NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD LU U houdt nu het meest gelezen blad op Hoord-Beveland in handen STIEFMOEDER Rodelko bv Zeeland Magazine? door Tom Lodewijk Zaterdag 29 nov. Geersdijlc en Sint Nicolaas 'm Wissenkerke No. 3942 Donderdag 27,[november 1980 84e Jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs 23,— per jaar. Franko per post ƒ38,50 per jaar. Advertenties 33 ct, per mm, excl. BTW. Voor fout» in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. FEUILLETON Bij de Chinees. Gert van der Steur stuurde voorzichtig zijn kleine tweezitter naar links. Daar was het kruispunt met de grote blauwe lich tende wegwijzer. Bussum. Toch eens zien of hij die Juud niet mee kreeg. Ze had niet gewild, had geen zin in de fuif van Rob en zijn kring. Maar hij wist met zekerheid: wanneer hij daar onverwacht met zijn auto voor de deur zou staan en gewoon zou zeggen: Ik kom je halen... Dan zou ze zo verrast zijn, dat ze binnen vijf minuten naast hem zat. Ten minste Judith de Hoogh was nog pas twintig en ze woonde nog bij haar ouders thuis. Dat wil zeggen: bij haar moeder. De vader was dood, al jaren geleden. Als ma De Hoogh nou maar niet van het ouderwetse soort was, van zó laat thuis en ik vertrouw haar aan je toe, zul je goed op haar passen! Juud had hem eens uitgelegd waar ze woonde en hij had goed geluisterd. Het was makkelijk te vinden, voorzover er in Bussum ooit iets makkelijk te vinden was, zelfs in het donker. Hij zag een aardig landhuis, voor de deur brandde een scheeps lantaarn. Klopte, ,,'t Heklicht" heette het huis, had Juud hem verteld. Beetje naïef met die lantaarn, zo waren de mensen vroeger misschien. Hij stopte de wagen, wipte lenig over het lage tuinhekje heen en liep over de flagstone naar de eiken deur met de koperen klopper. Zacht drong piano muziek tot hem door, die plotseling stopte. Juud had zeker zitten spelen... Het was Juud niet, die open deed, maar een jonge vrouw, met mahoniekleurig, glanzend haar en donkere ogen die hem onderzoekend en een beetje uitdagend op namen, slank op lange rechte benen. Gert aarzelde. Nee, dat was natuurlijk niet ma De Hoogh. Het leek een oudere zuster van Juud. „Juffrouw," begon hij onzeker. „Ik ben mevrouw De Hoogh," zei ze glimlachend, „bedankt voor 't compliment overigens." Ze genoot van zijn verbaasd gezicht. I „Bent u eh... de moeder van Juud?" „Haar stiefmoeder. Heeft ze dat niet verteld? Wie bent b?" „Neemt u me niet kwalijk... Gert van der Steur. We kennen elkaar van de uni versiteit. Ja, natuurlijk heeft Juud me dat wel verteld, maar ik stelde me toch voor..." „Een barse oudere dame met een beetje baard aan de kin, alles hooggesloten en schoenen voor moeilijke voeten," lachte Carla de Hoogh. „Zoiets, ja". Verdraaid nog toe, het was persé onmogelijk tot deze vrouw te spreken als tot de moeder van Juud. „Ik kwam vragen of Juud mee mocht naar Amster dam." „Ze is niet thuis, ze is met haar broer mee naar Utrecht. Het zal wel laat worden vanavond. Kwam u voor haar speciaal hierheen?" „Nee, mevrouw. Ik kom van Amersfoort rijden en ging maar even langs. Nu, dat is dan jammer. Morgen spreek ik haar wel." Hij aarzelde een ogenblik, maar ze zei: „Ik zal zeggen dat u geweest bent. Dag, meneer eh... Van der Steur." „Dag mevrouw." Hij kon er maar moei lijk een ernstig gezicht bij zetten. Toen hij naar zijn auto terugliep, hoorde hij de deur zacht sluiten. Hij zocht naar zijn Beat u reeds geabonneerd op een 2-maandeljjks tijdschrift mot actualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 25,per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE sleutels. Van binnen klonk weer flauw de pianomuziek. „Gisteren kennis gemaakt met je stief- mama," zei Gert, nadat hij de stoel voor Judith had uitgeschoven en haar