Begrotingsvergadering van de gemeente Wissenkerke Tweede blad van bet Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. 13 november 1980 no. 3940 Vervolg raad Kortgene Vervolg algemene beschouwingen SGP. Voor het bejaardenwerk zullen we een open oog moeten hebben, vooral gezien het hoge percentage bejaarden in onze gemeente met zijn 2 bejaardentehuizen. We stemmen in met uw visie omtrent de werkzaamheden van de „Stichting Welzijn voor Ouderen" en uitbreiding van het personeelsbestand. De te verrichten arbeid moet ten nutte zijn van de bejaarden en niet verzanden in al lerlei nota's, enz. Verder kan goed educatief onderwijs onze instemming hebben, als het maar niet te eenzijdig gericht is op be paalde maatschappelijke visies, die we per soonlijk niet delen. De speeltuinvereniging zal een moeilijke zaak blijven en we onderstrepen het feit, dat in zo'n kleine gemeente de sportvoor- ziéningen meer dan overvloedig zijn en ons handen vol geld kost en verdere uitbreiding ongewenst is. Dat sociale zaken goed be mand wordt om van een goede uitvoering van de bestaande wetten en regelingen ver zekerd te zijn, is niet meer dan onze plicht. Ruim 11% van onze netto gemeente-uitga- ven gaan naar dit onderdeel. Öp het onderwijsgebied, mijnheer de voor zitter, zullen de problemen, ontstaan door de geringe aanwas c.q. achteruitgang van het leerlingenaantal, wel niet verminderen. Bepaalde levensvisies en het welvaartspeil zijn hier debet aan. We zijn voor goed on derwijs en het half miljoen dat de gemeente hiervoor netto moet opbrengen, hebben we er graag voor over. Het onderwijs is steeds in beweging. Telkenmale worden er nieuwe experimenten uitgedacht. Voor het personeel geeft dit een grote belasting en ook vele leerkrachten in den lande hebben er grote moeite mee. Een ding hopen we, dat het christelijk onderwijs, dat in onze gemeente .toch al zo gering is, niet in het gedrang komt. En niet onder de voet gelopen wordt door al de vernieuwingen van de maat schappij. Een vernieuwing, die veelal leidt tot uitholling van het gezin en bevorderd wordt door bepaalde emancipatie, zo geheel tegen de scheppingsordonnantie in. Op al lerlei gebied is de ontwrichting van deze cel merkbaar en allerlei misstanden komen hieruit voort. Van deze plaats willen we het onderwijzend personeel dankzeggen voor hun inzet. Dat staat los van het feit, dat wij geen waardering hebben voor deelname door een aantal onderwijskrachten aan de onlangs gehouden protest-demonstratie in Den Haag, naar wij hebben vernomen. Is er verschil van mening, probeer dan aan de praat te blijven, maar protest-demonstraties keuren we krachtens ons beginsel ten scherp ste af. Wat moet dit een kinderziel niet beroeren. Mijnheer de voorzitter, dat de brandweer voorzien is van het nieuwste blusmateriaal kunnen we alleen maar toejuichen. Voor een optimale functionering is de aanschaf van moderne verbindings- en meldapparatuur vanzelfsprekend. Hoe sneller men op de plaats van het onheil aanwezig is, hoe beter een uitbreiding kan worden voorkomen, c.q. bestrijding van een brand kan geschieden. We danken van deze plaats ook al onze brandweermensen voor hun totale, vrijwil lige inzet. Voorts hopen we dat de bezuinigingen ons politie-apparaat niet zullen beknotten. In deze verworden tijden, waarin allerlei geesten worden opgeroepen, die het pres teren om bepaalde gebieden en zaken lam te leggen en waarbij de democratie ver zoek is, is een goed funktionerend politie apparaat eerste vereiste, ja een plicht van de overheid. Gelukkig dat in