid wordt en binnen drie maanden na het begin van het lidmaatschap hulp vraagt, naast de gewone contributie nog een entreegeld moet betalen. Voor het jaar 1981 is de eigen bijdrage vastgesteld op 85,— en het entreegeld op 51,—. Deze bedragen gelden per persoon. Wanneer een gezin dus geen lid is van de kruisvereniging en in hetzelfde jaar wordt voor twee gezinsleden de hulp van de kruis- PLM. 80 JAAR DE KLOK TERUG GEDRAAID - JEUGDHERINNERING Dit zijn ware gebeurtenissen die zich afspeelden in de nabijheid van het dorpje Kats. Op zekere dag zei de boer tegen zijn vrouw: Di is een paerd, die bluuf me krepel lope. Ik dienke ak dunderdag ni de beus fietse op Kurtjeen, dak es ni de vias ga en vrage of ten es kom kieke. Jaat, dat zouk ok doewe, zei de vrouwe. Vriedagsochens kwam de vias op de fiets. De man was kort van stof, ie zei: Wi loopt die knol. Ongeveer vuuf minuten fietse in het Kooiwegje, zei de boer. Dan zumme di es ni toe rieë, zei de vias. Ze reje samen weg. Alefverwege stopte de vias en zei: Wat scheelt die knol eigenlijk? De boer zei: Ik dienke datten zijn eige verrekt eit of een trap van een or paerd. Dan weet ik et we, dat kan ik me we voorstelle. Me rie me vrom. Ik za wel een smeerseltje klaar make, dan stier je di vanavend me een knecht om. Je eit er toch wel een di a kan fietse. Me ni laeter as olf negene, wan dan haék ni me nist. 't Is zeker we droge op het land, zei de vias. Jaat, zei de boer, me moste es een lekkere vlage regen kriege. De vias zei: Het most me es drie jaar droge bluuve. Dat opek nie, zei de boer. Me ik we, zei de vias, wan dan waere die kleine keuters op de fles. Di ek een nekel an. Di komme je sondaagsochtens uut je nist aele vo een verke of een geite, di a ni vrete wille. En dan bink nog ni bi de deure of ze roepe a: ik bin me erm, meneer. Ik zegge: dat ziek ok we. P. Breure. HENGELWEDSTR'JD TE COLIJNSPLAAT Op zaterdag 22 november organiseerde de Noord-Bevelandse hengelsportvereniging haar achtste en tevens laatste wedstrijd voor het clubkampioenschap 1980 aan de zeedijk te Colijnsplaat. Aan deze wedstrijd namen 62 leden deel, welke gezamenlijk 137 vissen vingen, waarvan 88 bovenmaatse vissen met een gewicht van 9240 gram. De uitslag was: 1. J. de Kam, Kamperland 1630 pnt. 2. J. C. Th. de Kam, Kamperland 930 pnt. 3. G. Keizer, Wemeldinge 870 pnt. behandeling heeft moeten stellen. Mijn conclusie moet dan ook op dit mo ment zijn: een beschaafder en bedeesder optreden van de Noord-Bevelandse politie mensen tegen dit strafbare feit zou op zijn plaats zijn. Hierbij vraag ik dan ook aan de burgemeester, als hoofd van de politie, om dit als zodanig te onderkennen. En de daartoe vereiste stappen te ondernemen." De voorzitter was het met de zienswijze van de heer Blok geheel oneens. Het is juist dat er geschoten is, want men heeft een stopverbod genegeerd. Dit stropen is een commerciële zaak, omdat men alles doodschiet. Het is een georganiseerde kleine misdaad, met dikwijls daarbij verboden wapenbezit. Verder had hij over het beleid van de rijkspolitie weinig te vertellen. Als laatste had de heer Leendertse nog een opmerking over het Streekplan. Dat er wordt aangegeven dat men minder ver keer verwacht, met name bij de Zandkreek- sluis was volgens hem een onjuiste con clusie. De voorzitter zegde hiervan kennis te nemen en de opmerking door te sturen. Na een drie uur vergaderen kon burge meester P. Wisse eindigen met dankgebed. vereniging ingeroepen, dan moet men twee maal 85,— betalen. Wordt men echter lid, dan