mantel aangepakt. Hij had op haar zitten wachten in het kleine Amsterdamse eethuisje, waar ze el kaar wel vaker ontmoetten, bij „De Chi nees". Bert studeerde medicijnen aan de Amster damse universiteit. En Judith was daar eerstejaars, volgde de colleges aan dezelfde faculteit. Dit Chinese restaurantje had voor hen een speciale sfeer, want hier hadden ze elkaar voor het eerst ontmoet. Judith was op een avond binnengekomen, toen alle tafels bezet waren. Aan één tafel zat slechts één jongeman en Juud peinsde er niet over, te vragen of ze daar plaats mocht nemen. Ze was er trouwens te verlegen voor. Maar de jongeman was opgestaan en had haar gevraagd of ze aan deze tafel wilde komen zitten. Ze had hem aangezien en een kleur was langzaam opgekomen in haar bleke gezicht. „Kijk," zei hij verklarend, „u ziet, het is hier vol. Tsing laat me heus niet lang al leen aan die tafel zitten. Straks komen er een paar provincialen binnen en die krijg ik dan tegenover me. Liever kies ik zelf mijn gezelschap." „Wie zegt," zei Judith, met een vrijmoe digheid die haar zelf verwonderde, „dat ik geen provinciaal ben?" „Als dat zo is," antwoordde Gert, „ben ik geneigd op de plek mijn oordeel over de provincie te herzien." Tsing was stil achter hem gekomen met zijn ondoorgrondelijke glimlach en hield zijn handen al uitgestrekt om haar mantel aan te nemen. ,,Er wordt al voor me beslist," zei ze schouderophalend en liet haar mantel in de handen van de Chinees vallen. Toen ze aan tafel zaten zei ze opeens: „Ik hou niet van mensen, die het hebben over provincialen. Moet je eens vragen waar ze zelf vandaan komen." Gert zag haar verwonderd aan. Dit ver legen meisje kwam wel raak uit de hoek. „Eén-nul. Ik ben geboren, niet uit zonne gloren, maar in Oudewater. Oudewater is eeh stad, vergeet dat niet. Zeg nooit dat het een dorp is. Maar het is: de provincie. Rondom dorpen als Haastrecht, Lopik, Jaarsveld en Cabauw..." „Jaarsveld en Cabauw..." herhaalde ze, „dat vind ik machtig klinken. Daar moet ik eens heen." „Het zal me een genoegen zijn, u eens rond te leiden door mijn geboortestreek." Hij grinnikte toen ze hem aanzag met een blik van: je laat er ook geen gras over groeien! „U hebt gelijk," ging hij voort, „wie het zo druk hebben over provincialen, komen vaak zelf uit de provincie. En voor een Amsterdammer begint de provincie al bij Sloterdijk. Rotterdam en Den Haag inbe grepen. Voor je er erg in hebt, doe je mee." „Als je er erg in hebt, doe je niet mee," kaatste ze terug. „Ik bedoelde," haastte hij zich om het verloren terrein te herwinnen, „ik bedoelde van die mensen, die je soms ziet zitten. Hij met de hoed op en de sigaar aan, zij met de bloemetjesjurk. Ik heb er eens een paar zien zitten, een uur lang en ze zeiden geen woord tegen elkaar. Zo'n stel zul je tegenover je krijgen. Om voor eeuwig het huwelijk af te schaffen." „Ze zijn toch maar getrouwd," zei Judith. ;,Om met Carmiggelt te spreken: met zo'n man of zo'n vrouw trouw je niet, je bent er mee getrouwd," grinnikte Gert. „U bent natuurlijk óók uit de provincie?" ,,'t Gooi. Dat is meer een kolonie. Daar zitten de Amsterdammers, die zó trots zijn op hun stad, dat ze er voor geen geld willen wonen." Een meisje, met ondoorgrondelijke zwarte ogen in haar Chinese gezichtje, kwam on hoorbaar naderbij, bracht hen het menu. Judith bestudeerde het met een ernstig gezicht, maar al die Chinese gerechten zei den haar niet veel. Ze had wel eens loempia gegeten en nasi goreng en bami, maar aan die twijfelachtige gerechten had ze zich nooit gewaagd. „Moet u 's horen," zei Gert, „ik zou zo graag rijsttafel bestellen, maar op je eentje is dat niks. Voelt u iets voor een rijsttafel' voor twee personen?" „Rijsttafel," bekende Judith, „heb ik nog nooit gehad. Ik heb er mijn