onze gemeente de moeilijkheden beperkt gebleven zijn. Wat de gemeentehuis-uitbreiding betreft, zijn we voorstander van een goede aanpak, ook al kost dit geld. Dit zal toch blijken goed besteed te zijn. Daardoor krijgen we één geheel en een aan de eisen des tijds aan gepast gebouw met o.a. een dringende voor ziening voor invaliden. Het zal het meest nuttige effekt opleveren en met een zgn. opknapbeurt zijn we niet klaar. Wat de rfttauraties betreft zijn we verheugd, dat het werk goed vordert. Het aanzicht is al zeer fraai en we zijn blij, dat deze monu menten voor onze gemeente behouden kun nen blijven. In dit verband bepleiten we nog eens met klem, om al het mogelijke te doen om de molen te Kortgene in ons bezit te krijgen. Zoals hij er nu voorstaat is het een aanfluiting en vormt een gevaar. Kan er niet iets dwingends voorgeschreven worden om te komen tot restauratie? Zoals we reeds in het begin schreven, gaan we akkoord met de door u voorge stelde belastingverhoging van de diverse baatbelastingen. Onze wensen hebben we zo successievelijk al doorgegeven. Enkele principiële verlangens blijven bij ons leven, n.l. afschaffing van de kermis c.q. verplaat sing, zodat we eens verlost worden van al die overlast. Verder, voorzitter, nog eens iets. Ons is opgevallen dat bij de kroning van onze koningin, door b. en w. totaal niets gezegd werd bij het in ontvangst nemen van de aubade, enz. We geloven dat u, met de u door God in ruime mate geschonken spre- kérsgave, geen moeite hebt om een en ander te zeggen. De verzamelde mensen stonden er gewoon op te wachten. Laten we blij zijn, dat het oranjehuis er nog is. We bidden God, dat het drievoudig door God gelegde snoer: God, Nederland en Oranje, nog in lengte van jaren bestendigd mag blijven. Mijnheer de voorzitter, we gaan stoppen. Er zou nog veel te zeggen zijn. We zeggen u en al het personeel nogmaals hartelijk dank voor de uitvoerige stukken en al uw inzet. Ook de raadsleden, dank voor de goede collegiale verhoudingen. Boven alles wensen we u, de raad, al ons personeel in het nieuwe begrotingsjaar de zegen des Heeren toe. Hij alleen kan ons hiertoe wijsheid en kracht verlenen. De wijste man, die ooit geleefd heeft, Koning Salomo, heeft geschreven in dit verband „Zo de Heere het huis niet bouwt, tevergeefs arbeiden deszelfs bouwlieden daaraan, zo de Heere de stad niet bewaart, tevergeefs wacht de wachter." We spreken de wens uit, dat we als gemeentebestuur bij deze erkentenis zouden leven in het besturen van de door God aan ons toevertrouwde gemeente Kort gene. Dank U. Bij de beantwoording van de gehouden beschouwingen tijdens de gemeenteraadsver gadering op donderdag 30 oktober te Kort gene, zei de burgemeester n.a.v. vragen over de problemen bij de Zandkreekdam, dat Waterstaatsautoriteiten gezamenlijk aan het studeren zijn hoe die problemen opgelost moeten worden. Een breed samengestelde commissie wil dat studeren afronden in januari 1981. Een nieuwe en betere regeling bij het opengaan van de sluis zou dan voor de zomer tót stand kunnen komen. Algemeen werd door de frakties gewezen op de noodzaak een rijwielpad aan te leg gen tussen Kortgene en Colijnsplaat. Ook het college vind dat noodzakelijk, maar is toch huiverig voor het idee van dhr. Dob belaar dat ook de gemeente daar financieel in zal bijdragen. Wat de gewenste verkeers maatregelen betreft, een suggestie van de politie ligt ter tafel waarin het nemen van meerdere maatregelen zullen worden overwogen. De dorpsvernieuwing zal er van profiteren, dat een belangrijke