hoeft het entreegeld slechts eenmaal betaald te worden, ongeacht het aantal ge zinsleden waarvoor hulp wordt gevraagd. Het lid zijn van de kruisvereniging is dus duidelijk voordeliger. Verreweg de meeste Nederlandse gezinnen worden lid bij het begin van het huwelijk en blijven dat hun leven lang. Afgezien van de voordelen voor henzelf, maken zij het daarmee de kruis vereniging mogelijk haar werk te doen en dit zelfs nog uit te breiden in het belang van de gehele plaatselijke gemeenschap. Samen zorgen voor eikaars gezondheidszorg dus. In 1980 kneep de kruisvereniging nog wel eens een oogje dicht en werden ook niet-leden wel gratis geholpen op consul tatiebureaus voor zuigelingen en kleuters, op het spreekuur van de diëtist, etc. Vanaf 1 januari 1981 is de kruisvereniging echter verplicht om van alle niet-leden te verlan gen dat zij lid worden of dat zij de eigen bijdrage betalen wanneer haar hulp wordt gevraagd. Die eigen bijdrage en een be paald deel van de contributie moet de kruisvereniging namelijk gebruiken om een gedeelte van de totale kosten van het kruiswerk te dekken. Acceptgirokaart. Verreweg de meeste kruisverenigingen in nen de contributies per acceptgirokaart. Binnenkort gaan de girokaarten de deur uit voor de contributie van 1981. Betaal tijdig, zodat u en uw gezin verzekerd zijn van de hulp van de kruisvereniging wanneer u die nodig hebt. En wanneer u nog geen lid mocht zijn, wordt het dan. Je kunt maar nooit weten Wanneer u het adres van uw plaatselijke kruisvereniging niet kent: u vindt het in het telefoonboek of in de „gemeentegids", het gemeentelijk adresboekje. Ook in het lijstje „weekenddiensten" in deze krant vindt u ongetwijfeld het adres van de kruisvereniging. 4. Mevr. Tazelaar, Goes 790 pnt. 5. H. den Engelsman, Colijnsplaat 645 pnt. 6. H. de Visser, Kamperland 630 pnt. 7. L. de Visser, Kamperland 625 pnt. 8. A. Provoost, Goes 550 pnt. 9. C. Steendijk, Kamperland 510 pnt. 10. Ph. V. Leendertse, Kamperland 460 pnt. 11. H. de Looff, Wissenkerke 450 pnt. 12. P. de Pan, Kamperland 440 pnt. De traditionele Sint Nicolaas wedstrijd wordt gehouden op zaterdag 6 december 1980 aan de zeedijk te Coüjnsplaat van 12.30 15.00 uur. Inschrijven in café „Juliana" te Colijnsplaat van 11.30 12.00 uur. 60-JARIG HUWELIJKSFEEST In het Pensiontehuis „Noord-Beveland" te Kortgene werd op zaterdag 22 november op feestelijke wijze het 60-jarig huwelijk gevierd van het echtpaar A. de Waal en C. D. de Waal - Scherp. De heer De Waal, die 86 jaar is en mevr. De Waal, die deze dag 85 jaar werd, werden in de versierde recreatiezaal opgewacht door vele bewoners van het huis, burgemeester J. L. D. van der Linde en zijn echtgenote en bestuurs- en oud-bestuursleden. Ze werden gefeliciteerd door de burge meester namens het gemeentebestuur, door de directrice mevr. M. Stevense, door mevr. E. Dingemanse - v. d. Berg namens het bestuur, door mej. J. van Hakken namens het personeel en door mevr. Heijboer en mevr. Kopmels namens de Ned. Herv. Kerk. Zij allen lieten hun felicitaties vergezeld gaan van bloemen. Tussen de bedrijven door werden ze door de aanwezigen toegezongen, waarbij de oud voorzitter, dhr. P. J. Bom, voor muzikale begeleiding op de piano zorgde. Onder het genot van een drankje en gebakjes werden vele gebeurtenissen uit de oude doos op gehaald. Tenslotte zei dhr. De Waal bijzonder dankbaar te zijn voor de wijze waarop aandacht is besteed aan hun 60-jarig huwelijk.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1980 | | pagina 3