vader over horen vertellen. Die is in Indië geweest. Het moet dé attraktie geweest zijn op de boten van de Nederland, zo'n hele stoet djongos in Javaanse dracht, met al die schalen met heerlijkheden." „Het gaat hier wat minder plechtig," wist Gert, „maar het is altijd goed eten bij de Chinees. Het enige bezwaar is, dat je altijd voor een. hele volksstam tegelijk krijgt." Judith overlegde. Ze was hier binnenge komen om even gauw een haastige nassi te gebruiken. Ze wierp een snelle blik in het menukaartje. Rijsttafel diverse prij zen. Nu ja, 't was nog schrikbarend goed koop. „Niet zo'n uitgebreide dan," zei zé, „het loopt tegen het eind van de maand." „Mag ik bestellen?" „Welja." Terwijl hij overlegde met Tsing, die erbij stond als het vleesgeworden Chinese Mys terie, overwoog Judith dat ze tien minuten geleden met haar ziel onder de arm rond dwaalde en „van armoe" maar wat eten ging. En nu samen met een volkomen on bekende jongeman ging rijsttafelen. Het leek of hij haar gedachten geraden had. Nauwelijks had Tsing zijn hielen ge licht of hij zei: „Ik ben toch eigenlijk een zeer onbeschaafd individu. Veel erger dan honderd van die gesmade provincialen. Ik heb me nog niet eens voorgesteld. Gert van der Steur, student, alhier." „Ik heet Judith, Judith de Hoogh. Ook student, dat wil zeggen nog maar pas." „Als we dan toch studenten onder mekaar zijn, zouden we dan dat gemeneer en ge- juffrouw niet maar meteen afschaffen? Mag ik Judith zeggen?" Ze lachte, Judith... Dat zei haar vader alleen als hij een appeltje met haar te schillen had. Judith, kom eens hier, waar kwam je zo laat vandaan gisteravond? Voorijan en alleman was ze Juud. Ze knikte. Nu moest ze tegen hem Gert zeggen, maar hij leek wel tien jaar ouder dan zij. Maar daar kon ze wel achter komen. „U, jij bent bepaald geen eerstejaars meer," viste ze. „O nee, volgend jaar examen semi-arts." Dan was hij zeker zes-, zeven-en-twintig. En zij... nog pas twintig. Het was Gert, die grotendeels voor de conversatie zorgde. Judith, verbaasd over haar eigen slagvaardigheid, zonk weer te rug in haar voorzichtige verkenningshou ding. Haar broer Dirk had eens gezegd, dat niemand zo goed kon luisteren als Juud. Gert praatte wel. Over de universiteit. Over Amsterdam. Over de proffen. Toen kwam het meisje met de réchauds, de bor den, het bestek. En daarna Tsing met de schalen en schaaltjes. Juud keek ontsteld toe, hoe een klein tafeltje werd aangescho ven om er nog meer op te zetten. „Moeten, moeten wij dit allemaal op eten?" vroeg ze ontzet. „Dat hoeft niet," lachte Gert, „maar je kunt van alles wat proberen. Hier, die sateh, verrukkelijk. Mag ik je eens advi seren?" Onder leiding van Gert hoopte ze op haar bord allerlei onbekende, vreemd uitziende, soms wonderlijk gekleurde heerlijkheden. Een groot stuk bruingele kroepoek legde hij naast haar bord. „Wou je er iets bij drinken? Af en toe is het wel nodig om het vuur een beetje te blussen. Bier?" Judith wilde liever victoriawater. Tsing haastte zich weg om de bestelling uit te voeren. „Is dat een kleine rijsttafel?" vroeg ze ongelovig. (Wordt vervolgd) Zaterdag brengt de goedheilig man een bezoek aan Geersdijk en Wissenkerke. Om één uur arriveert de Sint op Geersdijk bij het Drenthehuis, waar hij bij het begin van de kindermiddag aanwezig zal zijn. De heer Van der Heijde, een plaatselijke onder- mer, zal hier de Sint welkom heten. Daarna gaat de tocht naar Wissenkerke. Om redenen, die wellicht alleen Sint Ni- colaas bekend zijn, is de aankomst niet zoals gewoonlijk aan de Dorpsweg, maar aan de Dorpsdijk. Van waar een optocht begint door het dorp m.m.v. Harmonie „Apollo" om plm. half twee. Hoe dit alle maal in z'n werk zal gaan, wilde de Sint niet kwijt. Er werd iets gezegd over een groot pakket en