hogere bij drage uit de bus is gekomen voor indivi duele woningverbetering. Deze bijdrage is met 40% verhoogd. Voor de verbouw van het gemeentehuis is nog geen definitief standpunt ingenomen. Het zal wel altijd in de papieren lopen als men over verschillende noodzakelijke gemak ken praat, zoals het aanbrengen van voor zieningen voor invaliden.' Ook het achter stallig onderhoud moet men bij de prijs vorming betrekken. Over de sterkte van het politie-apparaat beslist niet de gemeente. Dit wordt door het rijk geregeld. Wel is er altijd een goed kontakt hierover met het gemeentebestuur. Voor het overige moet men geen al te grote verwachtingen hebben van het patrouilleren door de politie per fiets. Bij het inrichten van allerlei voorzieningen in en langs de Oosterschelde moet men oppassen dat het geen academische discussies worden. Daar begint het op te lijken, aldus de burge meester. Het voorstel van de PvdA voor openbaarheid van commissievergaderingen wordt door de meerderheid van het college gesteund. Een meerderheidsvoorstel kan bin nenkort tegemoet worden gezien. Wat de woningbouw op Kats betreft, zon der tegenslag zal binnenkort begonnen wor den met de bouw van woningen waarvan de huur niet hoger mag zijn dan ƒ450,— per maand. In verband met de plannen die er bestaan voor de vestiging van een bedrijf op de haven van Colijnsplaat en de kans dat daar een weegbrug bij komt, zijn de plannen voor het plaatsen van een weegbrug bij de silo's in de ijskast geplaatst. Het bouwen van twee weegbruggen is een te kostbare zaak. Het is een goede zaak om aandacht te schenken aan de ontwikkeling van Kats. Men moet echter oppassen voor te grote verwachtingen. Dit zou tot teleurstellingen kunnen leiden. Bij de problemen rondom de kleine kernen moeten we de vraag serieus stellen of men kan doorgaan met voor iedere levensbe schouwing een schooltje. Hij is er van over tuigd, dat men daar niet eindeloos mee kan doorgaan. Het is een ongelooflijk geldver slindende zaak om allerlei soorten schooltjes in stand te moeten houden. Hij deelde ver der mee dat aan onderwijzers die aan de protestdag hebben deelgenomen, voor die dag geen salaris zal worden betaald. De opmerking van dhr. Blankenstijn over het niet spreken tijdens de aubade op Ko ninginnedag, was voor hem aanleiding om op te merken, dat er bij hem geen enkel bezwaar is tegen het koningshuis. Verder is gebleken, dat er voor de Open School vol doende animo is, maar dat een VOS-cursus niet kan doorgaan wegens te geringe be langstelling. Tenslotte was hij erkentelijk voor het vertrouwen van de WD-fraktie, die zelf niet in het college zit. Wethouder Van der Weele, van openbare werken, zei dat de Torendijk en de West straat in 1981 een beurt zullen krijgen. Overigens wees hij er op, dat ook de Bot- terlaan er niet al te best bij ligt. Dit n.a.v. opmerkingen van dhr. Blankenstijn. Aan mevr. Van Oeveren liet hij weten, dat er voor openbare werken meer werkkrachten beschikbaar zijn, nu de gemeentewoningen aan de Stichting zijn overgedaan. Op vragen van de PvdA en het CDA deelde hij mede, dat men bezig is om een voetpad bij De Valle aan te leggen. De mogelijkheid voor een overgang over De Valle voor fietsers en voetgangers, zoals de PvdA had gesug gereerd, zal onderzocht worden. Het plaatsen van urnenmuren op de be graafplaatsen zal onderzocht worden. Het zal echter wel een dure zaak worden. Klach ten over de technische dienst Walcheren/ Noord-Beveland waren hem niet bekend. Zijn er knelpunten dan moet men die door geven. Het bouwen van een sporthal, zoals de PvdA had gevraagd, achtte hij niet nodig. Het college is van mening dat er in onze gemeente voldoende voorzieningen zijn. Wethouder Filius, van financiën, was van mening, dat de financiële positie het niet nodig maakt om veel belastingverhogingen in te voeren. Tot de WD zei hij, dat de Stichting Welzijn voor Ouderen, nu de moeilijke beginperiode achter de rug is, met zichtbare aktiviteiten gaat komen. De voor bereiding hiervoor was gefen eenvoudige zaak. Rond de jaarwisseling gaat men o.a. beginnen met een crisisopvang van 24-uurs- hulp voor ouderen, die plotseling alleen komen te staan. Op de afdeling sociale zaken is de laatste tijd een grote toename van aanvragen. Met het aantrekken van een tweede krachf zal wellicht de achterstand, bij het afwikkelen van die aanvragen, tot het verleden gaan behoren. Het zijn niet altijd de gemakkelijkste zaken die te be handelen zijn. Het kost soms veel tijd, wat ten koste gaat van een vlugge afwikkeling. Na de beantwoording in eerste instantie toonde mevr. Van Oeveren zich tevreden over de uiteenzetting over de gang van zaken bij de. Stichting Welzijn voor Oude ren. De nota's zijn onduidelijk, maar de toelichting erg duidelijk, met als gevolg dat ze er positief tegenover staat. Dhr. Van Damme verzocht er bij de ou ders indringend op te attenderen dat ge bleken is dat de lichamelijke conditie van sommige kinderen slecht is. Tevens vond hij het jammer, dat er geen opmerkingen zijn gemaakt over het niet subsidiëren van het Vliegveld Midden-Zeeland. Dhr. Boot was blij met de positieve ge sprekken over de moeilijkheden bij de Zand kreekdam. Verder wil hij reclame gaan ma ken om mensen aan te trekken voor de gerenoveerde woningen. Ook het CDA ziet uit naar alternatieve plannen voor de ver bouwing van het gemeentehuis. Hij was ook geschrokken van de vele aanvragen om sociale hulp. Dhr. De Smit vroeg zich af waar men de centen vandaan haalt voor de geplande zaken. Hij zag meer heil in het hebben van een meerjarenplan. Hij was tegen ont slagen bij het onderwijs. Liever is hij wat voorzichtiger bij grote investeringen. Dhr. Dobbelaar was tevreden over de te nemen verkeersmaatregelen en over de toe zegging betreffende openbare commissie vergaderingen. Ook was hij het eens over de uitlatingen van de burgemeester over de te kleine scholen. Dhr. Blankenstijn is geen voorstander van openbare commissie-vergaderingen en vond het getuigen van een wijs beleid om de plannen voor de weegbrug te Colijnsplaat in de ijskast te zetten. Hij is voor hand having van scholen voor de verschillende levensopvattingen. Dat kost wel veel geld, maar er gebeurt zoveel dat geld kost. Te vens was hij een voorstander van een goede bezetting van deskundigen op sociale zaken. Dhr. De Looff vindt dat de technische dienst te lang wacht met het afwerken van aanvragen. In tweede instantie zegt de burgemeester dat er geen vuiltje aan de lucht is vanwege de gunstige financiële positie van de ge meente. Er worden geen onverantwoorde plannen gemaakt. Bij het zoeken naar één schooltype hoeft men er niet van uit te gaan, dat het alleen een openbare school moet zijn. Het is bekend dat er in den lande samenwerkingsscholen zijn waar een for mule is gevonden waar de verschillende levensbeschouwingen zich in kunnen vinden. Wethouder Van der Weele zegt dat de technische dienst bij de afronding van aan vragen rekening moet houden met allerlei voorschriften. Wethouder Filius antwoordt op een vraag van de PvdA dat de aanvragen bij de sociale dienst veelal komen van