helicopters of een vliegtuig. Maar wat precies werd niet helemaal dui delijk, dus dat is afwachten tot zaterdag. Kruiswoordpuzzel no. 703 Horizontaal: 1. deel van Griekenland - 5. gegraven water - 9. wettelijke aansprake lijkheid - 10. afvoerbuis - 12. verlaagde toon - 14. aarden kruik - 16. vorm van strelen - 17. loot - 18. hetzelfde - 20. boom 21. werpstrik - 24. rivier in Frankrijk - 26. landbouwwerktuig - 28. Engelse ontkenning 29. vogelprodukt - 30. windrichting (afk.) 31. meisjesnaam - 33. nauw - 35. lage temperatuur - 37. beroep - 38. beenver lenging - 39. boos - 40. soort onderwijs (afk.) - 41. Alg. ouderdomswet (afk.) - 43. deel van het jaar - 44. stremsel - 46. of eerder (afk.) - 47. rondhout - 48. bevel 50. ambtshalve (Lat. afk.) - 51. plaats in Zwitserland - 53. welpenleidster - 56. mu ziekinstrument - 59. rotshol - 61. boom 62. cijferen - 65. gegroet (Lat.) - 66. zang- noot - 68. inhoudsmaat - 70. stofmaat - 71. dunnne, houten lat - 72. vogel. Horizontaal: 1. Hengelo - 6. Zaandijk - 12. ent - 13. re - 15. ld - 16. ulo - 17. Ie 19. dringen - 23. Ee - 24. armee - 25. leb 26. orde - 28. risee - 30. hr - 31. nijd 33. nis - 34. stola - 36. elite - 38. Trien 40. nn - 41. no - 42. US - 43. tt - 45. dadel 48. slang - 50. agame - 52. elp - 54. Ato 56. vm - 57. Annam - 59. dame - 60. sec 62. Doorn - 63. 11 - 65. lorgnet - 68. me 69. tol - 71. do - 72. ei - 74. ral - 75. Elspeet - 76. Otterlo. Na de ontvangst op het gemeentehuis door burgemeester P. Wisse, begint om half drie een kleuter-peuter-middag in het Dorpshuis, waar alle kinderen tot zes jaar welkom zijn. Voor de jeugd is er 's avonds vanaf half zeven een grote gratis Bingo in het Dorps huis. Hier zijn alle kinderen tot 12 jaar welkom om veel mooie prijzen te winnen. Ondanks de yple mooie prijzen is er toch voor iedereen een leuke verrassing. Wanneer dit kinderfeest is afgelopen, be gint om acht uur een grote Bingo. Deze wordt georganiseerd door „Onder de Mo len" van de voetbalvereniging en Harmonie „Apollo". Tijdens de Bingo zal de tweede trekking van de St. Nicolaas-aktie van de ondernemersvereniging plaatsvinden. Verticaal: 1. inwendig orgaan - 2. maan stand (afk.) - 3. bekende dierentuin - 4. Engelse titel - 5. herkauwer - 6. niets uit gezonderd - 7. wintervoertuig - 8". meisjes naam - 9. met de hand waaien - 11. ijzer houdende aarde - 13. lange, smalle reep 15. troefkaart - 17. plaats op de Veluwe 19. kerel, mens - 20.' van het Heilige Roomse Rijk (Lat. afk.) - 22. verlichting, troost 23. deel van het hoofd - 24. deel van een fuik - 25. altijddurende - 27. gebaar - 30. dichterbij - 32. soort onderwijs (afk.) - 34. netto (afk.) - 36. in orde - 37. tuimeling 40. opgewekt, kwiek - 42. oever - 43. meis jesnaam - 45. plaats in Brabant - 47. man nelijk zoogdier - 49. waterplantje - 51. man nelijk zoogdier - 52. nobele - 54. adm. lagere ambtenaar - 55. soort papegaai - 57. oevergewas - 58. lidwoord - 60. voorzetsel 63. koud, vochtig - 64. ontkenning - 67. voorzetsel - 69. heilige (afk.). Verticaal: 1. Helmond - 2. ene - 3. nt 4. er - 5. leder - 7. alg - 8.'adel - 9. du 10. ijle - .11. Koegras - 14. oi - 18. ore 20. reine - 21. noest - 22. nette - 24. addenda - 27. rij - 29. si - 30. hl - 32. hinde 34. sisal - 35. ontgaan - 37. toe - 39. rul 44. Havelte - 46. ampel - 47. lenig - 48. spade - 49. Boekelo - 51. gm - 53. In 55. tm - 58. motet - 59. dra - 61. code 64. lol - 66. roe - 67. nt - 68. mal - 70. Is - 73. it - 74. rr. KADE 23 - VEERE - TEL. 01181-5 55 VOOR BEMIDDELING AAN- EN VERKOOP 4 HYPOTHEKEN TAXATIE VAN AL UW ONROEREND GOED Vertegenwoordiger voor Noord-Beveland: dhr. Wattel, Tel. 01186 -1578. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 702

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1980 | | pagina 1