schoolverlaters en verzoeken om bijstand. Wat de subsidie voor het vliegveld betreft, dit wordt door het college duidelijk afgewezen. Het wordt gebruikt overwegend door sportvliegers. Slechts 3% door het zakenleven. Een lan ding kost ƒ2,—. Laat men de landings- kosten met enkele guldens stijgen, zo is zijn advies. Dhr. Van Damme zegt dat dhr. Filius alleen over sportvliegers praat. Hij houdt geen rekening met mogelijkheden om vlug ter plaatse te kunnen zijn bij eventuele rampen. Zonder hoofdelijke stemming werd hierna besloten de begroting 1981 voor de gemeente en het vismijnbedrijf vast te stellen. Dit zelfde gebeurde met een voorstel om het bedrag per leerling ingevolge artikel 55 bis der lager onderwijswet 1920 vast te stellen. Bij een volgend voorstel om de belasting herzieningen vast te stellen, vroeg dhr. De Looff waarom de toeristenbelasting met 5% omhoog gaat, terwijl dit voor grote boten maar 0,75% is. De burgemeester zei, dat indertijd voor de grote boten een te hoge belasting is geheven. Het is de bedoeling om een en ander gelijk te trekken. Dit in overleg met Het Veerse Meer. Mevr. De Looff informeert n.a.v. art. 18 van de legesverordening, welke inlichtingen worden verstrekt en of de privacy daarbij niet in het gedrang komt. Zij kreeg ten antwoord, dat er onderzocht zal worden welke veranderingen eventueel kunnen wor den aangebracht. Ook wilde dhr. De Looff weten hoe de regeling is van plezierboten in de landbouw- haven. Wethouder Filius zei dit nog eens te zullen bekijken en ook of er verbeteringen moeten worden aangebracht. Bij een voorstel om de huren aan te passen voor sportaccommodaties vond mevr. Van Oeveren, dat de tennisclub zwaarder wordt belast in verhouding met de voetbal velden. Ook in vergelijking met Wissenkerke is de huur op Kortgene wel erg hoog. De burgemeester beloofde te zullen over wegen of er gecorrigeerd kan worden en stelde voor dit punt aan te nemen, behalve de huur van de tennisbanen. Besloten werd om op de huur van de tennisbanen in een volgende vergadering terug te komen. Waar bij dhr. De Looff opmerkte dat hij dan zijn standpunt zou bepalen, omdat hij zich afvroeg of de tennisclub wel zwaarder wordt belast naar verhouding tot de voetbalvelden. Bij de rondvraag sprak dhr. Boot zijn erkentelijkheid uit over de beantwoording van de algemene beschouwingen, terwijl mevr. Van Oeveren blij was met een foto in de raadzaal van het koninklijk paar. Tenslotte sprak dhr. Van Damme zijn te vredenheid uit over de restauratie van de toren. Al vroeg hij zich af waarom er een rechtlijnige verankering is aangebracht in plaats van, zoals voorheen, een gekruiste. De burgemeester kon daar geen verklaring voor geven. Op maandagmiddag 3 november j.l. kwam de raad van Wissenkerke voltallig bijeen. Dit ter behandeling van de begrotingsver gadering voor het dienstjaar 1981. Burge meester P. Wisse opende met een kort wel komstwoord deze vergadering. De notulen en ingekomen stukken werden zonder op merkingen aangenomen. Hierna kwamen de algemene beschou wingen van de vier frakties aan bod. Als eerste sprak de heer Blok namens de PvdA en die zei het volgende: Mijnheer de voorzitter, mede-raadsleden. In een periode van bezuinigingen, verso bering, e.d. hoort naar onze mening ook een besparing aan papierkosten, zodat wij u overhandigen een beknopte algemene be schouwing. Daarbij enkel het accent leg gend op de hoofdpunten waar het volgens ons om draait. En dat kan zijn een in stemming of een voorstel tot verandering. Er zijn nog wel enkele zaken waar wij met u het volgend jaar over moeten discussiëren, maar het leek ons beter dit te doen wanneer het als voorstel komt. Met u zijn we verheugd over de grote post onvoorzien in 1981. Ook willen we nog memoreren de toch wel prettige samen werking met uw college en de andere frak ties in de raad (ondanks wel eens verschil len van mening) en we hopen dit volgend jaar te kontinueren. Ook op de medewerking van het ambtelijk apparaat valt niets aan te merken. Subsidies. a. Over de Stichting Dierenasiel „De Bevelanden" is de fraktie van mening om dit voorlopig af te wijzen. Dus akkoord met het meerderheidsstandpunt van de commissie. Wel dient er later nog eens op teruggekomen te worden, want een defini tief „nee" gaat ons te ver. b. Ook steunen wij het meerderheids standpunt van de commissie om de subsidie aan het Vliegveld Midden-Zeeland af te wijzen. Belastingen. a. Een belastingverhoging van 12,5% vinden we juist voor de tarieven van de jachthaven, omdat de onkosten gedekt die nen te worden door de liggelden. Gezien de afwijzing van de minister komen wij bij de behandeling van dit betreffende agendapunt daar nog op terug. b. Ten aanzien van de hondenbelasting komen we met een voorstel. We zijn nl. van mening, dat een kennel in het hoogste tarief dient te vallen, dus een verhoging met 9%. Nieuwe investeringen. a. We kunnen ons wel vinden in het plaatsen van een nieuw toilet- en douche gebouw op de jachthaven te Kamperland. Wel verdient het aanbeveling om daar een stenen gebouw neer te zetten en geen voor beeld te nemen aan wat er nu staat. Gaan deze investeringen drukken op de begroting van de jachthaven, hetgeen juist zou zijn? b. De uitbreiding van de begraafplaats te Kamperland is eens ter sprake geweest in november 1979. Toen was het voornemen om dit plan voor te dragen voor subsidie. Is daar al iets over bekend? c. We zouden graag eens een overzicht ontvangen ten aanzien van de bouw en exploitatie van een sportzaal op Noord- Beveland. Hierbij spreken we ons niet uit, dat die er nu zo nodig en ten koste van alles moet komen. We denken nog aan onderzoekingen over: samenwerking met Kortgene, subsidie-aanvragen, reakties van sportverenigingen op Noord-Beveland, grondaankoop, bouwkosten, en dergelijke meer. Algemeen bestuur. a. We moeten maar zo vlug mogelijk de SOAG opheffen, voordat de schuld nog gro ter wordt dan nu al het bedragje van 40 miljoen gulden. Dus wat ons betreft: ak koord met éénmalige bijdrage van plm. 15.000,—. b. De gemeenschappelijke regelingen staan bij ons nogal eens ter discussie. We willen er bij onze vertegenwoordigers uit de ge meente toch nog eens op aandringen, om wanneer er in zo'n regeling abnormale fi nanciële stijgingen gevraagd worden, dan ook eens daadwerkelijk de moed te hebben om tegen te stemmen. Wat dit punt betreft, komen we nog met een voorstel over de begrotingen van de gemeenschappelijke regelingen, n.l. deze: Alle begrotingen van gemeenschappelijke regelingen, die een verhoging van 10% of meer bedragen, moeten als apart punt op de raadsagenda geplaatst worden. Dus niet bij de ingekomen stukken. Wanneer er dan behoefte aan bestaat om er over te dis cussiëren, is dit overzichtelijker en met een toelichting erbij, zeker zo gemakkelijk. Verkeer. Er is in en met Kamperland al eens gepraat over een veilige oversteekplaats vanuit de nieuwbouwwijk naar de scholen aan de overkant van de Veerweg. Is hier al iets konkreets over te zeggen? R i oler i ngs werken Wij hadden bij deze begroting reeds een prioriteitenlijst en de financiële konsekwen- ties van een rioleringsrapport verwacht. Met zo'n groot bedrag aan onvoorzien is het zinvol om daar wellicht al volgend jaar een deel af te halen voor de rioleringen. Ruimtelijke ordening. a. Hierbij willen wij eens uw aandacht vestigen op en een discussie op gang bren gen over de noodzaak tot verbod voor surf planken in bepaalde gebieden. Het Veerse Meer kan ons inziens geheel voor de surf- plankers beschikbaar zijn, alhoewel een ver bod te overwegen zou zijn voor haventoe- gangen en in de snelle vaargebieden. Aan de stranden is er bij een grote concentratie van zwemmers en surfers op één plaats wel degelijk een gevaar aanwezig. Men kan dan hier denken aan aanwijzing van zwem- gebieden of een gebod dat surfers plm. 100 meter uit de kust blijven. b. Dan is er op het gebied van de ruim telijke ordening nog een punt van verwon dering voor ons. En dat zijn de gemeente grenzen die over de nieuwe stormstuwdam lopen. Het is toch te gek: damaanzet ge meente Wissenkerke, middenstuk gemeente Veere en andere damaanzet gemeente Wes- lerschouwen. De praktijk is toch ook, dat de gemeenten Wissenkerke en Westerschou- wen het verzorgingsgebied zijn voor het hele gebied. We pleiten er dan ook voor, dat hierover gepraat gaat worden met Veere, Westerschouwen en de Provincie Zeeland. Volkshuisvesting. In januari is er gepraat over de demo cratisering binnen de Woningbouwstichting, toen de eigendomsoverdracht aan de orde was. Toegezegd is toen, dat men kontakt zou opnemen over de vertegenwoordiging in dat bestuur. We nemen aan dat daar inmiddels iets over bekend is. Sportzaken. Wij doen hierbij een voorstel tot op heffing van de sport- en cultuur-commissie, onder de volgende argumentering: a. De welzijnscommissie doet nu dit werk. b. Besparing van plm. 2.500,per jaar. c. Beslotenheid is een onjuist punt. d. In de toekomst zien we nog weinig grote zaken betreffende de sport gebeuren. We zitten nu in goede voorzieningen en gaat het enkel nog om het in goede staat van onderhoud houden daarvan. Daardoor is en komt er weinig werk voor deze commissie. Voorzitter, dit was het in eerste instantie voor wat betreft de PvdA-frakte. Ik dank u. De heer Sandee zei namens het CDA het volgende: Mijnheer de voorzitter, mijne heren. Namens het CDA mogen wij u een al gemene beschouwing aanbieden. Dit zal deels een korte terugblik inhouden op zaken, die in de afgelopen periode zijn gepasseerd. Hoofdmoot zal zijn het plaatsen van kant tekeningen, hetzij positief, hetzij negatief bij uw aanbiedingsbrief bij de begroting voor 1981. Ook wiÜen we als fraktie gaarne van de gelegenheid gebruik maken onze visie te geven op enkele zaken die we van belang vinden voor onze gemeente. Punten die niet genoemd worden in uw brief, maar wellicht wel de belangstelling van uw col lege verdienen. Allereerst willen we het college en het sekretarie-personeel danken voor de keurige verzorging van deze begroting. Dat de be geleidingsbrief zo uitvoerig is geworden, zal te maken hebben met het feit dat over sommige punten veel uitleg nodig was. We zijn blij met de post onvoorziene uit gaven van ƒ355.420,93. Wel beseffen we daarbij dat uit deze post ook de nieuwe onrendabele investeringen gedaan moeten worden. De algemene uitkering uit het ge meentefonds kon voor 1981 142.438,40 hoger geraamd worden dan voorzien was. In een tijd van algemene financiële krapte voor onze gemeente een gelukkige omstan digheid. Belastingen en tarieven. Als fraktie kunnen we instemmen met uw voorstel om een groot aantal belastingen niet te verhogen. Vooral de onroerend goed- belasting, die het meest algemeen is, telt dan mee. Wel vragen we ons af of de laatste taxaties voor de onroerend goedbelasting niet veel bezwaarschriften zullen opleveren. Er is, achteraf bekeken, getaxeerd op een moment dat de prijzen van huizen op een hoogtepunt verkeerden. Wanneer blijkt, dat de bezwaarden in het gelijk gesteld zullen worden, geeft dit dan geen grote konse- kwenties voor de totaal-opbrengst? Ook met de voorgestelde verhogingen kunnen we meegaan. Wel zijn we blij, dat die 12,5% verho ging voor de liggelden pleziervaartuigen veranderd zijn in 5%. Het is teveel ineens en we houden een gelijkluidend tarief met de andere gemeentelijke jachthavens. Voorstel: Óm de exploitatie van de jacht haven dekkend te krijgen, willen we als fraktie voorstellen het toilet- en douche gebouw voortaan buiten de begroting voor de jachthaven te houden. Wanneer u in de nabije toekomst gaat denken aan vernieu wing van het toiletgebouw verdient het ons inziens aanbeveling gelijktijdig naar een andere plaats uit te zien. Zwembad. Met gemengde gevoelens hebben we ge lezen, dat er een nadelig saldo van 131.133,20 begroot is voor 1981. De post elektriciteit en gas is 10.000,lager be groot dan voor 1980. Hierbij zetten we als fraktie een vraagteken. Verwonderd hebben we ons afgevraagd dat, nu het zwembad enkele weken korter opengesteld is, de post jaarwedden en sociale lasten met bijna 10.000,is verhoogd. Als fraktie reali seren wij ons best, dat een zwembad in een kleine gemeente niet rendabel kan zijn. Toch zouden we de tendens van steeds groter tekort gaarne willen ombuigen. Voorstel. Uit kostenoverwegingen stellen we als CDA-fraktie unaniem voor het zwem bad voortaan op zondag te sluiten. Hiermee kan naar schatting op lonen en gas voor olm. 10.000,— bespaard worden. Dorpshuizen. Als CDA-fraktie kunnen we meegaan met een verhoging van 5% voor het gebruik van de dorpshuizen. Daaraan willen we wel gelijk koppelen het verzoek dat dan ook de service voor de gebruikers goed zal zijn. Hierbij denken we met name aan het beheer van het dorpshuis te Wissenkerke. Onze fraktie zou gaarne uitgesplitst zien het bedrag van 10.500,— dat aan vergoeding van de beide dorpshuizen binnenkomt. Uitgevoerde werken. De verbreding van de Westhavendijk is een grote verbetering voor de verkeers situatie in Kamperland. Wel vinden we dat er nog te veel vrachtverkeer onnodig door de Veerweg komt. We zouden graag een bord zien aan het begin van de Ruiterplaat- weg, komend van de nieuwe weg met de aanduiding, vrachtverkeer haven, via de Ruiterplaatweg. Jeugdsoos. Zowel op Geersdijk als op Kamperland is de jeugd dit jaar erg aktief om hun soos in te richten. De door de gemeente ter beschikking gestelde lokaliteiten zullen ze ker in een behoefte voorzien. Sportcomplex Kamperland. De uitbreiding van het sportcomplex op Kamperland heeft veel geld gekost. Het is een zeer mooi terrein geworden. We hopen als fraktie dan ook, dat de betreffende clubs het waarderen dat de gemeente zoveel ge meenschapsgeld heeft uitgegeven, zodat zij hun sport onder ideale omstandigheden kun nen beoefenen en dat die waardering hen aanzet om mede zich in te zetten voor de realisering van kantines en kleedaccommo daties. Nieuwe investeringen. We hebben geen bezwaar tegen de geringe uitbreiding van de openbare verlichting in De Banjaard. Wel vinden we dat het hoog tijd wordt iets te doen aan de wegen in De Banjaard. In het algemeen liggen die

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1980 | | pagina 3